T weede Blad. Maandag No 160 48e Jaargang. 1910. 11 Juli. Oemeentebestuur, Vlissingen in 1909. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-Aduerteritiën op zeer uoordeelige uooriuaarden NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden Ï.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en jclichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. SCHOOLWEZEN. De plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, maakt bekend dat in afwijking van het reeds be paalde de Openbare Les voor school F (Hoofd de heer: J. E. v. d. Slikke) zal gehouden worden: Dinsdag 12 Juli a. s. 2—4 uur n. m. en voor school D (Hoofd de heer J. D. C. de Vries) Donderdag 14 Juli 2—4 uur n.m. De Commissie voornoemd, JOS. VAN RAALTE, Voorzitter. G. H. ViiRTHEIM, Secretaris. Vlissingen, 9 Juli. (Ulf het Gemeenteverslag.) Eigendommen voor den publieken dienst bestemd en openbare gemeente werken. Straten en pleinen. Tengevolge van de demping van de Pottenkade zijn de daaraan grenzende en tus- schen de bouwblokken gelegen stra ten alsSteenenbeer, Wilhelmina- straat, Emmastraat, Hendrikstraat, (de drie laatstgenoemde straten, vroeger geheeten resp. Pottenkade, Rommel- kade en Hooikade, zijn thans, aldus, als eene hulde aan het Vorstenhuis, genoemd naar H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder, en Z. K. H. den Prins der Nederlanden) gedeelte Nieuwstraat, gedeelte Gra venstraat en gedeelte Zeilmarkt met gebruikmaking van het in die straten aanwezige en bruikbaar materiaal overeenkomstig de vastgestelde plan nen van aanleg der bouwblokken in aansluiting met de aangrenzende werken en verlaagd profiel in orde gebracht. Door verlaging van het profiel zijn de opritten van Groene- woud, Nieuwstraat,Baljuwstraat,Oran jestraat PrinsenboschjeGraven straat, Palingstraat en Koudenhoek belangrijk gemakkelijker voor het ver keer geworden. Voor den aanleg van eene electrische trambaan Betje Wolff- p!ein,Coosje Buskenstraat, Spuistraat, Bellamypark, Nieuwendijk, enz., was het noodig de plannen voor het aan te leggen plantsoen in het Bellamy park te wijzigen voor eene verbin dingslijn van de Coosje Buskenstraat met den Nieuwendijk. De op de ge dempte Bierkade aangelegde straat heeft een breedte verkregen van 15 meter en is bestraat met de Scoriae- bricks afkomstig van de voormalige Bierkade, en het Beurs- en voorma lige ijzeren Brug-plein, met de keien van de v.m. Bellamykade. Voor de te kort komende materialen zijn nieuwe Scoriae-bricks en Waal straat klinkers aangekocht. De Spuistraat, aangelegd op de gedempte Kaaskade, is tusschen de door den gemeente raad vastgestelde rooilijnen 21 M. breed en verkrijgt wederzijds trottoirs van 4 M. breedte. De kosten van aanleg der hiervoren vermelde straten hebben bedragen f38,384.09. Aan bouwgrond op de Pottenkade werd verkocht aan het rijk voor het bouwen van een post- en telegraaf kantoor voor een som van f 33,000. Aan de directie van de gasfabriek voor het bouwen van een winkelhuis en bovenwoning f4066.25. Aan de heeren P. J. Siegers Zn. alhier voor een kassierskantoor met boven woning f 4500. Vervolgens zijn met verandering van profiel en het ma ken doorgaande trottoirs, herbestraat of vernieuwd de Gravenstraat, het N.-U. gedeelte van de Palingstraat en de Houtkade. Ten slotte zij nog vermeld dat de waterkeerende kade langs den Koningweg is afgegraven vanaf de Aagje Dekenstraat tot den Singelweg en door het bepalen van eene nieuwe rooilijn is de Konings weg verbreed. Hierna volgt hef aantal M3 uitge voerd straatwerk met de daarvoor uitgegeven arbeidsloonen straten en pleinen 21179.32 M\ f 2753.32 bui tenwegen 3045.99 M2., f 395.98 der den 15708.17 ML, f 2042H45aanleg trottoirs 2003.94 ML, f 260.51 idem straten 46513 ML, f4082.45; idem riolen 12649.24 ML, f 1264.92"' vernieuwing bestrating 29201.32 ML, f4594.305; totaal 140300.98 ML f 15393.63V». Wegen en Voetpaden. Evenals de vorige jaren werd het onderhoud der wegen en voetpaden in eigen beheer uitgevoerd. De Oostelijke bermweg en het Ritthemsche voetpad werden ge regeld met geklopt puin en kolengruis onderhouden. Het aanleggen der ver harde wegen in het plantsoen bij de Gaaischieterij en aan de N.O.