Donderdag BLOOKER's CüCAG; So.-193 48e Jaargang. 1910» Gemeentebestuur.- Van Weeif tof Week. DAALDERS Feuilleton. BINNENLAND. VLISSIINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. 18 Augustus. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-flduertentiën op zeer uoordeeiige voorwaarden SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben dat op 25 en zoo noodig op 26 Aug. a. s. eene schietoefening zal worden gehouden van het lort Hoek van Holland dat omtrent de regeling dier schiet oefening inlichtingen zijn te bekomen ter Gemeente-Secretarie op eiken werkdag, van des voormiddags 9 tot des namiddags 4.uren. Vlissingen, 17 Aug. 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Wij schrijven deze regelen eenigs- zins onder den indruk der wreede ramp, die de met ons bevriende Bel gische natie getroffen heeft. Hoe broos is toch het menschelijk werkHoe zwelt ons de borst, wanneer wij die talrijke bewijzen van stoffelijken vooruitgang aanschouwen, in een betrekkelijk klein bestek bijeenge bracht en die als het ware de kroon zetten op een lange worsteling van kunst en kracht en industrie. Maar het alles vernielende vuur spaart niets, en te midden van den grooten en grootschen strijd van den men- schelijken vooruitgang, en de juichen de stemmen die er uit opstijgen, ver heft zich nu en dan, plots, als men er 'i minst op verdacht is een,nog hoogere, een krachtig waarschuwende stem, die ons aan het brooze en verganke lijke, het onvolmaakte en het eindige van alle menschelijk werk herinnert. VRAAG, van losse cacao of poederchocolade, BUSSEN gij betaalt minder en krijgt betere kwaliteit. vierkante bussen van 1/1 ons 10 ets. i, 1 ons 18 Vs Pond 421/S 1 pond 80 2 pond 150 O— 12.) Zij omvatte hem liefdevol, deed tem neer zitten, streek hem over de *ang, knielde voor hem neer en beloofde alles voor hem te doen, wat hij verlangde. Bij dit gezegde klaarde zijn gelaat °P> en hij lachte haar toe, noemde haar zijn lieve engel, zijn juweel, Prees haar edel hart, waar hij niet e vergeefs aangeklopt had en vei- zekerde„Gij zult gelukkig worden, zeer gelukkig! De zegen van de ouders bouwt het huis van de kin deren." De ontroering van het meisje loste Z'M in tranen op. Zij legde het hoofd op zijn knieën en begon hart scheurend te snikken. De vader heelde heur haar en sprak haar rtendelijk toe. Na een poosje zeide '1> dat zjj moest gaan en zich een De wereldtentoonstelling te Brussel is nu een groote ruïne, met hier en daar enkeie nog gave overblijfselen van voormalige heerlijkheid. Ver heugd over het behoud der Neder- landsche afdeeling, gevoelen wij innige deelneming met de wakkere en ondernemende mannen, die deze tentoonstelling hadden voorbereid en wier onvermoeide vlijt thans plotse ling van hare beste resultaten is be roofd. Het meeste nieuws van de jongste dagen is alles behalve opwekkend. Van spoorwegrampen kunnen wij zwijgen, omdat zij meer tot de dage lijks voorkomende gevallen kunnen gerekend worden. Anders is het met de tijdingen over het uitbreiden van de cholera in Rusland. Deze luiden diep treurig. Volgens de cijfers, die de Regeerings- bode geeft, zijn er sinds het begin dezer epidemie tot den aanvang dezer maand in het geheele land reeds meer dan vijf en twintig duizend menschen bezwekende helft der aangetasten. Het zuiden wordt het ergst geteisterd, maar ook naar oost en west is de epidemie voortgetrok ken. Het landvolk verzet zich, ouder gewoonte, tegen gezondheidsmaat regelen en hangt aan het bijgeloof dat de putten vergiftigd worden. Rusland leert ons tegenwoordig wel waar de domheid al toe leiden kan. Bij Ekaterinoslaw zijn van achttien mijnwerkers, die een lijkdienst bij woonden, vijftien aan cholera be zweken. Niet zulk een groot wonder, als men bedenkt dat de stakkers, als