l WEI. Dinsdag 28 Juni. No. 149 48e Jaargang 1910. >eniest )uvr. r Gemeentebestuur., binnenLand. Feuilleton. rde SSTEN. iSSEN. eri) elen. ogne. iels. iborsfels. |e Cologne, jen. Irt." l Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnemervts-ftduertentiën op zeer uoordeelige ooortuaarden ontvaniien baf. >nd. ids Blad. ;en, voor onze i, waaraan zij Ie waarde voor r, die het zal ;eeft voor alle uken,voor tellen tot den Timeerde werk zeer verkorte ndt. Voor de 'en, Tapijten, Regeling der 'ddelen, Visch unst, dat een rven. ng, Kleeding, ;rk voor elke vil zijn. Het zoowel van orden hierin egen 50 cent blad te 10.34 II s 10.47 II 11.35 11.48 >re via Boxtel, en Tan f 1.20 1.18 5.03 7.15 8.01 120 i.34 9.40 10.34 VLISSUNGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van het kohier No. XIV der bedrijfsbelasting dienst 1909.10. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezon den, het door den Directeur der di recte belastingen te Middelburg exe cutoir verklaarde kohier no. XIV wegens de bedrijfsbelasting, dienst 1909 10; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voor koming van vervolgingen en herinnertdat de bezwaar schriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27 Juni 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Hofrouw. De opper-ceremoniemeester van H. M, de Koningin maakt in de „Stct." bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Ko ningin, met ingang van 26 Juni 1910 den rouw zal aannemen wegens het ov»rlijden van Hare Koninklijke Hoog heid Mevrouw de Vorstin Weduwe van Wied, geboren Prinses der Ne derlanden, voor den tijd van drie weken, en weltwee dagen zwaren rouw, zes dagen middelbaren rouw en twee weken lichten rouw. De minister van oorlog heeft in de volgende bewoordingen het over lijden van H. K. H. Prinses-Weduwe van Wied ter kennis van de landmacht gebracht „Met leedwezen kwijt ik mij van den droevigen plicht ter kennis van de Landmacht te brengen, dat in den ochtend van 22 Juni 1910, na eene kortstondige ongesteldheid te Neuwied is overleden Hare Konink lijke Hoogheid Mevrouw de Prinses- Weduwe van Wied, geboren Prinses Wilhelmina Frederika Anna Elisabeth Maria der Nederlanden, beminde nich t van hare Majesteit de Koningin" Het rapport der Krupp-commissie. Overeenkomstig den wensch der regeering wordt het rapport der Krupp-commissie niet gepubliceerd. De omstandigheid, dat op verschil lende regeeringsdaden ten aanzien van geschutleveranties critiek wordt geoefend, maar bovenal het feit, dat de achterlijkheid van de firma Krupp in het stuk geconstateerd wordt, 10.) Het hield den inhoud van een blikken waterketel aan de kook en verlichtte tegelijk de hut. De lang- staartige heer gaf aan de in de hut zijnden eenige bevelen, waarop allen zich dadelijk in beweging stelden. Vijf of zes personen, eveneens ge kleed als hij, met dezelfde wasgele gezichten, stonden op en omringden hem, een diepe buiging makend. Als een koningin begroetten zij Lotje, die van verbazing niet wist, waarheen zij eerst de .oogen zou wenden, ter wijl de aanwezigen haar beurtelings de handen drukten en, hun gelaat tot een grijnslach verwringend, haar meermalen het woord Welcome toe riepen. Voorzichtig tilden zij haar van den rug haars redders, die, haar bij de hand nemende, haar aan het gezelschap voorstelde. Blijkbaar ver heeft bij enkele der betrokken bu reaux groote ontstemming gewekt, zoodat van die zijde het verlangen wordt gekoesterd om slechts in het geheim over de zaak te beraadslagen. Verir.oedeiijk is dit de reden, waarom de Tweede Kamer niet heeft besloten tot openbaarmaking, waartoe de commissie heeft geadviseerd. Bond van Vrije Liberalen. Zaterdag hield de Bond van Vrije