ieder 48e Jaargang. rlancL tOON. (EIJNE. &Co. Dinsdag 23 Augustus. No. 197 1910. binnenland. )orten tl. diepgevoeld ken voorspoe(i ddelijke V00r. 1 dezen da i onze gevoe! i en dankbaar, "ge bede tot j U. M. steeds eschermen en p. M. te beun ssabon wordt geseind, dat instaande ver- itste spanning kei ij k wegens actie der re- een op Woens- keinsche mon- rootste steden Voor de rest nog 85 andere teilen zich jn weer en zijn neerderheid in alen. Ook de martijen geven ;n aanzienlijke boeken. Veel ten zijn officier vloot. iraal Candido [Sbiljet te Lis- Ia a f rd. ank zij de me en politie zijn f 18.000, ge- de Exploitatie ningen, reeds ond te Keulen t bezit zijnde >edrag. de ontdekking eld onderzoek en nacht twee per auto naar en, om daar naar Keulen toen aan de ;nalement der verstrekt en WD: en M. M. S.P. van E. C. Fagg, |ele, jm. 22 j, j- 'D: j. en J. H. IP. Smoor, jd. d. 22 j. - j. en J. de .oois, jm. 27 jd. 27 j. N: ijslager, d. averen, z. I, d; t N M. J. Flo- reboden, ook L. 0„ door as.) ingen. Ie Kruis"» Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Atzonderiijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-ftduertentiën op zeer uoordeeiige uoortoaarden Het buitengewoon Engelsch gezantschap. De omstreeks 3 uur uit Den Haag vertrokken trein met den chef en de 4 leden der buitengewone Engelsche ambassade, kwam Zaterdag te 5'/2 uur te Apeldoorn Binnen. Aan het station werden de verte genwoordigers van hei Engelsche Hof ontvangen door Hr. Ms. ceremonie meester baron Snouckaert van Schau- burg, die den ambassadeur in een met vier paarden bespannen gala rijtuig, voorafgegaan en gevolgd door een escorte huzaren van het regiment uit Deventer, naar het Paleis op het Loo begeleidde. Daarachter reden volgrijtuigen met de overige leden van het bijzondere gezantschap. Te 7 uur ontving de Koningin den ambassadeur in gehoor, die aan H.M. door den minister van buitenlandsche zaken werd voorgesteld, waarna de chef der missie de leden der ambas sade aan H. M. presenteerde. Onmid dellijk daarna is de Engelsche gezant bij ons Hof, sir George Buchanan, f bij H. M. toegelaten tot overhandiging van zijn nieuwe geloofsbrieven als diplomatiek vertegenwoordiger van koning George. I Daarna was er gaia-diner, ter eere van de Britsche autoriteiten. Op de audiëntie bij de Koningin I heelt graaf de Granard zich van zijn J opdracht gekweten niet de volgende toespraak „Ingevolge de bevelen des Konings mijn geëerbiedigden Souverein, heb ik de eer aan Uwe Majesteit het Ko ninklijk schrijven te overhandigen, waarbij de Koning haar bekend maakt, den dood van Z. M. Koning Eduard VII, Koning van het vereenigd Koningrijk van Groot Briltantië en Ierland en der Britsche Overzeesche landen, Keizer van Indië, alsmede Zijn bestijging van den troon Zijner voorvaderen, onder den naam van George V. De Koning heeft mij bo vendien opgedragen Uwe Majesteit zijn levendige voldoening te betuigen, niet het constateeren der hartelijke betrekkingen, die zoo gelukkig be- n tusschen Nederland en En ge en die naar Hij hoopt met Gods genade zuilen worden voortgezet en toenemen. Ik zal de eer hebben, aan dm Koning, mijn meester, mededee lt? te doen van de zoo vriendelijke ontvangst, welke Uwe Majesteit wel aan zijn ambassade heeft willen be raden, zoomede van de talrijke blijken van ingenomenheid en wel willendheid, waarvan wij gedurende verblijf hier te lande voorwerp waren." Het galabanket kenmerkte zich door grooten luister. De Koninklijke tafel o- 16.) 