Vrijdag Gemeentebestuur. No 176, 1910. 29 Juli. p reis ZO BINNENLAND. ücheren. Tram ddelburg. FeuilteiotL fenöienst. 48e Jaargang VL1SS1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden OPENBARE KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, brengen ter openbare ken nis dat de ontwerp winterdienstre- gelingen 1910 1911 der Hollandsche llzeren Spoorwegmaatschappij, der Nederlandsche Centraal Spoorweg maatschappij en der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen van af heden ter Secretarie ter visie liggen en dat eventueele op merkingen dienaangaande door be langhebbenden vóór of op 5 Augustus 1910 rechtstreeks aan het Departement van Waterstaat behooren te worden ingezonden. Vlissingen, 28 Juli 1910. Burg. en Weth. voornoemd, J. G. VAN NIFTR1K Jr., L. B. De Secretaris, W1TTEVEEN. <OOP, in de en Oprit 10. ur: woning van n. 7 kamers, waterleiding Huurprijs 20 lestraat 26. 6.22*, 9.20, n 11.17*. Hel de Paul Kru is resp. 5, 10 9.23, lO.lSf, 5.38, 7.S—8.18 Domburg 6.45, 3.20, 4.32§, 1 Ideiburg5.05*, 44§, 4.15, 5.51§, issingen 5.0 5* 55 en 9.37. loopen alleen n 15 Mei lot en j loopen alleen, ali en Augustus, loopen alleen op Iburg. rmiddag6.—* 8.30, 9.—, 9,30 12.—. 30, 12.45, enz,, uur, dan weder de laatst ver- rmiddag6.30*, -,9.30,10.-, Voorzitter van den ministerraad. Tijdens de afwezigheid van den minister van binnenlandsche zaken, die tot het laatst van Augustus in het buitenland verblijf zal houden, is ter zijner vervanging de minister van financiën, mr. Kolkman, opgetreden als tijdelijk voorzitter van den minis terraad. De tariefwet. Van goederhand wordt verzekerd, dat de berichten omtrent de voltooi ing der voorbereiding eener tariefwet onjuist zijn en bijgevolg ook de me dedelingen omtrent den inhoud van nog in bewerking zijnde voorstellen, waarvan het tijdstip van indiening aan de Staten-Generaal zelfs nog niet is aan te geven. Wijziging van de Gezondheidswet. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging van de Gezondheidswet. De wijziging betreft de organisatie en werkwijze van het staatstoezicht op de volksgezondheid, waarvan de minister van binnenlandsche zaken Bj oordeelt, dat de wet geen voldoenden waarborg geeft voor een goede leiding der inspectie, noch uit technisch, noch uit administratief oogpunt. De ervaring heeft den minister geleid tot een ontkennende beant woording van de vraag, of de bedoeling des wetgevers toereikt is of m. a. w. lo. de centrale gezond heidsraad centrum van krachtige S leiding is geworden 2o. de inspec teurs hebben gewerkt onder leiding van de hoofdinspecteurs. Wat den centralen gezondheidsraad betreft, door de samenwerking van I zijn leden kunnen adviezen van hoos ,5, Ienz., uur, dan weiLr r, de laatst ver dag van Vlissi»' week uitsluitend 2.30 rden des Zondag8 gen niet gereden. 6.—, 6.20, 6.45, i.—, 10.20, 10.40, .2,30,'1.—, 1-30 4.30, 4.50, 5.20, ",20. 6.10, 6.30, ou, 10.10, 10.30, ,m. 12.10, 12-45. 3.40,4.10,4.40 1,7.30,8. 3, vm 50, O— 35.) Haar boezem zwoegde als van een stikkende, een donkere gloed kleurde naar gelaat, haar zenuwen waren vreeselijk gespannen, en haar hand omklemde die van Fo Chung zoo jjast, dat hij, als door een pijnlijke ukking ontwaakt, de oogen weder opende en tot het afgewend gelaat zijner lievelinge opzag. Nu bewoog zij de lippen. Met ver wondering merkten Philip en de enter hem staanden op dat zij met en uitdrukking van woeste vertwij- enng naar adem hijgde. Nog slechts «n- schemering van het kleed der .°°r haar man ontvoerde vrouw was zichtbaar. Een zware zucht ontglipte Luciles borst. 6 P triiT !^oe klonk hel zacht en innend, vervolgens luid, helder en ooordrtngendMoe—der! Moeder wetenschappelijk gehalte worden verkregen, doch wanneer, gelijk in zoo menig geval, snel en doeltreffend handelen wordt gevorderd, of een practische leiddraad wordt gezocht, dan schiet deze organisatie volgens den minister, ten eenenmale te kort. Als gevolg hiervan komt ook het technisch element, waarop het bij de volksgezondheid bijna steeds aan komt, niet voldoende tot zijn recht. Bovendien leidt het bestaande terri toriale stelsel tor den zonderlingen toestand, dat de behandeling van gelijksoortige onderwerpen voor een groot deel afhangt van de opvattin gen, die men aan deze of aan gene zijde