1 «IS Kill 30 Juli. Zaterdag Feuilleton. ¥AM iir.lt 1M OP OEI 1M. No. 177 1910. binnenland. 48e J aar $rang. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-Hduertentiën op zeer uoordeeiige uoortuaarden President Faiilières in Nederland. Van 3 tot 6 Augustus komt te Rot terdam het Fransche opleidingsschip der marine „Bougainville", terwijl alsdan per eigen stoomjacht eve»eens verwacht wordt de president der Fransche republiek, de heer Faiilières. Met de salonboot „W. F. Leemans" van de maatschappij Fop Smit en Co. zal door president Faiilières en de of ficieren der „Bougainville" een water tochtje worden gemaakt naar den Moerdijk. Ziekteverzekering. De Haagsche briefschrijver van de „Zaanlandsche Ct.", hoewel ingeno men met het ontwerp-arbeiders- ziekteverzekering, noemt eenige be zwaren er tegen. De verplichte deelneming wordt door het regeeringsvoorstel niet al gemeen talrijke categorieën zijn uit gesloten; daaronder werklieden, die een loon genieten, lager dan het bij de wet bepaalde minimum en voor deze iaatsten iijkt een voorziening in de eerste plaats noodig. De voor dracht gaat wel uit van het beginsel der verplichte verzekering, maar hinkt toch op twee gedachten, ook waar zij de ziekteverzekering beperkt tot een geldelijke uitkeering en niet te vens de geneeskundige behandeling laat omvatten. Deze blijft, zoo de verzekerde dit wil, geheel overgelaten aan de bestaande of nieuwe zieken fondsen. Een goede, algemeene rijks verzekering behoort in de plaats te treden van den arbeid der zgn. zie kenbussen, begrafenisfondsen en der gelijke. Geen samengaan van dwang en vrijwillige verzekering. Een andere ernstige leemte is deze. Wat de minister ziekteverzekering noemt is inderdaad niets anders dan een tijdelijke uitkeering van zieken geld, d. i. van het vermoedelijk te kort aan ontvangen loon, door ziekte berokkend. De regeling, die noch geneeskundige behandeling, noch begrafenisgeld omvat, lijkt waarlijk geheel onvoldoende. Een goede ziek teverzekering, waarbij de arbeidende stand wezenlijk baat vindt, zal on afwijsbaar moeten voldoen aan den eisch van afdoende en voor 't geheel te voorzien in de nooden, die door ziekte in het gezin van den werkman ontstaan: genees-, heel- en verlos kundige hulp, verpleging in of buiten 't gezin en aan eenigszins met de be hoeften overeenkomende eischen van levensonderhoud dergenen, die door de ziekte werden versloken van hun inkomsten. En daar heeft 't ontwerp van minister Talma niets van. Het geeft eenigen bijslag voor 't derven van loon, maar behalve dat zieken 36.) Als ware hij zoo licht als een jong kind tilde Philip den blowlenden Chung op, en door Percy geholpen, oroeg hij hem naar het rijtuig, waar hij hem zacht op de achterbank legde. Dm niet hinderlijk te zijn, was Percy sen paar schreden teruggegaan. Van deze gelegenheid maakte de bandiet jj" de mijndistricfen gebruik om, over fen Chinees gebogen, hem toe te fluisteren :john Chinaman, ik behoor tot de schurken, die u vervolgden, maar ik was opgehitst door den ver- toeilijksten leugenaar, die ooit de waarheid verkrachtte. Wel heb ik tot de vervolging meegewerkt, maar ik heb u met geen vinger aangeraakt, om u leed Ie doen. En toch is het mij als had ik op een braaf mensch een moord gepleegdik heb u immei als een rechtschapen, eerlijk man geld laat het den armen of behoefti- gen kranke en de zijnen aan hun lot over. Het is een schijnvoorziening. En dan nog een van zoo beperk ten aard, dat alleen de verzekerde arbeider persoonlijk voor ondersteu ning in aanmerking komt bij ziekte, niet ook, wanneer vrouw of kind aan 't ziekbed gekluisterd wordt en de uitgaven van liet gezin daardoor evenzeer toenemen in een inate, waartegen zijn inkomsten niet zijn opgewassen. Deze beperking van de ziekteverzekering is misschien wel haar allerzwakste zijde. Ned. Onderw. Genootschap. Te Arnhem wordt de jaarverga dering van het Ned. Onderwijzers Genootschap gehouden. Om 11 uur werd gisteren het hoofdbestuur met de gasten op het raadhuis ontvangen, waar de burgemeester hen hartelijk welkom heette in Gelderland's hoofdstad. Volgens begaf men zich naar „Musis", waar een tentoonstelling