Woensdag No 180 Feuilleton. 1910, 48e Jaargang. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren ot rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 53. 3 Augustus. ADVERTENT1ÉN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeeüge uoormaarden üemeeHtefeesttiufo SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben dat op 4 en zoo noodig ook op 5 Augustus a. s. van het fort „Pam pus," Zuiderzee op 9 en zoo noodig ook op 10 Augustus a. s. van het fort „Harssen," Reede van Texel en op 12 en zoo noodig ook op 13 Augustus a. s. van het fort IJmuiden schietoefeningen zullen plaats hebben. Dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te beko men ter Gemeente-Secretarie, op eiken werkdag van des morgens 9 tot des namiddags 4 uur. Vlissingen, den 2 Aug. 1910. De Burgemeester voornoemd, C. A. KALBFLEISCH L. B. GENEESKUNDIG STAATSTOEZICHT. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden dat blijkens bij hem ingekomen ambtsbericht de besmetverklaring van R10 DE JANEIRO wegens Pest is ingetrokken. Vlissingen, 2 Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd, C. A. KALBFLEISCH L. B. Binnenland:" Da Koningin-Moeder. Elk jaar, tegen den 2en Augustus, gedenkt ons volk met bijzondere sympathie de Koninklijke Vrouwe, die nu reeds het grootste gedeelte van haar leven in het aangenomen vader land heeft doorgebracht en daar zoo langzamerhand beschouwd is gewor den als van onzen eigen stam. Zóó heeft Koningin Emma, met evenveel toewijding des harten als onwrikbaar plichtsbesef, hare dubbele rol weten te vervullen, van echtgenoot en moe der eerst, van regentesse daarna. En evenzoo wist zij tot den huidigen dag de dankbare toegenegenheid van het Nederlandsche volk te behouden, door steeds met dat volk te blijven meeleven. Als ons Koningshuis populair is, als onze Koningin voor hare moeilijke regeeringstaak berekend blijkt, dan danken wij dit in dé voornaamste plaats aan de Koningin-Moeder. Zij heeft hare Dochter altijd doordrongen van goede en edele beginselen. Land en volk zijn haar, 't leven door, ge weest „een voorwerp van aanhou dende zorg." Eene zorg, door haar uitgeoefend met een toewijding en Naar het Duitsch. o— Rosa Lindner werd bij mevrouw de barones toegelaten om zich voor 'e stellen. Ze voelde zich een beetje gedrukt, n|et door de pracht om haar heen, "iet door den brutalen lakei, maar door 't vooruitzicht, de barones zelt 'e ontmoeten. De oude dame was stom zoo had zij zelf haar geschreven. Verder W|st Rosa niets van haar» De kamer, waarin zij gelaten werd, was schemerig, donker bijnaalleen het haardvuur belichtte flauw de omtrekken van eene diep in een leunstoel gedoken, in dekens gehulde gestalte. De barones boog bij Rosa's bin nenkomen licht voorover, glimlachte, «aar het scheen, en wees op een een innemendheid, die aller hart voor haar gewonnen heeft. Hetzij Koningin Emma belangstelling toont in instellingen van weldadigheid of algemeen nut, nieuwe instellin gen van dien aard inwijdt, aan bestaande hare bijzondere aan dacht schenkt, of wel blijken geeft, dat de beoefening der kunsten haar ter harte gaat immer doet zij dat op eene wijze, die toont dat dit geen Vormendienst is, maar voortspruit uit haar oprecht meeleven met ons volk. En dit waardeert die bemoeiingen door jegens de Koningin-Moeder telkens opnieuw getuigenis af te leggen van eerbiedige svmpathie. („N. v. d. D.") De Koninklijke Familie te Baarn. Ondanks het weinig gunstige weder was het Zondag te Baarn en Soest- dijk bijzonder druk. Velen koesterden de hoop de Koningin en het Prinsesje te zien en togen naar Soestdijk. Ge lukkig klaarde het weder in den middag wat op en werden ten Pa- leize toebereidselen gemaakt voor een rijtoer. Tegen twee uur reed de Koningin met hare Moeder en Dochter uit, luide en hartelijk toegejucht door de groote menigte welke buiten het hek van het Paleis