Gemeitigd Nieuws» overzie dan het geheel, of dit als groep aan het oog voldoet. Is dit geschied, dan neme men de potten weer van hun plaats en make de gaten. Dit doe men niet met een schop maar met een puntigen, dikken paal, in 't midden der gevormde cirkels. Min of meer schuin steekt men den paal in den grond en draait hem eenige malen rond, tot het gat berekend naar de grootte van den pot, vrij diep is. Na het inplaatsen worde de aarde rondom den pot aangedrukt. Bij het ingraven op deze wijze is er onder den pot een spits toeloopend gaf, waarin het over vloedige giet of regenwater uit het bodemgaatje gemakkelijk wegloopt; ook worden wormen en ander onge dierte daardoor verhinderd binnen te dringen. Heeft men kwijnende of zieke planten, welke in de kamer te veel geleden hebben, dan is buiten brengen en ingraven niet voldoende, om ze te doen herstellen. Vlissingen, 28 Juni. Voor de huisvlijttentoonsielling in Augustus alhier te houden is van H. M. de Koningin een groote zilveren medaille ontvangen, terwijl toezegging is gedaan voor een medaille van de afdeeiing Viissingen van den Volksbond. Het Duitsche driemastschip „Hen- riette", kapt. Sauermilch, gisteren middag hier gepasseerd van Pisagua naar Antwerpen, heeft te Ter Neuzen orders ontvangen naar Hamburg te rug te keeren. Aan de Technische Hoogeschool te Delft zijn geslaagd voor het propaedeutisch examen voor werk tuigkundig ingenieur de heeren J. Janszen en L. A. M. Riemens. De verplaatsing op 1 Juli a.s. van de commiezen der directe belastingen J. van Soest alhier en Bondewel te Rotterdam, resp. naar Rotterdam en hier zijn voorloopig ingetrokken. De automobielfeesten op Walcheren. Men schrijft ons uit Middelburg Zoo is dan eindelijk de dag aan gebroken die door hotelhouders, en andere zakenmenschen met groote vreugde werd te gemoet gezien daar entegen door vele moeders mei angst en beven. Want het idee dat zoo straks niet minder dan ruim 30 van die gevreesde automobielen de straten „onveilig" zuilen maken voor hunne lievelingen doet de kalme Middelbur gers opschrikken evenals de komst der electrische tram veertien dagen geleden. Wij voor ons hebben genoeg vertrouwen in hen, die den driedaag schen tocht organiseeren, om te weten, dat zij alles in het werk zullen stel len om ongelukken te voorkomen. In de verschillende hotels, waar de automobilisten en hunne dames onder gebracht zullen worden door de goede zorgen van het bestuur der vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Walcheren, is alles in gereedheid gebracht om de reizigers gelegenheid te geven van den tocht uit te rusten en zich te laven aan spijs en drank. Maar ook voor het onderbrengen der voertuigen is goed gezorgd. De heer P. J. Wijtenburg, rijwiel handelaar, heeft achter zijn winkelin de Lange Delft een cementen baan van ongeveer 1400 M2 doen aanbren ger., die ook zeer geschikt is voor rolschaatsen, tennis en andere sport, en heeft in verband met den tocht de toegang tot die baan zoodanig doen verbeteren dat de grootste auto er makkelijk door kan rijden. Op de baan zijn aan de beide zijden overdekkin gen aangebracht, waaronder de auto's tegen den regen beschermd zijn. Zooals bij alle feesten is ook thans een der hoofdfactoren het weder, en daarvan kunnen wij nog niet veel goeds schrijven, want ook al zijn de regens op het oogenblik, dat wij dit schrijven, opgehouden, is het nog allesbehalve zomerweer en kan alleen de hoop uitgesproken worden dat het weder zich steeds betert, niet het minst met bet oog op het heden avond in het Schuttershof te geven concert, waarbij de tuin buitengewoon verlicht zal worden. Van den tocht zelf is heden nog niets te melden, daarop komen wij morgen nader terug. Alleen zijn heden morgen twee auto's van hier ver trokken om de andere tegemoet te reizen en ais wegwijzers dienst te doen. Te ongeveer half zes worden de auto's hier verwacht en zullen de deelnemers te zes uur door B. en W. officieel ten raadhuize ontvangen worden, waarna ieder in zijn hotel het diner gebruikt om dan te gaan genieten van het concert van het Middelburgsch