27 Juli. Woensdag 1910. Gemeentebestuur» binnenland» feuilleton. No. 174 48e Jaargang. Land- en Tuinbouw. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen.' TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-flduertentiën op zeer ooordeelige uoorwaarden REKENING. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat, ter voldoening aan de voor schriften van art. 219 der gemeente wet, de rekening van de inkomsten en 'uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1909 ter Secretarie der ge meente, voor een ieder ter lezing is nedergeiegd en tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. Vlissingen, 22 Juli 1910. Burg. en Weth- voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris. WITTEVEEN. Volksonderwijs. in de Zondag te Almelo voortge zette algemeene vergadering werd met algemeene stemmen het volgende voorstel van het hoofdbestuur aan genomen De algemeene vergadering mach tige het hoofdbestuur over te gaan tot de stichting van een fonds waaruit aan jongelieden, zoowei mannelijke als vrouwelijke, uitmun tende door aanleg en bekwaamheid, op aanwijzing en met steun der af- deelingen, financieele hulp voor voortgezette opleiding kan worden verleend. Vastgesteld werd een reglement voor dit studiefonds. Met algemeene stemmen werd aan genomen het volgende voorstel van de afdeeiing Groningen De algemeene vergadering noodigt het hoofdbestuur uit, een onderzoek in te stellen bij de afdeelingen van Volksonderwijs, om een overzicht te krijgen ten aanzien van a. Hoe men in hel algemeen denkt over den handenarbeid (slöjd). b. Welke waarde men hecht aan de toepassing van de H. A. voor de opvoeding in het al gemeen en het gewone onderwijs in het bijzonder, c. Welke gevolgen men er zich van voorstelt voor het leven, d. Waar en op welke wijze het on derwijs in handenarbeid reeds gege ven wordt en welke resultaten men heeft verkregen. Bij de rondvraag stelde de heer J. Meijer (Zaanstreek) de volgende door 22 afgevaardigden ondertee- kende motie voor De algemeene vergadering van de vereeniging Volksonderwijs, gehouden op 23 en 24 Juli te Almelo, gehoord de besprekingen gevoerd naar aan leiding van de motie van orde, voor komende op den beschrijvingsbrief van bovengenoemde vergadering spreekt haar volle vertrouwen uit 33.) Daarna zette men hem onder een nelsch getier overeind, om hem zoo duivelachtig als tevoren weer tegen den grond te trekken. De afgrijselijk heid van het tooneel is niet te be schrijven. Naar de galg met hem! brulde standby, en overal werd die kreet herhaald. De dood aan alle Chinee- zenSteekt hun barakken in brand Verdelgt dat giftige gebroed voordat nij ons verder onder zijn -dikke zolen vertraptSleept hem naar het huis van zijn mandarijn en hangt beiden naast elkander op Maakt plaats voor de schoone Lucile klonk het plotseling in de verte. Men had de gevierde danseres herkend, die nadat zij de onmoge lijkheid had ingezien om langs den gewonen weg naar buiten te gera in de houding der openbare onder wijzers in en buiten de school pro testeert tegen de wijze, waarop in zake de vrijheid van beweging der openbare onderwijzers door de gemeentelijke overheid van Rot terdam en Amsterdam tegen genoemde ambtenaren is opgetreden en gaat over tot de orde van den dag. De voorzitter verklaarde, dat het hoofdbestuur het eerste deel der motie overnam, maar over het 2e gedeelte heeft de vergadering zich reeds uit gesproken, door de aanneming van het voorstel-Hardenberg. Op het 2e deel der motie in te gaan zou een terugkeer zijn op de discussie van Zaterdagavond. De heer KI. de Vries (hoofdbe stuur) verklaarde dat instemming met het prae-advies van het hoofdbestuur bij het voorstel Hardenberg ai be- teekende een afkeuring van hetgeen in Rotterdam en Amsterdam is ge beurd. Na deze verklaring trok de heer v. Meijer het 2e gedeelte der motie in, waarna deze met algemeene stemmen werd aangenomen. Een belangrijke dienstorder bij de S. S. De directeur-generaal van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft