Gemengd Nieuws. dernemen. Godsdienst bijzaak". Zij was te lezen in een Duitsch blad. Hoe trouwlustig Eva's dochteren ook mogen zijn, groot zal, dunkt mij, heur aantal niet wezen, die de gevaarlijke vlucht door het leven met dezen trouwlustigen uitvinder durven wagen. Evenwel, de moed der dames is vaak bewonderenswaard. Dezer dagen fiet ste een jonge dame in het zweet haars aanschijns langs het Winschoterdiep. 'tGing dicht langs den waterkanten de fiets maakte grillige bochten over het zandpad, 't Was een gevaarlijk spelletje en menigeen keek haar met anSs''g gemoed na. Maar het boe rinnetje narr. er geen notitie van en hobbelde moedig door. Plotseling echter nam ze een leelijken draai en tuimelde in het diep. Hulp was spoe dig bij de hand, maar de drenkelinge wilde niet gered worden dan mèt haar fiets: „ïk troet, mien fiets trook oei." Welmeenende menschen riepen haar toe: „Loat nou toch lös wicht", doch het wicht liet niet los. Totdat het water aan de kin kwam. Toen liet zij zich redden, en heur fiets en „heur hondje" werden ook gered. Het vrien delijk aanbod om zich in een nabij- zijnde woning te verkleeden, sloeg zij af. Zij wrong heur rokjes wat uit, zette haar hoedje weer op, sprong toen weer op de fiets en vol moed hobbelde Janneke verder. Beter ge zellin is er voor den luchtreiziger niet denkbaar. De sport wordt door het schoone geslacht meer en meer be oefend. Te Drachten hebben dienstboden een gymnastiek-vereeniging opgericht. De naam is: „Dames gymnastiek- vereeniging W. I. K. (Willen is Kun nen). Nu, als dat de lijfspreuk der dames wordt, dan zullen haar me vrouwen veel genoegen van haar kunnen beleven, als heur „willen" alhans in de goede richting gaat. B. en W. van Amsterdam schijnen zulks van de onderwijzers, of van een deel hunner, niet te gelooven. Zij hebben tot hen een circulaire gericht, waarin den onderwijzers eenige wenken en voorschriflen worden gegeven om trent hetgeen zij hebben te doen en te lalen, aangaande hun verhouding tot hët hoofd der school, de ouders en de kinderen. „De Amsterdammer" heeft die circulaire op niet onaardige wijze in beeld gebracht. De heer De Vries, wethouder van onderwijs, wordt voorgesteld als Mozes, de wetgever, de steen, waarop de tien geboden slaan, op de knieën. De 10 geboden zijn i. Gij zult geen hoofd hebben dan het hoofd. II. Gij zuli zijn naam niet ijdel misbruiken. III. Zes dagen zult gij arbeiden en den zevenden dag niet vergaderen. IV. Gij zult den vader en de moeder uwer leerlingen niet bezoeken. V. Gij zult, ook buiten diensturen, het vertrouwen der clien tèle niet schokken. VI. Gij zult niet aansporen tot neutraliteit. VII. Gij zult niet huwen. VIII. Gij zult niet uit de school klappen. IX. Gij zult niet rood zijn. X. Gij zult niet be- geeren meer dan u wordt gegeven. Een verbod, haast zoo erg als van „niet huwen", is door het Chineesche ministerie van onderwijs uitgevaar digd ten opzichte van de in Europa en Amerika studeerende Chineezen. Aan dezen is nl. kennis gegeven, dat zij niet met buitenlandsche vrouwen in het huwelijk mogen treden. Dat is een bittere pil. Zij behoeven zich natuurlijk aan dat verbod niet te houden, maar dan is hun daarmee ook de schitterende loopbaan, waar van zij gedroomd hebben, afgesneden, wijl zij dan in het Hemelsche Rijk niet meer worden toegelaten. Dit verbod zal menig Chineesch student waarschijnlijk wat van streek brengen. Van streek, ja, gansch in de war was ook een jong echtgenoot in onze hoofdstad. Zijn echfgenoote was in blijde verwachting, voor de eerste maal. De groote gebeurtenis was aanstaande, zij kwam betrekkelijk plotseling, onverwacht. De aanstaan de vader raakte van zijn