Woensdag 29 Juni. FeuilklofL No, 150 handel mst telde. BINNENLAND.. 48e Jaargang. 1910, n 106. igshuis, if, keuken apkamers igen Bad- ieren. .22*, 9.20, .17*. Het Paul Kru- •e8p. 5, 10 |3, lO.lSt, 7.8.18 6.45, 4.32§, urg irg 5.05*, i.lö, 5.51 5.05*, 9.37. ben alleen Mei tot en oen alleen Augustus, alleen op 3.20, 6.45, .20, 10.40, 1.30*, £0, 5.20, b.lO, 6.30, .10, 10.30, 10, 12.45. 4.10, 4.40, 8.—, 8.80, ndags uit. 8,35 dl 7,05 5,05 ip.35 d) h) grtrek var i vm. 3,5(1 lorssele en oogate 15 tan 10,45 1 pril tot ,5 11.43 ia Boxtel, ran fl.20 i «.47 8 9.40 10.34 VUSSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnernents-fldoertentiën op zeer ooordeeiige uooriuaarden Kamerverkiezing Helmond. Tot candidaat der r.-k. kiesver- eenigingen in het kiesdistrict Hel mond is Zondag met een meerder heid van 100 stemmen gesteld de heer A. H. Fleskens, burgemeester van Geldrop. De candidaat, die vermoedelijk we! bij enkele candidaalstelling zal ge kozen worden, is nog pas eenige jaren de dertig gepasseerd. Verkiezing Prov. Staten. In Groningen en Friesland werden gisteren de herstemmingen voor de Prov. Staten gehouden. Eerstgenoem de provincie koos bijna uitsluitend liberale leden. In het district Bedum werd een katholiek gekozen naast twee aftredende liberale leden. De sociaal-democraat bleef met 28 stem men in de minderheid. Wat de provincie Friesland betreft, daar was de uitslag van het district Schoterland nog niet geheel bekend. Vermoedelijk waren daar gekozen 4 aftredende liberalen en éen sociaal democraat. Wanneer deze uitslag voor Scho terland bevestigd wordt, dan zullen de Staten van Friesland voor de ko mende drie jaar zijn samengesteld uit 27 leden van links en 23 van rechts. In Franeker moesten twee liberalen, waaronder één lid van Gedeputeer den, en één socialist hun zetels af staan aan de drie kerkelijken. In dat district waren liberalen en sociaal democraten niet tot overeenstemming gekomen. Leeuwarden bleef geheel aan de linkerzijde. De vrijzinnigen verliezen daar echter twee zetels aan de sociaal-democraten. De heer Jansonius, die in Franeker uitviel, werd hier gekozen, evenals in Scho terland, waar de liberalen daardoor eveneens een zetel aan de socialisten moesten afstaan. Er hebben thans 11 socialisten zitting in de Staten van Friesland. De minister van koloniën brengt ter kennis van de met verlof in Ne derland aanwezige officieren van het leger in Nederlandsch-lndië met opdracht om zich dienovereen komstig te gedragen dat het Harer Majesteit de Koningin be haagd heeft te bepalen, dat door de officieren van het hoogergenoemde leger, gedurende vijf dagen, ingaan de 28 dezer, de rouw zal worden gedragen voor Haie Koninklijke Hoogheid Mevrouw de Prinses-We- duwe van Wied, geboren Prinses Wilheimina Frederika Anna Elisa beth Maria der Nederlanden, en wel met een strik om den linker boven- no Daarna ontdeed hij haar van het versleten kleedje, en toen hij be speurde, dat een hevigen koortsgloed haar gelaat kleurde en aan haar oogen een flikkerenden gians ver leende, gaf hij aan een zijner gezel len bevel, haar hoofd op zijn arm te leggen, en wuifde haar nu met een breeden waaier koelte toe, terwijl een derde een doek in heet water doopte, dien goed uitwrong en er zacht haar gelaat en de bloedige striemen op armen en voeten mede wreef. Een onuitsprekelijk aangenaam gevoel overmeesterde haar bij deze behandeling. Zelfs het onafgebroken ratelen van den donder en het ge kraak der boomen scheen een aan genaam gehoor voor haar te zijn en haar in slaap te wiegen. arm, zonder rouwfloers aan het vest van de sabel. Encycliek en Coalitie. De „Nederlander* bespreekt de vraag, die de voor het protestantscb gevoel zoo beleedigende Borromeus- encycliek op den voorgrond dringt, n.l. of de „coalitie-politiek" niet voor de christelijk-historischen uit den booze moet geacht worden. Gevoelige protestanten verwijten aan de christelijk-historischen voort durend, dat zij aan „succes-politiek" doen. Dit spreekt „De Nederlander" niet tegen, omdat geen mensch an ders handeltdan met het oog op succes, op welslagen. Doch vóór alles stelt het blad prijs op een volks opvoeding in Evangelischen geest en wanneer de christ.