19 Augustus. No 194 48e Jaargang. 1910. Vrijdag- Gemeentebestuur. bedrijfsbelasting. BINNENLAND. Feuillletoa. Land- @n Tuinbouw. VL1SSINGSCHE COURANT. pnjs per drie maanden 1.30. Franco- per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij aiie Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever f. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Afkondiging van de Kohieren No. II en 111 der Bedrijfsbelasting dienst 1910 /ll. je Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger zijn ge zonden, de door den Directeur der directe belastingen te Middelburg executoir verklaarde kohieren no. II en 111 wegens de Bedrijfsbelasting dienst 1910/11 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd, om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voor koming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen es weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 18 Aug. 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Hofbericht. De Koninklijke familie is gisteren per extra-trein te 4.20 uit Baarn naar het Loo teruggekeerd. Vele honderden belangstellenden hadden zich nabij het Paleis bij den Soestdijkerstraat- weg en op het Stationsplein der Holt, Spoor verzameld, om H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana een laatsten groet te brengen. In 3 hofrijtuigen werd van het paleis gereden. H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Prin ses Juliana hadden in éen rijtuig plaats genomen, waarin zich een fraaie bouquet rozen bevond, door den chef-bloemist van Soestdijk, den heer J. Kraaijenbrink, aan H. M. de Koningin bij haar vertrek aangeboden. De vorstelijke personen werden op haren weg naar het station hartelijk toegejuicht. De Koningin-Moeder droeg het Prinsesje, dat vriendelijk met haar bandje wuifde, op den arm. In de Koninklijke wachtkamer waren ter begroeting van H. M. aan wezig de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en de bur gemeester van Baarn, met welke autoriteiten H. M. zich enkele oogen- blikken onderhield. Daarna begaven de vorstelijke per sonen zich op het perron, alwaar H. M. de Koningin-Moeder hartelijk afscheid nam van Hare dochter en van Prinses Juliana. Nadat men in den extratrein had plaats genomen, zette deze zich pre o— 13.) Zij liep, zoo hard zij kon, de trap P naar de woning van den foto- b'fou. ,®i had het al lang gevreesd en n aankomen. Zij wist echter ook x goed, hoe haar jonge viendin zii Vn\ dach!' en daarom geloofde zi n no§ we' mogelijk zou i vóór de verloving fot stand Marie van besluit te doen v randeren, en dan - ja, dan kon afinn no^ 'n ^aar e'gen voordeel verwPen' Mocflt er met geld iets zii t ^e,1 bonnen worden, dan was i tot elk offer bereid. §e'lee' overgeven aan droevige a rrt dat tag niet in den meer Marie. Zij had er niet lang zij over nagedacht. Spoedig was eer aan haar werk gegaan. cies te 4.20 in beweging. Onder har telijke toejuichingen van het publiek verliet daarop de Koningin met Haar Dochtertje Baarn. Het buitengewoon Engelsche ge zantschap wordt Vrijdagavond te 'sHa- ge verwacht. Het wordt aan het station ontvangen door den gezant met het personeel der legatie en luitenant- kolonel van Hoogstraten, als adjudant van de Koningin aan de missie toe gevoegd. In het Koninklijk paleis in Den Haag zijn de vertrekken voor het Engelsch kwartier ter beschikking van de missieleden gesteld. Hun wordt dien avond door den minister van buitenlandsche zaken een diner aangeboden. Na ontvangst van de ambassade, Zaterdag door de Koningin op Het Loo, is ten Hove gala-diner van 34 couverts. Een extra trein brengt Za terdag omstreeks 3 uur het gezelschap naar Apeldoorn, waar aan het station een piket huzaren zal opgesteld zijn ter escorte van de afgezanten, die in hofrijtuigen naar en van Het Loo gaan en per extra-trein naar Den Haag terugkeeren. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uooru/aarden Minister Talma's ziekteverzekering. De „Nieuwe Courant", 's ministers motieven voor het wetsontwerp na gaande, citeert een gedeelte uit de memorie.van toelichting. De minister redeneert aldusde overheid houdt de verhoudingen welke de bestaansonzekerheid van den arbeider vergroot hebben, door orde in stand en beschermt ze. En daar het een zedelijke eisch is, dat een arbeider, die gewerkt heeft totdat hij niet meer kou, niet aangewezen zij op onderstand van derden, maar geholpen worde door degenen in wier dienst hij zijn arbeid verrichtte, be hoort de staat, nu de richting, waarin de maatschappelijke orde zich ont wikkelt, aan dien eisch te kort doet, maatregelen te nemen om de verwe zenlijking van dien zedelijken eisch te bevorderen. Dusdoende handhaaft hij de juiste verhouding tusschen ze delijkheid en recht. De redeneering, zegt de „N. Ct.", komt hierop neer: De arbeiders in nijverheid, handel en landbouw zijn in onzekerder positie geraakt dan voorheen. De Staat is hiervoor mede verantwoordelijk. Ziedaar de rechtsgrond voor verplichte verzekering. Men gevoelt dat 't niet opgaat. Hoogstens kan men erkennen dat de overheid tot wettelijk regelen bevoegd (zedelijk verplicht) is en dat zij bij die regeling billijk handelt door den werkgever te laten mee-betalen. Zij komt den arbeider te hulp. Maar dat zij dit zou moeten doen door hem te Ofschoon zij ook geen trek in eten meer had, vader en oom wilden toch hun middagmaal hebbenen of Goldammer haar in heur werkjapon zou vinden, dat was haar onver schillig. Zij schilde met bevende vingers de aardappelen, waschte ze af en zette ze in een pot op het vuurnam een stukje vleesch, dat van den vorigen dag was overge bleven en zette het op om te warmen. Een zacht kloppen op de keuken deur, en een vriendelijk geblaf van den hond, deed haar een beetje schrikken. Toen zij zich omkeerde, zag zij met een verlicht hart juf frouw Duvernier binnenkomen. Juffrouw Duvernier liep naar haar toe. „Uw papa had de buitendeur opengelaten, en nu ben ik hier. O, mijn lief kind, ik heb zoo'n diep medelijden met je!" „Weet je het dan al, Jeanne „Ik weet alles, mijn engel I Maar het is nog niet vastgesteld, nog niet beslist." „Ik heb mijn vader beloofd. „Waarom Gij zijt veel te jong voor dien man en ge bemint hem niet Vertel mij eens, wat heeft u dwingen een deel van zijn penningen voor verzekering af te zonderen, volgt uit het vooropgestelde in geenen deeie. Dat de arbeider „vroeger" algemeen zich verzekerde, maar dit tegenwoor dig, mede door de „schuld" van den Staat, verzuimt en dus op dien grond gedwongen zou moeten worden, zal de minister waarlijk wel niet beweren. In de toelichting ontbreekt elke poging tot verdediging van het ge dwongen karakter van dit en latere verzekeringen op gronden van recht. Het blad critiseert ook de onder scheiding van de arbeiders, in hen die werken in bedrijven, „in een onderneming" „voor de openbare macht" en in hen die in persoor,lijken dienst of als losse arbeiders werken. Deze laatsten sluit de minister van de verplichte verzekering uit. „Waar om „Uit overwegingen van uit voering." Met hen, zegt de „N. Ct." weet men geen raad zij hebben den „rechtsgrond" wel, maar zij paste niet in het systeem Hoe men het ook wende of keere, een princlpieele rechtvaardiging van het opleggen van de verplichting aan arbeiders om zich tegen ziekte, invaliditeit, ouderdom of wat ook te verzekeren, is nimmer te vinden. Er kunnen slechts opportuniteits- redenen zijn en in de toelichting tot minister Talma's ontwerp is schijn noch schaduw van een betoo?, dat aan een verplichting tot ziektever zekering om zulke redenen niet te ontkomen valt. Ook de structuur van het ontwerp is van het dwangbe- ginsel niet onafscheidelijk. De sloisom waartoe de „N.Ct." komt is, dat de principieels verdediging van het dwangbeginsel, voor zoover door dezen minister beproefd, als mislukt moet worden beschouwd. Een geschenk. H. M. de Koningin-Moeder, die eere-chef is van het 2e