stukken, want zie, toen de ooievaar het raam zou komen binnenvliegen, was de „juffrouw" nog niet gekomen om het vrachtje aan te nemen. Hij was hier door zoo verbouwereerd, dat hij alarm maakte en... de brandweer spoedig met het noodige materiaal aanwezig was. Gelukkig kwam er juist afdoende hulp, zoodat de brandweer gerust kon inrukken. Meer tegenwoordigheid van geest toonden een paar heeten, die de „Ned." vertelt het na een wan deling aan een overhaal zich wilden laten overzetten. Tijdens de over vaart gaf de veerman op zeer woeste manier zijn ontevredenheid te kennen over het late komen zijner passa giers„Hadden jelui wat harder ge- loopen, dan kon je gelijk met die andere menschen zijn overgezet. Ezels Aldus de nijdige veerman. Die gek opkeek, toen de jongelui hem slechts de halve vracht betaal den, wijzende op het tariefbord „Vee half geld De vrienden gingen snel af, de veerman keek op zijn neus. Keuvelaar. Vlissingeiz, 1 Juli. Na belangrijke reparation en voor zieningen aan stoomketels en stoom werktuigen te hebben ondergaan, die werden uitgevoerd door de Konink lijke Maatschappij „de Schelde" alhier, werd gisteren met Hr. Ms. kruiser „Zeeland" op de Noordzee de proeftocht gehouden, welke uitstekend is geslaagd, daar ruimschoots aan de gestelde eischen werd voldaan. Het maximum aantal I. P. K. verkre gen was 9000, terwijl het contract 8400 eischte. De schietwedstijd, uitgeschreven ter herdenking van het lOjarig bestaan van de schietvereeniging „Voor Va derland en Koningin" alhier, zal wor den gehouden van 20 tot en met 24 Augustus. Voor dezen wedstrijd is van H. M. de Koningin een groote bronzen medaille ontvangen. Gisterenavond heeft in het Con certgebouw eene vergadering plaats gehad van het Comité voor School reisjes met de hoofden en betrokken onderwijzers van scholen A, B en F. Besloten werd, dat de 11e en 12e klas van de drie genoemde scholen, gezamenlijk ongeveer 200 leerlingen, een reisje zullen maken naar Rotter dam op Donderdag 14 Juli a. s. Dien morgen zuilen ze met den sneltrein van 7.07 van hier gaan, om des avonds om 9.12 terug te keeren. 't Is te hopen, dat de belangstel lenden het den geleiders gemakkelijk zullen maken, en dus niet, zooals het vorige jaar, door de kinderen heen dringen, zoodat de rijen ver broken worden, waardoor èn orde èn controle voor de heeren geleiders niet meer te houden is. De beide hoogste klassen van school D op de Groote Markt, hoofd de heer De Vries, zuilen morgen, Zaterdag 2 Juli, een schoolreisje ma ken naar Amsterdam. De tweede, zesde en de zevende klasse van school C, hoofd de heer Jurry, maken eeit reisje naar Ant werpen op Donderdag 14 juli. Om op de kiezerslijst voor de Kamer van Koophandl en Fabrieken 1910 1912 geplaatst te worden heb ben zich 7 nieuwe kiezers aangemeld. Aan het postkantoor Vlissingen werd gedurende de maand juni 1910 in de Rijkspostspaarbank ingelegd f23619.29 en terugbetaald f21505.275. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draag het nummer 10207. Op uiinoocliging van het bestuur van de Buitensocieteit te Ter Neuzen zal het muziekgezelschap „Ons Ge noegen" op Zondag 10 Juli daar een concert geven. Het gezelschap vertrekt om 1 uur des middags van de buitenhaven. Tot een beperkt aantal worden kaarten voor dezen boottocht beschik baar- gesteld tegen betaling van 50 cent per persoon (heen en terug) welke kaart ook toegang geeft tot het concert te Ter Neuzen. De kaarten zijn te verkrijgen bij den voorzitter van „Ons Genoegen", den heer J. G. de Jonge en bij de overige leden van het bestuur. Den 2 Juli hoopt onze stadgenoot de heer B. G. Baijé, den dag te her denken waarop hij voor 35 jaar in dienst