Zaterdag 13 Augustus. ^binnenland. No 189 48e Jaargang. 1910» VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts fivêemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-fiduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden Nieuwe beeldenaar van 's rijks munten. Reeds een paar jaar geleden maakte de toenmalige muntmeester van 's rijks munt den minister opmerkzaam, dat, ten gevolge van een fout, begaan bij het maken (te Parijs) van de origi- neele poincoenen en matrijzen poin- coen naar het modelé van Pander, het stempelmateriaal bij 's rijks munt langzamerhand in een onvoldoenden toestand geraakte. Met machtiging van H. M. de Koningin werd daarop order gegeven om over te gaan tot het ontwerpen van een nieuwen beel denaar, waarbij dan tevens voor de keerzijde der munten een nieuwe stem pel kon worden gemaakt. De zaak ondervond eenige vertra ging door de bestuurswisseling aan de munt en voorts doordat H. M. de Koningin in 1909 niet kon worden lastig gevallen met het verzoek voor de laatste afwerking van het ontwerp eenige oogenblikken te poseeren. Thans zijn echter de stempels gereed en door Hare Majesteit goedgekeurd en zullen er eerstdaags munten in omloop worden gebracht met den nieuwen beeldenaar. De eerste munten daarmede vervaardigd zijn halve gul dens voor Indië, daarna zullen er Ne- derlandsche kwartjes en dubbeltjes, waaraan groote behoefte is, mede worden geslagen, terwijl vermoedelijk eerst in den aanvang van 1911 gul dens met den nieuwen beeldenaar in omloop komen. De nieuwe munt wijkt in zooverre van de oude af, dat de beeltenis van Hare Majesteit de Ko ningin niet slechts het hoofd, doch evenals op de postzegels, ook een gedeelte van de buste in hermelijnen mantel, te zien geeft (hetgeen wellicht meer in overeenstemming is met de wet die van „borstbeeld" spreekt). De munten zijn voorts voorzien van een breederen rand evenals de stuiver reeds heeft, waardoor de beeldenaar en het opschrift op de achterzijde bij het gebruik minder spoedig onduidelijk zullen worden. Wat overigens het opschrift op de achterzijde betreft, dit wordt aanmer kelijk duidelijker aangebracht dan op de bestaande kwartjes en dubbeltjes. Het ontwerp van den beeldenaar en de sten;pels zijn vervaardigd door den heer J. C. Wieneke, stempelsnij der, chef van de afdeeling stempel en medaillefabricage bij's rijks munt. Nog deelt men mede, dat aan de munt proefnemingen worden gedaan omtrent een nieuw model nikkelen stuiver. Jaardag H. M. de Koningin. Aan den grooten vijver in het Haagsche Bosch is men reeds druk de andere en hij 8.) Hij had weinig in te vorderen en de ontvangsten waren den laatsten tijd °ok schraal geweest. Wie liet zich °°k bij zulk slecht weer fotografee ren Hu vielen hem ook onbetaalde rekeningen in sprong op van benauwdheid. h nagedacht te hebben, vond hij geen anderen raad dan, zooais gewoonlijk, Goldammer om mlP te vragen. Dit deed hij on gaarne. De kapper keek hem altijd z°o spotlachend aan, dat hij zich eschaamd voelde en door wroeging «fd werd. En toen hij, na een nuidbekentenis geteekend te heb- ,en ™e' het ontvangen geld vertrok, wandde hem dit in de hand. hü i hriemaandelijksche huur had 1 ook al een paar malen niet kun bezig inet het bouwen van het groote illuminatiestuk voor den 31en Augus tus. 't Wordt een middeleeuwsch. kas teel, dat eenigszins aan het Muider- slot doet denken, natuurlijk alleen wat uiterlijk de indeeling betreft maar, de naam moet nog geheimge houden worden. Wel kan nog worden vermeid, dat de toren een hoogte van 25 M. krijgt en dat de volle breedte 60 M. zal bedragen. Gemeenteveldwachters. In een te Utrecht gehouden derde algemeene vergadering van den Bond van Gemeente-veldwachters in Ne derland, werd het bestuur opgedra gen zich met een adres te wenden tot de Tweede Kamer, indien voor 31 December 1910 geen antwoord mocht zijn ontvangen op een adres om verbetering van verschillende toe standen, welk adres 6 November 1909 aan den minister van binnenlandsche zaken is gezonden. Onze Koninklijke familie naar België. Het „Hbl. van Antw." schrijft: Men