irasi HÉ des lk Or. A. P. Smitt DIENSTBODE Laatste Berichten. Advertentiën. DIENSTBODE Tweede Meid, Burgerlijke Stand. BUITENLAND. INGEZONDEN MEDEOEELiNGEN. Hedenavond 3 Aug. voorafgegaan door KINDERBAL. HpjgP" Van af Donder dagavond alle avonden p. M. W. Schröder. is tot nadere aankondi ging AFWEZIG. Leest het GEÏLLUSTREERD ZQÜDAGSBLAO 0e arrestatie van dr. Crippen. Een scherpe ijzige wind blies uil u»'oosten en dreef de mist, die op ?en Oceaan hing, voor zich uit, toen L masten en een stoompijp uit den èvel te voorschijn kwamen. Van de kade te Father Point schoot n'skiff, onmiddellijk daarop voor He oogen der nieuwsgierige menigte jprborgen door den sluier van mist, niilsnel over het water. [n de skiff zaten vier zeelieden, die fflet krachtigen slag het ranke vaartuig voortdreven. /Van boord van de „Montrose" liep n passagier eenzaam over het dek, toen van de brug het signaal „halve kracht" werd gegeven Wat is er aan de hand vroeg de"passagier aan den scheepsgenees heer Stewart. Dit is Father Point, mijnheer Ro- ."on" gaf de dokter ten antwoord. Jj de boot zien, die ons tegemoet '""gr schijnen veel loodsen in de h te zijn", merkte „Robinson" op, terwijl hij het naderend vaartuig blijk baar eenigszins ongerust gadesloeg, la", sprak dr. Stewart „drie of vier." stop" gaf het signaal op de brug te "kennen. De mannen in de skiff ,j ten de riemen rusteneen touw werd hun toegeworpen en de skiff toen langszijde van de „Montrose" vastgelegd. Een oogenblik later stonden de in specteur Dew, in de uniform van loodskapitein, de Canadeesche hoofd- constable Mc Carthy, de gewezen detective Denis en de werkelijke loods, Francois Gandreau op het dek. Dew reikte den kapitein van de Montrose" de hand, maar zijn oog ëing zoekend over dezen heen en met jets triomfeerends, tevens een gevoel van opluchting verradend, in zijn stem fluisterde hij: „Dat is hij, dien ik Z°Kapitein Kendall, Mc Carthy en Dew bleven nog een oogenblik met elkander praten, terwijl de detective Denis en Gaudreau zich naar de brug begaven. Stewart en „Robinson" wandelden op het dek op en neer, waarbij laatst genoemde zoo dicht langs Dew kwam, dat deze hem wel zou hebben kunnen aanpakken. Maar Dew verroerde geen vin. Plotseling kwam „Robinson" op hen af, even kuchend zich tot den kapitein van de „Montrose" wendend, als wilde hij dezen iets vragen. „Kapitein" zeide hij, op jovialen toon, daarbij zijn grijze vilten hoed even oplichtend. Meer zeide de man niet, daar hij blijkbaar Dew herkende. Zijn gezicht werd aschvaal, zijn knieën klapperden en hij bewoog de armen omhoog, als om zich te beschermen. „Ik wensch u even beceden te spreken", zei Dew, toen tot Mc Carthy zich wendend. „Dat is de man." Mc Carthy legde hem de hand op den schouder en sprak „lk neem u gevangen in naam des konings. Van alles wat gij zegt, zal worden aanteekening gehouden, om tegen u te worden gebruikt bij het tegen u te voeren proces." De overige passagiers en de be manning begrepen nu eerst, dat er wat bijzonders gaande waser kwamen nieuwsgierigen toeschieten, waarop Mc Carthy zijn gevangene snel naar beneden medenam. Toen zij de scheepstrap afgingen, vroeg Crippen: „Hebt gij een bevel schrift? Waarvan wordt ik be- skhuldigd Mc. Carthy haalde het bevel schrift te voorschijn, dat Crippen hem toen uit de hand rukte, om het snel door te lezen „Moord en lijkenver minking", mompelde hij bij zich zei ven „O God Hij wierp het bevelschrift op den grond en schreed lijdzaam naar zijn hut. Onmiddellijk daarop begrepen zij, die op dek gebleven waren, dat he gil, die zij hoorden, door