voorbehoedmiddel tegen de ziekte, afkooksel van mest hadden ge dronken Natuurlijk hebben ér ook droevige voorvallen van menschelijke afdwa ling plaats. De van watervergiftiging verdachten worden sruwelijk mis handeld en zelfs de geneeskundigen en hun personeel zijn niet veilig. Deze helpers der menschheid worden zoo volledig gewantrouwd, dat reeds steeniging is voorgekomen van een dokter, die zonder assistentie der politie op straat liep. Ook voor de buurlanden is bet gevaar niet geting. De Roemenen hebben langs de Proeth, de grens rivier, een cordon van bijna drie duizend soldaten, en daar het in Bessarabië hevig spookt, zullen de legeroefeningen dit jaar niet aan de benederi-Donau worden gehouden. De Spaansche tnini-ster-president Canalejas, die gemakkelijk aan het spreken te krijgen is, geeft sieeds aan de vertegenwoordigers der groote buitenlandsche bladen den vrijen toe beetje lief aankleeden. Hij wilde Goldamnter dadelijk nog gaan zeg gen, dat zij zijn aanzoek dankbaar aannam. Dat kon Marie niet aanhooren. Zij liep weg en zonk bij de tafel op een stoel, legde de armen op de tafel, en liei het vermoeide hoofd daarop rusten. Alles om haar heen scheen verzonken, alles veranderd, en het leven een walgingwekkende chaos. Zij kon het zich nog niet voor stellen, dat zij voortaan altijd aan de zijde van den man moest blijven, die voor haar in haar kinderjaren de gevreesde huisheer, later een goede oom geworden was, die haar nu langzamerhand als een verliefde oude man bovenmate onaangenaam was geworden. Liebreich echter haastte zich na een kort gesprek met neef Hans naar Goldammer. Hij was bang, dat zij nog eens tot andere gedachten kon komen. Het reddingsanker moest zoo stevig mogelijk vastzitten. Hij zou echter ook Goldammer aange naam stemmen, als hij zoo gauw het blijde „J?" bracht. gang. Aan eer. correspondent van de „Temps" zeide hij nu weer, dat hij met kracht en beleid het overwicht van het wereldlijk gezag in Spanje zou vestigen. Met het Vaticaan wenschte hij tot eene verzoening te geraken, maar met handhaving van de wet op de geestelijke orden en van de vrijheid van eeredienst voor de niet-katholieke gezindten. Dat de keizer van Oostenrijk in het geschil bemiddelend zou zijn opgetreden, schijnt een geheel onjuist üericht te zijn en in Spanje wenscht men trou wens geen inmenging. Even onjuist is waarschijnlijk het gerucht, dat de Fransche minister president Briand Koning Alfonso zou geraden hebben om met het Valicaan niet te breken maar de Spaansche clericale bladen werpen zich gre tig op de voor hun doel zoo ge schikte woorden, die de heer Briand zou gesproken hebbenwel een bewijs, dat zij zich niet al te sterk gevoelen. Het nieuwe Perzische kabinet heeft gezegevierd. Het heeft den overmoed der nationalistische vrijscharen, en der stambenden, die in Teheran een tweede regeering vormden, gebreideld. Het ondervond kraehtigen steun bij het parlement en men heeft getoond, zoowel de reactie in toom te kunnen houden als de revolutie te kunnen bedwingen. Zeker is het jammer dat men de wapens heeft moeten voeren tegen mannen, die zoo flink voor de constitutie hebben gestreden, en de stad Tabriz in der tijd zoo held haftig verdedigden. Maar uitzonde ringen op het oniwapeningsbesiuit konden niet wotden toegelaten, veel minder verzet. Wanneer het Perzische kabinet nu maar de noodige gematigdheid weet te betrachten, zal de zaak wel terecht komen. Perzië heeft krachtige mannen noodig. De vijanden der constitutie toch en de Russische in dringers slapen nooit. Wanneer de regeering met al te groote gestreng heid mocht optreden, zou zij daardoor zeker een gevaarlijk spei spelen. Toen het Russisch-japansche ver drag aangaande Mantsjoeriie bekend werd, is men in China terstond on gerust geworden over de