den van een waterkeering voorzien hebben moeten worden. De gezondheidstoestand der Vlis- singsche bevolking mocht niet langer in de waagschaal blijven. Uit het vooromschreven zal het iederen lezer duidelijk zijn dat Bur gemeester en Wethouders van Vlis- singen een juist standpunt hebben ingenomen toen zij den moed had den een dergelijk belangrijk werk van pl.m. 4 tonnen gouds ter uitvoe ring aan den gemeenteraad van Vlis- singen voor te stellen op grond dat daarmee geen luxe werd beoogd, maar opruiming van niet toelaatbare toestanden die de gemeente moreel en finantieel ten gronde richtten. Na de vorenstaande inleiding volgt een nadere omschrijving van het plan waarbij ook de demping der havens is opgenomen omdat de dem ping van de Pottenkaai onafscheide lijx aan de uitvoering van het riool- pian is verbonden. Na de vaststelling van het riool systeem en plaats van loozing moest de richting en helling van het moer en hooidriool worden bepaald. Voor het bepalen van de richting is in hoofdzaak rekening gehouden met de aansluiting van de zijriolen en de doorspoeling van het geheele net. Het bepaalde der helling die aan de riolen moest worden gegeven, was voor Vlissingen een der moeilijkste punten, omdat bij boring was gebleken dat op vele plaatsen op een diepte van 2 M. - N. A. P. drijfzand werd aangetroffen. Om nu nadee! aan ge bouwen in onze zeer nauwe straten te voorkomen, was het strikt noodig de diepte van ingraving zoo te re gelen dat geen last van drijfzand kon ondervonden worden. Bij het bereke nen van het net is het mij gelukt de helling van de riolen zóo te maken, dat de diepte van de binnenvoetlijn van het moerriool bij den uitlaat op 2.07 M. beneden N. A. P. kon wor den aangenomen, waardoor de uit voering van het werk minder kostbaar en riskant werd. Hieruit blijkt dat de diepte van ingraving met de meeste zorg moest geschieden omdat juist-de ingraving de kosten beheerschte en de uitvoering in zeer nauwe straten bemoeilijkte, daar in sommige straten van ong. 3 M. breedte tot circa 2 M. beneden de vloeren van de sousterrainen en de kelders moest worden gegraven. Voor alle riolen die volgens dit plan zijn aangelegd of vernieuwd, is gebruik gemaakt van eivormige ce- mentsteenen riolenlo. omdat het vuil minder gelegenheid heeft zich op den bodem vast te zetten of op te hopen daar de snelheid van de waterbeweging bij lagen waterstand in de riolen ongeveer dezelfde blijft, door de toenemende vernauwing van het profiel2o. omdat de toenemen de capaciteit van het bovengedeelte gelegenheid geeft tot afvoer en ber ging van water en stortregen en anderen tijdelijken grooten aanvoer 3o. omdat de eivormige cementstee- nen riolen voor het tegenwoordige een vast handelsartikel geworden zijnde, zeer goedkoop zijn en een belangrijke besparing in bouwkosten gevenbovendien is de vorm zuiver wiskunstig beschreven en sterker dan andere riolen4o. omdat de hoogte bij dezelfde vierkante doorsnede grooter is, waardoor de toegang tot het riool bevorderd wordt. Alle riolen, ook de moerriolen met een profiel van 150 maal 225 cM. zijn uit één stuk vervaardigd van cementbeton, waarvan de verhouding was 1 cement, 3 grintzand en 3 ge- wasschen riviergrint. Het schoonmaken der riolen ge schiedt met ijzeren kokers, waarin het rioolvuil zich verzamelt en het rioolwater achterlaat. Voor doorspoeling van het rioolnet waarvoor het water uit het Kanaal en het Marinedok wordt ontleend, zijn 3 inlaten gemaakt;- als: 1 aan den Koningsweg voor de Aagje De kenstraat, 1 voor de Oriderstraat en 1 bij de Tonnenbrug voordeWage- naarstraat. Deze inlaten zijn ijzeren kokers met een diameter van 70 cM., die samen komen in de verdeelkolken, die op de kruispunten voor de ge noemde straten zijn gebouwd. De in de straatsyphons aanwezige stankschermen houden voldoende de gassen tegen die in de riolen ont wikkelen, ook bij spuiing als in de riolen door het spoelwater spanning ontstaat. 