Gemengd Nieuws. batig saldo van t 0.27'/9 en de be grooting voor 1910 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f 9754.66. (Wordt vervolgd.) Schoolreisje naar Rotterdam. Gisteren maakten de leerlingen der hoogste klassen van school A, B en F, een schoolreisje naar Rotterdam. Daartoe kwamen de kinderen om kwart over zes aan de school op het eiland samen. Deze samenkomst reeds mocht zich verheugen in veler belangstelling. Van hier werd gemarcheerd naar het stadhuis. Vlug stelden de leer lingen zich op de trappen van het gemeentehuis op en werden door den heer Dert gefotografeerd. Daarna werd over de nieuwe brug, Koningsweg en Prins Hendrikweg naar het station gemarcheerd. Daar stond de trein met de gereserveerde wagens gereedvlug instappen en vooruit ging het naar Rotterdam. De reis was zeer voorspoedig en zeer gezellig, tevens daar het weer al langer hoe beter werd. Aan het station Beurs stapten de kinderen uit en in een der restauratie zalen van het bedoelde station stond de tafel reeds gedekt. Hier werden de kinderen namelijk onthaald op krentenbroodjes met melk, bovendien kreeg elk kind nog gratis een ansichtkaart van Rotterdam. Dit alles was aangeboden door den heer S. M. Polak alhier. Kort daarop begon de marsch door Rotterdam Boompjes, Willemsplein, Westerkade, Veerkade, Westplein, Parkiaan, Kievitslaan, West-Zeedijk, Eendrachtsweg, Witte de Withstraat, Schiedamsche Singel naar het hotel „Caland". Daar werd wat uitgerust en werd den kinderen limonade aange boden. Na deze pauze werd de wan deling voortgezet door de Passage, Korte Hoogstraat, Hoogstraat, Wijde Marktsteeg, Groote Markt, Wijde Marktsteeg, Hoogstraat, Boeren Visch- markt, Kaasmarkt, Kipstraat, Hoog straat, Hoofdsteeg, Beursplein, Blaak, Zeevischmarkt, Boymansstraat, Cool- singel, Kruiskade naar het gebouw „Diiigentia". De kinderen konden hunne magen vullen en bovendien lag voor ieder een zakje gereed met twe» broodjes met vleesch, om in den trein te ver orberen. Alles was in dit gebouw prachtig geregeld, zoodat de heer Mozes het niet kon nalaten den heer Burgers, exploitant van dit gebouw, hartelijk te danken voor de goede consumptie en de vlugge en nette bediening. Gedurende het maal nam de voor zitter van het comité, de heer J. E. van der Slikke, het woord. Hij bracht hulde aan den heer S. M. Polak, den kindervriend, die de kinderen op zulk een gulle en harte lijke wijze onthaald had en aan den heer H. S. Mozes, die op zoo'n mees terlijke wijze die lange rij van kinde ren door Rotterdam geleid had. Ware hij er niet bij geweest, voorzeker was de wandeling niet zoo gemakkelijk en aangenaam geweest. Het daverde dan ook door de zaal „Leve mijnheer PolakLeve mijnheer Mozes I" Na nog eenige liedjes gezongen te hebben, gingen de jonge reizigers over de Kruiskade en Kruisstraat naar den Dierentuin. Ongeveer 2 uur wer den besteed aan het bezichtigen van dezen fraaien tuin. De kinderen heb ben volop genoten, vooral wisten na tuurlijk de apen den lachlust op te wekken. Om 4 uur kregen de kinderen in dezen tuin nog een glas melk en werd er daarna afgemarcheerd naar het station Delftsche Poort. Om 5.44 vertrok de trein weder naar Vlissingen. Aan het station werden de kinderen door honderden belangstellenden be groet. De stoet zette zich in beweging en onder het zingen van vroolijke marschen ging men over den Prins Hendrikweg en Koningsweg tot het hotel „Albion". Hier werden de kinderen door hunne ouders in ontvangst genomen. Deze optocht ging, ofschoon het zeer druk was, zeer geregeld en de ouders lieten hunne kinderen onder hoede der leiders. Alzoo is deze prettige dag weer voorbij, doch de herinneringen zullen bij de deelnemers nog jaren lang in het geheugen blijven. Comité en leiders