verwachtte te Brussel het be zoek van president Faillières en van Koningin Wilhelmina, en ter gelegen heid van dit hoogstvereerend feit, zouden groote feestelijkheden worden ingericht. Nu verneerpt men dat de zoogenaamde „internationale proto- kol" of hofetiket al die verwachtingen is komen in de war gooien. Inderdaad, de Belgische vorsten hun eerste bezoek aan buitenlandsche hoven gebracht hebbend te Berlijn, zoo betaamt het, zegt men, dat het de Duitsche keizer zij die het eerste tegenbezoek te Brussel aan onze vorsten brengt. En daar Willem 11 zfln aankomst te Brussel heeft aangemeld in de maand October, zal er geen tijd meer overschieten om president Faillières of Koningin Wilhelmina te ontvangen en rond te leiden op de wereldten toonstelling. Zoo deze protokol naar de letter moet worden gevolgd en president Faillières zijn bezoek uitstelt tot de aanstaande lente, moeten wij hier Koningin Wilheimina en Prins Hen drik niet verwachten voor den zomer van 1911. Wij laten dit bericht natuurlijk ge heel voor rekening van het Antwerp- sche blad. Bond van Antirev. Propagandaclubs. De 8ste jaarvergadering van den Bond van Anti-revolutionaire propa- ganda-clubs in Nederland zal ge houden worden op Woensdag 28 Sep tember, te Utrecht. Aftredende bestuursleden zijn dit jaar ds. H. C. Hogerzeil, van Vlis- nen betalen, steeds moest hij uitstel vragen. Hoe hoog zijn schuid liep, wist hij niet. Een ware doodsangst greep hem aan bij de gedachte, dat de vriendelijke gever opééns alles terug kon vorderen. Hoe deze schuld betaald zou worden, was hem een raadsel. De gekwelde man slapte een paar malen in zijn kamer op en neer. Hij moest eerst alle krachten verzamelen voor hij dezen moeilijken stap ging doen, doch hij zag wel in, dat die zoo spoedig mogelijk gedaan moest worden. Anatole Goldammer zat in zijn kantoortje achter den winkel en re kende met een bevredigd lachje de inkomsten var, de vorige maand bij een. Het gaslicht brandde helder, de kleine ruimte was bedompt en met monsterzendingen, boeken en kar tonnen doosjes volgepropt. De kapper was vrooiijk gestemd. Als hij een oogenblikje van zijn werk ophield, kwam hem het lieve meisje voor den geest met het aar dige, lieve gezicht, haar slanke ge stalte en den goudblonden haardos. Zij had zich nooit wiilen laten singenmr. R. van Maare, van Arn hem, en ds. J. Sybesina, van Hattum. De vergadering zal in deze vacaturen moeten voorzien en voorts te beslis sen hebben over de volgende voor stellen BestuursvoorstelDe instelling van een pröpaganda-commissie, be last met de uitgave en verspreiding van propagandalectuur, onder toe zicht van het bestuur. Voorstel-Kollum De jaarvergade ring drage aan het bestuur op, een commissie saam te stellen, van b.v. vijf personen, zijnde mannen van naam en zaken, zoowel club-leden, als buiten de club staande personen, die zich bezig houdt met de oprichting van een politiek tractaatgenootschap, dat zich ten doel stelt in overleg met het Centraal comilé en den Bond van A. R. P. C. de uitgave en ver spreiding van goedkoope propaganda lectuur te bewerkstellingen. Voorstel van het bestuur tot het aanvragen van de koninklijke goed keuring. Voorts zal de heer M. Meeuw- se, van Vlissingen, inleiden het ont werp „Onze propaganda bij de verkiezingen", en de heer H. A. Dijkstra, van Heerenveen, het onder werp „propaganda-vergaderingen in de buitengemeenten." Koninklijke Militaire Academie. Tengevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergelijkend examen der adspiranten voor toela ting als cadet bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda, komen voor een plaatsing bij deze inrichting tegen 19 September e.k., voorloopig in aanmerking voo; Infanterie hier te landeW. Ch. Roest van Limburg, jhr. W. C. Bo- reel, C. Th. de Bie, J. J. Vethake, P. J. Lontan, J. W. Lugt, J. P. C. v. Wachem, J. de Vries, A. H. N. Schragardus, J. H. A. Wieringa, P. J. E. Pieck, B. G. Leijnse. Cavaler e hier te lande: H. G. J. Völker, J. S. Boom, A. U. J. M. F. van der Kroon, P. J. de Bock. Artillerie hier te lande: G. J. Sas, A. W. Josselin de jong, J. Th. H. v. Weeren, li. Petersen, G. A. M. Schonck, j. H. Droste, A. A. S. v. Alphen, J. de Vos, L. W. M. Hamm, A. Rovers. Genie hier te lande L.j.deLach, T. B. Huurman, J. j. C. P. Wilson. Infanterie Ned.