'Voor alle huisaansluitingen is ge bruik gemaakt van grèsbuizen, om dat de binnenwand gladder is dan die van betonriolen en bovendien minder door zuren worden aangetast. De diepteligging van de riolen geeft voor bijna alle kelders en sousterrains gelegenheid, de afvoerleidingen op te nemen. Had men het rioolnet zoo diep wilien leggen, dat ook die en kele zeer laag gelegen kelders op het riool konden loozen, dan zou dit de kosten van aanleg belangrijk verhoogd hebben. Het nieuwe rioolstelsel dat berekend is op een afvoer van 2000 sec. Liters en op vele plaatsen meters dieper ligt dan de oude riolen, heeft vele bezwaren uit den weg geruimd en wanneer nu bij het in werking treden der gewijzigde bouwverordening elk perceel zijn eigen aansluiting zal verkrijgen dan wordt daardoor een einde gemaakt aan vele niet toelaat bare toestanden en worden tal van perceelen verlost van daarop geves tigde lastige erfdienstbaarheden. Kort na de voltooiing van het rioolnet is het voorgekomen, dat gedurende drie getijen niets geloosd is kunnen worden, door te hoogen ebstand en hoewel de regenval zeer belangrijk was, is er nergens last van regenwater ondervonden. Hierbij valt op te merken dat de hoogte van de straten in deze gemeente varieert van 0.90 M. N. A. P. en het zomerpeil 1.22 M. beneden N. A. P. is. De grondwaterstand is dus laag in verhouding tot de straat hoogte en neemt veel regenwater op, dat niet in de riolen wordt gevoerd. Door natuurlijke loozing heeft men ook bij zeer zwaren regenval den inhoud der riolen in de Schelde kunnen afvoeren. Naar aanleiding van deze gunstige uitkomsten werd dan ook besloten eerst dan een ge maal te bouwen als de noodzakelijk heid mocht blijken. Het laat zich aanzien dat dit eerst in een verre toekomst zal noodig blijken, als de afvoer tot boven het berekende aantal seconde liters (2000) zal gestegen zijn. Vervolgens werd door den heer de Jong een financieel overzicht ge geven van de werken, weik over zicht wij kort geleden, toen het aan de gemeenteraad werd overgelegd, hebben geplaatst. Verder wordt nog een overzicht gegeven van de demping der havens en de watervrijmaking der gemeente. De demping van de Pottenkaai die op 2 plaatsen door een hoofdriool moest worden doorsneden, zou alleen te ontgaan zijn geweest, door zeer dure grond-duikers en het in orde brengen van den vervallen toestand. De totale raming van kosten zouden hierdoor belangrijk zijn gestegen en de kans om een goede rioleering te krijgen tot een minimum zijn terug gebracht. Een ieder zal gaarne willen toege ven dat een uitgave van 4 tonnen gouds voor een gemeente als Viissin- gen met een zielental van plm. 22000 een grootsche ondernemingisgeweest, te meer ais men daarbij nagaat dat onze gemeente niet kapitaalkrachtig en de draagkracht van vele inwoners gering is. Dit heb ik bij het ontwerpen van het plan steeds voor oogen gehouden en daarom bij de memorie van toe lichting voorgesteld de Potten-, Bier en Kaaskade te dempen. Deze havens hadden geen reden van bestaan meer en zouden een enorme groote uitgaaf voor herstellen, vernieuwen en onderhouden hebben gevorderd. Door demping der havens werd de gemeente niet alleen gevrij waard voor die enorme uitgaven van herstel en vernieuwen, maar ook de kosten van onderhoud werden be langrijk minder doordien eenige be schoeiingen, walmuren en 3 bruggen vervielen. Bovendien werden door de demping van de Potten- en Kaaskaai bouw terreinen verkregen die thans voor hooge prijzen, respectievelijk f25 en f 10 per Ms. worden verkocht. Blijkens mijne taxatie heb ik de waarde van bouwgrond geschat op f105.512 met prijzen van f 7 tot f 12 per M3. Kunnen de