en vooral de hoofdleider, de heer Mozes, hebben succes van hun werk. Moge het bij dit reisje niet blijven. Heden zagen wij reeds een foto grafie van de schoolkinderen met hun geleiders. Het kiekje is uitstekend geslaagd. Bij Kon. besluit is met ingang van 15 Juli benoemd bij het wapen der infanterie, bij het 3e regiment, tot luitenant-kolonel, de majoor P. A. T. 7anino van het korps. Luitenant-kolonel Zanino blijft in ziin nieuwen rang belast met he bevel over het 4e bat. 3e reg. inf., alhier in garnizoen. Morgenavond wordt in het Bad- navilioen „Wilhelmina van den heer J. Daalhuijzen, het afscheids- concert gegeven doo, het „Eltte Dames-Orchestre Viennois Vanaf Zaterdag zullen daar con certen worden gegeven door de kapel „Ziegler", bestaande dames en 5 heeren, welke Kapei geruimen tijd met succes te Arnhem is opgetreden. Zondagavond wordt op hetterras van het Strandhotel van den heer Schroder een concert gegeven door bet muziekgezelschap „Ons ue noegen". u Vanwege de Christ, jongelingsver- eeniging,',"Gelijk aan het Mosterdzaad zullen de volgende week weder an - kerniisbijeenkomsten worden geh°"" den in het lokaal aan de voormalige Brug. De toegang tot de« '«SSSÏ^V3; spreker opds L£,H°»Bres;,~Sro." hei houden door ds. G. van Dis van Zaamslag over het onderwerp ?STw«.d^» M heDeMavondVenhz0uTlen verder worden aangevuld met muziek, voordrachten enz. Heden bezochten de kinderen van d."dl hoogste klasse, «.«d'teope - hare lageie scholen te Ier neuzen onze gemeente en Middelburg. Te ha acht van Ter Neuzen vertrokken met 2e daartoe afgehuurde prov. b00 Zeeuwsth-Vlaanderen kwam het „ezelschap, bestaande uit plm. 28U kinderen 30 geleiders en een groot aantal ouders der leerlingen te onge veer halftien te Middelburg. Daar werden de bezienswaardigheden be keken en in de groote zaal van he Schuttershof broodjes met melk "nT°.g« e.fuUurk v.ttrok de boot na», hier! waar zij aanlegde tegenover he postkantoor. Het langst werd hier vertoefd aan het strand, waar de klei nen zich natuurlijk zéér vermaakten. In het paviljoen van den heer Daal huizen werd den kinderen wederom een versnapering aangeboden. Te zeven uur vertrok het gezelschap weer van de buitenhaven naar Ter Neuzen. De Stct." no. 162 bevat de sta- tnten van de vereeniging voor bij zonder lager onderwijs op gerefor meerden grondslag alhier. Bij het te Utrecht gehouden examen als machinist slaagde voor diploma A, de heer Thesen, alhier. De militie eerste Initenant W. F. van werkelijken dienst, werd heden weder in het genot van verlof gesteld. Gedurende de kermis zullen, zooals wij reeds meldden, ''oorstellingen worden gegeven door het circus A. de Jonghe. Dit circus krijgt standplaats op de gedempte Pottekade. Thans worden door dit circusvoor stellingen gegeven te Goes. De „Nieuwe Zeeuwsche Ct." bevat daarvan de volgende gunstige re censie De verwachtingen, die het Goesche publiek op het circus de Jonghe heeft gebouwd, zijn niet beschaamd. De voorstellingen zijn werkelijk hoogst interessant en worden dan ook door honderden toeschouwers, die zich in de tent verdringen, met stijgende be langstelling gevolgd. Trouwens er is variatie genoeg. Fraaie proeven van dressuur met het edele rosjrwisselen af met stoutgedurfde rijtoeren, terwijl acrobatische prestaties van ongeloo- felijke vaardigheid en niet te be grijpen durf het publiek in spanning houden. De krokodil, die als een echte Mississippi-alligator de arena binnen gleed en zich ontpopte als een mensch, die in lenigheid en buig zaamheid van ledematen niet Onder doet voor de slangen allen door zijn wonderbaarlijke toeren verbaasde, vormde wel een der interessantste nummers vóór de pauze. Ook de clowns waren uitstekend in hun rol en wisten het publiek menigmaal