binnenland. vah m HAK SP BEK tak. eerste hoofdstuk. No. 182 48e Jaargang. 1910. VUSSINGSCHE COURANT Vrijdag Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. 5 Augustus. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verjaardag van H. M- da Koningin- Moeder. De verjaardag van H. M. de Ko ningin-Moeder, Ambachtsvrouwe van Baarn, is aldaar dit jaar nog luis terrijker gevierd dan anders. Het verblijf van de Koninklijke Familie ten paleize Soestdijk droeg hiertoe niet weinig bij. Reeds vroeg in den morgen brach ten vele extra-treinen duizenden vreemdelingen aan uit alle oorden des lands. De bewoners hadden straten en huizen kwistig met vlaggen en groen versierd. Een en ander leverde een vroolijken aanblik op. Te halftwee nam het concours-hippique bij de Gedenknaald een aanvang. Na afloop van het concours ver plaatste de drukte zich meer naar het dorp. Des avonds hadden op verschil lende plaatsen concerten plaats. De illuminatie door winkeliers en inge zetenen aangebracht, leverde een schit terenden aanblik op. Vooral enkele villa's en tuinen trokken bijzonder de aandacht, in dichte drommen trokken de feestgangers te ongeveer halftien naar de Gedenknaald, waar een vuurwerk ontstoken werd. Te ongeveer 10 uur kwam de Prins per rijtuig op het terrein aan en werd levendig toegejuicht. Het feest in het dorp duurde nog tot laat in den nacht. Op het sanatorium Oranje Nassau's Oord is de verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder op de gebruikelijke wijze gevierd. Te 12 uur hield de geneesheer-directeur, de heer dr. A. Schuld, in de groote conversatiezaal voor de verzamelde patiënten en personeel een toespraak over de beteekenis van dezen dag voor het Sanatorium, de stichting van H. M., welke rede luide werd toegejuicht. Aan H. M. werd een telegram van gelukwensch verzonden, waarvoor H. M. telegrafisch dank liet zeggen. De maaltijd had een eenigszins feestelijk karakter. Tuinfeest in het park van hetpaieis Huis ten Bosch. Omtrent het op 9 Augustus door het hoofd-comité van het Nederland- sche Roode Kruis ie geven tuinfeest in het park van het paleis Huis ten Bosch kan het volgende worden medegedeeld. Tot het tuinfeest behooren behalve de muziekuitvoering van de Kon. Mil. Kapel, welke zal gegeven worden in eene kiosk op het eilandje in den vijver van het park, o. a. de zooge naamde Schietkampplaats, alwaar men zijne vaardigheid zal kunnen toonen in het schieten met flobert FeuilileioÉt. in de Leipzigerstraat te Berlijn woont de kapper Anatole Goldammer. Bij den doop heett hij eigenlijk den naam Anton ontvangen, maar hij laat zich liever Anatole noemen. Zijn „zaak" bloeithij heeft een paar groote spiegelruiten, waarachter geurige zeep, reukwateren, doozen, flacons, haarrollen en reclameplaten sierlijk uitgestald zijn om koopers te lokken. Het geheele huis behoort in vrijen en onbezwaarden eigendom aan den ijverigen Anatole. - Naast de eene groote spiegelruit is de huisdeur, en terzijde daarvan hangt een kleine uitstalkast van een fotograaf. Op itet dak is een gedeelte met glas afgedekt ten behceve van het foto grafisch atelier en hoog boven het Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uoorutaarden buksen op verschillende soorten van schijven, de Prinses Juliana-koepel, waarin een prachtige schilderij is te bezichtigen, het propaganda-gebouw van het hoofd-comité, waarvan de naam reeds de bestemming aangeeft, en last not least de ververschings- paviljoens. De ten toon te stellen verplegings- en transportmiddelen voor de gewon den op en nabij het slagveld zijn in drie groepen verdeeld, en wei die bestemd worden voor de hulp in de eerste gevechtslinie, voor de hoofd- verbar.dpiaats en voor het evacuat e- station. Daarbij is tevens personeel van den militairen geneeskundigen dienst en van Het Roode Kruis, als mede van de Nederiandsche vereeni- ging voor Roode Kruisbonden inge deeld, dat van een en ander uitleg ging zal geven, en verschillende za ken ook practisch zal uitvoeren. Tariefsherziening. Dr. W. H. Nolens schrijft in de „Nieuwe Venloosche Ct." De langverwachte tariefsherziening