bij dienst order aan zijn personeel doen bekend maken, dat, tot nadere beschikking, aan hen, die, in stede van gebruik te maken van de bevoegdheid, bij art. 76 R. D. V. 1907 verleend, om wenschen en bezwaren in te dienen langs den hiërarchischen weg, mochten verkiezen, zulks rechtstreeks te doen, daartoe vergunning wordt gegeven voorzooveel de verzoek schriften belangen van louter per soonlijken aard betreffen. Boaz. Het hoofdbestuur van de christelijke patroonsvereeniging in Nederland Boaz heefi besloten, te voldoen aan het verzoek van den minister van landbouw, handel en nijverheid, om personen aan te wijzen, die vanwege Boaz zitting nemen in een door dit departement te benoemen commissie van advies inzake de voorbereiding van wetten en alge meene maatregelen van bestuur, enz. Besloten is de jaarvergadering van Boaz te doen houden op 15 September a. s., hoogstwaarschijnlijk te Zeist. Het Haagsche Raadhuis. Met terugneming van de vroeger bij den gemeenteraad van 's-Graven- hage ingediende voorsteilen tot uit breiding van het bestaande raadhuis hebben B. en W. thans ingediend een voorstel, om in beginsel te be sluiten tot den bouw van een geheel ken, door den hoofdingang van den schouwburg in een andere straat gekomen was en met door doods angst bevleugeide voeten naar de plaats des onheils snelde. Uit den wegPlaats voor de schoone Lucileplantte de kreet zich bruisend door de menigte voort, en allen weken ter zijde voor de schoone gestalte met het golven de zwarte haar. Gaat uit den weg voor het sprakelooze meisje. Laat den kin derdief het leven totdat zijn aan klaagster voor hem verschenen is Laat hem ter helle varen met een laatsten blik op haar verminkte tongPlaats voor de sprakelooze danseresUit den weg voor de schoone Lucile En men maakte plaatsoveral opende men voor haar een doorgang, zonder zich te storen aan de angst kreten der tegen de huizen gedrukten. Verlangde men aanvankelijk slechts een gewaanden misdadiger onder de mishandelingen van een verblinden den hoop gepeupel den geest te zien geven, nu hoopte men op een nog grooter genot als men door de nieuw raadhuis op de terreinen, be grensd door Spui, KL Bagijnestraat, Kalvermarkt, Nieuwe Markt en Turf markt. De kosten worden geraamd op f 880,000 voor den bouw en op f 1,400,000 voor het terrein (waarop een aantal minderwaardige panden staan). B. en W. wenschen echter geen f 1,650,000 te besteden voor een nieuwen verkeersweg Groote MarktSpui in het verlengde Prinse gracht, aangezien het nieuwe Raad huis reeds van alle zijden ook langs ruime wegen bereikbaar zal zijn. Uitbreiding van het bestaande raadhuis zou rond f 800,000 kosten, doch van het bedrag, dat de nieuwe bouw meer zal kosten dan de ver bouwing, behoort te worden afge trokken de waarde van den grond van het plein achter het bestaande raadhuis (op f 225,000 gesteld) en de waarde van het tegenwoordige raadhuis. Een excursie. Het lid van den Haagschen gemeenteraad, de heer Deen, heeft het plan opgevat en tot uitvoering daarvan de noodige fondsen beschik baar gesteld, om op zijn kosten 100 leerlingen van de hoogere burger scholen, vakscholen, ambachtsscholen normaalscholen en andere dergelijke onderwijs-inrichtingen in Den Haag, zoowel openbare als bijzondere, eenige dagen naar de Brusseische tentoonstelling uit te zenden, ten einde die afdeelingen te bezichtigen bij het bezoek waarvan voor hen iets te leeren valt. Nat. tentoonstelling voor huisvlijt. De aangekondigde plechtige ont vangst van de afgevaardigden ter al-, gemeene vergadering van den Volks bond tegen drankmisbruik had gis teravond in den iheesaion van het gebouw der Huisviijttentoonstelling te Scheveningen plaats. In weerwil van den hevigen wind, in den licht getimmerden koepel zeer hoorbaar en merkbaar, waren vele afgevaardigden aanwezig, ook dames afgevaardigden en dames van afge vaardigden. De wit-gedekte tafeltjes, waaraan men plaats nam, maakten het al da delijk gezellig. De voorzitter van de tentoonstel