Woensdag 6 Juli. binnenland. Feuilleton. No. 156, 48e Jaargang. 1910. Land- en Tuinbouw. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. van de velde Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Het bezoek van den koning der Belgen. Men meldt uit Brussel, dat vol gens de „Etoile Beige" het bezoek van het Belgische Koningspaar aan het Nederlandsche Hof te 's Gravenhage bepaald is op 15 September a.s. Onze ministers te Brussel. Het diner dat de Koning der Bel gen aan de drie thans te Brussel aanwezige Nederlandsche ministers morgen zou aanbieden, gaat niet door wegens het overlijden van den hertog van Alencon, een neef van wijlen Koning Leopold. In plaats daarvan zal Z. M. morgen de heeren Heemskerk, Regout (minister van justitie) en De Waal Malefijt, in audiëntie ontvangen, terwijl Z. M. tevens voornemens is hedenmiddag te 4 uren de Nederlandsche afdeeling te bezoeken. Voorwaardelijke veroordeeling. Het „Handelsblad" zich zeer ingenomen betoonend met de woor den door den nieuwen minister van justitie, den heer Regout, gesproken ten gunste van de voorwaardelijke tenuitvoerlegging van straf stelt daartegenover de meening van prof. Fabius. Het is nog niet lang geleden, dat prof. Fabius de invoering der voor waardelijke veroordeeling opstelde als een schrikbeeld, een voorbeeld van de ijselijkheden die ons land wachtten, wanneer het weer naar de „vrijzinnige staatkunde" zou worden geregeerd. „Een der eerstvolgende onthullingen", schreef de hoogleer- aar, „zoude vermoedelijk de voor waardelijke veroordeeling zijn naar het beginsel, dat niet de schuldige gestraft wordt om het kwaad dat hij bedreef, maar dat iemand eerst dan ernstig onder handen wordt genomen, als hij voor de maatschappij al te hinderlijk wordt, die dezen last niet dragen kan. Wij laten nu daar voegt het „Handelblad" daaraan toe dat het beginsel, dat de vrijzinnigen tot in voering der voorwaardelijke veroor deeling zou nopen, hier niet bepaald juist is uitgedruktprof. Fabius heeft het voor ons voornaamste element, het individu, hier geheel verwaar loosd. Maar van belang is, dat terwijl er bij een schrijver van rechts en niet een van de minsten, ook al spreekt hij officieel namens eenige partij zoo sterk verzet bestaat tegen een maatregel, dat hij dien als een der gruwelen van vrijzinnige staatkunde brandmerkt, een minister behoorende tot de coalitie-partijen, 17.) o— Den rust gebiedenden ouder dom bedoelde ik niet, sprak hij met doordringende stem, maar ik zin speelde op de mogelijkheid, dat ge in de lente uws levens het tooneel zoudt verlaten, gelijk zoovelen van uw kunne, om de eigenlijke bestem ming der vrouw te vervullen, niet meer eenzaam door het leven te gaan, niet meer vernielende stormen te moeten vreezen, maar uw toe komst in trouwe handen neder te leggen. Door een vriendelijke beweging met de hand brak zij zijn rede af, keerde het hoofd om en schreef glimlachend Huwen Doch nauwe lijks was dit woord geschreven, of zij haalde het weder door. En hier mede nog niet tevreden, scheurde zij net papier in kleine stukjes en nam van dezen maatregel zulk een warm voorstander blijkt. Reclasseeringen. Naar men mededeelt, ligt het in 't voornemen van den minister van justitie om, naar aanleiding van de aangenomen wetsvoorstellen in zake de reclasseering van ontslagen ge vangenen en verpleegden, thans spoe dig de benoeming van de voor dien arbeid benoodigde nieuwe departe- ments-ambtenaren, een inspecteur en een adjunctcommies, te bevorderen, en blijft de gelegenheid om daarvoor te solliciteeren opengesteld tot 14 Juli a. s. Koninklijke Militaire Academie. Uitslag van overgangsexamens. Van het le naar het 2e studiejaar gaan over de cadetten Artillerie hier te lande Jhr. G. M. M. Alting von Geusau, |.A. Bat- taerd, D. van den Berg, D. J. Burger, H. Dooijewaard, L. Ezer.nan, D. W. P. Gielen J. Govers, J. F. Grose- jean, W. W. B. Halbertsma J. A. Hauer P. T. J. Huberts, H. A. J. G. Kaasjager, W. F. Meijer, N. J. H. M. van Middendorp, J. C. T. Motké J. Sanders, J. F. Schultink, J. Sib- binga Mulder, J. van