Vraagt QEULEN's 13 Juli. No. 162 1910, Woensdag* Feuilleton» 48e Jaargang. HUNNENLAND. Pfovinciale Staten van Zeeland. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Hofberichten. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik woonden Zondagmorgen de godsdienstoefening bij in de Hof kapel ten paleize Het Loo. Voorgan ger was prof. dr. J. J. P. Valeton Jr. van Utrecht, die tot tekst had gekozen leremia 23 23 Gezongen werden: Ps. 77 8, Gez. 21 4, Gez. 197:1, Gez. 20:9. H. M. de Koningin-Moeder woon de Zondag de morgengodsdienst oefening bij inde Herv. kerk te Baarn, onder gehoor van ds. Laan van Brussel. Nederland's onzijdigheid bij een strijd op de Noordzee. In no. 2 van zijn „brieven over marine-beheer" (Den Haag, W. P. van Stockum en Zn.) tracht de oud minister van Marine W. J. Cohen Stuart wat kalmte te brengen in de opwinding van velen over de vraag, of wij toch niet wat haast behooren te maken met onze kustverdediging, daar wij anders als neutrale mogend heid van slechte conditie zouden worden bij het gebeurlijk uitbreken van een oorlog tusschen Duitschland en Engeland. Vooreerst doet hij op merken, dat „kustverdediging" een oneigenlijk woord is en vervangen kan worden door havenverdediging. Welnu, als straks die verdediging aan de orde zal komen, hoopt de schrijver dat men zich bij de beoor deeling van hetgeen voor de verde diging onzer zeegaten noodig is, niet door overdreven beduchtheid voor een bezetting van ons land aan de zeezijdezal laten leiden.NochDuitsch- land noch Engeland zullen er spoedig toe overgaan onze havens te bezetten. Vooreerst bestaat voor dat aanloopen onzer havens geen noodzaak, daar de partijen dicht genoeg bij eigen havens zijn, maar bovendien zou dat binnenloopen met zeer bijzondere gevaren gepaard gaan en de kans om er weer uit te komen, niet groot wezen. De schrijver komt tot de slotsom dat, mits onze regeering de haar ten dienste staande middeien met vastbe raden hand gebruikt, een strijd tus schen machtige naburen geen bizon- dere gevaren voor onze kust en havens medebrengt. Mr. W. A. Reiger, f In 67jarigen ouderdom is gisteren te Groningen overleden mr. W. A. Reiger, oud-hoogleeraar. Hij was achtereenvolgens secretaris der ge meente Groningen, agent der Neder- landsche Bank aldaar, hoogleeraar in de rechtswetenschap aan de Groning- sche Universiteit van 1874 tot 1903 en lid van den gemeenteraad van Groningen. 22.) o- En als het den aanwezigen in de gedachten kwam elkander den hals te breken, niemand zou zich er om bekommeren. Er moest nog gespeeld worden, maar de hoofdpersoon, de bankhou der ontbrak. Zoodra deze er was gold de eeuwigheid zooveel als een hg[d #e" UUf zooveel als de eeuwig- 'k verklaar ieder die beweert dat miss Lucile stom is, voor een eugenaar, klonk een zware mansstem boven het woest geraas uit, en op de groote ronde tafel kwam de vuist neer, die al de glazen deed rinkelen. Beweren wil ik het niet, sprak een ander niet minder heftig, maar stom moet ze zijn, en niet eerder geloof ik het tegendeel dan wanneer eenige woorden van haar roos Vergadering van hedenmorgen te 10 uur. Voorzitter de heer mr. H. J. Dijck- meester, Commissaris der Koningin. Aanwezig alle leden. De notulen der vergadering van 6 Juli worden gelezen en goedgekeurd. Hierna was aan de orde de ver kiezing van een lid van de Eerste Kamer. Uitgebracht waren 42 stemmen. Hiervan verkregen de heeren W. Hovy (aftr. anti-rev.) 27 stemmen. Verder waren uitgebracht op de heeren W. baron Roëll 2, J. H. C. Heyse 2 en mr. A.J. F. Fokker 1 stem (allen liberaal). Bovendien waren 10 briefjes in blanco. Herkozen was dus de heer W. Hovy. Overeenkomstig het voorstel van Ged. Staten wordt besloten tot op richting eener waterschap over de bedijkte gronden in het Slaak, thans genaamd de Prins Hendrikpolder en wordt het door Ged. Staten ontwor pen concept-reglement voor dat wa terschap aangenomen. Besloten wordt tot toekenning van eene subsidie van f500 aan de ge meente Nisse, eene van f 350 aan de gemeente Veere, beiden in de