r Zaterdag 16 Juli. Gemeentebestuur. trmans Jr. met Tuin neal gebroken dq Thee, No. 165. 48e Jaargang. 1910. BINNENLAND. Vlissingen in 1909° il iOEDERÊN, en Aardewerk, ■en, Kookstellen, 'ners, Amerik. en vagens, Hobbel- p, Blikwerk en speelgoede» oote sorteering )rdeel. Zie de Etalage, nbevelend, 2 ct. per ons. aterhoudend, ;lend, alstraat 19/21. reemging. LISS1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE JR., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-fldoertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden BEKENDMAKING. Bepaling Sluitingsuur der tapperijen gedurende de kermisweek. De Burgemeester van Vlissingen gezien art. 150 der Algemeene ver ordening van plaatselijke politie; brengt ter algemeene kennis dat het sluitingsuur der tapperijen gedurende de kermisweek, door hem is bepaald als volgt Maandag, Dinsdag en Woensdag op 1 uur en Donderdag, Vrijdag en Zaterdag op 2 uur na middernacht terwijl telkens een half uur te voren reeds moet zijn opgehouden met het maken van muziek. Vlissingen, 15 Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. REKENING. Ter lezing liggen der gemeentereke ning over het jaar 1909. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat, ter voldoening aan de voor schriften van art. 219 der Gemeentewet de rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente over het dienst jaar 1909 op heden, ter Secretarie der gemeente, voor ieder ter lezing is nedergelegd en dat afschriften daarvan, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zullen wor- v den gesteld, j Vlissingen, 15 Juli 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE, De Secretaris, WlTTEVEEN. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb bende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen met den nieuwen cursus (aanvangende 15 Aug. e.k.) .wenschen toegelaten te zien tot eene der openbare lagere scholen in deze gemeente, dat van af Maandag 18 juii tot en met Maandag 1 Augustus e.k., uitslui tend ter gemeente-secretarie (griffie) iederen werkdag van des voormiddags 9 tot 12 uren, gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scho len gegeven wordt; en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die op het tijdstip der toelating den zesjarigen leeftijd zullen hebben bereikt en bovendien voor de scholen C (Groenewoud), D (Groote Markt) en E (Wagenaarstraat), zij die vóór 15 Februari 1911 zes jaar worden. Hun, die in het bezit van een trouw- o- 25.) Onafgebroken goten zij het vuur water door hun heesche kelen, 't Ge laat van de meesten gloeide, tegelijk u,P ,en verradelijk staarden de van moed doortrokken oogen, terwijl mes sen en pistolen dreigend werden ge zwaaid, met als zweepen gevlochten ouwen op de tafels geslagen en onder gruwelijk vloeken het voor nemen geuit werd, dadelijk met het uitroeien der Chineezen en het ver- „I r,!lunner wilk een begin te ui Diegenen welke behalve en- ;,e, ons,en gouds niets te verliezen f .konden bij zulke daden van geweld iets winnen. Oproer en brand u,^e" de geschikste gelegenheden, aarbij zij hun met bloed bezoedelde £-"den migestraft naar hun prooi konden uitsteken. Alleen Philip, Standby en de se- boekje zijn, wordt verzocht dit bij de aangifte mede te brengen. Vlissingen, den 15 Juli 3910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De secretaris, WlTTEVEEN. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben dat in de maand Juli 1910 de na volgende schietoefeningen zullen worden gehouden, ais Van de kustbatterij te Hellevoet- sluis op 19 en zoo noodig ook op 20 Juli Van het fort Hoek van Holland op 22 en zoo noodig ook op 23 juli En in de stelling van den Helder van 22 Juli tot en met 13 Augustus a.s. Dat omtrent de regeling dier schietoefeningen inlichtingen zijn te bekomen ter Gemeente-Secretarie, op eiken werkdag van des morgens 9 tot des namiddags 4 uur. Vlissingen, den 15 Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Waterleidingen. De