Visitekaarten! u \A Laatste Berichten. Advertentiën* PIERRE SMAGGE DagdienstbodB ia 4 BUITENLAND. VERHUISD en zulke ch frank en ewegen. jchie werd door een rnstig be- ook reeds 2n van 15 is door het rpleger of justitieel reeds over 1, die men Castricum tevergeefs en laatsten in alle ation Cas- dat Roos Ide, voorne- ans schoon zou echter ployeerden en kwam. iij nog met ■n bezocht, Ook had ledert de te terdamsche s" genezen arrest was jd werd om :ou hij ook naar de te worden, aeeft dezer ►are regen- |t bovenste den stok een meis- was naar werd langs trapluie af- ongedeerd. de hotel- oolytushoef ld en sie ge woon toonbank chijn halen kwam hij geldtrom- vel nauw- verd door- hte, waarin |g aan sie- som con- fen. Oogen- ïeestervan Daar het an een vrij irgaat, was s. n het huis dan ook En verhoor tselaars en let het ge- op zekeren [ringen, die tie te Alk- Ihouden de de Motor de Royal Club van ihtclub van éacht Club atique An- ivan Brus- lotorbooten ïeebrugge, Antwerpen ie gemeen- Brugge, verkenen Bstrijd. te Rotter- Ijk van een een schip eslagen. [het Binnen droevig on- ipper Slot, iljacht „01- een jong- |oord. Door iet Binnen iet zeiljacht ardoor ds t werd en g. Hij ver en schipper och pas na [cnaap naar overleden en heeft te ndbouwers- voorzichtig- een wa- bt het ver- het onder- het zieken- cht. Te |de 14jarige en schipper De vader id naar zijn |n zoon als Onder ernamiddag gierput den erenmorgen ;e Zutphen, Eene heldere fabriek en zuivere zeep bezorgen U brandschoon goed. Met Sunlight Zeep is er geen gevaar. L Is zoo zuiver als GOUD. vermoedelijk door het losspringen van een klinknagel, een zandzuiger van den heer Van Beest aldaar ge zonken. Het vaartuig was pas in gebruik genomen. Zes personen, die er in sliepen, konden zich slechts met groote moeite redden. Te Aalten is het 12jarig zoontje van een bakker, dat stond te kijken terwijl een oudere broer met een buks aan het schieten was door een schot getroffen, waarbij het kogeltje hem door de wang drong en is blijven zitten diep in het been achter den neus. Bij Onabrück werd gisterenmid dag de te Düsseldorf opgestegen voor verkeer ingerichte bestuurbare ballon „Duetschland" door tegenwind uit een hoogte van 1500 meter naar beneden gedrukt, raakte in de boo- men verward en kreeg belangrijke schade. Met name schijnt een der onderste schroeven gebroken te zijn, zoodat een belangrijke reparatie noodzakelijk is. Militairen zijn ter plaatse om hulp te bieden. Zaterdagavond zou ter sluiting van het jaarlijksche feest van de red dingmaatschappij te Leeds een mili taire taptoe en vuurwerk worden ge geven". Voor het begin van de taptoe zou den twee schoten worden gelost. Bij het tweede schot sprong echter de bom te gauw, zoodat twee personen werden gedood en ongeveer 20 hevig gewond. Er ontstond een hevige pa niek, vrouwen-vielen gillende in zwijm, kinderen schreeuwden en bij de uit gangen was 't gedrang onrustbarend. Gelukkig waren wegens den regen niet zooveel personen bij het feest aanwezig geweest als andere jaren het geval was, anders zouden er zeker nog meer slachtoffers te betreuren zijn geweest. In de nabijheid van Ogden, Vereenigde Staten, heeftMaandagmor- gen een brutale treinroof plaats gehad. Op een kruispunt werd een express uit Chicago door drie roovers aan gevallen. Eerst bonden zij den machi nist, om daarna naar den hoofdcon- duteur te gaan en zijn slentels te ontrooven. In de kas vonden zii ech ter niets. Toen stormden de roovers de luxe-waggons binnen, en stelden aan de verschrikte reizigers de keuze tusschen geld of leven, De roovers spaarden niemand, zij trookken zelfs de ringen van de vingers der reizi gers en gingen daarna met een buit van 4000 a 5000 dollars op de vlucht. Nieuwe cap e-p e 1 e r i- nes. Wanneer wij deze aan goede oude tijden der confectie her innerende genres niet zooals tot nu toe onder overgangsvormen rang schikken, dan geschiedt dit eenig en alleen daarom, wijl de cape van karakter veranderd is. Zij is niet meer een regenpeilerine daarvoor gebruikt men beslist lodencape en den lodenmantel