BUITENLAND. terwijl hij zijn jas aanhield en met zijn rug naar het licht ging zitten. Toen vroeg hij een broodje met kaas en een kop koffie, terwij! hij intus- schen schuw het oog gevestigd hield op de deur en sterk kleurde en af en toe kuchte, als een der aanwezi gen hem wat nauwkeuriger opnam. Hoewel de dochter des huizes reeds dadelijk argwaan tegen den vreemd- doenden bezoeker had opgevat, liet zij hiervan toch nog niets blijken aan haar vader, doch toen de ver dachte hevige onrust aan den dag legde bij het teekenen der nachtlijst meende de juffrouw den tijd gekomen,' om haar vader te waarschuwen en hem haar vermoedens mee te deelen. Op raad van haar vader ging de juffrouw dadelijk met de nachtlijst naar het politie-bureau, en binnen weinige oogenblikken was de politie ter plaatse aanwezig. Inmiddels had de verdachte zich naar zijn kamer begeven, na eerst nog om een stukje postpapier ge vraagd te hebben, daar hij, zooals hij zeide, nog een brief aan zijn vrouw moest schrijven. De politie ging dadelijk naar de slaapkamer van den verdachte en vroeg wie hij was. Weer gaf hij op Nobel te hee- ten, doch aangezien hij zich niet voldoende kon indentifieeren, gelastte de politie hem haar te volgen naar 't politie-bureau, alwaar hij gefouil leerd werd en op hem bevonden een portefeuille met, naar men zest f42.000 a f43000 aan bankpapier' cheques en gereed geld. Aangezien de politie zeer sober was met het verstrekken van inlichtingen, kunnen wij omtrent het verhoor weinig me- dedeelen. Naar het blad van terzijde ver nomen heeft moet de verdachte op het politiebureau door de mand ge vallen zijn toen hij niet voldoende kon verklaren, hoe hij aan zulk een leusachtige som gelds kwam. Vol gens onzen zegsman zou hij ver klaard hebben met f 177.000 uit Amsterdam te zijn gevlucht, waar onder f 107,000 aan bankpapier en contanten en f70.000 aan wissels en chéques. Aangezien er maar onge veer f 43.000 op hem werd bevonden, vroeg men hpm, waar de rest was gebleven. Na lang aarzelen moet hij toen verklaard hebben, het ergens onder Naarden te hebben verstopt Blijkbaar wist de politie, dat hij een geldtaschje bij zich gehad moest hebben. Reden waarom zij dan ook dadelijk het onderzoek heeft inge steld in het logement, waarin de verdachte had gemeend zijn intrek te moeten nemen. Eerst werd de ge lagkamer onderzocht, daarna de slaap kamer en ten slotte het bed, waarop hij had gedacht te gaan rusten. Alle moeiten bleken echter tevergeefs Het taschje is nog niet terecht, hoe wel de politie gisterenmorgen ook nog een nauwkeurig onderzoek heeft ingesteld. Vermoedelijk is dus het taschje verstopt onder Naarden, ter wijl, althans indien de verdachte de waarheid gesproken heeft, het voor de hand ligt, dat R. via Naarden de «is heeft gemaakt naar Utrecht Gisterenmorgen is bek!, weer aan «en scherp verhoor onderworpen, terwijl hij later op transport gesteld is naar Amsterdam. De kassiersfirma Tilan us te Tiel is gefailileerd. Het passief bedraagt vermoedelijk f130000. De brandkast bevatte f 45 aan contanten. Vele personen zijn bij de catestrophe be trokken. Tot de getroffenen behooren de verzekerden van „de Voorzorg" een fonds bij overlijden waarvan een der leden van de gefailleerde firma directeur was. Gisternamiddag heeft te Sneek een vrouw een 33-jarigen man met wien zij leefde, in een twist met een aardappelmesje doodgestoken. De steek trof het hart, zoodat de dood bijna onmiddellijk intrad. Verspreid is het signalement van den in den nacht van 26 op 27 Juni 1910 uit het krankzinnigenge