E JAR itoor Maandag 15 Augustus. hm Feuilleton* No 190 48e Jaargang. 1910. DR SMkra. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Openlucht behandeling. Brieven uil de jlofsfad. geven. 6 Woonhuizen, /oor werkplaats. Oppervl. 90 cA. ^ard De Ruyter, en slaapkamer- ichter- er. slaap, keuken, closet- Voor- en achter- n. o. den voorkamer, .ntwee kamers, geschikt om tot winkelstand, winkel, 2 alco- itsje met wascli- n, achterkamer, stad, b. n. o. keuken en bij kamers, keuken. verkoop aan fre' eigenaren ze'vell_ helft van boven' VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-Aduertentiën op zeer uoordeeiige uoorioaarden Evenals de visch door water, is de mensch steeds door lucht omgeven. Toch kan men eigenlijk niet meer zeggen, dat het menschelijk lichaam in de lucht leeft. De door de be schaving ingevoerde kleeding en verschillende andere omstandigheden hebben de menschelijke huid zoodanig veranderd in hare functie, dat men zijn gelieele corpus niet ongestraft meer bloot kan stellen aan de bui tenlucht, ja zelfs zijn er menschen met een zoo gevoelige, of liever ge zegd verweekte huid, dat ze zich zelfs niet zonder kleeding in een kamer kunnen bevinden zonder koude te vatten. De huid heeft immers niet meer de functie te vervuilen, die zij zou hebben in den natuurlijken staat, n.l. het lichaam te beschutten tegen te groot warmteverlies. Dat is ge heel overgenomen door de kleeren. Alleen het gelaat en de handen moeten nog weer en wind trotseeren, de rest is op nonactiviteit. Gelukkig gaan er in de laatste jaren stemmen op, otn de huid weer krachtig te maken. Men heeft onder vonden, dat, wanneer de huid ver weekt was, en slecht haar plichten tegenover het overige lichaam ver vulde, het organisme bloot stond aan allerlei kwalen, terwijl bleek, dat menschen, die minder zorgvuldig gekleed waren, veel minder last hadden van al die onaangenaamheden. Het was duszaak,die huid te gaan „har den". Dit trachtte men febereiken,door zich in het water te begeven koud- water-douches enz. moesten het verlorene teruggeven.Kinderen werden, wanneer ze nauwelijks het levens licht hadden aanschouwd, onmiddel lijk in koud water gedompeld, zonder dat er bij gedacht werd, dat het kinderlijk organisme nu heelemaal andere eischen stelde. Integendeel, men oordeelde, hoe vroeger gehard, hoe beter. Ook volwassen menschen wierpen zich met woede op en in het water, en meenden zoo hun gestel krachtiger te maken. Dat er bij deze overdrijving teleurstelling moest vol gen, is vanzelfsprekend. Koud water of liever waterbehandeling in 't algemeen, moge op verstandige manier toegepast, in vele gevallen gunstig effect geven, men moet toch altijd daarbij bedenken, dat het niet het natuurlijke milieu is, waarin de huid getracht wordt natuurlijk te maken. Dit is veel te veel over 't hoofd gezien. Jaren heeft het geduurd, alvorens men bedacht, dat de open lucht, waarin wij allen leven, mis schien veel meer resultaat zou geven. ijn doorloops :n« 9.) „ik weet werkelijk niet of ik in mijn goedheid niet te ver gegaan ben. Wel ken waarborg kunt ge me geven, dat jk mijn geld terugkrijg? Alles, wat ik bijeengespaard heb, kan ik zoo niet uit mijn handen geven Hebt ge ook eene of andere zekerheid De beangste man begon te beven van schrik, want zoo kortweg en ruw had zijn oude vriend nog nooit tot hem gesproken. Hulpeloos richtte hij zijn blik naar den kweller en mompelde iets onver staanbaars. Na een korte poos van beangstigen de stilte zeide Goldammer„Laten