schijnt te naderen. De bladen ver melden, dat de voorbereiding der wet op de invoerrechten is afgeloopen, hetgeen wel zal beteekenen, dat het ontwerp binnenkort naar den Raad van State gestuurd zal worden, zoo dat het spoedig de Kamer kan be reiken. Eerst na de indiening van de ta riefsherziening kan eene bespreking er van nut hebben. Wel mag reeds worden aangenomen, dat er van een zuiver fiscaal tarief geen sprake kan zijn. Vooreerst toch zou het dan niet eene herziening van het bestaande zijn. En tweedens, ook al ware het doel alleen een grootere opbrengst voor de schatkist, dan toch zou dit doel door een zuiver fiscaal tarief, n.l. uitsluitend op goederen die in ons land niet geproduceerd worden, wel niet bereikt kunnen worden in die mate als het voor de verzekerings uitgaven noodig is. Maar ook niet een zuiver bescher mend tarief. Immers dan zou, wat de ook in ons land geproduceerde goederen betreft, bet invoerrecht zóó hoog moeten worden opgevoerd, dat bui- tenlandsche producten geweerd of althans zoo goed als geweerd worden En dan zou de schatkist er niets aan hebben. Overigens zal wel nie mand het eerste zoo min als het tweede in ons land mogelijk achten. Derhalve zal, afgezien van wijzi gingen van andere soort, de her ziening wel neerkomen, op eene ver hooging van het bestaande tarief, ten doel hebbende meerdere opbrengst voor de schatkist en bevordering van den nationalen arbeid. Zoo werd reeds in de Troonrede, uilhangbord van den haarkunstenaar prijkt in reuzenletters het opschrift „Emil Liebreich, fotograaf." in de uitstalkast naast de huisdeur zijn verschillende portretten te zien, in het midden hangt een cabinet- portret, dat de aandacht van tnenigen voorbijganger trekt. Hei stelt een zeer schoone jonge dame voor, met een lichtkleurige, hooggesloten japon, een ronden stroohoed op het hoofd en een ruiker in de hand. Nu en dan treedt wel eens een heer den kapperswinkel binnen, koopt een kleinigheid en vraagt dan, wie de schoone jonge dame is, wier portret in de uitstalkast hangt. Wordt de heer bij zijn inkoopen geholpen door een slanken jonkman, den zeventienjarigen zoon van den kapper, dan is het bepaald aardig om te zien, welke uitwerking die vraag naar de schoone jonge dame op den kapperszoon heeft. Florian bloost dan van blijdschap en strijkt zijn blonde lokken naar achteren, slaat de lichtblauwe oogen naar bo ven en fluistert„Dat is de eenige dochter van den fotograaf; zij heet Marie Liebreich I Maar het portret is in 1901 uitgesproken, gezegd „Bij deze herziening zal tevens naar be vordering van den nationalen arbeid te streven zijn.'' Het ontwerp-Harte had die strekking. En ook de tegen woordige regeering heeft zich her haaldelijk in dien zin uitgesproken. Het instellen van eene zelfstandige tariefcommissie ter beslissing van over de toepassing gerezen geschil len, zou alleszins toejuiching ver dienen. Die instelling zou het gemis aan administratieve rechtspraak voor dit gebied aanvullen. Voorstanders zoowel als tegen standers van eene tariefsherziening in de zitting zooals die verwacht mag worden, zullen wel moeten toe geven dat, indien eenmaal een ont werp is ingediend, het wenschelijk is, dat het zoo spoedig mogelijk behandeld wordt. Die wenschelijk- heid ligt in den aard van het onder werp. Langdurige onzekerheid werkt storend op het handels verkeer. De aard van het onderwerp brengt tevens mee, dat die spoed betracht kan worden, zonder schade voor de mogelijkheid der behandeling. Immers van loven en bieden op onderdeelen kan wel moeilijk sprake zijn, Voor wie het met de strekking eens of oneens zijn, dus voor allen, is het ten slotte willen of niet willen. Een zeer belangrijke wedstrijd in ons land. De Koninklijke Vereeniging van Nederiandsche Scheepsschutters, ge vestigd te Amsterdam, voorzitter de heer W. van Wa -ning, te Hoorn, heeft zich belast, in opdracht van de Union Internationale des Fédéra- tions et Associations nationales de Tir", gezeteld te Parijs, met de or ganisatie en uitvoering van den XlVen internationalen match met geweer en den XI en Internationalen match met pistool