Eerste Blad. Dit nummer bestaat uit2 bladen Maandag 4 Juli, ZONLICHT. Feuilleton. Gemeentebestuur* No. 154 48e Jaargang. 1910. Brieven uit de Hofstad. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. JU ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. SCHOOLWEZEN. De plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, maakt bekend dat in afwijking van het reeds be paalde de Openbare Les voor school F (Hoofd de heerJ. E. v. d. Slikke) zal gehouden worden Dinsdag 12 Juli a. s. 2—4 uur n. m. en voor school D (Hoofd de heer J. D. C. de Vries) Donderdag 14 Juli 2—4 uur n.m. De Commissie voornoemd, JOS. VAN RAALTE, Voorzitter. O. H. VüRTHEIM, Secretaris. Wij allen weten, van wat waarde het zonlicht voor het leven in de natuur iswat zou de aarde wezen wanneer de zon er niet was, hoe koud en gevoelloos ziet er alles uit zoodra de zon achter de wolken verdwijnt. Wanneer het mooi weer is met een lekker zonnetje, ziet de omgeving er veel liefelijker en vroo- lijker uit, de mensch zoowel als het dier voelen zich veel opgeruimder. Door het heilzame zonlicht wordt ieder levend wezen in de natuur tot meer leven en meer energie aangezet. Langzamerhand, toen men meer op de hoogte kwam van de microscopisch kleine wezens, de bacteriën, is ge bleken, hoe het zonlicht een krachtig bondgenoot was voor den mensch in den strijd tegen deze gevaarlijke microben. Al spoedig bleek, dat de meeste bacteriën het zonlicht schuwen, ja zelf gedood worden er door. Naast goede voeding, zuivere lucht, goed ingerichte woningen, gepaard aan een gezonde levenswijze, is het licht een der hoofdfactoren in den strijd tegen de overal aanwezig zijnde bacillen. Waar nu de nuttige werking van het zonlicht in de natuur al spoedig vaststond, spreekt het vanzelf, dat men ook ging bestudeeren, of er met het zonlicht geen voordeel voor den zieken mensch was te behalen. Dat men geen vergeefsche pogingen deed, bleek al ras. De gunstige invloed op den zieken mensch werd spoedig afdoende bewezen. Nieuw is deze kennis niet. Wel heeft men in de laatste jaren de werking van het zonlicht op wetenschappelijke Wijze 15.) Alleen de herinnering niet, al dus las hij Luciles antwoord, en deze is voorwaar zeer treurig. Wel betreur ik het, mijn waren naam, den naam dien ik zoo dikwijls uit den mond mijner ouders en broertjes hoorde, verloren te hebben, maar hoé kon ik het verhinderen, daar het mij on mogelijk was hem te doen kennen Er waren toch jaren verstreken vóór dat ik door Fo's onvermoeide po gingen zoo ver gevorderd was, dat m''n waren oaam kon schrijven. Maar toen waren allen die mij om gaven, en ook ik zelve zoo aan de door Fo gekozen naam Lucile ge woon geraakt, dat het stilzwijgen bij de oude bleef. Later, toen ik meer begon na te denken kwam het ver langen bij me op, weder Lotje ge noemd te worden, maar dankbaar flbonnements-ftdüertentiën op zeer uoordeeiige uoorioaarden bestudeerd, de ervaring had al in vroeger eeuwen der menschheid heil zame genezingen aan de hand gedaan. Reeds de oude Grieken hadden hun zonlichtgeneeswijze, en hun zonnegod Helios, dien zij ter hulpe riepen voor bepaalde ziektende Romeinen hadden hunne zonnebaden op de daken der huizen, zieken liepen daar naakt rond of lagen zich op kussens in de zon te koesteren. Zwaardvech ters hadden zelfs het voorschrift, in de zon door oefening hun lichaam te harden, voor ze het strijdperk binnen traden. Tegenwoordig worden in Duitschland, Oostenrijk en andere landen in bosschen, open plaatsen gemaakt om daar voor sommige ziekten zonnebaden te kunnen ge bruiken. De altijd practische Ameri kaan richt het dak van zijn lucht krabber zoodanig in, dat het t: ge bruiken is voor dezelfde doeleinden. Practisch is dus de goede werking van het zonlicht als vaststaand be wezen. Jammer is nu, dat dit zoo gemakkelijk en goedkoop te verkrijgen hulpmiddel maar al te vaak wordt genegeerd. Immers is het onder de menschen gewoonte, om hef licht stelselmatig buiten te sluiten door voor de vensters jalouzieën en gordij nen te hangen. Merkwaardig is het daarom, dat de ouden veel meer nut trachtten te trekken, dan wij met onze moderne ideeën van beschaving. Wat is