Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Advertentien* PIERRE SMAGGE Vlissingen in 1909, BUITENLAND. J. p. VAN CIKEM, Te Huur gewaagd VERHUISD Een bakkersknecht Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten de volgende bijeen komst te houden op Dinsdag 12 Juli des voormiddags te 10 uur en daarin een lid der Eerste Kamer te verkiezen en de voorstellen van Ged. Staten te behandelen. Hierna wordt deze zitting gesloten. Vlissinger*, 6 Juli. Eene heldere fabriek en zuivere zeep bezorgen U brandschoon goed. Met Sunlight Zeep is er geen gevaar. Is zoo zuiver als GOUD. 7 Prov. Staten gezonden van dezelfde I strekking. Het voorstel van Ged. Staten tot afwijzing van een verzoek van den I caiamiteusen polder Borssele om I vrijverklaring, had aanleiding gege- f ven dat verschillende belanghebben- B den een tweetal adressen aan de \t Prov. Staten verzoeken den genoem- M den polder overeenkomstig den wensch van de meerderheid der be- I langhebbenden, wèl vrij te verklaren. De verdere voorstellen van Ged. I Staten werden allen ter onderzoek naar de afdeelingen verzonden en de I volgende vergadering bepaald op ft héden (Woensdag) morgen 10 uur k en daarbij aan de orde gesteld de 3 verkiezing van 3 leden voor Ged. Staten en van het lid der Staten be- j doeld bij art. 89 der provinciale wet. Hierna werd deze avond vergade- ring, welke door een zeer talrijk 1 publiek werd bijgewoond, gesloten. (Zitting van hedenmorgen 10 uur.) Aanwezig 40 leden. Afwezig de heeren M. Bolle en C. J.J. A. van Teylingen, met kennis geving.' De notulen der vorige zitting wor den goedgekeurd. Hierna wordt overgegaan tot de benoeming van drie leden van Ge deputeerde Staten, ter voorziening wegens periodieke aftreding van de heeren J. H. Blum, M. de Jonge Jzn. en J. A. van Rompu. Als leden van het stembureau werden door den voorzitter aange- gewezen de heeren Lucasse, van de Putte, Hocke Hoogenboom en Moer dijk. De heer J. A. van Rompu wordt herkozen met 39 stemmen, tegen éen stem in blanco. De herkozene verklaart zijne be noeming aan te nemen en brengt dank voor het in hem gestelde ver trouwen. In de vacature de Jonge werden uitgebracht op den heer M. de Jonge jzn. 26, op den heer J. H. C. Heyse 3 en op den heer van Teylingen 1 stem, terwijl 10 stemmen in blanco waren uitgebracht. De heer de Jonge is dus herkozen en verklaart zijne benoeming aan te nemen. In de vacature Blum worden uit gebracht op den heer J. H. Blum 27 stemmen, op den heer mr. P. Dieleman 2, op den heer Heyse 2 en op den heer van Teylingen 1 stem, terwijl 9 stemmen in blanco waren uitgebracht. Ook de heer Blum neemt de herbenoeming aan. Hierna wordt overgaan tot de be noeming van een lid der Staten be doeld in art. 89 Prov. wet, aftredend de heer mr. A. A. de Veer. Uitgebracht worden op den heer de Veer 28 stemmen, op den heer Heyse 6 stemmen, op ieder der heeren Lucasse, Hombach en Hammacher één stem, terwijl 4 stemmen in blanco waren uitgebracht. Ook de heer de Veer neemt deze benoeming aan. Vervolgens werd overgegaan tot splitsing der afdeelingee. In de eerste afdeeling zullen zitting hebben de heeren Moerdijk, Maar- leveld, Neeteson, Tichelman, Diele man, Louwerse, van de Putte, Merckens, Houterman, ljsebaert, van Dam, Hollestelle en de leden der Gedeputeerde Staten Casembroot en Rompu. In de tweede afdeeling de heeren Dumoleyn, Fokker, van Oeveren, Vo gelaar, Mulder, Heyse, Lucasse, Ham macher, Erasmus, Hombach, van Dal- sum en de leden der Ged. Staten Fruijtier en Siegers. In de defde afdeeling de heeren De Veer, Giljam, Gerlach, van der Vliet, Van Oyen, Wondergem, Sprenger, Dekker, Noordijke, Hocke