-hist. nu alleen op eigen geestverwanten stemmen, dan bereiken zij dit doei niet en werken zij indirect mee, dat de volksopvoe ding zich buiten christeiijken invloed ontwikkelt. Aangenomen nu dat de Roomsch- Katholieke scholen uit Protestansch oogpunt ie veroordeelen zijn dan nog vragen wijStaan wij als ge- loovige Protestanten sterker, wanneer beiden die scholen wel dan wan neer beiden die scholen niet hebben En verderis het protestantisme zoo afgeleefd dat indien wij met ge lijke krachter. staan tegenover neu trale en Roomsch-Katholieke scholen wij den strijd niet kunnen volhouden Die vragen beantwoorden, dunkt ons, zichzelf. En daarom wil het ons nog steeds voorkomen, dat de aller eerste eisch van verstandig Christe lijk beleid is te zorgen dat ons volks onderwijs zich kunne ontwikkelen in Evangelische richting, naar onze opvatting. Doch dat is zonder samen werking met de Roomsch-Katholieken onbereikbaar gebleken. Dus werken wij samen. „De Nederlander" geeft verder toe, dat „Rome altijd op de loer ligt". Rome verandert niet, maar het pro testantisme ligt eveneens op de loer en verandert evenmin. „De Neder lander" zegt verder zeer goed te we ten, dat „Katholieke Kerk" en „Ka tholieke Staatspartij" verschillende namen zijn voor dezelfde zaak, en dat Rome tegenover het Protestantisme snverzoenlijk is. Maar, zoolang wij in bet bezit zijn van onze grondwettelijke rechten en vrijheden, staan wij op zeer vasten publieken bodem, en behoeven wij ons voor Roomsche politiek niet be vreesd te maken, en zeker niet meer dan voor het neutraliteitsstelsel der liberalen. Rome zal ons blijven be strijden, maar met geen andere wa penen, dan die het als gewone bur- gurs bezit, en waarvan wij, voor zoover wij ze eerlijk achten, ook zelf Lotje sluimerde in. Als door een floers zag zij nog dat een paar van de bespottelijke gestaarte gestalten haar kleedje lostornden, waarna het opperhoofd van het gezelschap elk stuk van het kleedje op een groote lap zijde legde en behendig in die lap knipte. Zij meende zelfs te be speuren, dat door een ander een draad in den naald gestoken en vervolgens genaaid werd. Misschien zag zij het slechts in den droom, evenals den goudgevederden vogel, die boven haar hoofd in de lucht zweefde en met zijn breede vleugels haar gloeiend gelaat verkoelde. En 't was toch niets anders dan de waaier van den ouden joh. China man, welke die betoovering te weeg bracht" en eindelijk door de aange name koelte haar de oogen voor een vasten slaap zonder droomen deed sluiten. Buiten viel de regen in stroomen neder. Als een geweldige waterval bruischte het in 't woud, want wel honderd maal moesten de zware regendroppels in het dichte loof van blad op biad vallen, vóór dat zij den groiiü bereikten, gebruik kunnen maken. In geen geval krijgt het door de coalitie meer macht ter bestrijding van het Protestantisme. Maar „De Nederlander" wenscht nog iets uit te spreken. Het samen gaan met de katholieken bij de stem bus is voor de christ.-historischen niet enkel als tactiek wenschelijk, het heeft ook uit een geheel ander oogpunt een goede zijde. Deze meening zet het blad als voigt uiteen Moeten eenerzijds de Roomsch- Katholieken, waar ze de macht daartoe hebben, krachtens hun beginsel, de Protestanten vervolgen, wij zien dat ook nu weer in Spanje ander zijds hebben de Nederlandsche li beralen het beginsel van verdraag zaamheid niet anders in toepassing weten te brengen, dan door het in voeren van een zoogenaamd „Chris tendom boven geloofsverdeeldheid", tengevolge waarvan alie „geloovigen" om het zachtste woord te bezigen, overal als minderwaardigen werden weggedrongen. Wij nu stellen er prijs op te too- nen, dat ware verdraagzaamheid be staanbaar is, en bevorderd wordt door op politiek gebied aan ieder gelijken invloed te gunnen. Wij wen- schen niemand te verdringen, ook niet de Roomsch-Katholieken, zoo min als de liberalen, maar aan ieder zijn rechtmatigen invloed te verze keren, en den eigenlijken strijd der geesten te voeren buiten het politieke erf om. Daarom stuit ons zoolang zelfver dediging daartoe niet noopt, het achteruitstellen van andersdenken den, ook van Rooc.sch-Katholieken, tegen de borst. Evenzeer stelselmatige achteruitzetting van liberalen te meer, omdat wij niet