20 Augustus. 1910. binnenland. Feuilleton Gemeentebestuur. geneeskundig staatstoezicht. 195. 48e Jaargang. VLISSINGSCHE COURANT. Zaterdag Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij.alie Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uiige ver F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-ftdoerfentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden De Burgemeester van Vlissingcn, brengt ter kennis van belangheb- benden jat blijkens bij hem ingekomen ambtsbericht alle Russische havens aan de Zwarte Zee of Zee van Azof, (laaronder begrepen, de havens aan een der rivieren gelegen, welke in een dier zeeën uitmonden, besmet zjjn verklaard wegens Aziatische Cbolera. Vlissingen, 19 Aug. 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Het buitengewone Engelsche gezantschap. De Engelsche missie, die Hare Majesteit Koning George's troonsbe stijging komt mededeelen, zal Zater dag 20 dezer te 5,10 n.m. perextra- Irein aan hef station-Apeldoorn arri- veeren. Het eere-escorte, dat het gezantschap naar het Paleis Het Loo zal begeleiden, zal bestaan uit een escadron cavalerie op oorlogssterkte (100 man) uit Deventer, onder com mando van een ritmeester. De stoet zal den weg Stationsstraat—Oran- park-Loolaan volgen. Te 9.57 des avonds vertrekt de extratrein weer van het paleis-perron naar de Residentie. H. M. de Koningin zal Zaterdag, onmiddellijk nadat de buitengewone ambassade H. M. zal kennis gegeven bebben van de troonsbestijging door Koning George V, een bijzonder ge hoor verleenen aan den tegenwoor- digen gezant, Sir Buchanan, ter over handiging van de geloofsbrieven, die hem opnieuw accrediteeren als ge zant van Groot-Brittanië bij hetNe- derlandsche Hof. Na het galadiner ten Hove loopt te 10 uur ten dienste der gasten, de extra-trein van het Loo naar de residentie. Maandag a.s. zal de Opper-Cere- moniemeester van H. M. de Konin gin, baron Van Pallandt Neerijnen, den leden van het bijzondere Britsche gezantschap en eenige andere ge- noodigden een gastmaal aanbieden in het Palace-hotel te Scheveningen. De missie is voornemens nog den zelfden avond te 10 uur naar Londen tag te keeren en zal van daar naar Lissabon en Madrid vertrekken teneinde hare opdracht bij de Hoven van Portugal en Spanje te vervullen. De minister van marine brengt ter tennis van belanghebbenden dat in -0— 14.) Haar aanstaande zou omstreeks jen tijd naar boven komen. Marie, t'e al e hoop had opgegeven om nog ontkomen aan het lot, dat haar al!'ne' zonder tegenspraak toe n 'e| verlangen van haar vader, zou beloofde, dat zij op tijd gereed h !nJen salon brandde de kachel tafpi ^en wd taken bedekte de en daarop stond het beste thee- 'es, dat zij hadden. Assel had iL arzoek van Marie gezorgd voor p„ !as' en Liebreich kwam met atfiio roode camelia uit het miria en Ptaatste ze als sieraad en °P de tafel. Hij gevoelde behJ6,",'evreden, en het weir.igje eaf hj e'd> dat hem heden om- tich mfj hem §oed; h'ï streelde met de gedachte, dat hij nooit verband met den uitslag van het onlangs gehouden examen voor ads- pirant-machinist de hierna genoemde jongelingen, gerangschikt naar de bij het examen behaalde cijters, voor een plaatsing bij de marine-Machi- nistenschool te Hellevoetsluis in aan merking komen T. Veerman, H. j. Maas, U. Hempenius, 14. F. Pronker, P. Guilonard, C. M. Van de Velde, A. Govers, W. Polderman, W. Buter, G. W. J. Massa, J. C. Piek, W. D. Mooi, A. J. Romijn, H. W. Polder mans, C. A. Vos, J. Van der Eyk en W. P. Plantenberg. Staatscommissie Vereenvoudigde Aaministratiën. Bij Kon. besluit is: le een Staats commissie ingesteld tot onderzoek van de vraag, of de inwendige or ganisatie van de Departementen van Algemeen Bestuur en van de nader bij Koninklijk besluit aan te wijzen daaronder ressorteerende administra- tiën voor vereenvoudiging en in het algemeen voor verbetering vatbaar is en zoo ja, wat te dien einde zou kunnen gedaan worden en zijn 2e benoemdtot iid en voorzitter dier Commissie mr. W. F. Van Leeuwen, oud-burgemeester van Amsterdam, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal tot le den mr. P. J. Van Beyma, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene raal oud secretaris-generaal van het Departement van Justitie; L. A. Dittlof Tjassens, staatsraad in bui tengewonen dienst, secretaris-gene raal van het Departement van Marine; G, a. a. Middelberg en jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot secretaris jhr. mr. E. B. F. F. Wittert van Hoog land, commies griffier van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Onze officieren. Aan een artikel van mr. V(erkou- teren) in de „Nederlander" is het volgende ontleend De klacht over een tekort aan officieren valt ook eigenaardig samen met de vele klachten van beroeps officieren over onrechtvaardige be jegening, die juist in de laatste tijden tot de Staten-Generaal zijn gericht. Vooral de conduitestaten geven tot veel grieven aanleiding. Hoe wil men dat er liefde voor den militairen dienst zal blijven bestaan, als de rechtspositie van den officier niet behoorlijk verzekerd is. Als de eischen der discipline het voorwend sel worden voor allerhande onrecht, terwijl stipte rechtvaardigheid juist de grondslag der discipline zijn moet. De minister van oorlog gaf zelf toe, dat er dikwijls kleine en on beter voor zijn dochter zou hebben kunnen zorgen. Marie kwam in haar lichtblauwe Zondagsche japon gekleed, de kamer binnen en zette de koffiekan op de kachel. Zij was bleeker als gewoon lijk, en een ernstige trek in het gelaat en de samengeperste iippen bewezen, hoe zij zich met moeite beheerschte. Een oogenblik keek zij onderzoekend rond, liep toen naar oom Hans en zei„Ik verzoek je, kom toch bij ons zitten, ge geeft mij moedhoe meer er zijn, hoe minder ik bang ben „Arm kind ja, ja, ik kom, hoor!" Hij trok zuchtend zijn beste jas aan, en zijn arm om haar heen slaand als om haar te beschermen ging hij met haar de feestelijk inge richte kamer binnen. En nu wachtten zij ongeduldig, zonder veel te zeggen, op de komst van den aanstaande. Daar klonk de bel beneden. Het hooren van dezen bekenden klank maakte allen zenuwachtig. Marie stond op en snelde weg, als wilde zij uit het venster vluchten. Assel ging om open te doen. waardige middelen worden gebruikt om officieren, die men kwijt wilde zijn, uit het leger te verwijderen en wie is gerustgesteld door de verkla ring, die daaraan werd toegevoegd, dat alleen werkelijk ongeschikte menschen door die middelen werden getroffen, dat het leger daardoor geen schade leed, dat zij, die bevordering verdienden die ook werkelijk kregen en dat geen geschikte elementen uit het leger werden verwijderd in het algemeen kan dat zoo zijn, ook op dien regel zijn er heel wat uitzonderingen. Niet alleen hier, maar ook in hei buitenland. Bliicher is een tijd lang door onrecht uit het Prui sische leger verwijderd geweest en onze De Ruyter had reeds lang voor dat hij beroemd geworden was door grievende bejegingen zulk een te genzin in den dienst gekregen, dat hij er ernstig aan gedacht heeft, zich voorgoed aan den landsdienst te onttrekken. In de eerste plaats dus eene betere rechtspositie voor de beroepsofficieren die er nu zijn en die wij ten deeie toch altijd, in welk iegerstelsel ook, zullen moeten behouden en in de tweede piaats verbetering van de materiëele positie. Hoe kleiner naar verhouding het aantal beroepsoffi cieren wordt, dat permanent in dienst is, des te gemakkelijker zal het zijn, de positie dier officieren te verbete ren, terwiji nu juist hetgroote aantal dwingt tot het geven eener vergoe ding, die niet in evenredigheid is tot de diensten, die bewezen, of ten minste verlangd worden, in oorlogs tijd komt op de officie; m, en vooral op de beroepsofficieren alles aan. Het tot des lands is dan ook in hun handen gelegd. Aan de hoogste eischen iK elk opzicht moeten zij dan voldoen. Het gedrag van een enkel officier kan beslissend zijn voor den uitslag van een veldslag of een veldtocht, en menschen, van wie zoo veel afhangt, moeten ook in vredes tijd reeds eene behoorlijke, eervoile piaats in de maatschappij innemen. Onze