te doen schateren van het lachen. De clou van den avond was ech ter de „Buffalo-Bill", een pantomime uit het Verre Westen, voorstellende de gevangenneming van een Rood huid, diens ontvluchting en den roof van de vrouw \an een Roughrider, gevolgd door hare bevrijding, op het o ogen blik, waarop zij denbrand stapel bestijgt. Menigeen onder de toeschouwers heeft zeker bij het zien dezer pantomime oude herinneringen aan de romans van Cooper en Gus- tave Aimard voelen opleven en te meer, wijl èn costumeering èn mise-en-scène de illusie zoo vol komen mogelijk maakten. Het Indi- anenkamp was geheel „au naturel" en maakte een uitstekenden indruk, het gebarenspel der artisten was natuurlijk en toch sprekend, alleen hadden wij de vrouw van den Rough rider, toen zij als gevangene aan den boom gebonden stond, gaarne wat hartstochtelijker gezien; De wapendans der cow-boys en amazones met een dans der „kapi teinsche" tot slot werd schilderach tig uitgevoerd, het komisch inter mezzo van den bediende die den krijgsgevangen Indiaan moest be waken, maar te midden van zijn maaltijd, door een aap gestoord, hem liet ontsnappen, voldeed uitstekend en het slotnummer, de woeste rit n blanke en roode ruiters, ge volgd door de bloedige ontknooping, zette de kroon op het geheele stuk, waarvoor den regisseur een woord van hulde toekomt. Het zou ondoenlijk zijn alles, wat er vertoond werd, uitvoerig te recen- seeren, doch wij spreken gaarne als onze overtuiging uit dat de directie met het programma dat zij het Goesche publiek aanbood overal een stampvol circus zal trekken én om de interessante nummers zelf èn vooral ook om de wijze, waarop de détails, zooals monteering, costu- meering, décors, muziek etc. ver zorgd zijn. Voor den heer De Jonghe is het circushouden blijkbaar niet alleen een vak, maar ook een kunst. Met de prov. boot kwamen heden morgen 200 badgasten uit Ostende aan, die per extra-trein naar Middel burg vertrokken. Ook het stoomschip „Walcheren" bracht reizigers uit deze Belgische badplaats aandeze reizigers ver trokken allen per electrische tram naar Middelburg. Het was heden op den Marktdag te Middelburg dan ook zeer druk. Men schrijft ons uit Domburg: Gisterenmorgen hield de gemeente raad eene openbare vergadering, waarin allereerst de gemeente reke ning over 1909 werd overgelegd en goedgekeurd. Ingekomen was een brief van Ged. Staten in zake de verordening over den Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw. Dit punt in de vorige vergadering afgestemd, onder ging thans voor de tweede maal een zelfde lot. Op een adres in zake betere straatverlichting, werd besloten de lantaarns van 15 Juli tot 1 October des avonds bij donker weer tof 11 uur te laten branden, en werd de beslissing overgelaten aan den machinist van de gasfabriek. Nog was ingekomen een schrijven van den heer T. Hijmer te Ovirveen, waarin hij den raad een medaillon portret aanbiedt van wijlen dr. J. G. Mezger, met verzoek dit relief op dé raadzaal te hangen. Aldus werd be sloten. Het Mezger-comifé had den raad een schrijven gezonden, waarin me- deeling werd gedaan van de over dracht van het monument van dr. Mezger. Dit werd met algemeene stemmen aanvaard. Gisterenavond is te Ter Neuzen een propaganda-vergaderitig gehou den van de Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht. Na afloop werd een afdeeling Ter Neuzen opgericht, aan vankelijk met 17 leden. Men schrijft ons ui' Overslag De pluk der jonge okkernoten is hier in vollen gang. Met lange lad ders weten de plukkers de groote notenboomen van de jonge vruchtjes te ontlasten. De nootjes, die tegen 41', cent per K. G. gekocht zijn, bruto op den boom, worden over Vlissingen naar Engeland verzonden. Daar de kooplui Belgen zijn, werden