Donderdag* Feuilleton, 14 Juli. No. 163 48e Jaargang, 1910. Van Weck tof Week. BINNENLAND. Vlissingen an 190$. VUSS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Het schijnt beslist te wezen, dat Kreta niet andermaal door de mo- cendheden zal worden bezet. De pressie, door de consuls generaal der beschermende mogendheden op het uitvoerend comité geoefend, heeft gebaat. Het verlangen was dat Mu- zelmansche afgevaardigden zonder eedsaflegging in het vertegenwoordi gend lichaam zouden worden toege laten en dat Muzelmansche ambtena ren niet zouden worden verhinderd hun ambt vrijelijk te vervullen en hun geen bezoldiging zou worden onthouden. De oppositie blijft natuurlijk wel bij haar gevoelen dat alle afgevaar digden en alle ambtenaren trouw aan den koning van Griekenland behoo- ren te zweren en dai zij bij gebreke daarvan behooren te worden uitge sloten maar tevens heeft zij besloten om aan de regeering de vrije hand te laten, wei begrijpende dat een nieuwe internationale bezetting de door haar voorgestane zaak niets zou baten. Inderdaad is toen besloten aan het verlangen der mogendheden toe te geven, wat in zooverre een wassen neus is, dat de Kamer vooreerst niet zal wórden bijeengeroepen. Feitelijk is de toestand niet veranderdmen heeft eigenlijk de voogden een beetje te pakken gehad en het blijft dus de vraag wat deze thans zullen doen. De Kretenzer Kamer dwingen om te vergaderen kunnen zij niet; nu niet en ook later niet; zoodat het wel daarop neer zal komen, dat de Mu zelmannen van hun recht toch geen gebruik zullen kunnen maken. De oppositie heeft een concessie aan de regeering gedaan en de re geering heeft een concessie gedaan aan de oppositie. Beiden liggen on der éen deken, wat de beschermende mogendheden zoo goed weten als wij. De oppositie stond er voor in dat de orde bewaard zal blijven en stond alvast vier twaalfde van de begrooting toe. Over vier maanden zal men dan weer zien. Met het in den ban doen van Grieksche koopwaren en schepen wordt in Turkije ijverig voortgegaan en in sommige plaatsen wordt den lieden met geweld belet om Griek sche en ook Turksche winkels bin nen te gaan, de laatste omdat de eigenaars op de hand der Grieken zijn. De minister van binnenlandsche zaken doet wat hij kan om den boycot tegen te gaan, maar tot nog toe heeft hij zeer weinig succes. Sinds lang was er sprake van een verdrag, omtrent de politiek in Oost- Azië, tusschen Rusland en Japan te sluiten. 23.) o— Hij droeg- witte handschoenen die hoewel nieuw, overal getornd waren en hier en daar een huid lieten door schemeren, die in blankheid met het leder kon wedijveren. De uitdrukking van ingehouden woede op het zieke lijk bleek gelaat en zijn woeste blik brachten al de aanwezigen in een angstige spanning. Toen hij echter draalde om de oorzaak van zijn vreemd gedrag bekend te maken, riep de se- nora spottend Caramba heeft men de bank^ van mijn vriend Standby doen springen, en ziet hij er daarom uit als een van den galg gedropene Qf ,,bchoona Emilia, antwoordde standby, de speler van beroep, met schrikbarende kalmte de handschoe nen in stukken van zijn vingers trek- ende ik ben op dit oogenblik niet geluimd om te schertsen. Sinds den TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-flduerfentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden Inderdaad is dit nu geschied en ofschoon wij den officieelen tekst daarvan nog nog niet kennen, schijnt wel het volgende omtrent den inhoud vast te staan Reeds 17 Juli 1907 is een voor- loopig verdrag gesloten. Partijen ver klaren dit thans te willen aanvullen, ter bevestiging van den vrede in het verre Oosten. Teneinde het verkeer te vergemakkelijken en den handel tusschen de naties te bevorderen, verbinden zij zich vriendschappelijk samen te werken ter verbetering van hare onderscheidene spoorweglijnen in Mantschourije en van de aansluiting tusschen de spoorwegstelsels, en zich te onthouden van allen schadelijken wedijver. Zij verbinden zich verder om den bestaanden toestand te eer biedigen, overeenkomstig alle verdra gen, totnogtoe gesloten tusschen