minis JjLiAJEf Laatste Berichten» Burgerlijke Stand» Gemeentebestuur AdvertentiëiL Ingezonden Stukken. BUITENLAND. Leest het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD rijke bediening en den sterken wind van Zaterdag en Zondag, het dus licht meegesleurd hebben. Worden de schuren later draaiend gemaakt, dan vervalt dit bezwaar en kan het luchtschip ook bij veel sterker wind uitvaren. Heden zou er geen opstijging zijn, wel is er een voor morgenochtend bepaald. Dan zullen op uitnoodiging vertegen woordigers der pers een tochtje mee maken naar Keulen en terug. Voor Woensdag en Donderdag is het lucht schip voor twee gezelschappen afge huurd. Ondanks het slechte weer komt er voortdurend een groote menigte het luchtschip zien. Het gezin van den mijnwerker Robert Franck te Zabrze-Nord werd dezer dagen verblijd met de ge boorte van den twaalfden zoon. Bij eenigen der andere zoons waren resp. de keizer, de kroonprins en prins Eitel peet geweest. Thans bij den zoon was prins Adalbert van Pruisen peet, die een geschenk van twintig mark aan de ouders zond met de beste wenschen voor het ge luk en het welzijn van den kleine. De vier zoons dragen respect, de namen van Wilhelm, Friedrich Wil helm Anton Eitel en Adelbart. Menschen, die meer dan hon derd jaar leven, zijn betrekkelijk niet zeldzaam, een honderdjarige die nog een openbaar ambt bekleedt, is toch wel een uitzondering. Te Launceston in Cornwall heeft als vrederechter den eed van trouw aan koning George afgelegd Richard Peter, geboren in October 1809, dus welhaast 101 jaar oud. En hij neemt aan het rechterlijk werk nog ijverig deel. In een van de Duitsche bladen lezen wij een korten roman uit het leven. In een van de eerste weken van Juni steeg uiteen eleganten auto aan de haven van New-York een schoone blondine en een goed ge- kleede heer volgde haar. Zij stapte naar de loopplank om aan boord van de „Nieuw-Amsterdam" van de Hol- land-Amerika lijn te komen, toen zij na eenige schreden gedaan te hebben, opeens met een krijtwit gezicht terug week. Op hetzelfde oogenblik liet een bootwerker den last, dien hij juist op zijn schouders geheven had, vallen „Lina 1" klonk het van zijn lippen. „Fritz!" stamelde de dame, die zichzelf met moeite meester wist te worden. „Vrees niet, ik doe jon toch niets jou zal ik met vrede laten gaan. Als ik maar wist, dat de man daar de schurk is, die mij mijn vrouw en mijn huiselijk leven heeft ontroofd, zouhij niet levend van dit dok komen!" De andere heer was echter de loopplank reeds over, de blondine snelde hem na, en voor de boot werker tot een besluit had kunnen komen, was de plank ingetrokken en de boot vertrok. Fritz Aktenberg was eens student in Heidelberg, ging later getrouwd met de bewuste blon dine en om harentwille naar Zuid- Afrika, daarna naar Grand Rapids in de Vereenigde Staten. Hij had geluk in zijn zaken tot zijn vrouw hem voor vijt jaren ontrouw werd en op eens verdween. Toen is Aktenberg onverschillig geworden voor alles, zijn zaak ging achteruit, hij ging een zwervend leven leiden. Zoo was hij op zijn tochten ook naar Hoboken gekomen en had juist dien morgen zijn arbeid als bootwerker begonnen. De post is echter weer vacant Op een stoomschip op de Missisippi met 1500 passagiers aan boord, werd Zaterdagavond plotse ling brand ontdekt. Kapitein en be manning behielden gelukkig hunne tegenwoordigheid van geest en slaag den erin het schip, waaruit van alle kanten de vlammen omhoog sloegen, op het strand te laten loopen. Ondanks de kalmte van de be manning was er toch een paniek ontstaan onder de passagiers. Een aantal vrouwen wierpen in hare angst, toen het schip nog midden op den stroom was, hare kinderen overboord en sprongen hen toen zelf na. Voor zoover bekend is, zijn slechts vier passagiers omgekomen, het aantal gekwetsten echter is zeer groot. De Amerikaansche koorddanser Houdin (eigenlijk