Donderdag 11 Augustus. Feuilleton. No. 187. 48e Jsarg-aii^ 1910, Van Week tot Week. BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-ftduertentiën op zeer uoordeelige ooortuaarden Begrijpelijkerwijze blijft de kerke lijke strijd in Spanje aller aandacht trekken. Zooals het in dergelijke ge vallen meer gaat, zoeken de partijen ten deele haar kracht in ongegronde verwijten. Het Vaticaan beweert dat de Spaansche regeering door den vorm, waarop zij haren gezant heeft doen vertrekken, de diplomatieke re gelen ei gebruiken schromelijk heeft geschonden. Dat is koren op den molen der kerkelijken in het noorden van Spanje, die geen kamp geven en, met de Carlisten, de regeering ijverig bestoken; maar minister Canalejas laat zich door niets uit liet veld slaan en de dreigbriefschrij vers zooals er vele zijn, zullen ver volgd worden. in het Zuiden is men meer op de hand der regeering dan in het noor den. Tachtig duizend kooplieden en landbouwers in Andalusië zonden haar een adres van dank en aan moediging en zulke adressen komen zelfs uit Indie en Australië. De clericalen van Navarre en Biscaye zouden een groote betooging houdenmaar de beweging is mis lukt en de leiders hebben zich wel een beetje belachelijk gemaakt, daar zij eerst zoo luid de groote trom ge roerd en het verbod der regeering beantwoord hadden met de verklaring, dat zij hun demonstratie met ge weld zouden doorzetten. Van welken aard die demonstratie zou geweest zijn, wordt genoegzaam gekenschetst door het feit, dat men zich tevens tegen de joden en de vrijmetselaars zou keerenDe regeering had echter een sterke legermacht naar St. Se- bastiaan in beweging doen brengen en alzoo bewezen dat zij de kracht bezat om elke poging tot manifestee ren met nadruk te beteugelen. Trouwens, er is een vermoeden dat het Vaticaan, ziende dat de zaak den verkeerden weg op gaat, onder hands zijn aanhang in Spanje het plan ontraden heeft. De kardinalen zijn ontevreden over de houding van den secretaris Merry dal Val, dien zij, zeker niet ten onrechte, beschul digen den invloed van het pausdom in den vreemde in gevaarte brengen. Op de laatste nota van Canalejas zal de Paus nu nog antwoorden, maar het antwoord zal, alvorens te worden verzonden, wórden onderworpen aan de congregratie voor de buitenland- sche zaken. Het meeste nieuws komt ditmaal van buiten Europa. Maandag be reikte ons het bericht, dat het weer spookt in Perzië's hoofdstad, Teheran. Oe staat van beleg is er afgekondigd, 6.) Een hevige angst beklemde haar. °'I de eerste gelegenheid zou zij aan naar vader vragen, of hij van Gold ammer geld leende. Hoe meer zij nadacht, hoe sterker e vrees werd. Ach, had zij dadelijk wns met oom Hans kunnen spreken at die geen hulp kon verleenen, wst zij wel, anders had hij het reeds ang gedaan, maar zij zou dan toch ■aar hart bij hem uitgestort hebben. n met oom Hans kon zij vee! beter v-H Za'5e" Hespreken dan met haar ■mor, die dadelijk erg bedroefd nrd en soms heel over stuur raakte, n haar moeder had zij moeten in °V,ln' da' z'f haar zwakken vader hin h °Pz'cht zou ontzien, en oedverwanten of intieme vrienden I mee te raadplegen had zij niet. sa veel peinzen begreep zij wel, alle wapenen moeten worden inge leverd of zullen met geweld in be slag worden genomen. Het nieuwe ministerie had een be sluit genomen, krachtens hetwelk allen, die niet tot het geregelde leger behooren, zouden worden ontwapend. Daartegen kwam verzet. Gedeeltelijk is dat verzet wel opgegeven, maar de stam der Fidais, weigerachtig om het ontwapeningsbevel uit te voeren, is door de regeeringstroepen in een park omsingeld en daar met snel- vuurgeschut bewerkt. Daarna hebben die lieden zich overgegeven en zijn gevangen genomen. Nadere berichten moeten nog worden afgewacht, maar zeker is het, dat vele dooden en ge wonden bij de straatgevechten ge vallen zijn. Ook uit China komt weer wat nieuws. Ofschoon de provinciale af gevaardigden, onlangs in de hoofd stad vereenigd, teneinde aan te dringen op een beetje spoed met de