aanvullingsbegrooting ten be hoeve van de aan te leggen Zuid- Bevelandsche waterleiding gaf in de afdeelingen der Tweede Kamer reden tot algemeene toejuiching, dat het be ginsel was aanvaard dat de regeering den aanleg van gemeentelijke water leidingen moet bevorderen in het be lang van de volksgezondheid en de brandweer. Enkele leden hadden echter liever gezien, dat een algemeen plan, vol gens hetwelk dergelijke subsidies zou den worden gegeven, ware afgewacht of in elk geval het advies van de commissie, die juist is ingesteld om de regeering voor te lichten bij aan vragen om steun voor drinkwater voorziening, ware gevraagd en afge wacht. Voorts werd gewezen op de wen schelijkheid, toe te zien, dat diep ge noeg worde geboord voor de verkrij ging van water, daar anders de landbouw aanmerkelijke schade heeft te duchten. Ook vroeg men, of de belanghebbenden te Woensdrecht over deze zaak zijn gehoord. Eenige leden hadden aan een af zonderlijk wetsontwerp de voorkeur gegeven boven een enkelen begroo- tingspost om te beslissen over zulk een gewichtige aangelegenheid. Daartegenover werd aangevoerd, dat het plan een geheel nieuw is, immers één enkele waterleiding zal noro tierden en raasden niet mede. Integendeel, zij scheen rustiger en bedachtzamer te worden, naarmate het zich voor hun oogen ontwikke lend tooneel een dreigender aanzien verkreeg. Op het gelaat der senora lag zelfs een trek van tevredenheid. Voortdurend rookte zij een sigarette zij had een kleinen fraai bewerkten revolver voor zich op de tafel ge legd een bewijs dat zij de aanwe zigen niet al te veel vertrouwde. Standby naderde zijn vriend Philip, en onmerkbaar de lippen bewegend, vroeg hij fluisterend Heb je kaarten? Geheel nieuwe, anwoordde de ander even zacht, en ik heb ze eerst heden geprepareerd, 't Heeft me een halve waskaars gekost, om ze van spatten te voorzien. Goed, zei Standby, zij zijn thans in een stemming om goud en leven niet meer dan straatslijk te achten. Maar we moeten den storm bedwingen zoo iang we kunnen. In den nacht moeten we den razenden troep niet loslaten, morgen na de repetitie Is 'i je ernst met het meisje verschillende gemeenten van water voorzien en het is door tal van des kundigen goedgekeurd. Inlichtingen werden gevraagd om trent de redenen, die hebben geleid tot het benoemen van de bovenge noemde Staatscommissie. Terwijl sommige leden de instelling van een hydrologischen dienst gewenscht acht ten, waren anderen van meening, dat de gezondheidsraad dit competeerde. Tegenover de klacht, dat de land bouw niet was vertegenwoordigd in de commissie, werd gewezen op het lidmaatschap van den geoloog Mo- lengraaff. Bepleit werd het geven van schadevergoeding voor het onttrekken van water aan den bodem. Ook vroeg men, of indien gemeenten even tueel steun vragen op grond van art. 121 der Gemeentewet de regeering dien steun wil verleenen. Mzn miste voldoende financieele en juridische gegevens omtrent de zaak in de me morie van toelichting. Men vroeg nadere inlichtingen omtrent de bere keningen van reservefonds, kostenden prijs, enz., enz. Anderzijds beriep men zich op het oordeel van den heer F. S. van Nierop ten betooge, dat de financieele opzet zeer goed was. Ver schil van meening bestond over de wenschelijkheid, de uitvoering van het plan op te dragen aan de Duitsche firma Francke. Voor een deel achtten de leden het beter een Nederlandsche firma te nemen, een ander deel meende, dat de uitvoering toekwam aan deze firma aangezien deze ook hef plan had ont worpen. Verpleegsters in militaire ziekeninrichtingen. Vanwege het ministerie van oorlog zal in het militair hospitaal te Utrecht een proef worden genomen, de ver zorging der zieken door pleegzusters te doen uitvoeren. Een drietal zus ters, bij de afdeeling van het Roode Kruis te Den Haag werkzaam, zal hoogstwaarschijnlijk reeds met Sep tember a.s. in functie treden. Vereenvoudiging voorschriften militie en