lingscommissie, prof. Van Veen, heette allen welkom, waarvan de leden der commissie eigenlijk de dienaren zijn. Men vraagt dus, hoe het opgedragen werk is geslaagd. Met zekere gerustheid ziet men dat oordeel tegemoet. Niet omdat men meent, dat het zoo mooi is, maar omdat men weet het mogelijke te hebben gedaan in weerwil van de groote moeilijkheden, in weerwil van getuigenis der sprakelooze aanklaag ster, een zweem van rechtvaardigheid aan de daad kon geven. Doch even snel als de doorgang voor Lucile zich opende, sloot hij zich weer achter haar, zoodat Percy, die kort na haar langs denzelfden weg den schouwburg verlaten had, steeds meer en meer van haar ge scheiden werd. Zijn bidden en smeeken baatten niet. Zijn armen weigerden hem bijna den dienst bij zijn pogingen om door de volks menigte te dringen. Waagde hij zijn stem ten gunste van den gefolterden Chinees te verheffen, dan werd hij overschreeuwd door woeste spotter nijen en bedreigingen, zoodat hij, vreezende door zijn bewijzen van medelijden met den armen Fo Chung de woestaards nog tegen hem te verbitteren, het beter achtte te zwij gen. Niettemin drong hij vooruit, achtervolgd door een vloed van vreeselijke verwenschingen en vloe ken. Daarentegen bemoedigde het hem, voor hem de kreten te hooren fierhalenUit den weg voor de schoone LucilePlaats voor de be koorlijke danseres, opdat zij den het feit, dat er noodzakelijk zooveel op deze tentoonstelling naast het mooie en zeer mooie moest worden aangenomen, dat men prulwerk zou kunnen noemen. De rede werd beantwoord door den voorzit'er van den Volksbond, den heer Snijder van Wissekerke, die verklaart, dat de Bond zich niet voelt als de heer, die bij den dienaar, maar als de vader die voor 't eerst in het huis komt van zijn kinderen. Inderdaad voelt het ouderhart groote vreugde wegens de goede inrichting van dat huis. Zeer waardeert men hetgeen tot stand is gebracht met zooveel moeite en ijver. Harielijken dank brengt hij daarom aan alle leden van de tentoonstellingscommissie. Hij spreekt de hoop uit, dat de leden der commissie na afloop van de tentoonstelling daarop met voldoening zullen terugzien, want dan zal de Huisvlijttentoonstelling inderdaad aan het Nederlanclsche volk hebben gebracht, wat men bedoelde te brengen. Beide redevoeringen werden zeer toegejuicht. In verband met den aard van den Volksbond werd alsnu de „eerethee", zooals prof. Van Veen zei, aan de aanwezigen aangeboden. Spoedig daarop begaf men zich naar het Kurhaus, dat gastvrij zijn deuren voor de afgevaardigden opende. Statenverkiezing district IV. De gisteren gehouden herstemming voor een lid van de Provinciale staten in district IV te Amsterdam (vacature mr. J. C. de Vries) had den volgenden uitslag aantal kiezers 4487 uitge bracht 2837 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren: H. Barnstein (vrijz. dem.) 1493 stemmen en mr. W. baron Röell (lib.) 1344 stemmen, zoodat gekozen is de heer H. Barnstein. Bij eerste stemming waren uitge bracht 2282 stemmen, waarvan verkregen: H. Barnstein (v. d.) 630; Z. Gulden (S. D. A. P.) 540 en mr. W. baron Röell (lib.) 1112 stemmen. De viijzinnig-democraten vierden gisterenavond hun behaalde over winning in een bijeenkomst, waarin prof. mr. Van Embden het woord voerde. Er wordt tegenwoordig van regee- ringswege heel wat voor den land en tuinbouwer gedaan, maar van die bemoeiingen nog lang niet genoeg zaam geprofiteerd, omdat vele belang hebbenden 't moge vreemd klinken, maar 't is waargeen kennis dra een van 't bestaan dier officieele per sonen, instellingen en vereenigingen, Chinees aanklage wegens de ver minking van haar tong. Naar den galg met allen die haar willen deren Plotseling verstomden die kreten, en in de plaats daarvan ontstond een gemurmel van verwondering. Van mond tot mond ging een bericht, dat aanvankelijk niet scheen geioofd te worden, maar weldra de woeste hartstochten deed bedaren en, in plaats van vloeken en verwenschin gen, uitroepen van leedwezen en ontsteltenis