mejuf frouw le Neve bij hare ontdekking moest zijn uitgestooten. Inderdaad had z|j> juist toen zij de hut verliet om zich aan dek bij dr. Crippen te voegen, dezen zien aankomen en in een der personen, die bij hem waren, den inspecteur Dew herkend. Toen Mc Carthy de hut binnenging, waarbinnen zij gevlucht was, vond hij haar in jongenskleederen op het bed liggen, aan alle leden bevend en zoo bleek als een lijk. Zij kwam ech ter spoedig weer geheel bij, waarop beide gevangenen voorloopig in de «ut van den kapitein werden opge sloten. Later moest mejuffrouw le Neve wegens den toestand van over spanning, waarin zij verkeerde, naar een andere hut worden overgebracht. De „Daily Mail", waaraan wij dit verhaal ontleenen, vernam, dat dr. Crippen en mejuffrouw le Neve, wie intusschen vrouwenkleederen werden verstrekt, Donderdag a.s.j reeds met de „Royal George" naar Engeland zouden terugkeeren. Ook hier is dus weer eens de groote waarde der draadloooze telegraphie gebleken. Het wordt den misdadigers en den van misdaad verdachten wel steeds moeilijker gemaakt zich aan de wrekende gerechtigheid te ont trekken. Een wel diepen indruk moet dit geval maken, van dien vermoedeiijken vrouwenmoordenaar, die zich met zijn geliefde, goed vermomd en zonder eenigen tegenslag te ontmoeten, in een vreemd land aan boord begeeft van den grooten mailstoomer, die beiden zal breugen in veiligheid en vrijheid. Onbewust van hun naderend noodlot leven beiden te midden der argelooze passagiers en slechts en kele ingewijden aan boord, ge zagvoerder en beambten, welen dat daar op het dek een paar lang gezochte misdadigers rondloopen en dat dank zij de draadlooze telegra phie straks bij aankomst de onver mijdelijke gevangenneming zal plaats hebben. Het geval is dramatisch en geen wonder, dat deze jacht over den Oceaan de belangstelling van binnen- en buitenland in hooge mate in beslag nam. Nader meldt men dat een twaalftal getuigen gisteren voor den politie rechter in Bowstreet de noodige ge tuigenissen beëedigd zijn in zake Crip pen en mej. Le Neve. Die getuigenver klaringen zal inspecteur Mitchel mor gen naar Canada medenemen. De rechter in Canada heeft de uit wijzing van mej. \Le Neve bevolen, zoodat Crippen naar Londen zal voor afgaan. Mej. Le Neve blijft verzekeren, dat zij er niets van afweet, dat Crippen zijn vrouw vermoord heeft. Zij heeft geloof gehecht aan diens verhaal, dat zijn vrouw van hem weggeloopen en naderhand in Californië overleden is. DUITSCHLAND. De schilferende overwinning van den sociaal-demo- cratischen candidaat in Cannstadt- Ludwigsburg heeft aan de „Vor warts" aanleiding tot een jubelartikel. Deze zegepraal, meent het soc.-dem. orgaan bewijst weer eens opnieuw hoe sterk de verbittering tegen het heerschende regime in Duischland geworden is. Voor de sociaal-demo cratie vloeit hieruit de plicht voort, van die gunstige tijdsomstandigheden gebruik te maken en dooronvermoeide propaganda te zorgen dat de nieuw gewonnen kiezers nu ook overtuigde aanhangers van het socialisme wor den. De „Vorwarts" die de zegepraal liefst toeschrijft aan de aantrekkings kracht van het socialistisch program zet dan uiteen dat alleen de strenge scheiding \an de burgerlijke elemen ten nieuwe overwinningen kan ver zekeren en de verkregen positie kan bevestigen en het blad betoogt den nog eens weer opnieuw dat er van eenig samengaan var. sociaal-demo cratie met burgerlijke partijen geen sprake kan zijn. De „Freis. Ztg." daarentegen wijst erop, dat de „Vorwarts" den toestand niet juist beoordeelt, dat ook te Cannstad de overwinning door den sociaal-demo craat is behaald, dank zij de mede werking van tal van meeloopers, geen socialisten maar ontevredenen over de heerschende politiek, die aan hun ontstemming niet beter uiting weten te geven dan door de verkiezing van den meest radicalen candidaat. En het blad betoogt dan dat juist het toenemend revisionisme in de soc.