vroeger deze vruchtjes over België verzonden, doch daar België thans hiervoor een invoerrecht van 12 centiemes per K. G. vraagt, is de verzendingsroute gewijzigd. In de gister gehouden openbare vergadering van den Raad van State afdeeling voor de geschillen van be sture:, werd mededeeling gedaan van het Kon. besluit, houdende beslissing naar aanleiding in het beroep van aen Commissaris der Koningin in Zeeland tegen het besluit van Ged Staten dier provincie, genomen op het verzoek om Rijkssubsidie voor de bijzondere lagere school in den Verlorenhoek, voorheen Armendijk te Axel, van het R. K. kerkbesthur aldaar. Alsnog is verklaard, dat dat bestuur over 1909 geen aanspraak op Rijkssubsidie kan maken wegens het niet tijdig vervuld zijn van een vacature van onderwijzer aan genoemde school. Men schrijft ons uit Zuiddorpe De pluk van groene erwten te velde trekt hier vele schoolkinderen van school naar den akker. Voor het plukken wordt 2 cents per K. G. betaald en menig kleine kleuter plukt zonder overhaasting per dag meer dan 50 K. G. erwten. - De Belgische landbouwers ko men weder naar hier om in „den polder" haver te velde te koopen. Er worden al flinke prijzen besteed gemiddeld 125 gulden per Gentsch Gemet (44A56cA). De haver is kort van stroo, maar belooft veel beschot. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Tholen door ds. J. van Vliet te Poortvliet. Rechtzaken. In de heden gehouden openbare terechtzitting van den Raad van Be roep voor de Ongevallenverzekering te Middelburg had de uitspraak plaats in de zaken van A. C., Koudekerke, J. B. v. R., Assenede, M. P. d. P., Vlissingen, A. L., Ter-Neuzen, waarbij de beslissingen van het bestuur der Rijksverzekeringsbank werden beves tigd en aan klagers hunne vorderin gen werden ontzegd. De beslissing van het Bestuur der Rijksverzekeringsbank werd ver nietigd in zake P.K.,Driewegen en aan klager, met ingang van 14 Februari 1910 een rente toegekend, waarvan het bedrag wordt bepaald op 24 cent per werkdag. Voor 't gerechtshof te 's Graven- hage is door het O. M. bevestiging geëischt van het vonnis van de recht bank te Middelburg, waarbij J. F. K., commissionnair te Ter Neuzen, werd veroordeeld tot 14 dagen gevangenis straf wegens wederspannigheid tegen een marechaussee te Sas van Gent. Mr. P. Dieleman te Middelburg, als verdediger voor bekl. optredende, vroeg vrijspraak. In het hotel Stein aan het Hof spui te 's Gravenhage had een boer uit Duitsch Zuid-West-Afrika intrek genomen, na in Duitschland bij een bankinstelling, waar hij zijn geld had staan, een bedrag van 24.000 Mark te hebben opgenomen, teneinde daarvoor in Afrika grond te kunnen koopen. De hotelconducteur van bovenge noemd hotel, die bemerkt had, dat de Duitscher een groot bedrag aan geld bij zich droeg, wist zich bij hem in te dringen en te zamen werd toen een flink glas gedronken. Toen de logeergast eenigszins onder den invloed van den gebruikten drank geraakte, bracht de hotelconducteur hem in aanraking met een Duitsche vrouw, met welke vrouw de conduc teur samenleefde. Het drietal ging daarop voort met drinken, met het gevolg, dat de Duitscher zwaar be schonken werd. De vrouw begaf zich met den dronken man naar een kamer in het hotel en bleef daar den gan- schen nacht bij hem. Ook de hotel conducteur vroeg en verkreeg van den eigenaar toestemming den nacht in het hotel door te brengen. Des ochtends te zes uur is hij met de Duitsche vrouw naar hun g meenschappelijke woning gegaan en daarna is hij spoorloos verdwenen. De Duitsche boer werd eerst des middags uit zijn roes wakker en be merkte toen, dat hij bestolen was. De binnenzak van zijn jas was open gescheurd en de portefeuille, waarin de 24.000 Mark aan bankpapier geborgen op een