T weede Had. 4 Juli. Maandag No. 154 48e Jaarg-ang. 1910. Gemeentebestuur. 'binnWland.'" Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-flduertentiën op zeer uoordeeiige uooru/aarden HINDERWET. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Vlissingeit Geziende artt.6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis dat bij hen is ingekomen een ver zoek van W. P. VAN DEN ABEELE aldaar, om vergunning tot het oprich ten en in werking brengen van een zagerij, gedreven door eenen zuiggas motor in het perceel kadastraal be kend gemeente Vlissingen, sectie B, no. 902, plaatselijk gemerkt Singelweg no. 29; dat dit verzoek met de bijlagen gedurende veertien dagen, te beginnen met Vrijdag den 1 Juli 1910 op de gemeente-secretarie ter visie zal ge legd worden en dat den 15 Juli 1910 ten raadhuize, des namiddags ten 2 ure, gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn ver schenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten niet tot be roep gerechtigd zijn, terwijl geduren de drie dagen voor dat tijdstip, ter gemeente-secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan genomen worden. Vlissingen, den 1 Juli 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. De Koningin naar Brussel. Het „Handelsblad van Antwerpen" schrijft: Uit de verklaringen door Nederlandsche ministers afgelegd mag bepaald worden afgeleid, dat het bezoek van Koningin Wilhel- mina aan Brussel, als een vastgesteld feit moet worden aangezien. De datum van dit bezoek zal worden bepaald tijdens het verblijf van koning Albert en koningin Eli sabeth in Holland, op 5 September. Misschien wel zal dit bezoek nog kunnen plaats grijpen in den loop van September of October, zoo niet zal het verdaagd worden tot de lente van 1911. Rechterlijke ontwerpen. De Eerste Kamer heeft gisteren middag de drie rechterlijke ontwer pen aangenomen, het eerste ontwerp met 34 tegen lOstemmen, het tweede met 34 tegen 9 en het derde zonder stemming. Tweede Kamerverkiezing. De afgevaardigde van Rotterdam V, de heer mr. A. de Jong, die be noemd is tot wethouder der gemeente Rotterdam, zal als lid der Tweede Kamer aftreden, zoodat er binnen kort een nieuwe Kamerverkiezing in dat district zal moeten plaats hebben. Prinses von Wied. f Op het adres van rouwbeklag, door de Tweede Kamer aan de Koningin aangeboden wegens het overlijden van Prinses von Wied, heeft de voor zitter der Kamer van den directeur van het Kabinet der Koningin een schrijven ontvangen van den volgen den inhoud Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, heb ik de eer U Hoog Edel Gestrenge te ver zoeken, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal Harer Majesteits dank te willen overbrengen voor Haar, bij uw schrijven van 24 Juni 1910, overgelegd adres van rouwbe klag en betoonde deelneming bij het overlijden van Hare Koninklijke Hoogheid Mevrouw de Prinses-We duwe von Wied, geboren Prinses der Nederlanden. Bond voor Staatspensionneering. De Nederlandsche Bond voor Staatspensionneering houdt zijn tiende algemeene vergadering te Utrecht op Dinsdag 5 Juli a. s. Volksweerbaarheid. De vereeeniging „Volksweerbaar heid" hield gisteren teAmsierdam haar zesde algemeene vergadering, onder voorzitterschap van prof. dr. G. Kaif. Deze opende de bijeenkomst met een rede, waarin hij er op wees, dat de zesde algemeene vergadering een bij zonder gewicht krijgt door het feit van het tienjarig bestaan der vereeniging. De voorzitter bracht hulde aan de nagedachtenis van generaal Seyffardt, den stichter der vereeniging. Staande hoorde de vergadering deze woorden aan. De gebeurtenissen van het afgeloo- jaar nagaande, herinnerde de voor zitter aan het tienjarig bestaan an menige afdeeling. Dat de volksweerbaarheidgedachte thans zeer krachtig wortel heeft ge schoten dat zoo vele mannen uit allerlei kringen van ons volk die jonge planten bewaken en verzorgen, is een teeken, dat in ons volk ook in dat opzicht een nieuw