Laatste Berichten. Feuillleion. "^¥DTfENLANPr Bezienswaardigheden van Vlissingen. binnenlan IT ïïiPHP Donderdagmiddag heeft een man, wonende in een hofje op de Hoefkade te 's Gravenhage, in een viaag van waanzin getracht zijn vrouw met een mes van het leven te berooven. Gelukkig wist de vrouw bijtijds te vluchten, haar kind mede voerend. Politie-agenten wisten den waanzinnige te overmeesteren en in veilige bewaring te brengen. Bij de worsteling werden een agent de klee- ren gescheurd. Den vorigen zomer kocht de heer J. C. v. Pernia te Spijkenisse twee paar witte ratten. Hij liet ze ioopen op een grooten zolder, plaatste er een doos met papieren en vodden tot het maken van nesten en nu bezit hij reeds 3 a 400 witte en bonte ratten. Ze zijn bijzonder mak en laten zich met de hand vangen. De huid jes dezer dieren brengen 40 tot 60 cent op en geregeld heeft de heer v. P. hinken aftrek var. levende en doode ratten. De burgemeester van Overschie verzoekt aanhouding en opzending van Johannes Klapwijk, 22 jaar, ge boren te Overschie en wonende aldaar, van beroep veedrijver, 1.66 M. lang, schraal van postuur, loopt eenigszins scheef. Hij wordt verdacht van schaking van Pieternella Mattijs, 17 jaar, ge boren te Overschie, naaister, wonen de aldaar, flink postuur, rond blo zend gezicht, ongeveer 1.60 lang Namens den vader, die onvermo gend is, wordt mede opsporing, aanhouding en opzending dezer minderjarige verzocht. Woensdag hebben de apachen te Parijs weer eens duchtig huisge houden. Nadat zij zich in een wijn- hu's flink bedronken hadden vielen zij den eigenaar van de inrichting aan en brachten hem ernstige verwondin gen toe. Daarop vluchtten zij weg, zonder te betalen. De eigenaar heeft bij de politie aangifte gedaan. Dezelf de bende speelde hetzelfde spelletje in een ander wijnhuis in dezelfde straat. Tevens vielen zij een kranten verkoopster aan en beroofden twee boerenarbeiders. Inmiddels was de politie op het terrein verschenen, die na een hevig gevecht er in slaagde vier der schurken te arresteeren. Boevenvangers. Naar aanleiding van de arrestatie van dr. Grippen,—welke aanhouding zeker voor 't belangrijkste deel op rekening moet geschreven worden van de draadlooze telegraphie mag in her innering gebracht worden, hoeveel opzien indertijd gebaard heeft de eer ste arrestatie, welke te danken was aan de gewone telegraphie langs een draad. Het was in 1845 toen bij Slough in Engeiand een dame, Sarrah Hart, vermoord was men verdacht daarvan dadelijk een zekeren John Tavvell, die het gewaad droeg van een kwa ker, en dadelijk na den moord ver dwenen was, om den eersten den besten trein naar Londen te nemen. juist waren in die dagen de eerste telegraafdraden gespannen door de „Great Western Railway Company". Men zond een telegraphisch bericht van Slough naar Londen en bij zijn aankomst te Londen werd de moordenaar reeds door de politie opgewacht en gevangen genomen. Men was ten hoogste verbaasd over dit wonder. En de maatschappij sloeg er een prachtige reclame uit, door overal langs haar lijnen groofe borden te plaatsen met het opschrift „Dit zijn de draden, die Tawel heb ben doen arresteeren De inspecteur Dew ontkent beslist, dat dr. Crippen een bekente nis zou hebben afgelegd. Wat miss le Neve aangaat, herhaalde Dew zijne verklaring, dat hij ten volle over tuigd is van hare onschuld in zake den moord van Belle Elmore. Zij was enkel een dwaas meisje, zeide hij, dat door Crippen op den verkeerden weg gebracht was. Hij was er zeker van, dat zij niet alleen niets van den moord wist, totdat deze werd begaan, maar ook in geen enkel opzicht daarin betrokken was. Toen ze Engeland verliet met Crippen wist ze niet eens, dat Belle Elmore dood was. Het meisje is met hart en ziel aan Crippen toegedaan