Muziekkorps. Morgen heeft de groote tocht door Walcheren plaats en Donderdag de boottocht met een der booten van de maatschappij „Zeeland" naar de Belgische kust. Men schrijft ons uit Weslkapelle Gisterennamiddag had alhier een droevig ongeval plaats. Bij het vervoeren van zware ba- zaitsteenen op den zeedijk had zekere H. L. het ongeluk te vallen. Daarbij geraakte hij onmiddellijk onder een iorry, waardoor beide beenen als het ware verbrijzeld wer den. Gisterenavond werd de onge lukkige per tram naar het verpleeg huis te Middelburg vervoerd. Bij Kon. besluit is aan J. Erasmus Az. te Cadzand, op zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus eervol ontslag verleend als dijkgraaf van het waterschap Cadzand. De heer P. Dregmans ie Axel heeft tegen 1 September eervol ontslag aangevraagd als notaris. Men schrijft ons uit Ter Neuzen Het bericht omtrent de aan de provinciale boot Maandagmorgen ge vallen en verwonde dame eischt ver betering, daar bij nadere informatie bleek dat een hond van den inspecteur daaraan geen schuld had. De dame struikelde over een oneffenheid op den weg. KERK-EN SCHOQLNJEUWS. Ned. Herv, Kerk. Voor een stamp volle kerk nam ds. H. C. Hogerzeil, beroepen predikant alhier, jl. Zondag afscheid van zijn gemeente te Vorden, naar aanleiding van Phil. 1 vs. 27. Door de gemeente werd hem toege zongen Ps. 121 vs. 4 en door een koor een afscheidslied. Rechtzaken. Onder buitengewone belangstelling werd gisteren voor de rechtbank te 's Gravenhage behandeld de veel ge rucht gemaakt hebbende zaak van den Delftschen student jhr. G. v. S. Hem was bij dagvaarding ten laste gelegd, ten eerste dat hij op 16 April mevrouw Waller te Rijswijk met voorbedachten rade door drie revol verschoten heeft doodgeschoten, ten tweede dat hij dit deed op haar uit drukkelijk en ernstig verlangen. 22 getuigen zijn gedagvaard in deze zaak, die vermoedelijk twee dagen zal duren. De beklaagde bekende in zijn ka mer twee schoten gelost te hebben op het slachtoffer, dat half gekleed te bed was gaan liggen. Debeklaagde was zeer zenuwachtiig. Op verzoek van den verdediger is den psychiater dr. Rosenstein toe gestaan het geheele getuigenverhoor bij te wonen. Beklaagde verklaarde dat mevrouw Waller in een door hem vernietigden brief, door hem ontvangen Vrijdag vóór het plegen van het feit, hem had medegedeeld dat zij voor het laatst op zijn kamer kwam, daar haar man op de terugreis van Amerika was. Beklaagde heeft toen mevrouw Waller trachten over te halen niet tot haar man terug te keeren omdat hij zulks niet meer hebben kon. In den brief stond voorts dat me vrouw Waller na den beklaagde wenschte te sterven, maar er stond geen verzoek in dat beklaagde haar van het leven zou berooven. Een dokter-deskundige deelde mede uit de verklaring, door beklaagde hem gedaan, den indruk te hebben ontvangen dat er voor mevrouw Waller tegenover haren echtgenoot redenen bestonden om te willen sterven. Het getuigenverhoor wordt voort gezet. De man, die den minister van financiën bedreigde met een misdrijf tegen het leven gericht, indien deze hem geen f 1000 deed toekomen om zich in een gesticht in te koopen, werd gisteren door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 4 maan den gèvangenisstraf. Zondagavond is de bliksem ge slagen in de R. K. kerk te Róssum, waardoor brand ontstond, welke echter spoedig door de brandweer gebluscht werd. Ook de pastorie werd door den bliksem getroffen, zonder dat echter schade werd ver oorzaakt. Willem Johannes Roos, een der leden van het beruchte inbrekers - trio, dat een paar jaar geleden, door tal van brutale inbraken Amsterdam onveilig maakte, is gisternacht uit het krankzinnigengesticht te Castri- cum ontvlucht. Hij was daar sedert eenigen tijd in observatie. Roos heeft zich, zonder opgemerkt te worden, verwijderd op het rijwiel van den directeur van het gesticht. Zaterdagavond 10 uur bemerk ten de omwonenden dat vlammen sloegen uit het raam van een der cellen van de strafgevangenis te Rotterdam en maakten alarm. Inmid dels hadden ook verschillende ge vangenen het bemerkt en maakten