9 Juli. No 159 48e Jaargang. 1910. Zaterdag Gemeentebestuur. "binnenland. Feuilleton. Vlissingen In 1909- VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnemertfs-ftduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden INKWARTIERING Ter inzage liggen van de lijst van hen, die voor het verleenen van inkwartiering in aanmer king komen. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op art. 17 en 18 der wet be trekkelijk de Inkwartiering, enz maken bekend dat de herziening heeft plaats ge had van de lijst, bevattende de namen der inwoners die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van krijgsvolk, alsmede voor het stallen van dienstpaarden in aanmerking komen dat die lijst is aangeplakt en een dubbel daarvan gedurende 14 dagen, te rekenen van heden, op de Secre tarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd en dat de bezwaren der inwoners schriftelijk aan Burgemeester en Wethouders kunnen worden ingediend binnen 14 dagen, r.a afloop van den tijd voor de inzage der lijst bestemd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8 Juli 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Bezoek ministers aan Brussel. De ministers zijn van hun bezoek aan de tentoonstelling te Brussel in Den Haag teruggekeerd, allen met de aangenaamste herinneringen en met de beste indrukken aan de har telijke ontvangst, hun zoowe! van de zijde van het Belgische koningspaar, als vanwege de autoriteiten ten deel gevallen. Omtrent een en ander kan nog worden medegedeeld, dat de Koning aan de Nederlandsche depar tementshoofden niet alleen zijn ge noegen te kennen heeft gegeven over de binnen eenige maanden naderende gelegenheid om de Koningin der Ne derlanden in or.s land te bezoeken, doch tevens geïnformeerd heeft naar onze koloniale toestanden en veri belangstelling toonde in het koloniale vraagstuk. De regeeringsautoriteiten en het tentoonsteilingsbestuur toonden zich hoogst dankbaar voor de schilderijen van Rubens en Van Dyck, die het Nederl. gouvernement en kunstver zamelaars hier te lande ten behoeve der tentoonstelling van oude kunst in bruikleen hadden gegeven. Middernachtzending. De algemeene vergadering van de 19.) Telkens als ik hem zou zien, zou de herinnering aan zijne woorden mij opnieuw pijnigen, mij de kalmte doen verliezen, als ik behoef, als ik me met hem wil onderhouden. Mij dunkt, zijn woorden waren beleefd en goed gemeend, zei Fo Lnung en zag verwonderd Lucile in bet van opgewondenheid gloeiend gelaat. Noemt gij het goed gemeend, als iemand het op mijn verderf toe legt las hij terstond daarna op het het hem toegereikte papier. Maar ge kunt het niet weten, ge hebt niet in zijn oogen gezien, niet op den klank zijner stem gelet. Neen, Fo, ik moet weg vóór hij terugkomt, ik kan hem met meer ontmoeten. Het bewustzijn, door hem gadegeslagen te worden, zou mij op het tooneel in mijn be Nederlandsche Middernachtzendeling- vereeniging wordt 30 Augustus a.s. te Rotterdam gehouden, 's Namiddags zal door dr. f. Th. de Visser een referaat geleverd worden over „Het huwelijk en de wetgeving", met dis cussie. In de hoofdbestuursvergadering worden mededeelingen gedaan be treffende de werking van de con- sultatie-bureau's, voorloopig door de afdeelingen Arnhem, Utrecht, den Haag, Rotterdam en den Helder ge opend, in verband met de wet be treffende het onderzoek naar het vaderschap. Reeds nu, voordat de wet feitelijk kan worden toege past, konden huwelijken worden bevorderd en langs anderen weg goede raad en hulp verleend. Leven dige actie is er vooral in den Helder waar ook de plaatselijke predikanten krachtigen moreelen steun bieden in den strijd tegen de ontucht en ver leiding, waaraan vooral jonge mannen blootstaan. Het onlangs geopende Zeemanshuisje blijkt inderdaad in een behoefte te voorzien en bewees reeds uitnemende diensten. De re geering gaf van haar waardeering voor dit werk, vooral ten bate van de marine, blijk door een subsidie voor dit jaar van f 250. In den Haag werd in het centrum der stad, Nieuwe Molstraat 79a, een localiteit geopend, waar de werkende leden 's avonds bijeenkomen voor zij uiteengaan tot waarschuwing naar de plaatsen van verleiding en waar ook het informa tie- en consultatie-bureau wordt ge houden. in Amsterdam zal het con sultatie-bureau in het najaar worden geopend en gevestigd aan het bekende adres: Weterlooplantsoen 22. Belastingplichtigheid van een krankzinnige. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben ten opzichte van de gemeente Bloemendaal een beslissing genomen, die niet van belang is ont bloot ook voor andere gemeenten, waarin krankzinnigengestichten zijn gevestigd. Het gemeentebestuur van Bloemen daal had een onder curateele staand patient van Meerenberg aangeslagen in den hoofdelijken omslag der ge meente, niettegenstaande de curator van den patient steeds in de woon plaats van den patient diens hoof delijken omslag had betaald. De cu rator kwam in verzet bij de beide gemeenten en beide gemeentebestu ren meenden haar aanslag te moeten handhaven. Toen kwam de curator in beroep bij het college van Ged. Staten. Dit college achtte den aanslag van Bloemendaal onwettig en heeft dien vernietigd, met bevestiging van den aanslag in de woonplaats van den curator. („Tel.") wegingen belemmeren en mij on machtig maken, mijn taak te vervul len. Teekenen van afkeuring zouden mij gewis ten deel vallen, terwijl ik vroeger steeds levendig werd toe gejuicht. Vergeef 't uwen ouden John Chinaman, zei Fo Chung bedeesd, maar als ik hem goed begrepen heb koestert dokter Percy het voornemen, u daardoor het tooneel vaarwel te doen zeggen. Niet waar, beteekende Luciles hevig hoofdschudden, en op het pa pier vervolgde zijHij is geneesheer en weet dat ik ongeneeslijk ben. Neen, spreek me nimmer weder van hem, Fo, noem zijn naam niet meer, want van hem had ik het 't minst verwacht dat hij mij 't leven verbit teren zou. John Chinaman keek bedenkelijk voor zich. Ongeloof en twijfel ston den op zijn gelaat uitgedrukt. Maar de toekomst van mijn behoorlijk kind, sprak hij, denkt ge daar niet aan Uw Fo wordt oud, de dag zal komen dat hij u verlaten moet. Wie zal dan voor u zorgen Wie zal uw tolk zijn, u voor mis De Hoek van Holland-lijn. Voor den dienst Hoek van Holland Harwich is wederom een nieuw turbine-stoomschip, de „St. Peters burg", zusterschip van de „Munich" en de „Copenhagen" in dienst ge steld. De inrichting der 1ste klasse komt overeen met die der moderne Atlan tic Liners. Op het verhoogde dek bevinden zich een aantal „staterooms" en hutten en een ruim rooksalon. Een deel van het opperdek is gereserveerd voor de dames, die een elegant ge decoreerd salon te harer beschikking vinden, in het tusschendek bevindt zich de groote eetzal, waarmede de lste klasse hutten in verbinding staan. Bijzonder groot is het aantal der één- en tweepersoonshutten. De hutten en verder het geheele schip worden ge ventileerd en verwarmd volgens het „Thermotank"-systeem. Daar door wordt de lucht in het schip elke 10 minuten geheel ververscht. De bin- nen-en buitenhutten van het opper en benedendek worden geventileerd met versche lucht, welke direct van buiten aangevoerd en des winters be hoorlijk verwarmd wordt, en de rei zigers kunnen door middel van roos ters, die in elke hut zijn aangebracht, den toevoer der versche lucht regelen. De „St. Petersburg" is voorzien van triple-turbines van het „Parsons- Marine" type. Evenals de andere schepen in dezen dienst, is de „Si. Petersburg" uitgerust voor draadlooze telegrafie en onderzee-kloksignalen. Het schip is gebouwd op de werven van de heeren Brown Co. te Cly debank, is 343 Engelsche voeten lang, 45 Engelsche voeten breed en heeft een diepgang van 18 Engelsche voe ten, 9 duim. Vlissingen, 8 Juli. (Uif hei gemeenteverslag.) Over het jaar 1909 is de sfraatbe- lasting voor het eerst geheven. Bij raadsbesluit d. d. 7 September 1909, no. 6 is de betrekkelijke hef- finvsverordening gewijzigd in dien zin, dat de in art. 6 opgenoemde eigendommen, als vrij