Liberalen te Amsterdam zijn jaarver gadering. in zijn openingswoord ge waagde de voorzitter, mr. Tydeman, van den teleurstellenden uitslag der Kamerverkiezingen in 1909, waarbij uitkwam, dat de Christelijk Histori sche heel weinig gevoelt voor het voortwoekeren van den Roomschen invloed en de Roomsche begrippen in het staatsleven. Hij gipste de En cycliek en de houding, welke de re geering daartegenover aannam. Ook op onderwijsgebied bleek de regee ring weinig verzoeningsgezind. Wij moeten daarom het besef levendig houden, dat alleen vrijheid en zelf werkzaamheid der maatschappelijke krachten en individuen tot een ge zond staatsleven kunnen leiden. Ter vergadering waren vertegen woordigd de afdeelingen Amsterdam, Arnhem, Breda, Delft, Deventer, Friesland, Den Haag, Haarlem, Nij megen, Viissingen en Zwolle. Het jaarverslag, door den secre taris, den heer F. J. W. Drion, uit gebracht, noemt het tijdperk verloo- pen sinds 1908, voor den Bond hoogst belangrijk. O. m. wordt her innerd aan de benoeming eener com missie, welke tot taak heeft onder zoek in te stellen naar de werking van het Belgische stelsel van ouder domsvoorziening. De commissie hoopt binnen niet langen tijd met haar rapport gereed te komen. Het rapport der commissie onder voorzitterschap van den heer Plate omtrent de vraag hoe mede met het oog op uitbreiding van wettelijke voorziening in sociale nooden, onze wettelijke ongevallenverzekering moet worden verbeterd, vond, zegt het verslag, ook buiten den kring onzer geestverwanten, groote belangstelling en waardeering, waaruit geconclu deerd mag worden, dat de inhoud ervan niet zonder invloed zal blijven op de wijze waarop bedoelde her ziening zal worden tot stand gebracht. Door de meeste afdeelingen van den Bond werd met veel ijver aan de Kamerverkiezingen van 1909 deel genomen. Er werden gesteld 18 candidaten, leden van den Bond, in 21 districten. Van de vrij-liberale districten mochten Alkmaar, Amster dam VI, Tiel en Utrecht I behouden blijven. Verloren werden Amsterdam VII en Haarlem bij de eerste stem teide hij in korte woorden waar en hoe hij haar gevonden had en gaf inlichtingen hoe men de kleine on gelukkige behandelen en wat men doen moest, om haar angst te ver drijven, haar leed te verzachten en haar treurige gedachten te verbannen. Allen namen nu plaats rondom het vuur. Lotje kreeg op een deken de eereplaats naast haar beschermer, waarna een maaltijd gehouden werd, zoo wonderlijk als zij nog nooit een gezien had. Kleine kopjes, ware kin derkopjes, werden met thee gevuld en rondgereikt. Ook zij kreeg een kopje thee, maar met veel suikerde anderen schenen niet van zoetigheid te houden. Ook gaf men haar een hoornen lepel bij een bordje ge kookte rijst en geroosterde bananen, haar door lichte gebaren aansporen de te eten en 't zich goed te laten smaken. Zij at, maar slechts weinig. Zij gevoelde zich ziek, achmaar wist niet hoe 't haar vrienden be kend te maken. Daarbij herinnerde zij zich het sprookje van Sneeuwwitje en de zeven dwergen. Zij meende zelve Sneeuwwitje te zijn, die, nadat zij ming, Rotterdam IV en Utrecht II bij de herstemming, in Oostbur gwas, na het bedanken van den heer Hennequin met het oog op plaatselijke omstan digheden van het stellen van een candidaat der partij afgezien. De teleurstellende uiislag der ver kiezingsactie, zoo vervolgt het ver slag, moet zonder twijfel gedeeltelijk worden geweten aan de politieke constellatie, gedeeltelijk ook aan het feit dat onze nog jonge ardeelingen niet voldoende geschoold en voor bereid waren voor den verkiezings strijd. Ook de onvoldoende bekend heid met onze beginselen, bovendien van de zijde onzer tegenstanders veelal in een verkeerd