en zal waarschijnlijk al het mogelijke doen, wat in hare macht is om hem te verdedigen. Miss Ie Neve werd naar de zieken zaal der gevangenis overgebracht, niet omdat het noodig was £met het oog op den staat van hare gezondheid, maar om haar niet in aanraking te brengen met de andere vrouwelijke gevangenen, die het haar lastig zouden hebben kun nen maken. Zij was beter van geld voorzien, dart Crippen. Deze had slechts 18 dollars bij zich, terwijl zij over een sotntneje van 60 dollars beschikte, dat nu echter grootendeels opgegaan aan de aanschaffing van behoorlijke kleederen. Het mag als vaststaand worden aangenomen, dat de nieuwe boot der Cunardline grooter zal wezen dan eenig schip tot hiertoe gebouwd. Zij zal grooter en breeder zijn en harder loopen dan de reusachtige vaartuigen, de „Oceanic" en „Teu tonic", weike thans bij Harland Wolff op stapel staan voor rekening der White Star Cy. Deze beide schepen, zooals men weet, zullen 850 voet lang op 90 voet breed zijn. Ook zal de nieuwe Cunarder het in afmetingen winnen van de Hamburg—Amerikaboot, thans in aanbouw. Maar welke nu juist lengte breedte en holte zullen wezen, wordt nog niet meegedeeld. Hoogstwaar schijnlijk zal dit nieuwe zeekasteel door turbinus voortbewogen worden. Het Duitsche „Reichsarheits- blatt" deelt mede, dat in Duitschland in 1907 op een totale bevolking van 63 rniliioen personen (31 miilioen mannen en 32 miilioen vrouwen), in een rond getal 16 miilioen loonar beiders (11 miilioen mannen en 5 miilioen vrouwen) waren. De sterfte aan de cholera in het zuiden van Rusland bedraagt 60 percent van de aangetasten. Zooals reeds gemeld werd, zijn ruim 4000 mijnwerkers uit de kolenmijnen, in het district Taganrog, uit vrees voor de cholera gevlucht. Men maakt zich thans bezorgd voor een volslagen staking van den mijnarbeid in het gansche kolenbekken van den Don. De reheering heeft er een afdeeling van het Roode Kruis heen gezonden onder leiding van professor Rhein, president van den geneeskundigen raad van het keizerrijk. Een rooversbende. De beide zeventienjarigen, die zich schuldig hebben gemaakt aan den aanslag op den koster te Friedenau blijken nog een medeplichtige te heb ben gehad. Deze is gisteren te Sasz- nitz gearresteerd.? Hiermee schijnt de politie een zeer goede vangst te hebben gedaan. Want de gisteren gepakte, een nog jeugdig meubelmaker, Mohr geheeten, blijkt eigenlijk de aanstichter te zijn geweest en al een reeks andere misdaden op zijn geweten te hebben. De beide jongens waren slechts zijn werktuigen, leden van een bende &ap welker hoofd Mohr stond. Deze had de aanval op den koster, van wien men wist dat hij geld onder zijn berusting had, voorbereid, en de rollen verdeeld. Mohr zou zelf ook aan den aanslag deelnemen, maar hij werd verhinderd, omdat er juist een ander zaakje voor hem op te knappen was. Mohr is te Sasznitz v/aar hij een vriend bezocht, gearresteerd en sterke vermoedens bestaan tegen hem, dat hij de moordenaar is van een echt paar, in Augustus van het vorige i jaar in de buurt van Sasznitz ver moord en dat hij de schuldige is van een aanval op een postadsisient, eveneens het vorige jaar op het post kantoor te Sasznitz, met het doel het kantoor te bestelen, gepleegd. De signalementen van den vermoe- delijken dader dezer misdaden passen ni. volkomen op Mohr en vastgesteld is ook reeds dat hij ten tijde van het plegen dezer misdaden te Sasz- nits vertoefde. Mohr had zijn bende op merkwaardige wijze georganiseerd. Hij nam zijn medeplichtigen steeds den geheelen buit af, daarvoor echter droeg hij zorg voor hun onderhoud en gaf hij hun een klein zakgeld. Het leeuwendeel behield hij echter voor zich zelf. Voor een woning in Levallois- Perret, een voorstad in het noord westen van Parijs, is 