beroepsofficieren moeten niet tot de slechtst-, maar tot de best- betaalde ambtenaren behooren, en de vraag mag hier worden gesteld', of het niet wenschelijk is de bezol diging meer in verband te brengen met het aantal dienstjaren, zoodat iemand verhooging van bezoldiging kan erlangen, ook al heeft hij geen promotie gemaakt. Een soort capitulanten-steisel, met recht op eene civieie betrekking na het bereiken van een zekeren leeftijd, schijnt ook een eisch van rechtvaar digheid en wijs beleid, daar een offi cier niet altijd, evenals een civiel ambtenaar, tot aan zijn ouden dag in dienst kan blijven. De vrijheid der officieren moet ook meer worden ge- Liebreich ging naar zijn dochter toe, en fluisterde haar verstrooid in het oor als tot zijn atelierklanten „Asjeblieft, een beetje vriendelijk kijken Dit maakte zoo'n komischen in druk op haar, dat haar pijnlijke spanning verdween, en nu werke lijk, terwijl Goldammer binnenkwam, een klein lachje haar trekken ver helderde. De vrijer kwam met afgemeten waardigheid naar haar toe het deed hem pleizier, te zien, dat zij hem met zoo'n vroolijk gezicht aan keek. Hij had zich zeer netjes gekleed, een donkerroode slipdas aangedaan en een takje oranjebloesem in zijn knoopsgat gestoken, en de geur van zijn kapsel vulde de kamer met een heerlijken reuk. In de hand had hij een paar heerlijke frissche rozen, die hij haar overhandigde fnet de woorden „Dat zijn uw zusters, lieve Marie!" Toen omhelsde hij het bevende meisje en kuste haar har telijk. Assel leed, omdat hij zijn lieve ling zag lijden, en brak deze liefde- eerbiedigd en niet meer worden be perkt dan de dienst eischt. Wat het huwelijk der officieren be treft, is nog onlangs een stap in de goede richting gedaan. De lust tot studie moet ook worden aangemoedigd en ook een officier moet zooveel mogelijk vrijheid hebben van spreken en schrijven. Hij moet niet bemerken, dat er een vooroordeel is tegen wetenschappelijk gevormde of ficieren. Juist in die landen, die mili tair zeer hoog staan, als Duitschland en Japan, worden zulke officieren zeer hoog geacht, terwijl bij ons een offi cier er dikwijls last en onaangenaam heid van heeft, ais hij over militaire onderwerpen schrijft of spreekt. Het talent moet worden aangetrokken en niet afgestooten, zonder dat daarbij in examineeren alle heil wordt gezocht. Wat zou er van De Ruyter, Tromp de meesten onzer zeehelden terecht gekomen zijn, als zij de tegenwoordige examina hadden moeten doen, en nog oniangs hebben de Engelsche zeeof ficieren onder elkander gestreden over de vraag, of Nelson het nu wel tot adelborst had kunnen brengen. Het talent heeft vóór alles vrijheid noodig, om zich te ontwikkeien, zooals het wil, zonder door schoolschen dwang in een bepaalden vorm te zijn geperst. Er zal dus reeds veel gewonnen zijn, als de dienst wat meer aantrek kelijk wordt gemaakt; als een ver dienstelijk officier zijn verdiensten be hoorlijk erkend en gewaardeerd ziet. De knappe officieren moeten de trots zijn van het Nederlandsche volk. De krijgsmansstand moet hoog in eere zijn, al behoeven wij daarom nog niet in de overdrijving te vervallen der Duitschers. Juist het groot aantal militie-offi cieren zal de kloof dempen tnsschen militairen én burgers. Zij zullen de vorming beletten van een afzonderlijke militaire kaste, die in de moderne staten niet meer past, zoodat wij zon der gevaar aan onze officieren geven kunnen, wat hun toekomt. Het leger moet niet meer buiten of tegenover de maatschappij staan, maar in die maatschappij dun ook niet als een noodzakelijk kwaad, maar als een eervol element worden aangezien. Alleen dan zal het zijn schoone, maar hoogst moeilijke taak op behoorlijke wijze kunnen vervullen. In de officie ren moet het leger worden geëerd. De goede geest, die onder de of ficieren heerscht, zal zich dan ook aan de soldaten meedeelen en een strijd, die nu hopeloos schijnt, zullen zij dan met rustig zelfvertrouwen kun nen afwachten. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is de di visie, bestaande uit Hr. Ms. pantser- schepen „De Ruyter", Hertog Hendrik" betuigingen af door hen nog al luid te verzoeken aan tafel te komen zitten. De drie heeren namen plaats, en Marie die zeer ontsteld was, greep met vreugde de gelegenheid aan om koffie te schenken, dit gaf haar af leiding. Goldamrner trok haar naast zich op de sofa en stak haar den ring met de drie mooie steenen aan den vinger. „Geloof, hoop en liefde sprak hij opgeruimd. „Ik heb bij den voornaamsten juwelier deze edele zinnebeelden voor onze ver bintenis uit een groote verzameling brillanten en paarlen gekozen. Ik hoop, dat je ze in eere zult houden." Marie werd zeer ontroerd en dankte hem met tranen in de oogen. In een opwelling van haar gevoel drukte zij hem zelfs de hand. Zij dachtals zij zich goed wist te be- heerschen, zou het haar met Gods hulp misschien gelukken, het zware offer zonder morren te brengen. In dit plechtig oogenblik besloot zij hiertoe haar uiterste best te doen. Onder een toespeling op zijn grootmoedigheid, maakte hij de en „Koningin Regentes", onder bevel van den kapt. ter zee W. van Voss, 13 dezer uit Ned.-Indië vertrokken ter aanvaarding van de reis voor vlagvertoon in Australië. Directeur van Justitie. Uit Batavia wordt aan het „Hbl." gemeld Tot directeur van het departement van justitie is benoemd mr. J. Reep maker, vice-president van het Hoog gerechtshof en van het Hoog Militair Gerechtshof van Nederlandsch-lndië. Geen nieuwe staking te Enschedé. Na een langdurige vergadering met het organisatiebestuur hebben de wevers der firma Menko te En schede gisterenmorgen te half twaaif het werk hervat. De organisaties keurden het direct neerleggen van het werk door de ar beiders niet goed en wilden een langeren termijn nemen om een oordeel over de verdeeling der grond stof te kunnen vellen. Aan de rekening over het boek jaar 30 Juni 1909 1910 der ver- eeniging van officieren tot onderlinge ondersteuning in geval van overlijden ontleent men het volgende:de ontvang sten hebben bedragen f 23,582.36 de uitgaven f 20,526.22; zoodat op 30 Juni in kas bleef een som van f 3066,14. En zijn gedaan 36 uitkeeringen ad f 550, waarvan 11 kosteloos voorde leden. Het aantal leden klom vak 2296 tot 2304. Verslag over den Landbouw in Nederland, over 1909. 't Ligt niet in onze bedoeling en 't zou ook niet doenlijk zijn, om aan de hand van het Verslag ook maar een vluchtig overzicht van den toe stand van onzen landbouw te geven wij willen slechts een en ander daar uit aanstippen, dat vermelding ver dient of voor onze lezers van belang kan zijn. Omtrent bouw- en graslandont ginningen wordt opgemerkt, dat deze voortdurend toenemen en de aanleg over 't geheel geschiedt met uitstekend gevolg. Waar de resultaten te wen- schen overlaten, is zulks doorgaans te wijten aan onvoldoende bewerking en 't gebruik van slechte gras- en klaverzaadmengels. Meer en meer algemeen wordt de teelt van lupinen vóór rogge, welke door boscil wordt gevolgd de Ned. Heide-Mij bezaaide in 1908 ruim 512 H.A. met lupinen. Ook bij den aanleg van grasland wordt ter vooibereiding van den grond steeds meer van lupinen ge bruik gemaakt. Op de uitgestrekte boschontginningen in Noordbrabant, groote camée op haar borst vast. Die aanraking was haar zoo onaangenaam dat zij onwillekeurig ineenkromp' waarbij hij haar een paar malen ge voelig stak. Toen dit doorstaan was, zette hij zich behaaglijk in een hoek van de sofa en ontvouwde zijn plannen. Ten eerste verklaarde hij, moest er een heerlijk feestmaal gegeven worden ter eere van hun verloving. Men zou hier in het salon kunnen ontvangen en in het atelier eten, dat was vorstelijker. Na het avondeten zou men weer bij elkaar komen. Hij wilde niets dan taarten en champagne laten opdisschen. „Wat ik natuurlijk moet betalen," verklaarde hij, met een hooge borst. „Mijn drie kinderen zullen ook van de partij zijn, hun nieuwe mama begroeten, en ook mijne trouwe zaakvriendin juffrouw Duvernier. Wie wenscht gij uit te noodigen, waarde Liebreich De fotograaf zag zijn dochter vragend aan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1