23 Juli. Zaterdag* Gemeenteraad, No. 171. 48e Jaargang. 1910. Gemeentebestuur 'BINNENLAND. Jaarverslag Kamer van Koophandel. VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden GENEESKUNDIG STAATSTOEZICHT. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden dat blijkens bij hem ingekomen ambtsbericht ST. PETERSBURG is besmet verklaard wegens Aziati= sche cholera. Vlissingen, 22 Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE, Koninklijk bezoek. Naar de „Tel." verneemt is het olan, dat het Belgische koningspaar den 15en, 16en en 17en September as. zijn voorgenomen bezoek aan ons land zal brengen. Den 14en Sep tember doen de hooge gasten hun intocht te Amsterdam en nemen hun intrek in het koninklijk paleis op den Dam. 's Avonds van den 16 September vertrékken zij weer naar 's Gravenhage waar zij den 17en blijven vertoeven. Prins Hendrik naar Brussel. De „Etoile Beige" verneemt, dat Prins Hendrik der Nederlanden in de eerste helft van Augustus de ten toonstelling zal bezoeken. Dit bezoek zal echter geen officieel karakter dragen. Ziekte-verzekering. Bij de Tweede Kamer zijn thans ingekomen twee wetsontwerpen tot regeling van arbeidersziekteverzeke ring en wei le een ontwerp waarbij raden van arbeid worden opgericht in elk gebied waarin het rijk bij bestuursmaatregel verdeeld is en dat ten minste 25,000 inwoners telt, terwijl voor iedere groep arbeidsraden een verzekering- raad wordt opgericht; 2e een ontwerp ziektewet. De re geling omva* alleen verzekering tegen die van ouderdom of invaliditeit. De arbeidsraden zullen zijn dragers van ziekteverzekering, die, wegens de ge ringere risico dezer verzekering, kan geschieden bij kassen welke bedoel de organen zullen beheeren. De taak der raden is uitsluitend uitvoering, maar overigens is hun de grootst mogelijke zelfsiandigbeid gewaarborgd. De verzekeringraden zullen op de arbeidsraden toezicht oefenen als Gedeputeerde Staten op de Gemeentebesturen. Allen, die onder de bepaling der wet vallen, zullen voor uitkeering van ziekengeld verzekerd zijn bij dc. kas, welke door den betrokken ar beidsraad wordt beheerd. Wettelijke verzekering omvat niet geneeskundige behandeling, waarvoor verschillende gronden in de toelichtingen worden opgesomd, o.a. dat het der regeering twijfelachtig voorkomt of er grond bestaat aan arbeiders de verplichting op te leggen zich en hun gezin genees kundige behandeling te verzekeren. Voorgesteld wordt de premie door werkgevers en arbeiders gezamenlijk te doen betalen. Arbeiders in per soonlijken dienst in het algemeen, dus ook huiselijke dienstboden, vallen niet onder de regeling. Uitgesloten werden z. g. losse arbeiders, n.l. zij die korter dan vier dagen achtereen "1 eenzelfde dienstbetrekking zijn. Losse arbeiders, die onder de onge vallenwet vallen, kunnen zich vrij willig bij de ziekenkas verzekeren en zijn in dit geval bevoegd de helft dor premie van hun werkgever terug te vorderen. Onder verplichte verze kering vallen overigens alle arbeiders, dus ook die werkzaam zijn in land bouwbedrijven. Middenstandsbond. Gisteren werd te Arnhem hel con gres van den Middenstandsbond her opend. De voorzitter verwelkomde 'den Commissaris der Koningin jhr. van Citters. Na repliek werd met op een na algemeene stemmen aangeno men de volgende motie van de Utrechtsche Leo-vereeniging De vergadering, gelezen hebbende de praeadviezen en gehoord de ver schillende besprekingenoverwegende enz. dat de ervaring heeft geleerd dat de Staat niet uitsluitend moet komen met een stel gespecialiseerde bepalin gen, omdat dan de oneerlijke concur rentie zich onmiddellijk weer op andere punten vertoonen zou, doch dat daarbij tevens noodig is een algemeene bepaling, waardoor de oneerlijke concurrentie als zoodanig wordt aangetastdraagt den „Mid denstandsbond" op zich in dezen geest tot de hooge regeering te wen den met een adres en verder alle overige stappen te doen die kunnen leiden tot het spoedig indienen van een desbetreffend wetsontwerp." Aan het jaarverslag van de Kamer van Koophandel alhier over 1909 