"Gemengd Nieuws» lijk maakt, ook bij nacht te doen. Worden nu de bruggen 's nachts ge sloten gehouden, dan zal voor de schipperij daardoor nog een omstan digheid in 't leven worden geroepen, waardoor zij in haar bedrijf wordt gehinderd. 4. Indien de sluiting van bruggen bij nacht worde toegepast, dan zal dat niet op alle kanalen het geval zijn. Een gevolg hiervan zal zijn, dat de schippers die de bij nacht ge sloten kanalen bevaren, onder on gunstiger bedrijfsvoorwaarden komen te verkeeren dan zij, die op niet gesloten kanalen, en rivieren en op zoogenaamde open wateren varen. Het blijkt, dat men onder die schippers, die in de zoogenaamde wilde vaart hun bestaan zoeken, die massa's goederen vervoeren en niet in vasten dienst varen, vrij algemeen voor nachlsluiting van bruggen is. Deze maatregel zal, meenen zij, voor hen geen nadeel opleveren. Zelfs zijn er onder hen velen, die de meening zijn toegedaan, dat door op die wijze verkregen verkorting van arbeidsduur de bestaansvoorwaarden zullen ver beteren. Voor een ander en kleiner deel der schipperij, namelijk voor die schippers, die in de beurtdiensten varen, die groenten, fruit, visch en vee vervoeren, voor de stoom- en motorvaartuigen zal de nachtsluiting van nadeeligen invloed zijn. Waar de meeningen zoo verdeeld zijn en de belangen van zoo tegen- strijdigen aard, meent het hoofdbe stuur, dat in dezen ook van meening verschilt, zich ter zake van het ge ven van advies te moeten onthouden. De Leidsche Lustrumfeesten. De cour gehouden door Z. H. Frederik Hendrik en H. M. Henriette Maria in de feestzaal was Vrijdag namiddag zoo druk bezocht dat lang niet allen aan hunne Majesteiten konden worden voorg 'Steld. Het was een ontzaglijke filé van rijtuigen en auto's die de courgasten aanvoerden. Ook de karrossen van de hoofdper sonen en de gouden koets waarmede Willem 111 Koning van Engeland in 1905 mee door de straten reed en waarin hij ook was gezeten met zijn gevolg. Met buitengewonen luister en statie reed Z. M. door de stad met een corps muzikanten voorop. Onder de Senaatsrijtuigen trok vooral de mooie met rood pluche bekleede koets van den Groninger Senaat de aandacht. Vrijdagavond werd het huwelijks- spel Aleanore voor de tweede maal opgevoerd. De toevloed was weder enorm. Ook de minister van water staat woonde o. a. de voorstelling bij. Terwijl de dames en heeren hunne plaats zochten begonnen de regenwolken zich samen te pakken en weldra viel er een weinig regen. Gelukkig slechts bij het begin van het spel. Spoedig Klaarde de lucht op en gedurende het spel hield het weer zich goed. Maar nauwelijks was het spel geëindigd of het begon weder te regenen wat eenigszins storend werkte op het overigens schitterend vuurwerk dat aai} den Zoeterwoudschen Singel werd' ont stoken en een schitterend effect opleverde. Daarna werd het mooie bal door Minerva aangeboden geopend, waarbij de burgemeester met H. M. de Ko ningin danste en de hoofdpersoon Frederick Hendrik met de echtge- noote des burgemeesters. Het bal dat een kostbaren schat van mooie toiletten liet zien, slaagde uitnemend. Vlissingen, 27 Juni. Grand Hotel. Een aangename afwisseling met de solisten-avonden bracht gister avond het concert, dat werd gegeven door het Concertgebouw sextet uit Amsterdam, bestaande uit de heeren Nic K'asen (fluit), G. Blanchard, hobo, P. Swager, clarinet, H. Tak Waldhoorn, I. S. de Groen, fagot en Joh. de Veer, piano, hoofdleeraar der Mij. tot bev. der toonkunst, afd. Haarlem. De klemtoon echter dient te vallen op de eigenaardige, zeer mooie, dankbare muziek, uitgevoerd door het zestal heeren, die ieder op zich zelf tot de uitstekende musici behoo- ren en wier verrassend samenspel leidt tot de meest nauwgezette voor dracht van de nummers, die zij ten gehoore brengen. Het sextet van gisteravond wekte de levendigste herinnering aan „Reicha",eene vereeniging uit Utrecht, die hier in 1903 met veel succes voor „Vlissing's Mannenkoor" optrad. In hooge mate dankbaar was de hernieuwde kennismaking met eene samenstelling van blaasinstrumenten, waarmede een soort van muziek wordt gegeven, welke te veel in vergetelheid schijnt