doch een klee- dingstuk voor de promenade, gedeel telijk ook voor den avond vandaar ook het veelvuldig gebruik van flu weel, pluche, velours du Nord en bont, dit kostbaar en steeds kost baarder wordende confectie-materiaal, dat, ondanks alle duurte, hoe langer hoe meer in den smaak komt. We noemen hier eenige modellen van capes in 100, 105 tot 125 cM. lengte, die meestal in sprekende kleuren, in de eerste plaats groen, cérise en voornamelijk in rood, ver vaardigd zijn. Men brengt geborduurde Duches- sekragen, met goud-soutache be- naaide fronts, in militair genre, waarbij zich de eene rij vlak'aan de voorgaande aansluit en die alle ter afsluiting een knoopje hebben, sum ma sumarum een niet onbelangrijk aantal knoopen in het geheel. Zoo genaamde chantecler-modellen, wel is waar door de eigenaardige toe voeging van mouwdeeien geen echte capes meer, maar een staande tus schen cape en paletot, duiken thans op, een teeken dus dat, al heeft hei tooneeistuk ook fiasco geleden in de literatuur, het zijn invloed op de mode toch niet geheel gemist heeft. De lengte is driekwa t mantellengte, soms ook langer tot wel 140 cM. De bovenromp is rood met een uit zwarte zijde vervaardigden talarkraag. Ter hoogte van de heupen begint dan een changeant zijden romp met rijk, bijna al te rijk borduursel. Hieraan aansluitend noemen we tevens een dergelijk model van moiré-zijde met opossum-talarkraag. In plaats van het moiré komt glacé-changeantin plaats van borduursel op radium soutachebandfluweel komt zwart kant borduursel (spachtel). (Manufact.) FRANKRIJK. De Kamer behandelde gisteren de interpellaties omtrent de algemeene politiek. Briand verklaarde dat de regeering een motie Hesse aanvaardt, waarbij de verklaringen van de regeering worden goedgekeurd en vertrouwen wordt uitgesproken in de verwezenlijking van de hervormin gen, in het programma vervat. Ber- teaux betreurde het, dat Briand niet een motie had aangenomen, welke hij indiende in naam van de beide belangrijkste groepen in de Kamer, die, zonder de regeeringsverklaring goed te keuren, toch blijk geeft van verirouwen. Hij en zijn vrienden konden niet stemmen voor de motie, welke de regeering aanvaardt. „Wanneer dan, riep Berteaux uit zou de meerderheid misbruik hebben gemaakt van haar overwin ning Gij hebt volstrekt gezag noodig. Wij hebben u alles aangeboden, wat wij u konden geven en weigeren u te steunen in de meerderheid, waarin gij hen hebt opgenomen, 'die gedu rende de laatste tien jaren het werk van de republiek bestreken." Briand klaagde, dat men zijn ge dachte in een verkeerd iicht had gesteld, door zijn beeldspraak ver keerd te vertolken. Het was zijn be doeling niet de meerderen iets te verwijten. Hij liet de'republikeinen niet ten strijde trekken zonder vaandel. Brieand verklaarde te midden van een diep zwijgen van de Kamer, dat hij slechts den steun van een meer derheid van de linkerzijde aanvaardde. Berteaux zeide dat de regeering de woorden sprak, welke men van haar verwachtte door haar wil te verzekeren te regeeren met de radicalen en radicaal-socialisten, zonder den steun aan te nemen van hen, die voor de reactie streden. Onder deze voorwaar den kon hij zich aansluiten bij de motie Hesse. Het eerste deel van de motie Hesse „de Kamer getrouw aan de traditioneele politiek van de re- publikeinsche partij, de verklaring van de regeering goedkeurende en deze haar vertrouwen schenkende", werd aangenomen met 404 tegen 121 stemmen. Het tweede gedeelte werd aangenomen met 375 tegen 22 stem men. Dit luidt: „Teneinde het werk van hervormingen voort te zetten, van de drie vorige wetgevende perioden, een poiitiek te voeren tot bevestiging van het leekenwerk, spoedig de inkomstenbelasting te doen aannemen en voort te werken met een meerderheid, uitsluitend uit re publikeinen samengesteld, die be sloten zijn deze hervormingen en het werk van democratischen én socialen vooruitgang tot stand te brengen, en alle toevoeging afwijzende, gaat over enz." De geheele motie werd aan genomen met 403 tegen 110 stemmen. De zitting