van het rijksloodsweze'n trad. Tijdens dezen dienst kreeg hij, met behoud van anciënniteit, speciaal verlof van den minister van marine den eersten Noordpooltocht met de „Willem Barends" onder den bekwa men commandant A. de Bruine, le officier bij de Kon. Ned. marine in het jaar 1878 mede te maken, welke tocht zoo schitterend volbracht is. Het Engelsche stoomschip „Lin coln" van Antwerpen naar Grimsby is hedennacht door het breken der stuurketting in het Oostgat voor de sociëteit „Unitas" aan den grond ge varen. Hedenmorgen is het stoomschip met assistentie van een sleepboot vlot gekomen en heeft de reis voort gezet. Het Engelsche stoomschip „The Monarch" dat hier een lading cokes heeft ingenomen, is heden naarMil- lom vertrokken. Het Deensche stoomschip „Wilhelm Colding", dat Zondagavond met machineschade uit zee terugkeerde, is heden na volbrachte reparatie, naar Grangemouth vertrokken. Het Fransche stoomschip „Yunnan" komende van Antwerpen en bestemd voor China, is hedennamiddag op de reede ten anker gekomen met eene lichte averij aan de machines. De militie eerste luitenant Cop- poolse van het 4e bataljon alhier is heden, tot het verrichten van wer- keiijken dienst, onder de wapenen gekomen. Bij liet te Utrecht gehouden exa men voor machinist, slaagde voor het voorjoopig diploma de heer W. van der Hoek alhier. De Belgische loodsschoener no. 5 is gisteren uit zee teruggekeerd en heeft hier een man aan wal gebracht, die tijdens het stormweer was ge wond. De loodsleeriing van het Belgisch loodswezen E. A. Haeck alhier, is overgeplaatst in zijne zelfde graad bij den dienst van het loodswezen te Ostende. Automobielfeesten op Walcheren. Als aanvulling op ons verslag be treffende den boottocht van gisteren melden wij nog, dat aan boord door een der dames eene collecte gehouden werd ten voordeeie der armen die niet minder dan ruim f 240 opbracht. Zeker wel een bewijs hoe het verblijf op Walcheren den automobilisten bevallen was. De feesten werden gisterenavond besloten met een concert in den Bui tentuin te Middelburg, gegeven door de stafmuziek van net 6e regiment uit Breda. Jammer was het, dat dit laatste nummer van het feestprogram ma zulk slecht weer trof, vooral waar de zaal en de veranda's in dezen tuin slechts een gering aantal bezoekers kunnen herbergen. Wel waagden het nog enkelen buiten te gaan zitten, maar telkens kwamen regenbuien hen plagen. Het muziekkorps liet zich echter door den regen niet afschrikken en speelde er lustig op door. Van het keurig uitgevoerde programma noe men wij speciaal twee solo's voor xylophon, die buitengewoon goed werden uitgevoerd. Hedenmorgen zijn de automobilis ten weder naar hunne verschillende woonplaatsen afgereisd. Wij twijfelen er niet aan of allen zullen, het minder goede weder door gelaten, van dezen tocht de aange naamste herinneringen mede naar huis nemen. Geen enkele wanklank is gehoord, geen ongelukken zijn voorgekomen en het tweeledig doel is zeker bereikt: er is op Walcheren propaganda gemaakt voor de automo bielen, en onder de automobilisten is propaganda gemaakt voor bezoeken aan Walcheren. De vereeniging tot bevordening van het Vreemdelingenverkeer mag met trots terugzien op deze dagen want toch zij is iiet die zich voor alles spande. In het bijzonder willen wij een woord van hulde brengen aan den vice-voorzitter van die vereeniging, den heer W. Hioolen, die bijna de geheele regeling op zich had genomen en die tegenover ieder, niet het minst tegenover de vertegenwoordigers der pers, zoo welwillend optrad. Ook de leden der automobielclub deden allen hun bestom hun vervoer middel populair te maken. Geen groet, geen toejuiching van