geraakt en waar onder toch blijkbaar zulke juweelen van schoonheid schuilen, 't Zijn waar lijk half begraven schatten, die het sextet aan het licht brengt en zeker bewijst het daarmede een onschat- baren dienst aan de kunst. Het valt niet te betwijfelen, dat de bezoekers van het concert gisteravond hebben genoten van de meesterlijk uitgevoerde nummers, die het rijk gevarieerde program vemeldde. Een drietal kwintetten voor blaasinstru menten van L. Beethoven, A. Klug- hardt en A. Barthé een sextet van L. Thuille, waarin, zoowel als bij de begeleiding van de zangnummers de pianist zich deed kennen als een zeer begaaid en technisch hoog ont wikkeld kunstenaar; een Andante voor fluit van W. A. Mozart, voorge dragen door den heer Nic. Klasen, die daarmede stormachtige toe juichingen oogstteeen en ander afgewisseld door een dubbel drietal zangnummers van mej. E. F. Fanieila, concertzangeres, ziedaar het muzikaal menu, waarvan de verschillende on- derdeelen zonder uitzondering met geestdriftig applaus zijn ontvangen. Zeer velen, ook van buiten onze stad, waren opgekomendie bezoe kers kunnen zeker gerekend worden onder de vereerders der muziek en ongetwijfeld zijn allen dankbaar en voldaan huiswaarts gekeerd. De prijzenswaardige ijver, waar mede wordt getracht ook hier den vereerders der kunst een genotvollen avond te verschaffen, is door het optreden van dit sextet op milde wijze beloond en wettigt de reeds bij den aanvang der concerten neer geschreven bewering, dat op het Grand Hotel getracht wordt den be zoekers het meest degelijke o,p het gebied van muziek voor te zetten het Concertgebouw-sextet is hier met beslist succes opgetreden. In het Strandhotel gaf „Ons Ge noegen" een concert. Hoewel het weer niet meewerkte was er toch nog tamelijk veel publiek op het terras. Het programma werd door „Ons G:- noegen" op de bekende verdienste lijke wijze uitgevoerd en wij vernamen met genoegen dat wij dit seizoen nog meermalen gelegenheid zullen hebben dit gezelschap, dat onder de bekwame leiding van den heer Albert Bailleux, steeds goede vorderingen maakt op het terras van het Strandhotel te hooren concerteeren. Het „Qrchestre Viennois" in het badpaviljoen „Wilhelmina" van dhr. J. Daalhuijzen had gisterenavond ook niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Het was daar zeer druk. Het Deensche stoomschip „Wilhelm Colding" van Gent naar Grangemouth, is gisterenavond uit zee teruggekeerd wegen averij aan de machine en op de reede geankerd. De schade zal door de Kon. Maat schappij „de Schelde" op de reede gerepareerd woraen. De Engelsche driemastschoener „Navigator", kapt. Pyrrell, welke een lading steenkolen heeft gelost voor de firma F. Wibaut&Zoon, is bevracht om aan de electro-tinfabriek een la ding ijzer in te nemen met bestemming naar West-Hartlepool. Men schrijft ons uit Middelburg De leerlingen van de twee hoogste klassen der Rijkskweekschool maken Vrijdag en Zaterdag a.s., onder leiding van den directeur en enkele leeraren, een uitstapje naar Nijmegen en Kleef. Men meldt ons uit Domburg: Hebben we vroeger gemeld, dat het muziekfeest, te geven door het fanfarekorps bij gelegenheid van zijn 10 jarig bestaan, dien dag was be paald op 13 Juli, hierin is door on voorziene omstandigheden verande ring gekomen, waarom men besloot den dag van het te houden festival te bepalen op Vrijdag 15 Juli a. s. Men schrijft ons uit Ter Neuzen Zaterdag is hier een treurig onge val voorgekomen. Op de eenzaam liggende slachtplaats speelden 2 meisjes en waren begonnen een vuurtje te stoken. Daarbij vatten de kleertjes van een hunner, die verpleegd wordt in een gezin in de Dekkerstraat, vuur. Daar geen hulp in de nabijheid was snelde zij naar huis, zooveel mogelijk hare kleeren aftrekkend. Toen zij op den straatweg kwam was zij geheel naakt en vloog in deerniswekkenden toestand haren juist toeloopenden pleegvader in de armen, die haar met een buurvrouw welke het kind in haren voorschoot wikkelde naar huis bracht, waar haar na korten tijd ge neeskundige hulp werd verleend. Deze mocht niet baten, Zondagmorgen is het kind bezweken. Zondagavond hielp de politie