Brui M kBÉS, CONCERT öptrs-ivsii Operette-Avond Te Huur Laatste Berichten. DAMESKAPEL GEVRAAGD BUITENLAND. I fËilïlHMHr jpIfWtfKUlffSTMtoE] IABMJSIR00P AdvertemliësL Dag- of Naohtirieid. Yrijdau 1 Juli 1910 Adï-.Pröc. Middelburg ypsviioM JieliÉa." J. Daalhuijzen. VRIJDAGAVOND I. IIDIE, it. Jacohstraat 13. F lil WINKELHUIS Gevraagd TE KOOP Proieer mijn falsi gebreken Oranje Pecco Thee, Tandarts 8LAAUW, EEN PAKEUIS Sis»- m Chsisischs tekirij „iliQELIliil", Vssr Wasschen nat en droog van k stol, afionderüjka tarieven. Speciaal ingericht uoor uitstoomen uan allerlei goederen. Directrice Wei F, BSaGKHWM-EÖ?. iassagiers-kajüit en andere boomen foorbonrden het omhulsel. Daardoor lat het luchtschip in enkele oogen- ïikkcn vast en moesten de motoren Jop gezet worden om grooter on geil te voorkomen. De ballon hing nu |]S wraktusschen de boomen tegen een bergweg op. Een correspondent der jRheinisch-Wesfphalische Ztg.", die de vaart meemaakte, beweert dat de yoarnaamste deelen van den ballon onbeschadigd zijn geblevee, maar alle andere berichten beschouwen den ballon als volkomen verloren, waar toe de ongunstige ligging in het woud 0ok nog het hare bijdraagt. De pas- saaiers zijn allen ongedeerd gebleven en" er met den schrik afgekomen alleen een der monteurs brak een been door eigen schuld, omdat hij op onvoorzichtige wijze uit den ballon sprong. Over de oorzaak van het plotse ling weigeren der motoren is nog niets naders bekend, maar in elk ge val is het ongeluk niet te wijten aan onvoorzichtigheid der bestuurders tzooals bij Weiburg indertijd hei ge val was. Nog 's morgens voor de tocht ondernomen werd, had ingenieur Diirr bij het meteorologisch instituut in Aken iaten vragen hoe de weer voorspellingen luidden en eerst na volkomen bevredigend en geruststel lend antwoord te hebben ontvangen, werd de tocht aanvaard. Ei schijnen dus plotselinge rukwinden en hevige stormen opgetrokken te zijn die niet vooraf te voorzien waren. Men ziet nu met spanning het officieele bericht van den ingenieur zelf tegemoet. H Een pachter in Georgia moest in hechtenis genomen worden we gens wangedrag. Een inspecteur van politie begaf zich met eenige man schappen naar zijn hoeve, maar vond de toegangswegen versperd en werd met geweerschoten ontvangen. De inspecteur en een agent werden ge dood, twee agenten gewond de an deren trokken daarop af. De gouver neur van den Staat zond den vol genden dag een compagnie militie, om den pachter te grijpen. De sol- dalen bestormden de hoeve zonder verzet te ontmoetteo. In het woonhuis vonden zij den pachter bewusteloos op den grond liggen, een der poli tieagenten had hem den vorigen dag een kogel in het lijf gejaagd. Zijn vijf kinderen waren bij hem zij waren in den strijd ongedeerd ge bleven. De pachter stierf een uur nadat de soldaten hem gevonden hadden. FRANKRIJK. Gelijk te verwachten was na de uitvoerige en luid toege juichte redevoering, die de eerste minister van Frankrijk Maandag ge houden heeft, is de eindstemming over de interpellaties een groote over winning voor den heer Briand ge worden. Men ziet, het heeft nog een oogenblik gespannen, toen de minis ter weigerde de motie te aanvaarden, die de Kamermeerderheid zeide alleen te willen aannemen. Toen echter ten slotte de minister op zijn stuk bleek te staan, is de radicale en de radio- socialistische partij geweken. Bertaux gaf een draai aan wat hij eerst gezegd had over de samenwerking van de regeering met de meerderheidspartijen en beloofde de motie, die de regeering wilde en waarbij de verklaring der regeering werd goedgekeurd te steu nen. Vandaar dat ze werd aangeno men met overstelpende meerderheid. 