Westfaalsche infanterie-regiment no. 15 „Pritiz Friedrich der Niederlande", heeft aan het officierenkorps van het regiment een schilderij ten geschenke gegeven voor het nieuwe Casino. Het stelt een tooneel voor uit den slag bij Belle Alliance (het straatge vecht van het 2e bataljon in Pian- chenoit). Het doek werd geschilderd door Hoynck van Papendrecht. Cadettenschool. De minister van oorlog heeft nader ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat alsnog behalve de reeds in een vroegere aankondiging genoemden voor plaaising bij de cadettenschool in aanmerking komen, voor den dienst hier te lande J. S. de Bruijn, C. M. Olifiers, A. Specht Grijp, en Th. J. F. Smits. daartoe bewogen Het jonge meisje boog het hoofd, plotseling kwam er eenige hoop in haar op, en die hoop dwong haar tot openhartigheid. Misschien wist die siimme jeanne nog een goeden raad om te ontkomen aan het ver schrikkelijke, dat haar bedreigde. Zoo sprak zij halfluid en kleurend van schaamte: „Mijn vader is Gold ammer een groote som geld schul dig. Wij staan op het punt van failliet te gaan. Er valt niets anders aan te doen, dan het aanzoek van Goldammer aan te nemen. Dan alleen wil hij ons helpen en mijn armen vader ondersteunen." „En als nu eens een vriendin zich bereid verklaarde u te hel pen „O, edele, lieve Jeanne, ik vrees, dat het veel te veel zal zijn „Noem mij de som maar, kind „Wij zijn hem over de drie dui zend mark schuldig. Bovendien hebben wij nog meer onbetaalde rekeningen en geen middel om van te leven I" Juffrouw Duvernier werd bleek. Men moest dus op zijn minst vier Zondagsdienst spoorwegen. Men bericht aan de „N. R. Ct.", dat er bij de aanstaande winterdienst- regeling een groote beperking van den Zondagsdienst op de spoorwe gen te wachten is. Zeer vele, op sommige trajecten alle, goederentrei nen zullen op Zondag vervallen. Met ingang T'an 16 Augustus zijn de 20 adspirant machinisten, die de marine machinistenschool te Helle voet hebben verlaten, bevorderd tot adjunct-machinist en met dien datum op non-activiteit gesteld. Zij zijn in de ranglijst geplaatst als volgt D. S. Gaastra j. Kiljan J. S. p. Jasperse; E, Biekart; C. StadhoudersF. v. Herwaarden C. v. Drimmeien; H. van Laar H. J. Takens; J. Konijman, G. A. Dijkstra, H. G. van Ntel, W. M. Zietse, F. C. p. Mallée H. C. A. RoosaJ. H. J. van Doorn A. RoosH. E. K. Ezer- man C. p. M. Strack van Schijndel en P. C. A. Schuier. De generaal-majoor J. a. Roeloffs, commandant der Nieuwe Hollandsche Waterlinie, zal in het najaar den dienst met pensioen verlaten. Een nieuw conflict te Enschedé Omdat de wevers der firma N. I. Menko, fabriek Roomweg, niet te vreden waren met de verdeeling der kettings, hebben allen gistermiddag om 5 uur het werk weder neergelegd en de fabriek verlaten. Het Toeiagefonds. Dit fonds, een onderdeel uitmaken de van de vereeniging „Voorzorg", heeft in de eerste jaren van zijn bestaan meer uitgekeerd dan wel volgens wiskundige berekening toe laatbaar was. Dientengevolge werd een wiskundige ais aangezocht rap port uit te brengen, en daarbij bleek dat de grondslagen een ingrijpende wijziging behoefden. De ongerustheid was echter dermate aangegroeid dat Zondag ji. in eene buitengewone aigemeene vergadering een voorstel van ongeveer 160 leden, om bij uit treding de helft der contributies te restilueeren, met groote meerderheid werd aangenomen. Thans komen van de zijde der voor-zooveel ais van tegenstanders tal - rijke kennisgevingen van uittreding in, zoodat te verwachten is dat dit fonds daardoor binnenkort wei zal worden opgegeven. Daar eveneens een voorstel om bij een eenvoudige meerderheid van stemmen, het fonds te kunnen opheffen, werd aangeno men, zullen voorstellen daartoe wel gedaan worden. Een zeer belangrijke vraag iswat met de loopende uit - duizend mark bij elkaar brengen, om het meisje de mogelijkheid te geven, het aanzoek af te slaan. Zoo veel bezat zij niet. Waarom had zij ook zulke