der Singel, Jhr. W. G. L. van Spengler A. L. T. J. Vogelsang G. A. A. de Voogd W. H. J. M. de Vos L. B. Zon. Artillerie Oost-IndiëJ. P. Adèr, L. van Cleef*, J. T. Hallegraeff, P. G. H. van der Harst H. Sluijter, K. de Vries. Genie hier te lande: G. M. Claus, W. H. Gravelaar, G. Hesthuijsen, C. F. E. Kiers, G. C. Kloos, A. E. Roest van Limburg, J. Zwart Genie Oost-IndiëF. F. Blok, F. Bronsing, G. van Galen Last, H. J. J. Schneider, H. A. Visman Van het 2e naar het 3e studiejaar gaan over Artillerie hier te lande W. P. van den Abeelen, A. Asman T. Baak, F. von Balluseek, W. R. Blankert, P. van Exter, G. A. Geel, H. W. Heijman, W. van den Hoek, C. H. Iwes, J. H. F. Kerkhoff, F. A. J. de Klerck*, A. B. Mulder, A. H. Nijhoff, J. L. Rauh J. Rietsema, C.J. Schou ten P. Smits H. J. Strootman, P. Tadema, K. A. F. van Waveren, A. Wefers Bettink. J. R. de Wijs Artillerie Oost-IndiëJ. Claasen G. A. Koppen, C. T. Neijs, J. Otto, H. L. Scheurer, P. F. W. von Seijd- litz Kurzbach P. H. T. van der Steen J. Vogelesang Genie hier te lande W. Beijerinck, J. H. de Man, C. Mattern. Genie Oost-Iedië C. P. Brest van Kempen* F. L. W. Libourel G. J. F. Statius Muller, M. T. van Sta veren*, H. A. E. Vennik, L. H. P. Zondag. een ander velletje. Met de grootste aandacht sloeg Percy haar gade. Verder dan deze proefneming te gaan, scheen hem een dwaasheid toe tegenover de in kinderlijk droomen zich nog gelukkig gevoelende maagd, een misbruik van het gulle vertrouwen, waarmede Lu- cile hem tegemoet gekomen was en hem geene enkele gedachte verzweeg. Maar toen hij bespeurde, dat haar handen beefden, terwijl zij het pa pier verscheurde, en haar wangen en hals door een hevigen blos overto- gen werden, gevoelde hij plotseling een felle smart. Hij besefte dat hij in het argeloos gemoed een gedachte had gewekt, die, haar tot nu toe vreemd, wel geschikt was haar het zoo lang met blijmoedige onderwor penheid gedragen gebrek als een den geest neerdrukkend, ja verlammend ongeluk te doen beschouwen. Lucile, had het potlood weder op genomen. Doch niet met de gewone snelheid verschenen de teekens, die voor haar de spraak vervingen, op het papier maar langzaam en aarze lend als kwamen ze uit het diepste harer ziel en had ze daarna nog TELEFOONNUMM E l i 10. fibonnements-flduerfentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden Omtrent één cadet van het 2e stu diejaar zal nader beslist worden. Voorwaardelijk. Salaris rijksveldwachters. Het vorige jaar werd het salaris van de rijksveldwachters verhoogd, en zou die verhooging ingaan met primo Januari 1910. Tot heden heb ben de rijksveldwachters die ver hooging nog niet gekregen ofschoon we reeds Juli schrijven. („Msb.") Klerken bij de rechterlijke macht. Door den bond van klerken, werk zaam bij de rechterlijke macht in Ne derland, is aan den minister van justitie het volgende telegram ge zonden De bond van klerken werkzaam bij de rechterlijke macht in Neder land, betuigt Uwe Excellentie zijnen innigen dank voor de talentvolle en energieke wijze waarmede Uwe Excellentie de justitieele wetsontwer pen heeft verdedigd, en wenscht voorts Uw Excellentie hartelijk geluk met de aanneming dier ontwerpen. Afschaffing van alcoholhoudende dranken. Zondag zijn de acht provinciale botoogingen gehouden, vanwege de Nederlandsche vereeniging tot af schaffing van alcoholhoudende dran ken. Te Delft waren uit meerdere plaat sen van Zuid Holland vereenigingen ter drankbestrijding, of politieke- of economische vakvereenigingen opge komen. Daar waren er uitBoskoop, Delft, Dordrecht, Gouda, Hillegom, Leiden, Middelharnis, Rotterdam en Vlaardingen. Te halfeen trok de lange stoet met muziek en ontplooide banieren door de stad, naar den Doelen. De heer K. ter Laan sprak over vakbeweging en geheelonthouding de heer J. H. Varenkamp beant woordde de vraag Waarom geheel onthouding de heer R. Casimir be pleitte: plaatselijk verbod. De bijeen komst was druk bezocht. Van de meeting te Arnhem wordt gemeld, dat zij, ondanks het on gunstige weer, goed geslaagd is. 25 geheel-onthoudersafdeelingen