■DE. ®T sspdeik I imin Dinsdag 16 Augustus. :s. binnenland. No 191. 48e Jaarg-ang. 1910. reis n krijgbaar. uur v.rti a. Open- e Oeken- avonds 8 lonstratie. 5 uur i voor de lucht zal ngen uit- ITEIN. lfourg s. Maan- VfiTTEN. 3rstr. 23, prijzen. len Haag. drukkerij. Prijs per drie maandèn 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-fldwertentiën op zeer uoordeelige uoonyaarden Hofbericht. I, K. H. de Prins der Nederlanden vertrok in den morgen van 14 Au gustus naar Montjoie in het Eifelge- bergte, alwaar de Prins tot 16 Au gustus zal vertoeven ten huize van jjen heer Scheibier, consul der Ne derlanden te Keulen. Op 16 Augustus zal de Prins per auto zich begeven naar Maastricht, teneinde aldaar de vergadering van den Alg. Nederiandschen Zuivelbond hij te wonen, die gehouden wordt ter gelegenheid van de herdenking van het lOjarig bestaan van dien hond, Prins Hendrik zal tevens deel nemen aan het diner dat door den bond dien dag gegeven wordt. De Prins zal logeeren bij jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, Commissaris der Koningin in de provincie Limburg. Na de vergadering zal de Prins een bezoek aan de Romeinsche katakom- ben te Valkenburg brengen. 17 Augustus zal de Prins graaf De Marchant d'Ansembourg, kamer heer i. b. d. van H. M. de Koningin, op diens landgoed te Atnstenrade bezoeken, 's Avonds 6.43 vertrekt de Prins van uit Sittard naar het Loo. Prins Hendrik zal vergezeld zijn van zijn adjudant jhr. Van Suchtelen van de Haare. Openbare Leeszalen. De Haagsche correspondent van de „Prov. Gr. Ct." schrijft dat mi nister Heemskerk na het inwinnen van advies bij het bestuur der Ver- eeniging voor Openbare Leeszalen in Nederland en geheel in overeen stemming met de hem van die zijde gedane voorstellen besloten heeft ten aanzien van de openbare lees zalen een geheel nieuwe koers in te slaan en ze van rijkswege krachtiger dan tot hiertoe te steunen. De steun zal zich voorshands be palen tot de „openbare" leeszalen, die voldoen aan de criteria, welke 't bestuur der vereeniging stelt bij de omschrijving van het doel der open- penbare leeszalen en bibliotheken voorde geheele plaatselijke bevolking, zonder onderscheid van maatschap pelijke positie, godsdienstige over tuiging of persoonlijke ontwikkeling boeken en periodieken ten behoeve van studie, practische voorlichting en ontspanning, beschikbaar te stellen. Niet alzoo aan al de 600 biblio theken en leeszalen, welke in ons land bestaan en waarvoor het cen traal bureau voor de statistiek ge gevens heeft verzameld, maar uitslui tend aan de 10 openbare leeszalen en bibliotheken die aan den eisch van 't bestuur voldoen, wil de minis ter voorloopig uit 's rijks kas een 10.) «Hij is er rijk genoeg voor, maar Marie kan hem niet uitstaan. Help ™ij nu en tracht haar te overreden. Naar u luistert zij wel. Gij zult wel •nzien, dat er voor mij geen andere redding mogelijk is en, dat het voor net meisje een geluk zou zijn als zij zulk een welgesteld man tot echtge noot kreeg," Assel sprong op, hij had weiver- moed, dat Goldammer bedoelingen en zag zijn vermoeden nu be- estigd. Hij was overtuigd, na het seen Marie hem Over den avond in n ..Wintertuin" verteld had, van en grooten afkeer die Marie tegen en man gevoelde. Het arme kind n nu moest hij haar er toe over- p en> zu'k een zwaar offer te bren- 8 n. Het ging hem erg aan het hart, aar ,hpe lang hij ook peinsde, hij bijdrage verleenen welke door be middeling van de centrale vereeniging toegekend en door of vanwege haar gecontroleerd wat betreft de wijze van besteding, naar den maatstaf van een derde in de gewone jaarlijksche uitgaven zal worden betaald, tot een maximum, voor één instelling, van f5000. In 't geheel zal, naar dit plan op hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1911 een som van f11,680 worden aangevraagd, waarin een bedrag van f 1500 is begrepen voor de Vereeniging voor openbare leis- zalen in Nederland, die over 1910 f 500 subsidie ontving, maar wier uitgaven door dc uitbreiding harer bemoeiingen belangrijk zuilen stijgen. Een goede Rekenkamer-vangst! De Haagsche correspondent van de „Leeuw. Crt." schrijft: Naar ik hoor, werden onlangs de leden van verschillende examen commissies, van wege het departe- tement van binnenlandsche zaken, bij 10-tallen uitgenoodigd, om in 's rijks schatkist terug te storten, wat zij ie veel hadden ontvangen aan reiskos ten. Oppervlakkig zou men zoo kunnen zeggen, dat deze uitnoodiging voor de betrokkenen weinig verras send moet zijn geweest en evenmin bijzonder aangenaam. Ik heb reden om aan te nemen, dat de een voor den ander deze aanschrijving niet in zijn zak heeft gehouden als een zoet geheim, maar als 't bitter-stemmend bewijs van ontdekking aangaande iels, wat we fatsoenlijkbeidshalve maar als incorrect zullen qualificeeren. Want evenals die rijksambtenaren, die per reis declareerden, terwijl zij van een abonnement gebruik maak ten, waren er onder deze examen commissie-leden, die van de Elec- trische Spoor gebruik hadden ge maakt en le klasse reisgelegen heid declareerden. En dat alles nota bene met de door hen onder- teekende verklaring, dat „niet meer in rekening was gebracht, dan door hen was uitgegeven." Wel wat kras, niet waar? En wilt ge nu weten hoe ze d'er achter zijn gekomen Een van de slachtoffers van eigen oneerlijkheid heeft 't gehoord. Bij de Rekenkamer had de betrokken amb tenaar de op eenige reis-öeclaraties aangegeven treinuren eens n.igekeken en gezien, dat op dien tijd onmogelijk anders dan per Electr. Spoor, waarbij geen le klasse reis-geiegenheid be staat, kon zijn gereisd, De vogels waren gevangen Van binneniandsche zaken zijn toen maatregelen genomen om ook die anderen tot meer daad werkelijk eerlijkheidsbesef te dwingen De schatkist heeft de duiten al weer terug Intusschen waren hier toch door kon geen uitweg vinden. Hij bleef voor den fotograaf staan, en zei„Zoudt ge misschien denken, E.nil, dat ik bij mijn broer hulp voor je zou kunnen vinden ik zou hei wel willen beproeven, maar maar alle smeekingen zouden tevergeefs zijn. Ik houd Philip voor een ver mogend man, maar hij zegt, dat hij het zuur verdiend heeft. Bij de ver deeling van de erfenis, vijftien jaar geleden, heb ik mijn kapitaaltje uit betaald gekregen, daar hij de zaak overnam, en nu is dit geld zoo langzamerhand mij door de vingers geioopen. Daar ge mij den laatsten tijd niets gaf en ik zag, dat ge het niet kon, heb ik zoo nu en dan een paar mark aan mijn broer gevraagd hij kon moeilijk van het geld afstand doen en ik geloof, dat hij mij het huis zou uitgooien, als ik nu om een kapitaal kwam vragen." „ik heb werkelijk niet aan Philip gedacht. Ik zie wel in, dat alleen Goldammer ons kan redden. Gij moet alles beproeven, om haar gedwee te maken De hond blafte buiten, daarom ging Liebreich kijken wat er te doen was. beëedigde rijksambtenaren valsche verklaringen afgegeven. De nieuwe reizigerstarieven. Met ingang van 1 Januari 1911 zullen in de plaats van de tegen woordige abonnementskaarten worden verkrijgbaar gesteld lo. algemeene abonnementskaarten, geldig op alle in Nederland gelegen lijnen der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, Nederl. Cen traal spoorweg-maatschappij, Hol- landsche IJzeren Spoorweg-maat schappij en de Noord-Brabantsch Duitsche spoorwegmaatschappij. Deze abonnementskaarten kostenéen maand le klasse f50, 2e klasse f 38 en 3e klasse f 25twee maanden f90, f68 en f45; drie maanden f130, f98 en f65; vier maanden f170, f128 en f85; vijf maanden f210, f158 en f105; zes maanden f250, f 188 en f 125 zeven maanden f290, f218 en f145; acht maanden f330, f248 en f 165 negen maanden f370, f278 en f185; tien maanden f 410 f 308 en f 205 elf maanden f450, f338 en f225 twaalf maanden f480, f360 en f240. Door de Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen en de Nederi. Centraal Spoorweg-maat schappij zullen bovendien noggroe- penkaarten worden uitgegeven voor het Noorder- en Zuidernet. Wat het Noorderwet betreft zullen deze kaarten, behalve op de tegenwoor dige voor groep Ia geldende lijnen, ook geldig zijn op de lijnen Delfzijl (Assen) Stadskanaal—Coevorden Marienberg Zwolle (Almelo). Deze kaarten kosten één maand le klasse f 48, 2e klasse f36 en 3e klasse f24; twee