Dinsdag 1910. Feuilleton, BINNENLAND. No 179 48e Jaargang. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT. 2 Augustus. ADVERTENT1ÈNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote létters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-ftduertentiën op zeer ooordeelige uooriuaarden jjemeentebestuur. PUBLICATIE. Hinderwet. Ruraem. en Weth. van Vlissingen S op art. 8 der Hinderwet Jnaen ter openbare kennis, dat by L n besluit van heden vergunning Tver eend aan W.J. VAN UXEM, luiper aldaar, tot het oprichten en fn werking brengen van eenen gas motor, ten dienste zijner kuiperij in het pórceel kadastraal behendi ge- „At* Vlissineen, sectie E no. 888, Plaatselijk gemerkt Schoolstraat no. 15. Vlissingen, 1 Augustus 1910. Burs en Weth. voornoemd, C A. KALBFLEISCH, L. B. De Secretaris, W1TTEVEEN. GENEESKUNDIG STAATSTOEZICHT. De Burgemeester van Vlissingen; brengt ter kennis van belang hebbenden dat blijkens bij hem ingekomen ambtsbericht Odessa wegens pest is besmet verklaard. Vlissingen, 1 Augustus 1910. De Burgemeester voornoemd, C. A. KALBFLEISCH, L. B. De Koninklijke familie. De Koninklijke familie vertrok Za terdagmiddag om 3 uur van Apel doorn naar Soestdijk met 'toog op den a. s. verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder. De belangstelling allerwegen was groot, vooral ook door de aanwezigheid van het Prinsesje, dat gedragen werd door mej. Harting, en begeleid door freule Van de Poll. De burgemeester der gemeente was o.k aanwezig. Aan den trein werd door de heeren Laman Trip en Wapstra, resp. inspec teur en opzichter bij de H. IJ. S. M. een gecalligrafeerde reiswijzer aange boden. Onder hoera-geroep van de verzamelde menigte vertrok de trein. Reeds uren van te voren hadden zich vele honderden belangstellenden op het stationsplein te Baarn verza meld, om getuige te zijn van de aan komst der Koninklijke familie. Te 3.49 kwam de extra-trein binnen en steeg een luid hoera uit de menigte op. H. M. de Koningin-Moeder verwelkomde Haar gasten op het perron, alwaar ter begroeting aanwezig waren de Com missaris der Koningin in Utrecht en de burgemeester van Baarn. Met beide autoriteiten onderhield de Koningin zich enkele oogenblikken. Daarna werd met het gevolg in 4 rijtuigen naar Soestdijk gereden. Langs den weg hadden zich duizenden geschaard, 38.) Terwijl de verbitterde volkshoop den gevangen misdadiger in zijn midden, brullend en tierend de stra ten doortrok, was de arme Fo Chung ten huize van den werktuigkundige te bed gelegd, en Lucile en haar ouders zaten bij hem. Hoe verlangend men aan weerszijden ook was, elkander hun gevoelens mede te deelen, het zien van den lijder, aan wien allen zich door de innigste dankbaarheid gehecht ge voelden drong steeds terug, wat op de lippen zweefde. Alleen in de blik ken openbaarde zich wat in de har ten omging in den innigen druk, waarmede de moederhand die der eindelijk wedergevonden dochter ge vat hieldin de zachte aanraking van het schoone hoofd, waardoor de vader zich van de werkelijkheid der die de vorstelijke personen luide toe juichten. De Koningin had Prinses Juliana op schoot. Vriendelijk wuifde het Prinsesje met Haar handje, hetgeen de geestdrift onder 't publiek niet weinig verhoogde. Bij aankomst ten paleize werden de Koningin met Haar dochter en Z. K. H. Prins Hendrik door de zeer talrijke menigte aldaar eveneens luide toegejuicht. Kostbare wetten. Een inzender schrijft in „de Tijd": „Toen het ontwerp-Ziekteverzeke- ring voor eenige weken verscheen, was mijne eerste gedachte wat zullen er tengevolge van deze wet in de toekomst wederom een groot aantal posten moeten bezet wordenImmers, al aanstonds viel mijn oog op die arbeids- en verzekeringsraden, 't Valt moeilijk te ontkennen, dat door het in het leven roepen van tal van nieuwe bestuurslichamen onze wetten èn omslachtig, én dit vooral kostbaar worden. Gaan wij zeer in 't kort ten einde een en ander te bewijzen, eens even na, welke nieuwe bestuursorganen door onze jongste wetten in het leven geroepen zijn. Ons zal dan duidelijk blijken, dat deze in de laatste jaren ons op millioenen en millioenen zijn komen te staan, welke sommen bij eenige vereenvou diging zeer veel verminderd hadden kunnen wordenwelke sommen en dit klemt vooral men nut tiger had kunnen besteden. En nu ter zake I. De Ongevallenwet en de daarbij zich aansluitende Beroepswet riepen in het leven: lo.De Rijksverzeke ringsbank te Amsterdam met Raad van Toezicht, driehoofdig bestuur, secretaris-generaal, een leger van ambtenaren enz. 2o. Twaalf dienst- kringen voor confroleerende genees kundigen. 