we als verstandige mannen overleggen wat we doen moeten. Gij ziet, hoe de zaken staan. Nu staat ge voor de keuzegij verklaart, dat gij niet kunt betalen, ge wordt failliet verklaard en Wel was al lange jaren geleden op gemerkt, dat een openiuchtbad kal meerend werkt en een gestoorden slaap tot den normalen terugvoert, doch eerst door de ontdekkingen over de werking van het zonlicht, door den uitstekenden invloed van de openlucht bij sport, gymnastiek e. d. werd meer de attentie gewijd aan dit natuurlijk hulpmiddel. Nu is het merkwaardig dat het luchtbad in veel opzichten wat hare werking betreft, overeenkomt met het waterbad, met dit verschil echter, dat het veel min der gevaarlijk is, en veel gemakke lijker toe te passen. Het heeft voor op het waterbad, dat het veel nut tiger werkt en regelmatiger kan ge nomen worden. Men doet eigenlijk niets anders dan de „beschaafde" huid eenige oogenblikken in haar na tuurlijken omgeving brengen. Wat zijn nu de werkingen van het luchtbad A priori kan tnen al zeg gen, dat de huidfuncties, die door de kleeren belemmerd worden, weer aangewakkerd zullen worden. Dit nu juist is het groote nut. De huid zal beter de warmteregulatie van het lichaam uitvoeren, daar de huid bloedvaten en zenuwen gevoeliger zullen reageeren. Door de betere bloedsverdeeling wordt de hartslag regelmatiger en krachtiger. Een gevolg hiervan is, dat de nieren sterk gaan werken. De ademhaling wordt dieper. Kortom het algemeen welzijn neemt toede zenuwachtigheid, een kwaal van onzen tegenwoordigen tijd, ver dwijnt, slapeloosheid verbetert. Bij het luchtbad kunnen allerlei oefeningen gemaakt worden, flink loopen, turnen. Dit voorkomt te groote afkoeling van de huid. Evenais bij waterbaden is het ook bij luchtbaden niet wenschelijk, deze in den winter te beginnen. Dat de huid plotseling de koude lucht even min kan verdragen als het koude water, is immers begrijpelijk. Wel staat het vast, dat de lucht de warmte veel slechter geleidt en daar om ook veel minder gevaar oplevert dan het water. Wat men tegelijk met het luchtbad geniet, is de werking van het licht. We hebben ai vroeger kennis ge maakt met de eigenschappen van het zonlicht, met de ultra-violette stralen enz. Hier hebben we tevens iiet nut daarvan op de naakte huid. Door het zonlicht ontstaat verwijding der huid bloedvaten, waardoor weer betere regeling in 't lichaam. De stofwisse ling "wordt krachtiger, de eetlust wordt opgewekt, de uitscheiding van schadelijke bestanddeelen heeft inten siever plaats. Daarenboven een prik- kelende werking op het zenuwgestel. De combinatie van lucht met zonne bad is dan ook een der ideaalste methoden om een goede regelmatige de schuldeischers verdeelen alles wat ge bezit." Het zweet brak Liebreich uit, met bevende vingers streek hij herhaalde malen over het voorhoofd. „Of" vervolgde de ander met na druk, „ofof wij treden in een nadere verbinding. Met een lieven papa neemt men het niet zoo nauw, die wordt ook verder geholpen en er wordt een streep door de rekening gehaald." „Hoe meent u dat?" vroeg de fo tograaf, die niet begreep, wat de kap per bedoelde. In zijn verstrooidheid kwam het hem bijna ongelooflijk voor, de oude Goldammer een oogje had geslagen op zijn dochter, niettegen staande zij hem dit meermalen had gezegd. „Wel," riep hij uit met een lachje, „als ik met den vader van een lief bekoorlijk huwbaar meisje spreek, kan ik het slechts zoo bedoeld heb ben ik vraag u of gij als mijn schoon vader van alle