Gemengd Nieuws. neming te vergrooten en al de reeds in militairen dienst zijnde onder officieren en minderen tot een lang durig verblijf te bewegen. Op 1 Juni jl. ontbraken dan ook aan de organieke sterkte alleen bij het wapen der infanterie 3 SCTgean- ten-fourier, 39 sergeanten, 65 korpo- raals-fourier en 669 korporaals. Door den kolonel-commandant van het 3e reg, inf. te Bergen-op-Zoom zal van 12 tot en met 16 |uli a. s. in de omstreken van Arnhem en Dieren een kadermanoeuvre worden gehouden, waaraan zal worden deel genomen door 5 hooid-officieren en 5 subalterne officieren. Vlissingen, 29 Juni. Herstemming Prov. Staten. Gisteren werden in onze provincie de herstemmingen gehouden voor de Prov. Staten. Deze hadden den vol genden uitslag District Goes. Aantal kiezers8804. Uitgebracht 8029 stemmen, waarvan 45 van onwaarde. Hiervan verkregen de heeren J. N. Elenbaas (aftr. lib.) 3736, W. Kakebeeke (aftr. lib.) 3930, W. van Oeveren (a.-r.) 4113, C. P, Vogelaar (a.-r.) 4061 stemmen, zoo dat gekozen zijn de heeren C. P. Vogelaar (a.-r.) en W. van Oeve ren (a.-r.). Bij. de stemming op 14 Juni jl. verkregen de genoemde heeren res pectievelijk 3083, 3265, 3435 en 3409 stemmenterwijl verder werden uit gebracht op de heeren J. C. H. Holl- mann (lib.) 2896, M. de Jonge (aftr. a.-r.) 3811, J. Koekebakker (s.-d.) 289, mr. C. Lucasse (aftr. a. r.) 3766, J. Ossewaarde (s.-d.) 271, P. K. Peerl- kamp (s.-d.) 152, inr. G. W. Sanrtes (s.-d.) 201, en C. Zuidweg (lib.) 2620 stemmen. Daar de volstrekte meerderheid toen 3506 bedroeg werden de heeren De Jonge en Lucasse toen gekozen verklaard. District Hulst. Aantal kiezers 7800. Uitgebracht 6540 stemmen. Hiervan verkregen de heeren H. A. van Dalsum (onafh.) 2916, Ph. J. van Dixhoorn (lib.) 2751, E. B. Dumoleyn (aftr. kath.) 3043, A. Moerdijk (aftr. kath.) 2896, J. A. van Rompu (aftr. kath.) 2943, J. F. A. M. van Waes- berghe (aftr. kath.) 2838, P. J. Woit- man (lib.) 2604 stemmen, zoodat gekozen zijn de heeren H. A. van Dalsum (onafh.), E. B. Dumoleyn (aftr. kath.), A. Moerdijk (aftr. kath.) en J. A. van Rompu (aftr. kath.) Bij de stemming op 14 Juni ver kregen de heeren van Dalsum 2171, van Dixhoorn 1955, Dumoleyn 2601, Moerdijk 2474, Rompu 2516, Waes- berghe 2502 en Wortman 1709 stem men. Daar niemand de volstrekte meerderheid (2730) verkreeg moest herstemming tusschen alle candidaten plaats hebben. •Het aantal leden van de Staten voor deze provincie bedraag* 42. Van deze behoorden voor deze ver kiezingen 17 leden tot de a.-r. partij, 7 tot de katholieke partij en 18 tot de liberale partij. De verhouding was dus 24 rechts en 18 links. Aan de beurt van aftreding waren 21 leden nl.8 anti-revolutionairen, 4 katholieken en 9 liberalen. Bij de stemming werden gekozen 9 anti-revolutionairen en 6 liberalen, terwijl er nog 2 aftredende liberalen en 4 katholieken in herstemming kwamen. Bij de herstemming van gisteren werden gekozen 2 anti-revolutionai ren, 3 katholieken en 1 onafhankelijke. De stand is dus thans 26 rechts, 15 links en het onafhankelijke lid H. A. van Dalsum. De Commissaris der Koningin in onze provincie brengt ter kennis dat de vroeger medegedeelde Staten, wier consulaire ambtenaren het recht bebben in strandvonderijzaken op te treden, dezelfde zijn gebleven, doch dat in het personeel en de plaatsing van de consulaire ambtenaren dier Staten de volgende veranderingen hebben plaats