-dem. partij het dezen meeloopers gemakkelijker maakt op deze wijze te betoogen. De volkomen afscheiding van alle burgerlijke partijen door de socialis tische bladen bepleit, kan slechts den conservatieven ten goede komen en door deze taktiek zal alleen de reactie in de hand worden gewerkl. We vreezen intusschen dat de op vattingen der Zuid-Duitsche en in het bijzonder van de Badensche soci aal-democraten voorloopig in het Duitsche rijk nog geen weerklank zullen vinden. SPANJE. Al noemt minister Cana- lejasde terugroeping van den Spaan- schen gezant bij het Vaticaan geen volledige verbreking der diplomatieke betrekkingen, toch vatten de bladen van beide partijen, in Spanje zoowel als in het buitenland, haar op als een uitermate vijandige daad jegens den Heiligen Stoel, die met een vol ledige breuk slechts zeer weinig ver schilt. De liberale bladen zijn er natuurlijk zeer verheugd over, prijzen hoogelijk „de daad van mannelijkheid en onafhankelijkheid die de regeering heeft volbracht", maar voegen er aan toe dat dit een uitgangspunt voor een verdere champagne moet wezen en de regeering niet op haar lauweren mag rusten. Deze bladen betoogen nog eens dat de breuk met den Heiligen stoel uitsluitend te wijten is aan de onverzoenlijkheid van de Curie, en dat de Spaansche regeering aan haar waardigheid verplicht was, de voorwaarden door Rome gesteld te verwerpen. Aan het Vaticaan daarentegen be schuldigt men den Spaanschen minis ter van onder den schijn van verzoe ningsgezindheid de breuk te hebben uitgelokt. Zoo seint de Valicaansche correspondent van de katholieke „Croix". Canalejas zegt eerst aldus deze correspondent dat hij de vrijheid der congregraties wil beper ken en regelen. Het Vaticaan ant woordt „'t Is goed." En daar kondigd Canalejas opeens het Koninklijk be sluit af op de u terlijke uitoefening der niet-katholieke eerediensten, en laat onmiddellijk daarop het tot dusver nooit toegepaste besluit van 1902 tegen de geestelijke ordes voor den dag halen. En ten slotte doet hij den koning een troonrede uitspreken waarin allerlei hatelijkheden worden gezegd op het godsdienstig onderwijs. Het Vaticaan protesteert en wil die wijze niet verder onderhandelen inaar de minister antwoordt dat dit alles met het Concordaat niets uitte staan heeft. Hoe kan het Vaticaan dan anders doen dan eischen dat die anti-kat holieke maatregelen worden ingetrok ken, wil het verder onderhandeten Canalejas' antwoord op dien eisch bestaat in de terugroeping van den gezant. VEREENIGDE STATEN. Den 4n Maart van het volgend jaar zuilen in de Vereenigde Staten van N.-Ame- rika de verkiezingen worden gehou den, waarbij een derde deel van den Senaat en het geheele Huis van af gevaardigden vernieuwd zullen wor den. Reeds thansis duidelijk de groote belangstelling merkbaar, die voor deze verkiezing geloond zal worden de verkiezing, die beslissen zal of de democraten er eindelijk in zullen sla gen derepublikeinsche meerderheid in Senaat en Huis in een democratische om te zetten. Deze belangstelling uit zich in de aniino waarmee de verschillende con venties der beide groote politieke partijen republikeinen en demo craten, waarvan de eersten de meer conservatiefgezinden zijn, zij het niet geheel in de beteekenis, die