Vrijdag* 12 Augustus. No. 188 48e Jaarprfing. 1910, Gemeentebestuur bedrijfsbelasting. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige ooortuaarden Afkondiging van het Kohier No. I der Bedrijfsbelasting dienst 1910/11. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezon den, het door den Directeur der directe belastingen te Middelburg executoir verklaarde Kohier no. I wegens de Bedrijfsbelasting dienst 1910 li de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voor koming van vervolgingen en herinnert: dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 11 Aug. 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Hofberichten. H. M. de Koningin heeft het voor nemen 17 dezer van Soestdijk naar het Loo terug te keeren. Namens H. M. de Koningin is aan de Engelsche buitengewone ambas sade, die mededeeling komt doen van de troonsbestijging van koning George V van Engeland, toegevoegd H. M.'s adjudant luitenant-kolonel Van Hoog straten. Mr. Rethaan Macaré. Het „W. v. h. Recht", melding makend van het eervol ontslag op verzoek van mr. Rethaan Macaré uit zijn ambt van advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, schrijft „Dit bericht zal velen met ons ge troffen hebben, omdat het den schijn had, dat mr. Rethaan Macaré, die, hoewel reeds 40 jaren bij het O. M., waarvan ruim tien jaren ais advo caat-generaal bij den H. R., werk zaam, nog steeds met jeugdigen ijver en groote toewijding zijn moeilijk ambt bekleedt, nog geruime n tijd deel van 's Hoogen Raads parket zou blijven uitmaken. Nu hij echter meende dat de tijd van gaan reeds voor hem gekomen is, res' ons niets anders dan daarin te berusten en den wensch uit te spreken, dat mr. Rethaan Macaré nog lange jaren zijn volle gewaardeerde krachten zal mo gen blijven schenken aan de vele maatschappelijke instellingen en ver- eenigingen, waaraan hij tot nu toe een zoo werkzaam aandeel genomen heeft." o— 7.) Marie had zoo'n vertooning nog nooit bijgewoond en was ook wel onder den indruk, maar dan kwam 'och zekere vrees boven, en gevoelde zij ook wel afkeer van hetgeen hier vertoond werd. Hoe was het moge- 'P, dat meisjes zich zoo kleedden en 200 ongegeneerd in het publiek rondsprongen. Goldammer zat met den rug naar tooneel, hij had enkel oogen voor Marie. Haar aandoeningen van en. biddag, het vermaak en de opwinding hadden haar wangen nog nsscher dan gewoonlijk gekleurd, '1 zag er zeer bekoorlijk uit. Gol- ammer bemerkte aat zij de aan- acht trok en van alle kanten werd Magen. Dit vleide hemhij halt dit zeer aangenaani, want zoo en half beschouwde hij haar Verslag van den afloop der lichting 1909. Aan het verslag van den min. van binnenl. zaken aan de Koningin gevoegd bij den staat samengesteld uit de tabellarische verslagen omtrent den afioop van de lichting der nationale militie van 1909 ontleenen wij Bij K. B. van 16 Dec. 1908 (Stbl. No. 413), werd de hoegrootheid van vermeide lichting bepaald op 17.500 man, waarvan 12.300 man ter vol ledige oefening en 5200 man tot korte oefening in te lijven. Van even- bedoelde 12.300 man werden er 400 voor den dienst ter zee bestemd. Het aantai ingeschrevenen bedroeg 52.341 tegen 52.710 in 1908. Het cijfer der lichting stond derhalve tot dat der ingeschrevenen als 1 2.99. Bij de milite te land en bij de zeemilitie zijn ingelijfd 17.394 man. Onder dezen zijn niet begrepen 3069 man, vermeld in de kolommen 48 en 49, die na hunne inlijving, bij her keuring, ingevolge art. 100 van bo venaangehaalde wet, voor den dienst zijn afgekeurd. Er ontbreken alzoo 106 man wegens de redenen, aange duid in kolom 47. Het tekort bedroeg in 1905: 52 op 50.893; in 1906:63 op 21.210; in 1907: 83 op 52.070 en in 1908 80 op 52.710 ingeschre venen, waarnaar het aandeel in elke provincie in de lichtingen van ge noemde jaren werd bepaald. Bij de zeemilitie werden 396 man ingelijfd, alzoo 4 minder dan het aantal (400), aangewezen bij art. 1 van het K. B. bovenvermeld. Van de lotelingen, die voor inlij ving