kosten der gemeentelijke huishouding voor 1910. Verder eene jaarlijksche subsidie van f 1600 aan de vereeniging „De Ambachtsschool te Goes", en een dito van f 2000 aan de vereeniging „De Ambachtsschool voor Hulst en om streken". Bij de behandeling in deafdeelin- gen van het voorstel van Ged. Staten tot verhooging van het maximum van het subsidie, toegekend aan de am bachtsschool te Middelburg van f 3000 op f4000, werd in twee afdeelingen er de aandacht op gevestigd, dat in het conceptbesluit met de voorwaarde werd opgenomendat de gemeente Middelburg ook het nieerdergevraagde zal moeten toestaan, waaromtrent nu nog geen zekerheid bestaat. In eene afdeeling achtten 5 leden deze voorwaarde gewenscht, in de andere afdeeling bleef het bij het eene lid, dat er de aandacht op ves tigde. Verder werd er nog de aandacht op gevestigd, dat het subsidie ge vraagd wordt tot wederopzegging, terwijl het concept-besluit zich daar over niet uitlaat. Het besluit van 1905 loopt tot 1911, dit zou bij dat gewijzigd voorstel evenzeer het geval zijn, zoodat daaromtrent in het be sluit zou moeten worden voorzien. In de derde afdeeling kon men kleurige lippen hoor. Woedend richtte degenen, die het eerste gesproken had zich op.'t Was een reusachtig, forsch gebouwd man, die door jarenlange veronacht zaming van zijn uiterlijk en tusschen- tijdsche zwaren arbeid er wild en woest uitzag. Zijn gelaat scheen een beschaafde uitdrukking gehad te hebben, maar vertoonde, tengevolge van de gewoonte zijner niet te be teugelen hartstochten een dierlijke ruwheid, die sterk in tegenspraak was met de voornaamheid in hou ding, die hij somtijds onwillekeurig aannam en het bewijs was van een goede en zorgvuldige opvoeding. Ik dweep voor de schoone Lucile, brulde hij, zijn glas opne mend en 't met al zijn kracht tegen den wand werpend, zoodat de scher ven in de rondte vlogen ik verklaar haar voor de volmaaktste vrouw, die ooit de zinnen van een beschaafd gentleman bekoorde. Gisteren trad zij voor het eerst op, en heden zag ik haar voor de tweede maal. 'k Heb menige danseres bewonderd zonder dat 't hart mij warm werd. Zij mocht zoo stom zijn als een visch of een ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliohés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. flbonnemarits-aduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden zich geheel met het voorstel ver eenigen, terwijl Ged. Staten in het verslag geen aanleiding vonden, om wijziging in hun voorstel te brengen. Het voorstel werd zonder discussie of hoofdelijke stemming goedge keurd. Besloten wordt tot verhooging van het maximum van het subsidie, toe gekend aan de ambachtsschool te Zierikzee van f 1200 op f 1600 per jaar. Goedgekeurd. Uit het algemeen verslag van de afdeelingen betreffende het voorstel tot toekenning van een jaarlijksch subsidie van f215 voor de aan de ambachtsschool te Hulst verbonden avondvakteekenschool, bleek dat men in eene afdeeling onvoorwaardelijk medeging met het voorstel. In eene andere afdeeling waren alle leden van gevoelen, dat in voor waarde a behoorde te worden gele zen dat, door de gemeente Hulst en omliggende gemeenten en particu lieren ten minste f405 per jaar worde bijgedragen. Ged. Staten stellen voor alleen te bepalen dat de gemeente Hulst minstens f215 per jaar moet bijdragen. In eene derde afdeeling gaf een zelfde denkbeeld tot wijziging als bovengenoemd, aanleiding tot uit voerige discussie5 leden gingen daarin mede, met deze wijziging, dat het cijfer der bijdragen in plaats van f405 f335 zou bedragen; 6 leden gingen mede met het ongewijzigde voorstel van Ged. Staten, 3 leden onthielden zich eene meening uit te spreken omtrent het al of niet wen- schelijke der wijziging. Na eenige discussie werd met 35 tegen 7 stemmen verworpen een voorstel van mr. Dieleman om de bijdragen van belanghebbende ge meenten en particulieren te bepalen op f 365. Daarentegen werd met 26 tegen 16 stemmen aangenomen een amen dement van den heer Hammacher waarbij wordt bepaald dat deze bij dragen