ont kenen wij het volgende Algemeene beschouwingen. Het afgeloopen jaar kan in vele opzichten gunstig voor handel en nijverheid in onze gemeente worden genoemd. De grootere handelsfirma's streef den voortdurehd naar uitbreiding harer relaties buiten de stad, terwijl de nijverheid geregeld werk had, be houdens de aan het einde des jaars ingetreden slapte aan de fabriek der Kon. maatschappij „De Schelde." In de stad heerschte groote leven digheid door de uitvoering van be langrijke werken, bestaande in aanleg van een nieuw rioolstelsel, aemping van havens, aanleg van een electri- sche tramlijn, oprichting eener electri- sche centrale enz. terwijl de aanbouw van nieuwe huizen en villa's aan het bouwvak levendigheid gaf. De stoomvaart-maatschappij „Zee land" liet drie nieuwe stoomschepen bouwen voor den nachtdienst op En geland deze zijn in den aanvang van het nieuwe jaar in dienst gesteld. De aanvragen aan rijken provincie om subsidie voor eene Handelsschool werden ingewilligd, zoodat de tot stand koming daarvan thans verzekerd is en de opening der school met Sep tember a.s. kan worden tegemoet ge zien. Ter bevordering van den landbouw werd in den afgeloopen winter een cursus gehouden voor landbouwers van hier en elders. Vanwege de staatscommissie voor den middenstand werd ook ia deze gemeente een onderzoek ingesteld naar den toestand van den handel- drijvenden en industrieelen mid denstand. De verkoop van bouwgrond door de gemeente was belangrijk meer dan in het voorafgaande jaar. Zij bedroeg nl. f69.510.17, tegen f 39.083.46 in 1908. Fabrieken en trafieken. Omtrent de verschillende fabrieken zijn de navolgende bijzonderheden te vermelden De Koninklijke maatschappij „De Schelde", scheepsbouw- en werktui- genfabriek, heeft blijkens het 34e jaar verslag, in het afgeloopen jaar een bevredigend resultaat opgeleverd. De fabriek van metallieke pakking, firma P. van der Stad, heeft geene inlichtingen verstrekt over den toe stand van het bedrijf in het afgeloo pen jaar. De werkzaamheden beston den voornamelijk in het repareeren van stoomketels, van stoommachines en andere werkzaamheden voor fa brieken alhier en uit de omliggende plaatsen. De gasfabriek, behoorende aan de Imperial Continental Gas association te Londen, breidde ook dit jaar haar debiet weder belangrijk uit. Een nieuwe stokerij werd gebouwd waarin twaalf 8 retorts-generatorovens werden opgericht. Voorts werden opgesteld 2 ruimte-koelers, een derde watercondensor en een derde ex hauster. De gasfabriek heeft door deze uit breidingen een productievermogen van 12.000 M8 gas per etmaal. Aan de Wihelminastraat werd een flink gebouw gesticht voor winkel en magazijn voor verlichtings- en ver- warmingsartikeien. In de straatverlichting werden ver schillende verbetering aangebracht o.a. werden eenige lantaarns van han gend gloeilicht voorzien. De stoombierbrouwerij en mouterij „De Meiboom" ondervond den on gunstiger, invloed van den koelen zomer. In den toestand der brouwerij is overigens geen verandering gekomen. De electro tinfabriek is geregeld in volie werking geweest. Er werd meestal dag en nacht doorgewerkt, terwijl in de tweede helft des jaars is aangevangen met de verscheping van den aanzienlijken voorraad staal die wegens den slechten toestand der staalprijzen in 1908 in magazijn was gebleven. De artikelen vonden door hunne goede kwaliteit gereeden aftrek. De directie klaagt over de hooge spoorwegvrachten en de onkosten wegens het rangeeren van waggons van het Station naar de Keersluis vooral omdat de Nederlandsche spoorwegen aan de Duitsche fabrie ken voor dit artikel zeer lage tarie ven toestaan. De Koninklijke Zeeuwsche stoom- wasch- en strijkinrichting, Chemische Wasscherij en Ververij „De Volhar ding," eigenaar de heer H. Chr. Bey- erman, had in het afgeloopen jaar steeds ruimschoots werk. Bijzondere veranderingen hadden in het bedrijf niet plaats. Het personeel bestond uit 50 per sonen, nl. een 35 tal vrouwen en meisje en 15 mannen en jongens. De Vlissingsche stoom-schoenta- briek van de heeren