I. Houbae iianfe IMES- Vrijdag 15 Juli. 164, 1910. Gemeentebestuur, [binnenland. Ha laten en kleurt jenaarstraat 2. 48e Jearo-aD^. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uoortoaarden GENEESKUNDIG STAATSTOEZICHT. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden dat blijkens bij hem ingekomen ambtsbericht Kertsch en Jonikale zijn besmet verklaard wegens Aziati= sche cholera. t§ Vlissingen, 14 Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Staatscommissie ouderlijke macht en voogdij. Ingesteld is een staatscommissie tot onderzoek op welke wijze aan de bepalingen van het burgerlijk wet boek, omtrent ouderlijke macht en voogdij, een eenvoudige redactie is te geven, zonder nochtans daarin eenige zakelijke wijziging aan te bren gen, met opdracht als eindresultaat van het onderzoek een herzienings- voorste! aan de Koningin aan te bie den met toelichtende memories. Benoemd zijn tot lid en voorzitter mr. J. Limburg, tot ieden mr. G. Jannink, J. R. Snoeck Henkemans, A. C. A. van Vuuren, allen leden der Tweede Kamer te 's Gravenhage tot lid en secretaris mr. C. J. M. de Wilde, secretaris van den voogdijraad te 's Gravenhage. 'v ISÏREEBD l •ingsche Courant." De Borromaeuo-Encycliek. •5 De „Qsservatore Romar.o" bevatte gisteren den tekst van de nota, in de Nederlandsche Staatscourant ver schenen, naar aanleiding van de me- dedeeling van den Pauselijken zaak gelastigde aan de Nederlandsche re geering, betreffende de encycliek Editae Saepe. .3 Hier volgt zoo schrijft dan het blad verder de woordelijke tekst van de mededeeling welke, op last van den kardinaal-staatssecretaris, monseigneur Gualtieri gerechtigd was aan den minister van binnen- landsche zaken te doen P„De Heilige Vader geeft zijn droe vige verbazing te kennen over het feit, dat waar hij geen enkel vorst, geen enkel volk, noch de katholieken van eenig land, in het bijzonder uit den tijd van den heiligen Karei ge noemd heeft, vooral na de algemeene verklaring in de „Osservatore Ro mano", die toch ieder moest begrijpen, men hem de bedoeling heeft kunnen toeschrijven, de Koningin of de prin sen van Oranje of de Nederlandsche niet-katholieken te hebben willen krenken." kilo's bus ch best. ebruikers. 0 24.) Indien in plaats van den Chinees en onzer als kamerheer den dienst haar deed en als een verliefde tortelduif kirde, zou 't spoedig blij- j|j.en of haar al dan niet de gave der spraak ontbreekt. Tegenwoordig ver- roogt niet licht de tong van een jong meisje. Tenzij men die had uitgesneden en in den schoorsteen te drogen Ring, riep de senora lachend. c(T,Pat 's °°k mijne meening, nam weder driftig het woord, men heeft haar de tong uitgesneden. L w"e heeft die gruwelijke misdaad begaan? Niemand anders dan de Chinees. Wie heeft ooit gehoord dat een dier machte gestaarte kerels t'1. jonge blanke danseres de In h»£!?n8 van zaakwaarnemer ver- En hij zou haar onderge- De Amsterdamsche onderwijs- circulaire. In de gister gehouden zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad inter pelleerde de heer Ketelaar Burg. en Weth. over de door hen uitgegeven onderwijscirculaire. Hij noemde die daad eene aanranding van de vrije meeningsuiting, die art. 7 van de Grondwet waarborgt. Wethouder De Vries den spreker beantwoordende, zeide o.a., dat letter en geest van art. 35 der Lager Onder wijswet voorschrijven in de kinderen aan te kweeken de gevoelens van liefde voor vaderland en vorstenhuis en eerbied voor het gezag en dat de juiste behandeling van schoolzaken geen miskenning duldt van het school hoofd. Art. 7 der grondwet, zoo zeide nog de wethouder, slaat op burgers, niet op ambtenaren. Hij is overtuigd dat het, prestige van het openbaar onderwijs juist door toedoen van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft geleden. Hij acht dien bond een gevaar en is overtuigd, dat zoonoo- dig B. en W. in den raad de ge- wenschte hulp zullen vinden om 011- gewenschte elementen uit het onder wijzerspersoneel te verwijderen. De rede van den heer De Vries werd met luid applaus begroet. De heer Loopuit riep„Daar zult U niet