leven is ontwaakt. Generaal B. E. Verspyck bracht, onder daverend applaus, hulde aan den voorzitter voor wat deze voor de Vereeniging heeft verricht. De reeds in „Allen Weerbaar" gepubliceerde verslagen van secretaris, penningmeester werden goedgekeurd. Het aantal leden, dat in 1908 bedroeg 11,198, was in 1910 geklommen tot 11.295. De ontvangsten bedroe gen in 1909 f 10,404.31 V2 en de uit gaven f9658.3772, zoodat er een batig saldo is van f 745.91. Het kapi taal was op 31 Dec. 1909 groot f 2813.29; het reservefonds voor „Al len Weerbaar" bleef f 1708.25, zoodat het vermogen der vereeniging op 31 Dec. 1909 f 4521.54 beliep. Hierna waren aan de orde de voor stellen der afdeelingen: lo. van de afdeeling Gouda, lui dende Het hoofdbestuur trachte een vormigheid te brengen in de oefe ningen, der Weerbaarheidsonderaf- deelingen, zoodat de leden op 19- jarigen leeftijd zoodanig lichamelijk geoefend zijn, dat zij hiervan bij hun indiensttreding voordeelen kun nen genieten. De afdeeling Amsterdam stelde voor, de woorden van af „zoodat de leden" te doen vervallen, en een commissie te benoemen, om de mo gelijkheid te onderzoeken, in welke commissie eenige der veie belang stellende officieren van het leger moeten worden benoemd. Met eenige redactiewijziging werd het voorstel-Gouda, zooals het was geamendeerd door Amsterdam, aan genomen. Ingekomen was een schrij ven namens Prins Hendrik, met dankbetuiging voor de toezending- van het feestnummer van Allen Weer baar, terwijl een telegram van geluk- wensch bij gelegenheid van het tien jarig bestaan was ontvangen van het bestuur der vereeniging „Onze Vloot", afd. Amsterdam. Aangenomen werd steun te verlee- nen aan de afd. Hoek van Holland, tot het uitbreiden van de schietbaan, zoodat er minstens vijf schrijven kun nen worden geplaatst. Aangenomen werd een voorstel-Gouda, om door het hoofdbestuur aan den minister te doen verzoeken om de garnizoens commandanten te machtigen het ge bruik van de schietterreinen aan de afdeelingen van V. W. toe te staan. Aangenomen werd voorts met 164 tegen 115 stemmen en 40 blanco een voorstel van Vlissingen, om de me dailles der vereeniging te veranderen daar de tegenwoordige vorm niet aan de eischen der sierlijkheid voldoet. Goedgekeurd werd het praeadvies van het hoofdbestuur, waarin werd gezegd, dat in hoeverre het door Wolphaartsdijk voorgestelde wensche- lijk is te achten, eerst zal kunnen worden beoordeeld, als er een va cature moet worden aangevuld. Een voorstel van Wolphaartsdijk, tot herziening van de regeling van het stemrecht, kwam hierna in be handeling en werd met eenige wijzi ging, overeenkomstig het praedvies van het hoofdbestuur, aangenomen. In plaats van voor elke 20 leden zullen de afdeelingen thans voor iedere 5 leden één stem uitbrengen. Een ander voorstel van dezelfde afdeeling luiddeDe alg. vergadering, gelet op de omstandigheid, dat som mige scbietvereenigingen, onderaf- afdeelingen van V. W., moeilijkheden ondervinden, omdat de leden geen persoonlijke verbintenis hebben aan gegaan bij oorlogsgevaar; draagt het hoofdbestuur op te onderzoeken wat de bedoeling in deze van het Rijk kan zijn." Het hoofdbestuur verklaarde zich bereid te dier zake "met den minister van oorlog in overleg te treden. Het voorstel werd aangenomen. Vervolgens werd besloten met 305 tegen 12 stemmen, tot het instellen van een algemeen insigne, en de medaille-commissie ook in deze dili gent verklaard. Aanbevolen werd door liet hoofdbestuur het bestaande insig ne van Amsterdam als algemeen on- derscheidingsteeken aan te nemen. Rijkspostspaarbank. De directeur der Rijkspostspaar bank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Juli en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebij schrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omsla gen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der posterijen ver krijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvang. De