hond van den inspecteur van politie, zonder daartoe bevel te hebben ont vangen, zijn baas een onwillig varens gezel arresteeren. Maandagmorgen besprong genoem de hond eene dame die hard liep om de Prov. boot nog te halen, waardoor zij voorover viel, wat haar een bloed neus en kwetsuren aan het gelaat bezorgde. Door den burgemeester van Am sterdam werd de vorige week een brandbrief ontvangen, waarin met brandstichting werd bedreigd, indien aan een opgegeven adres geen geld werd gezonden. De zaak werd in handen der politie gesteld, die des middags twee mannen, zekere S. E. en D., een tweetal zwervers arresteer de, die in de Metropole van het Leger des Heils in de Warmoesstraat verblijf hielden. De heeren waren in het voorjaar uit Veenhuizen ontslagen. Dè arrestatie ging zeer kalm in haar werk. Men wist, dat E. en D. steeds tegen 2 uur in de „Metropole" kwa men. Vrijdagmiddag nu werden zij er door een tweetal rechercheurs aan gehouden, die hen naar het bureau St. Pietershal overbrachten. De zaak is nog in onderzoek. Bij dit onderzoek is intusschen reeds gebleken dat de beide heeren ook de daders zijn van een andere poging tot afdreiging, ge pleegd ten nadeele van mevr. de wed. G. Sillem, Keizersgracht. Deze had den 12 juni jl. een on- gefrankeerd briefje ontvangen, waar in zij gesommeerd werd, aan de schrij vers een som van f 100 af te staan. Dit bedrag moest hun 's middags te vijf uur op een bepaalde bank op het Rembrandtplein overhandigd worden. Geschiedde dit niet, dan zouden zij zelfs niet voor een moord terugdeinzen. Mevrouw Sillem was zoo verstan dig, zich niet bang te laten maken en den brief in handen te stellen van de politie. Deze zond onmiddellijk 'n paar rechercheurs naar de bank op het Rembrandtplein, doch er was zooveel publiek, dat het onmogelijk bleek, de schrijver van den dreig brief te vinden. Mede tengevolge van een be perkt gewas, maar hoofdzakelijk door de ongekende schaarschte van kersen is de prijs van het kleinere fruit in de Betuwe verbazend hoog. Roode kersen, welke gewone jaren in het begin 10 cent per 7S K.G. kosten, gaan vlug van de hand tegen 20 a 22 cent, frambozen doen meer dan 25 cent per Va K.G., aardbeien blijven zich op den hoogen prijs van 12 cent handhaven. De kersentijd, die gewone jaren drie a vier weken duurt, is voor de meikersen reeds geëindigd en loopt voor de andere soorten de volgende week af. Aardbeving? De seis- mografen aan het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bildt hebben in den middag van 24 Juni een beving ge registreerd, waarvan de haard op ruim 1700 K.M. afstand gelegen was. De eerste voorloopers traden in te 1.31 Greenwichtijd, de 2de en de lange golven volgden resp. 3 en 5.2 minuut later. Daar op de diagrammen in de Noord Zuid-componente de inzet der le voorloopers veel sterker ontwik keld is ,dan in de Oost-West-compo- nente ligt het vermoeden voor de hand, dat de bëvingshaard in hef zuiden gelegen was. De sterkte van de storing is volgens de Bildtsche registreering iets onder die van 15 Juni j.l. gebleven. Werd onlangs bericht, dat de Haagsche politie voornemens was, het plaatsen van politieposten voor de speelhuizen welke maatregel tijdelijk onderbroken moest worden, doordat de staking der grondwerkers de beschikking over veel politie personeel vereischte na het be ëindigen dier staking te hervat ten, thans kan worden medege deeld, dat bedoeld politie-optreden tegen de speelhuizen weder begonnen is. Van héden af zijn dubbel-posten, voorzien van de strenge instructies, die indertijd zijn medegedeeld, weer geplaatst voor de ingangen der Deli- club, de Sportingclub International en der Zuid-Holl. Heerensociëteit, alle te Scheveningen. Een jongen van 10 jaar uit Haarlem, die naar Amsterdam was gekomen om de begrafenis van zijn grootvader bij te wonen, had Za terdagmiddag 6 uur het ongeluk, van de brug bij den Zeeburgerdijk te vallen. Hij kwam met zijn buik terecht op een luik van een schuit, die juist onder de brug door voer. Inwendig zwaar gekneusd werd hij per brancard naar het Brnnen-Gast- huis vervoerd en daar opgenomen. Hij is daar reeds aan de gevolgen overleden. - Bij