Woensdag 20 Juli. binnenland. No. 168. 48e Jaargang. 1910. Vüssingen in 1909- LISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE JR., Kleine Markt 58. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Het Alg. Ned. Verbond en het bezoek van Prins Hendrik aan Indië. De groep Nederl. Indië van het Aloemeen Nederlandsch Verbond heeft het volgende antwoord ontvan gen op het verzoekschrift aan H. M. de Koningin in zake de komst van den Prins der Nederlanden. „Voldoende aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin heb ik de eer ter kennis te brengen van het bestuur der Groep Nederlandsch Indië van het algemeen Nederlandsch Verbond te Batavia, dat de gevoelens van vaderlands- liefdeen aanhankelijkheid aan Hoogst- derzelver persoon, weiketen grondslag liggen aan het Harer Majesteit aan geboden verzoekschrift van den 18 Augustus 1909, ten hoogste door Hare Majesteit op prijs worden gesteld en dat Hare Majesteit, op het tijdstip, waarop Hoogstderzelve het oogenblik gekomen acht, om, in overleg met Zijne Koninklijke Hoog heid den Prins der Nederlanden, het initiatief te nemen tot een be zoek var. Zijne Koninklijke Hoogheid aan Nederlandsch-Indië, gaarne reke ning zal houden met de Harer Majes teit kenbaar gemaakte wenschen". Statenverkiezing. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid voor de Provinciale Sta ten in district IV te Amsterdam, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van mr. J. C. de Vries, hebben de heeren mr. W. baron Röell (lib.) 1112, H. Barnstein (V.-D.) 630 en Z. Gulden (soc.-dem.) 540 stemmen verkregen, zoodat herstem ming zal moeten plaats hebben tus- schen de heeren Röell en Barnstein. Vrijz. Dem. Bond. in de laatst gehouden vergadering van het hoofdbestuur van den Vrijz. Dem. Bond is besloten na over leg en in overeenstemming met het Centraal bestuur van het Alg. Ned. Werk.-Verbond de aciie voor grond wetsherziening en algemeen kiesrecht die tot dusver was opgedragen aan een uit leden van beide organisaties samengesteld propaganda-comité, van nu af rechtstreeks te doen uitgaan van de beide hoofdbesturen, respec tievelijk dageiijksche besturen van den Bond en het Verbond, in onder linge samenwerking. Tevens werd besloten tot het uit vaardigen van een „Oproep tot steun voor de uitgesiotenen te Enschede" en tot het inzamelen van gelden voor dat doei. („L. en V.") 28.) _o— Reparation worden zorgvuldig uit gevoerd en oude instrumenten in be taling genomen, las hij verscheiden malen, om zich te overtuigen dat zijn oogen hem niet bedrogen. «;T.^aldbeck' mompelde hij, Lotje WaldbeckEr is geen twijfel aan. ten hoogere macht bestuurde haar, bestuurde mijn schreden. L«i£fï.el Zijn hart geweldig klopte, nL u- 00k nu ziJ'n bedaardheid met en hij besefte dat hij niet over bid te werk moes( gaan ïn djepna_ denken liep hij verder. Hij riep zich rpr1 V°°r n geest' wat hij gedu- renae zi]n omgang met Lucile omtrent naar verleden vernomen had. Er was met aan te twijfelen, dat de nauwste I tien bestonden tusschen de ver- K ,1'; en den e'genaar van dien •winkel. De arme landverhuizersfa- Vlissinger, 19 Juli. (Uit hef Gemeenteverslag.) Brandweer. Het onderhoud der bluschmiddeien, alsmede het luchten der bergplaatsen, werd ook dit jaar door den daarmede belasten persoon naar behooren ver richt. De brandspuiten zijn belangrijk in waarde gedaald, doordat zij tenge volge van het dempen der kaden, in sommige gedeelten der stad uitslui tend op de waterleiding zijn aange wezen, terwijl deze laatste niet daarop is berekend. Waar, bij gemis aan brandputten, de waterleiding nagenoeg de eenige bron voor brandbluschwater is, dient bij de plaatsing van het net daarmede rekening te worden gehouden. Te dien einde trad de opperbrandmeesr met den heer directeur der water leiding-maatschappij in overleg, met het resultaat dat eenige wijzigingen ten gerieve der brandweer plaats hadden of in het uitzicht werden gesteld, terwijl de directeur welwil lend zijne medewerking toezegde, voor zoover de belangen der maat schappij daardoor niet te zeer zou den