ferk I Jr. 'trlli persoons ege§fabie!{ TERIALEN, ietnetit, Dinsdag' 19 Juli. Ürtikslen. NK binnenland. 48e Jaarsrang. 1910. a PRIJZEN Enschedé. Tel. Inters. 105 d der IIDELBERG, rken. en Lijfrente, Middelburg. Viissingen in 1909. Mij lis. '9 Jan. 1910). n, vette Koeien, wissel of postzegels per Lot 25 cent, No. 14. 1. 3 O ri te 2ESST. ÏE [Seder!. Le ring Mg.die met laar bedrijf i8 ?n aan het toe- conlróle der geering me voor f 1000.ver aal. De jaarpremie ver- rlijks met 3% van mie. De vermindering men gegarandeerd. ering geschiedt na 0 25 jaren 30 jaren [ijk bij overlijden. .72 .35 .60 '.42 21 59 44.11 44.38 45.25 46.83 49.15 52.73 38.09 38.56 39.71 41.68 44.59 Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE JR., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeeüge uooriuaarden -, Belgische- en rne MARMEREN len en prijzen. «END. Het Belgische Koningspaar te Amsterdam. I Het „N. v. N." heeft getracht te vernemen, wat de Belgische kolonie te Amsterdam denkt te doen, als Z. M- Koning der Belgen half September Amsterdam zal bezoeken. Veel vas tigheid hebben de plannen nog niet; naar een der bestuursleden der Bel gische Vereeniging aan het blad mededeelde, is men nog niet tot een definitief besluit gekomen. Dat wacht op de komst van den nieuwbenoem- den Belgischen gezant bij ons Hof, baron Fallon, want deze is het met wien men voortdurend voeling moet houden. Wel zal naar alle waar schijnlijkheid de Belgische vereeni ging bij aankomst van den Konink lijken trein op het perron aanwezig zijn en zich bij de audiëntie, die de Koning dés middags ten paleize ver leent, officieel doen vertegenwoordi gen. Mocht het Koningspaar meer dan in éen dag in Amsterdam door brengen, dan organiseert de Belgische - vereeniging wellicht een gala-voor stelling in den Stadsschouwburg. Doch wanneer de hooge personen slechts éen avond overblijven, zal die enkele avond wel worden bezet met een gala-diner, hofbal of iets dergelijks. Zoodra men met den Bel gischen gezant geconfereerd heeft, kan de vereeniging tot nadere stap pen overgaan. De nieuwe tariefwetten- De „Tijd" verneemt, dat de heer J. Slotemaker eerstdaags bevorderd zal worden tot directeur der belas tingen, waaruit het blad afleidde, dat de voorbereiding der wet op de in voerrechten is afgeloopen. Van doorgaans wel ingelichte zijde in den Haag wordt deze mededeeling aan de „Tel." bevestigd en met het volgende aangevuld Minister Kolkman heeft den heer J. Slotemaker bij H. M. de Koningin voorgedragen voor het directeurschap der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen voor Zeeland en wes telijk Noord-Brabant. De definitieve benoeming, welke eerstdaags wordt verwacht, zal ingaan 1 September a.s. De standplaats dezer directie, thans nog gevestigd te Middelburg, zal naar Breda worden overgebracht. De heer Slotemaker, reeds directeur-t tu lair der directe belastingen, enz., wordt hierdoor directeur inwerkelij- ken dienst. Deze benoeming houdt verband met gereedkomen van het ontwerp fariefwetten, in hoofdzaak door deze financieele specialiteit, op last van den minister, in elkaar gezet. De volgende week zal aan het 27.) Wie weldra zijn laatsten inzet zou moeten wagen, zocht vergoeding in net genot van bedwelmende dranken, die op bevel der senora telkens wer- öen rondgediend. De eenestruikroover en dief uit de mijndistricten, die hier zijn meester had gevonden, zakte na den ander van zijn stoel, om den vol genden dag arm en ellendig te ont waken. krak aan, toen de senora, btandby en Philip nog alleen speelden, slechts enkele der andere spelers Staarden met doffe blikken naar het spel van 't drietal. Maar toen ook de oogen dier toe schouwers door den hen overweldi- genden slaap gesloten waren, begon een nieuw spel alleen tusschen Stand- ?y en. Phüip, waarvan de spraken- looze danseres de prijs zou zijn. Onder departement, onder toezicht van den heer Slotemaker, de laatste hand aan het ontwerp worden gelegd. Daarna zal het zoo spoedig mogelijk den raad van State worden aangeboden. Aan het ministerie van financiën hoopt men, dat Maart, uiterlijk April 1911, de openbare behandeling van het nieuwe tarief zai kunnen plaats hebben. De grondslag van het nieuwe tarief is gebaseerd op bescherming van den nationalen