constitutie, van de regeering een onvoldoend antwoord ontvingen, zijn zij bijeen gebleven en zetten hun werk voort. Als de regeering nogmaals de bijeenroeping eener nationale verga dering mocht weigeren, zullen de constitutioneel gezinde gemeenten worden aangespoord om geen belas ting te betalen. Enkele gemeentebe sturen zijn daarmede alvast maar be gonnen en men meent nu de wape nen te hebben gevonden om de re geering te doen zwichten. Vroeger heette het: „geen geld geen Zwitsers", hier is de leus„geen parlement geen geld". Overigens zal de regent wel gelijtc hebben. China is waarlijk geen land, ontwikkeld genoeg om zoo maar in eens een constitutie in te voeren. Engeland heeft troepen aan de grens van Thibet gelegerd, zooge naamd om zijn handels-agentschappen daar te beschermen, als de Thibetanen met de Chineesche troepen, die in die streken erg huis houden, slaags mochten rakenmaar die factorijen loopen niets geen gevaar. China heeft voortdurend gepoogd, Engeland de weinige voordeeien, uit de expeditie van 1904 getrokken, te ontnemen, door Thibet te beletten rechtstreeks te onderhandelen. Alles moet over China gaan. Engeland kan dit niet toestaan en misschien zal men op de gedane zaken moeten terugkomen. De reden waarom er uit de expeditie van 1904 zoo weinig voordeel te halen was, is gelegen in de Russi sche politiek. Daardoor kon China het door Engeland overwonnen Thibet inpalmen. In 1907 besloten Rusland en Engeland zich van alle inmenging in het binnenlandsch bestuur van Thibet te onthouden, erkennende de Chineesche souvereiniteit, maar met dat haar niets anders overbleef dan zich in het geval te schikken, en zich te kleeden om dien avond uit te gaan. In haar eenige goede japon van lichtblauwe wollen stof, die zij dien avond wilde aantrekken, was een scheur, en die zou zij eerst dicht maken. Terwijl zij daar zat bij haar lampje en aan de japon werkte, waren haar gedachten voortdurend bezig met een dreigend gevaar. Zij besioot echter ai het mogelijke te doen om dien onuitstaanbaren man te doen afdeinzen. Zij zou hem wel alle lust benemen om naar haar hand te dingen. DERDE HOOFDSTUK. De avond kwam, een koude avond met scherpen wind en jacht- sneeuw. Toen Marie met haar vader in de gang bij de trap stond om naar beneden te gaan, kwam Hans Assel juist naar boven. „Wat is dat? Ga je met zulk weer uit?" vroeg hij. Op jammerenden toon vertelde Liebreich hoe de zaken stonden. de wetenschap dat deze toch niets zou beteekenenmaar nu steekt China de handen uit de mouwen en nu beginnen de mogendheden er anders over te denken en schijnen een nieuw verdrag te willen, om Thibet tegen China te beschermen de strijd om het been wordt alzoo nog steeds voortgezet Turkije gaat zich wapenen. De Duitsche regeering had twee linie schepen, de „Wörth" en de „Bran denburg", geen nieuwe beestjes en die men wel graag kwijt wilde. Daar voor heefi men nu te Constantinopel een markt gevonden. De Turksche regeering betaalt er twaalf millioen gulden voor. Het geld dat Abdul Hamid bij de Duitsche bank had staan, zal tot gedeeltelijke betaling worden aangewend. Dat heet nog eens zaken doen Een transportschip zal de noodige mannetjes naar Kiel brengen om de scheepjes te halen. Het heet dat men op die maniereen tegenwicht verkrijgt tegen den Griek- schen kruiser „Averof" die in October zal afgeleverd worden. Maar het oorlogs-gevaar, als het bestaan heeft, wordt minder. De Kretensers worden verstandig en hunne regeering zou volgens Turksche bladen een gunstig antwoord hebben gegeven op%et door de consuls der beschermende mogendheden haar onlangs gedaan verzoek, geen afge vaardigden te zenden naardeGriek- sche nationale vergadering. Vermoedelijk begon de Orieksche regeering de liefde der Kretensers een weinig gevaarlijk te vinden, nu Turkije met oorlog ging dreigen en daarom zal zij tot het bedoelde zeer verstandige besluit, het hare wel hebben bijgedragen. Een echt komkommertijd-nieuws, dat overigens toch wel waar kan wezen, is dat de nieuwe koning van Enge land bij