-zijde van den Koudekerkschen straatweg en achter de nieuwe begraafplaats is dit jaar voltooid. De oprit van den Singelweg is in verband met den nieuwen aanleg van den Koningsweg, op de breedte gebracht van 30 meter en de hoogte in aansluiting met den Koningsweg, die volgens een besluit van Ged. Staten van Zeeland, als waterkeering moet worden onderhou den lot 4.22 M. plus N. A. P. De ver hooging en verharding van een ge deelte Hooge weg en van den gehee- len Boschjesweg is dit jaar voltooid. Aanleg van nieuwe- en onderhoud van bestaande riolen. De rioleerings- werken, waarvoor door den gemeente raad bij besluit van 17 October 1907 een crediet was toegestaan van f400.782.50. zijn dit jaar voltooid. Voor de geheele uitvoering van het rioolplan is een bedrag uitgegeven van f 478.769.86'/,. De meerdere kosten zijn veroor zaakt door: lo. het maken van een uitwateringssluis, waarvoor een land- hoofd en vleugelmuren voldoende waren geweest en het maken van een beheide fundeering voor de eerste 20 M. moerriool. 2o. het gedeeltelijk ingaan op het advies van de geraad pleegde deskundigen omtrent het rioofplan, de H.H. Stoffels en De Groot, zoodat het riool op het kruispunt van de Aagje Dekenstraat dieper is gelegd, met het gevolg dat de riolen in de Badhuisstraat en buitenwijken dieper werden gelegd, en het hoofdriool door de Walstraat een mindere helling kreeg, waardoor het vroeger ontwor pen hoofdriool in de Palingstraat moest worden doorgetrokken van de Nieuwstraat naar de Walstraat, in plaats van af de Wilhelminastraat, door de Nieuwstraat naar de Walstraat en bovendien door de mindere helling van het hoofdriool een duurder moer riool, groot U0/SS6 M., moest worden gemaakt. 3o. het maken van meerdere riolen dan in de begrooting waren genoemd, waarvoor bij verschillende raadsbesluiten een afzonderlijk crediet werd toegestaan. Het gewone onderhoud van de riolen werd dit jaar niet in de aanbesteding van de onderhoudswerken opgenomen, maar in eigen beheer uitgevoerd. Nadat de inlaat nabij de Tonnebrug, waarvoor de vergunning van het rijk nog niet is ingekomen, za! zijn ge maakt en de nog ontbrekende spoel- schuiven in de riolen zullen geplaatst zijn, kan eerst een bedrag voor het onderhouden en schoonmaken van dit nieuwe rioolstelsel met eenige zeker heid worden vastgesteld. Demping der Havens. Het dempen van de Potten-, Bier- en Kaaskade is bij onderhandsche aanbesteding opgedragen aan de firma J. Kraaijeveld en E. van Noordenne te Sliedrecht voor eene som van f45.600 zijnde plm. f0.44 per ML Onder deze aan nemingssom was begrepen het uit diepen van de Engelsche Kade en de mondingen van de Westerhaven en de Voorhaven. De kaaimuren van de Engelsche Kade, Rondeel en monding der Voor haven werden door den aannemer van het onderhoudswerk op den gewonen voet onderhouden, alsmede de land- hoofden en vleugelmuren van de Bad huisbrug. In den mond der Voorhaven is langs de N.-Wzijde een aanlegsteiger ge maakt, waarvan de kosten van uit voering in eigen beheer hebben be dragen f2201.747?. De taludbekleedingen nabij het hotel Noordzee-Boulevard enden boulevard de Ruyter nabij de Weststraat werden door den aannemer van het onder houdswerk onderhouden, maar vor derden weinig kosten. De in het vorige jaar aangevangen plantsoenaanleg op het terrein der z.g. Gaaischieterij werd dit jaar vol tooid. Achter de nieuwe begraafplaats langs den Koudekerkschen straatweg zijn op de zijkanten plantsoenen ge maakt en eenige zitbanken gesteld. Op het Bellamypark zijn naar de vastgestelde plannen de plantsoenen gemaakt, terwijl de fontein vroeger staande op het Betje Wolffplein, naar dit plantsoen is overgebracht. Het onderhoud van de plantsoenen geschiedde in eigen beheerde kosten daarvan bedroegen f 3933.96. Betonglooiing. De bestaande beton- glooiing is dit jaar verhoogd en met 50 meter verlengd. De golfbreker die goede diensten voor zand-aanwinning heeft bewezen, is 20 meter langer gemaakt. Het laat zich aanzien dat de aanwinning van zand hierdoor nog meer zal worden bevorderd en de in het badterrein aanwezige geul zich meer westelijk zal verplaatsen. Het onderhoud der glooiing vor derde alleen eene uitgave tot voor ziening van den kop, die bij een storm was weggeslagen en waarvoor