-Indië Ch. H. Paris, W. Bakker, H. A. A. Statius Muller. Cavalerie Ned.-IndiëJ. J. van Steenbergen, Ch. P. J. Oornes, S. F. v. Hasselt. Artillerie Ned.-Indië G. J. A. Bronsdijk, A. D. C. Poolman. Genie Ned.-Indië U. H. v. Wijk, J. J. Popping. kappen, zijn handen jeukten van ver langen om dezen grooten goivenden haardos los te maken, en door zijn vingers te laten glijden. Geduld echter, hij zou zich dat genoegen wel kunnen verschaffen, als zij eerst maar hem toebehoorde en dat zou zoolang niet meer duren. Hij bezat het middel om haar tot de zijne te maken, hij had de macht in handen. Toen Liebreich de eerste maal met het verzoek om uitstel van ae huur en later om kleine leeningen bij Gold ammer gekomen was, had deze de waarde van de bezittingen zijner huisgenooten nauwkeurig geschat. Hij wilde in geen geval meer geven dan de som, die zij bij verkoop zouden opbrengen. In den laatsten tijd was hij van meening veranderd. Dat Marie hem niet blijmoedig in de armen vloog, wist hij wel. Zulke jongelui hadden ook zulke dwaze denkbeelden van het leven, men moest ze tot hun geluk dwin gen dat haar vader geld van hem leende, gaf hem een voortreffelijk middel in handen. Hij lachte bij de gedachte, hoe zeker Marie hem moest Loodswezen. Op 's Rijkswerf te Amsterdam werd dezer dagen een aanvang gemaakt met den bouw van 't negende stoom- loodsvaartuig. Met dezen bouw wordt verdere uitvoering gegeven aan de geleidelijke vervanging van dc zeil- loodsvaartuigen in het 4e en 5e loodsdistrict voor den kruispost Dungeness dcor sloomvaartuigen. VAH OEN KM OP OEI III. Op het perron te U. kwam een boertje haastig en hijgend aanioopen juist toen de trein zou vertrekken. „Hu, ik mot èvel nog mee riep hij. „Dan maar vlug instappen!" zegt de stationschef, den conducteur tevens waarschuwende, dat de instappende reiziger suppIeerenmoet.„Soufleeren," zegt de landbouwer, „wè is dè nou vur 'n ding?" „Dat je een kwartje meer dan gewoon moet betalen", repliceert de conducteur. „Schon be dankt", zegt ons boertje en wipt den trein uit: „vijf uur heen en vijf uur terug, d's 21/, cents per uur! Dat kan ik zelf wel verdienen 1" De man ging niet mee. Een andere reiziger, een landverhuizer, was wel meege gaan zonder biljet, of liever, hij had een verioopen biljet. Een treinbe- ambte bij trein 20 te Utrecht merkte hem op en haalde den chef er bij, die verklaarde, dat de reiziger alsnog een biljet Emmerik—Rotterdam moest betalen óf uitstappen. De arme drommel was tot het eerste niet in staat, want hij had geen geld bij zich, wel een passage-bewijs voor de boot Rotterdam—New York. Dus uitstappen Dal scheen zoo. Ge lukkig daagde er redding op een passagier ie klasse, die het geval vernam, ontfermde zich over zijn armen medereiziger en booü goed willig aan voor hem te betalen. Past op de kleintjes 1 dacht boven genoemd boertje, en zoo dacht ook de kleine Sam er over, van wien het „U. D." verhaalt. Hij is met de vacantiekolonie naar buiten, te Eg- mond aan Zee. Op een mooien dag vraagt de juffrouw, wie pleizier zou hebben in een tocht naar Alkmaar ,,'t kost 20 centen met de tram." En kelen geven zich op. „Zijn er mis schien, die een dubbeltje te missen hebben vraagt de juffrouw weer, daar zij dan uit een fondsje het ont brekende zou kunnen bijpassen. Weer een paar candidaten. De kieine Sam zegt nietstoch weet de juffrouw, dat hij wat zakgeld meegekregen heeft. „Moet jij niet mee, Sammie „Zeker", zegt Sammie, „zeker juffrouw, maar ik wacht tot het vier duiten is". Nietwaar, dat is een veelbelovende jongen, daar zit koop mansgeest in. Van koopmansgeest gaf ook de raad van Delfzijl blijk, toebehooren. Na bescheiden aankloppen, trad de magere gebogen gestatte van Lie breich langzaam het kantoor binnen. Zijn gelaat zag zeer bleek bij het helle gaslicht. Een tevreden lachje vloog over het bolle gelaat van den kapper. Daar kwam hu