zijn aanstaande kroning, tot keizer zal worden verheven. De ko ningen geraken min of meer uit de mode de keizers komen er in. Ove rigens zal men moeten toegeven dat er veel voor te zeggen is, om den Engelschen koning voortaan keizer der Britten te noemen, daar hij ge acht kan worden te regeeren over vier honderd tien millioen menschen, Dat is een aardig getal. China heeft eene bevolking, die op vierhonderd millioen geschat wordt. Japan haalt slechts een achtste daarvan. Overigens behoeft het natuurlijk geen betoog, dat de verandering een verandering in naam is en geen wezenlijke be- teekenis heeft. De koning of keizer der Britten is feitelijk het gekroonde hoofd eener republiek en hij is er waarlijk niets minder om. Marie kon niet zwijgen en klaagde „Och, oom het is om er akelig van te worden, dat wij naar de pijpen van dien verwaanden kerel moeten dansen." „Stil toch, kind, stilriep haar vader. „Kom, wij mogen hem niet laten wachten." Zij gingen naar beneden en Assel trad hoofdschuddend de woning binnen. Beneden stond Ooidammer in een prachtige overjas gekleed, hij was bezig een paar roode glacéhand schoenen aan te trekken, en hield zijn hoed onder den arm geklemd. In een sterk ruischende japon kwam juffrouw Duvernier van de tweede verdieping naar beneden. Op haar hoog kapsel droeg zij een hoed met opgeslagen rand, versierd of als men wil ontsierd, door verscheidene wuivende veeren, die soms bijna haar arendsneus aanraakten. Mijnheer Goldammer zei, dat het weer zoo ongunstig was, dat hij aan de dames verplicht was een rijtuig te nemen. Hij had nog niet uitge sproken, of ae deur ging open en Florian sprong naar binnen. Hij zag Tuinfeest in het park van het Paleis „Huis Ten Bosch". Begunstigd door bijzonder fraai zomerweder werd gisterenmiddag in het park van het Huis ten Bosch te 's Oravenhage het tuinfeest ten voor- deeie van het Roode Kruis gegeven. Een groot aantal militaire en bur gerlijke autoriteiten onder wie de minister van financiën, woonde het 'feest, dat. opgeluisterd werd door de Koninklijke Militaire Kapel, bij. Te omstreeks kwartier over tweeën reed de auto van Z. K. H. den Prins voor den ingang van het paleis voor en deed de Prins weten, dat Z. K. H. omstreeks halfvier het aangekon digde bezoek aan het feest hoopte te brengen. Op den aangegeven tijd kwam Z. K. H. aan den ingang van het pa leis, begroet door den gep. luitenant- generaal De Waal, voorzitter van het uitvoerend comité voor het tuin feest, die aan den Prins voorstelde mevrouw de gravin v. Limburg Sti- rum, geboren Sminia kolonel Schou ten, jhr. Mazel en officier van ge zondheid le kl. dr. Boland leden van het het uitvoerend comité. De Prins maakte vervolgens een rondwandeling door het park, waar bij Z. K. H. omtrent het tentoonge stelde deed inlichten door de leden van het uitvoerend comité. De Haagsche correspondent van de „Tel." verneemt, dat het wets ontwerp van de sociaal-democratische Kamerfractie tot invoering van den 10 uren-dag voorioopig nog niet zal worden ingediend, daar de be werking op moeilijkheden stuit in verband met het ontwerp tot wijziging der Arbeidswet van minister Talma. Dit ontwerp, waarvan het voorioopig verslag onlangs verschenen is, zai eerst moeten zijn afgedaan, alvorens de sociaal-democraten aan hun voor nemen gevolg kunnen geven. Grondgebruik door landarbeiders. Het hoofdbestuur van den vrijzin- nig-democratischen Bond deelt in „Land en Volk" mede, dat besloten is tot het houden van een gemeen schappelijke vergadering van het Alg. Ned. Werklieden-Verbond en den Vrijz.