Rusland en Japan, hetzij tusschen deze twee en China. Ingeval er dingen mochten gebeuren, die den bestaanden toestand mochten bedreigen, zullen partijen zich met elkander over maat regelen tot handhaving verstaan. Algemeen neemt men aan, dat dit verdrag weder eene groote overwin ning voor de Japansche diplomat! is, maar tevens dat het Rusland althans gedurende de eerste jaren van een zware zorg bevrijdt en het een vrij heid van beweging geeft, die het in langen tijd niet heeft bezeten. Vrij algemeen is men met het ver drag ingenomen omdat het alweer een gevaarlijke stof voor conflicten uit den weg ruimt en alzoo den we reldvrede bevordert. Alleen deDuitsche pers dringt aan op zekerheid, dat de vrije concurrentie der natiën in Mant- chourije ook na het sluiten van het verdrag bewaard zal blijven. Wij voor ons meenen, met de Chineesche „Shanghai Times", dat de politiek van de open deur en China's gezag in Mantschourije en Mongolië, als mede het bondgenootschap tusschen Engeland en Japan, nu wel ten doode opgeschreven zullen zijn. Omtrent den binneniandschen toe stand in Spanje kunnen wij volstaan met kortelijk te vermelden dat deze minder spannend geworden is, nadat debisschop van Madrid had verklaard, dat de regeering van zijn bisschop niets te vreezen had. De president minister liet terstond die woorden klinken tegen de clericale oppositie in de Kamer en wreef haar onder den neus dat hare handelwijze zelfs door de geestelijkheid wordt afge keurd. Intusschen blijven de onderhan delingen met het Vaticaan voortduren. Teneinde den binneniandschen vrede te bevorderen wil de regeering voor hare wenschen een vorm zoeken, die den vrede met het hoofd der kerk voormiddag heb ik geen kaart in mijn handen gehad. Bovendien zou ik voldoende in staat zijn een tien maal gesprongen bank voor de elfde maal te vernieuwen. Neen, schoone senora, een andere zaak ergert me. Met een gillenden lach tastte hij in zijn borstzak, haalde er een met fonkelende diamanten bezetten arm band uit, smeet die met geweld voor zich op den grond en trapte hem woedend in elkander. Nadat hij het prachtige sieraad in een vormloozen klomp had veran derd, wierp hij het op de tafel en riepAl moest ik ellendig verhon geren, geen anderen zal dezen ver smaden armband om den pols dra gen. Zes honderd dollars heb ik voor het vod betaald, en nu heeft het nog een waarde van honderd dollars aan goud. Ik leg er duizend dollars aan erts en geld bij, en het spel kan beginnen. Halt! vervolgde hij, toen het verdorven gezelschap in beweging geraakte en in hun zakken begon te zoeken, de duizend dollars geef ik heden ten beste mijn woord er op maar er komt geen kaart op de tafel, voordat ik bewaart, in een zoo katholiek land als Spanje kan dat moeilijk anders. De republikeinsche bladen verwijten haar nu echter dat zij achteruitkrab belt; maar de kerkelijke bladen zijn vrij wat kalmer geworden. Men ver wachtte nu de afkondiging van het verbod van nieuwe geestelijke orden tijdens den duur der onderhandelin gen met het Vaticaan. Het is wel treurig om te zien, hoe in een groot en welvarend land, een geheel modern rijk, beschaving en barbaarschheid soms hand aan hand kunnen gaan. Wij zien dat nu weer aan de Ver- eenigde Staten, waar weer eens een echt nationale bokspartij gehouden is, met andere woorden twee flinke, gezonde, krachtige menschen, voor geld en ten genoege van het op schandalen beluste publiek, op de gruwelijkste wijze met elkander ge vochten hebben. De ziekelijke belangstelling voor dit menschelijke hanengevecht was buitengewoon groot, want men kan gerust zeggen dat het geheele land op stelten stondhet wedden was geweldig en honderden werden be steed om een enke! plaatsje te be machtigen, na een reis gemaakt te hebben van het eene einde der Ver- eenigde Staten naar het andere. Welk een volk, waar de gedeti neerden in de strafgevangenis alle nieuws omtrent het gevecht uit de eerste hand kregen, terwijl er een speciale telegraaflijn naar de gevan genis te Chicago was aangelegd, waarlangs de loop van het gevecht, even kortstondig trouwens als