njsel Donderdag 28 Juli. 48e Jaargang. raagd Gemeentebestuur, Feuilleton. So. 175. LE. 1910. d Zondagstil laneven. E P nis 0 Van Week tof Week. IHWWnlandT ië Tilburg, in J. H. DE in de onmid- Vlissinveii. Brieven met en onder lett, he Courant", IR. iraaf 62, Courant." )E. goederen, verstrekt. JSEN-KLOP. egevende VL1SS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- ®ti Feestdagen. NATIONALE MILITIE. Ter lezing ligging van het in schrijvingsregister van de Na tionale Militie met de alpha- betische naamlijst. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 24 der militie wet 1901; brengen bij deze ter algemeene kennis dat het register van de in dit jaar voor de Nationale Militie ingeschre venen,benevens de daaruit opgemaak te alphabetische lijst op de secretarie (Bureau Militie) voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd vanaf heden toten met 6 Augustus 1910; dat tegen register en lijst binnen den tijd der nederlegging bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in deze provincie, door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem die ze in brengt, weik verzoekschrift zal moe ten worden overgebracht bij den Burgemeester tegen bewijs van ont vang. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 27 Juli 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb bende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen met den nieuwen cursus (aanvangende 15 Aug. e.k.) wenschen toegelaten te zien tot eene der openbare lagere scholen in deze gemeente, 6.33 2? S gj 1 Cu 7.40 8.39 e> 7.40 9 07 0 Cu 10.21 10.31 11.23 9 it miste bi o- 10.471 - U ert r0izigera Ti» Bo*«- rfiinder en yan 2.6 1.29 3.05 3.62 4.14 4.38 6.18 18.03 7.16 8.01 8 20 8.34 10.8* 34.) Met ingehouden adem staarden wen haar aan, terwijl zij wanhopig de handen wrong en moeite had zich staande te houden. De onmogelijk heid om haar droefheid in woorden te uiten en daardoor haar hart te verlichten, deed haar smart nogdui- elijker uitkomen. Eensklaps vloeiden tanen uit haar oogen, en voortwag- na .cWierP zii zich lllid snikkend naast Fo Chung neder. Diep getrof- en staarden allen naar dit tooneel. "et laatste geluid van fluisterende „„eInme.n verstomde. Er was niemand onder de omstanders, die niet be- bï T' u tussctlen die beiden een si f ,b5s(ond> tlien trouwe zorg en hJIu 1 dankbaarheid gesloten krll?' geen van allen bezat de 2 u-het besef om de helpende te bieden. Alleen dicht bij de dat van af Maandag 18 Juli tot en met Maandag 1 Augustus e.k., uitslui tend ter gemeente-secretarie (griffie) iederen werkdag van des voormiddags 9 tot 12 uren, gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scho len gegeven wordt en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op het tijdstip der toelating den zesjarigen leeftijd zullen hebben bereikt en bovendien voor de scholen C (Groenewoud), D (Groote Markt") en E (Wagenaarstraat), zij die vóór 15 Februari 1911 zes jaar worden. Hun, die in hel bezit van een trouw boekje zijn, wordt verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, den 15 Juli 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Het gerucht gaat, dat deTurksche grootvizier of eerste minister een reis door Europa gaat ondernemen, met het doel om de definitieve regeling van het Kretenzer vraagstuk te be spoedigen. Ofschoon de tegenwoor dige toestand een voorloopige is, bevredigt hij eigenlijk niemand wat zeer natuurlijk is, daar hij een gevolg is van schipperen. En dan loopt er nog een ander gerucht, volgens hetwelk de Moham- medaansche Kamerleden van Kreta, die men onlangs tot de zitting toeliet, een protest zouden indienen bij de beschermende mogendheden, tegen de verdaging der Kamer voor den tijd van vier maanden. Natuurlijk is hun door dat verdagingsbesluit de uitoefening van het mandaat onmo gelijk gemaakt en mist het alle practische waarde; maar toch gelooven wij niet, dat het protest eenig gevolg zal hebben, daar de overige Kamer leden, de christenen, evenmin ver gaderen. 