ter volledige oefening in aan merking kwamen en een der beroepen uitoefenden of tot eene der catego- riën behoorden, in art. 137 der mi- litiewet bedoeld, hebben 1210 zich overeenkomstig art. 138 voor de zeemilitie aangemeld of doen opgeven. De evenredige verdeeiing over de provinciën is geschied naar den maatstaf aangegeven in art. 3 van genoemd K. B. Uit hoofde van gemis van de gevorderde minimumlengte werd aan 636 militieplichtigen vrijstelling ver leend. Ten aanzien van 4 hunner geschiedde dit bij de herkeuring, in art. 100 der bovenaangehaalde wet bedoeld. Om evenvermelde reden werden er voor de lichtingen van 1905—1908 resp. 717, 670, 729 en 608 vrijgesteld. Wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken werden voor de lichting van 1909 10,928 militieplichtigen van den dienst vrijgesteld of daar voor ongeschikt verklaard. Van de zen waren er 3075 reeds ingelijfd en had hunne afkeuring plaats ter ge legenheid van herkeuring ingevolge reeds ais zijn eigendom. Tot dusver had slechts een vluchtig verlangen hem naar Marie gelrokken, doch nu nam hij een on wrikbaar besluit, dat hij zou uit voeren, het kostte dan wat het wilde. Het zou hem niet alleen veel moeite, maar ook veel geld kosten haar te krijgen, dat wist hij wei, maar dit schrikte hem niet af. Nadat hij dit besluit had genomen, nam hij zich voor, zijn lieveling niet meer te vervolgen met lievig heden. Dat zijn toekomstige vrouw niet gediend was van ongepaste ge meenzaamheden, vond hij geheel naar behooren. Het was voor hem een zekere troost, dat zij niet met andere mannen zou coquetteeren. Emil Liebreich leed echter zeer veel. Hij zag er uit als een nacht vogel, die in het zonnelicht ver dwaald, niet weet waarheen te vluchten. Hij werd steeds bleeker en lusteloozer en vond niet het minste genoegen in het spel der acteurs. Zijn gedachten dwaalden steeds af naar zijn verlaten hondje en naar het eenzame salon met hef portret zijner overledene vrouw. laatstgenoemd wetsartikel. Het aantal vrijgestelden, ongeschikt verklaarden en afgekeurden op grond van art, 45, 2o., militiewet 1901, bedroeg in 1905—1908 achtereenvolgens 8184, 8158, 9067 en 9381. Van de lichting van 1909 werd aan 7641 militieplichtigen vrijstelling verleend wegens eigen militairen dienst, wegens broederdienst in per soon of bij plaatsvervanging vol bracht of op grond van art. 50 der militiewet 1901. Het aantal vrijge stelden om een dezer redenen be- droegin 1905—1908 achtereenvolgens 7774, 7903, 7835 en 7925. Het gezamenlijk aantal der om verschillende redenen vrijgestelde militieplichtigen van de lichting van 1909, met bijvoeging van hen, die van den dienst zijn ui Igesloten (62) of tusschentijds zijn overleden (46) was 19,313. In 1905—1908 beliep het respectievelijk 16,819, 16,873, 17,734 en 18,010. Aan 152 militieplichtigen, behoo- rende tot de iichiiiig van 1909, is cp grond van de eerste zinsnede van art. 113 der militiewet 1901 voor één jaar ontheffing van den werkelijke» dienst verleend. De derde zinsnede van dat artikel werd op 3 militieplichtigen van die lichting toegepast. In verband inet de vierde zinsnede had dit bovendien plaats ten aanzien van 11 militieplichtigen. De nieuwe chef van den generalen staf in Indië. De correspondent van het „Hbi." te Batavia seint dat de kolonel der infanterie J. P. Michielsen is benoemd tot chef van den generalen staf van het leger in Nederiandsch-Indië, en dat de luitenant-kolonel van dat wa pen J. N. C. baron van Heerdt is bevorderd tot kolonel. Kolonel J. P. Michielsen was com mandant in de 4e militaire afdeeling op Java, zoodat door zijne plaatsing bij den generalen staf als chef van dien staf eene kóionelsplaats bij het wapen der infanterie open kwam. Deze wordt dan thans ingenomen door den oudsten luitenant-kolonel van dat wapen, J. N. C. baron van Heerdt, die zich in Mei ji. eenigermate zag voorbijgaan door de bevordering tot kolonel, met gelijktijdige benoe ming tot commandant in de le mili taire