forti isift Gemeentebestuur: Advertentiën Leger des Heits. J. ANDRIESSEtL BUITENLAND» Vrijdag 8 Juli. Inbrekers. In tal van nlaatsen in Twente wordt reeds ge durende ineer dan veertien dagen door een of meer inbrekers hun slag geslagen. Door het uitsnijden van ruiten of het opschuiven van ramen weten de dieven zich des nachts toe gang te verschaffen tot een herberg of winkel, alwaar zij zich meester maken van den inhoud dergeldlade. Dit is reeds gebeurd te Almeloo, Wierdeden, Borne, Rijsen, Dalfsen en Friezenveen. Niettegenstaande de dubbele waakzaamheid van mare- chaussée en er zelfs met politiehon den gespeurd wordt, is er van de daders geen spoor te ontdekken. Ver moedelijk zijn ze per fiets, wijl er des nachts in meer dan een gemeente ingebroken wordt. De heer Jansen en zijn echtge- noote mej. Schuyt, te Alkmaar, her dachten gisteren hun 20jarig huwe lijksfeest. Het feit zou niet vermeidingswaard zijn, ware het niet, dat Jansen zijn vierde vrouw en zijn echtgenoote haar vierden man heeft. Een schrikkelijk drama heeft de bevolking der gemeente Ernage België in opschudding gebracht. Daar het Zondag kermis was, had een jonge schiidersgast 19 jaar oud, wat te diep in het glas gekeken, zooerg dat men hem op verscheidene plaat sen drank geweigerd had. Alvorens naar huis te gaan, ging hij nog een herberg binnen. Daar hij de bezoekers lastig viel, zette de herbergier ge holpen door zijn schoonbroeder, hem aan de deur. Daarover woedend bracht de schilder den herbergier een gevaar lijken dolksteek in den buik toe en zijn schoonvader werd getroffen in het schouderblad, waardoor de long doordoord is. Verscheidene verbrui kers die toesprongen werden ook door den woesten kerel aangevallen en gekwetst. De twee slachtoffers verkeeren in levensgevaar. De gen darmen hebben den moordenaar aan gehouden. in Duilschland zijn in de laatste dagen een aantal zelfmoorden ge pleegd tengevolge van ongelukkige speculatiën op de Londensche beurs. Zaterdag heeft een Berlijnsch bankier, die een som van f300,000 aan zijn Londensche makelaars moest betalen en dat niet kon, op een wandeling eerst zijn vrouw, met haar goedvinden, en daarna zichzelven doodgeschoten. Vrijdag pleegde een graanhandelaar zelfmoord wegens verliezen aan de Londensche beurs en in het paleis van justitie te Altona heeft een ma kelaar, die terechtstond, wegens be drog bij speculaties gepleegd, zich zelven doodgeschoten. In Duitsche bladen wordt, naar aanleiding van die treurige voorvallen, gewaarschuwd tegen het speculeeren op de Lon densche beurs, waar zooveel gevaar bestaat voor groote verliezen. De „Matin" meent te weten, dat door verschillende militaire bureaux te Parijs geheime orders zijn ontvan gen om zoo spoedig mogelijk een mobilisatiebevel voor de spoorwegbe ambten gereed te maken. Aangezien 't spoorwegpersoneel nietbehoeftdeel te nemen aan herhalingsoefeningen, ligt de gevolgtrekking voor de hand, dat deze maatregel getroffen wordt met het oog op een mogelijke spoorweg staking. In dat geval zouden 180.000 spoorwegbeambten onder de wapenen moeten komen en ingedeeld worden bij de spoorwegcompagniën. De mo bilisatieorder zou nog voor het einde van deze week gereed zijn. Bij ons in Europa wil de zomer nog maar niet komen, of althans niet blijven. Tegenover de mooie dagen, die wij gehad hebben, staan er alweer minstens evenzooveel van regen en guur weer. In de Alpen klaagt men over de koude overal. Op de bergen van het Beiersche hoog land en van Savoye is versche sneeuw gevallen tot op 1400 Meter hoogte en in de dagen regent liet aanhou dend. Het onvermijdelijk gevolg van een en ander is, dat de rivieren voortdurend stijgen en men overal hinder heeft van overstroomingen in ae lager gelegen streken. Zoo is de Rijn bij Keulen buiten zijn oevers getreden en ook in den Moezel is de waterstand onrustbarend hoog