en tal van andere organisatiën uit de pro vincie namen er aan deel en een groot aantal vaandels werden in den stoet, die half drie in de Buitensociteit aan kwam, gedragen. Ook te Hengelo was de meeting druk bezocht, ook door belangstellen den van elders. Toen de eerste spreker op het terrein was begonnen maakte een zware regenbui het verblijf buiten onmogelijk, waarom men naar het vereenigingsgebouw van gebr. Stork Co. trok. zorgvuldig overwogen. Ik kan niet, aldus schreef zij, als anderen van mijn geslacht trach ten aan mijn toekomst een vorm te geven, want ik ben door mijn ge brek van de geheele wereld geschei den. Voor hen staan vele wegen open, voor mij daarentegen slechts een enkele. Ik ben daarom niet min der gelukkig. Met blijmoedig ver trouwen staar ik in de toekomst. Met weemoed en dankbaarheid denk ik aan het verleden. Ik vond trouwe vrienden die mij leidden en onder wezen en mijn geest trachtten te vormen. En ik hoop dat ze mij ook later niet zullen ontbreken. Doch laat ons niet spreken van toekom stige tijden, wanneer de harde nood zakelijkheid mij misschien dringt, mijn tegenwoordig beroep vaarwel te zeggen, waaraan ik mij met hart en ziel wijd en dat ik voor geen andere positie verruilen wil, omdat ik in de er in voorkomende werk zaamheden veel vergoeding vind voor een gebrek, dat misschien voor anderen smartelijker is dan voor mij zeiven. Toen zij dit geschreven had, las Te Veendam namen negen veree nigingen uit de provincie aan de betoo ging deel en woonden meer dan 1000 menschen deze meeting bij. Op een request, den 9en September 1909 door 825 onderofficieren der marine en van het korps mariniers aan den minister van marine inge diend, en waarin verzocht werd le. waar dit mogelijk is, behalve de soldij, aan alle gehuwden eene geldelijke vergoeding uit te betalen in plaats van de voeding; 2e. het toekennen van eene woningtoelage, gelijk aan die, welke door hunne ranggenooten bij de landmacht wordt genoten, en 3e. bij verloven ook aan ongehuwden de voeding te doen uitbetalen, is thans door den minis ter van marine het volgende ant woord gegeven. Wat betreft het sub 1 gedane verzoek zijn bij de Tweede Kamer voorstellen aanhangig gemaakt om aan de gehuwde onder-officieren met den rang van sergeant en hooger een voedingsgeld daags van 10.50 toe te kennen, met dien verstande dat zij, die de maaltijden in het ge zin kunnen gebruiken, het recht op scheepsvoeding verliezenhet sub 2 gedane verzoek is niet voor inwilli ging vatbaar; wat aangaat het sub 3 gedane verzoek, zijn reeds bepa lingen in den zin van het verzoek vastgesteld. Het steriliseeren van groenten en vruchten. Het is reeds enkele jaren geleden, dat het vraagstuk, hoe men groenten en vruchten op uitstekende wijze kan conserveeren, door den heer J. Weck te Oeflingen inBaden, is opgelost. Ook in ons land wordt Week's conservee- ringsmethode door menige huismoeder reeds toegepast. Zij is dan ook voor de huishouding van onschatbare waardede verschillende bezwaren der vroegere methodes bestaan bij haar nietmen heeft geen verlies van smaak, aroma en voedingswaar de, terwijl metaalvergiftigingen of ziekten tengevolge van onvolkomen sterilisatie zijn buitengesloten omdat a. alle deelen, welke met de spijzen in aanraking komen, van glas zijn, en b. de sluiting slechts zoolang ge handhaafd blijft, als het geconser veerde in uitmuntenden toestand is. Wij meenen juist nu nog eens op de mooie vinding van Week's glas- en conserveeringstoestel te moeten wijzen, omdat deze zomer zich door bijzondere vruchtbaarheid kenmerkt en dientengevolge in vele tuinen een overvloed is van groenten, (helaas niet van fruitwaarvan de zorgzame zij het nog eens snel na. Percy las het tegelijk met haar. Gewoonlijk zag zij het door haar geschrevene niet over, maar blikte in zijn gelaat, om een vriendelijke erkenning van haar vatbaarheid en een goedkeuring over haar wijze om zich uit te druk ken er op te ontdekken. Percy was pijnlijk aangedaan, dat zij dit nu niet deed, terwijl het ge schrevene hem van 't papier zoo