wacht op de Brusselsche tentoonstelling. Maandag a.s. wordt het detache ment militairen van het Nederland sche leger dat bij de Holl. afd. op de Brusselsche tentoonstelling bewa kingsdienst verricht met 10 man ver sterkt, te weten met 2 manschappen van het corps rijdende artillerie2 van het 3e regiment huzaren 2 van de regimenten veldartillerie4 van het regiment grenadiers en jagers (2 grenaniers en 2 jagers). Het detachement vertrekt Maandag a.s. naar Brussel onder geleide van een wachtmeester van het eskadron ordonnancen. Vlissingen, 2 Juli. Grand Hotel. Gisterenavond werd de rij der da- gelijksche concerten geopend door de dameskapel, onder directie van me vrouw Rudolfine Roll—Osenegg. De kapel bestaat uit een tiental dames, die op hare respectieve in strumenten alle bijzonder goed thuis zijn, zoodat heel wat kracht kan wor den ontwikkeld én na de kennisma king al kan worden getuigd, dat het eerste optreden een zeer goeden in druk heeft gemaakt. De kapel staat onder leiding van eene directrice, wier kordaatheid in optreden en dien tengevolge betrouwbare zekerheid in uitvoering, de uitwerking niet mist, zoodat al wat hier musiceert een en al opgaat in de nummers, die wor den uitgevoerd flinkheid en dege lijkheid zijn in 'toog springende kenmerken van deze kapel en de muziek is lang niet van inferieure kwaliteit; Het program van gisteren avond, plus de extra nummers, zijn daarvoor een waarborgzoo waren 0. a. gisterenavond Mendelssohn, Of fenbach, Mozart, Weber, Wagner en Liszt aan het woord. De uitvoering van diens „Rhapso- die II", ofschoon niet den indruk makend als bi] eene uitvoering met koper, was toch meer dan voldoende om met gerustheid te constateeren, dat de kapel uit zeer goede elemen ten bestaat en van haar menig mooi program zal kunnen verwacht wor den, zoodat ook menig aangenaam uurtje op het Grand Hotel zal kun nen worden gesleten. Eene opmerking, waaraan wel zal kunnen worden voldaan en tenge volge waarvan de uitvoering in waarde zal winnen, diene hier ter wille ook van de bezoekers, te wor den gemaakt. Door de groote zeker heid, waarmede de dames hare in strumenten beheerschen komen de verschill :nde nuanceeringen goed tot haar recht en ontbreekt aan de forto's de vereischte kracht niet; zonder eenig slagwerk zou reeds de uitvoe ring van verschillende nummers vol doende zijn. Een meer bescheiden optreden van al wat tot de rubriek slagwerk behoort zij daarom ten zeerste aanbevolen er wordt waarlijk soms te veel leven gemaakt en een slot als van de fantasie „Die ver- kaufte Braut" is eenvoudig onver staanbaar en dus ook ongenietbaar iedere uitvoering zal b'ij rustiger op treden er slechts bij winnen. Een mooi zangnummer met begeleiding, zooals er gisteravond een werd ge geven, is eene aangename en op- trisschende afwisseling. Z. K. H. Prins Hendrik heeft het hem aangeboden beschermheerschap van de stoomvaartmaatschappij „Zee land" aanvaard. De kapel „Zeelandia", onder direc tie van den heer H. M. Huibregtsen geeft morgenavond een concert in het Strandhotel van den heer Schröder. Het programma is als volgt samen gesteld „Roosevelt", marche Americaine, T. Barregas; „Valse des Fleurs", H. Holz- haus„Grand potpourri Internatio naal", Samethini„Nachtigals Früh- lingsjubel", solo voor picollo, Otto Opel; „Kind du kannst tanzen", vals uit „Die geschiedene Frau", Leo Fall „TheCharlestown parade", G. Dison Bonne Année", gavotte, A. F. Abreu Ouverture „Martha", Fr. von Flotow „Abend Sterne", conzert walzer, J0I1. Lanner; „The Gondelier", (intermezzo) W. C. Powell. In de week van 25 Juni tot en met 1 Juli werden 374 zeebaden genomen, waarvan 241 door heeren en 133 door dames. De temperatuur van het water was 59 tot 61 graden. Het weer was zeer ongunstig voortdurend wind, afgewisseld door regenbuien welke voor een badplaats al zeer ongewenschte factoren zijn. Blijkens achterstaande advertentie zal er in het Badpaviljoen van den heer J. G. Meijer