nu de werking van het zonlicht en hoe is die te verklaren? Het licht, dat wij waarnemen, bestaat uit onderscheidene soorten stralen. De natuur laat ons dat somtijds fraai zien in den vorm van een regenboog. Deze boog ontstaat doordat zonne stralen onder verschillende hoeken gebroken worden door regendruppels. Hetzelfde neemt men waar, wanneer de zon schijnt op een waterstraal uit een fontein. Ook worden de verschil lende kleuren van den regenboog zichtbaar voor het oog, als men door een kristalprisma kijkt. Een dergelijke kleurenverzameling wordt spectrum genoemd. Behalve echter de kleuren van het spectrum, dus de voor ons oog zichtbare stralen, komen er nog andere voor, nl. de donkere stralen. Laat men een bundel zonlichtstralen vallen door een glazen prisma, dan stijgt de thermometer, wanneer deze geplaatst wordt aan den kant der roode stralen, hier zijn dan ook aanwezig donkere warmtestralen, ook wel genoemd ultra-roode. Aan den kant van het violet neemt men geen stijging waar. Daarachter zijn andere stralen, de ultra violette of photochemische stralen genoemd. Photochemisch worden deze genoemd, omdat zij bij uitstek inwerken op photographisch papier, hetgeen- de ultraroode stralen niet doen. De photograaf maakt van deze eigen erkennende dat Fo na den dood mijner ouders in den volsten zin van 't woord de plaats van vader en moeder bij mij had bekleed, besefte ik dat ik hem ook het recht moest laten mij naar zijn zin te noemen. Zelfs als hij tot een Chineeschen naam zijn toevlucht genomen had, zou ik daarover niet misnoegd zijn geweest. 't Is een trouwe ziel, die goede Fo Chung, zei Percy, een vluchtigen blik op |ohn Chinaman werpende, die alleen aan de op zijn schoot liggende kersroode stof zijne aan dacht scheen te wijden. Ik gevoel recht bitter hoe onrechtvaardig men handelt door over de gestaarte zonen van het zoogenaamde Hemelsche Rijk over 't algemeen met zooveel minachting te spreken. O, bleef het nog maar bij 't beoordeelen 1 schreef Lucile haastig. Vaak worden zij ook slecht behan deld en beleedigd. Zij hebben inder daad veel gebreken, doch niet zoo veel meer dan andere natiën, dat deze zich daarom als volmaakt tegenover hen mogen stellen. Meermalen is 't gebemd dat men den goeden schappen van het licht gebruik. Hij neemt een rood glas of rood gordijn voor het venster, waarmede hij de photochemische stralen uitsluit en kan dus rustig de photographie ont wikkelen. De samenstelling van het licht is afhankelijk van de temperatuur der lichtbron. Verwarmen wij een stuk ijzer, dan geeft dit reeds donkere warmtestralen af, voordat ons oog eenig licht waarneemt. Dat het ge voel eerder op die stralen reageert dan het oog, is alom bekend. Ieder kent maar al te goed het branden aan een kachel nog voordat ze gloeiend staat. Wordthet ijzer gloeiend dan komen de zichtbare roode stralen te voorschijn, en bij witgloeihitte wordt bijna hetzelfde spectrum ge vormd als bij het zonlicht, wanneer dit door een prisma gaat. Ook ultraviolette stralen treden er in op. Hetzelfde is het geval met het witte electrische booglicht. Dit is daarom een uitstekend plaatsvervan ger van het zonlicht. De lichtstralen nu hebben verschillende eigenschap pen ten opzichte van ons lichaam en lagere organismen. Zoo is bekend geworden, dat sommige stralen dieper in het organisme binnendringen dan andere. De violette en ultraviolette uit het zonlicht zijn daarom zoo be langrijk, omdat gebleken is, dat zij het juist zijn, die zoo'n enormen in vloed op ziekelijke en gezonde weefsels uitoefenen. Door deze eigen schap hebben zij toepassing gevon den bij de bestrijding van verschillen de huidziekten. Juist de ultra-violette stralen zijn gebleken de onverzoenlijke vijanden te zijn van de bacteriën, vandaar dat het zonlicht aangeraden wordt om kleeren, meubelen, kleeden enz. te desinfecteeren. Ook zij zijn het, die de zonnebrand veroorzaken. De sneeuwbrand op de bergen vindt zijn oorzaak in hunne werking. Voor vrouwen met gevoelige gezichtshuid is het dan ook wenschelijk des zo mers een roode voile te dragen. Deze zal de ultra-violette stralen opvangen en zoodoende de zonnebrand tegen gaan. Ook hier