Dinsdag 9 Augustus. binnenland. r 185. 48e Jaar^an^. 1910. - van den Turksche tt is de kt niet te mogend- sden, maar te be- het Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertentiën op zeer ooordeelige uoormaarden Het ongeval van Prins Hendrik. Men verneemt uit Baarn, dat het verband waarschijnlijk over 14 dagen verwijderd zal kunnen worden. De toestand van Z. K. H. is steeds vooruitgaande dr. Pot, de hofarts, oordeelde het dan ook niet noodig, „aar Soestdijk te komen. Hij kon jich volkomen met de geneeswijze van dr. Muysken vereenigen. Ons Hoogerhuis. Wij hebben een overzicht gegeven van het „Gids"-artikel van inr. J. B. Kan, over een nieuwe samenstelling van'„Ons Hoogerhuis". Hem is het ergste overkomen wat een schrijver gebeuren kan zijn ar tikel wordt, niettegenstaande het in een ernstig tijdschrift als „De Gids" werd opgenomen, niet ernstig opge nomen. De „N. Ct." spreekt van een „Gids- komkommer" die echter de lezers in den zomertijd wel smaken zal. Het „Centrum" meent dat het splinternieuwe voorstel, wanneer men van zijn verrassing is bekomen, wel alleen beschouwd zal worden als een curiositeit. Dat de verwezenlijking van zijn plan in de praktijk tot allerlei moeilijkheden aanleiding zou geven als „Het Centrum" heeft de schrijver blijkbaar zelf gevoeld, en hij ziet zich genoopt nu reeds een poging te doen om enkele daarvan te ondervangen. Maar het grootste bezwaar ligt zeker wel hierin, dat ons Hoogerhuis niet slechts zou komen te staan buiten elke contröle der natie, maar bovendien zijn samenstelling geheel afgescheiden zou worden van den strijd der beginselen. En dat, terwijl het recht van ontbinding voor zulk een lichaam zelfs niet zou bestaan Mr. Kan zal er iets anders op moe ten verzinnen. In dezen vorm kan men van zijn vinding slechts het zeer „oorspronkelijke" bewonderen. De „Nieuwe Ct." wees ook op het bezwaar, dat de samenstelling der Eerste Kamer, bij toepassing van mr. Kan's denkbeelden, nooit in eenig verband hoegenaamd zou staan met de aanwezige politieke constel latie. Datzelfde bezwaar wordt geopperd door het „Huisgezin", dat overigens toegeeft, dat in mr. Kan's denkbeeld iets zit dat aantrekt, ni. dat het col lege der Eerste Kamer atdus op een [zeer hoog peil zou komen te staan, „teder zal dit toegeven", zegt het blad, wat wel in zijn algemeenheid tegenspraak zal vinden. Maar dan j: zegt het verder Toch is er reeds aanstonds een 4.) Zijn keuze viel op een Fransche l irouw, hoofdzakelijk omdat hij nu °P zijn winkelruiten kon schilderen „Hier spreekt men Fransen." De keuze was nogal gelukkig uitgevallen. Na oon dood van zijn vrouw was juffrouw Jeanne Duvernier langzamerhand alle Plichten der overleden huisvrouw gaan vervullen. Vrienden gaven Goldammer dan °k den raad, zulk een geschikte anie tot vrouw te nemen, doch mijn eer Anatole kon niet tot dien stap estuiten. Juffrouw Jeanne was reeds ep m de dertig, zij had een grooten endsneus en een geelachtige huid.; 1 was klein, mager en druk in haar Weë'ngen. Neen, terwijl Goldammer van - steeds toenemende winsten zi)n kapperszaak dacht, meende i wat meer schoonheid te mogen zeer ernstige bedenking tegen aan te voeren. Geen twijfel, dat een aldus samengestelde Eerste Kamer een po litiek karakter zou behouden. Ook en vooral door de toetreding der oud-ministers. Welnu, stel dat op een gegeven oogenblik de Eerste Kamer een rechtsche meerderheid bezit. Het zit tend ministerie, van linksche kleur, wordt door den uitslag der verkie zingen tot aftreden gedwongen. Ge volg de negen linksche ministers gaan de Eerste Kamer versterken en zetten daardoor de meerderheid om. We beleven dus het eenigszins vreemde geval, dat verkiezingen, die in rechtschen geest uitvallen, aan de Eerste Kamer een linksche meerder heid bezorgen. Een dergelijke uitkomst, die tegen den draad ingaat, is, afgezien van andere bezwaren, o. i. een ernstig beletsel tegen het aanvaarden van mr. Kan's stelsel. Kabinet der Koningin. De dicecteur van het kabinet der Koningin, jhr. Vegelin van Claer- bergen, is met ingang van gister, 7 Augustus, op de meest eervolle wijze ontheven van dit gewichtige staats ambt, dat hij, na vooraf in andere rangen bij dit hooge staatslichaam te zijn werkzaam geweest, sedert 1899 bekleed heeft. Ais een teekenend feit wordt hierbij vermeld, dat de heer Vegelin geboren is 7 Augustus 1845, dus juist op den dag dat hij zijn 65e jaar vervuld heeft, uit den staats dienst treedt, en dit geheel overeen komstig zijn wensch om op liet oogenblik van het bereiken van de wettelijke leeftijdsgrens heen te gaan. Advocaat-generaal Hooge Raad. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 October aan jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit zijn betrekking van advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, onder dank betuiging voor de vele en gewichtige dienstenin verschillende betrekkingen bewezen, en oenoemd tot advocaat- generaal, bij den Hoogen Raad dei- Nederlanden mr. J. J. L. van Hangest baron a'Yvoy, thans advocaat-gene raal bij liet gerechtshof te 's Gra- venhage. Naar de „N. R. Ct." verneemt, heeft de minister van oorlog bepaald dat voortaan de melodie van het „Wilhelmus", zooals die tot nu bij plechtigheden van militairen aard door militaire muziekkorpsen len ge- tioore werd gebracht, in het vervolg zal worden vervangen door de me lodie van Valerius van 1626. verlangen dan de Fransche directrice bezat. Reeds iang had Goldammer zijn twee jongere dochters toevertrouwd aan een kostschool in een deftige wijk van Berlijn; thuis waren ze hem tot last. Zijn zoon, die bijna volwassen mocht heeten, kon hij echter in den winkel zeer goed gebruiken. Daar Florian geruimen tijd onderwijs in de Engelsche taal had genoten, liet de kapper nu ook op zijn winkel ruiten schilderen „Hier spreekt men Engelsch." Doch hij wilde nu ook genieten van de rijke winsten uit zijn „zaak," en naar hij meende, paste bij zijn goed gevulde geldbeurs niets beter dan een mooie, jonge vrouw. Zooals we weten, had Marie de vriendelijke uitnoodiging van mijnheer Goldammer om naar den schouw burg te gaan, afgeslagen. Eenige dagen later zat onze kapper met juffrouw Jeanne Duvernier en zijn zoon Florian aan het middagmaal. De juffrouw vervulde op beminnelijke wijze haar plichten als huisvrouw. Haar donkere uogeu flonkerden De commissie voor het reis-tarief. De Haagsche correspondent van de „Leeuw Ct." schrijftNaar ik ver neem is de commissie, waarvoor met mr. C. Loosjes, administrateur bij het departement van jüsiitie als voor zitter, van de aigemeene Rekenkamer en de ministerieele departementen één hoofdambtenaar werd aangewezen en die van den minister van finan ciën opdracht kreeg om een nieuw tarief voor de vergoeding van reis- en verblijfkosten van rijksambtenaren te ontwerpen, al reeds zoover met haar arbeid gevorderd, dat binnenkort tot de tweede lezing van haar ont- werp-besluit zal worden overgegaan. Naar ik hoor is de commissie er in geslaagd voor de verouderde regeling van 5 Januari 1884, waarvan in 1899 alleen de rangschikking der klassen gewijzigd werd, een nieuw tarief in de plaats te stellen, waarvan met reden mag worden verwacht dat, het, minder dan het oude, een onuitputtelijke bron van quaesties en geschillen zal worden. De commissie heeft zich bij haar arbeid laten leiden door de overwe ging, dat de verbetering der ver keersmiddelen en het moderne com fort der reisgeiegenheden een nieuwe ra-gschikking der klassen, in het geldelijk belang van den Staat niet alleen gewenscht, maar ook mogelijk maakte. Zoo zal het le klassereizen uitsluitend beperkt blijven tot de hoogste staatsambtenaren en b.v. aan een gloednieuw luitenantje voor dienstreizen niet dezelfde reisgelegen heid zijn toegestaan ais aan den minister van oorlog. Verder zal de nieuwe regeling, ge lijk die met een uitvoerige memorie van toelichting als ontwerp-besluit den minister van financiën zal worden aangeboden, ook het nemen van abonnementen mogelijk maken. Hoe wel de rekenkamer naar mij verzekerd werd, dit wèl tolereerde, laat