en de stroom zoo sterk, dat de scheep vaart op laatstgenoemde rivier moet worden gestaakt. In Amerika daar entegen, langs de geheele Atlantische kust, heeft men te lijden van buiten gewone hitte en de bladen in de 12 voornaamste steden van den staat New-York geven eiken dag een lijstje van menschen, die van de warmte zijn bezweken. Totaal zijn dezen zomertotdusverre reeds 171 menschen- evens door deze oorzaak verloren gegaan. Na zeer bewogen debatten, die twee dagen duurden en in den loop waarvan een groot aantal getuigen gehoord werden, waaronder ver scheidene gewezen discipl inairen, sprak de Parijsche jury Dinsdagavond de zestien onderteekenaars vrij van een aanplakbiljet, dat getiteld was „Weg met Biribi De vervolging was ingesteld op last der regeering, wegens aanspo ring tot desertie en tot moord op meerderen in rang. De geïncrimineer de passages waren „Als gij u be dreigt weet door Biribi populaire aanduiding der disciplinaire com pagnieën in Aigerië en Tunis de serteert en „zijt gij eenmaal Biribi, dan zijn aile middelen van weer wraak tegen de gegallonneerde beu len, die u daar martelen en vermoor den, geoorloofdgij hebt een bajo net, bedien er u van". De jury, overtuigd door het ge tuigenverhoor, en door de verklarin gen der beklaagden, en zichtbaar getroffen door het verhaal der beest achtigheid, waaraan kader en officie ren bij de discipline-corpsen zich schuldig maken tegenover discipü- nairen, sprak alle beschuldigden vrij. De hoogste eiscb, die gesteld kon worden, was vijf jaar. Het vrij-sprekend vonnis, dat ont vangen werd met donderend applaus en met kreten ais „Weg met Bibiri!" is een kaakslag voor de regeering, die de vervolging beval en in 't bij zonder voor Briand, hoofd dier re geering, aan wiens vroegere felle anti militaristische propaganda zoowel be klaagden ais verdedigers herinnerden. Een menschiievende Russische zanger. De menschen, die bij u inbreken, geluk- wenschen, lijkt wel het toppunt van menschelijke goedheid. In ieder geval is het een zeldzame manier om de gerechtigheid uit te oefenen. Oeorge Baklanoff, de Russische bariton, die thans aan de opera van Covent Garden te Londen is ver bonden, houdt er beginselen van deze soort op na. De zanger, die tot een der oudste en edelste families van Rusland behoort, vernam een paar dagen geleden, dat zijn land goederen in het gouvernement Kieff door boeren waren geplunderd. Hij seinde onmiddellijk om te verzoeken, dat er tegen de dieven hoegenaamd geen vervolging zou worden inge steld. Toen hij echter bericht ontving, dat er toch 30 boeren waren gear resteerd, besloot Baklanoff, de zanger met het groote hart, eenvoudig naar Rusland terug te keeren, om de be klaagden eigenmondig te gaan ver dedigen, in zijn kwaliteit als gediplo meerde aan de Petersburgsche uni versiteit. „De boeren eischen grond", aldus Baklanoff tot een persman. „Ik voel voor hen. ik ben zeer ontevreden ge weest, toen ik het bericht kreeg van de arrestatie van 30 boeren, die zoo ver zijn gegaan, dat zij mijn bezit tingen aanvielen. Maar ais het mij niet kan schelen, wanneer ik mijn landgoederen geplunderd zie door mannen, die in den grond brave lui zijn, dan zie ik niet in, waarom de overheid er haar neus behoeft in te steken." De exgezantschapssecretaris van de Duitsche legatie te Santiago (Chili), Beckert, is gistermorgen 8 uur gefusi- leerd. Beckert had het vorige jaar het gebouw der Duitsche legatie in brand gestoken na vooraf den portier ver moord te hebben en dezen zijn eigen kleeren te hebben aangetrokken opdat men zou meenen dat bij zelf verbrand was. Beckert ginger toen met de kas vandoor, waaruit hij ook reeds vooraf belangrijk gestolen had. Demisdaad werd echter ontdekt en Beckert werd midden in het woeste Cordilleras ge bergte gearresteerd. FRANKRIJK. Briand heeft zijn wetsontwerp tot hervorming