menschonteerend, klap voor klap en stomp voor stomp werd overgeseind! Maar, wij weten het, er was ook een politiek tintje aan het gevecht, want, een neger vocht tegen een blanke en de blanken zijn en blijven de aartsvijanden der nakomelingen van hen die hun slaven waren in den tijd van „Uncle Tom's cabin". Laat ons maar niets zeggen van de negers, in al wier kerken in het zuiden gebeden werd voor de over winning van den zwarte. Laat er ons maar niets van zeggen dat na de overwinning hun het bloed naar het hoofd steeg, dat er van weerskanten bloed vloeide en ook men al begon te roepen om een zwarten president der Vereenigde Staten. Och kom de beschaafde blanken zijn geen haar beter! De talrijke ongeregeldheden te dezer zake en de bloedige en noodlottige opstootjes tusschen blan ken en zwarten kunnen misschien nog een goede zijde hebben De Gouverneurs der afzonderlijke Staten hebben het recht om de schandelijke bioscopische voorstellingen van boks- partijen en die vuistkampen zeiven gesproken heb. Ge hebt zeker allen van de stomme danseres gehoord, die men schier onder bloemen en kransen heeft begraven Zoo stom als een advocaat, die een gauwdief wil vrijpleiten, vie! Philip in de rede, zijn uitspraak met een vloek bekrachtigend. Neen, zoo stom als een kik- vorsch in den winter, riep Standby woedend ik zweer het in den naam der hel, het meisje is stom. Dit be let haar echter niet, de schoonste en bekoorlijkste danseres te zijn, die ooit in Caiifornië op haar teenen over het tooneel zweefde. We wonen in een vrij land, en zoo iemand ons behaagt, kan geen sterveling ons beletten, dit openlijk aan den dag te leggen, allerminst waar het een dan seres geldt, die eigenlijk gezegd voor iedereen is, wien het in de hersens komt, zich met haar bezig te houden. Zoo dacht ik er ook over, en de voorstelling van hedenavond was nauwelijks geëindigd, toen ik naar den 't dichtst in de buurt wonenden juwelier stormde en den armband kocht, waarvoor een koningin zich niet zou behoeven te schamen. Ik te verbiedenmaar dat van deze bevoegheid een onvoldoend gebruik wordt gemaakt is nu weer gebleken. Welgezinden hopen dat de centrale regeering te Washington er thans door een algemeen verbod voor goed een einde aan zal maken en deze diep treurige bladzijde zal scheuren uit het boek der menschelijke be schaving. Eerste Kamerverkiezingen. Door de Prov. Staten, van Overijsel is in plaats van den heer D. W. Stork (aft. lib.) gekozen de heer baron Van Paliandt (anti.-rev.) Het meest trekt evenwel de aandacht de niet-herkiezing van baron Van Heeckeren Van Keil, die vervangen werd door den oud-minister de Marez Oyens. Het aftredend vrij-liberaal lid voor Friesland, jhr. Van Beijma, werd ook niet herkozen, omdat de sociaal-de mocraten niet geneigd waren een vrij-liberaal te steunen, wel daaren tegen een Unie-liberaai. Met 26 stemmen werd gekozen dr. C. Lely tegen 22 op den heer de Vries (anti.-rev.) Verkiezing Tweede Kamer. Bij de gisteren in het district Hel mond gehouden verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer, in de vacature-mr. E. R. H. Regout, zijn uitgebracht 5486 geldige stemmen, waarvan 3222 op den heer A. N. Fleskens en 2265 op mr. I. Swane, zoodat gekozen is de heer Fleskens. De Borromaeuo-Encyciiek. Aan het departement van buiten- landsche zaken werd den Haagschen correspondent van „De Maasbode" nader medegedeeld, dat mgr. Gual- terie de opdracht van den Paus mondeling heeft overgebracht. Voorts werd hem verzekerd, dat het bericht in de Staatsct. van Zaterdagavond de textueel wedergave was van de door den zaakgelastigde gedane me- dedeeiing. Naar men mededeelt zal het wets ontwerp inzake de Ziekteverzekering dezer dagen de Tweede Kamer be reiken. In elk geval moet het ontwerp reeds door den Raad van State be handeld zijn. Men voegt daaraan toe dat het ontwerp de Ziekte-verzekering grootendeels verplichtend stelt, doch daarbij in ruime mate de vrijheid laat tot verzekering bij particuliere maatschappijen. Gids voor Brussel. Bij de Ned. Kiosken-Maatschappij te Rotterdam is verschenen een gids snelde