gebr. A. J. Klijberg, werkende met een personeel van ongeveer 75 personen, vervaar digde geregeld 800 a 1000 paar schoenen per week, waarvan het meerendeel naar andere plaatsen in Nederland werd uitgevoerd. (Wordt vervolgd.) Zitting van Vrijdag 22 Juli, des middags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heeren Kalbfleisch, Vermaas, Merckens en Auer. De notulen van het verhandelde in de beide vorige vergaderingen werden goedgekeurd. Vervolgens wordt mededeeling ge daan van de goedkeuring door Ged. Staten van genomen raadsbesluiten, o. a. dat betreffende de onderhandsche aanbesteding voor het dempen van de Zoute Vest. Van de commissie uit de huisei genaren aan de Bouwen Ewoutstraat is een schrijven ingekomen reeds vroeger door ons gepubliceerd waarin zij kennis geven dat zij een- stemmig besloten hebben aan H. M, de Koningin en aan Ged. Staten tert spoedigste te verzoeken, aan hunne adressen inzake het plempingsbesluit van 22 April geen verder gevolg té geven en voegen zij aan dat verzoek toe, dat zij thans de uitvoering van het gewraakte besluit tegemoet dur ven zien, zonder de minste vrees voor ernstige benadeeling hunner belangen. Tevens nemen zij deze gelegenheid te baat, om aan den gemeenteraad, namens al de onderteekenaars van het adres van R. G. van Nieuwkuyk c. s. dato 25 Mei, de betuiging aan te bieden van hun welgemeenden dank voor de welwillende aandacht, die de raad aan dat stuk heeft willen schenken en voor de niet geringe moeite, die de raad wel heeft willen doen, om tot een bevredigende op lossing der kwestie te geraken. Ook wenscht de commissie ten slotte haar volle vertrouwen uit te spreken in den ernst, waarmede ge tracht zal worden, het ongerief voor de bewoners en het nadeel voor de eigenaars der huizen aan de Bouwen Ewoutstraat zoo gering mogelijk te doen zijn. Al deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Het verbouwen van het oud weeshuis tot politiebureau is, naar de Voorzitter mededeelde, gegund aan den minsten inschrijver, den heer j. Warren. Van de commissie ter verkrijging van een rijweg tusschen Noord-Bra bant en Zeeland is een adres inge komen, waarin zij beieefd verzoekt, een gedeelte te willen bijdragen in de kosten van een plan en begroo ting, op ten minste f 1000 begroot. De commissie is overtuigd, dat deze gemeente er veel belang in stelt dat- de door de commissie begeerde rij weg wordt verkregen. Dit adres werd gesteld in handen van Burg. en Weth. om advies. Nog was ingekomen het gisteren door ons reeds opgenomen adres van de afdeeling Vlissingen van den Nat. Bond van handels- en kantoorbedien den „Mercurius", inzake de voorge stelde verordening omtrent werkloos heidverzekering. Dit adres zal worden behandeld bij het betrekkelijk voorstel. Van het bestuur van het departe ment Vlissingen van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, was een adres ingekomen, waarbij instemming betuigd wordt met het door de ver- eeniging „Onze Vloot" tot den ge meenteraad gerichte verzoek tot op richting van een zwemschool. Werd gevoegd bij de andere ad- haesie-betuigingen. Overgelegd werd de gemeente-re kening over het dienstjaar 1909, slui tend in ontvangst met f 754.723.445 en in uitgaaf met f 761.630.48, alzoo met een nadeelig slot van f 6907.03V3. Deze rekening is bij circulaire goedgekeurd en werd thans gesteld in handen van de financieele com missie. Van regenten van het gasthuis was ingekomen de begrooting voor het dienstjaar 1911, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 29232, waaronder een subsidie uit de gemeentekas ad f 22250. De begrooting voor het burger weeshuis sluit in ontvangst en uit gaat op f9548.45, met een subsidie van f6375 uit de gemeentekas en de begrooting voor het algemeen arm bestuur op een bedrag van f 9138.03, waarbij is uitgetrokken als subsidie van de gemeente een bedrag van f 7600. Al deze begrootingen werden ge steld in handen van de financieele commissie om advies. Aan mevr. Van de Sande—Fraser werd, op haar verzoek, eervol ont slag verleend uit haar betrekking van regentes van het Burger weeshuis, zulks onder dankbetuiging voor de door haar als zoodanig bewezen diensten. Hierna waren aan de orde ver schillende Benoemingen. In de eerste plaats van een regen tes van het Burger weeshuis, waar voor waren aanbevolen mevr. de Ruyter—de Vey Mestdagh en mevr. Winkelman—van :de>PIassche. Benoemd wordt mevr. de Ruyter met 9 stemmenmevr. Winkelman verkreeg 2 en mevr. Merckens 1 stem 1 biljet was blanpo. Tot tijdelijk jeejaar Jn de geschie denis aan de Hopgere Burgerschool voor den cursus (910/11 werd be noemd de heer dr.