worden geschaad. Nog werden door den opperbrand- meester onder controle der brandweer gebracht de bergplaatsen van hooi en stroo. Met het oog op het vele vochtig gewonnen en binnengehaalde hooi en stroo, werd daarvan de tem peratuur nu en dan opgenomen, doch bleek deze nergens verontrus tend te zijn. Toestellen dienende tot het geven van bioscoop-voorstellingen werden geregeld vooraf geïnspecteerd en de opstelling had plaats onder toezicht van den opperbrandmeester, die te vens nauwkeurig toezicht hield op het naleven der door hem, ter voor koming van brand, gegeven voor schriften en maatregelen trof, ten einde, mocht door onvoorzichtigheid, defect raken der toestellen, als an derszins toch een begin van brand ontstaan, deze tot een minimum te beperken. In de schouwburgzalen werden de nooddeuren, brandkranen, zooge naamde snelölusschers enz. steeds onder toezicht gehouden. Van de door den opperbrand meester gehouden inspectie der ker misvermakelijkheden, werd een uit voerig rapport aan B. en W. toege zonden, waarin o. m. werd gewezen op de wenschelijkheid dat bij het toekennen van plaats en ruimte aan houders van kramen, vermakelijkhe den enz. rekening worde gehouden met eventueel brandgevaar. Van het recht bij artikel 422 der milie was niet door de golven ver slonden, maar gered geworden en, na het bereiken van de plaats harer bestemming, door vlijt en spaarzaam heid tot welvaart gekomen. Verschei dene vragen drongen zich aan hem op. Was de geheele familie het gevaar ontkomen Had wellicht een enkel overgebieven lid de zaak opgericht Kon het hoofd der familie de zaak niet later aan een ander hebben overgedaan en reeds lang ten grave zijn gedaald Terwijl hij in de na bijheid van den winkel op en neer liep, overwoog hij dit alles rijpelijk. Eindelijk kon hij de onzekerheid niet langer verdragen. Op alles voorbereid, ging hij den winkel binnen. Een vrouw van middelbare jaren, wier vriendelijk gelaat, de sporen van veeljarig ongeneeslijk zielelijden vertoonde, en die eenvoudig maar net in 't zwart gekleed was, vroeg hem beleefd wat hij begeerde. Slechts vluchtig staarde Percy in de groote, zachte oogen, en hij wist wie voor hem stond. Op koelen toon verzocht hij eenige tooneelkijkers te mogen zien, cn na een paar schijn- ADVERTENTIÈNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. verordening aan de dienstplichtigen toegekend, om zich van den dienst bij de brandweer te kunnen afkoopen, werd door twee personen gebruik gemaakt, in wier plaatsen door de gemeente plaatsvervangers werden aangesteld. In de maand Augustus geschiedde eene oproeping van vrijwilligers, be doeld in de 2e alinea van artikel 405 der verordening, waarvoor zich dit jaar drie personen aanmeldden. De inschrijving had plaats over eenkomstig het bepaalde bij artikel 400 der verordening in de eerste helft van September. In de tweede helft dier maand werd het register ter visie gelegd, waartegen geene bezwaren ingebracht werden. De loting had plaats 15 October 1909. Het aantai ingeschrevenen be droeg 178. Daarvan werden vrijgesteldbe- hoorende tot het loodswezen of andere zeevarenden 33, ambtenaren Staatsspoor of telegrafie of in anderen openbaren dienst 29, afgekeurd we gens lichaamsgebreken 3, overleden of vertrokken 1, totaal 66, zooda ter inlijving beschikbaar overbleven 17866 112 personen, waarvan in dienst werden gesteld 19, zoodat voor reserve overbleven 111 19 93 personen. De begrooting voor het jaar 1910 werd ingediend tot gelijk bedrag ais waarop deze ten vorigen jaren was goedgekeurd en waaraan thans we derom de goedkeuring van den 'ge meenteraad werd verleend. Deze werd vastgesteld op een bedrag van f 1750. Op 29 November en volgende drie dagen had metgoedkeuring van B. en W. de algemeene brandschouwing door de brand- en onderbrandspuit meesters plaats, terwijl gedurende die dagen de opperbrandmeester in de Item het meest verdacht voorko mende wijken, zich persoonlijk van den toestand heeft vergewist. In een twintigtal perceeien waren vloeren of wanden in de nabijheid der stookinrichtingen