veel plezier van beleven." De heer Worst (liberaal) gaf namens zijne geestverwanten zijne ingenomen heid te kennen met hetgeen wethou der De Vries in het midden had ge bracht. De heer Ketelaar stelde ten slotte de volgende motie voor: „De Raad, van oordeel, dat door de nieuwe bepalingen in de instruc tie voor het onderwijzend personeel der O. L. S. en door de toelichting daarvan in de circulaire d.d. 10Juni gegeven, de grondwettelijke vrijheden der openbare onderwijzers aan banden worden gelegd en hun beroepsliefde noodzakelijk moet worden verzwakt, noodipt B. en W. uit, alsnog bedoelde bepalingen in te trekken." De motie werd verworpen met 25 tegen 15 stemmen. De voor-stemmers waren de vrijzinnige- en sociaal-de mocratische leden. Vlissingen., 14 Juli. Vlissingen in 1909- (Uil hef Gemeenteverslag.) Onderwijs, kunsten en wetenschappen. Gemeentelijke Hoogere Burger school met 3-jarigen cursus. Aan deze school waren verbonden 1 di recteur en 6 leeraren. Het aantal leer lingen voor den cursus 1909/1910 bedroeg op het einde van het jaar schikte zijn Neen, hij is haar heer en meester. En dat is een schande voor alle Christenen. Ja, 't is schande voor alle Christenen. Slaat hem dood Aan de galg met hem Een boom is ook goedHaalt hem uit zijn bed en sleept hem bij zijn staart door de stratenbrulden de aanwezigen, totdat Standby weer vervolgde Ja, de schoone Lucile is zijn eigendom, zijn slavinEen blank meisje de slavin van een verachte- lijken Chinees En avond aan avond verlustigen zich de eerzame burgers bij haar voorstellingen, zonder de waarheid te vejrnoeden. Men zegt dat zij als een kind in zijn handen gevallen is. Ja, dat is zij. Maar hij heeft haar gestolen' en haar tong verminkt, om zich tegen ontdekking te vrijwaren, en 't is de plicht van ieder vrij man, haar aan 't mon ster te ontrukken en in zijn bescher ming te nemen. Zij verdient stapels goud, en die gele spitsboef steekt ze op. En wie weet wat ze boven dien nog te lijden heeft! Had ik tot haar kunnen naderen, zij zou gewis niet geweigerd hebben, van 66, waaronder 47 mannelijke en 19 vrouwelijke. Kosteloos werden 2 man nelijke leerlingen toegelaten. De cur sus 1908/1909 telde 28 leerlingen. Aan schoolgeld werd ontvangen f2260, tegen f550 over 1908. De Hoogere Burgerschool genoot eene rijkssubsidie van f7500. Handelsschool met 2-jarigen cursus. Bij raadsbesluit dd. 26 Maart 1909 werd in beginsel besloten tót oprich ting eener Handelsschool met 2-ja rigen cursus, waarvan de totstand koming zou worden afhankelijk ge steld van de subsidieering door het rijk en de provincie. Door Ged. Sta ten van Zeeiand werd bij besluit da. 16 Juli 1909 eene subsidie toegekend, vanaf het tijdstip van de opening der Handelsschool tot 31 December. 1912 tot een bedrag van 10 pet. der uit gaven en tot een maximum van f 1000 per jaar. In verband met de aanvrage om eene rijkssubsidie, werd door den minister van binnenlandsche zaken medegedeeld, dat op de Staats- begrooting voor 1910 een bedrag ad f 3600 zou worden aangevraagd ais jaarlijksche subsidie van rijkswege voor de op te richten gemeentelijke Handelsschool. Avondschool voor Handwerkslie den. Deze school, waaraan 1 direc teur, benevens 9 leeraren zijn ver bonden, werd bij den aanvang van den cursus bezocht door 48 leerlin gen, waarvan 15 kosteloos onderwijs genoten tegen 38 leerlingen in 1908, waaronder 11 het onderwijs koste loos volgden. De Avondschool voor Handwerkslieden ontving eene rijks subsidie van f 1500 en eene provin ciale subsidie van f500. Aan school geld werd ontvangen f 112 tegen f88. Burger-Avondschool. De lokaliteit der Burger-Avondschool in school C werd met twee groote teekenzalen uitgebreid. Aan de Burger-Avondschool waren verbonden 1 directeur-leeraar, bene vens 10 leeraren en tijdelijke leeraren. Zij werd bezocht door 126 leerlingen, waarvan 40 kosteloos onderwijs ge noten tegen 127 leerlingen in 1908, waaronder 51 het onderwijs kosteloos volgden. De Burger-Avondschool ont ving eene subsidie van de Kon. maat schappij „de Schelde" van f 1000. Aan schoolgeld werd ontvangen f4 