sticht Duin en Bosch te Castricum ontvluchten Willem Johannes Roos. Hij is 28 jaar oud, lang 1.80 M., breed gebouwd, kort geknipt blond haar, vóór golvend en op het voor hoofd in een puntüitloopend, oogen blauw, zware op den neusrug ineen- loopende wenkbrauwen, gelaat licht gebruind en tamelijk schraal, ooren groot met weinig rand, gekleed met blauw colbert pak, rijgschoenen met verlakte neuzen, grijs groengestreepte platte stoffen pet, hemd met 5 smalle blauwe strepen, keperen onderbroek met een smalle blauwe streep, bruine wollen sokken. Hij nam, zooals men weet, mede 5 bankbiljetten van f 10 en 2 rijksdaalders, een ongemerkt zwart gelakt rijwiel met nikkelen stuur en zwarte velgen, voorband Michelin, achterband Michelin, ach terband Bakker, donkergroene hand vatten, freewheel en terugtraprem zadel taschje stuk. Tpr §e|egenheid van de kermis, had Donderdagmorgen te Eychelsho- ven, bij Heerlen een vreeselijke vecht partij plaats. Een twaalftal Duitsche mijnwerkers, die geheel den nacht hadden „doorgepooid", begaven zich na het sluitingsuur in het dorp naar een even over de grens gelegen café, waar zij een verschrikkelijke herrie maakten. De buurman van den caféhouder werd kwaad, sprong uit zijn bed en holde naar beneden. Op zijn vraag ot zij een einde aan het lawaai wilden maken, werd hem met een geweldigen messteek beantwoord, die hem ter plaatse deed neerzakken. Hij was op slag dood. Toen ontstond een vree selijke vechtpartij onder de mijnwer kers zelve. Er werden messen getrok ken, er werd gevloekt en geschoten met revolvers. Twee hunner werden levensgevaarlijk gewond. Verschillen de anderen liepen ernstige verwon dingen op. Op den grond lag een groote bloedplas. Eenige uren later werden twee der vermoedelijke daders van den moord aangehouden en door zekeren B voerman te Eychelshoven, met een' rijtuig ter plaatse gebracht. Maar het mooiste kwam nog. Juist aan de Duitsche grens geko men, weigerde B. met paard en rijtuig verder te rijden. Het mocht niet hel pen of de Hollandsche of Duitsche politie hem al bedreigden en uitschol den met de zweep hield hij de be dreigers op een afstand. Het geval was, dat B. nog een half jaar gevangenisstraf in Duitschland te goed had en hij waagde zich niet aan aanhouding. Een 7jarig meisje te Peij (L.), kwam Dinsdagnamiddag in een on bewaakt oogenblik in aanraking met vuur, waardoor haar kleeren vlam vattenin vlammen gehuld liep het kind de straat op, een paar buur vrouwen snelden toe, wie het gelukte het brandend kind de kleederen uit te trekken en met water te helpen. De spoedige hulp mocht echter niet baten, het kind overleed nog den zelfden nacht aan de bekomen brand wonden Wonderlijk is dat het meisje van haar jongste jeugd af stom was, in haar doodangst om moeder, oom en buren riep. In de Kon. Ben- zinefabriek te Charlois zijn gistermid dag bij het schoonmaken van een benzinetank vier werklieden door benzinedampen bewusteloos geraakt. Een hunner is gestiktde anderen zijn bijgebracht. Een treurig on- geval overkwam een man terwijl deze van Geidrop kwam met de fiets, en ongelukkigerwijze kwam te vallen Ernstig gewond werd hij per as huis waarts gebracht. De man is aan de gevolgen overleden. Donderdag avond werd op een akker in het Kutgaar, te Roosendaal, het lijk ge vonden van een vrouw. Paardensporen in de nabijheid wezen er op, dat hier een ongeluk had plaats gegerepen hoewel het lijk der vrouw geen sporen van geweld vertoonde. Te Dord recht is gisteren bij het spelen een yjarige jongen in de Kuiperhaven te water