maanden f80, f60 en f40; drie maanden f112, f 84 en f56; vier maanden f144, f108 en f72; vijf maanden f176, f132 en f 88 zes maanden f 208, f 156 en f 104zeven maanden f 240, f 180 en f120; acht maanden f272, f204 en f 136negen maanden f304, f228 en f152; tien maanden f 336, f252 en f168; elf maanden f368, f276 en f 184twaalf maanden f 390, f 390 en f 190. De abonnementskaarten, geldig op de lijnen van de tegenwoordige groep II a (Zuidernet) kosten één maand ie klasse f 50, 2e klasse f 38 en 3e klasse f 25twee maanden f 84, f 63 en f 42; drie maanden f 118, f 89 en f 59; vier maanden f 152, f 114 en f 76; vijf maanden f 186, f 140 en f 93 zes maanden f 220, f165, en f 110 zeven maanden f 254, f 191 en f 125; acht maanden f 288, f 216 en f 144 negen maanden f 322, f 242 en f161 tien maanden f356, f 267 en f178; elf maanden f 375, f 280 en f 185 en twaalf maanden f 390, f 290 en f 195. Toen Hans Asse! nu alleen was, stond hij gebukt en dacht na. Was dat nu een taak voor hem Nu het meisje zich in sterke bewoordingen had ialen ontvallen, dat de onuit staanbare oude gek dacht, dat hem wegens zijn geld alles veroorloofd was, nu zou hij haar moeten bepra ten om de echtgenoote van dien walgelijken man te worden Waar moest de redding van daan komen, om dit dreigende onheil af te wen den De zwaar beproefde man stond nog in strijd wat hij doen zou om dit af te weren, toen de deur open ging en Marie met een vroolijk ge laat binnenkwam. „Papa zegt, dat u mij iets hebt te zeggen. Maak asjeblieft gauw af, want ik heb de aardappelen nog niet geschild." Zij ging op den hoek van de tafel zitten, en tikte van on geduld gedurig met den hak van haar schoen tegen den tafelpoot ondertusschen droogde zij haar han den af aan het blauwe keukenschort, dat zij nog voor had. Hans Assets hart klopte van angst en medelijden. Hij gevoelde, dat het Nieuwe uniformen. Naar enkele bladen melden, wordt er een proef genomen met een nieuwe uniform bij de mitrailleur-afdeeling. Naar aanleiding daarvan deelt men aan het „Centr." mede, dat die proef niet alleen bij de mitrailleur-afdeeling doch bovendien ook bij de compag nieën wielrijders wordt genomen, waartoe evenals bij de mitrailleur- afdeeling de eene helft is gekleed in grijs-biauw en de andere helft in groen laken, en dat zeer waarschijn lijk wel de voorkeur zal worden gegeven aan de groene kleeding, daar deze, behaive dat ze wat netheid betreft, alreeds te. verkiezen is boven de grijze, nog de eigenschap heeft, dat ze zich in veld en bosch niet tegen de omgeving affeekent. Nationale Commissie tegen het Alcohoiisme. In de onlangs te Utrecht gehouden vergadering dezer commissie was o. a. ingekomen een schrijven van de Ned.-ind. Geheelonthoudersvereeni- ging voor militairen „Voorwaarts", waarin mededeeling werd gedaan van een werkplan en van het reeds ver richte door die vereeniging, welk schrijven in handen gesteld zal wor den van een der commissies voorlndië. Het eerst werd behandeld „Onder zoek naar het drankmisbruik onder het spoorwegpersoneel", enz. Aan de organisatie zal verzocht worden leden aan te wijzen voor een bijzondere commissie. Een amendement, om in dit onder zoek ook post-, telegraaf; en tele- phoonpersoneel op te nemen, werd uitgeschakeld, met het doei het later als nieuw punt op de agenda te doen plaatsen. Berichten of verslagen waren inge komen van commissies voor alcohol- cursussen voor studenten, de statistiek der centrale bibliotheek en alcohol vrije dranken. Omtrent het onderzoek naar de wenschelijkheid der uitbetaling van loonen op een anderen dag dan Za terdag werd door den secretaris medegedeeld, dat verschillende ant woorden ingekomen waren. De ver gadering machtigde den secretaris tot voorlzeiting van het onderzoekde gedelegeerden zullen hem daarbij steunen door persoonlijk bezoek aan de secretarissen der werklieden-orga nisaties in hunne woonplaatsen. Omtrent het organiseeren van eene „onthoudersweek" werd na langdurige bespreking besloten, aan de deelne mende vereenigingen te verzoeken leden aan te wijzen voor eene com missie om de wenschelijkheid en de mogelijkheid te onderzoeken eener