1 tatóapijim Donderdag 4 Augustus. No. 181 48e Jaargang. gBLOOKER'S CACAO 1910. Land- en Tuinbouw. Feuilleton. Van Week tof Week. PAALDERS BINNENLAND. VLISS1NGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. De geschiedenis der wereld schrijft men niet van week tot week en zelfs niet van jaar tot jaar, maar van eeuw tot eeuw. In ieder geval gaan er vaak reeksen van jaren heen, eer raen een helder, althans helderder overzicht en een beter begrip ver krijgt van gebeurtenissen, die het leven en bestaan en de lotgevallen van geheele volken beheerschen. tets dergelijks kan men zeggen van den bekenden Boerenoorlog en iets der gelijks kan men ook zeggen van den Fransch-Duitschen oorlog van 1870 die nu alweer veertig jaren achter ons ligt. Eerst thans is het vermoeden stellige zekerheid geworden, dat hetgeen in 1870 en '71 gebeurde, slechts het gevolg was van hetgeen jaren te voren plaats had. De samen voeging en publicatie der diplomatieke stukken, betrekking hebbende op de vóórgeschiedenis van den oorlog, door eene daartoe in 1907 door de Fransche regeering ingestelde com missie, heeft dat aan het licht gebracht. Het was in 1863, dat de eerste Duitsche troepen Holstein binnen rukten, waarmee de politiek van Bismarck aanving, om de heerschappij van Pruisen over Noord-Duitschland te vestigen. Napoleon 111 liet Bismarck toen zijn gang gaan en deze fout, later door tal van andere gevolgd, heeft feitelijk geleid tot de stichting van Duitschlands eenheid onder Pruisens leiding en oppergezag en tot Frankrijks zwakke en afgezonderde positie in 1870. Toen in 1866 Pruisen en Oosten rijk als twee honden vochten om het gestolen grondgebied Sleeswijk-Hol- stein en de Pruisen al vrij spoedig op 20 uren afstands van Weenen stonden, werd het denkbeeld van hulp aan Oostenrijk geopperd en toen sprak Napoleon, die misschien het verledene nog ongedaan had kunnen maken, het bekende woord on ne se lie pas avec un cadavre. Had hij Oostenrijk maar niet als een lijk beschouwd? Maar Pruisen slokte gansche brokken van den voormaligen Duitschen bond in en de rest moest onder Bismarcks leiding in een nieuwen, aan het machtige Pruisen onderworpen Statenbond, het Duitsche rijk, worden bijeengebracht. En toen was er geen houden meer aan. Bis marck, die in zijn politiek niemand tegenover zich had, won ook den laatsten zet, want de Duitsche gene raals vonden evenmin iemand tegen over zich als de groote diplomaat iemand tegenover zich gevonden had. De Engelsche minister Asquith beloofde in de vorige week aan het Lagerhuis eene meaedeeling te zullen doen over den stand der werkzaam heden van de conferentie, gehouden tusschen de verschillende staatspar tijen, over de verhouding, voortaan, tusschen het Hooger- en het Lager huis. Nu heeft de minis'er wei zijn woord gehouden maar de verklaring, kost slechts de helft uan andere goede cacao. De prijs uan een bus uan 1 Kilo (twee pond) bedraagt f 1.50 (een daalder). Kleinere bussen naar uerhouding. Hooit los uerkrijgbaar. die de minister voor een paar da gen deed, heeft de nieuwsgierig heid allerminst bevredigd. We weten alleen maar, dat het wenschelijk is gebleken, om de besprekingen nog voort te zettenzoodat er nog wel eenige kans op een resultaat bestaat, Intusschen is het Lagerhuis tot half November uiteen gegaan, zoodat men er zijn gemak van kan nemen. Blijkt het, gedurende het reces, dat er geen kans bestaat om tot eenstemmigheid te geraken, dan zal de conferentie worden beëindigd. De „Times" meent, dat het plan bestaat, een geheel nieuw lichaam in het leven te roepen, dat uitspraak zal doen in geval van onoplosbaren strijd of oneenigheid tusschen de beide Huizen. Het schijnt, dat de Porte de Kreta beschermende mogendheden toch nog blijft overladen met herinneringen aan den op het eiland bestaanden toe stand. Zij schijnt aan de mogend heden zoo ongeveer de rol van politie-agent te willen opdragen, wat hoogstwaatschijnlijk nog wel eens