en revolver, weike zullen plaats hebben, tijdens haren van 4 tot en met 14 Augustus a. s. te Loosduinen te houden lien in ternationalen, tevens XVIen Natio nalen Schietwedstrijd. Bij de „Union internationale" zijn aangesloten 15 landen. Er wordt gerekend op de deelneming van minstens tien landen, zoodat verwacht worden minstens 120 vreemde schutters, behalve de officieele vertegenwoordigers de.r verschillende nationale corporatien Er zal geschoten worden op 30 geweerbanen van 300 meter en 16 pistool en revolverbanen van 35 en 50 meter. Er wacht aizoo den Ne- deriandschen Scherpschutters een hoogst interessanteu wedstrijd. Z. K. H. Prins Hendrik der Ne derlanden heeft het beschermheer schap over dezen wedstrijd aanvaard, terwijl in het eere-comité zuting een jaar geleden gemaakt, tegen woordig is ze nog veel mooier!" Zoodoende krijgt menigeen lust om bij den heer Liebreich zijn portret te laten maken, maar als hij naar boven gaat, krijgt hij weinig van de mooie Marie Ie zien gewoonlijk is zij in haar keuken bezig. Op de derde verdieping, juist onder het atelier, woont de fotograaf. Sedert twee jaar is Emil Liebreich weduwnaar. Hij leeft rustig met zijn achttienjarige dochter, die het huis houden bestuurt, en met een bejaar den neef, Hans Assel, die hem bij den arbeid helpt en de portretten retoucheert. De bezoekers kunnen met een lift in het fotografisch atelier komen, maar Liebreich kan er ook langs een trap komen van uit zijn woning op de derde verdieping. Het was een donkere dag tegen het einde van Februarisneeuw vlokken dwarrelden door de lucht, en in het werkkamertje van Hans Assel was het nog vrij duister, al wees de klok elf uur in den morgen. De retoucheur, een klein misvormd man, met bleek lijdend gelaat en hebben de ministers van buiten- landsche zaken, van binnenlandsche zaken, van oorlog en van marine, benevens de commandant van het veldleger en tal van andere zeer hooggeplaatste autoriteiten in den lande. Van het Vorstelijk Huis ontving de vereeniging zilveren bekers, terwijl groote zilveren bokalen werden ge schonken, resp. door ZEx. den mi nister van oorlog der Argentijnsche Republiek en door een warm voor stander van het juist schieten, uit naam van de „Sociélé de tir de Lyon." Aan prijzen en premiën is een waarde van f 20.000 vertegenwoor digd. Alleen voor de leden dezer vereeniging is een baan gereserveerd, waarop gratis kan worden geschoten en waarop f 1200 voor 100 prijzen beschikbaar is gesteld. Het is ongetwijfeld een eer voor ons land om door de verschillende bij de „Union internationale des Fédérations Associations nationales de Fir" aangesloten landen bij ver nieuwing te worden uitverkoren tot het ontvangen van de Internationale matches met geweer en met pistool en met revolver, een eer, die voorzeker door de Nederiandsche scherp schutters op hoogen prijs zal worden gesteld. Volkspetitionnement. Het bestuur der Sociaal-democra tische Arbeiderspartij heeft een mani fest uitgegeven inzake de kiesrecht- betooging op 18 September aanst. te Amsterdam. Deze betooging zal de inzet zijn van de voorbereiding van een volks petitionnement, dat het volgend jaar op den dag dat de Koningin de Sta- ten-Generaal opent, aan de Regeering zal worden aangeboden en ten doel heeft om te vragen invoering van al gemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. Volksgezondheid. B. en W. van Alkmaar hebben op het voorbeeld van andere gemeenten, de wenschelijkheid overwogen, om kleine stukjes tuingrond te verhuren, ten einde particulieren, in het bijzon der arbeiders, in de gelegenheid te stellen daarop naar hartelust te tui nieren en langs deze weg bij te dragen tot verbetering van toestanden op het gebied der volksgezondheid en der volkswelvaart. Nu hun uit daartoe ingekomen aanvragen, de uitvoerbaarheid van dit denkbeeld blijkt niet minder dan 100 aanvragen, elk voor 150 M2. grond, kwamen in stellen zij den raad voor hun college uit te noo- digen een gedeelte van het terrein tusschen de Hoornsche vaarten in gereedheid te doen brengen voor goedige oogen, zat in zijn stoel en steunde zijn rug tegen de