van het kiesrecht thans bij de Kamer inge diend en uit den inhoud blijkt, dat rekening is gehouden met sommige opmerkingen, welke daaromtrent in de pers waren gemaakt. In de eerste plaats wordt in het ontwerp voorgesteld het mandaat der Kamerleden van vier op zes jaar te brengen, waarbij dan alle twee jaar een derde deel der Kamerleden zou moeten aftreden. Dit deel van het ontwerp zal echter waarschijnlijk af zonderlijk in behandeling komen, zoodat het parlement zich zuiver zal kunnen uitspreken over het hoofd punt van het ontwerp, dat de in voering van de „lijstenstemming" (scrutin de liste) en van het even redige kiesstelsel bevat. Sidert 1889 bestaat in Frankrijk de enkeleenvoudige "verkiezing. Elk kiesdistrict inet gemiddeld 70.000 inwoners en ongeveer 15.000 kiezers kiest een afgevaardigde. Nu komt het echter zooals trou wens overal waar dit stelsel bestaat voor, dat de bevolkingjvan de kiesdis tricten in den loop der tijden zeer ongelijk is geworden, zoodat er dis tricten zijn, die 30.000 kiezers heb ben, en andere, waar slechts 10.000 kiezers denzelfden invloed als deze 30.000 uitoefenen. In het wetsontwerp van Briand worden de tegenwoordige kiesdistric ten afgeschaft en geschiedt de ver kiezing derKamerleden departements- gewijze. Op elke 70.000 inwoners zal ook thans een afgevaardigde ko men. Departementen, die op deze wijze meer dan vijftien afgevaardigden zou den krezen, worden in tweeën ge deeld. Kleine departementen met" vier of nog minder afgevaardigden worden bijeengevoegd. Volgens de berekening van Briand zai de volgens dit stelsel gekozen Kamer, ongeveer twintig leden min der tellen, dan de tegenwoordige. Wat de evenredige vertegenwoor diging betreft deze wordt verdedigd met dezelfde argumenten, waarmede dit ook elders geschiedt. Bij het tegenwoordige kiesstelsel krijgt de partij die slechts één stem meer dan volstrekte meerderheid heeft, alle Kamerzetels, terwijl de minder heid in het geheel niet vertegenwoor digd wordt. Bij het thans voorgestelde even redige kiesstelsel worden de man daten echter verdeeld over de ver schillende partijen naat verhouding van het aantal stemmen, dat elk hun ner heeft uitgebracht. Er heeft zich een groep gevormd, samengesteld uit de vertegenwoordi gers van aile partijen, die zich de invoering van de evenredige verte genwoordiging ten doel heeft ge steld. Deze groep omvat de groote meerderheid der Kamerleden. En in afwachting van de aanne ming van het thans ingediende ont werp, is men thans reeds begonnen de indeeling der Kamerleden in af- deelingen gelijk dit ook bij de Nederiandsche Tweede Kamer ge schiedt te vervangen, door de in- sielling van 'n Kamér-commissie, die volgens het evenredige stelsel, d. w. z. in verhouding tot de sterkte der verschillende partijen, worden be noemd. VEREENIGDE STATEN. Verschil lende telegrammen maken melding, hoe heftig de rassenhaat zich weder heeft geuit tengevolge van de over winning van den zwarte op den blanke, een overwinning van ruw geweld nog wel. Ook in Engeland vindt men den weerklank van deze stemming. Reeds heeft het dat de Zuidafrikaansche pers vreest voor invloed van een kinematografische voorstelling van den strijd, op de kleurlingen, en de jingo-pers kan niet nalaten, even oppervlakkig als de beoordeelde Amerikanen, in deze overwinning van den zwarte op den blanke, een nederlaag te zien voor het blanke ras. Enkelen achten boven dien den geheelen opzet verkeerd. Zoo schrijft de „Daily Express" „Indien de blanke in de Ver. Sta ten gelijk heeft met zijn bewering omtrent de superiotiteit van zijn ras en wij gelooven zeer zeker, dat hij gelijk had was dezeJeffries-John- sonstrijd van het begin af een blunder. Wij gelooven dat de beweerde gelijk heid tusschen rassen en individuen volstrekt belachelijk is. Alle menschen zijn niet gelijk; alle rassen zijn ge lijk". De