de gewensc'nte gele genheid. Hij maakte een stoel leeg en verzocht Liebreich vriendelijker dan ooit plaats te nemen„Wat verschaft mij het genoegen u hier te zien, waarde vriend „Bijna schaam ik mij, weer met een verzoek hier te komen," stamel de de fotograaf. „Ik waagde het ech ter in vertrouwen op onze oude vriendschap. Ik verkeer in grooten nood." „Zoo, laat mij eens hooren. Wat hebt u daar voor een papier?" Lie breich reikte hem den brief van den kolenhandelaar over. „Hm, dat is geen geringe som." „ik kan mij nauwelijks „Eerst moeten wij toch ook eens zien, hoeveel ge mij schuldig zijt. Dat zal in de duizenden loopen 1 Verdient u dan heelemaal niets die een verordening maakte voor het gewicht van roggebrood, dat niet minder dan acht pond mag zijn. In de Eemsbode schrijft naar aanleiding hiervan iemand, die zich niet teekent: Geef acht. Acht is meer dan duizend. Aan. een bakker. O gij, verdrukte bakker, Wees in 't vervolg nu wakker; Bcknijp je wittebrood zooveel je wilt, Maar pas er op, dat 't roggebrood van acht [pond niet verschilt. Aan een apotheker. Traditie eiecht van 't roggebrood, Dat het acht pond weegt min nog geen Jood Toch in een tfosch moet ook acht maatjes [gaan, Aan een steenfabrikant. Acht pond een roggebrood, dat moet zoo blij ven Oude usantie laat zich niet ver'rijven; Houd daarom ook knoei nietuw steen [op d'oude maat, ,,Steinreich" zal men u noemen, inderdaad. Aan een kleermaker. 'tOog van de schaar, van ouds bekend, Maakt vele klanten malcontent De maat er van, naar men vertelt, Wordt bij verordening vastgesteld. Deze critiek deed „een nieuws gierige" vragen ,,Daar 't raadsbesluit: acht pond óen b.ood De gunst eens dichters reeds genoot, Ben ik zoo vrij, de vraag te stellen ('k Vervloek het antwoord hier te melden) Kan ook die dichter, zoo gee?tig, zoo fijn. Misschien een zeven ponda-bakkerije zijn?" Neen, toch niet! antwoordt de redactie hierop. Ook de „Alkm. Ct." is in dezen komkommertijd aan het dichten gegaan over onechten schijn. Toen en nu! schrijft zij er boven en iaat dan volgen Schiller dichtte Eert de vrouwen 1 Zij vlechten en weven Hemelsche rozea door 't aardsche leven. Eene kieine variatie hierop Eert de vrouwen Zij weven en vlechten Valsche haren tusschen de echten. Het „Hbl." houdt zijn lezers met raadseltjes bezig, of liever deelt die mede, opdat de lezer bij regenachtig weer daarmee zijn logees zal kunnen bezighouden„Weet u het verschil tusschen soldaten en hoestballen Niet De soldaten dienen tot be zetting der borstwering en hoestballen tot wering der borstbezetting". „Wat is het kleinste kiesdistrict? Weet u 't niet Uw mond. „Wat is het summum van schurkachtigheid Een kurketrekker, die uit uw zak valt. Daardoor wordt ae flesschen- trekker een zakkenroller". Zulke bladvulling is nog wel le zenswaard en zeker beter, dan wat een reporter bij de spoorwegfeeste lijkheden aan zijn blad toezond. Hij vermeldde iets, wat nog stond te gebeuren. In zijn blad, dat te Gro ningen ongeveer 5 uur 's namiddags verspreid wordt, ias men reeds het woordelijk verslag dir feestrede, die fe half 6 nog niet was geëindigd. En wat nog interessanter is: onder de van verre gekomen officieeie perso- meer „De tijden zijn slecht; ik werk wel, maar het levert niet genoeg op." „Dat was vroeger toch anders." „Ja, toen mijn vrouw nog leefde," „Is uw dochter dan een verkwist ster „O neen neen, volstrekt niet." Onder dit gesprek had Goldammer zijn bril opgezet, een schuiflade ge opend en daaruit een klein lederen tischje met Liebreichs schuldbeken tenissen te voorschijn gehaald. Nu begon hij de verschillende sommen onder elkaar te schrijven en bij el kaar op te tellen. „Ik heb alles in mijn boek opgeteekend," praatte hij onder dit werk, „zoo is de zaak voor u gemakkelijker te overzien." De fotograaf had met een be klemd hart toegezien, hoe het eene getal na het andere, werd opge schreven. Zooveel zou hij nooit kunnen betalen 1 Het rijtje stond er, nu nog alies bij elkaar geteld „Dat is samen over de drie dui zend mark, mijn waarde." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1