op Dinsdag 12 Juli e.k. eene bijeenkomst plaats hebben van de Vereeniging voor Vrouwenkies recht. In den tegenwoordigen tijd kunnen we bijna geen courant meer in de handen krijgen, of het vrouwenkies- rechtvraagstuk wordt op de een of andere wijze besproken: 15 Juni, de propaganda der Vereeniging, de reuzenbetooging in Londen, en nu weer de zomervergadering, die dit jaar te Middelburg gehouden zal worden. Het hoofdbestuur heeft ge meend, de gelegenheid te moeten waarnemen, om Zeeland wat beter op de hoogte te brengen met het doel der Vereeniging. Een tiental dames, meest leden van het hoofdbestuur, zullen daarom door geheel Zeeland een propagandatocht ondernemen en het beloven belang wekkende samenkomsten te zijn, als men de namen hoort der vrouwen, die zich daar zullen laten hooren. Wie, die freule S. Wichers dezen winter hare met bezieling voorgedra gen liederen hoorde zeggen, zou willen thuisblijven, nu men weer in de gelegenheid komt, haar te hooren? En zij komt niet alleen. Dr. Jacobs, mej. M. Kramers, mevr. Clifford Kocq van Breugel, mej. Verwey Mejan, mevr. KehrerStuart, mej. Gioot en anderen, zij allen zullen zich op de verschillende plaatsen, die men wil aandoen, laten hooien. Ook Vlissingen zal bezocht worden en velen zullen zich zeker opmaken naar eene vergadering, zooals men niet dikwijls in de gelegenheid is, er eene bij te wonen. In de „Stct." no. 152 is opgenomen het bevolkingscijfer van iedere ge meente in de provincie Zeeland op 1 Januari 1910. Deze cijfers zijn genomen uit de opgaven der gemeenten en staan in geen verband met de uitkomsten der op 31 Decemberl909gehouden volks telling. De provincie Zeeland telde 116,144 mannen en 117,334 vrouwen, totaal 233,478. Middelburg 9190 m. en 10,393 vr., totaal 19,583, Vlissingen 10,602 m. en 10,898 vr. totaal 21,500. De Russische driemastschoener „Capella", kapitein Krog, is den 4 Juni te Demeinara uitgeklaard met bestemming voor Middelburg. Gedurende de maand Juni werden aan het centraal telefoonbureau alhier 22202 aansluitingen tot stand gebracht. De katholieke wacht van de 6e wijk te Antwerpen zal op Zondag 7 Augustus een plezierreis naar hier maken, aan boord van de salonboot „Wilford VI". Tijdens de heenreis zal aan boord worden opgevoerd „de moord van Nijlen". Bij aankomst alhier zullen de rei zigers zich, voorafgegaan door een muziekkorps, naar het strand begeven. Aan den heer A. Pierens alhier is, tegen den prijs van f2.47 per H.L. de leverantie van aardappelen opge dragen gedurende het tijdvak 16 juli —31 October 1910. Door de 3e compagnie wielrijders zal van 6 tot en met 11 Juli a. s. ter sterkte van 2 officieren en plm. 80 onderofficieren en minderen, oefenin gen worden gehouden op Zuid-Be veland en Walcheren en komt gedu rende dien tijd in onderhoud bij het 2e bat. te Middelburg. KERK- EN SCHOOLKIEKJES. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nuenen c. a. (toezegging) de heer B. de Ligt, cand. te Middelburg. Omtrent de arrestatie van den voortvluchtigen banklooper, F. j. A. B., verneemt de „Tel." van zijn Utrechtschen correspondent nog, dat, dank zij de activiteit der Amster- damsche en der Utrechtsche politie, reeds eergistermiddag in de verschil lende hotels en logementen aldaar het signalement van B. was verspreid, zoo ook in het burgerlogement van den heer J. H. Rietveld, aan de Voor straat. Omstreeks half kwam daar iemand binnen, die door zijn zonderlinge en zenuwachtige handelingen dadelijk de aandacht op zich vestigde van de dochter van den logementhouder, die reeds van het signalement op de hoogte was. De onbekende, die voor gaf Nobel te heeten, en handelsrei ziger van beroep te zijn, zeide van Amsterdam te komen, en woonachtig te zijn te Rotterdam. Hij vroeg een kamer, om er den nacht door te brengen, en intusschen had hij plaats genomen op een stoel, in den meest afgelegen hoek van de gelagkamer,

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 5