Hoogen boom, Van Voorthuyzen en de leden der Ged. Staten De Jonge en Blum. (Uit hef Gemeenteverslag.) Bevolking. Op 31 December 1908 bedroeg de werkelijke bevolking der gemeente 21209 zielen, nl. 10392 mannen en 10817 vrouwen. Door geboorte ver meerderde in dat jaar de bevolking met 576, door vestiging met 1254, totaal dus 1830, door sterfte ver minderde zij daarentegen met 257 en door vertrek met 1276, totaal dus 1533. Het verschil tusschen de geheele vermeerdering en vermindering bij- eengeteld geeft 297, zoodat op 31 Dec. 1909 de bevolking bedroeg 21506 zielen, nl 10602 mannen en 10904 vrouwen. Hieronder zijn be grepen 147 mannen en 54 vrouwen behoorende tot de landmacht en 24 mannen behoorende tot de zeemacht. Geboren werden in deze gemeente, als behoorende tot hare werkelijke bevolking, 570 kinderen, waarvan 305 van het mannelijk en 205 van het vrouwelijk geslacht. Bovendien werden elders geboren 6 kinderen, te weten 3 van het mannelijk en 3 van het vrouwelijk geslacht behoo rende tot de werkelijke bevolking dezer gemeente terwijl alhier 1 kind van het mannelijk geslacht, werd ge boren, behoorende tot de bevolking eener andere gemeente. Het getal geborenen, zonder de-levenloos aan- gegevenen bedroeg alzoo 605—571 34 minder dan in 1908. Onder de geborenen zijn begrepen 5 van het mannelijk en 3 van het vrouwelijk geslacht, tezamen 8 die buiten hu welijk zijn geboren. Tweelinggeboorte kwam in het afgeloopen jaar 4 maal voor, waarvan 3 kinderen behoorden tot het mannelijk (onder welke 1 levenloos aangegevene van het man nelijk geslacht) en 5 tot het vrouwelijk geslacht. 1 Drielinggeboorte had plaats, waarvan 2 van het mannelijk en 1 van het vrouwelijk geslacht. Als levenloos geboren werden aan gegeven 10 kinderen van het man nelijk geslacht en 6 kinderen van het vrouwelijk geslacht. De sterfte in de gemeente (onver schillig waar de overledenen woon plaats hadden) zonder de levenloos aangegeven, bedroeg 115 mannen en 139 vrouwen, totaal 254, alzoo 1 minder dan in 1908. Verdeeld naar den burgerlijken staat zijn in deze gemeente overleden, behoorende tot hare werkelijke bevolkingonge- huwden 58 mannen en 70 vrouwen, gehuwden 41 en 28, weduwnaars en weduwen 12 en 40, totaal 111 man nen en 138 vrouwen. Bovendien over leden elders, behoorende tot de wer kelijke bevolking dezer gemeente on- gehuwden 1 man en 1 vrouw, ge huwden 2 en 3, weduwnaars en we duwen 1 en 0, totaal 4 mannen en 4 vrouwen. In deze gemeente over leden, behoorende tot de bevolking eener andere gemeente ongehuwden 3 mannen en 1 vrouw, gehuwden 1 en 0, totaal 4 mannen en 1 vrouw. Het getal voltrokken huwelijken bedroeg 125, verdeeld naar den bur gerlijken staat als volgtjonkmans en jongedochters 112, jonkmans en weduwen 2, jonkmans en gescheiden vrouwen 1, gescheiden mannen en jongedochters 3, gescheiden mannen en gescheiden vrouwen 1, weduw naars en jongedochters 3, weduw naars en weduwen 3, totaal 125, al zoo 11 minder dan in 1908. Bij die huwelijken hadden 4 erkenningen plaats, en wel van 3 mannelijke en van 1 vrouwelijk kind, terwijl 14 akter. van erkenning werden opge maakt. Er werden 5 vonnissen van echtscheiding ingeschreven. Op 31 December 1899 bestond de bevolking uit 18897 personen, op 31 December 1909 21506 personen, dus in 10 jaar eene vermeerdering van 2609 personen of plm. 12 pet. (Wordt vervolgd.) te beginnen met 14 Juli tot en met 8 September, extratreinen laten loo- pen tusschen Vlissingen en Middel burg, dit ten gerieve van reizigers te Breskens aangebracht met een directen trein van Ostende. Vertrek van Gissingen 11.05 v.m., vertrek