werd daarop opgeheven. ENGELAND. Asquith diende een wetsontwerp in tot wijziging van de koninklijke verklaring bij de troons bestijging. Volgens de bepalingen van dit ontwerp verklaart de vorst zich een trouw lid van de protestante hervormde kerk en belooft hij de protestantsche opvolging op den troon te verzekeren volgens zijn beste weten en volgens de wet. Asquith verklaarde, dat de re geering geloofde, dat de wet alle waarborgen bood, welke mensche- lijke wijsheid kan verlangen. Balfour stemde in met Asquith's verklaringen. Redmond zeide dat het wetsontwerp een laatkomeude daad van recht vaardigheid was jegens millioenen van de onderdanen van den koning- In eerste lezing nam het Lagerhuis het wetsontwerp aan met 383 tegen 42 stemmen. Zooals men zich zal herinneren is de bedoeling van dit wetsontweip een wijziging van eenige zinsneden in de koninklijke verklaring, welke zeer stuitend waren voor de katho lieken. RUSLAND. Ondanks de heftige oppositie, die in den Rijksraad bij sommige icdcn tegen de Fiusche wetgeving van Stoiypin bestond, heeft de Russische Senaat het ontwerp en den vorm, door de Doema daaraan gegeven, aangenomen. Het is nog niet bekend met hoeveel stemmen dit besluit genomen werd. Maar de voor standers van het ontrechtingsontwerp hebben zich door de redevoeringen van de tegenstanders, van prins Lie ven, Korwin-Milewski, Olsoefief en anderen, niet laten overtuigen. Het scheen anders, dat de Rijksraad niet voornemens was zich, als de Doema, door de Pansiavisten de les te laten lezen. De voorstellen, die de strekking hadden, het debat te be korten, werden niet aangenomen. De houding van de Doema had afschrik wekkend gewerkt. Zelfs de anders zoo fei-reactionnaire president Akimof heeft ditmaal met ongewone onpar tijdigheid de debatten geleid. Drie dagen heeft de regeering, die geheel de debatten bijwoonde, een stroom van bittere waarheden moeten verdragen niet alleen van de weinige leden der linkerzijde, maar ook haar vrienden, van de mannen van rechts, van vertegenwoordigers van alle groepen, die in den Rijksraad aan wezig zijn. De Poolsche magnaat Korwin-Milewski, dat,het woord had gevraagd, zag daarvan af, wijl hij niet voornemens was, naat hij zeide,. op een schaduwtribune als schaduwre- denaar een schaduwregeering te be- s rijden. Olsoefief vroeg, of de re geering,behalve de beruchte paragraaf 87, nog een andere methode had uitgevonden, om belangrijke ontwer pen door de Wetgevende Vergadering te zweepen, namelijk door ze onmid dellijk voor het sluiten der zitting in te dienen, om grondige besprekingen te beletten. De professor in het strafrecht Taganzef noemd.e de wijze waarop de meerderheid in de Doema het ontwerp behandeld had, met een nieuw woord „Katastrophaal" en waarschuwde nadrukkelijk voor zulk een wijze van behandeling. Slechts de vader van het ontwerp, de beruchte senator Deutricht, ver dedigde zijn schepping; hij dwong op spoed aan, zeggende „Wij hebben geen tijd om wijzigingen in de wet te brengen". En op het verwijt, dat door deze wet artikel 2 van de Grond wet geschonken wordt, antwoordde hij: „Als de Tsaar het beveelt, mogen wij ook de grondwet wijzigen". Maar dan toch zeker niet op deze wijze Trouwens de geheele redevoering van Deutrich kon worden samengevat in deze woorden van prins Mescht- schersky, in zijn reactionair orgaan „Semlschina." tot de bestrijders van het ontwerp gericht„Gij verdedigt de onzinnige opvatting, dat de Tsaar verplicht is zijn woord te houden". Zoo ongeveer sprak ook Von Deu trich. Hij poogde de tegenstanders van zijn ontwerp als vijanden van de Russische staatsmacht, als vijanden van het vaderland voor te stellen en hij werd daarbij krachtig gesteund door generaal Suckotin, die een Rus sische beroemdheid is, wijl hij tijdens de revolutie eens een koe liet arres teeren, en die nu in den Rijksraad de ontrechting van Finland verde digde met een verwijzing naar de mogelijkheid van Zweedsche oorlogs toerustingen tegen Rusland, waarvoor hij scherp onderhanden werd genomen door den heer Kamenski. De scherpte