landweer. Het bestuur der Nederlandsche Vereeniging voor gemeentebelangen heeft eenigen tijd geleden eene com missie benoemd, om een onderzoek in te stellen naar mogelijke vereen voudigingen in de voorschriften be treffende de militie en landweer. Deze commissie, bestaande uit de heeren J. A. Baëza, secretaris van Amsterdam en lid van het bestuur, voorzitter; mr. J. van Heerde, hoofd commies, chef van de afdeeling militaire zaken ter secretarie van Amsterdam, secretaris jhr. mr. E. A. van Beresteijn, hoofdcommies, chef viel Philip hem in de rede. Meent gij dat ik den armband uit pleizier heb platgetrapt? Wat zal senora Emilia er van zeggen Zij zal geen medeminnaar dulden. Zij kan naar den duivel loo- pen. Afwisseling is het zout van 't genot. En als ik ook een goed oog op de bekoorlijke Lucile had?,.. Dat zou geen reden zijn om twee oude vrienden te scheiden. Wi: zullen de kaarten laten beslissen. Zonder je vervloekte kunst grepen? Natuurlijk En 't blijft bij de afspraakmorgen na de repetitie. Het overige later, antwoordde Standby. Heden mag ik den besten jongens niets ontnemen, fluisterde hij de senora toe, terwijl hij in on gedwongen houding achter haar stoel ging staan. Laat dus mijn bank springen en zet het spel voor u zelve voort. Philip is onderricht. De senora scheen zijn woorden niet gehoord te hebben, zoo wist zij zich te beheerschen. der afdeeling militie en landweer van de provinciale griffie te Gro ningen; P, de Ridders, hoofdambte naar, chef der afdeeling militaire zaken, ter secretarie van Rotterdam, en J. A. Zaalberg, secretaris van Zaandam, heeft thans rapport uitge bracht en geeft een aantal wijzigingen aan ter bereiking van het beoogde doel in deze voorstellen te brengen, zich hierbij stellende op het stand punt, dat deze veranderingen niet mogen aantasten de beginselen der militie- en landweerwet, noch die der hiermede verband houdende wetten. De voorstellen zijn tevens gehouden binnen de grenzen der ge meente-administratie en betreffen niet de wellicht ook in de werkzaamhe den betreffende militie en landweer aan de provinciale griffies aan te brengen vereenvoudiging of vermin dering. In de te Haarlem gehouden ver gadering van de Maatschappij tot bevordering der Pharmacie is beslo ten dat het volgend jaar de verga dering zal gehouden worden op Walcheren. De plaats moet nog wor den aangewezen. Vlissingen, 15 Juli. (Uil hef Gemeenteverslag.) Armwezen. Ten aanzien van de voor rekening der gemeente verpleegde krankzin nigen en idioten kan het volgende worden aangeteekend. Op 1 Januari 1909 werden verpleegd 29 krank zinnigen, over de verschillende ge stichten verdeeld als volgtin het gesticht „Bloemendaal" te Loosdui nen 4, „Wolfhezen" te Wolfhezen7, „Veldwijk" te Ermelo 3, „Coudewa- ter" te Rosmalen 5, ,,St. Joris Gast huis" te Delft 10. In den loop van het jaar werd het nieuwe krankzinnigengesticht „Vre derust" te Bergen op Zoom geopend, welk gesticht bestemd is voor de verpleging van patiënten uit Zeeland. Geleidelijk werden vele patiënten, uit de gestichten waar zij vertoefden, naar deze nieuwe inrichting overge bracht. Ten gevolge dier overplaat sing, en mede wegens de opneming van nieuwe patiënten, wegens sterf gevallen en ontslag als hersteld, was de toestand aldus, dat op 31 De cember 1909 werden verpleegd 29 krankzinnigen, te weten in het ge sticht „Vrederust" te Bergen op Zoom 14, „Wolfhezen" te Wolfhezen 1, „Coudewater" te Rosmalen 6, „St. Joris Gasthuis" te Delft 9. Op 1 Januari 1909 werden in het gesticht ,,'s Heerett Loo" te Ermelo 3 idioten verpleegd. Standby ging nu naar het midden der kamer en klopte met een ledig glas zoolang op de tafel totdat het geraas had opgehouden. Gentlemen, riep hij, ge kunt onmogelijk woedender zijn dan ik, daar ik persoonlijk de vernedering van dien schurkachtigen Chinees moest ondergaan, en waarachtig, onze woede is meer dan billijk. Het meisje moet uit de klauwen van het Aziatisch roofdier gered worden, en