geraakt en verdronken. sedert Woensdagmiddag wordt te Scheveningen een jongetje vermist, wonende Amsterdamschestraat, leer ling van de school der Ger. gemeente in de Heemraadstraat. Kinderen heb ben verteld, hem dien middag met een heer te hebben zien loopen. Daarop is de politie in den arm ge nomen die de kinderen, twee meisjes, heeft verhoord en een politiehond aan eenige voorwerpen, welke het kind in school het laatst in handen heeft gehad, een griftenkoker enz., heeft aten ruiken. Zoodra de hond „lucht" kreeg begaf hij zich op weg naar het Kanaal, bleef daar staan blaffen en sprong in het water. Men is toen op het punt aan het dreggen gegaan, maar tot nog toe zonder resultaat. Een 21 jarige man had gistermid dag het ongeluk van de in aanbouw zijnde wasdoekfabriek te Zwolle te vallen. Hevig bloedend werd de jonge man naar het Sophia-ziekenhuis over gebracht. De ongelukkige is kort daarna overleden. - Te Stampersgat is een 7 jarig knaapje al spelende in de rivier de Mark geraakt en verdron- k'-~ ^ver 1,61 droeve ongeluk dat nabij Meppel is voorgekomen, kan nog worden gemeld, dat de beide meisjes nog té 10 uur op den straat weg naar De Wijk zijn gezien. Zij werden des namiddags levenloos op gehaald uit de Hoogeveensche vaart, nabij de stoomtimmerfabriek, en niet ver van de plaats waar zij gewandeld hadden. Hoe zij te water zijn geraakt is onbekend.Donderdagavond deed een student uit Leiden, te Overveen een rit te paard. Dit viel en de be rijder werd afgeworpen bij het op springen van het paard kreeg hij een trap tegen de kaak, zoodat het aan gezicht ernstig werd gewond. Door den val brak de berijder een been boven den enkel en werd de linkerarm ontwricht. Nadat in een naburig huis hulp was geboden, :s hij naar het Diaconessenhuis ie Haarlem vervoerd. Te Wanswerd viel een ruim 3 jarig kindje in de gracht. Hoewel de kleine dadelijk opgehaald werd, bleken toch de levensgeesten reeds geweken te zijn. Aangaande de havenbeweging te Antwerpen meldt het „H. v. A." Gedurende de maand Juni 191U werd onze haven bezocht door 571 schepen, metende te zamen 1,064,367 ton tegen 537 schepen, metende samen 992,594 ton, in Juni 1909, zijnde dus voor 1910 een vermeerde ring van 34 schepen en een ver meerdering van 71,773 ton. Voor de 6 maanden van het jaar bedroeg de totale beweging 3364 schepen, metende 6,268,559 ton, tegen 5173 schepen, metende 5,öbö,yö/ ton in 1909, zijnde in vergelijking met verleden jaar eene vermeerde ring van 191 schepen en 399,572 ton. Voor eenige maanden is in Neurenberg een politieverordening in werking getreden, waarbij het ver boden is kleeren op wegen, straten en pleinen te laten slepen en daardoor stof op te jagen. Voorts is het ver boden in ambtelijke gebouwen, schouwburgen, concertzalen, c<de~ chantants, koffiehuizen, markthallen en verkoopplaatsen van voedings- en genotmiddelen op den grond te spuwen. De houders van de-genoemde gelegenheden zijn verplicht in vol doenden getale behoorlijk en gemak kelijk toegankelijke spuwbakken te plaatsen, die schoongemaakt moeten worden, als het noodig is en biljetten aan te plakken, waarop het verbod om te spuwen is aangegeven. Tegen de sinds jaren toegepaste „schoonheidskiffen" door onderhuid- sche inspuitingen en dergelijken is in het Dermatologisch Genootschap te Parijs ernstig gewaarschuwd door dr. Thivierge en dr. Weissenbach. Zij vertoonden daar als afschrikkend voordeeld een jonge vrouw van 25 jaren, die zich een jaar geleden onderwierp aan de behandeling van een „schoonheidsdokter", die haar neus, voorhoofd