gehadvoor België is te Hansweert als vice-consul op getreden J. L. F. A. de Grooffvoor Frankrijk is te Vlissingen, in plaats van B. Stofkoper, opgetreden M. J. Stofkoper, en voor Italië is te Brou wershaven, in plaats van J. de Kater, opgetreden J. D. de Kater. Onze stadgenoot, de heer F. H. C. Andriessen, is benoemd tot op zichter 2e klasse bij den dienst van weg en werken bij de Nederl. In dische Spoorwegmaatschappij. De Vlissingsche zeelieden E. Billi- aert, A. A. Cogghe en P. G. Van- outryve zijn benoemd tot matroos bij den maildienst te Ostende. In de Molenstraat trekt het geres taureerde woonhuis van den heerC. J. Cornu zeer de aandacht van voor bijgangers. De voorgevel is geheel opgetrokken van witte en blauwe geglazuurde tegels en den ontwerper den heer Smagge, komt lof toe voor de uitvoering van dit werk. De automobielfeesten op Walcheren. Aan den autotocht werd deelge nomen met 33 wagens. De tocht over den Scheldedam slaagde goed. De weg in de buurt van den Dam was door de goede zorgen van den heer Hombach uit Hulst met 20.000 zakken turfstrooisel berijdbaar ge maakt. Behalve een paar gesprongen ban den had over den geheelen weg geen ongeluk plaats. Tegen zes uur arri veerden de auto's te Middelburg, waar honderden langs de te volgen straten geschaard stonden en velen de vlag hadden uitgestoken. Bij de ontvangst ten stadhuize heette de burgemeester de gasten welkom in Zeeland's hoofdplaats en wenschte hen geluk met de behou den aankomst. Spr. sprak den wensch uit, dat de reizigers een aangenamen indruk zullen medenemen van Wal cheren en Middelburg als zij naar hun woonplaatsen terugkeeren. Spr. hoop te, dat de propagandatocht goed zal slagen, nu, zooals hij het noemde de „Chineesdhe muur" is omgeworpen. De voorzitter der Automobielen club, de heer jhr. mr. R. Sandberg tot Essenburg, dankte voor de ont vangst en zinspeelde op de wapen spreuk van Zeeland „Luctor et Emer- go", hetgeen de automobilisten deed besluiten de bezwaren aan dezen tocht verbonden te overwinnen. Spr. dronk op den bloei van Middelburg en zijn burgemeester. Deze eerste dag werd besloten met een concert in den voor deze gele genheid keurig verlichten tuin van het Schuttershof. Duizenden lampions die tusschen de boomen hingen, deden denken, dat men in een sprook jeswereld was. Het Middelburgsch muziekkorps onder leiding van den heer Jan Morks voerde een met zorg gekozen programma uit. Tijdens de pauze van het concert werden gisterenavond de leden der automobielclub met hunne dames ontvangen door het bestuur van St. Sebastiaan in de fraai gerestaureerde SUiutterszaal. Bij monde van den voorzitter den heer H. P. den Bouw meester werden de gasten namens de confrérie toegesproken. Spr. deed voornamelijk uitkomen, dat de hove St. Sebastiaan reeds 500 jaar bestaat en er steeds een aangename geest onder de confrères b -staan heeft. Voor de jonge vereeniging, die thans gast is, hoopt spreker een even- lang bestaan en een even gezellig onderling verkeer. De voorzitter der automobielciub, jhr. Sandberg, dankte namens de gasten en wees op net gezegde Ap- pollo kan niet altijd den boog gespan nen houden. De Hollanders hebben een tijdje het werk neergelegd om te vertoeven in het gastvrije Zeeland. De verwachtingen zijn ten deze op zichte niet te groot geweest zoowel het publiek als autoriteiten hebben de leden der club op grootsche wijze ontvangen. Spr. drinkt op