zorgen ontslagen wilt zijn en een aangename toekomst wilt hebben Goldammer keek den sprakeloos zittenden man met een zegevierend werking ir. het menschelijk lichaam te voorschijn te roepen. Vooral bij kinderen is het niet te ontberenbij aigemeene zwaktetoestanden, scrofu- lose, Engelsche ziekte, bloedarmoede en slechte voedingstoestanden doet het wonderen. Klierzwellingen wor den door een lucht-zonbad uiterst gunstig geïnfluenceerd, ze verdwijnen in dc meeste gevallen, waar geen andere middelen hulp brachten. Bij volwassenen vindt het vooral aan wending bij stofwisselingsziekten, bloedziekten* zenuwaandoeningen. Ook zijn er weer enkele ziekten, die voor deze behandeling niet geschikt zijn, als hartlijden, tering en anderen. Evenals een waterbad moet men een luchtbad niet nemen bij een gevulde maag, het zou dan onaange name sensaties kunnen geven. Ook verdient het aanbeveling niet iederen dag ervan gebruik te maken. Verder is het nuttig, wanneer de zon sterk schijnt, het hoofd te beschutten evenals het hart af te koelen. Een nadeel van het luchtbad is, dat de temperatuur slecht te regelen valt, men is afhankelijk van de bui- tenluchlteinperatuur. Maar zeer groot voordeel is, dat iedereen in de ge legenheid is, dagelijks zijn luchtbad te kunnen nemen. Men behoeft siechis zijn ramen open te zetten en de zaak is klaar. In sommige landen, Duitschiand, Amerika enz. heeft men in bosschen inrichtingen gebouwd, speciaal met het doel voor dergelijke luchtbaden, in groote boschrijke beschutte plaat sen. Men schijnt wel succes te hebben van de kuur, echter het finantieel resultaat is gering. De practische Amerikaan heeft het dak van zijn huis er voor ingericht. En dat is werkelijk niet zoo slecht, als men bedenkt, dat men dan direct zonlicht heeft, terwijl het straatstof tusschen de huizen grootendeels blijft hangen. Het is echter ook hier weer, even als bij eike andere soort bad, de arts dient voor het gebruik geraad pleegd te worden. Wanneer elke patient maar precies hetzelfde doet, dan laat zich denken, dat er meer kwaad dan goed uit ontstaat. Het is hiermee precies als met de Kneipp- kuur. Deze heeft zeer veel goed ge daan, maar ook menigeen heeft er een nieraandoening aan te danken. A. LXXX. Wie, na ai hetgeen er al over den strijd tegen de Haagsche (en Sche- veningsche) speelhuizen is geschre ven, meenen mocht dat aan het be staan dier gelegenheden reeds een gelaat aan. In een stroom van mooie woorden schilderde hij hem zijn toe genegenheid voor Marie, zijn dege lijke positie en zijn bedoeling, om den vader van zijn vrouw het leven zoo gemakkelijk en aangenaam mo gelijk te maken. Den benauwden man klopte het bloed in de slapen zoo geweldig, dat hij niet in staat was tot nadenken. Was dat mogelijk Hij zou van alle zorgen in de toekomst bevrijd zijn Hij zou kunnen leven zooals het hem behaagde Hij keek naar den kapper, een gedrongen gestalte met een buikje, een rood gelaat met een pruik er boven. Zulk een vrijer zou zijn dochter zeker niet bevallen Maar wat dan Vervolgens hoorde hij Goldammer zeggen „Wanneer gij sterft is uw kind zoo goed als in Abrahams schoot opgenomen. Ik zal haar op de handen dragen. Met de zaak heeft zij heele maal niets te maken, daar zal juffrouw Duvernier wel voor zorgen. Met het huishouden is Marie goed op de hoogte. Ik begeer alleen haar om met haar gelukkig te zijn. Zij is als een in mijn tuin prachtig ontloken bloem, einde is gemaakt, vergist zich deer lijk. Wel kan men te Scheveningen