per leerling, alzoo f 332 in totaal, tegen f282 in 1908. Zeevaartschool. De bouw van de „de Ruyterschool" werd in den aan vang van 1909_ voltooid, zoodat de zeevaartschool naar het nieuwe ge bouw kon worden overgebracht. Op 23 Maart 1909 viel der gemeente de hooge onderscheiding te beurt Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, voor enkele uren als haar bezoeker te mogen begroeten. een gentleman zulk een armband aan te nemen en dien te zijner eer bij de volgende voorstelling te dragen. Maar als een kettinghond ligt de kerel voor haar deur, en dat mogen we niet dulden als we geen medeplichtigen willen zijn van dien perkamentkleurigen zoon van 't He- melsche Rijk. We zijn burgers van een vrijen staat, en als zoodanig zeg ik Weg met den ChineesEn dan zullen we eens zien of de schoone Lucile zich nog langer in geheim zinnigheid zal hullen. Naar den duivel met alle Chineezenbrulde weder het door 't onmatig gebruik van bedwelmende dranken hevig opgewonden gezel schap. Zij zijn degenen die Califor- nië tot verval brengen en het ar beidsloon doet dalen. Terwijl vroe ger een stukadoor gemakkelijk vijf dollars per dag kon verdienen, doen nu vijf Chineezen dien arbeid voor een dollar bij een kop thee en een hand vol gekookte rijst. En het zal niet lang meer duren, of we hebben een mandarijn, in plaats van een behoorlijken gouverneur, en in den Senaat te Washington ook zoo'n Het doel der komst van Z. K. H. was, om als beschermheer der zee vaartschool, de „de Ruyterschool" officieel te openen. Deze opening geschiedde doorliet verrichten eener symbolieke daad, weike bestond in het opensluiten der deuren van het gebouw met een daar toe aangeboden sier-sleutel. Door vele autoriteiten van rijk, provincie en gemeente werd de plechtigheid bijge woond. Bij besluit van den gemeen teraad d.d. 28 Mei 1909 werd aan de vereeniging „Zeevaartschool" om niet in eigendom afgestaan eene strook gronds aan den boulevard Ban- kert naast haar aldaar gelegen perceel. De kosten van het middelbaar on derwijs over 1909 bedroegen jaar wedde der leeraren Burger Avondsch. f4886.66, onderhoud van gebouwen fen meubelen f 1483.371/,, verlichtine, verwarmingen schoonhouden f803.27r', leermiddelen en schoolbehoeften f440.35, brandwaarborg en verdere kosten f75, jaarwedde van den con cierge f 103, kosten van de Avond school voor Handwerksl. f 3310.55l/a. kosten Hoogere Burgersch. f 13152.96, kosten van het verbouwen van de Burger Avondschool f 12495.95, sub sidie zeevaartschool f 1148.08'/!, toe lage machinisten-cursus f600, totaal f38496.21. De instellingen van het departement Vlissingen der maatschappij lot Nut van 't Algemeen bestaan ineen spaar bank, eene bewaarschool en eene volksleesbibiiotheek. Voorts houdt zij voor hare leden winterbijeenkomsten, waarbij sprekers van elders optreden en ziet eene permanente commissie toe op het beheer en onderhoud van het standbeeld voor M. Az. de Ruyter. Gesubsidieerd worden een zang cursus, en een cursus voor slöjd- onderwijs, speciaal ten behoeve van niet betalende leerlingen. Het getal inleggers in de spaarbank nam in het afgeloopen jaar toe met 212 personen en bedroeg op 31 December 1909, 1691. Het tegoed der deelhebbers bedroeg op laatstgenoemd tijdstip f29873.15, terwijl het reservefonds f 94536.85Vj beliep. Het ledental van het departement, dat met 8 vermeerderde, bedraagt 81, waaronder zich 8 buitengewone leden bevinden. Armwezen. Op 31 December 1909 bestonden drie door of vanwege de gemeente beheerd of gesubsidieerd wordende instellingen te wetenhet gasthuis, het burger weeshuis en het algemeen armbestuur. Burger Weeshuis. Den eersten Januari 1909 bestond de bevolking in het burger weeshuis uit 4 be ambten en 46 weezen. Hiervan wer den 27 weezen verpleegd in het ge sticht en 19 daarbuiten. Van deze 19 vertegenwoordiger. En de blanken, willen zij niet verhongeren, kunnen zich dan aan de Aziatische macht hebbers verhurenhen den schedel scheren en den staart vlechten, 't Mag zoo niet langer gaan. In massa moeten zij verdelgd worden, bij hoopen moeien we hun in de haven