het op hol slaan van een paard is te Weerselo een veearts onder een wagen geraakt en korten tijd later overleden. - le Heer Hugowaard is een 6 jarig kind dat bij een sloot liep te spelen daarin gevallen en verdronken. Een Ks- iarig persoon te Driesum geraakte te water en werd eenigen tijd later levenloos opgehaald. Een 16 jarige iongen te Hazerswoude speelde, ter wijl hij alleen thuis was, met een geladen revolver. Het vuurwapen ging af, de kogel drong den ongeluk- kigen knaap in het onderlijf. In zeer emstigen toestand werd hij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Het Belgische stoomschip „Ze- landia", thuis behoorende te Gent, is in de Noordzee vergaan. De equipage is gered en te Newcastle gLDed „Zelandia" behoorde aan de reederij „Ghent Lloyd". Het was een stalen schip, metende 630 r®" gisterton en werd in 1890 te Blyth gebouwd. Gisterenmiddag brak brand ud op het tentoonstellingsterrein te Brus sel, waar op dat oogenblik juist dui zenden bezoekers waren. Het spreekt vanzelf, dat het brandalarm hevige consternatie verwexte. De brand was uitgebroken in het café „Metropole". De brandweer kon niet verhinderen, dat het groote cafe in een minimum van tijd geheel was uitgebrand. Het was een indrukwek kend schouwspel, die vlammenzee, op het tentoonstellingsterrein, doch niet minder angstwekkend, waar groot gevaar bestond voor het overspringen van het vuur. Men vreesde vooral voor het gebouw van de Duitsche afdee- ling, dat onmiddellijk bespoten werd en voor het paviljoen van Monaco. Het mocht gelukken de Duitsche afdeeling te redden het gebouw van Monaco echter werd zeer beschadigd. Toen men het vuur meester was, bleek, dat 't café „Metropole" geheel was uitgebrand alleen de cassa werd ge red. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. ;jIs Antwerpen eene Vlaamsche of eene cosmopolitische stad zoo heeft het „H. v. A." zich afgevraagd, en het komt na eenige beschouwin gen tot deze slotsom Na alles wat wij hebben aange duid, alles wat een Vlaamsch karak ter draagt, meenen wij nu te mogen besluiten, dat Antwerpen wel degelijk een Vlaamsche stad is, wat ook de uitwendige schijn of het vernis aan de vreemdelingen zou laten gelooven. Men heeft het overigens in de laatste verkiezing wel bemerkt en ware het niet ueweest dat de kiezer geen vrij heid "bezit om voor personen te stem men, die hij zelf uitkiest, de slag zou veel gevoeliger zijn geweest. De Vla mingen zijn wel, en in grooten getale nog, vast besloten zich niet meer te laten met een kluitje in 't riet sturen. En zij hebben gelijk. Het is zelfs te verwonderen, dat na eeuwen vreemde overheersching, na bijna eene eeuw Belgische onafhankelijkheid, waarin het gezag, wereldlijk zooals geestelijk, zijn best heeft gedaan om België te verfranschen, dat Antwerpen nog zoo Vlaamsch gebleven is." Maar ten slotte acht het blad het noodig, de Antwerpenaren te waar schuwen, dat zij voorde verfranschers, die alle zeilen bijzetten, terdege moe ten oppassen. Het hemelvuur eischt dit jaar af bijzonder veel slachtoffers. Thans zijn te Loccum bij Hanover een landbouwer, zijn zuster en een ar- beider door den bliksem getroffen en gedood. Deze personen zaten allen op een wagen en de beide daarvoor slaande paarden werden eveneens doodgeslagen. Ongeregeldheden te Parijs. Ter gelegenheid van de gisteren plaats gehad hebbende be grafenis van een werkman, die eenige dagen geleden in een botsing met de poHtie gedood werd, werden revol verschoten gelost. Verscheiden per sonen werden gewond en velen wer den in hechtenis genomen. Om 7 uur begonnen de betoogers het kerkhof te verlaten, toen een colonne op een afstand van 100 meter van de vestingwerken naderde. De menigte werd gesommeerd uiteen te gaan vele personen vluchtten in alle richtingen. Verscheiden brigades po- litie-agenten chargeerdener weer klonken revolverschoten, en er werden stokslagen en vuistslagen gewisseld. Ook maakte de cavalerie een charge en er ontstond een algemeen gevecht. Verscheidene betoogers werden min of meer ernstig gewond. De vervol ging van de betoogers werd voort gezet en aan alle zijden hoorde men angstkreten. De