en 'wangen schooner zou maken, en wier gelaat nu afzich telijk misvormd is. Waar de inspuitingen zijn gedaan, ziet men roode puisten of gezwollen plekken. Haar neus en oogleden zijn dik opgezwollen kortom, de natuur wier werk zij wilde verbeteren, heeft zich jammerlijk op haar gewrokken. Dr. Pautrier deelde voorts nog drie voorbeelden mede van dergelijke slachtofiers die zijn hulp hadden inge roepen, maar die hij niet genezen kon. Het ongeluk met de „D e u t s c h 1 a n d". Donderdag morgen vroeg is men begonnen met het verpakken van het materiaal van het verongelukte luchtschip, dat naar Friedrichshafen zal worden terugge bracht. De voornaamste bestand- deelen, zooals de machinerie, de in strumenten enz. zijn volkomen intact aebleven. De thans te Friedrichshafen figgende ,.Z. 3" die naar Weenen zou gaan, moet nu voor den passa- giersdienst worden ingericht inplaats van de „Deutschland". Liabeuf onthoofd. Liabeuf is dan toch onthoofd, nadat velen tot op het laatste oogenblik gedacht hadden, dat hij nog begena digd zou worden. Zooals men zich herinnert, heeft hij zich indertijd op de politie willen wreken, omdat zij hem, schijnbaar ten onrechte, als souteneur in hechtenis heeft willen nemen. Zijn lot heeft de belangstelling van vele lagen uit de bevolking gewekt. Meer dan 7000 handteekeningen on der het verzoekschrift tot gratie kon zijn verdediger Maandag aan den president der republiek overgeven. Het gerucht verspreidde zich echter, dat Fallières na een conferentie met Briand het verzoek had afgewezen en Liaubeuf eergisterenmorgen vroeg zou worden geguillotineerd. Talrijke nieuwsgierigen wachtten dan ook den geheelen nacht voor de Prison de la Santé en voor de loods, in de rue de la Folie Regdault, waar de guillotine wordt bewaard. Toch heeft de terechtstelling toen niet plaats gevonden, men beweerde, om dat Emile Loubet en Anatole France nog ten gunste van de veroordeelde tusschenbeide komen. Anderen zeiden, dat de guillotine uit Algiers zou ontboden zijn om de terechtstelling in de gevangenis zelve te doen plaats vinden. De terechtstelling, die gisteren morgen tegen zonsopgang plaats had, heeft aanleiding gegeven tot heftige protcstbctoogingen er. bloedige bot singen lusschen politie en manifes- tanten Nooit, sedert de terdoodbrenging van Vaillant, die op 9 December 1903 een bom slingerde in de Kamer, waren voor een executie zoo uitge- breide veiligheidsmaatregelen geno men als nu. De kar, die de guillotine naar de plek der terechtstelling moest ver voeren, was omstuwd door cavalerie. Naar alle richtingen was het execu tieplein op een afstand van een kilometer afgezet door sterke afdee- lingen politie, die niemand doorlieten, die niet voorzien was van een spe ciale „coupe-file", die door de po litie des avonds laat was uitgereikt. Over heel den weg waren guillo- tinekar, politie en troepen omringd door een massa protest-betoogers. Er werd geroepen „Moordenaars ter wijl de sabelhouwen en cavalene- charges beantwoord werden met revolverschoten en het werpen met steenen. Een groot aantal betoogers, waaronder vrouwen, werd gewond, en talrijke arrestaties hadden plaats. Ook vele politielui werden geha vend. De manifestaties en botsingen duurden voort tot na de executie, die om drie uur 48 minuten plaats had. Liabeuf die, gelijk bekend is, ge weigerd had om gratie te vragen, be toonde tot het laatste oogenblik grooten moed. Toen hij wakker gemaakt was, en men hem overeenkomstig het voor schrift gevraagd had of hij ook nog onthullingen had te doen, antwoordde