zal gaan vervelen. Nu weer wil zij, dat de mogendheden zich zullen bemoeien met de candidatuur voor het lidmaatschap der. nationale ver gadering. De partijen op Kreta trachten na melijk tot overeenstemming te gera ken omtrent de wijze waarop het uitvoerend bewind zal zijn samen gesteld. Thans zijn er drie leden en men verwacht dat dit zal worden uitgebreid tot zeser zouden dan drie leden van de oppositie inkomen. SfC ïj! Tusschen Spanje en het Vaticaan komt het tot een breuk. Het Vaticaan heeft een soort van ultimatum ge zonden. Het weigert de onderhande lingen over het concordaat voort te zetten, wanneer de Spaansche re geering de maatregelen betreffende de toelating van uiterlijke kenleeke- nen van den eeredienst, ook voor niet- kathoiieken, handhaaft. De Spaansche regeering heeft hiertoe echter stellig besloten. Zij handelt daarin in den geest der meest gezaghebbende open bare meening en bovendien begrijpt zij dat Spanje evenmin als een ander land op den duur voor den invloed COURANT ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. flbonnements-Aduertenfiëri op zeer uoordeelige voorwaarden Bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik aan het Ned. Paviljoen. Uit Brussel wordt gemeld, dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden op Zaterdag 6 Augustus, des v.m. om halfelf, een bezoek zal brengen aan het Nederlandsche paviljoen op de Brusselsche tentoonstelling. De minister van oorlog heeft be paald, dat de detacheering van de cadetten der Koninklijke militaire academie bij de korpsen van het leger dit jaar zal eindigen op 15 September. Bond „De Post". Door den Ned. Bond van Post- en Telegraaf beambten „de Post" is aan den minister van waterstaat een ver zoekschrift gezonden naar aanleiding van het door voornoemden minister gegeven antwoord in de Tweede Kamer ten vorige jare omtrent het medetellen der postbode-jaren bij de berekening der jaarwedde. De minister wenschte ni. de dienst jaren van gedeeltelijken dienst te reduceeren tot voile jaren en te be rekenen naar een maatstaf ad f 600. De Bond „De Post" vraagt bere kening van alle dienstjaren en indien zulks niet wordt toegestaan als basis te nemen het aantal diensturen, in een ais bijlage bij het request ge- voegden staat wordt in een 100-tal gevallen de billijkheid daarvan aan getoond. Gedurende de maand Juli jl. wer den voor het O.-I. leger aangenomen 123 man. Naar Indië werden uitge zonden 5 detachementen, samen sterk 10 officieren, 10 onderofficieren en 125 minderen. Kon. Ver. Het Ned. Tooneel. Voor de voorstellingen van het repertoire-abonnement gedurende het ingetreden seizoen worden aange kondigd „De Veroveraar" van J. A. Simons-Mees „Veertig" van Willem Scnürmann „Harma" van C. P. Brandt van Doorne, Nederlandsche werken „Overwinnaars" van Emile Fabre„De Massière" van Jules Lemaitre „Miquette en haar Moeder" van Robert de Fiers en G. A. de Gaillavet welke zes stukken reeds door artisten der vereeniging worden gespeeld „De Tweelingzusters" van Ludig Fulda, metrisch vertaald door W. C. Goteling Vinnis en „Rosmersholm" van Hendrik Ibsen, in de vertaling van J. Clarit van der Myll—Piepers welke te Amsterdam mede reeds voor het voetlicht kwa men „de onbekende Gast" van Tristan Bernard (eerste opvoering te Parijs ,.ïe Danseur inconnu" op 29 December II.)„Er ging een vrouw voorbij" van Rumains Coolus, (eerste opvoering te Parijs „Une Femme passa" op 25 Februari jl.)