van leermiddelen werd bezichtigd, en om haiftwee kwamen de afgevaardig den bijeen in de „Nieuwe Gdffee'rt- zaal", waar de voorzitter van de afd. „Arnhem" het welkom uitsprak en vervolgens de hger Th. Tancée, voorzitter van het: „N. O. G.", de openingsrede hiëïch-? Spreker stond uitvoerig stil bij de ergernis, in vele kringen gewekt door de bekende redevoering, in de Kerst week in de vergadering van den Bond van Ned. Onderwijzers uitge sproken. Spr. keurde met nadruk deze woorden af, die vooral den tegen standers van het Op. Onderwijs een scherp wapen in de handen gaf, en ook de verwijdering tusschen „N. O. G.," en „B. v. N. O." des te grooter maakte. De voorzitter kwam dan ook op tegen de redeneering van den Bond (vooral de socialisten daarin) alsof men tegenover het koningspaar even neutraal (leesonverschillig) moest zijn als bijv. tegenover een re- publikeinschen regeeringsvorm, wel ken wij niet hebben. En het ge volg is geweestaan banden leggen van den Ned. onderwijzer; getuige Amsterdam en Rotterdam, welk op treden spr. afkeurde. Spreker wees verder nog op eenige gelukkige verschijnselen in de onder wijzerswereld het werk van den Ned. Bond voor Lich. Opvoeding e.a. en vestigde vervolgens de aandacht op het thans verschenen „Ineenscha- lingsrapport." Met een opwekkend woord verklaarde hij daarop de ver gadering geopend. Aangenomen werd een voorstel van 't hoofdbestuur, in het reglement van het weersfandsforids, waarbij be paald werd, dat een der leden van het hoofdbestuur uit zijn midden wordt benoemd. De vier andere leden leeren kennen, John Chinaman 1 Ach ik moet mij verwijderen Gauw, John Chinaman geef me de hand en zeg dat je mij vergeeft. Gauw, gauw Dokterriep hij Percy toe, de arme man ligt nog niet gemakkelijk. De dokter snelde naar de andere zijde van het rijtuig en opende het portierhij zag dat Fo Chungs hand in die van den forschen man rustte, die kort tevoren hem den uitgang door het venster belet had en hoorde Fo Chung met moeite stamelen - Alles is nu goed Om der wille van het meisje had ik nog meer willen lijden. Allen vergeef ik. Mijn Lucile is niet langer stom. Zijn hand zonk langs zijne zijde neer. Philip verwijderde zich van het rijtug, en met de teederste zorg waakte Percy voor den gewonde. Waarheen vroeg de koetsier, toen ook Lucile en haar ouders in het rijtuig hadden plaats genomen. Naar mijn huis riep Waidbeck dringend, ik wil de beschermer mijner dochter zelf verplegen. Percy nam naast den koetsier op den bok plaats, en het rijtuig ver wijderde zich langzaam. worden verkozen voor den tijd van 8 jaar; om de twee jaar treedt een lid af, dat niet herkiesbaar is. Een bedrag van f 100 werd toe gestaan voor het compleleeren en in goeden staat houden van boeken en het aanschaffen van nieuwe werken voor de Peadagogische Bibliotheek. Waalwijk stelde voor, dat de ver gadering het hoofdbestuur opdraagt een zooveel mogelijk volledig onder zoek in te stellen naar de werking van de wet-Kuyper. Het hoofdbestuur is reeds in deze richting werkzaam geweest en aanvaardt deze opdracht, waarmee de vergadering haar instem ming betuigt. Hilversum stelt voor, dat het hoofdbestuur er bij de regeering op aandringe in de wet op te nemen de volgende bepalingwanneer aan een school met niet meer leerkrach ten dan de wet eischt, door vermin dering van 't aantal leerlingen, één of meer leerkrachten op wachtgeld kunnen worden gesteld, betaalt het rijk bij de handhaving van één of meer dier leerkrachten ais subsidie 60 pCt. van het salaris van een dier leerkrachten. Amsterdam stelt voorHet rijk keert 60 pCt. uit van het salaris der onderwijzers, welke boven het bij de wet verplichte aantal aan een school werkzaam zijn. Het hoofdbestuur stelt voor te lezen Het rijk vergoedt 60 pCt. van het salaris der onderwijzers, waar voor het nu f 260 uitkeert. Na eenige discussie neemt Hil versum het amendement-Amsterdam over, waarna Amsterdam het amen dement van het hoofdbestuur over neemt, dat daarna wordt aangenomen. Aangenomen werd een voorstel- Hoogeveen, bij de regeering aan te dringen op het openen van cursussen in verschillende deelen van ons land, om de onderwijzers