van de bestrijders, en de dwaasheid van de verdedigers van het ontwerp hadden geen succes. De Rijksraad heeft het ontwerp aangeno men. Maar geen Poerisjkewitsp had hier de onbeschaamdheid, het resul taat der stemming te begroeten met een: „Finis Finlandiae". Zulk een wettenmakerij maakt iemand wee DENEMARKEN. Alle leden der vroegere gematigde linkerzijde en de nieuw gekozen afgevaardigden der verwante richtingen hebben Maandag in tiet gebouw van den Deenschen Rijksdag te Kopenhagen een vergade ring gehouden, om te zien of men tot een fucie der verschillende partij en kon geraken. Reeds eenigen tijd geleden waren inleidende onderhan delingen geopend tusschen de leiders der 3 linksche groepen Nielsen den oud-premier Neergaard en den afge vaardigde Lindö. De vergadering be sloot uit de tot nu toe op verschillende punten scherp gescheiden linksche groepen een nieuwe partij te vormen. De oude radicale regeeringspartij van Zahle behoort hier echter niet toe. Tot leider der nieuwe partij in den Rijksdag werd Anders Nielsen geko zen. Behalve Nielsen werden de oud ministers Christensen en Neergaard en de afgevaardigden Berntsen en Jensen tot bestuursleden van de partij ge kozen. Onmiddellijk na de fusie werd een duidelijk gesteld en scherp omschre ven programma ontworpen, waar'n verkiaard werd, dat de politiek der nieuwe partij in scherpe tegenstelling zou staan tot de radicaal-socialisti sche alliantie en evenzeer tot de con servatieve groepen. Het hoofdpunt van het program vormt de regeling van den financiëlen toestand des lands, terwijl de partij verder sterk zal blij ven aandringen op spaarzaamheid in de huishouding van den Staat. Onmiddellijk nadat de vergadering uiteen was gegaan begaf Klaus Bernt sen zich naar het paleis van Ama- liën en deelde den koning de fusie der linksche groepen en de stichting der nieuwe partij mede. De koning onderhield zich een goed half uur met Berntsen, waarna deze naar den Rijksdag terugkeerde en met zijn partijgenooten den poli- tieken toestand des lands besprak. De formeele ontslagneming van het ministerie Zahle en het einde van den minister-crisis worden eerst verwacht na de opening van de bui tengewone zitting van den Rijksdag, die Donderdag n,s. zal plaats hebben. Als leden van het nieuwe ministerie worden genoemd Berntsen en de afgevaardigden Lindö en Laursen. Ex-minister Christensen, ofschoon in het bestuur der nieuwe partij gekozen, zal na proces echter in geen geval meer een portefeuille aanvaarden. TURKIJE. Volgens officieele be richten uit Uskub heeft de opper bevelhebber van de in Albanië ope- reerende Turksche troepen Sjefket Durghoet pasja een belangrijk succes behaald. Het is hem gelukt, in het gebied van Opper-Albanië door te dringen, in het gebied van Malissia, waar tot dusver nooit vreemdelingen waren doorgedrongen. Een colonne, bestaande uit twaalf bataljons infanterie, een escadron ca valerie en drie batterijen, onder bevel van generaal Osman pasja en een tweede colonne, bestaande uit vijftien batterijen artillerie, onder bevel van den generaal Sietket pasja, maakten zich meester van een bergpas bij het dorp Has. De op de omliggende hoogten gelegerde Albaneezen boden hevigen tegenstand, maar het kanon vuur der Turksche troepen nood zaakte hen, hun stellingen prijs te geven. Van de Turken sneuvelden twee officierenen zestien minderen ;de ver liezen van de opstandelingen zijn onbekend, maar zullen wel belang rijk geweest zijn. Sjefket Durgnoet pasja is volgens een bericht in de „Temps" voorne mens, langzaam verder het land in te dringen. Hij hoopt binnen een maand het gansche gebied van Malissia te pacificeeren. Maar hij zal daarbij met groote moeilijkheden te kampen heb ben wegens de bergachtige gesteldheid van het terrein, wegens de spreek woordelijke dapperheid der Albanee zen uit het gebied van Malissia en ten derde door de aankomst van 3000 Albaneezen uit de streek van Driba, die besloten hebben, den strijd tot het uiterste vol te houden, om auto nomie voor Albanië te verkrijgen. Ook wordt nog gemeld, dat twee der