afdeeling op Java, van zijn eenige jaren jongeren ranggenoot bij het wa pen der genie, W. R. de Greve. Van de Nederlandsche kolonie te Brussel. De „Indépendance Beige" meldt De Nederlandsche kolonie te Brussel zal 31 dezer den 30en geboortedag van Koningin Wilhelmina vieren. On- Ook juffrouw Jeanne, die zich had voorgesteld, dat zij dezen avond een verovering zou maken, was zeer uit haar humeur. Zij hield werkelijk een beetje van Marie, met wie zij altijd op vriendschappelijken voet stond. Liet ergerde haar zeer, dat et hier zooveel aandacht werd ge schonken aan het jonge meisje, dat niet eens keurig gefriseerd was. In de pauze bood Goldammer ijs aan, en na het slot der voorstelling ging hij met zijrt gezelschap in het hotel Central. Marie was zeer verbaasd over de pracht en de vele gasten, het was reeds na middernacht. Dachten al deze menschen niet aan naar bed gaan? Zij stond altijd vroeg op om de kachel aan te maken, kamers te doen en koffie te zetten. Hoe kon men dat doen, als men pas na middernacht thuis kwam Zij werd echter nog niet moe. Ze mochten allen kiezen, wat ze eten wilden, en de vrijgevige kapper liet flink opdienen. Hij verklaarde op onverschilligen toon, dat het er niet op aan kwam, of het tien maik meer of minder kostte. Eindelijk gingen zij der het patronaat van jhr. O. D. van der Staal van Piershill, den Neder- landschen gezant, en het eerevoorzit terschap van de heeren J. D. Ruijs, consul-generaal, er. jhr. H. W. van Asch van Wijk, lid der Tweede Kamer en off cieel commissaris van Nederland op de tentoonstelling, heeft zich een commissie gevormd om een groot feest op touw te zetten ten bate van de kinderen der in de hoofdstad wonende Nederiandsche armen. Een officieele receptie zal er in het Nederlandsche iegatiegebouw gehou den worden. Het nieuwe reizigerstarief. Omtrent de nieuwe tariefsbepalin gen is de „Zw. Ct." in staat eenige inededeelinger. te doen waaruit mén in hoofdzaak kan zien hoe de toe stand op 1 Jan. 1911 worden zal. A. Hoofdtarief. De S. S., H. S. M. en N. C. S. zullen piaatskaarten enkele reis uitgeven tegen den een heidsprijs per kilometer van le kl. 3.25 ets., 2e kl. 2.45 ets., 3e kl. 1.625 ets. Voor D-treinen zullen event, plaats- kaarten worden uitgegeven, in den prijs waarvan de tóeslag is inbegre pen. Retourkaarten tegen verminder den prijs zullen niet meer worden uitgegeven. Verlangt een reiziger een plaatskaart voor de heen- en "te rugreis, dan zullen hem twee plaats- kaarten enkele reis worden uitge reikt, waarvan de eene als geldig voor een reis in omgekeerde richting wordt gekenmerkt; deze is slechts geidig voor de terugreis op den dag der afgifte. Voor het buurtverkeer zullen de S. S. en H. S. M. céndc-ag- sche retourbiljetten uitgeven tegen den eenheidsprijs per K. M. van le kl. 5 ets., 2e kl. 3s/4 ets., 3e kl.'2V', ets. Waar deze piaatskaarten op hoofdlijnen worden uitgegeven, zullen zij slechts op bepaalde op de tijdtafel kenbaar gemaakte treinen geldig zijn. B. Tarief voor kilometerboekjes. De S. S„ H. S. M., N. C. S. en N. B. D. S. zullen kilometerboekjes uitgeven die zoowel voor het verkeer op de eigen lijnen dezer spoorwegen als voor het verkeer tusschen deze maatschappijen onderling geldig zul len zijn. Er zullen bestaan: le kilo meterboekjes voor 500 K. M., geldig voor 6 maanden, tegen den prijs van le kl. f 15, 2e kl. f 11.25, 3e kl. f7.50. 2e. kilometerboekjes voor 1000 K. M., geldig voor 12 maanden, te gen den prijs van f 30, f 22.50 en f 15. Waarborgssom voor de kilometer boekjes van 500 K.M. f 2.50 en voor die van 1000 K.M. f 5. Als bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat bij afstanden van meer dan 200 K.M. in plaats van den werkelijken afstand slechts 200 K.M. in het K.M.boekje zal worden in- toch ook naar huis. „Nu hebt ge u goed geamuseerd vroeg Goldammer aan het meisje. „Een mooie avond, hé, Marie?" Marie kon niet nalaten hem de hand te geven, maar haar woorden van dank klonken zeer koel. Fiorian hielp