daartoe zijn wij de mannen. Wij moetenden staat in bescherming nemen, als de daartoe geroepenen te onnoozel zijn, en zullen beginnen met het land van de sprinkhanenplaag der Chineesche koelies te verlossen. Is er eenmaal een begin gemaakt dan zijn eredel- denkende menschen genoeg, om de zaak tot een goed einde te brengen, en er zullen betere dagen komen. Maar ik waarschuw voor overijling. Indien we in de duisternis handelen, is er mogelijkheid tot vergissingen en zullen onze medeburgers mis schien een verkeerde uitlegging aan onze handeling geven. We moeten daarom op klaarlichten dag een werk beginnen, dat het zonlicht niet bei- In den loop van het jaar kwam hierin geene mutatie, De kosten van verpleging hebben bedragen f7699.61', tegen f7103.07 in 1908. Van het rijk en de provin ce werd eene bijdrage ontvangen, respectievelijk groot f 1297.87 en f225. Deze bijdragen bedroegen over 1908,respectievelijk f 1182.74 en f 225. Vincentius Vereeniging. De Vincen- tiuS-vereeniging stelt zich in de eer ste plaats tot werkkring het bezoeken der armen in hun gezinnen. Uit de vereeniging is gevormd de vereeniging „Liefdewerk voor Kin derbescherming", welke zich ten doel stelt, de aanvaarding der voogdij over kinderen, wier ouders bij rech terlijke uitspraak van de ouderlijke macht zijn ontzet of ontheven. Uit het kleedingmagazijn der ver eeniging, dat aangevuld wordt door giften van gedragen kleeding, worden aan behoeftigen de noodige kleeding- stukken verstrekt. Uit de bibliotheek bestaat gelegen heid boeken ter lezing te krijgen. De fondsen der vereeniging worden verkregen door collecten op de we- kelijksche vergaderingen en aan de huizen der katholieke ingezetenen en giften van weldoeners. Fonds voor de Zeemans- en Vis- schersbeurs. Deze beurs is opgericht door de Raden der stad Vlissingen bij resolutie van 12 Januari 1754. Het doel dezer beurs was de onder steuning van zeelieden uit deze ge meente die den leeftijd van 60 jaar hebben bereikt en die in- en door de uitoefening en hun beroep daarvoor ongeschikt zijn geworden, en van de weduwen en weezen dier zeevaren den. De fondsbaten werden gevormd door de bijdragen der ter hunner tijd gerechtigden op de uitkeeringen voorts uit verplichte bijdragen van niet-gerechtigden, zooals o.a. de bij dragen van reederijen en uitrusters van schepen, recognitiën op het ver krijgen van ambten en bedieningen tot de zeevaart in geenerlei betrek kingen staande. In 1766 werd bepaald dat uit het fonds ook onderstand zou worden verleend aan vrouwen en kinderen van zeevarenden, tot armoede ver vallende, gedurende den tijd dat de echtgenooten en vaders op zee zijn, en wel als voorschot op de gage. De beurs, oorspronkelijk voor den tijd van 7 jaar opgericht, en in 1761 voor eenzelfden termijn gehandhaafd, kan vanaf 1771, toen een vaste com missie voor het fonds werd benoemd, als permanent beschouwd worden. Aan de beurs, waarmede langza merhand kapitaal werd gevormd, werden in 1786 door de Diaconie der Nederduitsche Armen, 23 huisjes, gelegen aan het einde van de Korte hoeft te vreezenop klaarlichten dag moeten we den Chinees zijn boosaardig verminkte prooi ontruk ken en hem vervolgens aan de wraak der menigte overleveren.- Om trent het meest geschikte oogenblik heb ik nog geen besluit genomen. Met een gillend gebru! werd deze toespraak van Standby beantwoord. Flesschen en glazen Werden stuk geworpen, 't Was alsof aan een troep van honger woedend zijnde wilde dieren een stuk warm, bloedig Vleesch was getoond geworden, en alleen de door Standby aangevoerde rede nen weerhielden de aanwezigen, nog in dat oogenblik naar Luciles woning te gaan en met het vermoor den der gehate Chineezen te be ginnen. De vertrapte armband lag nog altoos op de tafel. Komaan, Standby, riep Philip en wierp een achtkant goudstuk op de tafel, voor den dag met de kaar ten. Vijftig dollars tegen den arm band 1 (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1