's nachts een bom ontploft. Het huis wordt be woond door een beambte van de aangrenzende fabriek Clement en een agent van de geheime politie, met hun gezinnen. Slechts de echt- genoote van den eerste was thuis, de politieambtenaar Frisch was met zijn vrouw afwezig. Hoewel groote materieele schade werd aangericht, vallen geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Een tweede bom, welke nabij de deur gevonden werd, is door de politie tot ontploffing ge bracht. Vermoed wordt, dat men hier te doen heeft met een wraakoefening tegen den politiebeambte, wiens vijanden dan waarschijnlijk niet ge weten h.-b'ven, dat hij met vacantie afwezig wjs. Volgens Bureau Veritas zijn in de maand Juni 31 zeilschepen ver gaan. Verdeeld als volgt: 7 Ameri- icaansche, 3 Deensche, 9 Engelsche, 1 Fransch, 2 Italiaansche, 9 Noorsche. In hetzelfde tijdvak zijn 24 stoom schepen vergaan. Verdeeld als volgt 2 Belgische, 11 Engelsche, 2 Fransche, 1 Japansch, 2 Noorsche, 1 Russisch, 2 Spaansche, 2 Zweedsche en 1 Uruguaansch. De oorzaken waren van de zeilschepen: stranden 15, aanvaren 5, zinken 1, verlaten 2, afgekeurd 1, gesloopt 7 en van de stoomschepen stranden 9, aanvaren 4, brand 1, zinken 1 en gesloopt 9. Twee „apachenbenden", een van AAarseifle en een van Toulon, die besloten hadden een oude veete eerlijk uit te vechten, hebben 's nachts om twee uur bij Marseille een ge regeld gevechtgehouden.De menschen van Toulon verloren het en lieten een doode en een doodelijk gewonde op het slagveld achter. Er dreigt op het oogenblik in verschillende landen een staking op de spoorwegen. In Engeland is wel is waar de staking op de Great- Eastern voor 't oogenblik afgewend, maar zij dreigt nu bij verschillende andere maatschappijen. In Frankrijk zijn nog altijd de geëmployeerden van verscheidene ondernemingen en van de aan den staat behoorende spoorwegen voornemens door een staking de inwilliging hunner eischen af te dwingen en in Italië dreigt eveneens staking. Afgewend is een conflict op den Parijschen Métro(de ondergrondsche). De directie heeft den afgevaardigden der stakers uitgelegd, dat de maat schappij niet meer doen kon dan ze doet. Ze heeft nog pas, toen door de overstroomingen de helft van den dienst gestaakt moest worden, toch het heele personeel aangehouden en betaald; het oogenblik was dus slecht gekozen om tot staking over te gaan. Onder die omstandigheden hebben de leiders de staking afge raden en de werklieden hebben dienovereenkomstig besloten. Van een diefstal op groote schaal bericht de Matin". Een tien tal jaren geleden ontving mej. Ber- geaud, een 62jarige dame te Drugeac, 250.000 tres, in nieuwe biljetten van de Banque de France, als onteige ningssom voor een huis, dat zij te Parijs bezat. Zij sloot de biljetten in een koffer en nam er verder geen notitie meer van. Een tijd daarna kreeg zij een meisje in haar dienst, dat, nu een paar jaar geleden trouwde met een zekeren Bony, bakker te Mauriac. De buitengewone uitgaven van het jonge paar Jgokken weldra de aandacht van het publiek en men verdiepte zich in allerlei gissingen. Ten slotte bemoeide zich de politie met deze verdachte welvaart en deed toen beiden naar een doopfeest in de buurt waren, een huiszoeking, waarbij in een koffer 135.000 tres. in bankbiljetten werden gevon den. De vrouw heeft bekend haar vroegere meesteres 150.000 tres. te hebben ontstolen, de man zegt niets van de zaak te weten. De „Daily Mail" ontvangt be richt uit Ottawa, dat er in de eerste zes maanden van dit jaar 160.000 nieuwe landverhuizers Canada bin nen zijn gekomen. Van dezen waren 90.000 Amerikaansche burgers, de overigen Engelschen en andere Eu ropeanen. De schaarschte aan werkkrachten is een belemmering bij den aanleg van den nationalen transcontinenta- len