van de grens van een ambts gebied pleegt te hebben. Eenheid van behandeling, gelijkheid van beslissing en var, uitgangspunt voor het geven van adviezen is er niet, tengevolge van de territoriale indeeling van de hoofdinspecteurs. Een centrum van krachtige leiding had deze fout ten deele kunnen vergoeden, maar schrijft de minister een centrum is er wel, krachtige leiding kan er niet zijn. Te minder nog, doordat de hoofdinspecteurs, ambtenaren onder den raad, leden van den raad zijn, daarin zelfs de meerderheid hebben. Bij het ingediende ontwerp is nu de minister van het standpunt uit gegaan, dat de centrale gezondheids raad niet de leiding moet hebben van den dienst, maar een adviseerende taak moet bezitten. Hij moet zijn een wetenschappelijk college, dat de regeering op verzoek en eigener beweging voorlichting geeft over vraagstukken van volksgezondheid. Als zoodanig kan dat college, volgens den minister, vooral op het ruime gebied van de wetgeving nog uit nemende diensten bewijzen en een belangrijke functie vervuilen, te meer nog, indien, wat de minister ernstig zou overwegen, een geregeld verband werd gelegd tusschen zijn departe ment en den raad. Ter wille van de practische voorlichting van den raad zullen de hoofdinspecteurs ambtshalve buitengewone leden van den raad zijn. De inspectie zal werken onder den verantwoordelijken persoon, den mi nister van binnenlandsche zaken. Alle oorzaken van verwarring, ver traging en moeilijkheden zullen dan zijn weggenomen. De inspectie zal voorts uitsluitend vakinspectie worden met vak-hoofd inspecteurs voor het geheele rijk, en territoriale vak-inspecteurs. De vak-hoofdinspecteurs zullen zorgen voor eenheid in de takken van dienst, die thans zoo noode en tot schade van de goede zaak wordt gemist. Wanneer de regeering een advies over een aangelegenheid van algemeenen aatd, d.i. die niet slechts op een bijzonder geval betrekking zoodat ieder die het hoorde een rilling door de leden voer. 't Was een kreet, die veertien lange jaren in een stip des tijds veranderde een kreet, die aan de gefolterde moederborst nieuw leven schonk; een onmiskenbare, ondubbelzinnige kreet, die geheimzin nig aan weerszijden een band her stelde die men reeds zoo lang als reddeloos gebroken waande. Ook indien de verbeelding der ouders niet opgewekt, zij niet eenigermate voorbereid geweest waren op de mogelijkheid der vervulling van de dierbaarste hoop, ook dan had zulk een kreet niet zonder uitwerking kunnen blijven. Maar alsof door de geweldige inspanning, waartoe Lucile zich had gedwongen en die haar verstijfde tong losmaakte, tegelijk haar levensdraden gesprongen waren, alsof met het eerste woord dat na veelja rig zwijgen zich uit haar borst wrong, ook haar ziel het lichaam verlaten had, zonk zij onmachtig naast den ongelukkigen Fo Chung ter aarde. In hetzelfde oogenblik opende zich de muur der opnieuw opeengedrongen volksmenigte en Percy stond naast haar. Zacht hief hij haar hoofd op, heeft, doch het geheele land betreft, noodig heeft, zal de vak-hoofdin specteur de onderscheidene adviezen der inspecteurs overleggen en daarbij, zoo noodig, zijn technisch advies voegen. -Behelzen de adviezen der inspecteurs uiteenloopende meenin- gen, dan zal hij de aangewezen des kundige zijn om die meeningen tot een voor het practisch handelen der regeering bruikbare eenheid te ver werken. Bij de regelen, door de Kroon te stellen, zal een en ander nader wor den uitgewerkt. Inrichting van de inspectie op deze wijze beantwoordt aan de eischen van de praktijk, zooals die door den minister bij herhaling zijn gevoeld. Het technisch element zal daardoor steeds tot zijn volle recht komen. Voor zoover er behoefte mocht be staan aan rechtstreeksch overleg tusschen verschillende takken van dienst, dat niet zooals thans meer malen gebeurt door de inspecteurs behoort te worden gepleegd, zullen de hoofdinspecteurs daarin moeten voorzien. De Rijksmiddelen. Prof. Nolens in de „Nieuwe Ven- loosche Ct.", besluit een artikel dus: Er is een tamelijk belangrijk tekort. De uitgaven stijgen, en niet het minst door de noodzakelijke uitvoe ring van eenmaal aangenomen nieuwe wetten. Nieuwe middelen zullen op den duur niet achterwege kunnen blijven. Het verhoogd tarief, dat overigens nog niet ingediend, iaat