de zijde der bevolking bleef onbeantwoord. Men schrijft ons uit Ter Neuzen: Voor de vervulling der vacature in den gemeenteraad, ontstaan door het overlijden van den heer P. Moes, is door de chr. historische kiesvereeni- ging candidaat gesteld diens zoon, de heer L. Moes, landbouwer. Dinsdag maakte een persoon vermoedelijk uit Middelburg ge bruik van de omstandigheid dat po litieke strooibiljetten werden ver spreid in verband met de Staten- stemming, om alhier een pamflet van zeer beleedigenden inhoud voor een echtpaar te dezer plaatse uit te strooien. Toen de politie er mede bekend was is de verdere versprei ding verboden. Naar we vernemen is in verband met die verspreiding door eene vrouw eene klacht wegens beleediging in gediend. Men meldt ons uit Hontenise Woensdagavond heeft te Terhole onder deze gemeente een verwoede vechtpartij plaats gehad tusschen de arbeiders P. B. en J. M., beiden al hier woonachtig, waarbij een ruim gebruik werd gemaakt van het mes, met het noodlottig gevolg, dat P. B. die thans in het gasthuis te Hulst wordt verpleegd levensgevaarlijk werd gewond, en vermoedelijk aan de verwonding zal sterven. De dader heeft een volledige be kentenis afgelegd. De minister van waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de groote schutsluis in het kanaal door Zuid-Beveland te Wemeldinge, weder geheel voor de scheepvaart is opengesteld. KERK- EM SeHOOLMEÜWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kats ds. J. Boogaard ie Engelen. Ger. Kerken. Beroepen te Moor drecht de heer C. J. de Kruijter, cand. te Middelburgte Epe ds. G. de Jager te Bruinisse. De heer H. M. Verbruggen, onderwijzer aan de voorbereidings klasse der rijksnormaalschool te Axel, legde gisteren deze betrekking neer, na 27 jaar zijn beste krachten aan den bloei der inrichting te heb ben besteed. De leerlingen boden den scheidenden onderwijzer een paar geschenken aan en enkele ge bruikelijke toespraken werden ge wisseld. Rechtzaken. De rechtbank te Amsterdam ver oordeelde een persoon wegens het uitgeven van valsche bankbiljetten te 's Hertogenbosch en Amsterdam tot 3 Va jaar gevangenisstraf. De eisch was 5 jaar. De Groningsche rechtbank ver oordeelde S. K. fe Groningen, wegens ernstige ontuchtige handelingen met een minderjarig meisje tot driejaren gevangenisstraf. De eisch was tien jaren. Verkoopingen en Aanbestedingen. Door Burg. en Weth. werd heden middag ten raadhuize aanbesteed het verbouwen van het voormalige burger weeshuis tot politiebureau. Inschrijvers de heerenP. A. van Beers Pz. f 13,987 W. Anker f 12.793 Joh. Loois Hz. f 12,432; J. J, Krijger f12,400; J. J. Wiliemsen f 12,287; J. Goossen f 12,082 Melis, Hariot en Vader f 11,400; K. J. van Hiele f11,185; P. Bax f 11,093; J. B. A. van Miert f 10,723 T. Rozemond te Middelburg f 10,500 D. Bijl f 10,227 j. Warren f10,148. Alle inschrijvers, behalve de heer Rozemond, zijn alhier woonachtig. Gedurende Juni 1910 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 864 sche pen, metende 1,018,212 netto reg. ton, waarvan 17 zeilschepen, met. 16,482 netto reg. ton en 21 zeelichters, met. 12,800 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 816 schepen, met. 976,347 netto reg. ton. Bovendien legden 21 inkomende en 50 uitgaande schepen aan den Hoek van Holland aan. In Juni 1909 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 796 schepen, me tende 902,177 netts reg. ton, waar van 6 zeilschepen, met. 8281 netto reg. ton en 11 zeelichters, met. 7513 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 750 schepen met. 862,468 netto reg. ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen N. Waterweg: 1910 4711 schepen 5,232,605 netto reg. ton, 1909 4286 schepen 4,671,307 netto reg. ton. Rot terdam 1910 4418 schepen 4,998,429 netto reg. ton, 1909 4012 schepen 4,443,331 netto reg. ton. Verdwenen met f 250.000. Gisterochtend omstreeks half elf ging de eerste looper R. van de Ontvang en Betaalkas te Amsterdam, de stad in. 30 Juni is een drukke dag en dus had hij een groot aantal wissels en effectenposten tot een zeer aanzienlijk bedrag tot incasseering meegekregen. Verwacht kon worden, dat hij daar mee niet zoo spoedig gereed zou komen en dus viel het aanvankelijk nie' op, dat hij op het gewone uur niet op het kantoor terug was om af te rekenen. Toen hij echter 's mid dags te vier uur nog niet terug was, begon men kwaad vermoeden te krijgen en toen bij later onderzoek ten huize van R. op de Vijzelgracht bleek, dat hij ook niet thuis was gekomen, was het aan geen twijfel meer onderhevig, of R. was verdwe nen en met hem de waarden, welke hij dien dag geincasseerd had. Voor zoover men bij het aanvan kelijk onderzoek kon vaststellen, be liep het bedrag dier waarden niet minder dan f 250.000 in chèques en bankbiljetten. Voor welk deel het uit bankbiljetten en voor welk deel het uit chèques bestond, kon, toen wij op informatie uitgingen, nog niet uitge maakt worden, aangezien met cien looper ook diens loopersboekje ver dwenen is en men nog niet van alle kanforen opgave had gekregen, of en wanneer zij betaald hadden. Ver moed werd echter, dat R. voor een aanzienlijk bedrag aan bankbiljetten in zijn bezit had. Alle kantoren, op wie de chèques getrokken kunnen zijn, de Associatie- Cassa, de Kasvereeniging en de Ne- derlandsche Bank, heeft de directie van de Ontvang- en Betaalkas onmid dellijk gewaarschuwd, opdat deze de ontvangen chèques niet uitbetalen, indien ze worden aangeboden. Tegen verlies van deze waarde hoopt men dus gewaarborgd te zijn. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de chèques niet aangeboden, althans van éen weet men dit met zekerheid. Hoe het verdwijnen van R. verklaard moet worden, kon nog niet gezegd worden. De vrouw van R. kon daaromtrent aan de politie, in wier handen de zaak onmiddellijk gesteld is, geen ophelderingen geven. Zij verklaarde, dat haar man steeds een oppassende man is geweest, die geen misbruik maakte van sterken drank, in uitstekende harmonie met haar leefde en, voor zoover bekend, geen slechten omgang had. Ook had hij geen schulden of verkeerde in financieele moeilijkheden. Kortom, zij kon geen enkele verklaring vinden voor zijn verdwijning. Zij had hem dan ook op den ge wonen tijd thuis gewacht en zijn eten warm gehouden en was zelfs ten zeerste ontsteld, dat hij niet geko men was. Ook van de zijde van het kantoorpersoneel werd een gunstig oordeel over R. geveld. Men kan bijna niet gelooven, dat hij zich aan verduistering zou hebben schuldig gemaakt en nam liever aan, dat R. het slachtoffer is geworden van een nog onbekenden aanslag. In den avond werd een politie hond ter opsporing van R. aan 't werk gezet. Men liet hem ten huize van R. een kleedingstuk van R. ruiken en liet zich toen verder leiden door den natuurlijken speurzin van den viervoeter. De vermiste is een man van middel matige lengte, tenger gebouwd en van middelbaren leeftijd. Hij heeft een vrouw en 4 kinderen („Tel".) (Zie Laatste Berichten.) De recherche is het spoor van Willem Roos, de ontvluchte uit het gesticht Castricum, nog steeds bijster. De directeur van den gecontroieerden particul. nachtveiligheidsdienst moet f 100 belooning hebben uitgeloofd voor degene onder de bewakers die aanwijzingen kan geven welke kunnen leiden tot de arrestatie van Willem Roos. Brutaal. Een sleeper stond