de confrérie van St. Sebastiaan, die bewezen heeft door haar langdurig bestaan dat eendracht macht maakt. Het concert werd ondanks het winderige weer door vrij velen bijge woond. Hedenmorgen werden de beziens- waaardigheden van Middelburg be zocht, o. ade gerestaureerde Abdij gebouwen, verschillende musea enz. waar de gasten zich konden overtui gen, dat er in Middelburg voor lief hebbers van oudheden heel wat te genieten valt. Te 12 uur vereenigden zich de auto's op de Markf en werd de tocht be gonnen, die over Koudekerke, West- kapelle naar Domburg ging, waar gedejeuneerd werd. Over Veere, waar het stadhuis en andere gebouwen be zichtigd werden, werd naar Middel burg teruggereden. In de gezondheidscommissiën, wier zetels gevestigd zijn te Vlissingen, Middelburg, Veere, Zierikzee, Tholen, Goes, Kruiningen, Oostburg, Hulst en Neuzen, zijn respectievelijk door den Commissaris der Koningin tot leden- dier commissie herbenoemd de heeren W. L. Huson te Vlissingen, jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje te Middel burg, H. van Gorsel te Colijnsplaat, jhr. R. R. L. de Muralt te Zierikzee en Th. Lange te Renesse, B. A. Overman te Tholen, G. van den Hoek te Goes, M. van Harmeien te Ierseke, mr. F. J. N. van Dam te Oostburg, dr. C. E. Liesker te Hon tenisse, A. J. Klaassen te Ter Neuzen, tevens de genoemde heeren in de gezondheidscommissie, zetel Middel burg, Oostburg en Tholen tot voor zitter. In de commissie gezeteld te Tholen in tot lid benoemd de heer J. L. Bernhardi, arts te Stavenisse. Bij den officier van justitie te Mid delburg is door den Zeereerw. heer W. F. Schets, pastoor te St. Jansteen, weder een klacht ingediend tegen den heer H. A. van Dalsum te Hulst, wegens het uitgeven en verspreiden van een stuk van beieedigenden aard. Gisteren is, als verdacht van op lichting gepleegd ten nadeele van en kele winkeliers te Middelburg, naar het huis van bewaring aldaar over gebracht M. A., 60 jaren huisvrouw van F. J. van M., wonende te Goes. De commies-titulair der posterijen en telegrafie F. E. de Bruijn is overgeplaatst van Ter Neuzen naar Tiel en de commies-titulair C. K. E. van den Berg van Amsterdam (tele graafkantoor) naar Ter Neuzen. KERK- EN SCHOOLMSEUW 7 Ned. Herv. Kerk. Ds. A. Veenhuijsen, te Nederhorst den Berg, die door het classicaal bestuur van Amsterdam ge schorst was, heeft hiertegen hooger beroep aangeteekend en neemt nog steeds zijn ambt waar. R. Kath. Kerk. Heden herdacht Mgr. P. Leijten, bisschop van Breda, zijn zilveren bisschopswijding. Op uit drukkelijk verlangen van den jubilaris werd dit feest slechts kerkelijk ge vierd. Onze stadgenoot, de heer Sil- vère MatteMaenhoudt heeft te Nij megen met goed gevolg het gymnasi aal eind-examen afgelegd (diploma B). Verkoopingen en Aanbestedingen. Door den notaris 1. C. Vethacke werden gisterenavond in het lokaal„de Oude Vriendschap" in het openbaar verkocht de volgende perceelen lo. Een huis en erf aan de Beurs straat no. 7, groot 2 Are. Hoogste inschrijver de heer A. Pierens voor f 3451. Kooper de heer J. Loois Az.q.q voor f4061 2o. Een huis en erf aan de Bree- waterstraat, no. 61, groot 1 Are 52 cA. Hoogste inschrijver de heer 1. H. Stoutjesdijk voor f3401. Kooper de zelfde q.q. voor f3700; 3o. Een huis, bergplaatsen erf aan de Vrouwestraat no. 26, groot 80 cA. Hoogste inschrijver de heer J. Wil- lemse voor f2075.' Kooper de heer G. Bouwense voor