van Middelburg 3.17 n.m. Gisteren is alhier aangekomen de zandzuiger „Weser" van den aanne mer den heer P. Bos Az. te Dordrecht Deze zandzuiger, welke door zijn kolossale grootte de aandacht trekt, heeft ligplaats genomen in het kanaal tegenover de electrische centrale en- zal hiermede de zoutevest worden volgespoten. Heden is hier binnengekomen de torpedoboot „G 6", komende van Hellevoelsluis, welke ligplaats heeft genomen in de Houtkade. Men schrijft ons uit Middelburg Uit het kanaal alhier is opgevischt het lijk van den 36 jarigen metse laar K. die sedert Zaterdag uit de echtelijke woning alhier vermist werd. De man laat een vrouw met 5 kinde ren achter. Te Biezelinge (bij Goes) heeft men bij den rijksveldwachter-jacht opziener G. in den nacht van de Kruiningsche kermis het naambordje op de deur zwart gemaakt, het wa ter in den regenbak, die pas was schoongemaakt, met petroleum on drinkbaar gemaakt en de stamrozen in zijn tuin afgesneden. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Hoofdplaat- en Thomaespolder P. L. de Meijer te Hoofdplaattot dijkgraaf van den Elisabeth-polder (Biervliet) A. Bliek te Biervliet, idem van het waterschap St. Annaland A. J. Bierens te St. Annaland en tot dijkgraaf van het waterschap Poortvliet J. van Gorsel. Verder tot plaatsvervangend dijk graaf van den Nieuwen Haven-polder Van Wijffels te IJzendijketot dijk graaf van den Karei-polder P. Krijger en tot plaatsvervangend dijkgraaf J. A. Krijger, beiden Krab- bendijketot dijkgraaf van den Nieuw Olzende-polder J. Nieuwen- huijse te Kruiningen idem van den Koude-polder M. de Jonge te Hoek. Naar men ons meldt, zal aan den propagandatocht door Zeeland van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht ook nog deelnemen mevr. Mulder v. d. Graaff uit Utrecht, die katho liek is en dus het vraagstuk uit katholiek oogpunt zal bespreken. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. De heer D. van Eijk, onderwij zer aan de school met den Bijbel te Oost- en West-Souburg, is tegen 1 Sept. in gelijke betrekking benoemd te Vlaardingen, welke benoeming door hem is aangenomen. In aansluiting op de booten van den provincialen stoombootdienst Breskens—Vlissingen zal de directie der Staatsspoor, iederen Donderdag, 21 jarige opperman te Zwolle, die de vorige week van een steiger viel, is aan de gevolgen overleden. Te Rotterdam brak gisteravond te halfnegen een felle brand uit op de zolderverdieping van hetvereeni- gingsgebouw van R. Donker aan de Nieuwe Kerkstraat, doordat een uur te voren een meisje met een bran dende lucifer in een kleerkast gezocht had. De brand was in een uur tijds gebluscht met behulp van zeven stralen. De verschillende zalen en woningen in het vereenigingsgebouw leden groote waterschade. Het vuur bleef beperkt *ot de zolderverdieping. Maandag werd door iemand te Barneveld aan het postkantoor aldaar een aangeteekende brief ontvangen,die er zoo haveloos uitzag datlde geadres seerde hem weigerde aan te nemen.Het bleek dat de brief was geopend en het bedrag dat er in moest zitten, f75, er uit gehaald, waarna debrief weer was dichtgemaakt. De verdenking viel op den besteller J. W. v. S., die des morgens dienst gehad had. Hij werd gevangen en bekende des avonds te halfelf zijn misdaad. Het geld had hij achter zijn schuur in den grond gestopt, waar het in beslag werd genomen. Winkelbedienden. Ook in Engeland neemt d.e beweging om het lot der winkelbedienden te verbeteren, vasteren vorm aan. Bij het Lagerhuis is een in de vorige zitting onafgedaan gebleven het ont werp ingediend, waarbij bepalingen worden gemaakt ter verbetering van