tegenwoordige prijzen gehandhaafd blijven, dan zal de op brengst belangrijk meer bedragen dan ik schatte. In mijn plan was ook opgenomen de demping van de Bierkaai en aan leg van plantsoen over de opper vlakte van de geheele demping. Dit plan is bij uitvoering gewijzigd moe ten worden om de Electrische tram de gelegenheid te openen, ook door een van de drukste gedeelten van de stad te komen en rond te rijden door de Walstraat. Het plantsoen is daar door voor een groot deel vervallen, wijl te midden van de demping een rijweg van 15 M. breedte is aangelegd. De ais!uiting van de gedempte Bier kade is geschied door een muur van ongewapend beton, die tot verruiming van de verbinding tusscben het De Ruyter- en Beursplein,zoover mogelijk naar buiten is gebouwd. De dekzer- ken van dezen afsluitmuur zijn gelegd op 4.25 M. -f- N.A.P. en hebben thans eenige cM. waterkeerend vermogen meer dan de rijkssluis. Om de stad watervrij te maken zijn de walmuren langs de Voorhaven en de Engelsche Kaai verhoogd en itt aansluiting gebracht met den voor noemden afsluitmuur. Hooge storm vloeden hebben bewezen dat deze werken in alle opzichten aan de ver wachtingen beantwoorden en brengen aan vele ingezetenen een gerustheid. Door het dempen der havens, den aanleg van riolen en het watervrij- maken van de stad, heeft alles een beter aanzicht gekregen en het toene mende bezoek van elders dat niet anders kan dan voordeel brengen aan onze inwoners, bewijst dat de vreem delingen ook die verbeteringen waar- deer en en wettigt het vermoeden, dat de weinige meerdere lasten die hier door moesten worden opgelegd, ruim schoots zullen worden vergoed door de voordeelen die een drukker be zoek zeer zeker medebrengen. ifc sjc in behandeling kwam hierna een voorstel tot het verzenden van het volgende adres aan den minister van binnenlandsche zaken Qeeft met verschuidigden eerbied te kennende Bond van directeuren en ingenieurs van gemeentewerken en bouw- en woningtoezicht, heden ver gaderd te Vlissingen dat hij in aansluiting met het adres van den Ned. Bond van gemeente ambtenaren, beleefd, doch met eenigen aandrang aan Uwe Excellentie ver zoekt, zulke maatregelen te nemen, dat spoedig een einde kome aan de pijnlijke onzekerheid, waarin nog dui zenden gemeente-ambtenaren ten aan zien van hun pensionneering en die hunner weduwen en weezen verkeeren; dat deze onzekerheid des te meer klemt, nu reeds een categorie van ge meente-ambtenaren in het rijks ouder- doms- en weduwen- en weezenpen- sioen valt dat wel is waar reeds vele gemeen tebesturen een eigen regeling hebben, maar een rijksregeling de voorkeur verdient, omdat daarbij alle dienst jaren, ook die Sn andere gemeenten doorgebracht, meetellen dat evenwel nog lang niet alle ge meentebesturen een regeling hebben getroffen en op de desbetreffende vraag hebben geantwoord, dat gewacht wordt op de in uitzicht gestelde rijks regeling dat daardoor de ambtenaren en hunne echtgenodten en minderjarige kinderen in die gemeenten in een zeer onaangename positie verkeeren, terwijl de ouden en invaliden onder hen met groote bezorgdheid de toekomst moe ten ingaan, wanneer niet spoedig ver andering komt. Reden waarom de Bond bovenge noemd Uwe Excellente beleefd ver zoekt, zoo het eenigszins mogelijk is, zulke maatregelen te nemen, dat reeds in het volgend zittingjaar aan de Staten-Oeneraal een ontwerp-regeling kan worden voorgelegd. Het adres werd door de leden goed gekeurd en werd besloten dat het, alvorens aan den minister te worden verzonden, aan al de leden van den Bond ter teekenir.g zai worden aan geboden. Vervolgens werd ais plaats voor de volgende algemeene vergadering aan gewezen Arnhem. Nadat nog eenige huishoudelijke werkzaamheden waren geregeld, werd de vergadering gesloten en aan den heer de Jong door een der