algemeene anti-aicohol-demonstratie, gedurende eenzelfde week van het jaar. oogenblik gekomen was om jeugd en vroolijkheid te ontrooven aan dit jonge bloeiende schepsel, dat hij ais zijn eigen kind liefhad. Als zij haar plicht deed, en haar vader redde, was haar eigen leven verwoest Maar het moest zoo gebeuren hij moest er over spreken. Goldammer zou een beslissing eischen. Met bieek gelaat en rillende, alsof hij kou leed, stapte hij op haar toe. „Waarom kijkt ge zoo ernstig, Hansje „Er is iets zeer ernstigs gebeurd, lieveling, er valt iets zeer moeilijks te overwegen." Hij herinnerde haar, hoe haar vader in zijn droefheid weinig had gewerkt en achteruitge gaan was, hoe Goldammer had ge holpen en hoe haar vader, gebukt gaande onder een grooten schulden last, thans geheel afhankelijk was van den rijken huisheer. Daarbij noemde Hans haar de groote som, die haar vader schuldig was. Marie liet zich van de tafel glij den en riep handenwringend„Dat had ik wel gedachtAch, niet zon der reden was ik angstig i Wat moe ten wij doen? Hoé raken wij weer Voorts besloot de vergadering aan de organisaties te verzoeken, leden aan te wijzen voor eene commissie welke leiding kan geven om met de tegenwoordige drankwet te bereiken wat daarmede te bereiken is. Een conflict. De uilsluiting te Enschede is oor zaak geweest van een ernstig conflict in het college van B. en W. van Goor. Bij afwezigheid van den burgemeester werd gedurende een 4ta! weken door de wethouders ver gunning verleend aan ongeorgani seerde uitgeslotenen tot het houden van collecten in de gemeente Goor. Bij de politieverordening is het ge ven of weigeren van vergun ning voor collecten aan B. en W. opgedragen. Thans, bij den terugkeer van den burgemeester in de gemeente, is door hem het houden van een collecte verboden, niettegenstaande de meerderheid van het college voor het verleenen der vergunning is. Door den wachtmeester der maré chaussee is den collectanten het in zamelen belet, hoewel zij niet eens collecteerden maar steunbonnetjes verkochten. Naar aanleiding van het onwettig optreden zoowel van den burgemees ter ais van den wachtmeester is door een der wethouders een aanklacht ingediend bij den minister van jus titie. Wij vernemen verder, dat door den wachtmeester tegen een of eenige der collectanten proces-verbaal is opge maakt. Veel gevolg zal dat proces verbaal wel niet hebben. Bovendien heeft een der wethouders op zich ge nomen, indien de collectanten ver oordeeld werden tot een boete iets wat intusschen onmogelijk is, die geheel te betalen. In de eerst komende raadszitting zal de burge meester over zijn onbehoorlijk op treden worden geïnterpelleerd. Een nieuw park te Amsterdam. De heer Vliegen heeft bij den ge meenteraad te Amsterdam een voor stel ingediend een motie aan te nemen, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat aan den overkant van het IJ een bosch worde aangelegd, ter grootte van ongeveer 40 H.A. Naar de voorsteller heeft hooren verluiden, bestaat het voornemen, benoorden het ij een zekere hoeveel heid gemeentegrond voor parkaanleg te bestemmen. Is hij echter wei in gelicht, dan zou da: park van betrek kelijk geringe oppervlakte worden. Gegeven echter het schromelijke ge mis aari wandelgelegenheid in de onmiddellijke nabijheid van Amster dam, de overvulling van het Von- vrij „Arm kind „Maar ik kan nog werken ik wil alies doen om vader te hel pen „Alles Zij begreep hem en zag hem met een strakken blik aan. Luidkeels zuchtende sloeg zij het keukenschort voor haar gelaat en leunde tegen de tafel. „Ik zie," zei Assel treurig, „gij weet reeds wat er van u gevorderd wordt om uw vader te redden." „Dat nooit nooit, oom Hans Gij kunt van mij alles verlangen wat ge wilt, maar met dien ouden worm- stekigen pruikebol trouwen, oom Hans, dat kan geen ernst zijn, om zoo iets van mij te verlangen." „Het is helaas vreeselijke ernst." „ik loop weg, ik doe het niet „Nu, luister nog eens naar mij, kind. in het menschelijk leven komen dikwijls oogenblikken voor, waarin men zich in het onvermijdelijke moet schikken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1