liooge rugleuning. Vóór hem stond een groote, stevige werktafel, bedekt met gereedschappen, stukken metaal en onderdeelen van machines. Ver drietig schoof hij de portretten weg, die hij met het penseel moest bij werken, en trok een dik versleten boek over machinebouw naar zich toe. Hans Assel was de zoon van een goudsmid, bij zijn ouderen broeder had hij de goudsmeedkunst geleerd. De broeder had vaders „zaak" over genomen, doch Hans Assel had weinig lust in zijn vak. Reeds langen tijd was hij zijn neef Emil Liebreich bij de fotografie behulpzaam. Hier werd hij niet gedwongen tot gesta- digen arbeid, en zoo kon hij bezig zijn naar eigen verkiezing. Vriend Emil had nameniijk even weinig lust tot werken als zijn neef Assel. Se dert de ijverig werkzame vrouw, Dorette Liebreich, dood was, luierden de beide mannen ongestoord, en besteedden zorgeloos hun tijd aan hunne liefhebberijen. Een andere oorzaak, waardoor tuingronden, hun daartoe een crediet te verleenen van f 2500, teneinde te geraken tot het uitgeven van per ceeltjes tuingrond, ter grootte elk van 150 M2., voor den prijs van f 5 's jaars, aan hen, die zich daartoe reeds hebben aangemeld of eventueel nog zullen aanmelden. Ondeugende Cadetten. De benoeming tot officier der ca detten van de K. M. A. laat dit jaar lang op zich wachten. Er verluidt dat zij tegemeet werd gezien tegen het laatst der vorige maand, doch tengevolge eener strub beling vertraging ondervindt. Een groep cadetten, opgewonden van een feestje komende, zou nl. een officier beleedigd hebben en hij die het grootste aandeel had in de in subordinatie, onwillig zijn geweest verontschuldigingen aan te bieden. Het onderzoek naar dit vergrijp leidde tot het voorste!, den delinge rent in de a.s. verordening op te nemen, maar zijn aanstelling 6 maan den uit te stellen. Van andere zijde, zegt men, werd in overweging ge geven den schuldigen een lager rang nummer toe te kennen. Wat daarvan zij, zeker is dat het Kon. besluit ongewoon lang uitblijft en er reden moet zijn voor dezen achterstand in promotie. („Tel.") Een nieuwe uniform. Naar wij vernemen neemt men op het oogenblik bij de mitrailieurs-af- deelingen proeven met een nieuwe uniform, waartoe een sectie in licht grijs-blauw laken en een andere sectie in groen laken gekleed is. Het ligt in de bedoeling van het legerbestuur, wanneer deze twee soorten kleeding een halfjaar be proefd zijn, de uniformkleur welk in de practijk het meest blijkt te vol doen, geleidelijk bij het geheele leger in te voeren („N. Ct.") Geluk en ongeluk, verrassingen en teleurstellingen wisselen eikaar in 't leven af, en een buitenkansje voor den een is vaak tegelijk een tegen valler voor den ander. lederen dag vinden wij daarvan in de nieuws bladen voorbeelden voor 't grijpen. Zoo woont er te Groningen een bejaarde rijke rentenier, die sinds 5 jaar met een dienstbode huisde, een beste, flinke meid, die haar heer steeds goed bediende en zijn huis houding tot zijn volle tevredenheid bestuurde. Maar ooms neven en nichten mochten Jantje niet, want enfin, ge begrijpt 'twel al: dat erf- oompje mocht nog eens trouwlustige Assel hier sedert bijna twaalf jaar werd vastgehouden, was zijn vader lijke toegenegenheid tot het eenige kind van zijn neef. Onder zijn oogen was Marie opgegroeid, zij was de vreugde van zijn armzalig leven ge worden. Haar frisch voorkomen, haar vroolijkheid, haar drukke be weeglijkheid werkten aangenaam op zijn stillen aard. Zijn eigen leven werd schooner door mede te leven in het leven van dit bloeiende jonge meisje. Daar werd aangeklopt, doch Assel hoorde het nauwelijks. Hij keek pas om, toen de deur achter hem ge opend weid, en riep verwonderd „Hé, mijnheer Goldammer!" De binnentredende was een korte, dikke man, tusschen de veertig en vijftig jaar oud. In zijn optreden lag trotschheid en toch ook zekere on derdanigheid. Hij speelde gaarne de rol van een man uit de groote we reld en hij wist, wat hij waard was. Een blonde pruik, een wonder van friseerkunst, gaf aan zijn opgezet gelaat een glimp van jeugd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1