ook in de gevangenis alarm. Het bleek n.l. dat een der gevangenen zijn beddegoed in brand had gestoken. De directeur en eenige bewaarders slaagden er in den gevangene nog intijds uit de cel te halen en de brand met extincteurs te blusschen. De brandweer, die met de reddings brigade en 6 spuiten ter plaatse ver scheen. behoefde geen hulp te ver- leenen. Blijkbaar was de toeleg van den gevangene een paniek te veroorzaken en van de verwarring gebruik te ma ken, om te ontvluchten. Daartoe koos hij toch den Zondagavond, wetende dat zich dan minder personeel in de gevangenis bevindt en niet alleen sedert eenigen tijd, onbegrijpelijk ge noeg, de wacht der mariniers voor het gebouw maar ook het brandsein is opgeheven. Een veenarbeider in de Peel, onder de gemeente Deurne, stiet bij het graven op een hard voorwerp, dat voorzichtig werd opgegraven. Er weid gevonden een verguld zilveren helm ter lengte van 30 en ter breedte en hoogte van ongeveer 20 cM. Hij is vervaardigd uit een stevig lederen kap, waarop door middel van ver schillende zilveren stiften, welke in paarien koppen eindigen, een achttal prachtig bewerkte drie- en vierhoeki ge platen van verguld zilver zijn be vestigd. Zij worden samengehouden door een van voor naar achter loo- pende kam van edel metaal, bezet met zilveren paarien. Van voren, bo ven het gezicht, is de helm wat meer ovaal. Ook de mooie zijstukken, die van den helm langs de schouders afhangen, zijn gevonden. Zij zijn 20 c.M. hoog, van boven 12 c.M. breed en met een sierlijk verloop tot 5 c.M. ingaande. Daarbij lag een gouden lelieversie ring 10 c.M. e.en mooie achterplaat, halfrond, waaraan nog de gespen en een riempje zitten en waarop in zeer vreemd schrift een lange naam ge schreven is. Het schrift herinnert aan het Runen schrift, maar vertoont meer Grieksche vormen. Aan een groven schoen zit een met brons vergulde spoor, aan een stuk doek of Ieder een goed ge vormde zwarte mantelhaak of fibula. Bij deze overblijfselen lagen ook nog 41 muntenhet zijn meestal bronzen munten uit den tijd van keizer Constantijn. De voorwerpen berusten ten huize van den vinder te Me'ijel. Van de vondst is kennis gegeven aan het Rijksmuseum te Leiden. Inbraak ineencouran ten-bureel.— Inbrekers hadden het Zondagavond voorzien op het gebouw van de „Nieuwe Rotterdam- sche Courant". Omstreeks halftien uren zagen de overburen, dat twee mannen zich met een valschen sleutel toegang verschaften tot de auto-garage, uitkomende aan de Eien- drachtstraat No. 66, terwijl een derde post vatte op een stoep aan de over zijde en als uitkijk dienst deed. Verder dan de garage zijn de in brekers waarschijnlijk niet gekomen. Het licht, dat in het bovenhuis brandde zal hen op hun hoede hebben doen zijn. Zij zijn niet langer dan tien mi nuten binnen geweest, en er wordt niets vermist. De inbrekers waren als werkman gekleed, met een jockey pet op. Een aangeteekende brief met vier bankbiljetten ter gezamenlijke waarde van f725, welke verleden Zaterdag door een inwoner van Breda werd verloren, is door een juffrouw aan den eigenaar terugbezorgd. Zij had den brief op straat gevonden en heeft nu een belooning van f 100 ge kregen. Een 6jarig meisje, dat op den zolder van een perceel aan de Fer dinand Bolstraat te Amsterdam speel de, is uit het zolderraam op de straat gevallen. Nadat bij een apotheker in dezelfde straat, alwaar het meisje was binnengedragen, door een arts de eerste hulp was verleend, is zij naar het Wilhelmina-gasthuis gebracht. Bij aankomst aldaar bleek het kind reeds overleden te zijn. Te Wervershof (N.H.) is een 6jarig knaapje bij het visschen in een sloot achter 3: ouderlijke woning verdron ken. Te Tilburg is gisternamiddag in de wollenstoffenfabriek van de firma Mutsaers en Zonen, een 18jarige werkman door een in werking zijnde drijfriem gegrepen en om een as rondgeslingerd. In bedenkelijken toesiand is de jongen naar het Zie kenhuis vervoerd. Naar het Zie kenhuis te Rotterdam is vervoerd een 49jarige werkman, die aan boord van een schip in het voorruim gevallen was, en ernstig aan het hoofd ver wond