1»&j heeft hem veel gedragen, en wanneer ik mij niet vergis, hebt gij em zelfs de doode van den vinger genomen. Waarom zou zij hem ook in het graf nemen, hij was nog goed te gebruiken." 1L)e in verlegenheid gebrachte man j.ametde, dat zij zich vergiste. Deze H was nieuw, hij geleek veel op anderen, enz. Maar hij bracht gesprek zoo spoedig mogelijk 'ets anders. I Mm schaamde zich diep over Iman. Hoe weinig "kon men op oüfi j00rd aan- De r'nS van de taJ e brandde haar aan de Lm' pleizier had zij hem te- feeven. dp m P[aa"e °ver mooie stoften om meubelen van den salon opnieuw 'aten overtrekken. Het lang ge schitterde in een zee van licht, waarin mooi uitkwam de versiering van witte bloemklokjes met violet hart. in den loop van het diner dronk onze Koningin de gezondheid van- den Koning van Engeland, in ant woord waaiop graaf de Granard een toost instelde op het welzijn van Koningin Wilhelmina en het Ko ninklijk Huis. Beurtelings hief de muziek, die in den tuin speelde, het God save the King en het Wilhelmus aan. Het muziekprogramma tijdens den disch bevatte als attentie jegens de Engelsche gasten eenige Engelsche compositiën, ?o.a. Soldiers in the park, Fantaisie Mikado. Zoowel bij aankomst als vertrek der ambassade was veel publiek, blijkbaar aange trokken door het militair eerbetoon van het eskadron van het 4e regi ment huzaren in groote tenue. Verjaardag H. M. de Koningin. De feestelijkheden, welke bij ge legenheid van de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin door het Haagsch Comité voor Volks feesten in den namiddag van Woens dag 31 Augustus e.k. in den Koekamp zullen worden gegeven, zullen bestaan in een openluchttooneelvoorsteiling door Verkade's tooneelgezelschap opgevoerd zal worden Lanseloetver schillende dansen (alsTiroolsche dans, Spaansche dans, Gavotte Louis XV, Spaansche manteldans, menuet a la reine en tot slot een tableau, voorstellende een hulde aan H. M. de Koningin) door 40 meisjes leerlingen van den heer Th. J. van der Haagen, en onder diens leiding; voordrachten door Abraham de Win ter, voorstellingen door het specia liteiten-gezelschap van gebroeders Boesnach, korfbalwedstrijden, gym nastiekwedstrijden en trommelmarsch, terwijl het geheel zal afgewisseld worden door muziek. De f 40.000.000 voor kust verdediging. De „Vaderlander" schrijft over de aangevraagde 40 millioen o. m. het volgende „De regeering heeft het Neder- landsche volk verrast met een aan vrage van 40 millioen voor de kust verdediging. Verrast is hier het rechte woord, want men had moeilijk kunnen den ken, dat op dit tijdstip, nu de te korten ons van alle kanten zoo erg aangrijnzen, dat de geboren op timist Kolkman in een zwarten pessi mist is veranderd; nu zelfs uit de verhooging van den jenever-ac cijns slechts de helft van de bate is gekomen, die men er zich van had voorgespiegeld, onze minister van financiën zijn signatuur zou bruikte geel zijden damast was ver schoten, en ook een beetje bescha digd. Of zij aan rood of aan blauw de voorkeur gaf? Blauw was haar lievelingskleur, niet waar?" Zij antwoordde van jarood was zoo fel. „Nu," meende hij, het hoofd schud dend, „ik zal toch maar rood nemen. Dat is een echte kleur, die niet zoo spoedig verschiet!" Welk een groote verlichting kreeg zij, toen deze avond ten einde was en zij weder boven in haar woning kwam Zij