ter voorkoming van stormschade, bo vengenoemde werken zijn uitgevoerd. Noch de betonglooiing, noch de golf breker heeft buiten het genoemde eenige kosten van onderhoud geëischt. Bad-exploitatie. De exploitatie van de badplaats is dit jaar overgegaan aan den heer j. G. Meyer, eigenaar van het Grand Hotel, die voor eigen rekening en risico het badpaviljoen heeft vergroot naar de door den gemeente-bouwmeester opgemaakte plannen. De bad- en strandmaterialen zijn door den heer J. G. Meyer, pachter van het badpaviljoen, overgenomen enin een iameiijkenstaat onderhouden. Over het expioiteeren van de bad plaats zijn geen klachten ingekomen en het onderhouden van de badkoet sen en strandmaterialen gaf geen reden tot bijzondere aanmerkingen. Aan het strand werden de gewone ververschingstentjes opgeslagen en geëxploiteerd. In de verdeeling van de terreinen behoorende tol de bad plaats, kwam geen verandering en werden deze op denzelfden voet als het vorige jaar in orde gebracht. Van de in het vorige jaar geplaatste zit banken langs de boulevards en den Noiledijk werd een druk gebruik gemaakt, waarover de schenker van deze banken zich kan verheugen. Het ongunstige weer gedurende het badseizoen was een der oorzaken dat in 1909, behalve het jaarlijksche kinderfeest, geen strandfeesten wer den georganiseerd. Badplaats. De exploitatie van de zeebaden werd in het afgeloopen jaar verpacht aan den heer J. G. Meyer, daar de termijn van de verpachting aan den heer P. M. W. Schroder was afgeloopen. De voorwaarden aan de exploitatie gesteld, werden herzien en belangrijk uitgebreid. Het bad paviljoen, waarin de heer Meyer ge- 1 genheid bood tot het gebruiken van ververschingen, werd vergroot en van eenig meer comfort voorzien. De omgeving van de badplaats onderging een groote verfraaiing, door uitbreiding van den parkaanleg aldaar. Tot controleur der badplaats werd benoemd de heer P. C. Kuyper en tot strandwachters J. van Loenen en A. W. Hoeijdonck. Wat betreft het materieel, zij ver meld, dat vele strandstoelen door nieuwe werden vervangen. In ver band met de te verwachten Pinkster- drukte, werd het badseizoen, loopende van 1 Juni1 October, ditmaal op 29 Mei geopend. Wegens de ongun stige weersgesteldheid was het be zoek aan de badplaats in 1909 niet zoo groot als in 1908. Het aantal genomen zeebaden, groot 6026, be droeg over de maanden Juni 323 heerenbaden en 149 damesbaden Juli 1307 en 617; Augustus 1924 en 984September 385 en 337 totaai 3939 heerenbaden en 2087 dames- baden. Aan de vereenigingen van elders, die zich bereid verklaren in de tent op den boulevard Evertsen eenige nummers muziek uit te voeren, wer den herinneringsmedailies uitgereikt. Werden in andere jaren door de muziekgezelschappen „St. Caecilia", „Ons Genoegen" en „Oefening na den Arbeid" geregeld tijdens het seizoen concerten gegeven op de badplaats, in 1909 geschiedde zulks slechts door de beide eerstgenoemde. Dit was de reden dat niet steeds tweemaal in de week dit muzikaal genot aan de bezoekers van de bad plaats kon worden verschaft. De concerten bleken ook thans weer een groote attractie te zijn. Behalve deze openbare muziekuitvoeringen, deed zich geregeld in het badhotel en in het badpaviljoen „Wilhelmina" een dameskapel hooren. Zooals reeds sedert jaren gaven ook weer in 1909 de leden der bad- commissie en der vereeniging „Vlis- singen Vooruit" zich veel moeite om aan degenen die zich een bezoek aan Vlissingen voornamen en aan de aanwezige badgasten de gewenschte inlichtingen te verschaffen, terwijl ook de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer op deze wijze medewerkte tot den bloei van de badplaats. Het door laatst genoemde vereeniging geplaatste 10- tal borden voor aanplakking van de verschillende reisgelegenheden naar en van Vlissingen, bleek van groot gemak voor de vreemdelingen. Tijdens het seizoen genoot de badplaats evenals in andere jaren des Donderdags geregeld bezoek van badgasten uit Ostende, terwijl des Zondags dikwerf-groote gezelschap pen met plezierbooten uit België aankwamen, en menigmaal met mu ziek en vaandel door de stad naar de badplaats trokken, hetgeen veel bijdroeg tot de vroolijke stemmtng aldaar. Wegens de gevallen van