onvoldoende beschermd. Bij de daarna gehouden herschouwing was in de meeste ge breken voorzien. Door den opper brandmeester is vervolgens ten 3e male een onderzoek ingesteld, waarbij thans bleek dat overal waren nage komen de voorschriften der alge nieene verordening van politie be treffende de stookplaatsen in deze gemeente. Het verslag van de plaatselijke commissie van het lager onderwijs, evenals dat van de gezondheidscom missie en de zeevaartschool hebben wij reeds vroeger gepubliceerd. Aan liet verslag van de commissie fibonnements-flduertentiën op zeer uoordeeiige uoorutaarden baar met nauwkeurigheid onderzocht ie hebben, vroeg hij als terloops Is het eigen fabrikaat, of ont vangt gij ze van andere fabrieken Eigen fabrikaat, antwoordde de juffrouw. Ik drijf de winkelzaken, en mijn man verlaat gedurende den dag de werkplaats alleen dan wanneer iemand hem persoonlijk wenscht te spreken. Werkt uw man alleen vroeg Percy weder. Neen hij heeft drie trouwe en vlijtige helpers, en wel in onze kin deren twee zonen en een dochter, die als het ware met de zaak op groeiden en hulp van vreemden overbodig maken. Met hun jonge oogen zijn zij vooral voor het glas- slijpen geschikt en daarin zeer be dreven, zoodat ik met 't volste ver trouwen hun werk kan aanbevelen Onderzoek dezen tooneelkijkerelk deel er van is door hun handen ge gaan. Percy nam den hem toege- reikten kijker, en hem voor zijn oogen brengend, keek hij door het venster, naar een verwijderen schoor steen. Hij zag er door zonder hem te stellen of te weten wat hij er tot wering van schoolverzuim is het volgende ontleend In den loop van dit jaar werden gehouden 17 vergaderingen. Dit jaar hadden in de commissie zitting de heeren H. C. Beijerman, A. van de Putie, J. J. Biankert, M. Meeuwse, respectievelijk als voor zitter, vice-voorzitter, le secretaris en 2e secretaris, benevens de heeren H. P. Koie, J. L. Buissing en G. van Munster. Wegens vertrek naar elders werd laatstgenoemde 13 Augustus 1909 vervangen door den heer G. Jurry, hoofd van school C, terwijl de heer A. van de Putte, in Februari 1909 aan de beurt van aftreding, in de raadszitting van 5 Februari 1909 werd herbenoemd. In de vergadering der commissie van 24 December 1909 werden de bestuursleden, ingevolge art. 5 van het huishoudelijk reglement, allen in hun functie herkozen. Voor de onderscheidene vergaderin gen werden achtereenvolgens opge roepen 96 personen om zich te ver antwoorden over het ongemotiveerd relatief schoolverzuim, waaraan hun kinderen zich bij herhaling hadden schuldig gemaakt. Onder de opgeroepen personen bevonden zich 28 recidivisten, d. w. z. 28 personen, die voor een zelfde(n) leerling bij herhaling werden opge roepen. Van de leerlingen, die de school herhaaldelijk hadden verzuimd, be hoorden tot school A 25, school B 14, school C 1, school D 2, school 18, R. K. Jongensschool 10, R. K. Meisjesschool! 22 en Bijz. school (Kasteelstraat) 4 leerlingen. Door slechts 41 personen werd aan de oproeping gevolg gegeven in 24 gevallen door de moeder, in 15 gevallen door den vader, in de beide overige door een broer en een zuster der leerlingen. Na in verhoor te zijn genomen werden de verschenen personen, ingevolge art. 21 2 al. 4 der Leer plichtwet, door den voorzitter ot diens plaatsvervanger ernstig op hun ver plichtingen gewezen en voor even tueel onaangename gevolgen ge waarschuwd. Den overigen 55 personen, die niet ter vergadering waren versche nen, en van wier kinderen de redenen van verzuim dus aan de commissie onbekend bleven, werd een dergelijke waarschuwing schriftelijk toegezon den, overeenkomstig het 5e lid van voornoemd art. 21. Een 15tal leerlingen bleken de school willekeurig te hebben ver zuimd, deels met, deels zonder me deweten der ouders 10 leerlingen verzuimden wegens ongesteldheid 9 wegens huisarbeid, vaak wegens on gesteldheid der moeder; 1 om bood- eindelijk door wilde zien, want hij had moeite zijn aandoening te be dwingen. Lucile had hem toch ver teld dat zij twee broertjes en een zusje had; hadde hij dus nog eenigen twijfel gehad, dan zou die thans ge heel verdwenen zijn. 