bedoelingen van Rusland en |apan en is de bezorgd heid, vooral gaande gemaakt door aan Rusland toegeschreven plannen op Mongolië. De groote raad te Peking heeft thans besloten, de noo dige maatregelen te nemen tot be veiliging der onschendbaarheid van genoemd gewest en twee divisies moderne troepen zijn derwaarts ge zonden, terwijl een spoorweg, ter Hij was nu de gever en trad dus met een geheel andere houding het kantoortje binnen. Op bet oogenblik, dat Liebreich zijn blik op den nog aan den lesse naar zittenden zakenman gevestigd had, kwam juffrouw Duvernier uit de naar den winkel leidende deur, om iets aan haar patroon te vragen. Zij deed de deur tot op een kier dicht, toen zij de stem van den fo tograaf hoorde, en, bleei staan luis teren, alles hoorend en ziende, wat er gebeurde. „Uw aanzoek om de hand van mijn dochter", begon Liebreich, „stemt het hart van Marie tot vreug de. Het aanzoek van zulk een ach tenswaardig man, als gij zijt, edele vriend, moet een jong onbeduidend meisje wel vereeren De dweeper en droomer geloofde zelf, wat hij gaarne wilde gelooven en wat hij zich al meer en meer in beeldde. „Nu ja," antwoordde Goldammer, die was opgestaan, „ik was er ook werkelijk niet bang voor. Al zijn de meisjes nog zoo preutsch, zij happen toe als men haar den trouwring verbinding met Peking, zal worden aangelegd. Men wil dat lord Kitchener een en andermaal heeft aangeboden, zich met de hervorming van het Chineesche leger te belasten. Van Chineesche zijde moet men den Britschen veld maarschalk daartoe schitterende aan biedingen hebben gedaan. Hij zou geheel vrij wezen en van het leger kunnen maken wat hij zelf verkoos. Da' hij het goed zou doen lijdt geen twijfel maar dan zou China ook een macht worden, waarmee voortaan wel rekening zou moeten worden gehouden. Tusschen de Porte en haren voor- maligen vazal, Bulgarije, wil het nog maar niet lukken. Na het bezoek van koning Ferdinand aan Consian- tinopel scheen men elkander wat beter dan voorheen te kunnen ver staan, maar het houdt niet op met de haken en oogen. Te Sofia is men weer achterdochtig geworden, nu de Turksche regeering de ontwape ning der Buigaarsche Macedoniërs zoo weinig zachtzinnig voortzet. In vrij aanzienlijken getate nemen de Bulgaren uit Macedonië de wijk over de grenzen en klagen er luide over de willekeur der Turken, voor welke klachten ook de regeering niet doof is. Eerst zijn te Constantinopel ver- toogen ingediend, ook met het oog op de bestaande onrust aan de grenzenmaar de Porte schijnt daar eenvoudig niet op te letten en nu heeft de regeering te Sofia, ter ge legenheid van de manoeuvres, die daar weken zullen duren, drie bans van de reserve opgeroepeneen soort van legermobilisatie. Waar schijnlijk is voor een oorlog niet te vreezen. Gedurende de laatste twee jaren is daar telkens sprake van ge weest en nooit is het zoover ge komen. 't Is ook maar te hopen dat het zoover niet komen zal, want die twee zijn tegen elkaar opgewassen. De Hongaarsche minister-president, graaf Khuen Hedevary, moet zich ook gunstig over de zaak hebben uitge laten. Hij zeide te gelooven dat de Turksche regeering zal toegeven en de Buigaarsche Macedoniërs met meer zachtheid behandelen. Maar dit schijnt dan toch wel wenschelijk en indien de Turksche regeering daar over andets mocht denken, dan be twijfelen wij of deze wolk zoo maar zal overdrijven. De Bulgaren zijn sterk en hun zaak wordt gesteund zoodat het voor Turkije niet ge- wenscht zou wezen om in deze te ver te gaan. voorhoudt „Wilt ge zoo vriendelijk zijn met me naar boven te gaan? Dan kan de verloving meteen beklonken worden." Goldammer keek op zijn horloge: „Daar is geen haast bij. Nu ik zeker ben, dat die lieveling de mijne wordt, kan ik óok wel op gewonen tijd eten. Maar na het