3o. Negen agentschappen met te zamen vijf-en-zeventig agenten onder een inspecteur. 4o. Honderd drie en vijftig plaatselijke commissiën. 5o. Een Centrale Raad van Beroep te Utrecht (12 ambtenaren) en 16 Raden van Beroep (32 ambtenaren). II. De gewijzigde wet op het no tarisambt schonk 12 Kamers van Toezicht over de notarissen en can- didaat-notarissen. lil. De Hinderwetten begiftigden ons met: lo. Een Algemeen College van Toezicht, Bijstand en Advies voor het Rijkstucht- en Opvoedings wezen. 2o. Vijf Rijkstuchtscholen en vier Rijksopvoedingsgestichten met den aankleve van dien. 3o. Zeven en twintig voogdijraden. IV. De drankwet hielp ons aan 9 inspecteurs en adjunct-inspecteurs. V. De gezondheids- en woning wetten bezorgden ons lo. Een centrale gezondheidsraad te Utrecht met een hem een droom gelijkende gebeurtenis overtuigde. Percy verwijderde zich geen oogen- blik van de sponde van den zwaar mishandelde en gekwetstehij liet geen middel onbeproefd om zijn pijnen te verzachten, hem in't leven te behouden. Doch alles was vruch teloos; maar al te spoedig zag hij dat de toestand hopeloos was. De onder de voeten der onbarmhartige vervolgers bekomen kneuzingen wa ren te zwaar; de oude, trouwe bescher mer vanLucile zou spoedig den laatsten adem uitblazen. Zoo was de namid dag verstreken, en de avond daalde. Walbeek en de drie jongere kinderen hadden zich uit de kamer verwijderd. Lucile en haar moeder zaten hand in hand aan Fo Chungs bed, aan dachtig luisterend naar de zachte ademhaling van den schijnbaar rus tig slapende. Aan de andere zij de van het bed zat Percy, hij hield de hand van den gewonde in de zijne en onderzocht bestendig den langzamerhand verzwakkenden pols slag. Op zacht fluisterenden toon richt te de moeder nu en dan eenige tee- centraal laboratorium. 2o. Negentien inspecteurs. 3o. Honderd en dertig gezondheidscommissiën. 4o. Een col lege van bijstand, bedoeld in art 35. der woningwet. VI. De schepenwet voegde hieraan toe: lo. Zes inspecteurs +-een aan tal experts. 3o. Een Raad voor de Scheepvaart. 3o. Eene commissie lot vaststelling van de minimumuitwate ring. VII. De Mijnwet eischte een Mijn- raad, staatstoezicht op de mijnen, staatsexploitatie(driehoofdige directie) een raad van beroep voor het mijn wezen, het opsporen van delfstoffen van staatswege. Als men nu bedenkt, dat alles, hetwelk zooeven opgesomd is, na 1900 tot stand kwam en nu nog Bakkersraden, Arbeidsraden, Verze keringsraden op het program staan, dan geloof ik, dat men niet over drijft, wanneer men spreekt van omslachtige, doch boven kostbare wetten 1" De redactie voegt daaraan toe De bedoeling is natuurlijk niet al de bovenvermelde ambtenaren over bodig of nutteloos te noemen. Even min als de meeste wetten, welke zij hebben uit te voeren, zouden wij de meesten dier ambtenaren willen missen. Maar toch 't had eenvou diger en goedkooper gekund. Daarin heeft schr. gelijk. Of er thans nog mogelijkheid zou bestaan, om zonder schade die mogelijke vereenvoudiging en bezuiniging aan te brengen? On getwijfeld zullen velen, zullen de meesten, verstandige pogingen daar toe met dankbaarheid begroeten. Echter make men zich geen illusiën 1 Eenmaal bestaande organisaties te vereenvoudigen en in te krimpen is in veel gevallen een uiterst moeilijke bijna ondoenbare taakook indien men moet toegeven, dat de eerste opzet te kostbaar is geweest. De Nederlandsche onderwijzers. De „Nieuwe Courant" is van oor deel, dat velen met een gevoel van instemming zullen hebben kennis genomen van de rede, door den heer Lancée, als voorzitter, bij de opening van de jaarvergadering