'tZou kunnen zijn, dat het voornemen om te protesteeren door de Turksche regeering is ingeblazen. Intusschen vinden wij over deze langdurige en belangrijke quaestie, die Europa voortdurend in spanning houdt, een merkwaardig stuk in een Engelsch blad, waarin betoogd wordt, dat de algemeene opvatting, als zou de bevolking van het eiland zoo sterk naar eene vereeniging met Griekenland verlangen, onjujst is. De reden zou zijn, dat de eilandbewoners, behalve invoerrechten, geene belas tingen betalen en feitelijk geheel vrij zijn in de regeling hunner zaken. De inlijving zou daarin eene verande ring brengen, maar geen verandering ten goede. Het betalen van belasting zou onvermijdelijk wezen en de Kretensers zouden in het Grieksche leger moeten dienen. Er bestaat ook deur van den schouwburg ontstond eenige beweging, doordien een forsch gebouwd man, met verweerd, ver welkt gelaat en onachtzaam doch in 't nieuw gekleed, behoedzaam vooruitdrong, terwijl de Mexicaansche vrouw, die zooeven nog aan zijn arm gehangen had, den bleeken man met het bruine haar en insgelijks in nieuwe kleeding, die dit alles in verwarring aanstaarde, naderde en met hem uit het gedrang trachtte te komen. De aanblik van de wanhopige Lucile, die, niet 't minst op de om standers lettende, met haar lang haar het bloed van 't gelaat van het on gelukkig slachtoffer der blinde volks woede trachtte te verwijderen, had op den forschen man een betoo- verende uitwerking. De ruimte om Fo Chung en Lucile werd grooter, daar de omstanders stil achteruit weken, om het tooneel der misdaad te ontvlieden, Luciles blikken niet te ontmoeten en daarin een vreeselijke beschuldiging te lezen. Eindelijk stond de forsche man geheel afge zonderd van de anderen, alsof hij het strafgericht tegen zichzelven TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden geen historische band tusschen beide landen en evenmin eenheid van ras. De Kretensers willen vrij en onaf hankelijk zijn en de overgroote meerderheid van het volk is met zelfbestuur volkomen tevreden. Wij nemen iets uit dit artikel over, omdat het altijd goed is, eene zaak van twee kanten te bekijkenmaar voor het overige wordt het daar geregeld door de geschiedenis der laatste jaren niet bevestigd. Men wil, dat het herboren Turkije zich thans ook met „grootdoenerij" gaat ophouden. De Sultan zou namelijk moeite doen om toenadering tot het drievoudig verbond te ver krijgen. Wei zijn er nog geen stappen in die richting gedaan, maar Oos tenrijk zou het plan willen steunen, in het belang van zijn handel en de handhaving van den bestaanden toestand in den Balkan. Wanneer de Sultan zijn wensch mocht te kennen geven, dan zal het Weener kabinet dat te Berlijn en te Rome polsen. H* Over hef Russisch-Japansche ver drag is, begrijpelijkerwijze, nog heel wat te doen. Een Belgisch blad, dat voor een orgaan der Chineesche regeering doorgaat, spreekt het ge rucht tegen, als zou China zijn voldoening over het verdrag hebben geuit. De Chineesche regeering heeft op de haar gedane mededeelingen alleen geantwoord, dat zij kennis had genomen van de verklaringen be treffende het behoud van den bestaanden toestand en met nadruk den wensch uitgesproken, dat daarin werkelijk ook niets veranderen zal. Uit Peking wordt intusschen aan hetzelfde blad bericht, dat het verdrag nu reeds zijne noodlottige gevolgen toont. Uit Mongolië zijn namelijk verontrustende berichten ontvangen. De Russen hebben op verschillende plaatsen van de grens van Mongolië met zoogenaamde vliegende kolonnes (kleine afdeelingen van licht ge wapend volk) die grens overschreden en laten daarna een groote troepen- machl voigen. Zij bouwen in aiierijl tuighuizen en kazernes. Heel vrien delijk ziet er dat zeker niet uit en de Chineesche regeering heeft dan ook dadelijk te St. Petersburg ophel dering gevraagd, wat in de gegeven omstandigheden zeker wel niet veel baten zal. Algemeen is men in China ernstig bezorgd voor de toekomst van geheel Mantsjourije, Mongolië en Turkestan; want de