spoorweg. Een verlichting van de bepalingen ten aanzien van de im migratie van spoorwcglieden heeft wat geholpen, maar niet genoeg om in de behoefte van het oogenblik te voorzien. BELGIË. Zooals verwacht kqtv worden is een definitieve oplossing der crisis uitgesteld tot de terugkomst van den koning uit Possenhofen. Het heet n.l. in het bericht hieromtrent, dat de benoeming van de titularissen voor de twee vacante portefeuilles, dus binnenlandsche zaken en spoor wegen, daarna eerst zal geschieden. Men kan daaruit afleiden dat het de bedoeling is voor de beide porte feuilles dus nieuwe ministers aan te wijzen, maar het zou ook kunnen zijn, dat men de vraag van een andere indeeling der departementen dan eerst aan de orde wil stellen. Men zal zich herinneren, dat het gerucht liep, dat binnenlandsche zaken zou worden gebracht onder kunsten en wetenschappen. En reeds beiast zich Schollaert, minister van binnenlandsche zaken, met de por tefeuille van kunsten en wetenschap pen, en voorloopig met die van bin nenlandsche zaken. Het kan intus- schen zeer goed, dat de minister president zichzelf den aangewezen persoon achtte om het te wachten moeilijke onderwijsdebat te leiden, dat Decamps-David niet aandurfde. Hef heette verder dat landbouw zou terugkeeren tot de openbare werken en dit is althans geschied nu Helle- putte zich met beide portefeuiiies belast, ter wijl vroeger Schollaert de portefeuille van landbouw vervulde. Er blijft dan .nog open het ministerie van spoorwegen, waarvoor een nieuwe titularis dient te worden aangewe zen. De bladen hebben nu al den tijd om zich verder te vermaken met onderstellingen over de definitieve beslissing; voorloopig is althans de crisis opgelost. ENGELAND. De lord mayor van Londen heeft reeds aan het verzoek van minister Asquith gevolg gegeven en den eersten stap gedaan tot op richting van een gedenkteeken voor koning Edward VIL Woensdag heeft hij onder den naam van King Edward Memorial Fund" een fonds gesticht, en reeds gisteren gaven zooveel per sonen blijk van belangstelling en instemming, dat het suc- ses der plannen verzekerd is. Op het „Mansion House", het huis van den lord mayor, en bij de Bank van Engeland, werd reeds voor een aan zienlijk bedrag geteekend en zonder twijfel zullen de Londenaars een groote som bijeenbrengen om de schitterende verdiensten van hun overleden vorst te vereeuwigen. Zoodra het comité definitief is saamgesteld zal op het Mansion Hou se een vergadering worden gehouden om over de plannen tot oprichting van een gedenkteeken te beraadsla gen. Want reeds nu zijn verschillen de voorstellen gedaan, wat betreft den vorm van het gedenkteeken. Sommigen willen de oprichting van een King Edward-zieken- huis, anderen steilen voor om een groote gift aan de King Edward Hos pitaal Fund te schenken. Weer ande ren zien in de verbouwing van de facade van het Buckingham paleis het schoonste herinneringsteeken dat men zich maar denken kan, terwijl velen voorstellen om het Cristal Palace aan te koopen en hierin de verdiensten van koning Edward te vereeuwigen. Vooral het laatste plan zal overal grooten steun vinden. Want het Cris tal Palace, waarover in den laatsten tijd liquidatie-geruchten liepen, is nu eenmaal een onafscheidelijk sport- plein van Londen, een reusachtige inrichting, waarvan de overleden ko ning een der oprichters was. En juist daarom, zeggen de voorstanders van het laatste plan, moest men het Cristal Palace aankoopen en er een King Edwarts-gedenkteeken van ma ken. Afgaande op vroegere inschrij vingen door den lord mayor van Londen geopend, kan men zeker zijn dat het succes van deze inzameling verzekerd is. Voor het Albert gedenk teeken ontving het Mansion House 720.000 gulden, terwijl op de in- schrijvingslijst