er mede naar de woning van miss Lucile. Op mijn verzoek haar te mogen spreken verscheen een oude Chinees, die mij zeide dat zijn meesteres stom was en geen bezoek ontving. Ik bood den Aziatischen perkament- kleurige vijftig dollars, ik bood hem honderd, als hij me bij miss Lucile wilde toelaten maar, alles vruch teloos. De vogelverschrikker was even standvastig als een gevangenbewaar der, die met zijn hoofd voor een paardendief borg biijft. En dat te genover een blanken gentleman 't Is overigens zonde en schande, dat dergelijk volk hier geduld wordt. Ik had den schurk tot riemen willen snijden, maar hield me bedaard. Ik liet hem den armband zien en ver zocht hem, dien met mijn groet aan miss Lucile te overhandigen, ik ver waardigde me, met den dikhoofdigen hond te spreken als met een ver standig mensch. Ik noemde hem mijnheer en bewonderde zijn staart, doch hij keek den armband niet eens aan. Met diepe buigingen beriep hij zich er op, dat door miss Lucile voor Brussel en de wereldtentoon stelling. Deze gids bevat belangrijke mededeelingen over de reis naar en het verblijf te Brussel en is verder verfraaid met zeer belangrijke fotos van Brussel en de tentoonstelling. Aan hen, die dezen zomer een uitstapje naar Brussel en de tentoon stelling maken en dat zullen er zeker velen zijn zal deze gids goede diensten bewijzen, terwij! hij ook door de beschrijving van de vertegenwoordiging der Nederland- sche industrie, den talrijken vreem delingen een goeden indruk zal geven, van wat Nederland op deze wereid- expositie heeft gepraesteerd, daar de gids op het tentoonstellingsterrein eveneeens gratis zal worden verstrekt. Nationale tentoonstelling voor huisvlijt. De nationale tentoonstelling voor huisvlijt, welke, uitgaande van den Volksbond tegen Drankmisbruik, te Scheveningen zal worden gehouden onder eere-voorzitterschap van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik, is thans geopend. De opening was feestelijk en gaf tegelijkertijd blijk van de hooge beteekenis welke aan deze tentoonstelling mag worden toegekend. Minister Talma hield een voortreffelijke openingsrede en liet niet na daarin op de meest gelukkige wijze in het licht te stellen de be teekenis, welke in zoo menigerlei opzicht van de huisvlijt uitgaat, welke zij sociaai, economisch en ethisch in haar programma voeren kan. De rondgang der gasten bij de opening deed reeds onmiddellijk zien hoeveel zorg aan deze tentoonstelling is besteed en met hoeveel voldoening de organisateurs op hunnen thans voltooiden arbeid mogen terugzien. Het ontbrak dan ook den eersten dag niet aan bewondering voor het vele, dat daar uit alle deelen des lands bijeen is gebracht en dat wei het beste bewijs is voor de groote kunstvaardigheid en het werkelijk innerlijk gevoel en smaak, dat hij ons volk in het aigemeen nog wordt aangetroffen, Vlissingen, 13 Juli. (Uil hef Gemeenteverslag.) Paardenkeuring, Op 11 Mei 1904 werd in het vorderingsdistrict „Viis- singen" te Vlissingen eene keuring van paarden gehouden. Volgens mededeciing van den di recteur van het remontewezen is voor verdere paardenvorderingen de gemeente Vlissingen onder het vor deringsdistrict „Middelburg"gebracht. Inkwartiering. Gedurende het af gelast was, alle dergelijke voorwer pen af te wijzendat miss Lucile nog nooit geschenken had aangeno men en het nimmer zou aannemen. Wat moest ik doen Om de zaak niet voor het vervolg te bederven, ging ik heen, maar ik wil gehangen worden, als ik 't perkamenten ge zicht niet betaald zet. Langer dan een uur liep ik voor miss Lucile's venster heen en weer. De gordijnen waren neergelaten. Zooals ik aan de schaduwen zag, was de schuinoogige schurk voortdurend bij haar. Duide lijk kon ik onderscheiden, dat zij zich door gebaren verstaanbaar maakte, terwijl de stem van den Chinees als het piepen van een on gesmeerd wagenrad door het ge opende venster naar buiten drong. Miss Lucile is stom, maar niet doof, Alles bedrog en misleiding! hernam Philip, halsstarig bij zijn meening volhardende, bedrog en humbug. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1