'tls dus wel een schitterende par lementaire overwinning voor den heer Briand. Zijn partijgenooten waren werkelijk ontevreden over de regee- ringsverklaring, die men kleurloos, vaag, lang niet vooruitstrevend genoeg noemende, en waarover de socialisten verontwaardigd waren. Maar het redenaarstalent van Briand heeft den tegenstand vernietigd. De „Echo de Paris merkt niet onaardig op„Wie zijn kinderen lief heeft, kastijdt ze. Hoe lief moet de premier de radicalen dan wel hebben". In- tusschen, men voelt zoowel uit de verschillende persstemmen, dat we staan tegenover een geheel nieuw schijnsel in Frankrijk's parlementa risme. Een man, die geen partijleider is, een man, die de krachtige bijna over machtige groep, die hem steunen moet toeroept, „ik ben niet een der uwen, maar zegt mij wilt ge me of niet, zoo niet dan ga ik heen, zoo ja, dan zij het zonder eenig voorb:- tjoud", deze man die den radicalen Pn zondenregister meedoogenloos voor oogen heeft gehouden, die hun laten weten, dat hij de hulp Van anderen even gaarne zal aan vaarden wanneer de gelegenheid het n eebrengt, maar hun hulp in de arste plaats voor zich opeischt, deze San, die komt vertellen, dat het onder zijn leiding uit zal zijn met de misbruiken, waarvan de meerder heid zoo ruimschoots placht te pro- fiteerer,, deze premier, die niets an ders zijn wil dan regeeringsleider en der Kamer een programma voorlegt, dat uit de eischen des tijds geboren is en zich om partijgrenzen niet be kommert, deze man is een nieuw verschijnsel. Hij geeft wat het land vraagt, de eischen der parlementariërs iaten hem koud. Een man als Labori verliet de Kamer omdat het steeds voortwoekerende favoritisme elke nut tige en krachte politiek onmogelijk maakte. De deputé werd zonder een behoorlijke reeks beloften aan zijn kiezers onmogelijk. En den minister, die voor des afgevaardigden bescher melingen niet het noodige kon doen, trof hetzelfde lot. Wij zullen hieraan een einde maken, verkondigt Briand. Wij zullen een wetsontwerp indienen, dat de beambten beveiligt tegen het favoritisme en naast hun rechten hun plichten nauwkeurig vaststelt Wij zuilen orde en rust handhaven en het land de gelegenheid bieden voor een ruime en gelukkige econo mische ontwikkeling. En we hebben kunnen constateeren, dat het hem ernst is met de orde en de rust. Hij wi! vrijheid, maar geen vrijheid voor enkelen ten nadeele van hetceheel. Hij maakt zich absoluut los van de uiterste linkerzijde. Maar aan vele zijner voorstellen zal ook de uiterste linkerzijde haar steun uiet kunnen onthouden. Het zal der moeite loo- nen, de nieuwe wetgevende periode, die thans is ingeluid, met belangstel ling te volgen. Het Bulletin de 1' Alliance republicaine démocratique" schrijft „Waldeck-Rousseau zeide „Ik biijf van meening, dat de Republiek een ander doel moet najagen dan te ver- deelen om te heerschen, dan den een tegen den ander op te zetten. De overeenkomst van leerstelling tusschen den grooten staatsman, van wien wij binnenkort de nagedachte nis zullen eeren en zijn opvolger is niet da eenige, die wij in de rede voering van den heer Briand op merkten. Of hij spreekt over de her vorming van het kiesrecht, die door de republikeinen tot stand gebracht moet worden, over de bestuursher- vorming of over rechten en plichten van beambten, over misbruik van vrij heid, wat meer is, over nationaal on derwijs en schoolwetten, altijd be lijdt de premier de wezenlijke prin cipes, de tradities en de methodes van de republikeinsche partij, waar van Waldeck-Rousseau een der be roemde leiders was." Jaurés toont zich in de Humanité natuurlijk minder geestdriftig. „Het is voor Frankrijk een derge lijke combinatie als die in Engeland de een weinig gemoderniseerde con servatieven en de vroegere radicalen bijeenbracht. Briand is de Fransciie Chamberlain." DUITSCHL'ND. Het aftreden van den minister van financiën Von Rheinhaden, komt zeer onverwacht. Men had in hem vroeger reeds een candidaat voor den post van rijks kanselier gezien en dacht dat hij ook nu nog den tegenwoordigen rijkskan seliers wel eens zou kunnen wippen. Bethman-Holweg zit dus vaster dan ooit en hij ontdoet zich lang zamerhand één voor één van alle door hem om de een of andere reden minder gewenschte elementen in zijn kabinet. Binnen drie weken zijn dat nu reeds Dernburg, Moltke, Arnim Schoen en Rheinhaben. Ofschoon het den rijkskanselier in het eerste jaar van zijn ambtsbeklee- ding alles behalve naar den wind is gegaan en hem nederlaag en teleur stelling niet is gespaard gebleven, denkt hij er niet aan het veld te ruimen, dat sommigen