gisteren te Rotterdam met zijn wagen op de Wijnhaven bij de Regenfesse- brug. Op den wagen waren 25 baaltjes meel geladen. Eensklaps kwam een man naar hem toe loopen en deelde hem mede, dat hij onmiddellijk bij den patroon op het kantoor moet komen, zou zoo lang op paard en wagen passen. Nauwelijks was de sleeper uit het zicht, of de onbekende sprong op den bok en reed met den wagen met de baaltjes weg. Eerst begaf hij zich naar de Twee Leeuwensteeg, waar hij woont. Daar droeg hij zes baaltjes meel in zijn huis. Hierna reed hij verder en liet ten laatste paard en wagen in den steek. In de Eenhoornstraat bij den politiepost, zijn zij later onbeheerd op de straat aangetroffen, toen lagen er nog 19 baaltjes op den wagen. De dief, een losse werkman is l1, uur na het plegen van den diefstal in zijn woning aangehouden, waar op deze zes baaltjes beslag is gelegd. Eenigen tijd geleden is een po ging tot inbraak in de fabriek der Erven Casper Flick te Amsterdam ge daan. Ook gisternacht is deze firma weer met een bezoek vereerd. Zij heeft echter sinds echter eenigen tijd in haar werkplaatsen des nachts een particulieren waker van den gecon troieerden nachtveiiigheidsdienst in haar dienst. Gisterennacht bemerkte deze waker dat het plotseling zeer sterk begon te tochten. Hij ging eens kijken en vond een ruit in de fabriek uitgesneden. En meteen liep hij tegen een man aan. Hij vroeg den indringer wat hij wilde, waarop deze antwoordde „Meneer, ik heb zoo'n honger". De waker nam hem hierop mede gaf hem een boterham, hield hem aan de praat, en wachtte op de inmiddels per tele foon ontboden politie, welke den man, iemand tusschen 28 en 30 jaar, ar resteerde en naar het bureau over bracht. - Woensdagavond werd door den tuinman ontdek jn een onbewc gemeente-secrel mist worden i zilveren suikers ter vermoedelijk want een groot ver in het buffe was, aanwezig, Een zak, welke genomen werd bleef achter. De dader is brutaliteit gistei pen. Omstreeks politie die zich dat iemand, tel de villa naderdl wakers bemerk ware wedloop, echter in den m; een zwerver, te deeite van het g deren had de n rest verklaarde kocht te hebbei Een 40jar sterdam, had g zaam zijnde aai togenbosch, he hooge ladder noodlottig geve hoofd op den en de dood or ongelukkige la zeven kinderen de Diefdijk, bij gazijnmeester lukkige laat ei deren achter, geraakte te Ech brand, dewijl ha Brandend liep opburen wi doovendoch zoodanige brat dat het den vol lijden aan de g Het bericht, boekhouder bij wien Woensdag afgereden, overl tegenspraak. D zelfs na een a naar omstandig Het ievensgeva niet geweken. Moord Te Leer (Oost- 30jarige arbeide dolkmes 12 stt gebracht. De oogenblikkelijk. uur later te Loj: gevat en in de aiwaar hij zich het leven beroo Door de ma wem Dinsdagav gevangenis te zekere G., een Goirke. De dei morgen zijne o van geld beroo liep hij gewape de straat op, af, zonder echt Na dezen boeve bij de politie beschuldigende schoten te hebtl litie echter dui dat van die ze woord waar i: schrik zijner br£ geen benijdensv Een liefde gart groot opzit res Anna Suth deerde kunsten schouwburg, di schitterde, zoovt larprinses" als de page Cherub doodgeschoten kapelmeester dr deilijk daarna ze herhaald dat 01 verliefd was op om harentwil i scheiden, de w; pleegd, omdat i lijksdag was re woord terugnar jongen zanger hem. Een polit arrondissement twee inbrekers toen zij bezig vv openen, die or bedrag van 800 de duisternis m inbrekers een n en schoot op h onmiddellijk we was in het h< bleek te zijn Leon Hennequi metgezel, de 2 Edmond Herbet}! den indruk van meraad, dat hi stand overgaf. Dinsdag i

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2