|H, E,. Becht. Tot onderwijzeres aan school D werd benoemd mej A. j. H. Braat te Dinxperlo met 12 stemmen. Mede waren aanbevolen de dames C, G. Krook te Arnemuiden en A. M. H. Snijders, tijdelijk onderwijzeres alhier; mej. Krook verkreeg 1 stem. Alvorens werd overgegaan tot de benoeming van het Ieeraarspersoneel aan de H. B. rchool en de handels school achtte de Voorzitter het noo dig de openbare zitting over te doen gaan in een met gesloten deuren. Na heropening der zitting bleek dat de heer Merckens ter vergade ring was gekomen. Benoemd werden achtereenvol gens Tot directeur, tevens leeraar van de Handelsschool werd benoemd de heer J. Coster, directeur der H. B. School. Verder werden benoemdtot lee raar in boekhouden en handelswe tenschappen de heer G. Mannouri, leeraar H. B. school te Helmond met 11 stemmen. Mede waren aanbevolen de heeren S. Siersema te Harlingen en W. Meerwalt te Amsterdam die 2 stem men verkreeg 1 briefje was blanco. tot leerares in de Fransche taal en handelscorrespondentie mej. Krafft al hier met 11 stemmen; de heer J. Besangon verkreeg 2 en de heer Nieuwkoop 1 stem. tot leeraar in de aardrijkskunde de heer J. Brander te Amsterdam met 10 stemmen; de heer E. H. Amelung te Amsterdam had 4 stemmen. tot leeraar in de Duitsche taal en handelscorrespondentie: de heer W. M. Quist te Hilversum met 10 stem mende heeren W. C. Weber te Haarlem en A. van Liere te Bonn verkregen ieder 2 stemmen tot leeraar in de Nederlandsche taal en handelscorrespondentie de heer H. G. van Grol te Apeldoorn met 13 stemmen, met wien was aanbevolen de heer B. M. Noach ts 's Graven hage, die 1 stem verkreeg Het stembureau voor de verkiezing van twee leden-patroons van de Kamer van Arbeid voor de Metaal bewerking, die gehouden zal worden op 27 Juli, terwijl de herstemming zoo noodig zal plaats hebben op 8 Augustus, telkens van 11 uur v.m. tot 3 uur nam., weid samenge steld uit de heeren A. J. van Ocken- burg, W. N. Rottier en J. M. Stuart. Voor het tijdvak van 1 September 1910—31 Augustus 1911 werden op nieuw benoemd tot tijdelijke leeraren aan de Burger-Avondschool voor lijn en vakteekenen de heeren J. A. van Dierendonck, A. T. Elants en W. P. Edelman voor natuur- en werktuig kunde de heer L. Hesselfeltvoor handteekenen de heer j. C. Nijland. Verder werd aan deze inrichting voor het tijdvak van 1 September 1910—31 Augustus 1911 benoemd lot tijdelijk leeraar voor lijn- en vaktee kenen de heer P. S. Dijkstratot definitief leeraar in de wiskunde werd benoemd de heer K. Jasperse. Aan de Avondschool voor Hand werkslieden werden opnieuw benoemd voor het tijdvak van 1 September 1910—31 Augustus 1911 tot tijdelijke leerarenvoor bouwkundig vaktee kenen de heeren A. Dekker en P. S. Dijkstra voor natuur- en werktuig kunde en stoomwerktuigkunde de heer L. Hesselfeltvoor werktuigkundig vakteekenen de heer G. H. Vijgeboom en benoemd tot tijdelijk leeraar voor scheepsbouwkundig vakteekenen de heer W. P. Edelman. De heer Van de Putte zeide alvo rens tot de benoeming over te gaan dat het vorig jaar in uitzicht was ge steld behandeling van een verzoek om wijziging der jaarwedden van de onbevoegden. De Voorzitter merkte op dat dit steeds bij de begrooting behandeld wordt. Bovendien was bij het college van B. en W. geen eenstemmigheid en gaf hij den heer Van de Putte de toe zegging dat getracht zal worden vóór 1 September met een voorste! dien aangaande te komen. De heer Van de Putie was vait

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1