arbeid. Geraamd wordt, dat het nieuwe tarief, tot stand gekomen overeen komstig dit ontwerp, 10 all milli- oen meer dan het tegenwoordig vi- geerende zal opbrengen. in het ontwerp wordt ook de eind beslissing over het al of niet beiast- bare van dubieuse artikelen aan den minister onttrokken en in handen gesteld van een tariefcommissie, saamgesteid uit deskundigen op han dels- en industriegebied. Statenverkiezingen. Reeds thans is in de „Bijdragen tot de statistiek van Nederland" ver schenen de statistiek betreffende de in Juni gehouden verkiezingen voor de Provinciale Staten. Er blijkt uit dat in 118 districten 574 candidaten zijn gesteld. Tenge volge van verkiezing bij enkele can- didaatstelling hebben geen stemmin gen plaats gehad in 30 districten. In de overige 88 districten is gestemd en in 38 daarvan herstemd. Op elke 100 kiezers zijn bij de stemming in het geheele rijk uitge bracht 62.50 stemmen, waarvan on geldig 0.75, en bij de herstemming 66.99 stemmen, waarvan 0.55 on- geidig. De „Nieuwe Courant" meldt Een huwelijk volgens het stelsel, door mr. S. van Houten in een zijner Staatkundige Brieven aanbevolen, wordt Maandag te 'sGravenhage voltrokken. De bruid is een bekend feministe. De aankondiging van dit huwelijk luidt „Ondertrouwd (volgen de namen); de receptie 3—5 uur op Zondag 17 Juli a.s. (volgt straat en huisnummer) te 's Gravenhage. Onderteekening der huwelijkscontracten op Maandag 18 Juli 1910 te's Gravenhage. Wettelijke huwelijksvoltrekking: „Zoodra de Nederlandsche wetten de individuali teit van gehuwden waarborgen." Van de 98 jongelingen die zich aangemeld hadden voor het verge lijkend examen als adspirant-machi- nist bij de Machinistenschool te Hel- levoetsluis zijn er 37 geneeskundig afgekeurd. Er zijn 17 plaatsen. Het schriftelijk gedeelte van bedoeld exa men werd in Den Haag afgenomen. Het mondeling vangt 25 dezer aan. de scherp glurende blikken der senora speelden zij met ongemerkte kaarten. De eene partij volgde de andere, nu aan deze, dan aan gene zijde helde hei geluk, totdat eindelijk de laatste partij ten gunste van Standby besliste. Met een vreeselijken vloek erkende Philip dat zijn tegenstander de partij gewonnen had. Daarna zei hij grim mig Wat dunkt je, Standby, zullen we nu om de senora spelen Dat is overbodig, riep deMexi- caansche met een hoonenden lach ik kies zelve mijn minnaars, en zon der dat dit aan onzen gemeenschap- pelijken handel schaden zal, verklaar ik mij met lichaam en ziet voor mijn vriend Philip. Terwijl Standby verachtelijk de schouders ophaalde om niet te doen blijken dat hij in de woorden der senora een hem vijandig heimelijk oogmerk vermoedde, zag Philip haar aan als betwijfelde hij de oprechtheid dier woorden. Eerst toen zij hem over de tafel haar hand toereikte, verdween de uitdrukking van verwondering en ongeloof van. zijn donkerrood ge kleurd en door hevige aandoeningen Vïissiragerj, 18 Juli. (Uif hef Gemeenteverslag.) Het jaarverslag omtrent het oud archief bevat geen vermeldenswaar dige bijzonderheden. Het verslag heeft geen bijlage, daar het register van merkwaardige panden binnen Vlissin- gen, behoorende bij de groote. kaart door den gemeente-archivaris ver vaardigd, als een afzonderlijke bijlage in druk is verschenen. Aan het jaarverslag van de com missie ten behoeve van de oudheid kundige verzameling is het volgende ontleend Gedurende den loop van hef jaar 1909 bleef de heer H. J. Halffman, als bewaarder, aan het in hem ge stelde vertrouwen beantwoorden. Dit bleek ook, wat zijn voorkomenheid betreft, uit de bijschriften van twee der bezoekers, waarvan een, doctor Joseph Viaene te Brussel, op de naamlijst noteerde „ie concierge est trés aimable", terwij! een ander neer schreef „ie concierge obligeant". Het gebouw bleef in denzelfden toestand verkeeren met zijn deugden en gebreken, alleen werd een losse trap gemaakt om op de verhevenheid van het plat van den toren een ruirn uitzicht op den omtrek landwaarts en zeewaarts te verschaffen, terwijl een binocle aangekocht werd om daarbij dienst te doen. De rekening van het dienstjaar 1909 bedroeg in ontvangst de som van f 183,40, in uitgaaf die van f 168,36, zoodat me.r ontvangen dan uitgegeven was de som van f 15.04. Op vertoon van toegangskaart werden 10 