staan in werking is moet in verband blij ven met de sociale maatregelen, met name de invaliditeitsverzekering. Wenschelijk is derhalve dat het successieontwerp zoo spoedig moge lijk wordt afgedaan. En onvermijdelijk dat naar andere bronnen worde uitgezien. Bevolkingscijfers. De bevolking van Nederland is in 1909 toegenomen met 73.233 inwo ners, of 12.57 per mille. Voor de groote gemeenten die met een be volking boven 20.000 inwoners bedroeg die toeneming 14.04 per millevoor de overige gemeenten 11.69 per mille. Het aantal geborenen bedroeg 29.13 op 1000 inwoners der gemid delde bevolking voor het rijk 27.03 voor de voornaamste en 30.39 voor de overige gemeenten. Het aantal overledenen bedroeg in diezelfde volg orde 13.70, 13.01 en 14.10 op 1000 inwoners. De toeneming der meerdere geboorte dan sterfte was 90.483 zielen of 15.53 per duizend inwoners der aanvangsbevolking op 1 Januari 1909. In de voornaamste gemeenten was en met een op gevoelvollen toon gesproken en haar innig aangrijpend God zegene u, lief, trouw kind riep hij haar weder lot bewustzijn. Ver volgens week hij van haar zijde, om zijn plaats te doen inne men door de met verjongde kracht toesnellende moeder, die luid wee- nend de weder gevonden dochter in de armen klemde en door vreugde buiten staat was een woord te uiten, terwijl de werktuigkundige met door tranen benevelde oogen naderde en ingsgelijks zijn dierbare dochter aan zijn hevig kloppend hart drukte. Percy gaf zich slechts eenige oogen- blikken aan het gevoel der vreugde overmet hei innigste medelijden boog hij zich over den armen Fo Chung, die zoodra hij voor het eerst Luciles stem gehoord had geen pijn meer scheen te gevoelen. Docter, sprak hij glimlachend, nu is 't goed. Wat is er aan den armen Johan Chinaman gelegen Zij heeft de spraak, haar ouders terug, John Chinaman is overbodig ge worden. Stil, stil, oude vriend, zei Percy vertroostend, terwijl hij den toestand deze verhouding 14.12, in de overige gemeenten 16,38 per duizend. Door meerder vertrek dan vestiging nam de bevolking in totaal af met 17.250 of 2.96 per duizend. De voornaamste gemeenten verminderden door meer vertrek met 0.07 pet duizendde overige gemeenten met 4.68 per duizend. In zestien van de 24 voornaamste gemeenten (Amsterdam, Arnhem, Bre da, Delft, Deventer, Dordrecht, Gouda, Groningen, Haarlem, Den Helder, s Hertogenbosch, Leiden, Maastricht, Rotterdam, Tilburg en Zaandam) had in 1909 meer vertrek dan vestiging plaats. In Zwolle was het overschot van vestiging boven vertrek uiterst gering. De gemeenten Haarlem en Maastricht zagen haar bevolking met een kiein getal afnemen. Alleen in de provinciën Zuid-Holland en Lim burg was meer vestiging dan vertrek op te merken. Verder bedroeg het aantal levenloos aangegeven kinderen in 1909, 3845 van het mannelijk en 3180 van het vrouwelijk geslacht. Op 1000 geborenen kwamen in het rijk 39,51 levenloos aangegevenen voor. In de groepen der voornaamste en overige gemeenten was deze verhou ding respectievelijk 37,16 en 40,76. De haven van Terneuzen. Eenige weken geleden bevatte de „Zeepost" een bericht, hetwelk ook door ons blad werd overgenomen, volgens hetwelk er opnieuw onder handelingen zouden worden gevoerd betreffende overneming door de Bel gische staatsspoorwegen van de lijnen MechelenTerneuzen en GentTer- neuzen. Voor Terneuzen zou die overneming volgens dat blad beteekenen dat de Nederlandsche haven geheel komt onder de Belgische invloeden, die Antwerpen willen bevoordeelen. Ook de Kamer van Koophandel te Neuzen wees in het jongste verslag op het feit, dat de handel zich meer en meer naar Gent verplaatst. Het „Handelsblad van Antwerpen" geeft thans het oordeel weer van een Antwerpschen handelsman, eeniger mate belanghebbende in de zaak, die met het oog op de verplaatsing van den houthandel naar Terneuzen, wilde weten of de Antwerpsche kooplieden reden hadden om ongerust te zijn over die verplaaising en daarom ter plaatse een onderzoek instelde. Dit oordeel luidt aidus De instel lingen voor dien handel zijn al te primitief en a! te onvoldoende te Terneuzen om van blijvenden aard te zijn. Die verplaatsing moet slechts aan het haventje een schijn geven van voldoende trafiek, om de overna me van MecheienTerneuzen een re den van bestaan te