stond. Te 3 uur keerde het Koninklijk rijtuig terug, na een rijtoer door de gemeente Soest te hebben gemaakt. Inmiddels was de Prins per auto uitgereden. In den namiddag verscheen het Konink lijk gezin op hef balkon van het Paleis. De Koningin-Moeder droeg de Prinses op haar arm. Een spontaan gejuich steeg ook thans weder uit de menschenmassa op. Met hoeden weid gezwaaid en met zakdoeken gewuifd. Lang kon men van dit liet tafereel genieten, want geruimen tijd vertoefden de Vorstelijke personen aldaar. In de morgenuren had de Koningin eveneens het pubiiek in de gelegen heid gesteld Haar Dochtertje te zien, door op het balkon te verschijnen. De talrijke menigte was toen niet minder geestdriftig gestemd. De Koningin-Moeder begaf zich des morgens met Haar gevoig naar de Herv. Kerk te Baarn, alwaar de predikbeurt werd vervuld door ds. Laan uit Brussel. De verjaardag van H. M. de Ko ningin-Moeder zal te Baarn op waardige wijze worden gevierd. Ter eere van de Ambachts-Vrouwe heeft de burgerij verschillende straten smaakvol versierd met eerepoorten, bloemen en sparregroen. In het bij zonder trekken de aandacht Brink straat en Laanstraat, die met de vele bloemen, vlaggen en schilden een fraai en feestelijk geheel vormen. stoel vlak bij haar. Een mutsje met lichtpaars lint bedekte haar grijs haar. Een donkere brii beveiligde hare oogen. Zij schreef iets met potlood op een blaadje papier. Dan keek zij op, knikte en reikte Rosa het papiertje. Rosa las „U is juffrouw Lindner, die een advertentie plaatste, waarop ik schreef, nietwaar En nu wilt ge u voorstellen aan mij, de lastige invalide Het meisje glimlachte vriendelijk en bevestigde dat het zoo was, maar dat mevrouw de barones zeker veel vriendelijker was dan ze van zich- zelve getuigde. Kom wat nader met uw stoel, schreef de oude jjjouw weer; ik moet u veel vragen. Kunt u voor lezen Niet heel goed, maar ik zal mijn best doen. Kent u een of ander spel Whist bijvoorbeeld Weinigmaar ik leer gemak kelijk en heb een goed geheugen. Zoudt u tevreden zijn met tsalaris, dal ik in mijn brief al Deze straten zullen evenals de Boschstraat, Nieuwstraat en Oosters- straat des avonds schitterend worden verlicht Op de Brink is van gemeen tewege een sierlijke muziektempel gebouwd, waarin des avonds het fanfare-corps „Crescendo" een feest- concert zal geven. Ook op andere plaatsen in het dorp zullen concer'en worden gegeven, terwij! tot slot bij de Gedenknaald van Waterloo een vuurwerk zal worden ontstoken. 's Middags te half twee begint het concours-hippique, hetwelk de Ko ninklijke Familie zal bijwonen. Ook de ouden van dagen laat men feest vieren. Op initiatief van den heer G. Bakker wordt hun in hotel Velaars eene feestmaaltijd bereid. Nederlandsche Torpedobooten te Antwerpen. De correspondent te Antwerpen van de N. R. Ct." schrijft: De drie Nederlandsche torpedo booten, die hier Donderdagochtend j. 1. te 5 u. zouden toekomen, zijn, tengevolge van stormweer aan de Nederlandsche kust, eerst tegen half drie 's namiddags aangeland. Een afvaardiging van 't bestuur der Ant- werpsche afdeeling der vereeniging „Onze Vloot" heeft onmiddellijk haar opwachting aan boord gemaakt. Vrijdag werden de officieele bezoeken aan de plaatselijke overheden afge legd door den bevelhebbèr der booten J. Voogd, commandant van G 11, door Boeser, commandant van de Pangarango, en van Hengel, com mandant van de Ophir. Vrijdag heeft „Onze Vloot" de Nederlandsche bezoekers een intiem dejeuner aangeboden in den Dieren tuin. De consul-generaal J. A. van den Bergh heeft hen Zaterdagavond ten zijnent aan tafel genood, eveneens zeer intiem. En Zondagmorgen ben ik door den heer Claessen, bestuurslid van „Onze Vloot", met groote bereid willigheid aan boord geleid van de torpedo's, waar de commandant Voogd en zijn officieren, onder wien ik volgaarne den eersten luitenant ter zee baron van Linden