van het „Ne derlandsche Onderwijzers-Genoot schap" te Arnhem uitgesproken. Met genoegen zullen zij hebben ontwaard, dat er onder degenen die aan het groote korps der Nederlandsche on derwijzers leiding geven, toch nog mannen zijn, die durven zeggen, in het openbaar en tegen het socialis tisch drijven in, dat een „absolute neutraliteit" van den openbaren on derwijzer tegenover de geschiedenis van het vaderland en het regeerende Vorstenhuis „klinkklare nonsens" is. Dat nog altijd de meerderheid der dere woorden tot haar wedergevonden dochter, die er liefderijk met licht begrijpelijke feekens en gebaren op antwoordde. Minder uit gewoonte dan wel uit mistrouwen in het te ruggekeerde spraakvermogen, en be seffende dat het haar aanvankelijk moeilijk zou vallen, aarzelde zij haar gedachten in woorden te kleeden. Met diepe aandoening sloeg Percy op haar lief gelaat de uitdrukking van bezorgheid en steeds zwakker wordende hoop gade. Sinds de ver gewaande als een reddende engel voor haar verschenen was, scheen het alsof zij zijn tegenwoordigheid als zeer natuurlijk beschouwde. Maar wanneer haai blikken de zijne ont moetten, of hij met hartelijke woor den zich tot haar wendde, om haar te bemoedigen en op te beuren, dan verried een zekere schroomvalligheid dat zij zich het laatste met hem ge voerde onderhoud herinnerde. Een zachte beweging van den Chi nees stoorde haar in haar over denkingen, en zich tot hem keerend, zag zij hem in de wijd geopende oogen. Eerst zag Fo Chung Lucile en openbare onderwijzers dit met den heer Lancée zoo gevoelt, daarvan is de „Nieuwe Crt." overtuigd. Wat reden tot ongerustheid gaf was, be halve de ruime instemming welke de beruchte Ossendorp-rede in den Bond van Nederlandsche Onderwijzers vond, de betrekkelijke onverschilligheid waarmede diens theorieën door de onderwijzers daarbuiten aangehoord werden. Er kwamen wel piotesten van afdeelingen van het N. O. G., maar de indruk bleef toch bestaan, dat Ossendorp's woorden het type van den openbaren onderwijzer hadden geteekend. Dat juist heeft meent het blad aanleiding gegeven, dat sommige gemeentebesturen (die van Rotterdam en Amsterdam natuurlijk, wijl in de groote steden de socialistische geest het ruimst zich voortplant) voorschrif ten hebben uitgevaardigd of wenken toegediend, waarover de heer Lancée zich beklaagde. De noodzakelijkheid om den on derwijzer in zijn buiten-ambtelijke vrijheid van overheidswege te be perken vloeit zeker niet uit den aard van het ambt zelf voortintegendeel, de overheid late hem zoo vrij mogelijk, zoolang de onderwijzer die noodza kelijkheid om zichzelf in dat opzicht te beperken, blijkt in te zien. En hieraan nu rees èn door Ossendorp's rede èn door andere uitingen van openbare onderwijzers èn door de wijze waarop ook andersdenkende collega's die dingen aanhoorden en lieten gaan, twijfel. „Wij erkennen den plicht" aldus de voorzitter van het N. 0.,-G. in zijn welsprekende en door de vergadering luide toegejuichte rede „dat een ambtenaar, ook buiten zijn diensttijd, zich heeft te onthouden van daden of uitingen die den dienst kunnen schaden Wij erkennen den plicht ons in onze uitingen te houden binnen de perken, die aan ieder beschaafd ambtenaar mogen worden gesteld Wij begrijpen zeer wel, dat geen ongebonden vrijheid kan worden gelaten aan een groot korps ais het onze „Wie dit erkent en daarbij den klinklaren nonsens" signaleert van een theorie als de voor onze volks gemeenschap verderfelijke „absolute neutraliteit", kan inderdaad van het openbaar bestuur „vertrouwen in de loyauteit van de onderwijzers" vra gen die zijn gelijk hij. Het Nederlandsch Onderwijzers-Genoot schap begrijpt— meent de „N. Ct." de taak, die het in de onderwijzers organisatie te vervullen heeft, goed door duidelijk te doen uitkomen, dat er zóó zeer velen zijn. Naar „de Tijd" verneemt, zullen met het oog op de behoefte aan ser haar moeder aan, toen sprak hij langzaam, als moest hij zijn gedach ten verzamelen en met de aan zijn volk eigene doodsverachting, tot Percy Het zal spoedig met mij ge daan zijn. En even rustig vroeg hij Is 't