vergeten, dat ook zij, en zij in de eerste plaats, hebben meegewerkt om de vrijheden die wij bezitten, in onze grondwet vast te leggen. Slechts door ware verdraagzaamheid kan op den duur het verkeerde ook in de roomsch- katholieke wereldkerk worden over wonnen. Ons Protestantsch land heeft daarin voor te gaan. Eindelijk verliezen wij niet uit het oog, dat, hoe diep ook de klove zij, die ons van Rome scheidt, wij met de roomsch-katholieken zeer gewich tige beginselen gemeen hebben, die ons weer dichter doen staan bij hen dan bij zulke protestanten, die den Christus naar de schriften verwerpen. Het is om die redenen, dat wij in coalitie op zichzelf niet iets ver derfelijks kunnen ontwaren. Mocht echter een oogenblik aan breken, waarop éen der gecoaliseer- den de toepassing onzer chrisielijke beginselen in gevaar bracht, dan zullen wij toonen, het woord van Groen van Prinsterer niet te hebben De schitterende vuurstralen, die elke seconde de lucht doorkliefden, beschenen dat alles met een droef geestig licht, terwijl oorverdoovende donderslagen de in de nabijheid zijnde bergen schenen te willen ver morzelen. De dieren des wouds wa ren verstomd, in veilige holen wacht ten zij angstig en onbeweeglijk het einde van den orkaan en het aan breken van den dag af. Met aandoenlijke bezorgdheid waakte de oude John Chinaman bij het zieke kind. De waaier ging voortdurend op en neer. Met too- verachtigen spoed werd bij het vuur de naald gehanteerd. En in de volle zee worstelde het Caiifornische stoomschip tegen de woedende, schuimende stortzeeën. Twee weken waren verstreken, toen weder een Caiifornische stoom schip in de baai van Panama het anker wierp, om met schier tege lijkertijd aangekomene van passagiers te verwisselen. Het bracht een treurig berichthet schip, dat veer tien dagen geleden naar het Noorden was getrokken was ter hoogte van Acapuleo des nachts, en wel bij stil vergeten, dat ten slotte nog steeds „in isolement onze kracht ligt". Neutraliteit van het onderwijs. De „Stand." meldt, dat door ruim zeventig kiesvereenigingen in ons land adhaesie betuigd is aan het adres aan H. M. de Koningin van den Bond van antirev. kiesvereeni gingen in de hoofdstad, waarin wordt gewezen op de gevaren der neuira- liteits-beweging en gevraagd om ver ruiming van het gebied der Vrije School. De Lord Mayor van Londen. Men zal zich herinneren dat er niet lang geleden in de pers sprake was van de mogelijkheid, dat de Lord- Mayor van Londen een bezoek zou brengen aan de groote steden des lands. Wij vernemen thans dat de burgemeester van Rotterdam, dezer dagen te Londen vertoevende, zich met zijn Lordschap over deze zaak onderhouden heeft en hem heeft me degedeeld, dat hij niet twijfelde of het gemeentebestuur van Rotterdam, en eveneens van de andere groote steden, zou zich met het bezoek van het hoofd der City ten zeerste bevoor recht gevoelen en hem gaarne ont vangen met al de eer, aan zijn waar digheid verschuldigd. Aan den bur gemeester werd echter medegedeeld, dat tijdgebrek den Lord-Mayor en zijn gezelschap zou verhinderen om aan het voorgenomen bezoek aan Brussel en Antwerpen, tevens te ver binden een reis naar Nederland, zoo dat voor dit jaar van deze zaak zai moeten worden afgezien („N. R. Ct."> Drinkwatervoorziening. Bij de kennisgeving aan de ge meentebesturen dat een Staatscom missie is ingesteld tot het dienen van advies aan de tegeering over verzoeken om steun voor plannen van drinkwatervoorziening, voegen Ged. Staten van Zuid-Holland er op verzoek van den min- van binnen- landscbe zaken bij, dat het overwe ging kan verdienen voor besturen van kleinere gemeenten om eventueel niet slechts de vraag in beschouwing te nemen, of voor de gemeente alleen verbetering in drinkwatervoorziening kan worden tot stand gebracht, maar tevens na te gaan, of het doel wel licht niet beter in vereeniging met naburige gemeenten kan worden be reikt, alsook dat bedoelde Staats commissie desgevraagd daarbij gaarne van voorlichting zal dienen. Land" en Tuinbouw, Kamerplanten in den Zomer. Voor de meeste onzer kamerplan ten, enkele zeer gevoelige uitgezon- weer, op een klip gestooten en met man en muis vergaan. Den volgenden dag verscheen John Chinaman voor den alkade van