hun toestand. Zoo Iaat dit wetsont werp geen langer werktijd toe dan 60 uur in de week, noch later werk tijd dan 8 uur 's avonds op meer dan drie dagen in de week. Het schrijft een halven vrijen dag in de week voor en beveelt het sluiten op Zondag, met de noodige uitzon deringen. Ook schrijft het maatrege len voor ten bate van frissche lucht enz. en eischt dat er voor winkel juffrouwen zitplaatsen zijn. Op den lOen Juni jl. werd aan het station te Vlodrop een moord aanslag gepleegd op een jeugdig arbeider uit Roermond. De dader vluchtte, doch is in den nacht van Zondag op Maandag aangehouden te Roermond. Hij legde eene volle dige bekentenis af, en werd daarna naar de gevangenis aldaar overge bracht. Te Bellingwolde (Gr.) is het lijk opgehaald van een vrouw die se dert den vorigen dag vermist werd Te Haarlemmermeer is een driejari kind te water geraakt en verdronken Gistermiddag is te Utrecht in den Weerdsingel een schippersknecht bij het voortbewegen van een bootje overboord geslagen en verdronken De zestigjarige man te Tiel, die Donderdag door een val van een fiets een schedelbreuk kreeg, is giste aan de gevolgen daarvan overleden Een veertigjarige, ongehuwde vrouw te Weespercarspel, die de weekmarkt te Weesp bezocht is daar plotseling onwel geworden en ineen gezakt. Toen menhaaropbeurde bleek zij reeds te zijn overleden. Het geval wekte onder de marktbezoekers groote ontroering. Te Blerik werd uit de Maas opgehaald het lijk eener bejaar de vrouw. Thans is gebleken dat de verdronkene is de echtgenoote van een landbouwer te Thorn. Dins dagmorgen werd op het trottoir aan den Kaldenkerkervveg te Venlo een in nachtgewaad gekleed persoon aan getroffen, waarvan onmiddellijk aan gifte bij de politie werd gedaan. Bij onderzoek bleek, dat het een 85jarigen man die blijkbaar uit het raam der bovenverdieping gevallen was en ver moedelijk aan schedelbreuk is over leden. De familie bij wie hij inwoonde; was nog in diepe rust en was niet weinig ontsteld, toen de politie van het droevig voorval kennis gaf. Spelende is een 3jarig kind te Melis sant nabij de ouderlijke woning in een wetering geraakt en levenloos daaruit opgehaald. Uit de Leuven haven te Rotterdam is opgehaald het lijk van een 25jarigen zwerver. De Per Telegraaf. Spoorwegongeluk. MAASTRICHT. Hedenochtend is nabij het station Aken een uit Verviers komende trein gereden op den ver- trekkenden eersten werkliedentrein uit Maastricht. De schok was gewel dig. Het materieel werd zwaar be schadigd van de reizigers werden er 5 gedood, 6 zwaar en 6 licht gewond. De zwaar gewonden zijn naar het ziekenhuis te Aken overgebracht. Het verkeer is gedeeltelijk gestremd. WËËÏBERICHT. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 6 Juli 1910.) Hoogste barometerstand 770.7 te Horta. Laagste barometerstand 749.6 te Wisby. Verwachting tot den avond van 7 Juli: Matige tot krachtige N.W.-lijke later afnemende en krimpende wind. Veranderlijke bewolking. Waarschijn lijk regen of onweersbuien. Zelfde temperatuur. BELGIË. Gisterenmiddag werd de letterkundige conferentie op de wereld tentoonstelling vereerd door het be zoek van den koning en de koningin. Emile Verhaeren sprak een welkomst groet uit. De koning gaf in zijn ant woord zijn bewondering te kennen voor de Fransche en Vlaamsche lite ratuur. Drie conferencies voerden het woordPicard over Fransch-Belgische literatuur, waarbij hij zich een wel sprekend redenaar toonde en in hooge mate de belangstelling der vorstelijke personen wekte Pastoor Verriest in vloeiende taal met heerlijke welspre kendheid en Chauvin meer middel matig over Waalsche