voor eenige als speelhuizen bekend staande panden politieposten zien staan, maar het schijnt dat niettemin nog altijd het hazardspel een niet geringe aantrekkelijkheid onzer mon daine badplaats uitmaakt. Een bij zonder nobel cachet geeft dit aan Scheveningen niet, maar tot op ze kere hoogte kan men zeggen, dat het publiek noch overheid aangaat of de een of ander zijn geld belieft te ver dobbelen of niet. Wanneer de poli tie waakt, dat geen minderjarige personen die gevaarlijke gelegenhe den bezoeken en wanneer gezorgd wordt, dat vooral vreemdelingen ge waarschuwd zijn waar het gevaar voor hun beurs en hun moraliteit dreigt, zoodat ieder, die ze niet op zoekt, deze gevaarlijke plaatsen kan vermijden, dan kan men 't verder aan de volwassenen overlaten wat ze willen doen of niet'doen. Uitroeien iaat het kwaad in onze samenleving zich immers tóch nietHet laat zich alleen verplaatsen en.... beperken, d.w.z. localiseeren. Verplaatsing is struisvogelpolitiek; beperking dunkt mij de ware overheidstaak. Wie geen kind is en niet onder curateele staat, kail van hooger hand niet van het kwaad worden afgehou den hij vordert zijn persoonlijke vrijheid op óok tot het kwade. Aleen wanneer (lij de door de wet gestelde grenzen overschijdt, valt hij binnen het bereik van justitia's armen en haar omhelzing is zelden aangenaam. Dat weten onze gokkers ook wel en ze schij- 'nen het kunstje goed te verstaan om buiten de bepalingen der strafwet en daarmee buiten 't bereik der justitie te blijven anders toch zouden deze gelegenheden maar niet kunnen voort bestaan (met of zonder po itie-toe- zicht) of telkens weer opduiken. Wel mag echter gevergd worden, dat de liefhebbers van het dobbelspel daarmede anderen, die er niets mede te maken hebben, niet hinderen en dit nu schijnt veel te wenschen over te laten. Verontwaardigde inwoners van Scheveningen hebben althans een adres aan den burgemeester op gesteld, waarin wordt aangedrongen op sluiting van de zoogenaamde sociëteit „The Jockeyclub", gevestigd in de villa „Caprice," Seinpostduin 4, waarin volgens adressanten „gelegen heid wordt gegeven tot allerlei ha zardspel, muziek wordt gemaakt, wordt gezongen door artisten en be zoekers en dit voorval des nachts plaats heeft, soms zelfs tot des och- tens half zeven uur, veeltijds gepaard gaande met bijzondere luidruchtigheid der aldaar aanwezigen, wat te meer wordt waargenomen doordien ge durende de nachtelijke bijeenkomsten in bedoeld perceel de ramen en en wie zou het mij kwalijk nemen als ik ze plukte Liebreich stamelde eenige woorden van uitstel. Hij moest dan toch eerst met het meisje er over spreken. Met moeite stond hij weer op. Het was, alsof hem een nog grootere last op de schouders was gelegd. Lang zaam en nog meer gebukt dan anders ging hij de deur uit. Toen hij vertrokken was, bracht Goldammer zijn papieren weer in orde, en mompelde daarbij„zoo'n domkop zoo'n suffer." Hij gevoelde wel, dat hij moeilijk het sterk begeerde doel zou kunnen bereiken, zonder den steun van den vader. Dien steun zou de onpractische droomer slechts verleenen, als de nood hem er toe dwong. En daarom wendde Goldam mer dit middel aan. Liebreich moest door den nood gedwongen worden. VIERDE HOOFDSTUK. Met onvasten tred kwam Liebreich in het kamertje van zijn neef Assel en liet zich op een stoel neer. Hij wilde zijn vriend en ouden makker het eerst alles vertellen en zijn hulp inroepen. Hans zou het beter met deuren daarvan geopend worden gehouden, zoodat het