haar een handje en zei: „Een heerlijke avond geweest, papa'! Ik zou wel meer zulke avon den willen j" „Dat zai geheel van je jonge vriendin afhangen, jongen." Toen zij thuis aangekomen waren, had Liebreich nauwelijks de kracht meer om zijn dochter goeden nacht te wenschen, en naar boven te gaandaar aangekomen ging hij dadelijk te bed. Het meisje had gedacht, ook erg moe te zijnzij zat echter, nog een geruimen tijd bij de koude kachel en peinsde. Hoe verward en veranderlijk de indrukken van dezen avotid ook waren, een dreigende wolk kwam haar steeds duidelijker voor den geest: Goldammer trachtte telkens haar te naderen, zich bij haar aan genaam le maken, hij üced moeite gevuld. De Nederlandsche spoor wegen zijn tot dezen maatregel over gegaan om de hoogere prijzen voor groote afstanden te voorkomen, die door de invoering van de nieuwe eenheidsprijzen der gewone plaats- kaarten tegenover de prijzen van de thans bestaande retourkaarten zouden ontstaan. Zoo zou b.v. de reis Den Haag-Maastricht (263 K.M.) en terug volgens hef nieuvve tarief met gewone piaatskaarten enkele reis in de le klasse kosten 2 X f S.55 f 17.10, terwijl zij thans slechts f 14.25 kost. Bij het nieuwe tariefsysteem zal, als men de reis Den Haag Maas tricht en terug met een kilometer- boekje maakt, zoowei voorde heen ais voor de terugreis 200 K.M. in totaal 400 K.M. ingeschreven worden en daar een K.M. van een K.M.boekje le kl. 3 ets. (een K.M.boekje voor 500 K.M. le kl. kost f 15) zal de reis slechts f» 12 kosten. Om iedereen van deze gunstige bepaling te kunnen laten profiteeren, zullen naast de kilometerboekjes van 500 en 1000 KM. nog bijzondere kiiometerboekjes voor 400 K.M. uitgegeven worden tegen den prijs van le kl. f 12, 2e kl. f 9 en 3e kl. f 6. Deze kilometerboekjes zullen slechts 2 biljetten bevatten, waarvoor elk biljet voor een willekeurige reis gel dig is, een waarborgsom zal niet gevorderd worden. De bijzondere kilometerboekjes zullen niet persoonlijk zijnmen zal er twee enkele reizen mede kunnen maken (ook voor hetzelfde baanvak) verder zullen twee personen daar mede te zamen één enkele reis kun nen afleggen Diepgang van schepen. De minister van waterstaat heeft aan de Ged. Staten der provinciën verzocht, de daarvoor in aanmerking komende gemeentebesturen te her inneren aan de bepalingen van het Kon. besluit van 31 Juli 1880 (Stbl. no. 121), houdende bepalingen ter verzekering van de veiligheid der reizigers met openbare middelen van vervoer, en die besturen uit te noo- digen om, wanneer op eenig schip een lijn tot aanwijzing van den ge- oorloofden diepgang wordt aange- bracht, daarvan een verklaring aan den scheepseigenaar of schipper af le geven, waaruit kan blijken, op welke hoogte van het boord van het vaartuig die aanbrenging heeft plaats gehad. De minister van financiën heeft de scheepsmeesters aangeschreven, om, wanneer eeltig gemeentebestuur, aan gewezen ambtenaar of persoon hun advies mocht inroepen nopens de vraag, tot hoever een, als openbaar middel van vervoer voor personen gebezigd vaartuig, met het oog op om haar hand te verwerven. Bevend van kou sloeg zij haar doek over de schouders. Weg met die vreeselijke gedachtenZij ging tc bed, maar het duurde langen tijd, voor dat zij de rust vond, die zij zocht. Eenige dagen later stapte Emil. Liebreich onrustig in zijn kamer hgan en weer. Meermalen keerde hjj naar de tafel terug, waarop hij een g"- openden brief had geworpen. De ko lenhandelaar dreigde hem daarin m den deurwaarder, ais de rekening niet werd betaald. Sedert den dood van zijn vrouw, was de schuld opgeloopen tot twee honderd en vijftig mark. Hoe kon hij datbetalen Zijn meubelen in beslag laten ne men, de zegels van den deurwaarder aan zijn meubelen te zien, welk een verschrikkelijke gedachte voor hem Het zweet kwam den man op het voorhoofd. Hij liet zich in een stoei vallen en duwde zelfs den hond weg, die tegen hem opsprong. fWordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1