had haar goeden, gezonden slaap echter verloren en lag langen tijd te tobben en zich te vermoeien, om een reddenden uitweg te vinden. In de laatste smartelijke dagen waren haar oogen meer opengegaan en was zij ruimer van inzicht gewor den zij zag nu duidelijk de zwak heden in het karakter van haar ver loofde. Zij beschouwde hem ais een onbetrouwbaren kleingeestigen poch hans, en zij begon er aan te twijfelen of hij werkelijk zoo vrijgevig voor haar vader zou zorgen, als deze verwachtte. hebben verleend aan een ontwerp, dat 8 jaren lang de defensie-uitgaven met 5 millioen, ais het tenminste niet meer wordt (en het wordt altijd meer) zal verhoogen. Men vraagt zich af, waar liet geld vandaan moet komen. Het kan toch niet de bedoeling zijn, de gelden die men uit de ver hooging van het tarief hoopt te ver krijgen, en die voor sociale hervor mingen heeten gereserveerd te blijven reeds vooraf voot defensie-uitgaven te discompteeren Er is in dit opzicht alle reden van ongerustheid, nu niemand minder dan de heer Nolens het noodig heeft gevonden, in zijn blad er ernstig aan te herinneren, dat de tariefsgelden, om ze zoo maar eens te noemen, hun bestemming hebben, waaraan niet getornd mag worden. Zou het detizelfden weg opgaan, dien het onder het ministerie-Kuyper ging, toen de natie niet-beloofde snelvuurkanonnen kreeg, maar het heilig beloofde ouderdomspensioen achterwege bleef Het blad zegt, dat het, indien men bewijzen kon, dat de onafhankelijk heid des vaderlands gevaar zou loopen ais niet onmiddellijk veer tig millioen voor de kustverdediging beschikbaar werd gesteld, het zich niet a priori onwillig zou verklaren dit zware offer te brengen. De Me morie van Toelichung van het wets ontwerp geeft echter die zekerheid allerminst. Verder vraagt de „Vaderlander" zich rnet schrik af, „of de Noordzee- entente ons verplichtingen oplegt, waarvan wij niet weten." Dat is het cardinale punt, dat bij de behandeling van het wetsontwerp allereerst dient te worden opgehel derd. Verder heeft de schrijver nog andere bezwaren tegen het wetsontwerp. Z.i. behoort aan de oplossing van het vraagstuk der kustverdediging de sa menstelling van de departementen van marine en oorlog tot éen minis terie van landverdediging vooraf te gaan, terwijl hij ook uit comptabel oogpunt hei maken van fondsen hoogst bedenkelijk acht. Zijn conclusie is dan ook, dat de Tweede Kamer tegen dit ontwerp een onaannemelijk dient te laten hooren, evenals indertijd bij het fonds voor de snelle afwerking der steiiing van Amsterdam. Benoemingen. Bij Koninklijk besluit zijn met in gang van 21 Augustus 1910, bevor derd tot luitenant ter zee der 2e klasse, de adelborsten der le klasse L. Brouwer, L. C. M. van Eendenburg, R. Polis, L. W. Bast, A. U. P. F. Vaste- nau, E. B. WillemstijnJ. P. P. Holtrop, Hoe ellendig had hij haar met 'den ring bedrogenJeannes hatelijk gedrag had haar ook gekwetst. Het zou later zwaar vallen, om met dat jaloersche schepsel samen te leven. Op den morgen voor hei verlo- vingsfeeslje bracht Goldumnier een mooie klaar gemaakte rose japon voor Marie. Zij moest zich toch passelijk kleeden, wanneer hij haar ais zijn aanstaande vrouw voorstelde hij mocht graag met haar pronken. Zij moest de japon aantrekken, die zij vee! te veel opgedirkt vond, maar hij bewonderde haar en ver klaarde, dat zijn smaak voortaan zou beslissen. Dat sprak vanzelfwat hij betaalde, zocht hij ook zelf