„Zeven tien jaar" van Max Dreyer en „Ik laat je niet los" van Heinz Tovoie, deze laatste vier stukken geheel nieuw voor ons publiek. Naar gewoonte zullen twee avon den bestemd zijn voor de vertooning van nog te verschijnen stukken. Groenbemesting. De lezers weten waarschijnlijk, wat men hieronder verstaathet onder- ploegen ter bemesting van een of ander vlinderbloemig gewas, het zij geheel of ten deeie. Dit geschiedt dan voornamelijk met het doel met die groene massa den grond rijker te maken aan stikstof voorai en aan humus. Aan stikstof: de vlinderbloe mige gewassen toch weten met be hulp van kabouters bacteriën de luchtstikstof te benaderen, te be nutten voor eigen groei, om ze laier aan den -bodem ten goede te doen komen. Op lichte, schrale, zandige, hu- musarme gronden zijn de lupinen aangewezen voor groenbemesting; daardoor kunnen zonder groote kos ten gronden, te voren ongeschikt voor cultuur geschikt worden ge maakt, en andere, niet zoo arm, aan merkelijk beter en vruchtbaarder, in Oost-Pruisen en Pommeren is er door de lupine-teelt in het landbouw bedrijf een gansche ommekeer geko men en men is daar van meening zonder die teelt niet te kunnen boeren, 'tls goed hierop ten onzent nog eens de aandacht te vestigen, omdat in vele onzer hooge zand streken de waarde eener lupinegroen- bemesting nog niet wordt gekend. De roggebouw is dezen zomer vroeg en daarom is het nu zoo'n schoone gelegenheid lupine in den rogge-stoppel te zaaien hoe eer toch hoe beter, opdat een flink ge was worde verkregen. Men wachte niet tot de rogge naar huis kan worden gebracht: kunnen de garven (schooven) niet op een nevenliggen- den akker worden geplaatst, dan zette men ze op den akker in rechte rijen en ploege onmiddellijk het land ondiep om. Later, indien het niet te laat in den tijd is, kan men de strooken, waar de garven hebben ge staan nog wel bouwen. Zoo noodig wordt na het ploegen geëgd, daarna onmiddellijk gezaaid; het zaad, hoewel vrij grof, mag niet te diep worden ingeëgdin niet te drogen grond is 2—3 c.M. voldoende. Men zaaie liefst de biauwe lupine, welke vlugger opschiet dan de geie, en niet te dun, dikker dan men gewoonlijk de gele doet3 H.L. per Hectare. Met het rollen, indien noodig, is de bewerking afgeloopep. Natuurlijk mag de bemesting niet worden vergeten, als ten minste bij de voor- v'rucht er niet op gerekend is. Ze is niet duur, want men behoett immers van de dure stikstef weinig of niet 50 kilo als het gewas niet voortwil. Aan phoshorzuur heeft lupini eigenlijk geen behoefte, omdai haar worteis dit wel uit den bodem weten te krijgen, veel beter dan andere gewassen evenwel, 't volgend gewas heeft die stof wel noodig en daarom is het goed die nu reeds te geven, bijv. 6—8 baal slakkenmeel. Aan kali heeft Naar het Duitsch. De nieuwsgierigheid der oude da- roe begon voor Rosa bijna lastig te wordenmaar in haar geheele wijze Van doen lag zooveel moederlijke goedheid en begrijpend medelijden, ®al t arme ding haar met moeite "Waarde kalmte er bijna bij in schoot. De tranen vloeiden haar nu zonder ophouden over de wangen, terw'J' zij antwoordde -Ik zei u al, dat ik probeeren u moet mij vergeven, dat ik mij zoo moeilijk kan beheerschen. Maar 't is mij alles nog zoo nieuw ik heb mij niet aan het alleen-zijn kun nen gewennen. Ik ben te snel uit een schoonen droom gerukt, en u heeft mij, zonder het te willen, juist door uw vriendelijke deelneming er aan herinnerd, hoeveel ik missen moest. Houdt u nog van hem Rosa knikte. Ik heb u nu alles van mij-zelve verteld ik hoop Eén ding moet u mij nog zeg gen, krabbelde de oude vrouw was het niet onbillijk van u, aan hem te twijfelen Ik geloof 't niet, antwoordde Rosa. Hij heeft na dien tijd geen pogingen gedaan om mij tot andere gedachten te brengen. TELEFOONNUMMER 10. der verlichte denkbeelden van den nieuweren tijd gesloten kan blijven. Waarschijnlijk zuilen de Spaansche gezant bij het Vaticaan en de Pause lijke nuntius te Madrid worden te ruggeroepen en daarmede zal, naar onze mec-ning, de zaak juist geregeld zijn zooals het behoort, maar dat is natuurlijk niet de bedoeling van partijen, die nog wel eenigen tijd met elkander over hoop zullen lig gen. Geheel afbreken van alle be trekkingen ligt overigens niet in de bedoelingwant ais de Spaansche gezant teruggeroepen wordt om ver dere orders te ontvangen, dan zal een attaché van de ambassade in zijn plaats als zaakgelastigde worden aangesteld. Minister Canalejas heeft