voor het koningin Victoriamonument voor niet minder dan 3.600.000 gulden geteekend werd. TURKIJE. Een correspondent van de Londensche „Daily Telegraph" heeft zekeren graaf Ostorog, die thans in gezelschap van den Turkschen mi nister van financiën in Engeland ver toeft, geïntervieuwd. Het onderhoud liep voornamelijk over de financieele hervormingen in Turkije. Het voornaamste daaruit is wel, dat, dank zij het goede beheer der douanen, door den heer Crawford de douane-opbrengst met 10 miilioen francs is gestegen. Turkije streeft er naar, financieel zelfstandig te worden. Van de sedert de revolutie in 1908 geleende 11 mii lioen pond heeft Turkije al zes mii lioen pond kunnen terugbetalen en zonder den schuldenlast van het land te verhoogen, konden gewichtige her vormingen (en uitvoer gelegd worden. Voor het onderwijs kon 25 tot 30 pet. meer dan voorgaande jaren worden uitgetrokken 23 miilioen francs wer den aan stratenaanleg besteed. Deze som zal de eerstkomende 8 jaar jaar lijks uitgegeven worden, want de Turksche regeering is voornemens, 2000 kilometer nieuwe straten aan te leggen. Wij hebben, vervolgde de zegsman van de „Daily Telegraph", naar alle richtingen op sociaal en economisch gebied hervormingen tot stand te brengen. Dit kan niet geschieden zon der een sterke armee, die den vrede in het binnenland handhaaft en ons ook den vrede met buitenlandsche mogendheden waarborgt. Ik weet, dat de buitenlandsche militaire attaché's verbaasd staan over de vorderingen, die het Turksche leger reeds de laatst?, twee jaar gemaakt heeft. Maar wij zullen op den ingeslagen weg voort gaan, want bij de geweldige uitge strektheid der Turksche gredzen en de talrijke halfwilde volksstanw binnen het Turksche grondgebied, js een sterke armen noodig. Men heeft critiek uitgeoefend on onze uitgaven voor de marine. Sultan Abdoel Hamid was bang voor dp marine, wijl hij geloofde, dat men de vloot eens tegen hem zou aan- wenden. De nieuwe Turksche re." geering denkt er anders over en dronj indertijd aan op het zenden van den Engelschen admiraal, om de Turksche vloot te moderniseeren. Het is d( Turksche regeering volstrekt niette doen, om met de groote mogend- heden in concurrentie te treden, maar uitsluitend om haar kusten te be- schermen. Vreedzame hervormingen kunnen alleen in een rustig Ottomaansch rijk tot stand gebracht worden. Ondet het oude regime kwamen onophou. delijk opstanden voor in verschillende deelen van het rijk. Wij zullen daaraan een eind makenanders zijn hervormingen onmogelijk. Zonder aanzien van religie of ras zal de Turk sche regeering eiken opstand,{evenals dien in Albanië, onderdrukken. Wij betreuren het, dat er zooveel berichten over gruwelen, door onze troepen bedreven, berichten, die meest uit Boeigaarsche bron afkom- srig zijn, gepubliceerd worden. Wij bedienen ons niet meer van de mid delen van een Abdoel Hamid wij wiilen in onze financiën, in ons civiel bestuur en in onze rechtsple ging orde scheppen, maar daarvoor is in de eerste plaats vrede in hel land noodig. iNo 185. Uit Oostburg schrijft men ons: In den atgeloopen nacht overleed alhier, na een vrij langdurige onge steldheid, op 49 jarigen leeftijd de heer C. C. L. Schermer, directeur van het post- en telegraafkantoor. "»rQ. ga. Per T elegraaf. Poging tot moord en zelfmoord, GRONINGEN. Hedenmiddag loste de student N. bij de R. K. begraaf plaats twee schoten op het meisje A. V. uit 's Giavenhage, met wie hij verkeering had gehad. Daarna schoot hij zichzelf dood. Het meisje werd in bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Moordaanslag. GRONINGEN. In den atgeloopen nacht heeft zekere P., gewapend met een revolver een bezoek gebracht hij een 39jarige vrouw aan wie hij vroe ger kennis had. Hij heeft zich door