litteratuur, waar van hij zeide dat ze dood gaat. Nadat de koning zich met de let terkundigen had onderhouden, ging hij naar het Nederlandsche pavilioen, waar de ministers Heemskerk, Regout en de Waal Malefijt en de leden van het gezantschap hem opwachtten. De koning bezocht de afdeeling en betoonde groote belangstelling voor alles en vooral de koloniën. Het vorstelijk paar werd levendig toege juicht. BALKAN-STATEN. De „Times" correspondent te Athene is niet min der optimistisch dan de berichtgever van dit blad te Sofia. Hij meldt, dat de laatste berichten te Athene uit Kreta ontvangen toonen, dat de toe stand op het eiland kritiek is. Michelidakis, de leider van de op positie zeide in een bericht aan de „Hestia" te Athene, dat de oppositie aan den eenen kant te doen heeft met de Grieksche meening en staat voor het gevaar van een opstand van de christelijke bevolking zoo het standpunt van Venizelos wordt aan genomen. Aan den anderen kant is er de bedreiging van de bezetting van het eiland, zoo de bevelen van de mogendheden niet worden geëer biedigd. Hij meent, dat het beter is dat de mogendheden dan maar da delijk hun wil doen gehoorzamen door gewapende tusschenkomst dan dat zij de orde komen herstellen nadat deze verstoord is. Gunstiger dan ooit ontvangt de „Köln. Ztg." bericht uit Canea.'t Heet daarin, dat de toestand zich ten gunste van Venizelos heeft verbeterd. Toch heet het ook hier niet uitgesloten, dat de regeering aftreedt, indien de oppo sitie niet belooft de rust niet te ver storen. Uit Athene werden dringende raadgevingen ontvangen, om de eischen der mogendheden in te wil ligen en de rust te bewaren. Morgen heeft denkelijk de beslissende zitting van de nationale vergadering plaats. Hoogwater te Vlissingen. Juli vm. nrn. Donderdag 7 1.09 1.29 f f Springtij namiddag. Heden overleed plotseling, tot 1 onze diepe droefheid, onze ge- liefde Vad.r, Behuwd-en Groot- Vader JAN DE RIJCKE, i den ouderdom van 62 jaren. j Namens de kinderen en verdere familie, P. DE RIJCKE Jz. Vlissingen, 5 Juli 191Ó. Heden verkregen wij de treu- j rige zekerheid van het overlijden van onze geliefde Dochter en Zuster SOPHIE SARA, welke ons ontviel in den bloeien-I den leeftijd van 21 jaren. H. W. LOURIER. M. LOURIER—Kropveld. J. W. LOURIER. A. LOURIER. Vlissingen, 5 Juli 1910. Tot mijn diepe droefheid werd plotseling van mij weggerukt mijn innig geliefde SOPHIE SARA LOURIER, met wie ik over enkele weken in den echt hoopte te treden. J. TEN HOOPEN. Vlissingen, 5 Juli 1910. Onmogelijk allen persoonlijk mijn hartelijken dank te betuigen voor de bewezen belangstelling op 2 dezer ondervonden, hoop ik die langs dezen weg te bereiken. Niet éen uitsluitend, zij deze dank ook namens familie in het bijzonder gebracht aan de So ciëteit „Nederlandsch Loodswezen" en de Harmonie „Ons Genoegen" met hun bekwamen Directeur, voor hunne zeer gewaardeerde attentie. B. G. BALJÉ. Ondergeteekende be veelt zich beleefd aan voor het leveren en repareeren van alle soorien KUIPWERX. Minzaam aanbevelend, Nieuwstraat 43. Wie nu eens lekkere Visch wil eten, Moei VAN UXEM niet vergeten. Nieuwe Haring 2, 3, 4 en 5 voor 10 cent. Bejaarde lieden vragen een BO VENWONING, omtrek Hobein- straat maximum huurprijs f2.50 per week. Brieven lett. L. M., Bureau v. d. Blad. Architect en Aannemer, van STEENEBEER 17 naar Boulevard de Ruyter 46. Aangeboden volledig PEN» SIÖN, op eersten stand in een klein gezin met huiselijk verkeer, bij eene nette familie. Brieven onder letter D, bureau van dit blad. gevraagd bij A. J. BREVET, Lange Delft, Middelburg.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3