liberale „Morning Leader", die denkelijk Roosevelt nog niet vergeven heeft dat hij Engeland lessen wilde geven over het bestuur in Egypte, kan niet nalaten even een hartelijkheid aan diens adres te rich ten „Het is nogal eigenaardig, dat de nationale held van het land, waar deze moorden gebeurden, minder dan zes weken geleden in Guildhal! zeide „Het is uw eerste plicht de orde te bewaren. Wanneer een volk moord behandelt als den toetssteen van zelfregeering, verspeelt het alle recht op zelfregeering". Ook te Parijs heeft men niet vergeven aan Roosevelt, dat hij daar den zedemeester wilde spelen. Zoo schrijft Clément Vautel in zijn „Props d'un Parisien", nog half ge- ergerd dat men zich liet behandelen ais kwajongensWij hadden Roose velt moeten antwoorden Beste vriend, begin ermee uw lessen der beschaving aan hen onder uw landgenooten, die van een bokser den kampioen maken van de natio nale eer, of liever van de eer van een ras. Als men u hoort, moeten wij naar uw school gaan om te leeren denken, handelen en het overige Als er iets overblijft. Dat is de splinterMaar de balk. Gij hebt hem in uw oog, het Amerikaansche oog." BEKENDMAKING. Afgekeurd vleesch. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat gedurende het 2e kwart. 1910 door den keurmeester van het slacht vee en vleesch afgekeurd zijn als nadeelig voor de gezondheid 2 Varkens. 4 partijen Vleesch. 14 partijen Ingewanden. Voorts herinneren zij belangheb benden voor zooveel noodig, aan het bepaalde bij artikel 207, 3e lid der algemeene verordening van politie, luidende „Wanneer het herhaaldelijk voor komt, dat bij eenzelfden slager of vleeschverkooper, voor de gezond heid nadeelig vleesch wordt aange troffen, zonder dat daarvan aangifte is gedaan, zijn burgemeester en wet houders bevoegd, zulks met vermel ding van de namen der belangheb benden, ter openbare kennis te brengen." Vlissingen, 7 Juli 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. NATIONALE MILITIE. Oproeping van Verlofgangers tot den werkelijken dienst. De Burgemeester van Vlissingen gezien de circulaire van den Com missaris der Koningin in dit gewest van den 10 Maart 1910, A no. 1121, 3e afdeeling M. Roept bij deze op tot den werke lijken djenst de ondervoigende in deze gemeente wonende verlofgangers van de lich tingen 1903, 1905, 1907,1908 en 1909. van het regiment genietroepen Tegelaar, Cornelis Hendrik, lote- ling der gem. Amsterdam, lichting 1903. Dag en plaats van opkomst: 20 Juli 1910, Legerplaats bij Zeist. van het korps pantserfort-artillerie Van Leeuwen, Willem, ioteling der gem. Helder, lichting 1905. Dag en plaats van opkomst1 Augustus 1910, Helder. van de 3e compagnie hospitaal soldaten de Pagter, Frederik Hen drik ioteling der gem. Vlissingen lichting 1903. Dag en plaats van opkomst: 17 Augustus 1910, Vlissin gen. Bode, Clarinus Arie, Ioteling der gem. Vlissingen lichting 1909. Dag en plaats van opkomst16 Augustus 1910, Vlissingen. Van de Dood, Cornelis, ioteling der gem. Vlissingen, lichting 1909. Dag en plaats van opkomst: 16 Augustus 1910, Bergen op Zoom. Van het 3e regiment infanterie de Veij, Jacobus JohannesWisse, Willem, lotelingen der gem. Vlissin gen, lichting 1908. Renskers, Petrus Johannes, Ioteling der gem. Ter Neu zen, lichting 1908. Geijon, Pieter Sterzenbach, Jacobus Franciscus Klaeijsen, |ohannes Landmeter, Jan Ventevogel, Bernardus Marinus Johan nes van der Meijer, Jacobus; Senij, Karei, allen lotelingen der gem. Vlis singen, lichting 1909. Dag en plaats van opkomst: 16 Augustus 1910, Vlissingen. Van het le regiment veld-artiilerie Beifroid, Hendrikus Johannes, Ioteling der gem. Vlissingen, lichting 1907. Dag en plaats van opkomst 22 Au gustus 1910, Utrecht. G e i a s tde voormelde verlofgan gers zich, te dien einde, voorzien van hunne kleeding en voorwerpen van uitrusting, alsmede van