cholera, die in ons land voorkwamen, bleven deze bezoeken in het laatst van dit seizoen uit. Aan de vereeniging „Vlissingen Vooruit" en de „Vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenver keer" werd respectievelijk een sub sidie ad f400 en f 100 verleend voor de verspreiding van reclameplaten voor de badplaats, terwiji voorts aan laatstgenoemde vereeniging tot het maken van reclame voor Vlissingen een subsidie ad f 100 werd verleend. (Wordt vervolgd.) In de week van 2 tot en met 8 Juli werden hier 330 zeebaden ge nomen en wel 167 door dames en 163 door heeren. De dames hebben zich dus min der door het gure weer laten af schrikken dan de heeren, want het komt slechts zelden voor dat er meer dames- dan heerenbaden worden ge bruikt. De temperatuur van het water varieerde van 60 tot 61 graden. Het weer was de_ geheele week zeer ongunstig en dus slecht voor de badplaats. Met den Duitschen mailtrein worden Maandagavond hier verwacht Prins en Prinses Friedrich Carl van Hessen met gevolg, die met de nachtmailboot „Mecklenburg" hun reis naar Enge land zullen vervolgen. Bij ministerieele beschikking wordt met ingang van 1 Augustus de luit. ter zee le klasse A.J. Breda Kleynen- berg alhier geplaatst. Heden werd door de afgevaardig den van de Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht, welke heden en morgen een algemeene vergadering houdt te Middelburg, een propagandatoch ge maakt van Middelburg over Kou dekerke naar hier. De dames vertrokken daartoe in acht rijtuigenenkele dames waren getooid met een lint over de borst bevattende het opschrift „Vrouwen kiesrecht.''^ De kermis te dezer stede zal o. a. bezocht worden door het circus de Jonghe. Het programma bevat 16 nummers, terwijl ook wordt opgevoerd „Buffalo Bill", een groote Indische pantomime, waaraan 50 personen en 15 paarden medewerken. Op de tweedaagsche internationale hondententoonstelling te Almelo, be haalde de Schotsche collie „Pluto" van den heer joh. de Bruijn alhier, twee reserve-prijzen en een eervolle vermelding. Men schrijft ons uit Middelburg In de gisterenavond gehouden vergadering van de vereeniging „Uit het Volk—Voor het Vbik" werd het 45ste jaarverslag der vereeniging vastgesteld. Tdt bestuurslid werd herkozen de heer L. K. van der Harst JJz., die onder applaus der vergadering deze herbenoeming aannam. in de vacature ontstaan door de periodieke aftreding van den heer mr. C. L. Gratama werd herkozen de heer C. W. Dhuij. Medegedeeld werd, dat voor het Floralia feest reeds planten ter op luistering toegezegd zijn. Op 31 Augustus zal niet, zooais het plan eerst was, een historische optocht gehouden worden, omdat veel te weinig finantieele steur, is toe gezegd. We! zal de reclameoptocht kunnen plaats hebben. Door den vice-voorzitter, den heer W. H. Hasseibach, werd een warm pleidooi gehouden voor meerdere aansluiting bij de vereeniging, waar door deze in staat zal zijn de feesten uit eigen kosten te betalen en niet steeds behoeft te bedelen. In een te Groningen gehouden vergadering van de vereeniging van Ned. smidspatroons, is besloten de jaarvergadering op 17 en 18 Augustus te Middelburg te houden. Met ingang van 15 dezer is door den Commissaris der Koningin aan den heer mr. M. P. Sipkes te Ter Neuzen, eervol ontslag verleend ais lid der gezondheidscommissie, zeïel Ter Teuzen. Te Domburg had gisteren de ver kiezing plaats voor een iid van den gemeenteraad, ter voorziening in de vacature S. Wisse. Van de 222 kiezers hadden 207 geldige stemmen geldige stemmen uitgebracht. Hiervan verkregen de heeren Jac. de Pagter (anti rev.) 66 stemmen G. de Pagter (lib.) 55 P. Francke (door eenige kiezers) 43Joh. Maas (werk- manscandidaat) 38. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Jac. de Pagter en G. de Pagter. Tot lid van den gemeenteraad te Zierikzee is gekozen de heer H. J. van Nouhuys (lib.) met 405 van de 649 geldige stemmen. Op den heer A. Timmerman Cz. (anti rev.) waren 244 stemmen uitgebracht. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Op het drietal te Maassluis komt voor ds. G. A. van der Hooft te Domburg. Bedankt voor het beroep te Rotter dam door ds. H. C. Briët te Utrecht.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 5