dure toiletten gekocht Het was haar toch niet gelukt, hem aan *e lokken. Nu beschikte zij slechts over iets meer dan twee duizend mark. Daarvoor kon zij den man, dien zijn zoo gaarne wilde hebben, niet koopen. Hoe gaarne zou zij haar spaarpenningen voor dit doel gegeven hebben. Dat hij tot haar zou komen, als het meisje hem afsloeg, daar was zij overtuigd van. Vreemd genoeg bedaarde haar ijverzuchtige opwel ling, daar Marie geen liefde voelde voor den man, op wien zij haar toekomst gebouwd had, en dien zij met hart en ziel aanhing. Nu eerst, nu zij hem verloor, voelde zij hoe zij hem beminde. Luid weenend liet de kleine be kommerde Jeanne het hoofd aan de borst van de eveneens bedroefde Maiie rusten. De Frangaise snikte„Ach, ik ben zoo ongelukkig, ach dat ik je niet helpen kan Een paar minuten lang weenden keeringen zal gedaan moeten worden. Er circuleert nu weer een aanvraag om binnenkort eene vergadering te Utrecht te houden, om daar ver schillende statutenwijzigingen te be handelen. Keuze van Pootaardappeien. Tot voor betrekkelijk korten tijd werden de pootaardappeien algemeen verkregen, door uit den oogst de knollen van een bepaalde grootte uit te zoeken of machinaal uit te schiften en we! van een bepaalde grootte, die aanmerkelijk beneden de gemiddelde grootte der geoogste knollen bleef. Ofschoon deze methode ook thans nog de meest gebruikelijke is, begint men, vooral onder den invloed der Rijksproefvelden, meer en meer tot de overtuiging te komen, dat op deze wijze niet de meest productieve knollen worden verkregen en dat de achteruitgang, het „afleven" van vele aardappelsoorten aan de ondoelmatige keuze van het pootgoed moet worden toegeschreven. De mid delen welke nu worden toegepast om door keuze van het pootgoed de op brengst te verhoogen, zijn de vol gende lo. Verwisseling van pootgoed. Dit middel wordt velerwegen reeds van ouds toegepast. In sommige streken bepaalt men zich er toe nu en dan pootgoed van een naburigen verbouwer te betrekken, in andere daarentegen Iaat men meer of minder regelmatig pootgoed van een andere grondsoort of althans uit een andere streek komen. Zoo laat men vaak op het zand poters komen van de klei en verkrijgt daarbij in den regel zeer goede resultaten. Door proeven is intusschen gebleken, dat men door een doelmatige sorteering van eigen pootgoed den achteruitgang door langdurigen verbouw op den- zelfden grond deels of geheel kan tegengaan. 2o. Invoering van nieuwe soorten. Hoewel nieuwe soorten moeilijk in gang vinden, zijn er in de laatste jaren ioch eenige soorten ingevoerd welke ook in de praktijk op groote schaal worden geteeld. De grootste verbrei ding heeft wel de Eigenheimer ge kregen, die nagenoeg algemeen in Friesland en voorts op vrij groote schaal in Zuid-Holland en Zeeland en ook elders wordt verbouwd. Ook eenige andere nieuwe soorten, o.a. cie Bravo, worden hier en daar in het groot geteeld, hoewel nergens alge meen. De soorten van fabrieksaard appelen zijn bijna alle betrekkelijk jong. 3o. Verbetering in het ras. In de laatste jaren is men meer en meer tot de overtuiging gekomen, dat de zij in eikaars armen, de een omdat zij hem niet wilde hebben en de ander, omdat zij hem, die zij zoo liefhad, niet krijgen kon. Zij voelden beide met diepe smart de onvolmaaktheid in de toestanden van deze wereld, waarin zooveel ver keerd gaaten zooveel wat den een genot geeft, den ander leed ver oorzaakt. VIJFDE HOOFDSTUK. Nadat de Frangaise snikkende was weggegaan, maakte Marie met ge bogen hoofd en langzamer dan an ders, de tafel voor het eten gereed. Toen ging zij de beide mannen roepen. Het middagmaal verliep onder stilzwijgen; allen waren innerlijk aangedaan bij de gedachte aan het geen gebeuren moest. Nadat de tafel was afgedekt, ver zocht Liebreich zijn kind, zich zoo netjes mogelijk te kleeden en tegen vier uur een prettige koffietafel ge reed te maken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1