f 2750 4o. Een buis en erf aldaar, aan den Koudenhoek no. 6, groot 99 cA. Hoogste inschrijver en kooper de heer A. Pierens voor f 1351 5o. Een huis en erf aan den Kou denhoek no. 8, groot 46 cA. Hoogste inschrijver de heer J. L. Belderok voor f421. Kooper de heerH.J. Luitwieler voor f 560. Ten overstaan van notaris J. C. Paap alhier, werden gisteren te Ritthein in het openbaar verkocht de volgende onroerende goederen te Ritthem 1. Het huis met schuur, erf, boom gaard, tuin en bouwland, aan den straatweg naar de Zuidwatering, no, 110, groot 22 aren 74 centiaren, kooper de heer A. Wattel te Ritthem voor f2425 2o. Het woonhuis met aangren zende timmermanswerkplaats in het dorp, no. 47 en 47a, met erf en tuin, groot 7 Are 66 cA. Kooper de heer M.Meijer q.q. te Vlissingen voor f1975; 3o.Drie huisjes met erven en tuintjes aldaar, nos. 39, 40 en 41, samen groot- 3 Are 48 cA. Te zamen verkocht aan den heer J. Cevaal te Grijpskerke voor f652; 4o. Het huis en erf aan den straat weg naar de Zuidwatering, no. 81, groot 2 Are 40 cA. Kooper de heer Fr. Prinse te Ritthem voor f600 5o. 41 Are 15 cA. bouwland, nabij de Zuidwatering. Kooper de heer I. Baart te Ritthem voor f515. Toen de heer G. gisterenmorgen wandelde in de omgeving van de zwemplaats aan den Hirnesboulevard te Prinsenhage, werd hij door een circa 14jarigen jongen aangesproken, die hem om vuur vroeg voor zijn sigaret. Het ventje, dat er vreeselijk haveloos en verhongerd uitzag, wekte het medelijden van bedoelden heer op. Het ventje verhaalde, dat hij reeds negen maanden rondzwierf in en om Breda, 's Nachts slapende in schuren, karren of bosschen, en overdag zijn eten moest bedelen. Hij zeide een zoontje van E. ie zijn, thans aan het Duitenhuis te Prinsenhage wonende. Voordat hij begon te zwerven, woonde hij bij zijn vader en stief moeder in de Boeimeerstraat te Te- teringen. Vader en moeder leefden slecht, waren aan den drank verslaafd, mishandelden hun kinderenen lieten ze geheel aan hun lot over. Zelfs op school kwamen ze nooit. Toen ging vader van moeder af en vestigde hij zich aan het Duiten huis. Het bedoelde jongetje mocht nu noch bij vader, noch bij moeder onder dak komen. Geen van beiden zorgden voor zijn voeding of klee ding en zoo is hij nu reeds negen maanden zwervende, ten prooi aan de grootste ellende. Meermalen werd hij door de politie bij den burge meester gebracht en deze deed zijn best om een einde te maken aan het ellendig bestaan van den armen knaap, maar te vergeefs. Nu werd het ventje bij de mare chaussee gebracht te Teteringen; deze bracht het ventje bij den officier van justitie en thans zal er dan eindelijk, dank zij de justitie en politie, een einde worden gemaakt aan het ongelukkige leven van den jongen. Wellicht zai de voogdijraad ingrijpen. De jongen is in het huis van bewaring als verdacht van land- looperij, tijdelijk opgeborgen. Te Rotterdam verdiept men zich in gissingen over het Zondag spoorloos verdwijnen van het 8-jarig zoontje, Henri, van den tandarts, den heer Verdoorn, wonende Witte de Withstraat aldaar Zondagmorgen half 9 was het uitgegaan om een bood schap te doen, doch is niet terugge keerd. Zondag werden reeds enkele singels en binnenwateren afgedregd, terwijl gisternacht met twee politie honden naar een spoor gezocht is, doch zonder resultaat. (Zie Laatste Berichten.) Gistermiddag werd door de gemeente-politie te Heerenveen aan