koel tegenstaarde. Moest hij hare verklaring ten zijnen nadeele uitleg gen? Het gevoerde onderhoud be rouwde hem schier. En echter had hij slechts aan de teederste aandoe ningen toegegeven. Een geruimen tijd werd het on derhoud niet voortgezet. Nog altoos blozend, de hand op het papier alsof zij wachtte om weer een ant woord te geven, zag Lucile strak voor zich. Percy daarentegen, de voor hem zittende lieflijke gestalte als met de oogen schier verslindend, folterde zich met beelden, die hij meende naar het rijk der onmogelijk heden te moeten verwijzen. Hij be greep dat een langer voortgezet on derhoud gedwongen en misschien huisvrouw met voordeel gebruik kan maken, en voorts omdat de prijs der glazen belangrijk is verminderd, zelfs 20 pet. lager is dan verleden jaar. De Clercq's proefstation voor ste rilisatie te Bloemendaal, dat sedert jaren er op bedacht ls geweest Week's methode te volmaken, levert dit jaar het glas met een aanmerkelijke ver- belering, doordien het deksel vlak in plaats van bol gemaakt is. Hierdoor wordt een minder zorgvuldig aanslui ten der beugels en een loslaten daar door van het deksel voorkomen, mede ook omdat nu een beugelsluiting kon worden aangebracht, waarbij het dek sel op twee plaatsen, dus vaster en inniger, aandrukt. De sluiting is aldus volkomen en mislukking zoo goed als onmogelijk geworden. Het platte dek sel heeft nog dit voordeel, dat de glazen op elkaar gezet kunnen wor den en dan minder plaats innemen, waartoe ook bijdraagt het minder uitsteken (dan vroeger) van den bo venrand van het deksel. Dat de trech ters ter vulling der glazen thans van email zijn, voorkomt hel aantasten door zuren en dus het roesten. Dat een nieuwe steriliseerketel is ingevoerd voor 4 in plaats van zes glazen geeft niet alleen het beduidend gerief en voordeel, dat het water spoediger de gewenschte warm tegraad krijgt, maar maakt ook den prijs belangrijk lager. Deze en nog enkele kleine prakti sche verbeteringen, welke zijn aan gebracht, hebben zouden wij bijna zeggen Week's steriliseertocstel de volmaking nabij gebracht. 't Genot en profijt, welke Week's toestel in de huishouding geeft, is inderdaad onwaardeerbaar. Niets uit' den tuin behoeft verloren te gaan de huisvrouw, die haar groenten moet koopen, kan in den goedkoopen tijd daarvan profiteeren den geheeltn winter door zelfs kan zij kelder cn provisiekemer goed hebben voorzien zij heeft steeds conserven, als-in verschen staaf, voorhanden en de onverwachte komst van gasten behoeft haar dus ook geen zorg meer ie baren. Bij deze methode behouden de groenten en vruchten heur oorspron kelijke kleur, vorm en geur, hebben geen bijsmaak en zijn hygiënisch zuiver, 't Is voor de huisvrouw ook wat waard, dat hetgeen zij haar gasfen voorzet, er keurig uitziet. Haar huishouding wordt er ook door ver eenvoudigd, daar zij nu in denzelfden tijd meer voedsel kan bereiden. Nn ik dit schrijf 't is nog Juni heeft mijn zorgzame eega reeds een 25 tal wijdntons-flesschen van 1 en 11 'j L. inhoud gevuld met spinazie, postelein, raapstelen, rhabarber, peu- ien en aardbeienin den herfsttijd prijken ruim een lOOtal glazen met hun keurigen inhoud in den kelder grievend zou zijn. Ook besefte hij dat Lucile, indien zij alleen wenschte te wezen, om over het behandelde na te denken, hem geen wenk zou durven geven om haar ie verlaten. In de hoop, bij een volgend bezoek de hinderlijke indrukken uitgewischt te zien, ging hij zwijgend van achter haar stoel weg, 't geen voor Lucile het teeken was dat hij zich wilde verwijderen. Zij stond op, en met haren gewonen lieven glimlach legde zij hare hand in die van Percy. Om haar ontroering en opgewon denheid te verbergen, zag zij naar den ijverig naaienden John China man. Zij, de gevierde artiste, gewoon op het tooneel met naar de maat der muziek geregelde bewegingen alle mogelijke gewaarwordingen uit te drukken, was nu niet in staat de uitwerking van eenige woorden te verhelen. Verrukt en toch smartelijk aange daan merkte Percy dit op. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1