personen toegelaten. Door deze werden 16 personen geïntrodu ceerd. Met 10 ets. entreegeld be zochten 864 inwoners en vreemde lingen de verzameling. Wel is dit cijfer minder dan het buitengewone van het dienstjaar 1908, toen 1005 personen de verzameling bezochten, maar vergeleken met de daaraan voorafgaande jaren, wordt geconstateerd dat de voordeelen van het uniform entreegeld bestendigd blijven. Op de naamlijst der bezoekers worden, over het jaar 1909, 656 handteekeningengevonden, sommigen met bijschriften, die van ingenomen heid met de verzameling getuigen. Van deze bezoekers waren er uit Vlissingen 117, Middelburg 46, Wal cheren 25, Noord- en Zuid Beveland 49, Schouwen, Duiveland en Tholen 20, Vierde district 17, Vijfde district 18, Rotterdam 22, Zuid-Holland 66, Amsterdam 20, Noord-Holland 1, Utrecht 12, Gelderland 21, Overijsel 10, Drente 1, Friesland 3, Groningen 3, Noord-3rabant 28. Van de vreemdelingen die de ver zameling bezochten waren er, voor zoover de naamlijst ze aangeeft, uit Parijs 6 bezoekers, uit Frankrijk 5, uit Berlijn 1, Dnitschland 8, Londen gaf ons 10 bezoekers, Engeland 13, Brussel 13, België 102, Oostenrijk 1, Zweden 1, Batavia 1, New-York 2, Mexico 1 en San Francisco 1. Even als vorige jaren bestonden deze bezoekers uit menschen van allerlei rang en stand en velen waren mannen der wetenschap, zoodat ook dit jaar de verzameling goede diensten gedaan heeft. Reinigingsdienst. Het ondeihoud der gebouwen was dit jaar opgedragen aan den aannemer J. J. Krijger en heeft eene vrij groote som geëischt, n.l. f311.01. De belangrijkste werken worden hier vermeld; om de mestvaalt werd een nieuw afsluithek geplaatstaan den paardenstal werd eene nieuwe goot gelegdop den beerput werd eene nieuwe (grootere) keel gemetseld en werden nieuwe luiken gelegd. Voor een te plaatsen gasmotor op het terrein der oude mestvaalt bij den beerput werd eene loods gebouwd. De kosten daarvan zijn echter niet onder b. g. bedrag begrepen, doch zijn gebracht ten laste van den gasmotor. Meer uitbreiding ondergingen de ge bouwen niet. Ook het onderhoud der wagens en karren wijst eene groote som aan. Hiervoor werd aan smidswerk uitge geven f 358.421,! en aan wagenmakers- werk f 112.70, terwijl aan verfwaren en reparatie van een wagenkleed f 59.51 besteed werd (totaal f 520.631.). Nieuwe wagens of karren werden niet aangeschaft. Het personeel onderging dit jaar geen verandering. Aan de vaste werklieden werd aan arbeidsloon f7812 uitbetaald. Flet straatwieden eischte geen uitgaven, doch des te meer moest besteed wor den aan buitengewone werkzaamhe den, vooral aan het schoonmaken van buitenwegen. Aan deze werkzaamhe den werd eene som van f2671.07 uitgegeven. Als premie voor de verzekering tegen ongevallen werd aan de Rijks verzekeringsbank gestort f 167.12, eene kleinere som dan vroegere jaren, om dat het bedrijf met ingang van het 2e halfjaar eene lagere premie te betalen had. Wegens betrekkelijk zeer kleine ongevallen werd eer.e uitkeering van f28.64 genoten. Het aantal verwisselde beerfonnen bedroeg 137.773 (in 1908141.569). Dit verminderd aantal wijst weder op aansluiting van privaten aan het riool. Ontvangsten. Opbrengst van straat- mest f 7.50, opbrengst van beer f3489.50, verschillende ontvangsten f223.88, totaal f3720.88 bewogen gelaat. Dat blijft zoo afgesproken, riep hij, en een woeste hartstocht deed zijn gezwollen oogen fonkelen. In allen gevalle is een jonge edelvalk in de hand beter dan tien torteldui ven op het dak. En een trouwe dog aan den ketting beter dan een listige vos op het open veld, beantwoordde de se nora lachend het kompliment. En met haar lachte Standby en lachte Philip, alsof twistende kinderen 't omtrent een onschuldige kwestie waren eens geworden. De zon stond reeds hoog aan den hemel, toen de drie booze geesten, te midden van de door en over el kander liggende afschuwelijke ge stalten, met elkander den buit deel den. HOOFDSTUK VI. In het oogenblik toen het misdadig klaverblad het beruchte lokaal verliet, wandelde dokter Percy door de straten der stad. Eerst den vorigen dag over den landweg te San Fran cisco aangekomen, had hij nog juist den tijd gehad, den schouwburg te bezoeken en uit een verwij derde loge, waar hij door haar niet kon opge