gehouden een 14jarige jongen uit Sneek. Deze bleek al een heel ge vaarlijk stukje uitgehaald te hebben. Zondag had hij zich bij Sneek een heel klein zeilbootje toegeëigend en was daarmede moederziel alleen met een flinken bries hetSneeker meer overgezeild en tot hier door gevaren. De politie transporteerde hem naar huis. Deze jongen schijnt van vreemde tochten te houden voor een paar jaar ging hij uit een ituiu ecu paara naien, oesieeg nel e-., zou aldus een rit door Friesland doen. Natuurlijk liep de kleine ruiter spoedig in den kijkerd en werd hij op transport gesteld. In verband met de ontvluchting van Willem Roos uit het krankzinni gengesticht te Castricum meldt men aan „de Tel." nog het volgende De man van het beruchte trio is gekleed in zijn eigen blauw colbert- costuum en heeft verlakte schoenen aan, in één woord, hij ziet er uit als een heer. Roos had zich reeds voor 14 dagen geoefend om weg te komen, door zich op den zolder te verstoppen, om te zien hoe lang het duren zou eer men hem vond, hetwelk na drie uren plaats had. Hij kwam 15 April op Duin en Bosch en wist door goed gedrag allerlei fa ciliteiten te verwerven o.a. deed hij boodschappen in het dorp, hielp den vrachtrijder goederen van en naar het spoor brengen en was bij veie ingezetenen bekend, die zich maar niet konden begrijpen, dat zulk een misdadiger zooveel vrijheid genoot. Die vrijheid heeft hij tot Zondag jl. niet misbruikt, want hij deed toen nog een boodschap bij den leverancier De Haas, in tegenwoordigheid van een verpleger. Te 2 uur Zondagnacht is hij er van door gegaan, nadat hij de fiets van dr. Melchior uit de schuur had gehaald. De docter heeft op dat on gewone uur wel een fiets achter zijn woning hooren rijden, maar dacht, dat het de nachtwaker was, die er op zat. Roos heeft, voor hij weg reed, nog ingebroken in het admi nistratiegebouw, waar hij f 25 wist te bemachtigen. Maandagmorgen zes uur werd de politie met de ont vluchting in kennis gesteld. De nachtwaker, die de zalen in specteert, heeft bij zijn inspectie Roos niet gemist, want hij had eenige dekens in de lengte opgerold op de krip gelegd en deze behoorlijk toegedekt. Het vermoeden bestaat, dat de ontvluchte koers heeft gezet naar Rotterdam, waar hij als varensgezel wel een heenkomen zal hebben ge vonden en zeker wel gelegenheid heeft om naar Engeland over te steken. De plaatselijke autoriteiten zijn te Castricum maar weinig tevreden, dat de patiënten van „Duin en Bosch" zooveel vrijheid genieten en zulke gevaarlijke misdadigers zich frank en vrij in het dorp kunnen bewegen. De kapelaan der parochie werd bijv. op 2n Pinksterdag door een passeerend verpleegde ernstig be dreigd, wat hem vroeger ook reeds was overkomen. Groepen van 15 verpleegden trekken soms door het dorp, slechts door éen verpleger of verpleegster begeleid. Een bekend Haarlemsch justitieel ambtenaar sprak vroeger reeds over die bedenkelijke vrijheid, die men verpleegden misdadigers te Castricum gunt, tot nu toe echter tevergeefs en niettegenstaande in den laatsten tijd minstens vijf personen in alle richtingen zijn ontvlucht. Een witkiel aan het station Cas tricum heeft medegedeeld, dat Roos reeds eenige malen vertelde, voorne mens te zijn, als hij zijn kans schoon zag, te ontvluchten. Hij zou echter zorgen dat geen der geëmployeerden daardoor in moeilijkheden kwam. Zondag 19 Juni heeft hij nog met zijn moeder, die hem