leden dank gebracht voor zijn leiding. De leden werden hierna in de raad zaal officieel ontvangen door het da- gelijksch bestuur dezer gemeente. De burgemeester, de heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, hield daarbij de volgende toespraak Het gemeentebestuur van Vlissingen stelt het zeer op prijs, dat uvfe ver gadering ten vorigen jare besloot, uwe volgende bijeenkomst alhier te houden, en van onze ingenomenheid daarmede wenschen wij te doen blij ken, door U bij den aanvang uwer werkzaamheden van deze plaats een hartelijk welkom toe te roepen. Het komt mij voor, dat gij goed gedaan hebt, om ook naar Vlissingen te komen, omdat hier in den laatsten tijd onderleiding van onzen bekwamen gemeente-bouwmeester, werken zijn uitgevoerd, die inderdaad uwe be schouwing waard rijn. Ik heb natuurlijk het oog op de nieuwe rioleering der stad met een uitwateringsluis in zee, wat naar ik meen,eenig in ons land is en ook daar buiten nog weinig wordt aangetroffen. Ik spreek den wensch uit, dat, waar velen uwer deze stad misschien voor de eerste maal bezoeken, de kennis making van dien aard moge zijn, dat zij zich gedrongen gevoelen, nog eens weer te komen en hartelijk hoop ik, dat gij hier met genoegen zult samen zijn en dat uw bezoek aan Walcheren een aangenamen indruk bij U zal achterlaten. Nadat den aanwezigen de eerewijn was aangeboden werd door den heer Etteger uit Zutfen, namens de leden, dank gezegd voor de ontvangst en was hij ervan overtuigd dat de leden van hun bezoek aan Walcheren de aangenaamste herinneringen zullen bewaren. Te ongeveer elf uur ving vanaf het raadhuis een rijtoer door de stad aan. Aciitereenvoigens werd een be zoek gebracht aan de gasfabriek, het terrein der gemeente-reiniging, de badplaats, de fabriek der Kon. Maat schappij „de Schelde". Van „de Schelde" werd de tocht per voet voort gezet naar de centrale der electrische tram Middelburg—Vlissingen en naar de zandzuiger en persmachine der firma A. Bos Pzn. te Dordrecht. Deze machine is nieuw en werkt in Vlis singen voor 't eerst. Genoemde firma heeft van de gemeente Vlissingen de verhooging van terreinen aangenomen langs den natten weg. Deze terreinen liggen c. a. 1300 meter van de pers machine. De te leveren hoeveelheid zand bedraagt plm. 250,000 M3. Te half twee werd in het hotel „Zeeland" de lunch gebruikt, waarna de zeehavens en sluiswerken werden bezichtigd en een boottochtje van 17a uur op de Schelde werd gemaakt, Nog werden de boulevards en de zeevaartschool bezocht en ten slotte in het Strand Hotel gedineerd. Morgen wordt Middelburg bezocht en per extra-tram een bezoek aan Domburg gebracht. provinciale Staten. Vergadering van Dinsdagavond half acht. Tegenwoordig 41 leden. Afwezig de heer Bolle met kennisgeving. De zomervergadering werd door den Commissaris der Koningin, den heer mr. H. J. Dijckmeester, in naam der Koningin geopend. De Voorzitter deelde mede dat in de vacature voor lid der Prov. Staten in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer A. Loois, die zifting had voor het district Vlissin gen, niet meer is voorzien, omdat na zijn overlijden geen twee maanden meer verliepen voor de periodieke aftreding. Hierna stelde de voorzitter aan de orrde het onderzoek de geloofsbrieven van den heer mr. P. Dieleman, ge kozen in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer P. Moes en van de herkozen en nieuw ge kozen leden. Voor het onderzoek dezer geloofs brieven werden door den voorzitter twee commissies benoemd. In de eerste commissie voor de leden ge kozen in de districten Zierikzee, Goes en Sluis werden benoêmd de heeren Van Teylingen, Merckens en IJsebaert en in de tweede commissie, welke de geloofsbrieven onderzocht voor de leden, gekozen in de districten Middelburg, Vlissingen, Tholen en Hulst