van belasting, zijn uitgebreid met de aan Diaconiën en Armbesturen toebehoorende eigen dommen, daar deze bestaan uit wo ningen, welke door bedeelden worden bewoond. Het primitief kohier van de straat belasting, werd den 26 Maart 1909 door den raad vastgesteld tot een bedrag van f21726 en door Ged. Staten dezer provincie den 8 April d. a. v. goedgekeurd. Hel percentage werd bepaald op 3. Het primitief kohier werd gevolgd verstand behoeden, de menschen af weren, als zij u met hun bewonde ring halsstarig vervolgen Ge kunt misschien langer leven dan ik, volgden de woorden elkan der snel op het papier, aan een scheiding door den dood behoeven we dus niet te denken. Ik verdien meer dan ik met den besten wil ver teren kan. Mijn besparingen groeien met eiken dag aan. En zijt ge een maal zoo oud, dat het trekken van de eene naar de andere plaats u te veel vermoeien zou, dan nemen we rust en koop en een landhuisje met een tuin. Dan zullen we bloemen kweeken, duiven en hoenders hou den gij schildert de muren onzer kamers met draken, pauwen en rei gers, opdat ge u in uw vaderland zoudt wanen en niet langer wen- schen, aan gene zijde van den Groo- ten Oceaan uw dagen rustig te slijten, en mocht uw laatste uur voor het mijne slaan, Fo, dan hebt ge reeds lang voor een plaatsvervanger gezorgd, die uw ouderlooze Lucile met dezelfde liefde zal ter zijde staan als gij zoovele jaren gedaan hebt. door 2 suppietoire kohieren, respec tievelijk tot de bedragen van f 337.50 en f35.90. Bij den gemeenteraad werden 4 reclames tegen den aanslag in de straatbelasting ingebracht. Op 2 hiervan werd gunstig beslist, terwijl 2 andere reclames werden afgewezen. Door 1 reclamant werd van de beslissing van den gemeenteraad in beroep gekomen bij Gedeputeerde Staten, door welk college de aanslag werd verminderd. De opbrengst van de hondenbe lasting over het afgeloopen jaar be droeg f 1203.75. In deze belasting waren aangesla gen de eigenaren van 399 luxe-hon den en van 87 werkhonden bij deze opgave zijn de aanslagen van heele en haive jaren dooreengenomen. De belasting bedraagt voor een luxe-hond f 3 en voor een werk hond f 1 's jaars. Voor een hond in den loop des jaars verkregen is de belasting ten volle verschuldigd, wanneer zulks in de eerste helft des jaars, en voor de helft, wanneer zulks in de laatste helft des jaars geschiedt. Geldleeningen. De gemeente was op 31 December 1909 bezwaard met de volgende schulden Stedelijk gevestigde schuld. Deze spruit voort uit geldleeningen, gedaan tusschen de jaren 1650 en 1791. Door uitloting en intrekking der obligatiën, is de stedelijk gevestigde schuld oorspronkelijk groot f 897.600, thans gebracht tot een bedrag van f 548.000. Over het afgeloopen jaar is aan rente betaald f 4.583.33'/t te weten 6 maanden rente ad l/3 van 2'/, pet. der kapitalen f 552,000 en f 548.000 bedragende respectievelijk f 2300 en f 2283.33'/a- Bovendien was over het afgeloopen jaar verschuldigd aan onafgehaalde rente over de jaren 1905 en 1907 een bedrag ad f 54.57. Door inkoop tegen den koers van 22 pet. was de gemeente op 31 De cember 1909 in het bezit van eene nominale waarde dezer obligatiën van f 145.200, waardoor eene rente wordt bespaard van f 1213.56Vz- Geidieening ad f400.000, rente 3 percent. Deze leening werd aangegaan in 1888, bij raadsbesluit van 2 Juli, welk besluit werd goedgekeurd door Ged. Staten van Zeeland, den 13 Juli d. a. v. met het pian de opbrengst aan te wenden tot aflossing van de nog uitstaande obligatiën der navol gende leeningen als die van f38.000 aangegaan in 1880, die van f45.000 aangegaan in 1883, die van f 112.000 aangegaan in 1883, die van f36.000 aangegaan in 1885, die van f 60.000 John Chinaman knikte goedkeurend, toen hij deze verklaring gelezen had. Op zijn breed gelaat lag een uit drukking van vreugde en genoegen. Mijn Lucile is een zeer ver standig meisje geworden, sprak hij. Ik ben niet jong meer en denk der halve geheel anders dan een meisje van uw jaren. Ge moet zelve het best weten wat u