wereldveroveraar is weer aan het werk getogen en wordt nu door zijn vroegeren vijand, die de dezelfde plannen heeft, gesteund. Toch kan er wel eens een tijd komen, dat China ook een herboren volk wordt en dan zal het een geducht tegenstander worden, met het oog op wilde inroepen. Zijn vuisten waren krampachtig gebald, knarsend drukte hij de tanden op elkander en 't scheen, alsof het gistend bloed zich door de oogen een weg wilde banen. Noch op hem noch op iemand anders in haar omgeving lette Lucile. Zij dacht alleen aan haar weldoener, aan hem voor wien zij als een dochter was geweest, zoolang zij zich in zijne hoede bevond, en die haar zoo liefderlijk had beschermd. Zij hield het gewonde hoofd met haar handen omvat en staarde er op met het diepste leedwezen. Ein delijk sloeg Fo Chung de oogen op. Een glimlach van tevredenheid ver helderde zijn gewond en misvormd gelaat, toen hij zijn lievelinge her kende. Lucile, fluisterde hij haastig, als vreesde hij onder het spreken door den dood overvallen te worden en nieuwsgierig boog ook Philip luisterend zich tot hem Lucile de menschen hebben mij onrecht vaardig behandeld. Zij wilden voor u partij trekken, en dat was goed gemeend. Doe hen weten dat niet alle Chineezen slecht zijn; dat ik de ontzettende getalsterkte der natie. Men begint er nu ook reeds om een parlement te roepen en wanneer de stem van het volk eenmaal spreekt, dan is men, ondanks het meest ver stokte behoud, gewoonlijk op den goeden weg. sf: Van de Perzische zaken vernam men in den laatsten tijd weinig alleen hebben er af en toe politieke moorden in Teheran plaats, wat de tegenstanders van het parlementaire stelsel als een nookzakelijk gevolg van het stelsel beschouwen. Thans is er een nieuwe moord gepleegd, die de gemoederen nog al ernstig in beweging brengt. Het betreft een soort van heiligman, een gewezen priester, die onder den afgezetten Sjah verbannen en naar Kerbela gevlucht was. Vandaar is hij nu, eenigen tijd geleden, in zegepraal naar Teheran teruggekeerd. Hij deed zich wel voor als een steunpilaar van de constitutie, maar in 't geheim schijnt hij met hare vijanden onder één deken te hebben gelegen. De aanhangers der constitutie moeten daarin aanleiding hebben gevonden om den man uit den weg te ruimen. De jong-Perzen schijnen er wel on geveer dezelfde praktijken op na te houden als de Jong-Turken, maar om de constitutie geliefd te maken ge bruiken zij toch vrij slechte middelen. Zooals men weet zuchten de be woners van Elzas-Lotharingen, het Duitsche Rijksland, in 1871 op Frankrijk veroverd, voortdurend onder de directe heerschappij van het Duitsche rijk. Deze provincie wordt nog steeds als c-en wingewest be handeld, ongeveer zooals onze Staten Generaal indertijd het bestuur voerden over de op Spanje veroverde ge westen 't Wordt anders tijd dat Elzas-Lotharingen een wezenlijk en zelfstandig deel van het Duitsche rijk wordt. Nu heeft de règeering in derdaad sinds geruimen tijd een plan in bewerking maar het gerucht gaat dat dit plan veel minder geeft dan men gehoopt had te verkrijgen. Volgens dat plan toch zou Elzas- Lotharingen een rijksland blijven, onder souvereiniteit van den keizer en onder bestuur van een door dezen te benoemen stadhouder. Dit rijks land krijgt dan ook inden bondsraad, het hoogste Duitsche staatscollege, geen stemrecht, maar kan zich alleen door commissarissen, met raadge vende bevoegdheid, in dat lichaam laten vertegenwoordigen. Voor de landswetgeving komt in de plaats van den bondsraad, een Eerste Ka mer, waarvan de helft der ledendoor den keizer benoemd kan worden. De andere helft bestaat uit verte- altijd uw beste vriend ben geweest, nooit een kind stal, u niet ongeluk kig gemaakt, noch uw tong verminkt heb ik zou liever zelf de zwaarste pijniging hebben ondergaan. Lucile richtte zich op. Toen zij hoorde, dat hij van wien zij slechts liefde en trouwe zorg genoten had, zonder eenigen grond van een vree selijke misdaad was beschuldigd ge worden, gloeide haar bekoorlijk ge laat