hij alleen dit: „ik ben de eerste maal onschuldig veroordeeld, en ben nimmer souteneur geweest." Hij wees verder vriendelijk, maar beslist den bijstand der geestelijken af met de opmerking, dat hij dank baar was voor de aangeboden gees telijke hulp, maar dat hij niets te biechten had en den dood niet vreesde. Liabeuf had nog een kort onder houd met zijn advocaat, die hem het portret van zijn moeder overhandigde, dat de terdoodveroordeelde kuste. Liabeuf was zeer kalm. Hij vroeg om papier en inkt en schreef een paar regels aai. zijn moeder. Daarop sprak hij zijn van ontroering beven- den advocaat eenige troostwoorden toe en weigerde het glas sterken drank, dat hem werd aangeboden, maar at een tablet chocolade op, dat hem door zijn advocaat op zijn verzoek was meegebracht. In het gezicht van de guillotine, waarheen hij van de binnenplaats der gevangenis per beulswagen ver voerd was, wierp de veroordeelde de borst vooruit, richtte het hoofd op en riep met daverende stem, die honderden meters ver verneembaar was in de angstige omringende laat ste stilte „Op dit oogenblik herhaal ik, dat mijn eerste veroordeeling als souteneur een ongerechtigheid was. Nooit ben ik een souteneur geweest. Tot de beulsknechten, die hem aan grijpen, roept hij„Lafaards een kreet, dien hij met doordringende stem herhaalt, als zijn hoofd reeds in de guiilotinabril geklemd zit. Als het mes valt klinkt de onmetelijke kreet van de manifestanten: „Moordenaars!' De minister van marine is in de Fransche Kamer geïnterpelleerd over den tragischen ondergang der „Plu- viose". Uit den aard der zaak had de bewindsman niet veel nieuws te vertellen. Natuurlijk zullen alle moge lijke maatregelen getroffen worden om in alle stations van onderzeebooten de noodige hulpmiddelen bij de hand te hebben. J Wij zijn doende, aldus de admiraal Boué de Lapeyrère, in de nieuwe onderzeebooten aan den voor- en achtersteven cabines in te richten, waarheen de matrozen bij ongeluk kunnen vluchten en die van een 15 dagen voldoenden mondvoorraad voorzien zullen zijn. Men moet zich echter voor al te hoog gespannen verwachtingen hoeden. Naarmate de afmetingen grooter zijn /al het steeds moeilijker blijken de gezonken booten te lichten. De kok Triarte, de eenige over levende van het Spaansche stoom schip „Febrero", dat op de reis van Bilbao naar Newport verging, verhaalt dat alles goed ging tot Maandagavond halfelf, toen de zee ruw werd en een zware mist opzette. Hij lag te kooi en ontwaakte doordat het schip hevig stootte. Slechts ge deeltelijk gekleed snelde hij naar het dek en zag dat het schip reeds diep in het water lag en snel zonk. Onder de bemanning was een paniek uit gebroken en de kapitein was niet bij machte de orde te handhaven. Triarte sprong zonder zich te be denken overboord, en vanaf het oogen blik dat hij in 't water lag zag hij niets meer van het schip. Een kwartier ongeveer later werd hij door een drij vend stuk wrakhout getroffen, waaraan hij zich vastklampte en waarmee hij ten laatste aan strand dreef in de kleine baai te Mill. Ofschoon geheel uitgeput van ver moeidheid was hij toch ongekwetst en na een langen rusttijd op het strand had hij krachten genoeg verzameld om de klippen te beklimmen en zoo hei hooger gelegen land te bereiken. Geen sterveling ontmoette hij. Uren wandelde hij eenzaam en verlaten door de velden tot hij eindelijk een boer tegenkwam, die hem medenam naar zijn boerderij en van voedsel en kleeding voorzag. Van de boerderij, waar niemand hem kon verstaan, zette hij zijn een zamen tocht