jagen, bij dozijn en doodslaan, als vliegen die een ton stroop om ringen. Terwijl Standby met arglistige be rekening de hartstochten opwekte, en de stemming van het grootste deel der aanwezigen steeds vijandi ger werd, zag de lage schurk zijn gezellen zegevierend aan. Hij wist dat het doodvonnis over den armen Fo Chung was uitgesproken en hij slechts een teeker. behoefde te ge ven, om zijn moorddadig plan zon der gevaar voor zich zeiven te doen uitvoeren. De schoone danseres had zijn zin nen bedwelmd voor hem was dus geen middel te misdadig, om haar van haar beschermer te berooven en in zijn macht te krijgen. Zij was im mers slechts een danseres, en hij behoefde haar dus niet te ontzien. waren er 4 uitbesteed, terwijl van de overige 15 buiten het gesticht, 5 in dienst waren bij de Kon. Marine, en 9 geplaatst waren op hel oplei dingsschip der handelsvloot te Rot terdam, terwijl éen jongen als tuin mansknecht (intern) werkzaam was te Oostkapeile. in den loop van het jaar werden 3 weezen wegens meer derjarigheid ontslagen, en 4 nieuwe weezen opgenomen, zoodat op ultimo December 1909 het aantal verpleeg den 47 bedroeg. Een der jongens, die de lessen der Zeevaartschool bijwoonde, slaagde voor het examen voor 3den stuurman voor de groote vaart. Met genoegen kan verklaard wor den dat steeds de autoriteiten, om wier steun werd gevraagd, bereid werden gevonden deze te verleenen, waardoor de moeilijke taak der re gentessen en regenten belangrijk werd verlicht. Van de beambten, in de eerste plaats van vader en moeder werd steeds, waar het hier de verzorging geldt van zoovele jeugdige menschen van uiteenloopenden leeftijd, voort komende uit zeer verschillende ge zinnen, goede tact, algeheele toewij ding en trouwe plichtsbetrachting gevergd om een geregelden gang niet te verstoren. Wederom kan wor den getuigd, dat het personeel steeds reden tot tevredenheid gaf. Ook dit jaar werden de verschil lende werkzaamheden ontjer de re gentessen en regenten zooveel mo gelijk aldus geregeld, dat aan ieder een deel van het toezicht was opge dragen, aansluitende met de gewone dageiijksche bezigheden. Twee der regentessen waren door langdurige ongesteldheid dikwijls verhinderd aan de werkzaamheden deel te nemen. In dit jaar werden door de regen ten twaalf vergaderingen gehouden, waarin steeds de belangen van het gesticht in 't algemeen, van de wee zen in 't bijzonder een onderwerp van ernstige bespreking uitmaakten, en geregeld het finantieel beheer van den secretaris-rentmeester werd ge controleerd. Voorts werd door de regenten met de regentessen enkele malen gemeenschappelijk vergaderd. Belangrijke besluiten, die van in grijpenden aard waren op den ge wonen loop van zaken, werden dit jaar niet genomen. Daartoe in staat gesteld door eenige ingezetenen dezer gemeente, konden door het bestuur van het burger weeshuis aan de weezen eenige extra-versnaperingen worden verstrekt en een feestelijk onthaal worden bereid. Omtrent het finantieel beheer kan worden vermeld, dat door den ge meenteraad de rekening over het jaar 1908 werd goedgekeurd met een En of het geld of bloed óf beiden zou kosten de onderneming moest gewaagd worden en gelukken. Was de Chinees, die haar onafgebroken bewaakte, verwijderd, aldus rede neerde hij, dan had hij vrij spel, dan kon hij met het geld, dat hem da gelijks overvloedig toevloeide, het met een moord begonnen werk vol tooien. En of éen of honderden van die verachte vreemdelingen als slacht offers van een razende volkshoop vielen, bekommerde hem weinig, en het bestuur zou niet veel be weging over de zaak maken en geen vrijen burger ter verantwoording roepen wegens een den vredelieven- den indringers berokkend leed. Terwijl Standby zijn misdadige plannen overwoog, waren het geraas en getier steeds toegenomen. Een troep hongerige wolven kon met geen vreeselijker gehuil zich op het spoor van de vervolgde prooi werpen, dan waarmede deze eerst onlangs uit de mijndislricten gekomen roovers en avonturiers hun moorddadige plannen bespraken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1