betoogers die op het talud van de vestingwerken der stad en op den spoorweg gevlucht waren, deden een regen van projectielen op de troepen neerdalen. Ten slotte werden zij verdreven, waarna de rust lang zamerhand terugkeerde. Om negen uur zag het er al weer kalmer in de straten uit. Het aantal gewonden moet vrij groot zijn. TeRostof aan de Don vertoont zich dezer dagen een bizonder venij nige vorm van cholera. Er zijn da gelijks tusschen de twee- en drie honderd gevallen, waarvan een groot aantal met den dooa eindigen. Er zijn uitgebreide maatregelen geno men, uit alle deelen van Rusland zijn dokters naar Rostof gezonden. In de stad heerscht een paniek. De gegoeden vluchten en alle plaatsen in de treinen zijn vooraf besproken. Donderdag waren er 2000 nieuwe gevallen. De stad moet er uitzien, alsof zij in staat van beleg verkeert. De verkoop van groenten en vruchten is verboden en op straat wordt gratis gekookt water beschikbaar gesteld. Een professor uit Petersburg heeft na onderzoek verklaard, dat het water van den Don besmet is. De prefect van Petersburg heeft een kennisgeving laten aanplakken, behelzende, dat ondanks de toeneming van ingewandsaandoeningen nog geen geval van cholera ter kennis van de overheid is gebracht en dat slechts enkele gevallen, die op cho lera geleken, zijn waargenomen. De prefect beveelt de strikte naleving van alle noodzakelijke hygiënische maatregelen aan. Uit Wozniensk, Russisch Polen, wordt eene vreeselijke misdaad ge meld. De koopman Baikal is door zijne buren met zijne vrouw en vijf kinderen in zijne woning vermoord gevonden. De moordenaars hadden de lijken op beestachtige wijze ver minkt. Van de daders is geen spoor ontdekt. Luitenant Hofrichter werd Za terdag door den krijgsraad te Weenen tot degradatie en 20 jaar tuchthuis straf veroordeeld. Dit vannis was reeds Vrijdag aan keizer Frans Jozef te Boedapest voor gelegd. Als verzachtende omstandig heid werd in aanmerking genomen Hofrichter's zeergoede militaire dienst- prestatie, benevens zijn door psychia ters vastgestelde geestelijke minder waardigheid. Het vonnis heeft alle instanties gepasseerd en de veroor deelde kan geen recht van beroep of cassatie meer doen gelden. Het voor arrest wordt van de straf afgetrokken. Sprekende over het veronge lukken en het binnensleepen van de „Pluviose", wijst het Engelsche blad „Engineering" er op, hoe men aan boord van de Britsche onderzeeërs is toegerust. Daar heeft men een duikerspak voor elk lid van de be manning, geborgen vlak bij de plaats waar hij dienst doet als de boot onder water is, en er is een beweeg bare buis voor de gewone luchtge- leiding vlak bij eik duikerspak. In geval van een ongeluk kan dat pak in een halve minuut worden aange trokken en van lucht worden voor zien, door de beweegbare buis, ter wijl de toevoer van lucht voldoende is voor anderhalf uur. Voorts worden in den Britschen dienst de manschap pen van onderzeesche vaartuigen geoefend in het verlaten van het schip. Zij worden in een grooten bak of bassin vol water neergelaten in een luchtdichte kast, waar zij het duikerspak moeten aandoendaarna moeten zij het water doorgaan, langs iets wat een stuurtoren voorstelt op klimmen en door het openen van een luik boven water komen. Voor het oefenen van de manschappen zijn niet meer dan vijf dagen noodig en al zijn de omstandigheden bij die proeven niet volkomen gelijk aan die in een onderzeeër, de manschappen krijgen toch, op deze eenvoudige manier, meer kans om, in geval van een ongeluk, hun leven te kunnen redden. Als een bewijs hoe de motor omnibussen in Londen voldoen, diene dat er thans circa 1200 van deze machines in gebruik zijn tegen 30 in 1904de omnibussen door paarden getrokken, nemen niet zoo sterk in aantal af als het motorrijtuig is toe genomen en de paarden-omnibussen, in 1904 3550, zijn nu nog altijd 1770. In 1909 werden niet minder dan 400 millioen menschen in de Engelsche hoofdstad met autobussen vervoerd en werden 17600 paarden buiten dienst gesteld, door verwisseling van paar- den-auto's voor mechanische vervoer middelen.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2