slaapje, vriend, zoo ongeveer om vier uur zal ik bij u komen, dan kunnen we alles in orde brengen. Dan kom ik mijn ge liefde omhelzen." Liebreich was er verwonderd over, dat de kapper volstrekt geen haast maakte om bij zijn geliefde te komen en ging langzaam de trap op naar zijn woning om Hans Assel alles te vertellen, wat er besloten was. Goldammer was zeer tevreden. Hij meende, dat hij het zichzelf ver plicht was, een zekere waardige terughouding in acht te nemen. Hij wilde reeds dadelijk zijn standpunt goed laten uitkomenhij was de rijke man, die aanzoek deed om een arm meisje. Ook nog e,en andere reden hield hem terug. Prins en prinses Von Wied. Vorst Wilhelm von Wied met zijne gemalin, vorstin Sophie, en zijne zuster, vorstin Louise von Wied, zijn gisteren, na een bezoek te hebben gebracht aan de Koninklijke familie te Soestdijk, te 5 uur in de residentie aangekomen, begeleid door baron Bentinck, opperstalmeester, en graaf Van Bijlandt, oppermaarschalk van H. M. de Koningin. Aan het Staatsspoorstation bevond zich ter ontvangst der familieleden Von Wied de heer Dietz, waarnemend administrateur der bezittingen in Nederland van wijlen de vorstin Von Wied, geboren prinses Marie der Nederlanden. De vorstelijke personen, die in de Koninklijke wachtkamer afstapten, vonden aan het station een hofrijtuig, waarmede zij zich naar het Grand Hotel te Scheveningen begaven. De prins en de prinsessen zullen aldaar eenige dagen vertoeven en zijn hoofdzakelijk daarheen gekomen tot bezichtiging van de eigendommen onder Wassenaar van wijlen hnn ouders zijnde het Huis „De Pauw" en „Backershagen". Heden zullen zij aan deze goederen een bezoekbrengen. Alvorens gisteren het station te verlaten hadden de aangekomen vorstelijke personen nog een langdurig onderhoud met den heer Dietz. Ned. Vereeniging voor Ge meente-belangen. Te Steenwijk zal 27 Augustus a. s. de algemeene vergadering worden gehouden van de Nederlandsche vereeniging voor gemeente-belangen. De vergadering zal gehouden worden ten stadhuize, daartoe welwillend door het gemeentebestuur afgestaan. Aan de vergadering gaat vooraf de ontvangst der deelnemers door het gemeentebestuur, waarna zal worden aangezeten aan een lunch, aangebo den door het comité van ontvangst, voorzitter mr. M. Wijt. Na afloop der vergadering zai eene wandeling wor den gemaakt en o. a. bezichtigd worden het park van mevrouw de weduwe J. H. Tromp Meesters. De eerste dag wordt gesloten met een gemeenschappelijk diner. Den tweeden dag, Zondag 28 Augustus, zal een tocht worden ge maakt door de bezittingen van de Maatschappij van Weldadigheid en een bezoek worden gebracht aan de tuinbouwschool c. a. te Freöriksoord, aangeboden door den directeur, den heer G. van Leusen, waarvoor rij tuigen in voldoend aantal ter be schikking der gasten zullen worden gesteld. Met een bijzonder gevormden sleu tel opende hij het achterste vakje van het schrijfbureau, waar hij de siera den van zijn overleden vrouw be waarde. Het was volstrekt nutteloos mooie dingen voor veel geld te koo- pen, terwijl hij deze dingen hier toch had liggenals ze weer gepoetst waren, konden zij best nog eens dienst doen. Na lang zoeken koos hij een ring, waarin drie gekleurde steenen zaten, een zwarte, een roode en een groene, die de zinnebeelden van geloof, hoop en liefde voorstelden, en een camée-broche ter grootte van een appeldeze prachtige gesneden steen stelde het hoofd van een godin voor, omkransd door bladeren van den wijnstok. Dit sieraad wilde hij zijn „nieuwe" hartedief dezen namiddag ten ge schenke geven. Zoodra juffrouw Duvernier begre pen had, wat de twee mannen met elkaar bespraken, besloot zij nog te elfder ure een poging te wagen, om dit dreigende gevaar af te wenden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1