geven. Eens de overname geklonken, dan keeren de van den mishandelde nauwkeurig onderzocht, er is nog redding mo gelijk. Maar ge moet te bed gelegd en dadelijk verbonden worden. En zich tot den dichtst bij hem staan den persoon wendend,riep hijTracht dadelijk een rijtuig te krijgen, de grootste spoed is noodzakelijk. En Philip brulde met al de kracht zijner longen. Een rijtuig Een rijtuig Die kreet werd naar alle zijden herhaald, en weldra werd het rate len van een rijtuig gehoord dat in de nabijheid had staan wachten en nu voorzichtig zich een weg door de menigde baande naar de groep, waarop honderden toeschouwers met deelneming den blik gericht hadden. Lucile had geen woord meer ge sproken. Zich zacht uit de omarming harer ouders los makende, knielde zij weder bij haar doodelijk gewon den vaderlijken vriend neder. Zij meende Percy gezien en zijn stem gehoord te hebben, maar nu zij hem bij den ongelukkigen Fo Chung ge knield zag liggen en dezen met de grootste oplettendheid zijn zorg zag wijden, nu verfde een helder rood haar wangen. Haar blikken ontmoet- houtschepen in even groot getal als vroeger naar Antwerpen terug. Het blad voegt er verder aan toe Hierop mag dus wel de aandacht der staats ambtenaren worden getrokken, die met de onderliar,delingen betrekkelijk die overname belast zijn zoowel als op de klacht van de Handelskamgr van Neuzen Dat de Staat den reiziger een zeker gemak van verkeer bezorge, goed maar dat hij zich aan een te hoogen marktprijs toch geen ledigen eierdop in de hand late foefelen. Hoe nu verder die overname Ant werpen bevoordeelen kan, dat laten wij aan de uitleggingen van de „Zee post" over. Volksbond tegen Drankmisbruik. In de te Scheveningen gehouden vergadering van den Volksbond is aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur, luidende„De alge- rneene vergadering machtige het hoofdbestuur om in overleg met en door bemiddeling van de algemeene commissie van de nationale Huis- vlijtientoonstelling, zorg te dragen, dat uit de inzendingen op de ten toonstelling, zoo deze de technische mogelijkheid ervoor openen, een keurcollectie worde samengesteld, welke als verplaatsbaar museum van den volksbond dienst zal kunnen doen. Zij stelle daartoe aan het hoofdbe stuur een crediet van f 1500 ter be schikking." Inzake de verzorging van drankzuchtigen kwam in behandeling een voorstel van het hoofdbestuur, dat aldus was geformuleerd „Het hoofdbestuur wende zich tot de regeering opdat deze wetsvoor stellen aanhangig make, waarbij de bevoegdheid wordt verleend aan le. den strafrechter om bij ver oordeeling wegens misdrijven, welke in dronkenschap zijn gepleegd of met misbruik van bedwelmenden drank door den dader samenhangen, tevens opneming van den dader te bevelen in een herstellingsoord voor drankzuchtigen voor den tijd van ten minste een half jaar en ten hoogste twee jaren 2e. den burgerlijken rechter om, op verzoek van bloedverwanten in de opgaande of in de nederdalende lijn, van broeders of zusters of echt- ger.ooten, of op vordering van het O. M., de opneming in een herstel lingsoord voor drankzuchtigen te bevelen voor den tijd van ten minste zes maanden en ten hoogste twee jaren, van hem die geregeld zoo danig misbruik maakt van bedwel menden drank, dat hij daardoor ern stig zedelijk of ander nadeel toebrengt aan zijn omgeving of gevaar ople vert voor de openbare orde of vei ligheid. ten die van Fo Chung zijn kalme en tevreden glimlach bedroog haar ten aanzien van zijn toestand, en zich geheel aan haar gevoel van dankbaarheid overgevend, reikte zij Percy de hand. Lucile is niet meer stom, fluis terde Fo Chung. Spreek slechts een woord, LucileDe dokter zegt dat ge uw spraak niet meer verliezen zult. Slechts één woord, Lucile, tot den ouden, trouwen John Chinaman Lucile scheen niet meer te weten, dat zij hare ouders geroepen had, want angstig, als vertrouwde zij haar kracht niet, bewoog zij de lippen. Dokter Percy, sprak zij zacht en moeilijk, maat toch duidelijk, red hem en vreugdetranen glinsterden in haar oogen, toen zij ontwaarde dat zij, na zoovele jaren stom te zijn geweest, werkelijk de spraak terug gekregen had. Dienstvaardige handen hadden in- fusschen het portier van het rijtuig geopend. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1