werden benoemd de heeren Mulder, Erasmus en Hombach. Tijdens het onderzoek werd de zitting geschorst. De commissie teruggekeerd zijnde, concludeerde bij monde van de heeren Van Teylingen en Hombach tot toe lating van alle leden. Dienovereenkomstig werd besloten. De leden werden daarop door den griffier binnengeleid en legden in handen van den Voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden af. Hierna hield de Voorzitter de vol gende toespraak Mijne Heeren Het eerste woord, dat ik bij den aanvang van onze zomerzitting van deze plaats tot U richt, zij een woord van dankbare hulde en van oprechte waardeering voor de voormalige leden van deze hooge vergadering voor hen, die hier niet terugkeerden en die de oude leden noode missen. Achtereenvolgens werden door den dood uit ons midden weggenomen de heeren P. Moes, mr. H. C. Moo- lenburgh en A. Loois. De eerst- en laatstgenoemden had den jaren lang gelegenheid van hun willen en kunnen ten behoeve van de belangen der provincie blijk te geven. De heer Moes, die den 7 Maart 1910 te Ter Neuzen in den ouderdom van 75 jaar overleed, se dert 1884 lid der Staten, was in den landbouw opgegroeid en oefende dat bedrijf uit, maar gaf zich daarbij gaarne aan allerlei belangen en was in vele openbare betrekkingen werk zaam. De heer Loois overleed den 14 Mei jl. te Vlissingen in den ouder dom van 71 jaren. Sedert 1898 had hij zitting in het college; ook hij was elders nuttig werkzaam met name eenige jaren als wethouder van Vlissingen. Mr. Moolenburgh, die den 17 Maart op 49 jarigen leeftijd te Rotterdam overleed, waar hij zich onder genees kundige behandeling had gesteld, was eerst sedert 1905 lid der Staten. Als burgemeester van Zierikzee, voorzitter van den voogdijraad al daar, voorzitter van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij kon nog zooveel van hem worden verwacht. Door de lust en den ijver waarmede hij aan uwe werkzaamheden deel nam, wist hij zich aller hoogachting te verwerven. Mr. P. C. J. Hennequin stelde zich om redenen van gezondheid met meer beschikbaar voor hel lidmaatschap der Staten. Zijn besluit zal in rui men kring met leedwezen vernomen zijn. Lid der Staten van af 1879, jaren lang lid der Tweede Kamer der Staten Generaal, voorzitter van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw en burgemeester van Aardenburg, heeft hij zijn bekwaam heden, zijn ijver en toewijzing ten beste gegeven aan de provinciale belastinge. De heeren J. F. A. M. van Waes- berghe, N. Elenbaas H. P. den Bouwmeester en W. Kakebeeke, zagen hun mandaat niet hernieuwd, lk meen in den geest der leden te spreken, wanneer ik met dankbaar heid melding maak van hetgeen door hen als lid der Staten is vervuld. Komen en gaan. Is dat niet, mijne heeren, het beeld van ons allerarbeid, ook in deze vergadering, prikkel te vens om den tijd en de kracht, die ons geschonken worden ten volle te geven aan het ons dierbaar ge west. Ik wensch de herkozen leden en de voor de eerste maal benoemden geluk met hunne benoeming en ver zoek U uwe plaats in te nemen. Vervolgens werden verschillende meöedeelingen gedaan, welke voor kennisgeving werden aangenomen. Overgelegd werd het verslag van den toestand der provincie over 1909. Door den heer de Casembroot, werd namensGed.Staten,een mededee- ling gedaan betreffende de tot stand- koming van den tramweg tusschen Hansweert en Vlake. Hieruit bleek dat een onderzoek is ingesteld, naar de mogelijkheid van den aanleg van een Decauvilletram. Het is evenwel gebleken dat een petroleum-locomotief geen voldoende waarborgen geeft voor een geregelde uitvoering van den dienst. De kosten voor het aanschaffen van een stoomlocomotief leveren geen noemenswaard verschil op en daar mede wordt de bedrijfszekerheid meer gewaarborgd. De kosten der exploitatie