merkt worden, Luciie te zien. Vree- zende dat het een starenden invloed op haar zou hebben, ais zij wist dat hij haar gevolgd was, beschouw de hij het als zijn duren plicht, zijn verblijf te San Francisco voor haar geheim te houden en eene ontmoe ting van zijne opmerkingen of van het toeval afhankelijk te stellen. Tot zoolang wilde hij haar heimelijk ga deslaan, om ten alle tijde gereed te zijn, wanneer hij meende dat zij zijne hulp behoefde. Hij kende Ca lifornië toch genoeg, om de gevaren niet te min te achten die een door buitengewone schoonheid uitmuntend meisje bedreigden, wat meer is, eene danseres, die niet alleen niet in staat was met iedereen een onder houd te voeren, maar wier eenige vertrouweling en beschermer een lid was van de natie, waaraan in het Goudland alle recht was ont zegd. Perc'ys uit deze overwegingen voortspruitende onrust ging gepaard met de innigste bewondering welke Lucile's bekoorlijke verschijning op De straatmest werd ook dit jaar weder naar de z.g. „Zoutevest" ge bracht met het doel de daarin gelegen perceeien weiland te verbeteren. Die hoeveelheid bedroeg 3782 M3. B. g. opbrengst spruit voort uit den verkoop van geringe hoeveelheden aan parti culieren hier ter stede. De verkoop van beer geschiedde volgens contract aan H. de Corte te Lokeren (België). De opbrengst is geringer dan het vorige jaar. Het onderhoud der wagens en kar ren eischte ook een grootere som door belangrijke reparation. Hetzelfde kan opgemerkt worden omtrent het onderhoud der gebouwen. Ook aan arbeidsloonen is meer uit gegeven dan geraamd is. De veie bui tengewone werkzaamheden waren daarvan de oorzaak. De post „Aanschaffen van een paard", die voor „memorie" uitge trokken was, is door den aankoop daarvan met f675 overschreden. Het hoogere bedrag der „kleine uitgaven" vindt zijne oorzaak daarin, dat dikwijls in het voorjaar een paard gehuurd moest worden ter vervanging van een niet meer tot werken geschikt paard. In den loop des jaars werd op het terrein der oude mestvaalt een gas- motor geplaatst, die vroeger dienst deed tijdens den aanleg der rioleering. Deze wordt thans gebruikt als drijf kracht van de beerpomp, die vóór dien tijd door handenkracht bediend werd. De installatie van den gasmotor heeft eene uitgave van f630.83 ge- eischt, waarmede bij het opmaken der begrooting geen rekening kon gehou den worden, daar dit plan toen nog niet bestond. Onder b. g. som is ook begrepen het bouwen eener loods voor den motor. Gedurende het laatste kwartaal werd de pomp voor het laden van de beer gedreven door den bovengenoemden motor met het hieronder vermeld finantieel resultaat. Voor arbeidsloon en gasverbruik bij het beerladen is eene som uitgegeven van f45.1872, waar tegenover staat eene ontvangst van f65 voor het terugbetalen van arbeidsloon door den pachter vanjde beer (f 13 per lading). Bovendien is het voordeel verkregen, dat de beer- lading spoediger plaats heeft dan vroeger en dat veel minder stank verspreid wordt. Brandweer, In 1909 kwamen geen ernstige branden voor. De eenige brand voor welken de bandweer werd gealar meerd, had plaats op 26 November in een der schoollokalen van schooi C, in het Groenewoud. De spuit van Hr. Ms. wachtschip „Bever" kon, hoewel het eerst aanwezig, geen water geven, tengevolge van het tekort aan slangenmateriaal, hetgeen te wijten was aan de afwezig- hem had teweeggebracht, toen hij in zijn schuilhoek haar over 't too- neel zag zweven. Evenals te New- Orleans werd zij ook hier gehuldigd en als onder bloemen begraven. Maar hij werd pijnlijk bewogen, toen hij opmerkte dat de toeschou wers die tot zeer verschillende standen behoorden, en naast de vreedzame kunstgenot huldigende burgers zich lieden bevonden, wier woeste manier van toejuichen vol komen overeenkomstig was met de in de mijndistricten gewone bande loosheid. Den volgenden dag ging hij uif, om een tooneelkijker te koopen. Spoedig had hij den winkei van een werktuigkundige gevonden. Hij stond voor de groote winkelruit, waarachter allerlei instrumenten waren ten toon gesteld, zag toevallig naar het uit hangbord boven de deur en deed van verrassing een schrede achteruit. Theodoor Waldbeck, fabrikant van optische werktuigen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1