echter geldt, dat de mode boven de leer gaat, want de raad wordt gewoonlijk in den wind geslagen. Verder ontstaan zomer sproeten door deze soort stralen. De huid nl. bevat zoogenaamde pege- mentcelien', d.w.z. celien, die kleur stof bevatten. Wordt nu de huid door de zon beschenen, dan gaat deze stof naar de oppervlakte, om zoo doende als het ware een luik te vormen voor verder in 't lichaam dringen van het licht. Verdwijnt de zon, dan gaan die kleurstoffen weer naar hun plaats, doch deze laatste handeling houdt ten slotte op, als de zon dikwijls inwerkt of sterk op de Fo Chung van kinderroof bèschul digde, vooral in de eerste jaren dat ik bij hem was. Hij kwam daardoor vaak in een neteligen toestand. Als Chinees vond hij bij niemand ge loof, ik was niet in staat mij op voldoende wijze verstaanbaar te maken, en ware de oude man niet zoo schrander geweest om voor mij een soort van pas te doen opstellen, dan zou ik hem zeker zijn ontrukt geworden, en hem zou men misschien in de gevangenis geworpen hebben. Ik huiver bij de gedachte wat van mij zou geworden zijn, indien men mij hulpeloos in de wereld had gestooten. Later gelukte het ons in betrekking te komen bij onzen te- genwoordigen patroon, aan wiens liefderijke zorg ik het te danken heb, dat ik voor de toekomst niet behoef te vreezen. Zijt ge gaarne danseres vroeg Percy en in zijn ernstige, de grootste schepzinnigheid verradende oogen lag een uitdrukking van innig leedwezen. Is 't u niet onaangenaam, op het tooneel voor de schouwlustige menigte op te treden Lucile zag op, als zocht zij naar huid schijnt, dan blijft de kleurstof aan de oppervlakte en ontstaat een gekleurd plekje. Een zeer interessant verschijnsel in dit opzicht kunnen we waarnemen bij het kameleon. Het is bekend, dat dit dier een andere kleur krijgt naar mate er meer of minder licht schijnt. Dit wordt evenzoo veroorzaakt door de kleurstofcellen. Door nauwkeurige waarnemingen bij dit dier is ontdekt, dat de blauwe en violette stralen deze kleursverandering veroorzaken. Liet men b. v. op de eene helft van het lichaam van den kameleon blauw licht vallen en op het andere deel rood, dan werd het eerste deel plotseling zwart, het tweede deel bleef helder. Onder zoogdieren en visschen treft men hetzelfde verschijnsel aan, het deel van het lichaam, dat naar de zon gekeerd is, de rug, is meestal donker gekleurd, de buik blank. Wat nu den waarnemer bijzonder treft, is, dat na beschijning door de zon, de zonnebrand dikwerf veel later pas optreedt, vele uren later. Dit komt doordat die ultra violettestralen zoo lang hunne werking na de bestraling doen gevoelen. Ook is bekend ge worden, dat alleen bergkristal die stralen laat passeeren, terwijl gewoon vensterglas ze zoo goed als geheel tegenhoudt. Hieruit volgt onmiddellijk, dat wil men profijt trekken van de bacteriëndoodende werking van het zonlicht, men de zon vrij in de kamer moet laten schijnen, dus de ramen wijd dient open te zetten. Wanneer iemand dus de zon in de kamer laat zonder de ramen open te zetten, laat hij haar om zoo te zeggen monniken werk verrichten. De ultra-violettestralen oefenen dus op de huid een prikkelende werking uit, zoodat de huid er ziek door kan worden. Hoe gaat het nu, wanneer men bij een zieke huid deze stralen uitsluit. Men heeft hieromtrent proeven genomen met poklijders. Door dikke roode gordijnen voor de vensters te hangen werden die stralen uitgesloten, en nu zag men dat de koorts ver minderde, de etter wegbleef en ook de litteekenvorming. Dit was echter reeds lang bekend. Een lijfar's van een Engelschen koning in't jaar 1300 behandelde diens zoon met pokken, door hem te wikkelen in een roode stof, met 't gevolg dat de prins niet pokdalig werd. Bij mazelen en andere ziekten met huiduitslag is mede de gunstige wer king gebleken. Ook catarrhale ziekten worden zeer gunstig geinfluenceerd. We zien dus, dat het zonlicht een belangrijke werking uitoefent en dat het leven der hoogere dieren op den duur niet denkbaar is zonder het licht. Een volgende keer zullen we zien, hoe men in dat zonlicht, en v. n. 1. in die violettestralen een uitstekend een verklaring van deze voor haar