van toorn en verontwaardiging. Weer naast hem knielende, wees zij op den mond van haar ouden be schermer, en zijn hand vattende, drukte zij die tegen haar borst, hierdoor willende te kennen geven dat hij in hare plaats moest spreken. Wanhopig om zich heen blikkende, peinsde zij op middelen om zich verstaanbaar te maken en om hulp voor den gewonde te smeeken, toen zij plotseling haar bewegingen staakte en strak als een beeld naar de andere zijde der straat staarde. Zij zag een man die, de laatste te rugwijkende menschen volgend, be hoedzaam een vrouw uit het gedrang leidde. Het hevig ontroerde, bleeke gelaat dier vrouw was naar Lucile genwoordigers van de Kamers van Koophandel en van arbeid, de hooge- school, de drie godsdienstige gezind heden en misschien ook van de ar beiders. Deze Kamer zal denkelijk wel naar ouderwetschen kant dienst moeten doen als remtoestel, met het oog op de door het volk gekozen Tweede Kamer. Deze zal bestaan uit zestig leden, gekozen krachtens het algemeen, geheim,rechtstreeksch kies recht. Het bereiken van zekeren leef tijd geeft het voorrecht om drie stem men uit te brengen. Hier gaat men dus uit van de veronderstelling dat het verstand met de jaren komt. Reeds hebben een aantal personen van verschillende richting hunne meening over dit ontwerp te kennen gegeven. Dat het tegenvalt spreekt van zelf. Toch beschouwen de ver tegenwoordigers der burgerlijke par tijen, de plannen der regeering als een stap in de goede richting. Valt de proefneming goed uit, dan hoopt men dat Elzas-Lotharingen binnen afzienbaren tijd een wezenlijk deel van het Duitsche rijk zal worden. Alleen de sociaai-öemocraten willen van het ontwerp blijkbaar niets weien. Tuinpartij te Soestdijk. Gistermiddag gaf H. M. de Konin gin-Moeder ten haren paleize te Soest dijk het jaarlijksche tuinfeest, hetwelk zeer druk bezocht is geworden. We gens de ongunstige weersgesteldheid kon het feest niet in den tuin en in het park achter het paleis plaats hebben. De 300 a 400 gasten werden thans ontvangen in de zalen van het paleis, alwaar zij werden verwelkomd door de dames en heeren van H. M.'s hofhouding. Tot de genoodigden be hoorden als gewoonlijk de hoofd- en subalterne ofiicieren uit de garnizoe nen Utrecht en Amersfoort, de Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, leden van Ged. Staten, van Prov. Staten, burgemeesters der ge westelijke gemeenten, leden van de rechterlijke macht, van den Centralen Raad van Beroep, van den centralen gezondheidsraad en tal van andere autoriteiten en particulieren, velen met hunne dames. Te ongeveer 3!,/4 uur verscheen de Koningin-Moeder met haar gevolg te midden van hare gasten. Nadat zij, die voor de eerste maal ten paleize waren genoodigd, aan H. M. waren voorgesteld, onder hield de Koningin-Moeder zich met verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten en hunne dames. In één der zalen van het paleis waren buf fetten ingericht, alwaar de genoodig den ververschingen konden gebruiken, terwijl de stafmuziek van het 5e regi ment infanterie uit Amersfoort het gekeerd, zichtbaar bedwong zij met de grootste inspanning een onmacht, die haar dreigde te overvallen bij het aanschouwen van den bloedenden Chinees. In hun verwarring had zij, noch de haar liefderijk ondersteu nenden man, het meisje, dat den mishandelden Chinees met haar lichaam tegen nieuwe aanrandingen beschermde, nauwkeurig beschouwd zij haastte zich slechts om uit het gedrang te komen. De kort tevoren nog razende volkshoop ging beleefd, zelfs belangstellend voor het zoo moeilijk voortbewegend paard ter zijde. Lucile's zoo vreeselijk bleek en strak gelaat begon plotseling weder levendig te worden. Angst en hoop, schrik en verbazing waren er beur telings op te lezen. Zij kon haur ouden weldoener niet verlaten, om hem weder aan de volkswoede ten prooi te geven, maar dan dreigde datgene wat haar tot in de ziel ont roerde als een visioen uit haar oog te verdwijnen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1