wijze, dat ze niet gemakkelijk te vinden waren, aan de achterzijde opengesneden. Van het geld was niets meer te vinden. Toen de politie van de berooving werd in kennis gesteld, spoorde zij de vrouw op in wier bezit nog een biljet van 100 Mark werd gevonden. Zij beweerde echter, dit van den be stolene te hebben gekregen, doch deze ontkent dit ten stelligste. De vrouw is ter beschikking van de justitie gesteld en in het Huis van Bewaring opgesloten. De hotel conducteur, die er waarschijnlijk met de 24.000 Mark van door is heel, men echter trots de terstond me grooten ijver ingestelde nasporing™ nog met gevonden. 8 1 - De looper van de Incassobank e Amsterdam Th. werd te Rotterdam in de Vijverhofstraat ten huize een? s a Uit Aijn eers,e huwelijk aan gehouden. Daar hij slechts f150 opgehaald had van de hem ter inca, seering gegeven wissels en haarvat slechts een paar gulden had uitgeef ven, vermoedt men, dat de man die z'ch n°g al eens te buiten ging a sterken drank, in een roes heef? 1. handeld en niet het voornemen had zich het op hem bevonden geld iUP te eigenen. Daarbij komt, dat de ma vrij goed gesitueerd was, f 15 salad ,.f. militair pensioen had. De mo- gelrjkheid bestaat, dat onder deze omstandigheden tegen hem geen ver volging zal worden ingesteld, te min- der daar de directeur der bank geen geval vervolging verlangt. 1 T7 De. «directie der Incasso- en be taalkas te Amsterdam heeft in ver- band met de aanhouding van den wissellooper B., die er met f250 000 vandoor was gegaan, eenige flinke gratificaties toegekend en wel in de eerste plaats een zeer ruime belooning aan mej. Rietveld te Utrecht, voorts f500 (ter verdeeling) aan de Amsterdamsche recherche die he onderzoek te Naarden metsuéces volbracht, f 100 aan den agent der Utrechtsche politie, door wien de arrestatie geschiedde en twee giften h etl!,f5' resPec'ieveIijk aan de beide rechercheurs, die mede de Ken"8 Va" hCt Verst°Pte Seld - Dinsdagnacht ruim 12 uur heb ben drie onbekend gebleven mannen zich over de daken van in aanbouw zijnde huizen toegang verschaft tol de woning van den heer G„ in een pand in de Vliegerstraat te Rotter dam. Zij drongen de slaapkamer binnen en verdoofden de vrouw die alleen thuis was en te bed lag, mei chloroform. Vervolgens braken zij een kast open en hebben daaruit eenige papieren van waarde en een paar oude munten gestolen. Vermoe delijk gestoord, namen zij de vlucht langs denzelfden weg, dien zij ge- komen waren. Nu werden zij ont dekt door buren, deze waarschuwden de politie en weldra werd het huis door een aantal agenten omsingeld. Een onderzoek door de politie in de omgeving ingesteld en door duister nis en de uitgestrektheid van hel terrein bemoeilijkt, leidde tot niets. - De man, die aan den Haagweg, nabij Delft, door de stoomtram werd overreden, is den zelfden nacht aan zijne verwondingen overleden In de Sarphatistraat bij de Hooge blurs te Amsterdam is een elfjarig meisje onder een atax geraakt. Me! dezelfde auto is zij naar een gasthuis vervoerd. Haar toestand bleek bij aankomst ernstig te zijn. Gister avond is te Schardam een Sjarige jongen verdronken. Een 4jarig knaapje te Obdam, is te water geraakt geraakt en verdronken. Het lijk van,,,een., 18jarigen schippersknecht uit Waspik, die de vorige week inde Lek onder Jaarsveld overboord viel is bij Lexmond opgehaald. Gisteren avond heeft men een 4jarig knaapje te Waalwijk, die sinds eenigen uren vermist was en naar wien reeds overal was gezocht, uit een poldersloot opgehaaldde levensgeesten bleken na onderzoek reeds lang te zijn ge- we^?.V' T Terwijl een 11 jarige jongen te Rijswijk (gem. Maurik) boven op een voer hooi langs een moerassige sloot reed, kantelde de wagen het knaapje kwam in de sloot terecht