moeten bedragen f405. Volgens het verslag kan men zich in eene afdeeling vereenigen met het voorstel van Ged. Staten, betreffende het voorstel tot toekenning van een jaarlijksche subsidie van f150 voor de aan de ambachtsschool te Oostburg verbonden avondvakteekenschool. In eene andere afdeeling gaf het voorstel aanleiding tot een vrij uit voerige bespreking in verband met den wensch, door een lid uitgespro ken, dat de voorwaarde dat de ge meente Oostburg ten minste f 150 per jaar moet bijdragen, aldus ge- tong bezitten, wat bekommerde ik me er om. Wie echter zoo nauw keurig met de muziek de maat houdt als de schoone Lucile, heeft een goed gehoor, is dus niet doof en nog minder doofstom, en wie zoo ver standig als zij met het lichaam weet te spreken, is ook in staat de tong te gebruiken. Haal me de drommel 1 de minste harer bewegingen is een woord. Dit bewijst niets, |acob Philip, klonk een heldere stem in de met een blauwachtigen nevel gevulde kamer, en aller blikken werden ge richt op een met juweelen behangen, niet zeer jonge, maar toch schoone vrouw, die ais een lichtvaardige Mexicaansche achterover in haar stoel lag en onachtzaam den rook eener sigarette voor zich uitblies. Ik heb haar bespied, toen zij den schouwburg verliet qn in haar rijtuig stapte. Een Chinees van de gemeenste soort volgde en bediende haar, en wat zij wilde te kennen geven deelde zij hem door teekens mede. Caramba 1 er is geen twijfel aan, dat zij stom is. De duivel hale den Chinees en wijzigd wordt, „dat door de gemeente Oostburg, omliggende gemeenten en belangstellenden ten minste f 250 per jaar worde bijgedragen". Vijf leden vereenigden zich hier mede, terwijl 3 leden zich niet uit spraken en 6 leden waren voor on gewijzigde aanneming van het voor stel van Ged. Staten. In eene derde afdeeling vereenigden zich alle leden met een voorstel door een der leden gedaan, om de hiervoor vermelde wijziging in de bedoelde voorwaarde aan te brengen. Door Ged. Staten werd overgeno men een amendement-Hammacher dat de gemeente Oostburg en particulie ren minstens f 250 moeten bijdragen. Besloten werd tot het verleenen van een jaarlijksche subsidie van f 50 aan de vereeniging „Ambachtsteeken- school voor Noord-Beveland te Kortgene". Bij de behandeling van het voor stel om eene subsidie van 1911 ad f 100 toe te kennén voor de tee- kenschool van de Christelijke werk lieden te Neuzen, vereenigde men zich in twee afdeelingen. In de derde afdeeling werd door een lid samen smelting met de vereenigde hand werklieden wenschelijk geacht, het geen een lid van Ged. Staten aan leiding gaf mede te deelen, dat op samensmelting is aangedrongen. Het voorstel van Ged. Staten werd aangenomen, na een opmerking van den heer Giljam die aandrong op samensmelting met de school van de vereenigde handwerkslieden. Naar aanleiding van het voorstel van Ged. Staten tot afwijzing van een verzoek van het hoofdbestuur van de Nederlandsche vereeniging van land- en tuinbouwonderwijs om subsidie, meldt het algemeen verslag dat de gevoelens over dit voorstel zeer verdeeld waren. In een der afdeelingen was men algemeen van oordeel, dat het aan beveling zou verdienen dit onderwijs ook vanwege de provincie te steunen, en zou men wenschen, dat Ged. Staten tegen de najaarszitting aan de Staten een overzicht werd gegeven van de financieele gevolgen, welke het verstrekken van financieelen steun, voor de Provincie zou hebben. In de beide andere afdeelingen was niet zooveel eenstemmigheid en lieten zich zoowel voor- als tegen standers hooren. Zij die het verleenen van subsidie voorstonden, beriepen zich op den aard der bevolking onzer provincie. Waar deze voor het grooter deel uit landbouwende bevolking bestaat, achtte men financieelen steun alles- REISKOFFERS en TASSCHEN. al dat Chineesche gespuis 1 brulde de met den naam Jacob Philip aan gesprokene weder. Nooit heb ik een dier gestaarte spitsboeven ontmoet, die zooveel eergevoel had als de ruige hond van een veehouder. Daarentegen heb ik hier duizenden gezien, die