toen bezocht, door Castricum gewandeld. Ook had hij te kennen gegeven, sedert de te Castricum opgenomen Amsterdamsche veroordeelde „Roode Dries" genezen was verklaard en weer in arrest was gesteld, dat het nu zijn tijd werd om weg te komen, anders zou hij ook kans hebben als „genezen" naar de gevangenis teruggezonden te worden. Te Ambt-Almeloo heeft dezer dagen bij onweder met zware regen bui een bliksemstraal het bovenste gedeelte verbrijzeld van den stok eener parapluie waaronder een meis je schuilde, dat op weg was naar eene fabriek. De bliksem werd langs het doornatte doek der parapluie af gevoerd en het meisje bleef ongedeerd. Toen Maandagavond de hotel houder B. de Haan te Hippoiytushoef (eiland Wieringen) zijn geld en sie raden-kistje, hetwelk hij gewoon was in zijn café onder de toonbank te bewaren, wilde te voorschijn halen om eenig geld te wisselen, kwam hij tot de ontdekking dat zijn geldtrom- mel was verdwenen. Hoewel nauw keurig het geheele huis werd door zocht, was van 't vermiste, waarin een vrij aanzienlijk bedrag aan sie raden benevens een flinke som con tanten, niets te ontdekken. Oogen- blikkelijk werd de burgemeester van het feit in kennis gesteld. Daar het café van den heer De Haan een vrij groote verbouwing ondergaat, was dien dag veel werkvolk in het huis aanwezig. Terstond werd dan ook door den burgemeester een verhoor van alle timmerlieden, metselaars en opperlieden ingesteld, met het ge volg dat verdenking viel op zekeren H. L., opperman te Wieringen, die ter beschikking der justitie te Alk maar werd gesteld. Van 18 tot 31 Juli houden de Yacht Club van Ostende, de Motor Yacht Club van België, de Royal Sailing Club, de Yacht Club van Gent, de Motor Boat Yachtclub van Vlaanderen, de Royal Yacht Club van België, de S. R. Nautique An- versoise, en Yachting Club van Brus sel, een wedstrijd voor motorbooten langs Dover, Ostende, Zeebrugge, Brugge, Gent, Terneuzen, Antwerpen Willebroek en Brussel. De gemeen tebesturen van Ostende, Brugge, Gent, Brussel, Antwerpen verleenen o. a. steun aan dezen wedstrijd. Uit de Nassauhaven te Rotter dam is opgehaald het lijk van een 2jarig kind, dochtertje van een schip per, dat overboord was geslagen. Gisterenmiddag heeft op het Binnen Spaarne te Haarlem een droevig on geluk plaats gehad. Schipper Slot, commandant van het zeiljacht „01- ga", ging daar zeilen met een jong maatje van 17 jaar aan boord. Door de rukwinden, die er in het Binnen Spaarne stonden, begon het zeiljacht water te scheppen, waardoor ds 17jarige jongen ongerust werd en daarom over boord sprong. Hij ver dween in de diepte. Een schipper dook ettelijke malen, doch pas na 20 minuten had hij den knaap naar boven gebracht, die reeds overleden bleek te zijn. Gisteren heeft te Strijen een 15jarige landbouwers knecht tengevolge van onvoorzichtig heid een revoiverkogei uit een wa pen, dat gebruikt werd tot het ver jagen van spreeuwen, in het onder lijf gekregen. Hij is naar het zieken huis te Rotterdam gebracht. Te Krefeid is in de haven de 14jarige zoon van een Hoilandschen schipper bij het baden verdronken. De vader keerde juist uit de stad naar zijn schip terug, toen men den zoon als lijk uit het water haalde. Onder Nispen (N.-Br.) heeft gisternamiddag een 3jarig kindje in een gierput den dood gevonden. Gisterenmorgen is in de Noorderhaven te Zutphen,

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 4