wij in Europa daaraan hechten zich voorbereiden tot die andere verkie zingen, welke in dit najaar zullen worden gehouden en welke op den uitslag der Senaats- en Huisverkie zing van grooten invloed zullen zijn; die voor het gouverneurschap in 33 staten en voor de wetgevende raden in 29 staten. Een kleine uiteenzetting van den stand der partijen is wellicht niet overbodig om de beteekenis dezer laatste verkiezingen goed te kunnen begrijpen. De volksvertegenwoordiging in de V. S. bestaat uit den Senaat en het Huis van afgevaardigden. Te zamen draagt zij den naam van Congres thans het 61ste. In den Senaat hebben op dit oogen blik zitting 58 republikeinen en 34 democraten; in het Huis van afge vaardigden 219 republikeinen en 172 democraten. Voor den Senaat moeten nu bij de verkiezinngen van het a.s. voorjaar 30 zetels opnieuw bezet worden, w.z. 24 republikeinsche en 6 demo cratische. Het is duidelijk, dat voor de democraten de kans zeer gering is om daarbij de 13 zetels te winnen die noodig zijn om in dit lichaam de republikeinsche meerderheid in een democratische om te zetten. Zelfs de verdeeldheid, die zich den laat- sten tijd in de republikeinsche partij heeft geopenbaard, kan deze kans nog niet tot een waarschijnlijke maken Anders staat echter de zaak voor het Huis van afgevaardigden. jDaar behoeven de democraten op de 391 zetels, waarover gestemd moet wor den, er slechts 24 te winnen om de meerderheid te verkrijgen. Dat zij er in zouden slagen het volgend jaar het Huis om te zetten, lijkt allerminst onwaarschijnlijk. De verdeeldheid in de republikeinsche parlij waarin zich de „insurgenten", die een minder conservatieve partij- koers willen, steeds krachtiger roe ren, verhoogt hun kans ongetwijfeld niet weinig. Men bedenke slechts, dat in de 17 staten, waarin deze insurgenten den laatsten tijd krachtig optreden, niet minder dan 101 re publikeinen en 46 democraten in het tegenwoordig Huis als vertegenwoor digers hebben, zoodat hierin alleen reeds een democratische aanwas van 24 stemmen zeer wel mogelijk is. Bovendien hebben er in het Huis nog 20 republikeinen zitting, die slechts met een meerderheid van nog geen 100 stemmen op hun demo- cratischen tegencandidaat zijn ge kozen. Van groot belang is het voor de democraten thans een candidaat te vinden, die zich in grooler populari teit mag verheugen dan Bryan, hun tegenwoordige leider. Meer en meer wint de overtuiging veld, dat het diens persoonlijk optreden en eigen schappen zijn, welke in hoofdzaak verantwoordelijk gesteld moeten wor den voor de nederlagen welke de democraten nu reeds 14 jaren ach tereen zoowel bij de congres- als bij de presidentsverkiezing hebben ge leden. Het schijnt, dat men dezen candi daat eindelijk heeft gevonden in den gouverneur Harmon den democrati- schen gouverneur van den Staal Ohio. Deze verheugt zich in een groote en algemeene populariteit, welke wel het duidelijkst wordt geteekend door het feit, dat hij bij de jongste ver kiezing tot gouverneur werd gekozen, niettegenstaande de staat naar con gres een republikeinsche vertegen woordiging zendt. Met groote belangstelling wordt daarom in de geheele V. S. vooral het verloop gevolgd der conventies van de beide partijen, die thans met het oog op de a.s. gouverneurs verkiezing bijeen zijn, in den staat Ohio. Wordt daar toch de democraat Harmon gekozen, dan wordt hij vrij zeker de conventie in Nebraska heeft reeds duidelijk aangegeven, dat men Bryan als leider wil laten vallen aanvoerder der democratische par tij en haar candidaat bij de a.s. pre sidentsverkiezing. Waarbij