raadselachtige woorden. Een zweem van bezorgdheid lag op haar lief gelaat, om terstond weer door 't gevoel van eigenwaarde voortgebrachten glimlach vervangen te worden Vervolgens boog zij zich over het papier, en terwijl het potlood snel er over heen gleed, las Percy Met 't meeste genoegen ben ik danseres, zeker met meer genoegen dan vele anderen, aan wien de gave der spraak niet ontzegd is. Daar ik mij door telkens of door schrift slechts met enkele vertrouwde personen kan onderhouden, is het voor mij ver blijdend, somwijlen een talrijke men- schenmenigte niet alleen te kunnen onderhouden, maar zelfs in een op gewekte stemming te brengen.'t Zijn de gelukkigste oogenblikken mijns levens, wanneer ik aller oogen op mij gevestigd zie en bespeur, dat alle toeschouwers, onverschillig van welken stand in de maatschappij, van welke natie zij zijn of welke taal zij spreken, mij begrijpen, als ik opmerk dat zij, al naarmate mijne rol is, met mij treuren of met mij jubelen. En dan die bewijzen van welwillend geneesmiddel heeft gevonden voor een der meest gevreesde huidziekten, de lupus. A. LXXIV. Dat was me verleden Zondag een stormachtige dagOp zoo'n dag is het te Scheveningen het minst druk en toch is het er nooit mooier dan juist dan. De bruisende, grommende zee was heerlijk om te zien met haar machtige schuimende golven, die uit eenspatten op den ijzeren onderbouw van de wandelpier en in witte wol ken over de hoofden der visschers- haven stoven. Tegen een beetje wind en een beetje regen moet je kunnen bij zoo'n gelegenheid, maar de ware liefhebber van de zee stoort zich daar weinig aan en schuwt het strand niet, evenmin als de jeugd, die op bloote beentjes en met fladderende haren zich dol vermaakt met den strijd tegen het wilde water, dat steeds verder het strand op stroomde en al heel gauw de zandversterkingen der juichende kleinen had veroverd. Maar diezelfde sterke wind, die de zee zoo prachtig opzwiepte, is ook een oolijke guit! Want het ge bouw voor de Nationale Huisvlijt- tentoonstelling, dat hier op Scheve ningen in elkander getimmerd is, joeg hij de koude koorts op het lijf. Het middengedeelte van dit gebouw heeft iets monumentaals met zijn beide forsche torens, die den hoofdingang flankeeren het maakt bij den eersten oogopslag den indruk van een stevig bouwwerk. Doch daar kwam nu die ondeugende wind en speelde lustig onder het dunne linnen, dat, om latjes gehangen, de monumentale torens vormt't Was vermakelijk om die torens nu te zien beven voortdurend zag je kouwe rillingen onder hun dikke huid loopen, van boven naar beneden en omgekeerd. Een olifant, bevend als een juffers schoothondje 1 Maar dat neemt niet weg, dat de tentoonstelling veel belooftniet alleen door het geëxposeerde, dat er te zien zal zijn, maar ook door de gelegenheden om zich op kalme wijze te vermaken, want behalve de ten toonstellingszalen zijn er ook een theesalon, waar zich een orkestje zal doen hooren, een café voor alcohol vrije dranken, terrassen, een tuin, enz. Dat de dranken alcoholvrij moe ten zijn in 't café, behoeft niet te verwonderen, want de' tentoonstel ling gaat uit van den Volksbond tegen drankmisbruik. Het geëxposeerde of liever de toezeggingen voor de expositie belooft veel. O.m. zal er komen een collectieve inzending van de kloosters heid van alle zijden, die kransen en bloemen - Toch zijn die bewonderde, met bloemen en kransen beloonde uit drukkingen van het gevoel slech s gekunsteld, zei Percy aarzelend, a-s viel 't hein zwaar dit oordeel uit re spreken. Gekunsteld ja, antwoordde Lucile snel schrijvende, doch slech s tot op zekere hoogte. Want zoodra ik op het tooneel verschijn, ben ik niet meer de ouderlooze, stomme Lucile, maar geheel de persoon, die ik moet voorstellen, en wier gedachten en gevoelens ik tot de mijne moet maken. Hoe zulk een verwonderlijk snelle verandering ontstaan kas, is voor mij een raadsel. Maar hoe zou ik aan mijn geheele wezen een smar telijk uitdrukking kunnen geven, indien mijn hart niet werkelijk be droefd was Hoe zou ik een gevoel van vreugde kunnen toonen, indien mijn ziel niet jubelde (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1