noem, met groote hartelijkheid den vertegen woordiger van de „N. Rt^. Ct." hebben ontvangen. Dat ik thans „volkomen" op de hoogte ben 'van alles wat met torpedo's en draad- looze telegrafie in betrekking staat, dit dank ik hun en ik hoop er zoo spoedig mogelijk gebruik van te zullen maken Het heeft mij aangenaam getroffen, met hoeveel eenvoud en zakelijke kennis de Nederlandsche officieren de voor mij tamelijk ingewikkelde kwesties uiteendeden. Belangstelling voor ons lar.d toonden de kranige mannen ook en wel bijzonderlijk door noemde O ja, met al wat u geven wil zei 't meisje vlug. Ik heb anders niets om van te leven. Verte! mij wat van u zelve, schreef de oude dame ijverig. Wij zijn altijd heel arm ge weest. Vader verdiende weinig, en hij is vroeg gestorven. Moeder leeft van 't beetje dat hij naliet. De oude dame luisterde belang stellend naar het scheen. Mijn zuster is pas vijftien jaar, vervolgde Rosa, en dus moet ik wat verdienen. Gelooft u, dat dat zoo gemak kelijk is Rosa werd gloeiend rood. Ikik weet nietik wil 't probeeren. Houd maar moed, zei het briefjewees niet bang. Ik ben in treurige stemming en heb wat opmontering noodig. De oogen achter de donkere bril- leglazen schenen onderzoekend op 't meisje gericht. Ja, ja, ik heb misschien geen zelfvertrouwen genoeg, maar 't is dat niet alleen te informeeren naar het lot van onzen vriend majoor Albrecht, den held van sabel en stroohoed. Ik kon hun ge lukkig mededeelen, dat deze dappere voortaan in 't openbaar nooit anders meer dan in 'tVlaamsch comman deert. De bemanning der booten is door de zorg van O. V. op bier en sigaren getrakteerd geworden en heeft vrijen toegang gehad tot den Dierentuin, alsook tot de cinema van het café „Universel." Pensionearing van notarissen. Inzake het vraagstuk der pensio neering van notarissen is samenwer king verkregen tusschen de broeder schappen der notarissen en der can- didaat-notarissen. Een gezamenlijke actie zal worden begonnen. In de jongste vergaderiug van het hoofdbestuur der broederschap van candidaat-notarissen werd mededee- ling gedaan van een schrijven van het hoofdbestuur der broederschap van notarissen, dat het zich heeft vereenigd met het denkbeeld tot het instellen eener permanente commissie tot be hartiging der belangen van het nota riaat, welke commissie tot taak zal hebben, praeadvies uit te brengen over onderwerpen, waarover dooreen der beide hoofdbesturen praeadvies wordt gevraagd. Tot leden dier commissie zijn be noemd, door het hoofdbestuur van de Broederschap der notarissen de heeren Ch. Miseroy, H. Wertheim en A. Knottenbelt en door het hoofdbe stuur der Broederschap van candi daat-notarissen de heeren mr. J. P. S. Gualhérie van Weezei, H. Teriet en A. Bonga. Alg. Ned. Geh. Onthoudersbond. Zondag is te Arnhem in het volks gebouw „Vooruit" de 15e algemeene vergadering gehouden van den bond. De voorzitter prof. dr. J. van Rees ging na het uitspreken van een wel komstwoord, het lief en leed van den bond in het afgeloopen jaar na. Spr. wees op het verblijdend verschijnsel, dat het krachtige propagandamiddel het blad, op steeds ruimer schaal verspreidt wordt en nu reeds een wekelijksche oplaag van 11,000 exem plaren heeft bereikt. Breedvoerig werd besproken de vraag in hoeverre de A. N. G. O. B. meewerkt aan decen trale drankbestrijding in den lande. De bond is aangesloten bij de natio nale commissie tot bestrijding van het alcoholismeals vertegenwoordigers daarin zijn aangewezen mevr. C. van Anrooy-Gallée en prof. J. van Rees die beiden ook vertegenwoordigers waren op het intern, congres te Lon den in 1909. Ter vergadering waren vertegenwoordigd 38 afdeelingen niet 52 afgevaardigden, 3 algemeene leden, Soms een liefdesgeschiedenis Misschien kan ik u op de een of andere manier helpen. Rosa glimlachte verlegen. Dan aan gemoedigd door de vriendelijke woorden en het schemerdonker