en werd door het hooi bedolven. Toen het hooi was weggeruimd bleek de knaap overleden. In de Roode- Kruis-Kliniek te 's Gravenhage, is gisterochtend opgenomen een 21 jarige graaf wonende te Delft, die op hel Kanaal, bij het paardrijden, een been had gebroken. Gisteren is een 2- jarig knaapje te West-IJselmonde in den achter de woning gelegen boe zem verdronken. Dinsdag is te 's Hertogenbosch uit den Dommel het lijk opgehaald van een onder wijzeres aldaar. De ongelukkige had verlof wegens zenuwlijden. Een vischkoopman op de Bloemgracht te Amsterdam had Maan dagmorgen twist gehad met zijn vrouw. Daarom hing hij een briefje voor het raam, waarop stond„We gens onbehoorlijk gedrag van mijn vrouw van 2 tot 4 uur gesloten." Een telegram uit Newhaven meldt het vergaan van de stoomsloep „O. 065." behoorende aan de „Société des Pécheries a vapeur d'Ostende". Het was een vaartuig van 61 ton. Het werd aangevaren in de Noord zee door een onbekend gebleven stoomschip en zonk onmiddellijk. De bemanning werd gered. Hoewel het weder in kend is, duurt de groote hi York nog steeds voort, kwamen twaalf ongevallei del ij ken afloop voor teng de buiiengewone warmt, mometer teekende88 grad aHet uitvoerend comih „(zekert dat bij den Kreta de Muzelmansche der bevolking, dez®lfded de Christenen heeft, zei voorrechte positie inneem langen der Nationale Ifot alle afgevaardigden Je bestaande staatsinstell afleggen, is ontstaan ging dat slechts daardo< mentaire werkzaa"heduenn met zeker gezag kunn verricht: reeds sedert twe die eed zonder dat 001 een der mogenheden zie verzet heeft, door de afg afgTochd' zou het uitvoei niet hebben aangedronj afleggen van dien eec Mohammedaansche afge zoo deze niet door hun houding en door hun pre den bestaanden, en door heden erkende, toeistand, liike opwinding hadden d< Toch zal het uitvoer zich schikken naar het v mogendheden, de Moh; zonder dat zij den eed i de Nationale Vergadering de Mohammedaansche in hun ambten laten. Slechts behoudt het comité zich voor, te tegen de erkenning van souvereiniteiteitsrechten nota der mogendheden r De oorlogschepen der den, die uit de Soedabaa waren gestoomd, zijn we ankerplaats teruggekeerd Met uitzondering var Gazette", die van meeni Kretenser Nationale Ver terdag den eersten stap c oplossen der ingewikkeld sche quaestie, heerscht Turksche pers een p stemming. Men gelooft optreden van de Nationale tot verbetering van den tot geruststelling der bijdragen. „Tanin", meent zelfs lossing van de Kreten' vooreerst wel niet moge daar de groote moger Kreta sympathiseeren, niet te na willen komen, land heerscht groote q wijl niet alleen de boyci sche waren in Turkije w haafd, maar door de geering wordt gesteund e kerd. De bladen pub' geheime aanschrijving v sche provinciale gouverr ambtenaren, waarin zij v wekt den boycot kracbtii maar met voorzichtight overheid niet bloot te sl Het Atheensche blai zegtdat het het niet a Kretenser quaestie gaat om den boycot, of den de Grieksche kerken irf ipaar dat het streven der is, eerst de Grieksche en dan alle andere vree; lieiten in Turkije uit te korter of langer tijd tusschen Griekenland er. vermijdelijkdaarom ine kenland alle kleine en g linge twisten ophoude best mogelijk wezen zal Nationale Vergadering niet bijeen komt. De „Voss. Ztg." twijfel aan, of die Nationale wel zal bijeenkomen, komst is op 14 Augustus maar de beide partijleic en Theotokis, zijn te Fj voorbereiding voor de is niets te merken. WEE&BERï, Overzicht en ver (opgemaakt 14 Juli Hoogste barometerst? •beydisfjord. Laagste ba «e Haparanda. Verwachting tot den r kV Meest zwakke Noordeiijke richtingen. 1 betrokken, later half beu «eer. Zelfde temperatuur

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2