uit. Toen hij van haar weggegaan was, rukte zij ongeduldig zijn ge schenk af, dat met de vele banden, kanten en knoopjes 4ieel niet in haar smaak viel. O, welk een dwingelandijZij zou zich dus niet eens meer naar haar zin kleeden mogen Emil Liebreich was uitgegaan en kwam met een grooten bundel den nentakken thuis. Nu begon hij zijn ajelier, de feestkamer te versieren. A. Dubois, C. C. F. Jager, J. L. Challet, H. Nieuwenhuis, S. van Ramshorst, K. H. H. Bongaerts, H. G.Jurriaans, G. M. Rietdijk, H. Spits, S. W. Eys- sen, W. J. Mans, K. van AllerW. GarrerJ. G. Veenebos H. van Rooy C. E. baron van Lijnden J. 1. Leufscher; J. LagaayG. J. Verwij nen; A. S. Thomson. G. C. J. Wijn malen C. Schuter P. T. de Meester R. Zalm en J. A. J. Sybrandi, en tot officier van administratie der 2e klasse, de adjunct-administrateurs J. G. van Kregten, A. van Houte, M. J. Kruys en C. L. Heyl. Hoofdcursus te Kampen. Geslaagd voor 2e luit. infanterie hier te landeF. A. J. Alofs, E. Augustijn, C. A. van Beek, J. P. Briël, J. F. A. Crevecoeur, J. H. N. van der Drift, A. Floor, H. J. W. A. van Gooi, J. G. G. M. Hamm, H. P. de Heer, P. J. Heres, D. A. van Holten, J. P. R. Huijnen, H. J. Phaff, J. j. Pot, P. J. H. de Roos, G. Schuitz, M. Sieburgh, H. H. B. Top, J. F. B. Weber, A. van Weenen. Infanterie Oost-Indië O. H. Asch- moniet, A. t). P. Dominicus, R. A. Dijkstra, A. J. L. de Groot, G. Kloos terman, H. A. Kraayenbrink, M. M. L. van Loon, Th. F. J. Metsers, F. H. van Meyenfeldt, A. Oosterhout, Ch. F. Ouwerling, R. von Seidiitz Kurzbach, J. G. A. van den Upwich, H. W. Verharen, H. Vink, B. C. Völke, A. van Wijk. Administratie Oost-indië P. P. D. Anchtitz, H. M. Dee, J. Fransbergen, H. Jonker, P. C. Zwerver. A. N. W. B. Naar „De Werkmansbode", orgaan van het Algemeen Nederlandsche Werklieden-verbond meldt, heeft het centraal bestuur besloten, dat de al- gemeene jaarvergadering in 1911 te Utrecht zal worden gehouden in verband met de herdenking van het 40 jarig bestaan van het verbond. De Amsterdamsche begrooting. Door Burg. en Weth. van Amster dam is bij den gemeenteraad inge diend de begrooting voor 1911, be dragende in ontvangst en uitgaaf de som van f 33,632,453, tegen f 32,665,208 over 1910. B. en W. voegen daaraan toe een memorie van toelichting benevens een staat, waarop voor elk der hoofd stukken het verschil in meer of min der tusschen de voor 1910 en 1911 uitgetrokken sommen wordt aange geven. Vermindert men de hierboven vermelde eindcijfers der begrootingen voor 1910 en 1911 met de buiten gewone ontvangsten en uitgaven op die begrootingen voorkomende, be dragende respectievelijk f9,310.884 Eenige groene planten werden met daartusschen gebonden dennentakken opgefrischf. Hier zag men een ve randa of een bordes geverfd, alsof liet marmer was, daar een vergezicht in een landschap. Zijn hobbelpaard, een fiere schimmel, die de kinderen van zijn klanten in verrukking bracht, sprong met starende oogen uit het kreupelhout te voorschijn. Tusschen het groen bracht hij in den vorm van vreemde bloemen en buitenlandsche vruchten, papieren lantaarns aan. Zulk een versiering aan te brengen was geheel naar zijn zinzijn spelend vernuft vierde daarbij triomfen. Marie kwam met Hans om de tafel te dekken. Het tafelkleed was niet lang genoeg, zij moest er twee nemen in het' tweede zat nog een gat, dat zij gauw nog moest stoppen. De borden waren verschillend. Stoe len kon