allen de grootste schur ken waren en voor een vijfcentsstuk een valschen eed zouden doen. Zijt ge dan allen stekeblind, en begrijpt ge niet dat met de schoone Lucile de grootste humbug gedreven wordt Een sprakelooze danseres is iets vreemds en wordt meer getrok ken dan honderd anderen die met de ganzen om den prijs snateren. Maar hoe het zij, de schoone Lucile is een klassiek kunstgewrocht, dat ook zonder dezen kunstgreep voor getrokken zou worden. En wat mij betreftik wil me laten hangen, als ik een harer voorstellingen verzuim, al moet ik, zooais hedenavond, elk entréebiljet met dertig dollars betalen. Nog altoos geen bewijs riep de senora, en in haar fonkelende oogen lag een spottende uitdrukking. Blijkbaar vond zij er genoegen in Philip tot nieuwe ontboezemingen zins gemotiveerd en zulks te meer, waar zoo groote sommen tot steun van ambachtsonderwijs wordt gege ven. Bovendien gingen andere provin ciën hierin voor en dreigde het ge vaar, dat zij, die tot lesgeven be voegd zijn, onze provincie zouden verlaten om zich elders te vestigen. De leden, die oordeelden dat de provinciale fondsen niet mochten worden bezwaard met de kosten voor dit onderwijs, grondden hun gevoelen hierop, dat dit onderwijs door on derwijzers in hun vrijen tijd wordt gegeven en zij boven het honorarium per lesuur ook nog vergoeding ge nieten voor reiskosten. Een der leden maakte dan ook de opmerking, dat er geene bijakte is, die, althans te platten lande, zoo productief is voor den bezitter, dan juist die, welke de bevoegdheid geeft om landbouwonderwijs te geven. Ook zonder dat de provincie op het tractement dier onderwijzers suppleert, zal er animo genoeg zijn, om zich voor die bijakte te bekwamen. De vergelijking met het toekennen van subsidie voor ambachtsscholen gaaf mede niet op. Wordt dit voor het meerendeel gegeven aan jongens uit de arbeidersklasse, het landbouw onderwijs daarentegen wordt meest tijds gevolgd door boerenzoons, die zeer goed zelf ook iets kunnen be talen. Dat de onderwijzers ook adviezen geven, is zeer zeker prijzenswaardig, doch niets belet hen voor die ad viezen een zeker honorarium te heffen. Nog daargelaten, dat hunne adviezen eene belooning waardig zijn, prikkelen zij tot het nemen van les in de vakken, die door hen worden gedoceerd. De vraag hoeveel eventueel het gevraagde subsidie aan de provincie zou kosten, kon niet met juistheid worden beantwoord. Sommigen meenden dit niet hooger dan f 1500 te moeten ramen, terwijl anderen een bedrag van f 2500 besomden. Slechts in 2 afdeelingen werd het voorstel in stemming gebracht. 17 leden verklaarden zich voor het voorstel van Ged. Staten, 4 leden verklaarde zich daartegen, terwijl 6 leden zich hunne stem wemschten voor te behouden. Het voorstel van Ged. Staten werd door den heer Vorsterman van Oijen bestreden. Hij wees er op dat de weinige landbouwonderwijzers onmogelijk in de behoefte kunnen voorzien. Er is nog altijd gebrek aan onderwijzers in landbouwkunde, vandaar dat dit on derwijs in verschillende deelen van Zeeland nog zeer gebrekkig is. Hij stelde een amendement voor,niet aan te nemen het voorstel van Ged. Staten, doch aan de land- en tuin- zijner bewondering voor de sprake looze danseres aan te vuren, en haar pogingen werden ondersteund door het woest en goedkeurend gelach, waarmede haar woorden werden be groet. De op deze wijze uitgedaagde wilde juist weder antwoorden, toen de deur met geweld werd openge worpen en een elegant gekleed man, door luide juichtkreten begroet, naar het midden der kamer liep, maar, daar gekomen, door zijn zon derling uitzicht allen deed verstom men. Hoogstens achtentwintig of dertig jaar oud, zou men hem met zijne bruine haarlokken en den zorgvuldig onderhouden vollen baard schoon hebben kunnen noemen, in dien zijn gelaat niet zoo verflenst ware geweest. Zijn gezwollen, door kringen omgeven oogen zagen wei felend in de rondte, als zocht hij iemand, om op hem zijn blijkbaar ziedende wraak te koelen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1