voornaamste aanvoerders van de opstandelingen met een twintigtal Albaneezen naar Montenegro gevlucht zijn en dat de Turksche legatie te Cettinje stappen, wil doen om hun uitlevering van de Turksche militaire autoriteiten te verkrijgen. Voor het voorloopig diploma voor voorloopig machinist is geslaagd de leerling der De Ruyterschool H. fiar- kema. MIDDELBURG. In de hedenmiddag gehouden vergadering van den ge meenteraad alhier werd totleeraarin het Nederlandsch aan het gymnasium benoemd de heer A. G. van Hamel te Amsterdam met 10 stemmen, tegen 3 op den heer dr. H. E. Becht te Vlissingen. Aangenomen werd een voorstel van de commissie voor de strafverorde ningen tot het vaststellen van eene ver ordening tot beteugeling van den Ame rikaanschen kruisbessenmeeldauw. Na eenige discussie werd met 10 tegen 3 stemmen (links tegen rechts) besloten tot het verleenen van f50 subsidie per jaar aan de vereeniging „Zeeland" te Middelburg, welke ver eeniging zich ten doel stelt verwaar loosde minderjarigen, welker voogdij de rechtbank baar mocht opdragen, ter verpleging te doen opnemen in gezinnen, en wel in gezinnen, die waarborg geven voor eene goede ver pleging en opvoeding en tevens den godsdienst belijden van de gezindte, waartoe de minderjarigen behooren. Op desbetreffende door het lid, den heer Gratama, in een vorige verga dering gestelde vragen deelde de voorzitter mede, dat indien het gas verbruik evenveel blijft toenemen ais dit gedurende de laatste jaren het geval is geweest, binnen drie jaar de gasfabriek zal moeten worden uit gebreid en verder, dat in de laatste 10 jarer. in het geheel voor f 177.800 aan leeningen ten behoeve dier fabriek is gesloten. Per Telegraaf. Het vermiste Knaapje. ROTTERDAM. Hedenmorgen om streeks half twaalf is uit de Wijn haven opgehaald het lijkje van den sedert Zondag vermisten 8-jarigen knaap Henri Verdoorn. Een schippersvrouw had heden morgen aan de politie medegedeeld dat zij op Zondagmorgen een plomp gehoord had, wat aanleiding gaf om daar te gaan visschen. met het ge volg dat het lijkje na 10 minuten dreggen gevonden werd. Echtelijk drama. ROTTERDAM. Hedenmorgen werd een vrouw badende in haar bloed in haar woning aangetroffen. Zij had diepe snijwonden aan haar hals en pols. In de kamer bevond zich haar öjarig dochtertje met een gulden in de eene en een groot mes in de andere hand. Aanvankelijk dacht men dat het kind een gulden gekregen had om haar moeder de verwondingen toe te brengen. Men vermoedt echter dat de vrouw de hand aan zich zelf geslagen had, waarvoor als reden wordt opgegeven dat zij in zekere omstandigheden verkeerde en de thuiskomst van haar man, die zeevarende is, niet durfde afwachten. De zwaar verwonde vrouw is naar het ziekenhuis overgebracht, doch bleek bij aankomst aldaar reeds te zijn overleden. Ernstig ongeluk. ZUTPHEN. Hedenmiddag is de heer H. Volker, chef van de goederen loods op het station door een trein overreden. Zijn beide beenen werden verbrijzeld en na eenige oogenblikken is de man overleden. WEERBERICHT. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 29 Juni 1910.) Hoogste barometerstand 772.6 te Horta. Laagste barometerstand 742.8 te Skudesnaes. Verwachting tot den avond van 30 Juni Matige tot krachtige meest Z.W.- lijke wind. Zwaar bewolkt. Regen buien. Zelfde temperatuur. Heden overleed, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Mej. de Wed. E. LEMS, geb. Tanis, in den ouderdom van 88 jaar. Uit aller naam A. LEMS. Vlissingen, 29 Juni 1910. Algemeene kennisgeving. Verzoeke van rouwvisites ver se hoon tl te blijven. Voorde vele blijken van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer C. DE WOLFF Sr., betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, J. W. DE WOLFF. VI ssingen, 29 Juni 1910. Architect en Aannemer, van STEENEBEER 17 naar Boulevard de Ruyter 46. ess Stoom Boek-en Handelsdrukkerij Kleine Marti, F. YAN.DE VELDE Jr., Viissinseï gevraagd, van goede getuigen voor zien. Te bevragen Aagje Deken straat 167.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 5