zoo niet, dokter Percy knikte toestemmend. Ge zijt een man voegde Percy er ernstig, bij en hem die zóó als gij gehandeld heeft behoeft de waar heid niet verzwegen te worden hij beeft niet terug voor den laatsten stap. Wat is sterven hernam Fo Chung met zekere onverschilligheid. Niets andgrs dan ter ruste gaan na zwaren arbeid en dat is goed. Maar ik denk over alles na, en dit zeg gende zweefden zijn bliken met in nige teederheid naar Lucile en haar moeder. Hoe kwam het dat Lucile mijn kind werd 't Moest zoo zijn. Mijn lieveling was stom en nn kan zij weder spreken, ik begrijp alles dokter. Indien ik haar plotseling haar ouders in de verte had aange wezen,zou zij hen zijn nagesneld.Maar toen zij kiezen moest tusschen haar onden Fo en haar ouders, moest zij geant-majoors bij de landweer de on derofficieren, die ingevolge artikel 2 punt 6 der Pensioenwet het leger verlaten, in de eerste jaren niet meer worden aangesteld tot officier bij de landweer. De toestand der gemeente Rotterdam. Uit het in druk verschenen verslag van den toestand der gemeente Rotterdam over 1909 blijkt, dat de bevolking door geboorte toenam met 12,699, en door vestiging met 17,887 personen en verminderde door sterfte met 5069 en door vertrek met 19.369 personen. De totale vermeerdering bedroeg 15.318 mannen, 15.268 vrouwen, totaal 30.586 personen, en de totale vermindering 12.444 mannen en 11.994 vrouwen, totaal 24.438. De bevolking nam dus toe met 2874 mannen en 3274 vrouwen, totaal 6128 en bedroeg op 31 December jl. 202.628 mannen en 215.155 vrouwen totaal 417.783 zielen. Het aantal Ned. Hervormden bedroeg 244.241,Roomsch-Kathoiieken 107.794 Gereformeerden 28.459,Ned Israëlieten 10.569, enz. Van de geboorten werden 12.786 levend en 564 levenloos aangegeven. Van de 12.786 levend geborenen waren 501 onwettig, en van de 564 levenloos aangegevenen 54. Het getal in 1909 gesloten huwelij ken bedroeg 2948, en dat der echt scheidingen 207. Het getal huwelijken is belangrijk lager dan het vorig jaar, het getal echtscheidingen belangrijk hooger. Het aantal kiezers bedroeg voor de Tweede Kamer 46.565, voor de Prov. Staten 46.397 en voor den gemeente raad 42.682. Het bedrag der gemeenteschulden bedroeg 1 Januari 1909 f 93,971.600. Uit den staat der belastingen blijkt, dat o.m. het binnen-havengeld op bracht f501,451.14, het zee-haven geld f 1,743,806.381/2, het kadegeld f 196,044.64, het openbaar slachthuis f 159,699.39, 't schoolgald f422,964.17, de veemarkt f64,699.01, de Beurs f 52,808.89, de vischafslag f 24,939.86, het vergunningsrecht f 76,079.70, enz. Op 31 December bestond vergun ning voor 824 lokaliteiten. Het wette lijk maximum was 823. Door besmettelijke ziekten werden aangetast 1382 personen, waarvan 618 door roodvonk, 553 door diphtheritis, 158 door febris typhoidea en 34 door cholera. Hiervan overleden aan febris typhoidea 28, roodvonk 24, diphthe ritis 36 en cholera 15, verder 1 aan variolae en 2 aan meningitis, totaal 106. 95 personen vonden door verschil lende ongelukken op publieke plaat sen een piotselingen dood. 45 zelf moorden zijn gepleegd en 18^pogingen om geen van allen te verliezen, haar stem gebruiken, is 't zoo niet dok ter? Was 't niet een geluk voor mijn lief kind, dat de menschen mij onder hun voeten vertrapten Zeg, dokter, ik hoor 't zoo gaarne, zeg Fo Chung, de oorzaak van uw dood heeft uw lieveling de spraak terug gegeven Ja, Fo Chung, antwoordde Per cy plechtig, de hand van den ouden man drukkend, die gedachte moge u tot uw laatste oogenbiik een troost zijnwaar menschelijke kunst en kennis onmachtig waren, was het voor u weggelegd, een genezing te bewerken. Fo Chung glimlachte tevreden. Hebt ge 't gehoord, Lucile vroeg hij haar blijmoedig. Ja, beste Fo, antwoordde Lucile langzaam, doch zich inspannende om haar stervenden vaderlijken vriend een laatst bewijs van haar innige ver knochtheid te geven. Haar moeder weende in stilte. Percy luisterde met ingehouden adem naar deze nieuwe proefneming. John Chinaman lachte vergenoegd. Hoe lieflijk klinkt uw stem, sprak

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1