openlijk verklaard dat het geenszins tegen den godsdienst, maar tegen het cleri- calisme gaat. Het gaat niet aan, zeide hij, dat een land in de 20e eeuw nog geen gewetensvrijheid bezit en hij hoopte dat Spanje op de hoogte van andere volken zal komen. Men schrijft aan den koning van Italië het voornemen toe, om een poging te doen tot beperking der krijgstoerustingen ter zee. Van zijn vrij onzijdig standpunt is deze vorst daarvoor zeker de aangewezen man, te meer daar hij aan het hoofd staat van een der Staten van den driebond. Het is de bedoeling dat er eene al- gemeene regeling zal getroffen wor den tot vaststelling van de tonnen- maat, de snelheid en de bewapening van elk soort van oorlogschip en dat de mogendheden zullen overeenko men om zulk een regeling niet te overtreden. Elk volk mag zoovele schepen van elke klasse bouwen als het meent dat zijn geldmiddelen kunnen veroorloven maar de kost bare en onzinnige wedstrijd om het grootste schip, de meeste snel heid en de sterkste bewapening te krijgen, zou volgens dit plan van Victor Emanuel gestuit worden. In Italië zelf is men met's konings denkbeeld zeer ingenomen en zeer waarschijnlijkookin Engeland,waar de regeering zich nog onlangs in onge veer denzeifden geest heeft uitgelaten. Het Engelsche volk zou ook wel voor iets dergelijks te vinden zijn maar men kan bezwaarlijk verwachten, dat inen te Berlijn even zoo zal denken. Er was eerst nog sprake van, dat de tegenwoordige minister van marine, Von Triplitz, zou aftreden, maar deze blijft. Hij is een vriend des Keizers, staat al dertien jaar aan het hoofd der marine en mag beschouwd woi- den als de schepper der moderne Duitsche vloot. Zijn doel is en blijft om Duitschlands overmacht ook ter zee te vestigen en het eenige middel daartoe is natuurlijk het bouwen van steeds grooter en duurder zeemonsters. Ten slotte vernemen wij evenwel, dat elke stap van Italië om den weg te banen tot eene beperking van de oorlogstoerustingen, ook door het Fransche publiek met blijdschap en warme zal worden begroet. Als de steen maar eens aan het rollen is Wat had hij dan moeten doen, daar u zoo vastbesloten was Vrou wen zijn wonderlijk en dikwijls eigenzinnig. Als hij mij werkelijk liefhad, had hij niets onbeproefd moeten laten om mij terug te krijgen. O, er zijn wegen genoegEen vrouw zou wel een middel vinden. En hij had er misschien ook een gevonden, als hij gewild had. Al had hij list moeten gebruiken En als hij u door een list te rug won, zoudt u 't hem dan verge ven schreef de oude dame. Rosa zuchtte, glimlachte dan en knikte. Een vrouw vergeeft den man, dien zij lief heeft, altijd. Zij staarde in 't vuur, terwijl de barones haastig weer iets schreef, Rosa las Ik zal zien wat ik voor u doen kan. Wilt u een oogenblik in die kamer gaan en wachten tot ik u laat roepen Rosa begreep niet wat dat moest beduiden, maar zij gehoorzaamde. Zonderling te moede begaf zij zich in het kleine zijvertrek, 't Was of zij terechtgekomen was in een toover- slot, welks gebiedster invloed zou uitoefenen op haar lot. Tien minuten had zij gewacht, en ze maakte zich al ongerust. Daar opende een knecht de deur; het aangrenzend salon was nu helder verlicht, zoodat hare oogen eerst verblind werden. Een jonge man stond tegen den schoorsteen geleund en zag haar lachend aan. Harryjubelde zij, buiten zich-zelf van verrassing. Hoe kom jij hier Doodeenvoudig. Ik had je ad vertentie gelezen en schreef er pp. Je bent hier in mijn huis, 't huis waar vroeger mijn oom woonde. En hierHij wees op een stoel. Daar lag een oude zijden japon, een mutsje met paais lint en een blauwe brii, Wat jijjij speelde voor de barones Ja. Ik had een gezelschapsdame noodig. En je hebt mij immers ze'.f daar straks verzekerd, dat je mij vergeven zou, als ik een list gebruik te. Je zieteen man kan ook wel slim zijn. Ja, antwoordde zij, zacht en gelukkig. („Avpst.")

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1