werd, terwijl hij ook inwen dige kneuzingen aan de borst bekwam. Aan den kant der Koningshaven staande, trachlte een 8jarige jongen te Rotterdam Zaterdagnamiddag olienoten uit het water op te visschen. Doordat de knaap te veel voorover bukte, viel hij van den kant in het water en zonk onmiddellijk. Van alle zijden toegesnelde hulp mocht niet baten. De jongen verdronk. Ruim een uur later werd het lijk ongedregd, In het ziekenhuis is aan bekomen kwets uren overlèden een 23jarige timmer mansknecht, gewoond hebbende te Utrecht en te Rotterdam verblijfd hebbende in een logement aan de Boschlaan. De man was 23 Juni jl. bij werkzaamheden in een pand aan de Jonkerfransstraat door een bint tegen borst, en hoofd geslagen en daardoor inwendig gekwetst. Een 4jarig meisje te Zwijndrecht, dat sedert Maandagavond der vorige week vermist werd, is Zondagavond in de Oude Maas drijvende gevonden. In het Israël. Ziekenhuis te Am sterdam is opgenomen een vrouw, die gistermorgen in de St. Anthonie Breestraat aldaar uit een venster van de tweede verdieping was gevallen. Uit den IJsel te Gouda is opgehaald het lijk van een 34jarigen werkman die sedert Vrijdag vermist werd. Het lijk werd naar de ouderlijke woning vervoerd. Tijdens afwezigheid der ouders speelde een 4jarig knaapje gisterennamiddag in de ouderlijke woning in de Blommerdijkscherstraat te Rotterdam met lucifers. Dit had ten gevolge dat de kleeding van den jongen in brand raakte. Schreeuwende van pijn liep het kind het portaal op, waar de brandende kleeding door een 70-jarigen medebewoner van dit pand, werd gedoofd. Met ernstige brandwonden aan den rug en iiï de linkerzijde is hel ventje naar het Ziekenhuis gebracht. Gisterenavond is een man bij het verrichten van werkzaamheden op het Centraalstation te Amsterdam tusschen een lift en een muur bekneld geraakt. Inwendig gekneusd is hij per automobiel-Ziekenwagen naar het Binnen-Gast-huis vervoerd. De politie te 's Gravenhage heeft aangehouden een persoon, ver dacht zich te hebben schuldig gemaakt aan talrijke feiten van oplichting. O. a. moet hij zich hebben uitgegeven voor secretaris van de Vereeniging voor vreemdelingenverkeer, en als belast met het innen van gelden voor verschillende vereenigingen, waar door hij zich ten nadeele van veie ingezetenen gelden wederrechterlijk toeëigende. Bedoelde personen is ter beschikking van de justitie gesteld. Een wonderlijk trio. Drie wonderbare dieren zijn dezer dagen in ons land bemachtigdeen visch met acht armen, een wit veulen met roode oogen, en een moi met een witten kop. Op de bestuursvergadering van een burgerschietvereeniging werd de vraag behandeld of de roos op een schijfbeeld geheel zwart of met een wit middelpunt gebruikt zal moeten worden. De meeningen waren ver deeld, tot een der lieden uitriep „Ik heb altijd gehoord van een doelwit en nooit van een doelzwart." Op dit krachtig argument werd aldus besloten. (Historisch.) Wij hebben in ons vorig num mer reeds melding gemaakt van de bloedige ongeregeldheden, die te Parijs Zondag voorgevallen zijn, tusschen leden van arbeidersvereeni- gingen, die een kameraad naar de laatste rustplaats leidden, eenerzijds, en de politie anderszijds. Over en weer zijn talrijke personen gewond geraakt, waaronder ook vrouwen. Van de politie-agenten zijn 27 ge wond, waarvan 12 zwaar, en 15 minder ernstig. Aan de zijde der arbeiders, bij wie zich het gespuis van groote steden voegde, dat altijd waar wat met de politie te bakke leien valt, als uit den grond gerezen schijnt, is het moeilijker het juiste getal op te geven. Doch door dit op 80 te stellen, zal men niet ver van de waarheid af zijn. In totaal een respectabel cijfer derhalve. De aan leiding tot dit straatgevecht was overigens paisibel genoegeen schrijnwerker die begraven werd. Doch reeds toen de stoet door de arbcidCiswijk St. Antoine kwam, werd de politie met revolverschoten geattaqueerd. Terwijl de stoet die niet minder dan 3'/a uur schijnt noodig gehad te hebben om het kerkhof even buiten Parijs te berei ken, eindelijk aldaar aankwam, waren reeds verscheidene malen