dan de kans op een herkiezing van Taft Roosevelt schijnt ditmaal nog niet in aanmerking te willen komen een dubbeltje op zijn kant wordt. Van republikeinsche zijde wordt daarom ook blijkbaar alles gedaan om den tweespalt in de eigen partij bij te leggen. En ongetwijfeld is Roo sevelt daarbij met zijn groot aan zien en prestige onder_de partij, met kracht werkzaam. Naar het schijnt ook met succes. Op de conventie te Ohio der republikeinsche partij is althans met groote meerderheid van stemmen als candidaat voor het gouverneurschap Harding aange wezen. Merkwaardig is daarbij, dat even ais bij de democratische partij de meer „gematigde" elementen de over hand schijnen te verkrijgen op de radicaler Bryan-groep, de republikei nen in den staat Ohio den insurgen ten candidaat Garfiieid afwezen en die der conservatieve fractie, Harding, kozen. Waaruit schijnt te blijken, dat de overbrugging der klove tusschen de beide republikeinsche groepen meer ten bate der behoudende poli tiek, waarvan Tait zich steeds meer voorstander betoonde, dan die der insurgenten plaats heeft. Of dit niet de kansen der republi keinsche partij bij de a. s. verkiezin- zal verminderen en die der demo craten versterken, is natuurlijk een vraag, die thans nog niet beantwoord kan vvorden. Onwaarschijnlijk lijkt het echter geenszins. Verkrijgbaar bij de bekende ver- koopers en de meeste Drogisten en Apothekers. Centraal-Depdt L. I. AKKER, ROTTERDAM. en C. A. SCHULTE Co., te Mid delburg. GOES. Heden slaagden voor het eindexamen H. B. S. van de vijfde en laatste groep Lydia C. van Ballegooijen en Apo- lonia J. van Bentegom, beiden van de R. H. B. S. te Zierikzee. J. Nagelkerke en A. van Zweeden, beiden van de R. H B. S. te Goes. G. de Rooij, J. P. Spruit, H. P. Vader, I. D. Verhagen en J. de Vroom allen van de R. H. B. S. te Middelburg. Van de 49 candidaten slaagden er 44 5 werden afgewezen. Per T elegraaf Déraillement. EINDHOVEN. Hedennacht derail leerde een goederentrein bestemd voor de richting Boxtel—Eindhoven. Een 5tal waggons werden ter weers zijden van de rails geslingerd. De eerste goederentrein kon dientenge volge niet vertrekken en staat nog aan het station. De reizigers moesten tot vootbij den overweg loopen, om vandaar door den hulptrein uit Boxtel te worden opgenomen. Ploegen werk loden uit Boxtel en Tilburg zijn bezig om den weg te herstellen en de waggons te verwijderen. Aan de lijnen en waggons is materieele schade toegebrachtpersoonlijke on gelukken hadden niet plaats. Hoogwater Je Vllssingen. Aug. vm. nm. Donderdag 4 12.12 12.32 Vrijdag 5 1.05 1.25 f Zaterdag 6 1.55 2.15 Zondag 7 2.42 3.02 Maandag 8 3.19 3.39 Dinsdag 9 3.57 4:17 Woensdag 10 4.29 4.49 Nieuwe Maan 's morg. 6.56. Springtij voormiddag. WEBBBE&IGHT. medegedeeld door het Kon Ned. Meteor. Instituut te De .bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 3 Aug. 1910.) Hoogste barometerstand 769.6 te Horta. Laagste barometerstand 747.5 te Malinnead. Verwachting tot den avond van 4 Aug.Zwakke tot matige Zuidooste lijke tot zuidelijke wind. Meest zwaar bewolkt. Mogelijk onweer. Warmer. VLISSINGEN. Wegens vertrek naar elders een benoodigd tegen 1 September bij Mejuffrouw DE WOLFF, Walstraat49. Tegen September wordt gevraagd een nette niet beneden de 18 jaar, P.G. Zich te vervoegen Groenewoud 40, des avonds te half negen. van 30 Juli tot 2 Aug. BEVALLEN: T. Louwerse, geb. Abrahamse, d. A. C. Smit, geb. Huffmeijer, z. L. Tienpond, geb. Stroosnijder, d. gevraagd. Villapark 129. der „Vlissingsche Courant."

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3