bekend te maken met bewegingsspelen. Eveneens aangenomen werd een voorstel-Waalwijk, waarbij de ver gadering het hoofdbestuur opdraagt, een commissie te benoemen, die een onderzoek zal instellen naar de mogelijkheid van toepassing van het Mannheimer stelsel in de Neder- iandsche scholen, geamendeerd door Amsterdam, dat dit onderzoek zal geschieden in samenwerking met zustervereenigingen. Opgedragen werd aan het hoofd bestuur, een commissie samen te stellen, belast met het onderzoek naar hetgeen hier te lande wordt gedaan aan het onderwijs van zwak zinnige kinderen, voor wie meer per soonlijke leiding noodig is; eveneens een commissie te benoemen, die de regeling der personen in studie zal nemen en voor de volgende alge meene vergadering doen. voorstellen zal HOOFDSTUK VIII. Om de rust van den gewonde niet te storen en niet op nieuw zijn geleiders te verschrikken, onthielden de omstanders zich van alle luid ruchtige betuigingen en oogden zwijgend het rijtuig na. Maar nauwe lijks was het uit hun oogen verdwe nen, toen een dof gedruisch onder de volksmenigte werd vernomen en lang zamerhand tot een nieuwen storm aangroeide. Men onderzocht en vroeg naar de aanieggers der schandelijke daad, naar de personen die met allerlei listen en lasterlijke aantijgin gen de volkswoede tegen een niet alleen onschuldig, maar zelfs braaf en rechtschapen man hadden opge wekt. Men hield het oog op ver scheidene personen, die zich uit het gedrang trachtten te verwijderen. De een meende dezen als den opruier te herkennen, een andere wilde genen er voor houden. Nog stond alleen het beeld van de door doodsangst gefolterde schoone danseres voor den geestnog scheen in aller oor de doordringende kreet te weergalmen, die het duidelijkste bewijs was, dat Middenstand. Gisteren vergaderde te 's Graven- hage de Staatscomn.issie voor den Middenstand iri het geoouw van de directie van den landbouw. Behandeld werd een concept-wetsontwerp hou dende maatregelen ter bevordering van contante betaling. Aangezien hier mede de verschillende onderwerpen welke bij de commissie aanhangig waren, zijn afgehandeld, besloot de commissie haar verdere werkzaam heden op te schorten tot na de ver schijning van het rapport der enquête commissie. Herhalingsoefeningen. De minister van oorlog heeft, op grond van het Kon. besluit van 6 dezer, bepaald, dat de tot de lo en 2o mi- trailleurafdeelingen behoorende ver lofgangers der lichtingen van 1905, 1907 en 1909 in 1910 onder de wa penen moeten komen en met groot verlof moeten worden gezonden op „de volgende data Die der 1ste mitrailleurafdeeling (lichting 1905) op 5 September en 30 September a.s.die der 1ste mitrail leurafdeeling (lichting 1909) op 3 October en 28 October; die der 2de mitrailleurafdeeling (lichting 1908) op 3 October en 28 Octoberdie der 2de mitrailleurafdeeling (lichting 1909) op 7 November en 2 December. Huisvlijttentoonstelling. Gisterenochtend bezochten de mi nisters van oorlog en van marine, mei hunne adjudanten, de huisvlijttentoon stelling te Scheveningen, waar zij ontvangen werden door den heer Deen, bij afwezigheid van den voorzitter. Voorts door de heeren van Haatten, van der Mandere, secretaris-generaal der tentoonstelling, en den heer van Es, president der koloniale afdeeiing. De ministers bezochten zeer lang durig de tentoonstelling en toonden o.a. veel belangstelling voor de mili taire inzending en de inzending van de opleidingsschool te Hellevoetsluis, alsmede voor de buitenlandsche in zendingen. In de bestuurskamer wer den de ministers ververschingen aan geboden. Voorts bezochten de tentoonstelling Sir George Buchanan, Engelsch gezant te Scheveningen, met zijne echtge- noote en lord Acton, le secretaris der Britsche legatie, die vooral zeer veel belangstelling aan den dag leg den voor.de inzending der „Scottish home industry." Opzichter Waterstaat Ned.-lndië. Ter beschikking van den Gouver neur-Generaal van Ned.