met stoom in plaats van met een Decau- ville-tram zullen vermoedelijk niet ver uiteen loopen, zoodat van stoom voor dezen tramweg zal worden ge bruik gemaakt. Overeenkomstig de voorstelien van 1 Ged. Staten werd besloten tot aan houding van het verzoek van den gemeenteraad van Middelburg, om den aanleg te willen bevorderen van een verbindingsweg tusschen Noord- Brabant en Zeeland tot oprichting van een waterschap tot instandhou ding van den oever voor de polders Noord, Ser Lippens en Nieuw-Othene en van de daarachter gelegen zee dijken en een verzoek van I.J. Porrey te Ierseke, om subsidie voor het overzetveer van iersekendam op Gorishoek. Op voorstel van den heer mr. L. Lucasse, welk voorstel werd overge nomen door Ged. Staten, werd be sloten tot aanhouding van het voor stel van Ged. Staten tot wijziging van het reglement op het beheer der uitwatering door de Sluis in de Piet. De heer mr. Lucasse meende dat de betrokken polders geen behoor lijke gelegenheid hebben gehad hun bezwaren tegen het voorstel in te brengen en wilde deze gelegenheid alsnog voor belanghebbenden open- stellen. Naar aanleiding van een voorstel van Ged. Staten tot afwijzing van een verzoek van het hoofdbestuur van de Ned. vereeniging voor land en tuinbouwonderwijzers om subsidie was nog ingekomen een advies van den rijkslandbouwleeraar in Zeeland. Hij noemt "het gewenscht dat 111 Zeeland, evenals in andere provin cies, het landbouw-onderwijs uit de provinciale fondsen gesteund wordt en het is op grond hiervan, dat hij het verzoek van de vereeniging van land- en tuinbouw-onderwijzers met aandrang bij de Prov. Staten aanbe veelt. Het hoofdbestuur van de Zeeuw sche Maatschappij van landbouw heeft eveneens een adres aan de Eene heldere fab zuivere zeep bezc brandschoon goe^ Sunlight Zeep is gevaar. Prov. Staten gezonden strekking. Het voorstel van u afwijzing van een ver calamiteusen polder vrijverklaring, had aan' ven dat verschillende den een tweetal adr Prov. Staten verzoeken den polder overeeri wensch van de meerd* langhebbenden, wel vr De verdere voorste Staten werden allen naar de afdeelingen ve volgende vergadering heden (Woensdag) n en daarbij aan de or verkiezing van 3 ie' Staten en van het lid doeld bij art. 89 der p Hierna werd deze a ring, welke door e publiek werd bijgewoi (Zitting van hedenmc Aanwezig 40 leden. Afwezig de heeren C. J.J. A. van Teylingi geving." De notulen der vori den goedgekeurd. Hierna wordt over benoeming van drie 1 deputeerde Staten, U wegens periodieke ai heeren J. H. Blum, M en J. A. van Rompu. Als leden van li werden door den vo gewezen de heeren Li Putte, Hocke Hoogenl dijk. De heer J. A. var herkozen met 39 stem stem in blanco. De herkozene verl noeming aan te nef, dank voor het in hetil trouwen. In de vacature de uitgebracht op den h Jzn. 26, op den heer 3 en op den heer v stem, terwijl 10 sten- waren uitgebracht. I De heer de Jonge en verklaart zijne bei nemen. in de vacature BI gebracht op den h( 27 stemmen, op d Dieleman 2, op den op den heer van Ta terwijl 9 stemmen i uitgebracht. Ook i neemt de herbenoem Hierna wordt overl noeming van een lid] doeld in art. 89 Pro- de heer tnr. A. A. d> Uitgebracht worde de Veer 28 steinmJ Heyse 6 stemmen, op'H Lucasse, Hombach één stem, terwijl 4 sti waren uitgebracht. Ook de heer de benoeming aan. Vervolgens werd splitsing der afdeeliB in de eerste afdeel hebben de heeren leveld, Neeteson, Til man, Louwerse, v Merckens, Houterma Dam, Hollestelle eajl Gedeputeerde StatenB Rompu. In de tweede afde Dumoleyn, Fokker, v gelaar, Muider, Heys macher, Erasmus, Hc sum en de leden Fruijtier en Siegers. In de derde afdeel! Veer, Giljam, Gerlac Van Oyen, Wonde Dekker, Noordijke, boom, Van Voorthuj der Ged. Staten De

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2