het verbrijzelen van een ruit toegang tol het huis weten te verschaffen, en toen de vrouw door het rumoer gewekt, opstond uit de kamer, waarin zich ook hare kinderen bevonden, heeft de aanvaller onmiddellijk op i korten afstand 4 schoten op haar gelost waarvan er twee raak waren. De vrouw rukte de huisdeur open en snelde nauwelijks gekleed de straat op, maar ook daar werd zij door haar belager achtervolgd. Door een politieagent gegrepen werd de vervolger gearresteerd. Dc vrouw werd onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd. Over haar toe stand valt op het oogenblik nog weinig te zeggen. Oudheidskamer, gevangentoren. Zeeboulevard. Toegankelijk des Zondags, Maandags, Woensdags en Vrijdags nam. van 1—5 uur, Toegangsprijs fO.10 per persoon. Op andere dagen en uren op aan vraag bij den bewaarder, Bad- huisstr. 37, Toegangsprijs f 0.25 per persoon. Groote of St. JacobsKerK, met onderscheidene gedenkteekenen en prachtig orgel. Aanmelding bij den koster, Branderijstraat 3. Stoomschepen der Mij. „Zee' land. Toegankelijk: de dagbooten van 9.30—10.30 v.m., de nacht booten van 2—5 u. nm. Toegangs prijs f0,25 per persoon. Kaarten verkrijgbaar ten kantore der Maat schappij. VLIS Prijs per drie m Afzonderlijke nummer handelaren, Postdireo F. VAN DE VELDE I Verschijnt dagelijks, uiil Het ongeval van Prins Hendr Men verneemt uit Baarn, da verband waarschijnlijk over 14 verwijderd zal kunnen worder toestand van Z. K. H. is s vooruitgaande dr. Pot, de ho oordeelde het dan ook niet no naar Soestdijk te komen. Hi zich volkomen met de genees van dr. Muysken vereenigen. Ons Hoogerhuis. Wij hebben een overzicht gei van het „Gids"-artikel van mr. Kan, over een nieuwe samenst van „Ons Hoogerhuis". Hem is het ergste overkomer een schrijver gebeuren kan zij tikel wordt, niettegenstaande een ernstig tijdschrift als „De werd opgenomen, niet ernstig nomen. De „N. Ct." spreekt van een komkommer" die echter de lez den zomertijd wel smaken zal. Het „Centrum" meent da splinternieuwe voorstel, wanner van zijn verrassing is bekomer alleen beschouwd zal worde een curiositeit. Dat de verwezenlijking van plan in de praktijk tot a moeilijkheden aanleiding zou als „Het Centrum" he schrijver blijkbaar zelf gevoel hij ziet zich genoopt nu reed poging te doen om enkele dr te ondervangen. Maar het grootste bezwaa zeker wel hierin, dat ons Hoog niet slechts zou komen te buiten elke contröle der natie bovendien zijn samenstelling afgescheiden zou worden \z strijd der beginselen. En dat, het recht van ontbinding vo een lichaam zelfs niet zou be Mr. Kan zal er iets anders o ten verzinnen. In dezen vor| men van zijn vinding slee zeer „oorspronkelijke" bewo De „Nieuwe Ct." wees het bezwaar, dat de samen: der Eerste Kamer, bij toepassi mr. Kan's denkbeelden, nc eenig verband hoegenaamd zo met de aanwezige politieke c latie. Datzelfde bezwaar wordt gel door het „Huisgezin", dat ov> toegeeft, dat in mr. Kan's den iets zit dat aantrekt, nl. dat h lege der Eerste Kamer aldus zeer hoog peil zou komen te „leder zal dit toegeven", z> blad, wat we! in zijn algeme tegenspraak zal vinden. Ma zegt het verder Toch is er reeds aanston 4.) O keuze viel °P een F| .1 ttrouw, hoofdzakelijk omdai i zijn winkelruiten kon schi ler sPreekt men Fransch." C den .no§aI gelukkig uitgeval1 Isa van ziin vrouw was j nitll6 Duvernier langzamerh Plichten der overleden huisvro vervullen. Vrienden gaven Goldamnl dam» fl raad' zull{ een g hg„ !ot vouw te nemen, do bppi Anatole kon niet tot d dien j -luffrouw Jeanne w arende" e dertiS' ziï had eerJ zii nS.ei1 een geelachtij bews mager en drufi ^wegmgen. Neen! terwijl Go van s'eeds toenemende hü 'J,n kapperszaak dacht, 1 wat meer schoonheid t

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 6