het reis- tarief van 1884 het nemen van abon nementen niet toe. Moet ten aanzien van deze concessie der rekenkamer natuurlijk het belang van de schatkist overwegend zijn geweest, het feit dat rijksambtenaren, in het bezit van abonnement, daarmede bij het opma ken hunner vorderingen toch geen rekening hielden, maakt het gewenscht iedere gelegenheid tot fraude thans den pas af te snijden. Ten slotte zal de aanleidende oor zaak tot verschillende quaesties, welke min of meer geregeld uit de praktijk der oude regeling van 1884 voort vloeiden, zooveel mogelijk door een duidelijke omschrijving worden weg genomen. Zoo die van „de bebouwde kom". De ambtenaar reizende binnen de bebouwde kom der gemeente, mag voor tramvervoer geen reiskosten smachtend, en haar kunstig bewerkt kapsel was een sprekende reclame voor de „zaak." Als Goldammer smakelijk gegeten had, was hij altijd in goeden luim; hij noodigde juffrouw Jeanne om dezen avond met hem naar „den Wintertuin" te gaan. „Er is een mooi programma," zeide hij, „wel zestien specialiteiten van den eersten rang." Verheugd nam de juffrouw zijn uitnoodiging aan. „Het hoofdnummer is „Het meisje met de gouden lokken," vervolgde hij. „Dat heeft nu eens betrekking op ons vak." „Ja, en u houdt nog al van goud blonde lokken," antwoordde zij eenigszins snibbig, „Och, waarom niet Mijn vriend Liebreich en zijn dochter gaan ook mee." „Hé? Ik dacht, dat de fotograaf liever 's avonds thuis bleef," sprak de juffrouw, terwijl ze haar stoel heftig achteruitschoof. „|a, maar hij heeft een volwassen dochterdie mag hij toch niet altijd opgesloten houden." declareeren. Ook daarin zal het nieuwe reistarief voorziening brengen. Evenzeer als in de quaestie der verblijfkosten. De ambtenaar, wiens dienstreis ook maar een kwartier min der van duur is dan een half etmaal, krijgt daarvoor geen vergoeding. Het nieuwe ontwerp houdt rekening niet uitsluitend met den duur der reis, maar ook met de omstandigheid dat zij plaats heeft op dat gedeelte van den dag, waarbij lunch of middagmaal betrokken zijn. Koninklijke bibliotheek. Uit de statistiek van het bezoek en gebruik in 1909 der Koninklijke bibliotheek blijkt, dat het totaal aantal bezoekers 73.684 bedroeg tegen 57.138 in 1908. Het aantal personen, dat in de leeszaal boeken geraadpleegd heeft, bedroeg 47.190 tegen 38.698 in 1909, leene rs 26.494 tegen 26.440 in het jaar daarvoor het totaal aantal boekwerken dat uitgeleend werd was 157.043 tegen 125.565 in 1908. Nederl. Bond van Oud-Onderofficieren. De Koninklijke Nederlandsche Bond van Oud-Onderofficieren heeft Zaterdag te Rotterdam zijn 23ste jaarlijksche aigemeene vergadering gehouden. De bijeenkomst werd door den heer B. C. Jansen, voorzitter van de Rot- terdamsche afdeeling, geopend met een kort woord van welkom. De aigemeene voorzitter, de heer M. Gerdes, zeide dank voor de har telijke woorden en de goede wenschen door den voorzitter van de Rotter- damsche afdeeling geuit. Uit het verslag van de commissie ter behartiging van de stoffelijke belangen over het jaar 1910 bleek, dat het aantal kameraden, hetwelk op 1 April 1910 nog zonder betrek king was, slechts 30 bedroeg. Dit toonde aan, dat de toestand over het algemeen bevredigend is. Aan 21 zeer behoeftige weduwen werd in het afgeioopen jaar een to taal bedrag van f 300 verstrekt. Blijkens het financieel overzicht bedroegen de uitgaven van het on dersteuningsfonds f 457,507s, die van het weezenfonds f 4550.18. Op 31 December jl. hield de reserve-bondskas in f 3485.64, het weduwenfonds f 27.335.74. De Bond verstrekte van zijne op richting af renteiooze voorschotten tot een bedrag van f 65 995.44'/s, steunde behoeftige weduwen mei t 6938.50, verstrekte aan noodlijdende kameraden f 9343.23, plaatste in betrekkingen 1791 kameraden. Het thans opgeheven dubb. fonds (10 ct. per lid en per sterfgeval) keerde uit „Och, pa, mag ik ook mee?" „Dat past nog niet voor jou, jongen." „Als Marie er bij is, pa Ik ben maar éen jaar jonger dan zij, en wij houden veel van