-Dem. Bond, waarin zal worden besproken het vraagstuk van „Grondgebruik door landarbeiders", hetgeen op de laatste algemeene ver gadering onbehandeld is gebleven. Tijd en plaats van de vergadering zuilen nader worden bekend gemaakt. De salarisverhooging der officieren. De Haagsche correspondent van „ae Tel." meldtMet zekerheid kunnen wit van de sneeuw. „Het rijtuig staat voor," riep hij vroolijk. Onder een paraplu bracht Gold ammer eerst juffrouw Duvernier naar het rijtuig en hielp haar erin. Daarna verzocht hij Liebreich in te stappen eri tegenover de juffrouw plaats te nemen. Het laatst geleidde hij Marie naar het rijtuig. In zijn ijver om haar te helpen instappen, drukte hij haar zoo stevig tegen zich aan, dat zij hem heftig terugstiet, waardoor hij bijna viel. En toen stapte hij ook in, en ging tegenover haar zit ten. Fiorian vond een plaatsje naast den koetsier op den bok. Onder het rijden trachtte Goldam mer meer dan eens een gesprek te beginnen, maar Marie bleef stom. In het voorportaal van den Winter tuin verdrongen de bezoekers elkaar daar bood Goldammer haar zijn arm om haar naar binnen te geleiden. Marie was hem echter te slim zij lachte en riep„Jongen bij jongen en ouden bij ouden, zoo moet het zijn", terwijl zij Florian een arm gaf en met hem voortstapte. Het was in de zaal reeds zeer we melden, dat op de Staatsbegrooting voor 1911 een zeer belangrijk bedrag is uitgetrokken voor de salaris-ver- betering der officieren van verschil lende wapens. De luitenants en ka piteins voor wie de verhooging hoofdzakelijk bedoeld is, zullen, wanneer de plannen worden goed gekeurd, van f 200 tot f 300 in salaris vooruitgaan, terwijl ook in de perio dieke verhoogingen wijziging wordt gebracht. Zijn wij welingelicht, dan zal het aangevraagde bedrag voornamelijk strekken om de salarissen van alle wapens gelijk te maken, zoodat de subalterne officieren der genie niet op belangrijke verbelering behoeven te hopen. Hoofdcursus, De minister van oorlog brengt door deze ter algemeene kennis dat, ten gevolge van het onlangs hier te lande gehouden vergelijkend examen, voor een plaatsing op den hoofdcursus, met ingang van 1 October a. s., de navolgende onderofficieren, ter op- opleiding voor den rang van tweede luitenant worden toegelaten a. voor infanterie hier te lande J. B. E. Van Meir, D. Brouwer, J. J. Harts, J. G. W. N. Moonen, J. H, 1. Raat, J. G. M. van de Plassche, P. A. Droste, L. C. van der Schee, J. Bakker, M. C. van Dijk (voorwaar delijk), C. W. Duyne, V. E. Niers- trasz, j. F. Weyninan, P. J. Fennema, G. E. Kiès, H. A. M. E. Janssen, J. W. L. Versteegh, A. j. K. Jacobs, N. Tibo, W. J. Lambert b. voor infanterie; in Ned.-lndië: j. van der Heide, A. Merkelbach, j. C. M. van Leeuwen, C. J. Kuntzel, J. A. Der Kinderen c. administratie hier te lande W. E. van Keeken, L. L. H. H. Beilaard, j. H. Oonk, H. A. M. Aalbers, G. H. Boomer d. administratie in Ned.-lndië P. Jongert, J. H. E. Schmid, H. A. J. Willetnse, H. Munsze. Een nieuw weekblad. Onder redactie van de heeren dr. j. C. Eringaard en Th. M. Ketelaar zal medio September door de firma Cohen Zonen een nieuw weekblad worden uitgegeven, onder den titei „De Nieuwe Amsterdammer". Bij elk nummei zal een plaat van den heer Th. van Doesburg gevoegd worden. Een circulaire zegt dat de verschij ning een gevolg is van den wensch „dat een blad in de hoofdstad ver schijnend, in beslist vooruitstreven- den geest, de verdediging zou voe ren van de vrijzinnige beginselen". De namen der medewerkers, in de circulaire genoemd toonen aan dat met die beginselen de vrijzinnig- democratische beginselen bedoeld worden. vol en zeer warm. Een beeije ver drietig over de manier, waarop Marie zijn vriendelijkheden beantwoordde, geleidde Goldammer zijn gasten naar hunne plaatsen. De muziek begon te spelen en de voorstelling nam een aanvang. Marie en haar jonge vriend schonken al hun aandacht aan hetgeen vertoond werd, waarbij ze elkaar lachend en fluisterend hunne opmerkingen me dedeelden. Wat was die coupletzanger een komieke vent! Op wien leek hij wel En die man, die nu als kok en een oogenblik later als soldaat optrad om eenige seconden daarna ais schoenmaker te verschijnen En dan die sprekende poppen En die dame, die den serpentine-dans uitvoerde, bestraald door telkens weer anders gekleurd licht! Ze vonden alles mooi Florian was echter meer onder den indruk van hetgeen hij zag en hoorde dan zijn jonge vriendin. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1