Pa nama. Hij had het nu geheel gene zen Lotje aan de hand. in het prachtig gebloemde zijden kleedje zag het lieve kind er verrukkelijk uit. Onschuldig als van een engel kwam het zachte gelaat van onder den breedgeranden stroohoed te voorschijn. John Chinaman's onderhoud met den alkade duurde geruimen tijd. Hij sprak zoo hartroerend, dat de ernstige Mexicaan met zichtbare be langstelling het aanvallige kind be schouwde, haar vriendelijk op de wangen tikte en meermalen prevel de: Arm kind! arm betreurenswaar dig kind Dan weder knikte bij'goedkeurend op de voorstellen van John China man. Dus van Duitsche ouders, zeide hij eindelijk. In alle gevallen is het kind tamelijk goed bij !u bezorgd, beter dan bij menschen, die zeker minder voor de toekomst van het meisje derd, is het goed, dat zij in den zomer naar buiten worden gebracht door frissche lucht en zonneschijn moeten zij, evenals veie menschen, die in den winter iang zijn opgesloten geweest, weer op heur verhaal ko men tot meerdere ontwikkeling. Wan neer men een gedeelte van den tuin daarvoor afzondert, een zonnig, be schut plekje, en de pianten daar met eenigen smaak tot een welgevormde groep vereenigt, dan kan men er veel plezier van hebben. De plaatsing geschiedt met oordeel, d.w.z. naar den aard der piantenzoogenaamde harde planten, als Rhododendron, Laurier, Oranjeboompje, Laurus-Tinus en Evonymus, houden zich goed zoowel in de volle zon als in niet te dichte schaduwCactussen en Vetplanten tieren het best in volle zon, Varens daarentegen in de scha duw de meeste bloemplanten plaatst men het best op een ietwat bescha duwde piek, tropische bladplant-n, ais de Pa'imen, in halfschaduw. Alle pianten dienen beschut te zijn tegen tocht en harden wind. Om ze niette doen omwaaien, maar vooral ook om ze niet aan 't gevaar van uitdrogen bloot te stellen, moet men de potten niet op, doch in den grond zetten, slechts 1 h 2 cM. er bovendit laatste is gewenscht, opdat door zware regens de tuinaarde zich niet met de aarde in de potten vermenge. Planten in kuipen blijven echter boven den grond, daar de bakken zouden gaan rotten: men iegge er een 3tai baksteenen onder en zorge, dat de kuip waterpas komt te staan. Zulke exemplaren moeten, nadat men de kluit wat los heeft gemaakt en de zieke wortels weggesneden, vrij in den tuin worden uitgeplant, op een gunstig plekje, in goeden grond, met ouden koemest toebereid. Bij gemis van zoodanigen mest, wor den de planten als ze beginnen te groeien, met verdunden koemest ge gierd. 's Avonds giet men ze, bij groote hitte, ook 's morgens vroeg, als de zon nog niet fei schijnt. Beide keeren na de begieting volge een besproeiing der bladeren met een broesgietertje. Met dit uitplanten be wijst men alie planten, ook al zijn ze niet ziekelijk, een weldaad. De palmen verdragen het echter niet, men denke hieraan. Tijdig oppotten in de le helft van Sept., van sommige nog eer heel voorzich tig, is geraden. Na verblijf van een paar weken, op een beschut schaduw plekje, waarbij het kluit en bladeren niet aan vocht mag ontbreken, komen de planten weer in heur winterver blijf. Aleer inen ce potten ingraaf!, rangschikke men ze eerst, waarbij aan iedere plant voldoende ruimte tot ontwikkeling wordt gegeven, en kunnen zorgen, Hij ging aan de schrijftafel z tien, en op een met een stempel voorzien papier schreef hij „Ik verklaar hierbij, dat de houder van aezen ten zijnen behoeve afge geven pas, de Chinees Fo Chung, op onberispelijke wijze in hef bezit gekomen is van het bij zijn troep zijnde kind. Hij redde het van den dood, nadat het voor zijn vertrokken ouders verloren was gegaan. Het vergaan van het schip, waarop de familie zich bevond, heeft het kind ouderloos gemaakt. Daar de naam van 't kind niet ontdekt kan worden, eti mitsdi< i geen uitzicht bestaat, het naar mis schien nog levende bloedverwanten te vervoeren, aarzei ik niet het aan den houder dezer akte, den Chinees Fo Chung, toe te vertrouwen. Hij belooft, voor de christelijke opvoe ding van het meisje te zullen zorgen en het de gelegenheid te verschaffen, die bekwaamheden te verwerven, welke het in staat stellen later in haar eigen onderhoud te voorzien." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1