reeds door hem veriaten zagen. Integendeel hij zoekt zich nieuwe, van de meeste, kan met zeggen krachtiger mede werkers uit om zijn werk voort te zetten. De rijkskanselier had bij zijn optreden het ministerie van zijn voor ganger Von Biilow gevonden, hij heeft daarin nu de nieuwe wijzigingen gebracht om een uit vak-ministers bestaand kabinet te vormen, dat boven de partijen staan moet. Of deze wensch wei ooit voor verwezenlijking vatbaar is PORTUGAL. Volgens de „Matin" heeft haar bijzondere correspondent te Lissabon een interview gehad met den nieuwen minister-president Texeira de Souza. In dit interview verklaarde de pre mier, dat de tegenwoordige Kamer eerstdaags zou ontbonden worden en dat de verkiezingen voor de nieuwe Kamer zouden plaats hebben in het begin van Augustusmet deze nieuwe Kamer, zeide hij, zuilen wij aan het land de vrijheden geven, waarop het zoolang zit te wachten. Allereerst zal de grondwet zoodanig gewijzigd worden, dat een senaat in het leven zal worden geroepen, die als geheel steeds aanblijft, maar bij gedeelten periodiek gewijzigd zal worden. Vervolgens zal in crimineel recht een wijziging worden aangebracht ten doe! hebbende, beklaagden beter gele genheid te verschaffen zich te kunnen verdedigen. Persdelicten zullen voortaan op de gewone wijze berecht worden en niet door exceptioneele processen, zooais thans. Ook zou een kiesontwerp hoog noodig zijn, opdat de verkiezingen beter dan nu de gevoelens der be volking zouden vertolken. Ten slotte zuilen amnestiebesiuiten worden afgekondigd. De premier zeide verder, dat hij alles zou doen, wat in zijn macht was, om den vrede en de rust, die het land zoo hoog noodig had, te herstellen. Aiie beginseipolitiek zal vrij zijn, alle propaganda van denkbeelden zal ongestoord kunnen plaats hebben. i isbèitipt^ca het efnigste Mld KlOOSTCR SAHCTA PAULO. Prijs per flacon van 230 gram f 1.—, van 550 gram f 2.en van 1000 gram f3.50. Hoe grooter flacon hoe voor- deeliger dus Verkrijgbaar bij de be kende verkoopers en de meeste Dro gisten en Apothekers. Centraal-Depöt: L. AKKER, ROTTERDAM. Automobielfeesten op Walcheren. Precies op den vastgestelden tijd werd hedenmiddag de „Oranje Nas sau", waarmede door het minder gunstige weder geen zeetochtje, doch slechts een riviertochtje op de Scbeide werd gemaakt, aan de pon ton vastgeineerd. De reizigers waren opgetogen over het mooie tochtje en over de prachtige inrichting der boot. Alvorens de haven werd ingestoomd werd nog even voorbij den boulevard gevaren. De aan boord gebruikte lunch ken merkte zich door een bijzonder aan genamer! toon. Bij aankomst te Vlissingen werden door de automobilisten de auto's be stegen en gereden langs Koningsweg, Prins Hendrikweg, Schipbrug, Ge dempte Pottekade, Nieuwendijk, Bel- iamypark, Coosje Buskenstraat en Boulevards naar het Badhotel. In dit hotel werd door het gemeen tebestuur van Vlissingen den gasten een thee met gebak aangeboden. Toen deze versnaperingen waren aangeboden, nam de wethouder, de heer C. A. Kalbfieisch, het woord mede namens den burgemeester, die door uitstedigheid verhinderd was tegenwoordig te zijn, en heette den talrijken bezitters van het moderne voertuig hartelijk welkom. De wethouder sprak als zijn wensch uit, dat waar er velen onder de gasten zijn, die voor het eerst Vlissingen bezoeken, dit aanleiding moge zijn voor een bezoek aan onze badplaats. De heer jhr. mr. R. Sandberg tot Essenburg, voorzitter der Automobie len-Club, bracht dank voor de wel komstwoorden, en stelde er prijs op, naar aanleiding van een inder tijd gerezen misverstand, te verkla ren, dat het nooit in de bedoeling der automobielclub gelegen heeftom Vlissingen over te slaan. Te ongeveer half zes vertrokken de auto's weer naar Middelburg. Door de zorgen van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelin gen-verkeer werden reciame-biljetten van de badplaats onder de automo bilisten verspreid. Deze platen werden gretig in ont vangst genomen en zullen dus in Holland uitstekend dienst kunnen doen als een reclame voor onze badplaats, wat naar wij hopen, niet zal nalaten nog meer de aandacht op het zee bad Vlissingen te vestigen. Lijst van de aan het postkantoor te Vlissingen ter post bezorgde brie ven en briefkaarten gedurende de 2e helft der maand Juni, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Wed. de Boer—Vos, Amsterdam. Joh. Smit, P. de Pierre, Mej. B. Beckers, allen te 's Gravenhage. J. C. Verseput, Mej. S. v. d. Bos, beiden te Amsterdam. Jos. Noll, Enschede. J. van Zwilten, Mie. Renée Levie, Anvers. A. But, Liège. Charles Flet cher Liverpool, Miss Garzens, South Shields, Frida Hesse Hannover. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden te ruggegeven. Uit Oostburg meldt men onsDe Heer K. A. Sanderse heeft tegen 31 Juli a.s. ontslag aangevraagd als cor respondent der eerste klasse van de Nederlandsche Bank. Met ingang van 1 Augustus is als zoodanig in zijn plaats benoemd de heer j. A. Ris- seeuw Johz., lid van de firma Sanderse en Co. te Oostburg. WEEBBEBIÖHT. medegedeeld door het Kon Ned. Meteor. Institnut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 30 juni 1910.) Hoogste barometerstand 772.7 te Horta. Laagste barometerstand 744.5 te Dunrossness. Verwachting tot den avond van 1 Juli: Matige tot krachtige Z.W.-lijke later N.W.-lijke wind. Veranderde bewolking. Mogelijk regen. Zelfde temperatuur. MARKTBERICHTEN. Middelburg, 30 Juni. De geringe aanvoer bestond aileen uit Tarwe die tot de noteering is verkocht. Tarwe f6.a f6.50, Rogge a Zomergerst a Wintergerst a Haver a Paardeboonen a Tuinboonen k Witteboonen a lange Bruineboonen a ronde Bruineboonen a Kroonerwten a Opgaaf d. Zeeuwsche Landbouwm.) Boter f 1.30 a f 1.40 p. K.G. Eieren f 3.90 p. 100 st. Particuliere prijs. Boter f 1.45 p. K.G. Eieren f4.30 p. 100 st, (Noteering van Handelaren.) Boter f 1.30 af 1.40 p. K.G. Eieren f3.90 p. 100 st. Particuliere prijs. Boter f 1.40 a f 0.00 per K.G. Eieren f 4.30 a f 0.00 per 104 stuks. Voorde veie blijken van deelneming, ontvangen bij liet overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer C. DE WOLFF Sr., betuigen wij onzen hartelijken öauk. Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkindeven, J. W. DE WOLFF. Vi ssingen, 29 Juni 1910. Bij mijn vertrek naar Oost-Indië roep ik Vrienden en Bekenden een laatst vaarwel en tot weerziens toe. J. U. AUËR a/b S. S. „Kawi". Marseille, 30 Juni 1910. Allen die iets te vorderen hebben of verschuldigd zijn van of aan Mejuffrouw de Wed. A. J. H. VAN SCHAïK—Valentijn, ge lieven daarvan opgave te doen of te betalen vóór of op 12 Juli 1910. Mej. Wed. A. J. H. VAN SCHAïK- Valentijn. Terstond benoodigd een Adres: HOTEL „ALBION". te geven door de onder Directie van Mevr. RUDOLFiNE ROLL—Osseneg Aanvang 8 uur. Entrée SO ct. Houders van Kaarten op vertoon vrijen toegang. is a.s. Zaterdag van af 2 uur in het Hotel „Albion" te spreken. zoowel systeem prof. LiEBIG, ais ge woon gebrand, is te Vlissingen ver krijgbaar bij TE KOOP op een der beste standen der stad. Brieven letter M. D., bureau dezer Courant. Een net Jongmensch voor Kan toor» en Winkelwerk. Brieven onder letter Z, bureau dezer courant'. Gelegenheid aangeboden om tegen billijke vergoeding degelijk KOSTHUIS te bekomen. Br.No.80, bureau „Vlissingsche Courant." een mooie gele BOXHOND teef. Een goed thuis vereischt. Adres Glacisstraai 13 boven. van 16, 14 en 12 ct. per ons. /e is zwaar en waterhoudend, Aanbevelend, GOETHEER. Walstraat 19/21. MIDDELBURG. CONSULT eiken VRIJDAG van 1 tot 3 uur, Bellamypark 30, V I i s= s i n g e n. een KEUKENMEID, die eenigs- zins met de Fransciie- of Engelsciie taal op de hoogte is, hoog loon. Adres: Bureau „Vliss. Courant." TE HUUR gevraagd voor het plaatsen van een Automobiel. Te bevragen tusschen 9 en 12 uur bij L. LEE, Boulevard De Ruyter 52 (bij de Weststraat). Een ruim, geheel HUIS, met zeer grooten Tuin, aan billijken huurprijs. Ook uit de hand te koop. Brieven ietter A.B., Bureau „Vlis singsche Courant." MIDDELBURG Telefoon 181. LOSKADE. Zorgvuldige en nette bediening. Inlichtingen en Prijscouranten worden gaarne bij aanvrage verstrekt. DE DIRECTIE. AgentC. VERHEUL, St. Jacobstraat 11.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3