deed slaken. In de na bijheid van Fo Chung was het stil geworden. Gelijk de golven na een geweldigen aanval op liet rotsige strand, week de volksmenigte achter uit. Alleen Percy drong voorwaarts. Zoodra hij zich als geneesheer had doen kennen, die den ongelukkige hulp wilde verleenen, gaf men be reidwillig aan zijn angstige vertogen gehoor en hielp hem in zijn bewe- gingen. Toen op een paar schreden af stand van den mishandelden Fo Chung de menigte voor de toesnel lende Lucile ruimte maakte, en zijn pijnigers bij het zien van het door te hunnen behoeve aangesteld en in 't leven geroepen, of althans niet weten in hoeverre zij daarbij belang kunnen hebben. Wij willen daarom in enkele artikeltjes de aandacht op een en ander vestigen. 'tZal ieder wel bekend zijn, dat we sinds- enkele jaren hebben een depar tement van landbouw, nijverheid en handel, aan het hoofd waarvan staat minister A. S. Talma; tot vóór kort was de heer Lovink directeur-generaal, thans de heer P. van Hoek. Behalve de bureelen van den aigemeenen dienst zijn bij de directie van den landbouw 7 afdeelingen, n.L: onder wijs veeteelt, akkerbouw, tuinbouw en uitvoering van verschillende wet ten; veeartsenijkundige dienst; alge meene landbouwwetgeving, bosch- bouw, domeinenzuivelbereiding en laboratoria; verslagen en statistiek; secretarie en expeditie. Van de inrichtingen voor landbouw onderwijs noemen we allereerstde rijks hoogere land-, tuin- en bosch- bouwschool te Wageningen, welke inrichting bestemd is voor de oplei ding van wetenschappelijk gevormde land-, tuin- en boschbouwkundigen voor Nederland en koloniën, alsmede voor de vorming van leeraren bij het land-, tuin- en boschbouwonderwijs. Directeur is de heer L. Broekema. Buiten het gewone onderwijs, dat over 3 jaar is verdeeld, bestaat er nog gelegenheid de studie één of meer jaren voort te zetten, terwijl bovendien over onderdeelen der land-, tuin- en boschbouwwetenschap en daarmee verwante vakken speciale cursussen worden gehouden waarvan inzonderheid te noemen de cursus in economische geographie. Aan genoemde inrichting zijn ver bonden a. het instituut van land bouwwerktuigen en -gebouwen het instituut voor phytopathologie. Het eerste instituut heeft ten doel de landbouwers voor te lichten bij den aankoop en het gebruik van werk tuigen en gereedschappen, het ver richten van onderzoekingen op het gebied der landbouwwerktuigkunde, het geven van adviezen aan land bouwers en landbouwvereenigingén over het stichten en veranderen van gebouwen (boerderijen, stallen, schu ren, hooibergen, enz.) directeur is de heer S. Lako. Dit instituut is een hoogst nuttige instelling en niet min der het tweede, waarvan prof. dr. Ritzema Bos het hoofd is. Hier kan men inlichtingen krijgen en worden onderzoekingen gedaan in zake plan tenziekten en de middelen ter be strijding daarvan. Bij het vragen van advies zende men, zoo mogelijk, éen of meer exemplaren der verbeende schadelijke dieren en aangetaste planten in. Nog bestaat te Wageningen een doodsangst gefolterde en ontzettend bleeke meisje van hem terugweken, bleef zij naar adem hijgend plotseling staan. Een hevige rilling overviel haar, toen zij den trouwen vader lijken viend zoo vreeselijk mishandeld en schijnbaar levenloos voor zich zag. Geen geluid kwam over haar lippen, haar oogen bleven droog. Maar de armen opheffend en den blik naar den hemel richtend, kwam op haar gelaat de uitdrukking van een zoo verschrikkelijke smart, van een zoo diep medelijden, dat de zooeven nog spottende lippen der woestaards zich sloten, en de me nigte als schaamde zij zich over de schandelijke daad, steeds verder van het bloedend en verminkte lichaam van den ongelukkige Fo Chung te rugweek. Terwijl men in de gelaatsuitdruk king en de gebaren een vreeselijke aanklacht verwachtte te lezen, be speurde men in haar geheele wezen een droefheid zooals slechts het aan schouwen van een dierbaren doode kan veroorzaken. (Wordt veivolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1