agenten uitgejouwd. Doch nauwelijks lao- het lijk in het graf, of een algemeen tumult ontstond onder de circa 2000 personen, die het kerkhof verlieten. Hier stuitten zij op een sterke po litiemacht, die de manifestanten ver bood voort te gaan. Zoo niet, dan zou geweld gebruikt worden. Twee trompetten deden hierop het waar schuwend signaal hooren Past op. Geen paar seconden verliepen, of nogmaals werd het signaal gegeven toen werd voor den derden keer de waarschuwende trompetstoot verno men. In eens barstte uit de opdrin gende menigte de kreet: weg met de agenten. „Vooruit", commandeer de een politie-chef en de agenten stormden met de blanke sabel er op in. In dit treffen nu hebben de meeste verwondingen plaats gehad, en eerst na geruimen tijd gelukte het de politie, nog versterkt door paardenvolk, de manifestanten te verspreiden. De meeste Fransche bladen leve ren commentaar in vrij scherpe be woordingen. Opnieuw toch is geble ken, hoe sterk de gemoederen nog beroerd zijn wegens de onlangs plaats gehad hebbende relletjes, waarbij de werkman, wiens begrafe nis nu weder tot nieuwe gevechten geleid heeft, gedood werd. De conservatieve en socialistische pers trekt uit de rustverstoringen een scherpe conclusie tegen de re geering en de overheid. De Gaulois vindt het jammer dat de Koninklijke gast het geveclri niet heeft kunnen bijwonen. Koning Ferdinand toch, die zelf een rumoerig volk bedwong, had daarbij uitstekend van raad kunnen dienen. De Humanité, het blad van Jaurès, beweert dat de pre fect van politie Lépine de rustver storingen met nadrukkeiijken opzet heeft in het leven geroepen, ten einde de begenadiging van 'den wegens moord op een polltie-agent ter dood veroordeelden Liabeuf te verhinderen. In New-York heeft Zaterdag jl. een brutale roofpartij en daaropvol gende wilde wedloop van vervolgers en misdadigers plaats gehad, die le vendig doen denken aan het gebeurde in de Londensche voorstad Tottenham verleden jaar. Thomas Landregan, directeur van een schoenfabriek, was op weg daar heen met circa 50,000 gulden, om die aan de arbeiders van zijn fabriek ie gaan betalen. Toen hij in de straat kwam, die aan weerszijden door schoenfabrieken wordt begrensd, sprongen er opeens twee mannen naar voren, vielen hem en zijn begeleider van achter aan met revolvers, doodden beiden en roofden het geld. Toen begon een wilde jacht. De mannen met het geld renden weg, terwijl men vanuit de vensters der schoenfabrie ken met hamers en andere voorwerpen naar hen gooide. Spoedig was er een heeie menigte op de been, die de boeven achtervolgde. Op een man, die hun in den weg kwam, schoten zij, maar misten. Bij een volgende straat zagen ze een lakei, die een paard aan den toom hield, gereed om bestegen te worden door een jong meisjede misdadigers wilden zich van het paard meester maken, maar toen het meisje begon te gillen, lieten ze haar met rust en renden verder. Eindelijk kwamen ze in een park en dat was hun ongeluk. De menigte omsingelde dat park en de vluchte lingen verborgen zich in de boschjes, terwijl de politie met geweren het park inging om de mannen te vangen. Twee werden er gewond, gevangen genomen en stierven terstond, de derde gaf zich gewonnen toen zijn munitie op was en zijn vingers waren afgeschoten. Het geld werd gevonden, uitgezonderd het zilver, want dat hadden de bandieten op hun vlucht op straat gegooid. Zij bleken Russi sche Polen te zijn tusschen 20 en 25 jaar. Men schreef Zondag uit Dussel- dorpaan de „N. R. Ct." dat het Zep pelin-luchtschip „Deutschland" na den uitstekend geslaagden reizigers- tocht van Vrijdag niet meer was op gestegen, hetgeen voor de menschen, die plaatsbiljetten van 200 of 100 mark hadden genomen, een groote teleurstelling was. Het schip was aan land gebleven, vooreerst omdat de reizigers bij regen en wind niet veel plezier aan den tocht hadden be leefd, maar ook omdat de wind uit het Noordwesten woei. Deze zou het luchtschip, zoodra het uit de schuur was gekomen, in de flank hebben gepakt en, bij de weinig tai-

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2