elkaar." Door bijzondere redenen gedwon gen, meende Emil Liebreich zijn huisheer in goeden luim te moeten houden, en met een beklemd hart had hij toegestemd in Goldammer's wensch. Hij zou echter nog moeite genoeg moeten aanwenden om Marie over te halen. Daar zag hij tegen ophij moest er natuurlijk met haar over spieken, maar hij stelde dat uit zoo lang mogelijk. Het plan was, dat men kwart over acht zou heen gaan. Als hij er in den namiddag over sprak, was het nog vroeg ge noeg, dacht hij. Na zijn middag slaapje zou hij het doen, maar toen was Marie uitgegaan. Hij herinnerde zich, dat ze een schoolvriendin zou gaan feliciteeren met haar verjaardag. „Nu, ze zal wel vroegtijdig weer thuis zijn," was de gedachte, waar mee hij zich troostte. Toen Marie, gehuld in een win termantel en met een bonten muts f 35.680.337s, aan vrijwillige bij dragen, bij oproep in het orgaan, voor weduwen, zieke of noodlijdende kameraden kwam in f 6732.22' 2. Het B. en W. fonds keerde in 1909 uit aan 32 weduwen f 4215. In behandeling kwam voorts o. m. een voorstel van de afdeeling Am sterdam, om in overweging te nemen het aanwijzen van middelen, waar door krachtiger dan tot nu toe uit voering kan gegeven worden aan het onderdeel der stoffelijke belangen der leden enz., nl. het plaatsen in ge paste betrekkingen. Hierover ontspon zich een breed voerige discussie, waarvan het resul taat was, dat met op twee na aigemeene stemmen een motie werd aangenomen, door de afdeeling Rotterdam voorgesteld. Die mo-ie luidtDe aigemeene vergadering, voor één jaar inzake de stoffelijke belangen het status quo handhavende, draagt het hoofdbestuur op een commissie van voorbereiding en reorganisatie te benoemen en gaat over tot de orde van den dag. Met 38 tegen 24 s'emmen werd verworpen een voorstel van Naarden- Bussum, om nabestaanden van on gehuwde leden van den bond ook na overlijden, f 40 uit de bondskas uit te keeren. Kennemerland stelde voor, het hoofdbestuur op te dragen plannep te ontwerpen tot oprichting eener spaar- en voorschotbank, ten einde hen, die bijv. een betrekking kunnen krijgen, doch een borg moeten stel len, te kunnen helpen. Het hoofdbestuur zal de mogelijk heid der uitvoering van het denkbeeld overwegen. Int. Congres voor Beroepsziekten. Er heeft zich hier te lande, o.a. in navolging van Duitschland en Enge land, een comité gevormd, dat zich ten doel stelt de deelneming te be vorderen van Nederlanders aan het te Brussel van 1014 September te houden 2e Internationale congres voor beroepsziekten. Dit comité staat onder voorzitterschap van den heer H. A. van IJsselstein, directeur- generaal van den Arbeid. Het congres belooft zeer belang wekkend te wordeneen viertal Nederlandsche geneeskundigen zullen als rapporteurs optreden. De heeren Kooperberg en Heyermans zuilen namelijk spreken over het te maken onderscheid tusschen beroeps- en bedrijtszieklendr. Elias zal een voordracht houden over gewicht en lichaamslengte van jeugdige personen, werkzaam in de typographic en dr. G.' Waller zal over den arbeid in gecomprimeerde lucht spreken. Bovendien zulien er belangrijke mededeelingen worden gedaan over op het hoofd, de trap afliep en op de eerste verdieping kwam, ont moette zij Florian, die een kistje in de hand droeg. „Wil je eens kijken, Marie Alle maal mooie, nieuwe artikelen „Wat zijn het voor artikelen „Mooie doozen met zeep, kristallen doosjes met tandpoeder en nog vee! meer. We hebben nog nooit zoo iels moois gehad. Kom maar mee in de werkkamer, dan kan je alles zien." De uitnoodiging van den vroegeren speelkameraad lokte haar aan, zij wilde helpen uitpakken en volgde hem in de werkkamer. Op stoeien, op de tafel, ja zelfs op den vloer lagen losse bundels haar, sommige nog in het pakpapier, waarin ze ontvangen waren haar van allerlei kleur, rood en wit, van lichtblond tot gitzwart. Aan den muur stond een kast met open vakjes, waarin de fijnere soorten werden bewaard. Daarheen droeg Florian het kistje. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1