men gemakkelijk bij elkaar brengen. De champagneglazen zou Goldammer wel naar boven sturen. Nu werden de taarten gebracht, drie in getalde hoogste met trek kebekkende duifjes op een tempel, was bestemd voor het midden der en f9,708,185, dan blijkt, dat voor den dienst 1911 voor de gewone uitgaven een som van f 572,944 méér wordt geraamd, dan daarvoor voor den dienst 1910 werd toegestaan. Verschenen is de administratieve verantwoording der inkomsten en uitgaven der gemeente Amsterdam over het dienstjaar 1909. Daaruit bij kt, dat de rekening van den ge meente ontvanger sluit met een na- deelig saldo van f 298.164.46'/,, Onder de inkomsten bleef de op brengst van de Houthaven ongeveer f9000, van de Telefoon f 56.000 van de Gemeentewaterleiding f 46.000 onder de raming. Daarentegen waren de eindcijfers van de Gasfabrieken f 170.000, van de tram f4000, van de electriciteitswerken f50.000, van de ammoniakfabrieken f7000 boven de bij de begrooting geraamde be dragen. De opcenten op de rijksbelastingen brachten f 60.000, inkomstenbelasting f 550.000 meer op dan geraamd was. De gemeenterekening met suppie- toire begrooting over 1910 sluit met een voordeelig saldo van f 1.853-123.38 waarvan f 1.613.123.38 voor den dienst 1911 wordt bestemd. Vlissingen, 22 Augustus. St. Cecile uit Furnes. De Kon. Harmonie uit Turnes, onder directie van den heer H. Vanderlinden Jr., kwam gister omstreeks half een aan de buitenhaven aan. Begeleid door een talrijke menigte marcheerde het korps stadwaarts naar de Belgi sche Loodsen-societeit, waar eenige oogenblikken werd vertoefd. Dat men hier te doen had met eene Harmonie van niet geringe beteekenis bleek al bij de marschmuziek zoó'n massaal mooi geluid in zoo'n correc te rythmiek hoort men niet dikwijls ons volkslied en het Wilhelmus (nieu we zitting) maakten in marschmaat een aangenamen indruk en dat „St. CeciIe"ons „WienNeeriandsch Bloed" in zijn strengen ernstigen vo.rn kende bleek uit de uitvoering op den Bou levard. Na een muzikalen groet te hebben gebracht aan hunne landgenooten, werd onder het spelen van opgewekte marschen door het Bellamypark en de Spuistraat opgemarcheerd naar liet Strandhotel. Na aankomst in het Strandhotel maakten velen van de gelegenheid gebruik zich wat tc verfrisschen en werd al spoedig appèl geslagen voor het diner. Alle muzikanten plaatsten zich achter de stoelen en op com mando van den voorzitter nam ieder zijn plaats in. De heer'en Geelhoed en Duperon waren door den voor zitter genoodigd mede te maaltijden. tafel. Op de beide andere prijkten schilden met het opschrift„Leve Anatole en Marie Hoe zot en afkeerwekkend vond Marie dit alles. Toen alle toebereidselen gemaakt waren, kwam Goldammer naar boven. Hij sleepte een wijden emmer vol ijs mee, waaruit vijf champagne- flesschen hunne halzen rekten. In de andere hand droeg hij een bloem ruiker. Hij zette puffend den emmer neer en zei hijgend van inspanning „Mijn schoonste, deze bloemruiker is voor u „Geef u toch niet zooveel moeite," sprak het meisje, de bloemen met tegenzin aannemend. Hij lette nauwelijks op haar ant woord, zijn geheele belangstelling richtte zich op den wijn„Eigen lijk," zei hij, „drinken wij, mannen met ons vieren, vrouwen en kinderen drinken slechts kleine teugjes, dus zijn vijf flesschen voldoende." Toen gingen zij allen in het salon, om de gasten te ontvangen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1