Williams), die Blon- din, den „held van de Niagara" wilde overtreffen, had het waagstuk onder nomen, met zijn tanden aan een ge spannen koord hangende, over de wilde stroomen van de Niagara heen -te glijden. Met een Amerikaansche vlag in de eene en een Canadeesche vlag in de andere hand, was hij tot halverwege het touw gekomen, toen hij opeens niet verder kon en hangen bleef bover. den bruisenden watervloed. Eindelijk kwam hij, met behulp vj.i een tra v, dat brandweermannen hem toesciioien en dat hij aan het koord vastmaakte, glijdend naar beneden en aan boord van een stoomboot, die tot zijn hulp kwam aanvaren. Dikke menschen. De Fransche reiziger Pintrand, die uit Afrika teruggekeerd is, bericht, dat hij op zijn tochten door het zwarte gebied negerprinsessen gez:en heeft, die zoo ongelooflijk dik waren, dat zij niet alleen rechtop staan konden. Haar armen hingen als groote pud dings bij haar lichaam neer. Bij deze negerstammen geldt buitengewone vetheid als een bijzondere schoonheid en de vorstenfamilie's doen natuurlijk alles om hun nakomelingen koninklijk schoon te laten worden. Van hun geboorte af worden de prinsessen met melk gemest. Maar deze zwarte vrienden hebben daarom niet alleen het monopolie van vet-zijn. Van den Engelschman Spoo- ner, die in 1875 in de maagstreek geopereerd werd, berichtten de be handelende geneesheeren, dat hij ge woonweg een pantser van vet ter dikte van 12 cM. had. Te Lincoln, in Amerika, woonde voor jaren een reus, die 548 pond woog en 3 tot 4 M. dik was. In de Parijsche geneeskun dige school wordt thans nog de gips afdruk bewaard van Marie Claye. Zij was slechts 1.64 M. groot en bezat daarbij een lieflijken tailieom- vang van 1.66 M! Doch de koning der dikken was toch de Engelschman Hopkins, die zeker wel de dikste mensch was die ooit geleefd heeft. Hij woog niet minder dan 896 pond. Bamum engageerde dat wonder na tuurlijk en stelde het in 1902 te Parijs ten toon. Hij had daarmee veel suc ces, maar Hopkins kon niet lang zijn triomfen genieten. Want dezen abnor maal dikken menschen is gewoonlijk slechts een kort leven beschoren zoo gauw ze geheel uitgegroeid zijn, be reikt hun het noodlot: de meesten sterven letterlijk aan verstikking. (Buiten verantwoordelijkheid der redact ie.) (De copie wordt nimmer teruggegeven.) Vrouwenkiesrecht. De Vereeniging voor Vrouwenkies recht zal dit jaar hare algemeene vergadering houden op 10 Juli te Middelburg. Honderden harer leden zullen dan aldaar samenkomen enjde belangstelling van velen zal stellig op de goede en rechtvaardige zaak gevestigd worden. Deze belangstel ling wil de vereeniging productief maken en met een tiental harer leden na 10 Juli een propagandatocht door Zeeland maken. Achtereenvolgens zuilen in ver schillende plaatsen bijeenkomsten worden gehouden, o. a. ook te Vlis- singen. Als spreeksters zullen beur telings optreden Mevr. dr. Aletta Jacobs, tnej. Mart. G. Kramers, mevr. van Balen-Klaar, mevr. Clifford Kocq v. Breughel-Roelofs, mevr. Kehrer- Stuart, rnev. Haver, mej. C. S. Groot, terwijl freule Wichers de bijeenkom sten hier en daar zal opluisteren door het zeggen van verzen. Wij hopen, dat velen deze gele genheid zullen aangrijpen, om meer te hooren over een vraagstuk, dat thans de aandacht van de geheele wereld op zich gevestigd houdt. Het goed recht van deze zaak bepleiten is reeds overbodig. De idee heeft overal ingang gevonden, en vindt bijna geen principieele bestrijders meer. Waar wij thans ook in Europa met bewijzen kunnen staven, dat de invoering van vrouwenkiesrecht geen enkele van de zoo breed uitgemeten, zoozeer gevreesde nadeelen heeft gebracht, waar wij kunnen wijzen op Noorwegen, dat in 1907 den moed had andere landen het goede voor beeld te geven, en reeds na 3 jaren de grenzen waarin het vrouwenkies recht nog besloten was, aanmerkelijk verruimde, waar Zweden het reeds in 1862 bestaande