den omwoners niet mogelijk is de nachtrust naar behooren te genieten en het slapen hun soms gedurende langen tijd zelfs geheel onmogelijk wordt gemaakt." De brutaliteit van de Schevening- sche nacht-types gaat inderdaad wel een beetje héé! ver en 't is te hopen dat in dit opzicht althans onze veel gesmade politie zich eens verdienste lijk zal maken. Ik moet overigens erkennen, dat de politie zich nog pas bepaald verdien stelijk heeft gemaakt door een waar rooversnest uit te roeien. Het geheele gezelschap de „bende" mag ik wel zeggen van den beruchlen gewel denaar jan de Graaf, zit nu gelukkig achter slot en grendel nadat 's avonds laat een kleermaker door deze heeren van zijn geld was beroofd en op den koop toe mishandeld. Een aanta! gevaarlijke kerels, die de omgeving van het Spui al sedert iang onveilig maak ten, is daarmee voorloopig van het tooneel verdwenen en 'tis te hopen, dat de justitie zal zorgen dat zij voorloopig niet zuilen terugkeeren in de maatschappij, die niets dan last van hen heeft. Vooral Jan de Graaf is een heel ongunstig type, een kerel voor wien iedereen beeft, en die ai heel wat keeren ach ter de tralies heett gezeten. Hij ter roriseert zijn geheele omgeving, dwingt de winkeliers onder bedreiging hun waren af en leeft in één woord als een echte bandiet. Ook de politie agenten zullen wel blij zijn, dat zij Jan de Graaf en zijn kornuiten kwijt zijn, want wederzijds was men niets op elkander gesteld, vooral ook omdat „jan" een bijzonder pootig heer is. Dat pootige lieden gevaarlijk zijn voor de agentjes ondervond laatst nog een dezer laatsten, die toezicht hield bij het queu-maken bij de trams te Scheveningen. De gids van een Ame- rikaansch gezelschap, zelf ook een Amerikaan, meende dat de agent niet rechtvaardig was tegenover de aan hem den gids toevertrouwde schare. Het ongeiuk wilde, dat onze agent geen Engeisch en onze gids geen Nederlandsch verstond, waardoor het heel moeilijk was elkanderte begrijpen. De gids was bovendien nogal kort aangebonden en heethoofdig en bo vendien pootig, altemaal redenen waarom hij meende zijn bedoeling niet beter duidelijk te kunnen maken dan door het gelaat van den agent met zijn vuisten te bewerkenhij takelde dit slachtoffer van zijn plicht deerlijk ioe en veriosta hem onder meer van eenige tanden- 'tWerd een heel relletje. De Scheveriingsche poliiie-comrnissaris en andere chefs, het personeel van de A.nerikaansche ambassade en wie ai niet meer kwamen er aan te pas, maar 't eind van 't lied was, dat men uit zijn dochter kiaar spelen, daar hij zelf zich in den laatsten tijd weinig met haar bemoeid had. De kleine werktuigkundige, als ai- tijd in zijn knutselarijen verdiept, nam verbaasd het vergrootglas van het oog en keek den hijgenden man ver schrikt aan. „Zoo, Emil, wat hebben we nu aan de hand Nadat Liebreich zich een weinig hersteld had, begon hij de toedracht van de zaak te vertellen. „Toen ik zoo pas beneden bij hem ging, om dat de kolenhandelaar met den deur waarder heeft gedreigd, telde Gold ammer de sommen mijner schulden bij elkaar en het bleek reeds over de drie duizend mark te zijn. Stel je voor, Hans, meer dan drie duizend markAls verpletterd zat ik daar, met den ondergang voor oogen." „Een leelijk geval, heel leelijk zelfs. En wat denkt ge nu te doen „Ja, wat te doen Hij dingt naaf de hand van Marie. Als zij ja zegt, dan haalt hij een streep door de re kening en zorgt voor mij." fWordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1