voort naar Penzance, waar hij Dinsdagavond aankwam. Hongerig en eenzaam en zonder kennis van de taal vond hij ook hier eerst geen onderdak, zoodat hij naar het open veld terugkeerde en den nacht onder den blooten hemel door bracht. Woensdagavond vond hij eindelijk menschen die hem konden verstaan en naar het Spaansche consulaat te Penzance brachten. De „Febrero" was 1863 ton groot en werd in 1898 gebouwd. De be manning bestond uit 23 koppen en er waren 4 passagiers aan boord, zoodat bij deze ramp 26 menschen het leven verloren. De kapitein van dé „Febrero" kreeg kort geleden nog een belooning voor het redden der bemanning van een aan de Italiaansche kusi verongelukt schip. Rooken en hygiëne.— Algemeen is men van meening, dat het rooken van tabak, evenals het dragen van corsetten door de vrou wen, geheel in strijd is met de hy giëne, en dat ieder die rookt, zich die gewoonte alleen uit zucht tot navolging eigen heeft gemaakt. Nu is evenwel door een bekend hygiënist, dr. Tassinari te Rome, aangetoond, dat het rooken van tabak een niet geringe hygiënische waarde heeft. Tabaksrook namelijk is een krachtig ontsmettingsmiddel, waardoor het als een voorbehoedmiddel tegen een aantal ziekten kan worden beschouwd. Ook dr. Miller van New-York en dr. Vassili van Napels zijn van mee ning, dat tabaksrook de ontwikkeling van ziektekiemen tegengaat. Een groot aantal onderzoekingen werd door dr. Tassinari uitgevoerd, omtrent den invloed van tabaksrook op de kie men van cholera, longontsteking enz. Te dien einde bedekte hij het in wendige van een paar bollen met een laag gelatine, die de kiemen van genoemde ziekten bevattedaarop werd in de ruimte gedurende 20 a 30 minuten tabaksrook ingevoerd. Toen werd geconstateerd, dat de ba cillen der Aziatische cholera en der longontsteking geheel vernietigd wa ren, welke soort van tabak men ook voor dit doel aanwendde. De gelatine werd door den tabaksrook volmaakt gesteriliseerd, terwijl er nauwelijks eenige uitwerking te bespeuren was op de typhus-bacillen. Men zou te veel verwachten door aan te nemen, dat de tabaksrook kiemen vernietigt, die reeds in het organisme zijn opgenomen maar toch zal het iederen rooker welkom zijn, te vernemen, dat het rooken als een voorbehoedmiddel te beschouwen is tegen eenige der meest geduchte besmettelijke ziekten. Intusschen is het ook verstandig, hierbij te beden ken, dat onmatig rooken tot niet minder geduchte verschijnselen van nicotine-vergiftiging kan leiden. ENGELAND. Lloyd George heef onder heel wat minder opwindende omstandigheden dan de vorige maai, maar niettemin onder groote belang stelling zijn nieuwe begrooting die voor het reeds aangevangen dienstjaar 1910/11 ingediend. De inkomsten gaven gunstige vooruitzichten, al wa ren de uitgaven toegenomen, deze waren voornamelijk voor de vloot, en hij hoopte, dat het volgende jaar het Duitsche programma zou afnemen, waardoor dan ook de Britsche uitga ven voor de vloot minder zouden zijn en hij sociale hervormingen kon be loven. De unionistische pers is natuurlijk niet te spreken over deze voorgespie gelde vermindering van de uitgaven voor de verdediging van het rijk. Zoo schrijft de „Standard" o. a.„De mi nisters weten echter, dat verre van een vermindering het volgende en het daarop volgende jaar de uitgaven voor de nationale verdediging steeds moe tèn toenemen. Als zij dit feit niet onder de oogen willen zien, zullen zij on aangenaam worden wakkergeschud door een van die panieken, waarmede

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 6