gemeentekiesrecht heeft uitgebreid en Denemarken, waar het gemeentekiesrecht bestaat, thans in zijn Lagerhuis een voorstel tot grond wetsherziening zonder noemenswaar- digen tegenstand ziet aangenomen terwijl toch bij de voorgestelde kies rechthervorming ook de vrouwen be trokken zijn, waar Ierland en Enge land in 1893 en 1896 den vrouwen in hun „local government" een plaats inruimden, en zelfs Nederland niet achter bleef, daar in October 1907 het toenmalig ministerie kiesrecht en ver kiesbaarheid voor vrouwen voorstelde, daar mogen wij toch verwachten, dat de tegenwoordige Ned. regeering hare verouderde bezwaren zal prijsgeven, zal breken met de traditie, en aan de Ned. vrouwen, die rechten zal verzekeren, die zij, in de huidige .;na'5"h"i";v''"k"' samenleving niet meer kan outoeien zonder groote schade aan haar persoonlijk belang en het algemeen welzijn. Waar hoe langer hoe meer wordt ingezien, dat vrouwenkiesrecht is een landsbelang, daar kunnen de regee ringen de invoering ervan doorhals- starrigen tegenstand nog wel enkele ;aren verschuiven, maar vast staat het, dat de vrouwen strijden voor een gewonnen zaak. Aan haar thans de passieve voor standers te wekken tot activiteit, wanneer zoowel als vrouwen aan te sporen, niet langer van verre te blijven toezien, maar mede de hand aan de ploeg te slaan. Moge dan deze propagandatocht goede vruchten afwerpen voor de zaak der vrouwen en de geheele maatschappij. C. S. GROOT. Rotterdam, 26 Juni 1910. FRANKRIJK. Briand zeide in de Kamer in antwoord op interpellaties betreffende de algemeene politiek, dat de regeering er op rekent op de republikeinsche meerderheid te kunnen steunen en dat hij meende zijn verkla ring te doen in naam van de geheele meerderheid. In den strijd, welke de republiek had te voeren om zich staande te houden, moest zij soms, om zich de overwinning te verzekeren, tot uitersten overgaan, maar eens, dat het gevecht was geëindigd, was het de plicht van den legeraanvoerder zijn leger tot stilstand te brengen, opdat het de overwinning niet zou be zoedelen. Briand zeide verder dat hij niet van plan is zijn denkbeelden te laten rusten, maar de republikeinsche partij moet niet vergeten, dat zij niet meer een oppositiepartij is, en dat zii daar om gebonden 'is tot zekere verplich tingen, om voor allen te regeeren. Op dezen grondslag verlangt Briand het duurzame vertrouwen van de meerderheid en verzoekt hij de Kamer in alle oprechtheid te zeggen of zij de regeering haar volle vertrouwen kan geven. Briand toont aan dat de kiesrecht hervorming door de meerderheid tot stand moet komen en gaat nog eens de rij langs van de aangekondigde hervormingen. Het beginsel van de leerplicht moet worden geëerbiedigd en maakt staatstoezicht noodzakelijk. Hij verzekert dat de inkomsten belasting en de arbeiderspensioenen zullen worden uitgevoerd. De regee ring behoeft niet partij te kiezen voor of tegen een politiek van monopoliën. Briand verklaart de noodzakelijkheid voor de regeering om de orde en veiligheid op straat te verzekeren en schildert de incidenten van gisteren, waarbij hij vraagt aan welke zijde zich de moordenaars bevinden. Hij herhaalt dat hij slechts een vertrou wen zonder eenige beperking wil, zelfs van hen, die hun beslissende aanval tot later willen uitstellen om dat deze thans ontijdig schijnt. „Alles of niets", zegt Briand en slaat op de tribune. De linkerzijde brengt hem een ovatie. De geheele Kamer juicht hem toe, met uitzondering van de uiterste linkerzijde er, eenige banken van de rechterzijde. De zitting wordt hierop opgeheven. In den loop van zijn redevoering verklaarde Briand onder protest van de linkerzijde, betreffende het marine programma, dat de regeering zoo zou handelen, dat de begrooting niet een paradijs zou zijn voor de leveranciers. Maar zij verlangde, dat de natie een troepenmacht zou behouden, welke de veiligheid