in de kamer, begon zij haar hart uit te storten. Ik ben geëngageerd geweest, begon zij zacht. - Hij v/as heel arm net als wij. Hij moest hard werken. Wel had hij een rijken kin- derloozen oom, maar die deed niets voor hem. Wij waren lotgenooten. Hij was goed voor mij en probeerde mij wat op te vroolijkenhij wist altijd een middel om mijn tranen in een lach te veranderen. Hij Was mijn troost in een naren tijd. Wij vei- loofden ons. Maar plotseling, kort voor vaders dood, stierf de oom van Harry en liet hem, buiten alle ver wachting, zijn heele vermogen na. Harry was nu opeens rijk, vreese- lijk rijk. Rosa barstte in lranen uit. Nu wist ik, wat mij te doen stond. Ik wilde geen voordeel trek- van zijn rijkdom. Ik gaf hem zijn woord terug. 6 belangstellenden en één belangstel lende (N. O. P. C.). Uit het jaarverslag over 1909 bleek, dat de bond thans 45 afdeelingen telt met 1716 leden. Van het orgaan „De geheelonthouder", zijn in 1909 530,730 exemplaren ge drukt en verzonden. Van het jaar boekje 1910 zijn 2500 exemplaren verkocht. De totale ontvangsten (bond- 'olad en brochurehandelj, bedroegen f 3969.62''s. de uitgaven f6656.99, zoodat er een saldo is van f 312.6373 Besloten werd om aan het hoofd bestuur op te dragen, te trachten in September 1911, bij gelegenheid van het internationaal congres voor drank bestrijding te 's Gravenhage een groote betooging te organiseeren. Aan prof. dr. J. Woitjer, voorzitter van de Staatscommissie tot inscha keling van het onderwijs, tevens voorzitter van de sub. commissie voor het vakonderwijs, werd Zaterdag door de heeren P. Doorn en prof. Lichtenbeit, namens de leden dezer sub commissie, als blijvende herin nering aan de aangename samenwer king en als blijk van hooge waar deering voor zijn uinemende leiding, een album aangeboden, bevattende een keurig op perkament geteekende opdracht, alsmede de portretten en handteekeningen der leden. Met ingang van 16 Juli 1910 is Breda aangewezen als standplaats van den geneeskundigen inspecteur der spoorwegdiensten, belast met de uitoefening van het toezicht op de middelen om de eerste hulp bij spoor wegongelukken aan gekwetsten te verieenen en hen te vervoeren, een en ander voor zooveel het Zuidemet betreft. Vlissingen, 2 Augustus. Programma van het concert te geven door de harmonie „Ons Ge noegen" op Woensdag 3 Augustus 1910 van 8—10 uur nm., in de kiosk op den boulevard Evertsen. „Coeur Beige", pas redoublé, P. Frangois; „La Croix d'Honneur, ouverture, Michel Bieger„Ombre Bleue", valse de Thérèse Wittmann, arr. par G. Allier„La Napolitaine", fantaisie, E. Mullot; „Refrain des Mineurs", marsch, Jules Russon „Ouverture de Concert", L. Langlois; „Sur ie Bosphore", sérénade orientaie, Coard; Fantaisie sur „Le Caliph Ge Bagdad", Boieldieu Finale. De hulpbestelier der posterijen van 't Hoff, sedert 4 jaren als zoo danig dienst doende, za! vennoeüe- 1 ijk nog deze maand tot brievenbe steller te Breskens worden aangesteld. De besteder Moggié Ie Breskens zul alsdan naar Viissingen worden over- geplaatsl. En hoe deedt u dat infor meerde de oude dame schriftelijk. Ik... ik loog, bekende Rosa. Ik zei hem, dat ik met mij te enga- geeren een vergissing had begaan, en dat ik liever vrij wilde zijn. Ik had op een gunstige gelegenheid ge wacht. Hij zou, nu hij in een andere positie was, mij wel spoedig vergeten. En geloofde hij dat? Eerst nietmaar hij moest wel, toen ik volhield. Hij bleet weg, maar hij was boos op mij. Dat is het vooral wat mij hindert. Liet u nooit doorschemeren, wat eigenlijk uw besluit had ver oorzaakt Rosa schudde haar hoofd. Als hij 't geraden had, zou hij zich toch aan mij gebonden geacht hebben. En ik wilde hem niet in den weg staan. Ik kon niet anders, en geloof dat ik goed handelde. En is u nu tevreden Om zijnentwil, ja. En wat u zelf betreft (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1