hun \oor vertrek afgeteekenden verlofpas, elk op den voor hem bepaalden datum, rechtstreeks bij hun korps aan te melden, en wel zij die in de plaats van opkomst woonachtig zijn uiter lijk te 8 uur voormiddags. Zij die woonachtig zijn binnen 20K.M. van de plaats van opkomst op den dag voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 10 uur v. m. De overige verlof gangers zullen zich voor zooveel zij binnen het Rijk gevestigd zijn, op den dag voor de opkomst bepaald, met het eerst vertrekkende openbaar middel van versneld vervoer van hunne woonplaats of naaste station naar de plaats van opkomst moeten begeven en voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn zich op dien dag vóór 4 uur bij hun korps moeten aanmelden. En geeft kennis dat, voor het geval zij door ziekte of andere redenen buiten staat moch ten zijn om op te komen, zij daarvan kunnen doen blijken, door op den dag voor de opkomst bepaald, een op ongezegeld papier geschreven genees kundig getuigschrift of een ander be wijs of verklaring ter gemeente secretarie (bureau militie) over te leggen, zullende de zieken, die niet op den bepaalden tijd onder d« wa penen komen, te dezer zake niet voor diligent worden gehouden, maar verplicht zijn, zich na hunne herstel ling bij hun korps te vervoegen, ten einde daarbij in den wapenhandelte worden geoefend, wordende zij voor zooveel noodig, er op gewezen, dat zoo zij in gebreke blijven aan deze oproeping te voldoen, zij volgens Art. 133 der militiewet 1901, als deserteur zullen worden behandeld. Vlissingen, den 6 Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Hoogwater Is Vlissingen. Juli vm. nm. Vrijdag 8 2.02 2.22 Zaterdag 9 2.52 3.12 Zondag 10 3.39 3.59 Maandag 11 4.23 4.43 Dinsdag 12 506 5.26 Woensdag 13 5.53 6.13 WEFBBEBICHT. medegedeeld door het Kon Ned. Meteor. Insfcitnut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 7 Juli 1910.) Hoogste barometerstand 767.7 te Valentia. Laagste barometerstand 747.1 te Memel. Verwachting tot den avond van 8 Juli: Meest matige Noordwestelijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk be wolkt. Weinig of geen regen. Zelfde temperatuur. MARKTBERICHTEN^^ Middelburg, 7 juli. Er was weinig aangevoerd, de aan voer was tarwe welke tot noteering is verkocht. Bij droog weder kunnen wij de volgende week de eerste nieuwe vruchten verwachten. TarWe f6.25 a f6.75, Rogge a Zomergerst a Wintergerst a Haver - a Paardeboonen a Tuinboonen a Witteboonen a lange Bruineboonen a ronde Bruineboonen a Kroonerwten a - Opgaat d. Zeeuwsche Landbouwm.) Boter f 1.35 a f 1.45 p. K.G. Eieren f 4.20 p. 100 st. Particulieie prijs. Boter f 1.50 p. K.G. Eieren f4.60 p. 100 st. (Noteering van Handelaren.) Boter f 1.35 af 1.45 p. K.G. Eieren f4.20 p. 100 st. Particuliere prijs. Boter f 1.45 a f 0.00 per K.G. Eieren f 4.60 a f 0.00 per 104 stuks. Voor de bewijzen van belangstel ling bij het overlijden van onze Zuster en Behuwdzuster Mejuffrouw A. J. KERKHQVEN-Guillaume, be tuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, A. HUSON. fYndergeteekende betuigt hiermede zijn oprechten dank aan Dr. J. P. VERMAAS voor de geneeskundige behandeling en aan de Eervv. Moe der en Zusters van het R. K. Wees huis te Vlissingen, voor de liefderijke behandeling tijdens zijn verpleging aldaar ondervonden. K. BROUWER. Middelburg, juli 1910. Groote Openbare bijeen» Komst onder leiding van Kapiteine KROPFF, die aangesteld is voor het werk onder kinderen der Zuider- Divisie. De bijeenkomst zal om 8 uur aanvangen. Des middags 5 uur een groote KINDERSAMENKOMST. Kom cn hoor de Kapiteine. DE OFFICIEREN. Prima qualiteit Brandewijn en Genever, alsmede Kandijgruis, Pijpkaneel, Stokjes Vanille en pakjes Thomson's Vanille. Alles tot concurreerende prijzen. Aanbevelend, Bellamypark 14.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3