waarborgde. De regee ring was zeker dat zij de Kamer be reid zou vinden tot alle noodzakelijke opofferingen voor de nationale ver dediging. ENGELAND. Donderdag, naar alle waarschijnlijkheid, zal minister Lloyd George de begrooting r voor 1910 1911 indienen. Een Londensch blad en nog wel een unionistisch, voor spelt, dat ditmaal de begrooting er doodgemakkelijk zal doorgaan en dat er heel weinig verzet tegen zijn zal. Hoe komt dat? Lloyd George heeft geboft, zegt het bladhij heeft on geveer 10 millioen pond meer noodig dan verleden jaar werd uitgegeven, maar hij schijnt die tien millioen gemakkelijk te kunnen krijgen, zonder nieuwe belastingen in te voeren en de menschen boos te maken. Dat komt voor een groot deel, doordat verleden jaar zeven millioen pond minder uitgegeven werd dan men had voorzien er was gezorgd voor 195 millioen en er waren er slechts 158 noodig. Voorts zal er over de quaesties, die verleden jaar zulk een opzien verwekten, ditmaal nauwelijks worden gesproken de hoogere grondlasten, de belasting op auto's en op benzine, de hooge vergunningsrechten en de hoogere successie-rechten, al die belastingen, die verleden jaar op zulk een heftigen wederstand stootten, zijn nu ingevoerd als permanente belastingen en men zal er niet verder over spreken. Wat de minister meer noodig heeft dan het vorige jaar wordt hem door het overschot van dat jaar binnengebracht en zoo is alles botertje aan den boöm. TURKIJE. Eindelijk na vele maan den van onderhandelingen schijnen de beschermende mogendheden 't thans eens te zijn geworden over de wijze waarop zij de Cretenzer kwestie zullen oplossen. Het program van actie is aldus opgesteldIedere mogendheid zal een oorlogsbodem naar de Soedabaai zenden, en slechts in geval van nood zal weereen internationaal bezettings leger op Creta geplaatst worden. Wanneer de Cretenzers zich niet in de eischen der mogendheden schik ken, zullen de „Cretenzer tollen" in beslag genomen worden. Ziedaar de voornaamste middelen waardoor de mogendheden de kwes tie denken op te lossen. Volgens de officieuse Turksche „Tanin" worden zij in die plannen gesteund door Duitschland en Oos tenrijk. Bovengenoemd blad heeft nl. uit officieele bron vernomen, dat de vier beschermende mogendheden aan Duitschland en Oostenrijk gevraagd hebden, hoe zij over de genomen, en nog te nemen maatregelen, en speciaal over het zenden van oorlogsschepen, denken. Bovendien werd de vraag gesteld, of zij, Oostenrijk en Duitsch land, aan de beraadslagingen zouden deelnemen, wanneer eenmaal over een definitieve oplossing moet beslist worden. In haar antwoord verklaarden beide machten dat zij de genomen maatre gelen goedvinden, en aan de defini tieve oplossing zullen medewerken, doch, zoo voegen Duitschland en Oos tenrijk er aan toe, wij zullen dat niet doen, wanneer de beschermende mo gendheden niet de verzekering geven, dat de souvereiniteit en de rechten van Turkije ongeschonden bewaard blijven. Het laat zich gemakkelijk begrijpen dat deze uitlating der twee groot verbondenen, die teitelijk geheel buiten de kwestie staan, in Tukije met groote vreugde wordt begroet. De „Tanin" is de twee mogendheden dan ook hoogst dankbaar, want nu behoeft men geen vrees meer te koesteren, dat de 4 beschermende mogendheden te Cretenzer-kwestie ten gunste van Griekenland zullen oplossen. Niettegenstaande deze gun stige wending gaan de Turken nog altijd voort met Grieksche schepen en winkels te boycotten. De toestand wordt inderdaad drei gend, zoo zelfs dat de Grieksche consuls zich gedwongen voelen, om bij de Turksche regeering te pro testeeren, maar ook dit helpt niet, want de grootvizier verklaarde gis teren, dat de regeering tegenover deze beweging machteloos stond. Bovendien zou hij gezegd hebben, dat de Grieken niet beter konden doen, dan hunne winkels en zaken te sluiten, want indien zij ee» de monstratieve houding