-lndië kunnen het gemis der spraak volstrekt niet het gevolg eener gruwelijke vermin king was en met steeds toenemende verbittering verlangden de over hun eigen lage handeling ontstelde ge moederen zich te wreken op dege nen die hen er toe hadden aange vuurd; men wilde hen doen boeten voor hetgeen men aan den Chinees en zijn beschermeling misdreven had, hun bloed moest de schande uitwisschen, na de smartkreten van een erbarmelijk vermoorde met af grijselijke spotternij beantwoord ie hebben. Opnieuw ontstond een vree- selijk tumult, een schel gefluit en gegil galmde door de straten, toen eensklaps een enkel persoon door zijn luide en op trillenden toon ge uite uitroepen de aandacht tot zich trok en een zekere doffe stilte ver oorzaakte. Aller blikken werden op den man gericht die met over elkander geslagen armen op de bovenste trede van den stoep des schouwburgs stond van waar hij over de dreigend golvende menigte rondzag. Velen herkenden in hem dengene die bij het in het rijtuig plaatsen van worden gesteld, om benoemd te wor den tot opzichter bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare wer ken in Ned.-lndië, personen die met voldoenden uitslag het examen hebben afgelegd voor opzichter bij den rijks waterstaat in Nederland en practisch ontwikkeld zijn. Zij die voor plaatsing in aanmerking wenschen te komen, behooren zich, bij gezegeld adres, te wenden tol het departement van koloniën. Nadere bijzonderheden bevat de „Stct." no. 175. De Amsterdamsche begrooting. Op de gemeentebegrooting voor het jaar 1911 zal geen belastingverhoo- ging worden voorgesteld. Bovendien schijnt het dit jaar niet noodig te zijn, zoozeer te bezuinigen als het vorige jaar. Althans voor twee plannen waar van de uitvoering verleden jaar te kostbaar werd geacht, nl. den aan leg van een plantsoen op het Jonas Daniël Meijerplein en de bijtrekking van de oude Oosterbegraafplaats bij het Oosterpark zijn op de nieuwe begrooting de benoodigde gelden uitgetrokken. Regen, regen, alie dagen regen Althans in mijn buurt, misschien is het bij U beter, lezers, ik hoop het. 't Is bij ons zoo nat, dat men er landziekig van zou worden. En dat hebben we nu, zeggen de menschen, te danken aan Sinte Margriet, die het op haar naamdag liet regenen, en als ze dat doet, dan regent het zes we ken achtereen, 't Begin is goed, dus dat belooft wat. Ik wil mij echter door die „voorteekenen" maar liever niet uit mijn humeur laten brengen en het voorlooptg nog maar houden met den ouden tuinman, van wien ds. Laurillard vertelde. Dominé vroeg aan den ouden tuinbaas, die van 't weer veel ervaring had, of 't praatje eenige waarheid inhield. „Och do- miné", was het antwoord, „mijn on dervinding isregent het op Sinte Margriet, dan regent het zes weken heel veel, heel weinig of heele- maal niet". Mij dunkt, die oude weer kenner had het nog zoo heel mis niet. Intusschen, wij zitten nu maar met en in die nattigheid. Er is al een poëet opgestaan, die zich gestemd gevoelde „natte tijden" te bezingen en uit zijn lied blijkt, dat ook hij zijn goed humeur nog niet verloren heett; Niemand zit meer op een droogje In deez' schoonen zomertijd Zelfs op straten, wegen, pleinen Wordt men door een bad verblijd, 'tls alom een waterzoodje, Dit erkent nu toch wel elk, Fn proeft het misschien ook Bpoedig Hier en daar wel aan de ineik. den doodelijk gewonden Chinees,de behulpzame hand had geboden, en enkele stemmen prezen hem voor zijn menschiievendheid. Maar Philip lachte spottend. Ge verklaart dat ik een goede kerel ben, klonk zijne luide stem. Een uur geleden zou het mij mis schien aangenaam geweest zijn, maar nu verdien ik dat niet, zijn ver weerd gelaat nam een woeste uit drukking aan toen hij dit zeide, want hoort, ge ziet in mij een ver vloekten avonturier, die zich steeds tegen de wetten van het land ver zette, en zoo het jelui plezier kan doen, me daarvoor op te hangen, doe het, ik bekommer me even weinig om mijn leven als om een stroohalm. Hij is krankzinnig of wil praat jes maken om zich voor onze billijke woede te beveiligen, riep een stem, en toen Philip het oog wendde in de richting van waar dit kwam; herkende hij Standby die getracht had uit het gedrang te komen, maar nu vreezende zich daardoor bij het verbitterde volk in verdenking te bren gen, de vlucht niet durfde voortzetten (Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1