't Is een uitmuntend instrument, sprak hij na een lange pauze, terwijl hij een anderen kijker nam, maar als er zoo groote keuze is, weet men niet wat men nemen zal. 't Zal moeilijk zijn, een groot onderscheid te ontdekken, antwoord de de juffrouw met een flauw glim lachje, of 't moet de montuur be treffen. Maar, voerde Percy daarentegen aan, voor 't gezicht van verschillende personen, za! de eene kijker beter zijn dan de andere. Uw kinderen zijn dus allen in de zaak Een groot voordeel in een land, waar bekwame werklieden zeldzaam en vlijt en vol harding meer of min van oogenblik- kelijke gemoedsstemming of omstan digheden afhankelijk zijn. Bestaat uw gezin uit drie kinderen vervolgde Percy, en hij keek weer naar den schoorsteen, of zijn er nog jonger schappen te doen3 wegens gebrek aan kleeding of schoeisel2 wegens uitstedigheid, terwijl 1 de schooi reeds voor goed had verlaten. Ook nu weer moest de commissie er de ouders vaak op wijzen, dat zij het hoofd der schooi tijdig veilof behoorden te vragen, indien zij hun kinderen om een of andere geldige re den thuis wenschen te houden, en dat het niet aanging dit eigenmachtig te doen en dan daarvan eerst kennis te geven, nadat de verzuimen reeds gepleegd waren. ingevolge 't laatste lid van art. 21 2 der leerplichtwet werd den ar- rondissements-schoolopziener onver wijld mededeeling gedaan van den dag, waarop de waarschuwing over eenkomstig het 4e of 5e lid van voornoemd art. had plaats gehad. Verder werd de commissie in dit jaar door den arr.-schoolopziener opgedragen, een onderzoek in te stellen naar een 13-ta! gevallen van vermoedelijk absoluut schoolverzuim. De secretaris, door wien dat on derzoek persoonlijk ten huize der betrokken ouders was ingesteld, bracht daarover in de vergadering van 12 Maart 1909 rapport uit. Blijkens dat rapport was aan twee dier leerlingen wegens voortdurende onzindelijkheid de R. K. jongens school ontzegd en hadden dezen daarna vergeefs plaatsing gevraagd op een der o. 1. scholen 1 leerling was geplaatst op een kostschool1 leerling had eenigen tijd elders ver toefd en zou trachten plaatsing te krijgen op een der o. I. scholen 2 leerlingen waren nog niet gevacci neerd 5 leerlingen hadden zich niet tijdig aangemeld tot toelating, waar van 2 uit hoofde van ongesteldheid 1 leerling was zenuwlijdster, voor wie vrijstelling zou worden aange vraagd volgens art. 9 der leerplicht wet en 1 leerling bezocht geregeld de R. K. meisjesschool. Ambtshalve inschrijvingen volgens art. 20 4 der leerplichtwet kwamen dit jaar niet voor. (Slot volgt.) Voorstellen aan den gemeenteraad. Door Burg. en Weth. is aan den gemeenteraad een voorstel ingediend tot wijziging der verordening op de heffing en invordering van den hoof- delijken omslag. Aanleiding daartoe is in de eerste plaats geweest het door den heer Van der Meer ingediende voorstel tot wijziging van artikel 15 der heffings verordening. Bovendien echter hebben B. en W. met de commissie, bedoeld in arti kel 12 der verordening op denhoof- delijken omslag, overleg gepleegd omlrent eenige andere wijzigingen, die daarin zouden kunnen gebracht familieleden, om in de zaak opgeleid te worden 't Is geheel mijn gezin, ant woordde de juffrouw schier klankloos. En toen Percy zich weder naar de toonbank keerde, bespeurde hij dat de smartelijke trek op haar bleek gelaat nog scherper uitkwam. Overgeving, zei hij vriendelijk, ik vermoedde niet dat ik door mij.s onbescheiden vraag de herinnering aan dierbare dooden opwekte. Ach, ware het slechts een doodezuchtte de juffrouw en on willekeurig voegde zij zacht bijEr is iets smartelijker, veel smartelijker. Percy legde den tooneelkijker neer en zag de vrouw met innige deelnc- neming in het gelaat. Ge moet veel treurigs onder vonden hebben, sprak hij op een toon, die blijkbaar tot het hart der juffrouw doordrong, want zij blikte tot hem op, en ontroerd door de uitdrukking van zijn gelaat antwoord de zij met bevende lippen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1