dienstig is. Beslis dus. Zooals ge wilt zal geschieden. Maar .waarheen zullen we ons be geven zoo ge er bij volhardt, New- Orleans te verlaten Lucile schreef met vaste hand Met dankbaarheid ben ik aan Mr. Sutler verknocht. Hij heeft me op zijne kosten doen opleiden en daarvoor ben ik hem vergoeding schuldig. Zoo lang ik bij zijn too- neeigezelschap ben, heeft hij door mij veel winst behaald hij heeft het mijzelf gezegd. Hij zou me nu in andere schouwburgen als gast kunnen doen optreden. Onlangs sprak hij me daarover, ik wees echter zijn voorstel af, onidat ik hem ongaarne verliet en den omgang met dokter Percy niet wilde afbreken. Maar 't is nog niet te laat, ik be aangegaan in 1887 tot een gezamenlijk bedrag van f271.000 en tot het uit voeren van buitengewone werken, als schoolbouw, bestrating, rioleering, plantsoen, uitbreiding van den Noord- zee-Boulevard enz. De uitloting en aflossing der obli gatiën ad f 1000 geschiedt binnen 42 jaren a pari en wel in 1889 tot en met 1900 minstens 6 obligatiën, in 1910 tot en met 1909 minstens 8 obligatiën, in 1910 tot en met 1916 minstens 10 obligatiën, in 1917 tot en met 1922 minstens 12 obligatiën, in 1923 tot en met 1928 minstens 14 obligatiën, in 1929 tot en met 1930 minstens 15 obligatiën. Den 1 September 1909 werd f 8000 afgelost, terwijl over de daaraan voor afgaande 12 maanden aan rente ad 3 pet. van een kapitaal groot f 264.000 f 7680 werd betaald. Op 31 December 1909 was deze leening pro resto nog groot f 256,000. Geldleeningen ad f 78.000, rente 3'/s pet. Deze geidieening werd aange gaan in 1899 krachtens raadsbesluit van 31 Mei 1899, voor den verbouw van schoollokalen en aankoop van gronden voor een exercitieterrein voor het garnizoen. Den 1 juli 1909 werd f 1500 afgelost. Over het afgeloopen jaar is aan rente betaald f 2231.25, te weten 6 maanden rente ad 3Vs pet. kapitalen f 64500 en f 63000, bedragende res pectievelijk f 1.128.75 en f 1.102.50. Op 31 December 1909 was deze leening pro resto nog groot f63000. Geidieening ad f 73500 rente 4 pet. Dez« geidieening werd aangegaan in 1900, krachtens raadsbesluit van 13 Augustus 1900 voor den aanbouw van school F en aankoop van het voormalige Weeshuis. De totale rentelast van de gemeente bedroeg op ultimo December 1901 f 1266.03, waarvan f 19962.693 wordt terug ontvangen voor rente van in gekochte oude schuld. Den 1 Juli 1909 werdf 1500 afgelost. Over het afgeloopen jaar is aan rente befaald f 2430 te weten 6 maan den rente ad 4 pet. der kapitalen f61500 en f60.000 bedragende res pectievelijk f1230 en f 1200. Op 31 December 1909 was deze leening pro resto nog groot f 60.000, Geidieening ad f 19.000 rente 4 pet. Deze geidieening werd aangegaan in 1903, krachtens raadsbesluit van 8 Mei 1903 voor 't uitbreiden van school F en het afgraven van vestingwallen. Over het afgeloopen jaar is aan rente betaald f 540te weten 6 maan den rente ad 4 pet. der kapitalen f 14.000 en f 13.000 bedragende res pectievelijk f 280 en 260. Op 31 December 1909 was deze leening pro resto nog groot f13.000. Geidieening ad f 200.000 rente 3'/s pet. Deze geidieening werd hoef mij slechts meer té haasten, om mij reisvaardig te maken en alles is in orde. Zonder 't minste opzien te baren, verlaat ik deze plaats, en dan behoef ik niet te vreezen, Percy weder te ontmoeten. Verre van hem verwijderd, zal ik zijn heillooze woorden vergeten en mijn levens vreugd terug erlangen. Maar waarheen Lucile, waar heen vroeg John Chinaman be zorgd. Uw naam is vermaard, Percy zal mijn lief dochtertje volgen. Spoor wegen en stoomschepen doorkruisen het land in alle richtingen. Lucile reikte met haar hand over de tafel en schreef het op voor den Chinees liggend papier Wat zou hem er toe bewegen, mij te volgen en een ander papier voor zich leggend, ging zij bedacht zaam voort: Wij reizen naar Kali- fornië. Daar zal ik veilig voor hem zijn. Voorloopig verbind ik me, in overeenstemming met Mr. Suttler, voor zes maanden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1