aannamen, zou hij ze krachtens de vreemdelingen wet over de grenzen doen zetten. PORTUGAL. Toen Da Vilhenas zich ervan overtuigd had, dat het bij de tegenwordige samenstelling van de Kamer onmogelijk was een kabinet te vormen, legde hij zijn op dracht neer, die nu aan den leider der regeneadores, Teixelra de Souza werd gegeven. Ook deze moest een kamerontbinding als onvermijdelijken eisch stellen en het ging er nu om, of de kroon bij haar besluit zou blijven nl. om een ontbinding der Kamer te vermijden. Daardoor zou elke poging tot het vormen van een ministerie reeds vooraf zijn mislukt en had men zich op een hevigen binnenlandschen strijd kunnen voor bereiden. Daar Teixeira de Souza een mi nisterie heeft gevormd, moet men aannemen, dat de konir.g besloten heeft tot een Kamerontbinding over te gaan, om daardoor het ministerie gelegenheid te geven tot practischen arbeid. Gemakkelijk werk zal het ministerie echter niet hebben. Reeds nu be ginnen de progressisten, Henriquisten een gedeelte der Franquisten he vige aanvallen op het nieuwe mini sterie. De eerste vallen zelfs de kroon aan en verklaren in hun partijbladen, dat ze het ministerie met de grootste oppositie ontvangen zullen. De dissidenten verklaarden bij monde van hun partijleider Al- poim, dat zij een welwillende houding tegenover het kabinet zouden aan nemen. De republikeinen verklaren, dat zij recht tegenover de regeering staan en de clericalen zijn nog on zeker en toonen neiging tot aan sluiting. Door het bij zijn verkiezing tot partijleider vastgestefde program is Teixeira de Souza gedwongen tot een eenigszins liberale regeering. Er loopen geruchten dat tusschen Teixeira de Souza en Luciano Gastro een overeenkomst is gesloten, waar door de obstructie in het parlement zou vermeden worden, waartegenover deze laatste zoover als doenlijk zou worden ontzien in de aangelegenheid van het Credito Predial. Per Telegraaf, Het drama te Rijswijk. 's GRAVENHAGE. In de heden gehouden zitting van de rechtbank alhier heeft het O. M. tegen jhr. G. v. S., 7 jaren gevangenisstraf geëischt wegens doodslag. van 25 tot 28 Juni. BEVALLEN: C. Dierickx, geb. van Vlijmen, z. J. Leijnse, geb. Beckers, z. M. L. Demey, geb. Naert, z. M. Zwols- man, geb. ten Hoopen, z. OVERLEDEN. S. A. M. Cammelot, vrouw van A. J. van Riet, 40 j. WEEKBERICHT. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 28 Juni 1910.) Hoogste barometerstand 771.1 te Horta. Laagste barometerstand 743.7 te Christiansund en Malinhead. Verwachting tot den avond van 29 JuniMatige tot krachtige Z. W.- lijke tot Westelijke wind, betrokken, regenbuien. Zelfde temperatuur. Hoogwater te Vlissingen. Juni vm. nm. Woensdag 29 5.52 6.12 Donderdag 30 6.53 7.13 f f Laatste kwartier 's morgens 4.58. MARKTBERICHTEN. Vlissingen 28 Juni. Boter f 1.40 a f 1.45 p. K.G. Eieren f 4.00 a f3.80 p. 100 st. GENEESKUNDIG STAATSTOEZICHT. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden dat blijkens bij hem ingeko men ambtsbericht Feodosia aan de Zwarte Zee is besmet verklaard we gens Aziatische cholera. Vlissingen, 28 Juni 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Een gehuwd, oppassend man, van g. g. v., zag zich gaarne ge plaatst als Winkelknecht, Kan* toorlooper of als Portier. Br. fr. lett. J. B., Boekh. KROM, te Zierikzee. Een Dame b. b. h. h., vraagt Gemeubileerde Zitkamer met slaapgelegenheid en pension, tegen f35.— Brieven No. 78, bureau „Vlis- singsche Courant". Wordt gevraagd voor HUISVADER, met groot gezin, die geen werk heeft, een goede hand schrijvende, Co- pieerwerk of andere bezig heid. Br. onder lett. J., aan het bureau van dit blad. der „Vlissingsche Courant." is de voordeellgste en (je beste van alle bestaande soorten. Iedere knot is voorzien van bovenstaand gedepo neerd ha n d e 1 s m e r k. Verkrijg baar bij de meeste winkeliers.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3