licht gesteld, zal stellig van invloed zijn geweest. Gememoreerd werd voorts de actie.bij tusschentijdsche verkiezingen door den Bond van Vrije Liberalen en de uitgave van verschillende po litieke vlugschriften. Tot stand kwamen de afdeelingen Schiedam en Haarlem, waarmee het aantal afdeelingen gestegen is. in het ledental van den Bond kan weer een niet onbelangrijke vermeerdering geconstateerd worden. Beperkte Zondagsdienst. Naar het „U. D." verneemt, bestaat bij de regeering het plan om bij den a. s. winterdienst der spoorwegen een beperkte Zondagsdienst in te voeren, om zoodoende het per soneel Zondags meer vrij te kun nen geven. Het plan is dan om zeer vele treinen te doen uitvallen alleen ochtend-, avond- en internatio nale treinen zullen blijven loopen. Nu reeds moet des Zondags het aantal reizigers van alle treinen geteld worden. De Amsterdamsche Circulaire. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche onderwijzers zegt, naar aanleiding van de circulaire, door B. en W. van Amsterdam d. d. 10 dezer gericht aan de hoofden, onderwijzers en onderwijzeressen der openbare lagere scholen te Amster dam, in een adres aan den gemeen teraad van Amsterdam „dat zij met leedwezen constatee- ren, dat deze circulaire met de daarin opgenomen aanvullingen der instructie voor het onderwijzend per soneel der openbare lagere scholen, groote schade dreigt te berokkenen aan het openbaar onderwijs in het algemeen en dat in de gemeente Amsterdam in het bijzonder, en dat in bedoelde circulaire de grondwet telijke rechten van den onderwijzer in zijn buiten-ambtelijk optreden op een in Nederland lot nog tee onge kende wijze worden aangerand". Op deze gronden, nader gemoti van den vergiftigen appel gegeten had, niet gestorven was, maar het spraakvermogen had verloren. Want de minste poging om haar tong te bewegen, moest zij met hevige pijn boeten. Ook het eten en drinken veroorzaakte haar pijn. Zij telde de kleine, zwaarlijvige personen. Er waren er in 't geheel zeven, van welke twee nog jong waren. Enkelen hadden lange, dunne, puntige snor baarden, anderen gladde gezichten, en in plaats van met lepels en vor ken, aten zij mei twee houten staaf jes, en we! zoo behendig, dat zij er enkele rijstkorrels mee grepen, terwijl voortdurend een lustig rinke len en klepperen werd gehoord. Zulke wonderlijke personen konden slechts dwergen zijn, aardmannetjes, die gewoon zijn in donkere mijnen naar edele metalen te zoeken en schatten opeen te stapelen. Och, waren haar ouders, broertjes en zusjes maar bij haar. Welk een geluk zou dit zijnZij kon haar tranen niet weerhouden en weende luide. De oude John Chinaman raadde haar gedachten en wendde dadelijk veerd in een memorie van toelichting, verzoekt adressant den raad met aandrang, het daarheen te willen leiden, dat deze circulaire alsnog wordt ingetrokken. Bij Kon. besluit zijn bevorderd tot commies der posterijen 1ste klasse, D. L. Büchii Fest, N. Kluyver, J. Brandon, thans commies der poste rijen 2e klasse, en tot commies der posterijen -en telegraphie 2de klasse, E. M. J. van der Ven, J. S. van Ju- chern, H. A. J. Boudier, A. W. de Vries, mejuffrouw C. Hiemstra, D. Oostinga, J. W. Groeneyk, J. A. Jonker, IJ. Bakker, M. A. J. J. Blan- kert, P. J. Kraaijenveld, G. Vrijburg, J. Ehrhardt, K. Bruining, W. Schoo, thans commies der posterijen en te legraphie 3de klasse. De minister van marine heeft bepaald: lo. dat de zeemiliciens- kustwachter met groot verlof, die in 1908 voor eerste oefening in wer- kelijken dienst zijn geweest, zullen moeten opkomen op Donderdag 8 September a. s. voor herhalingsoefe ningen gedurende den tijd van vijf weken 2o. dat bedoelde miliciens zich op laatstgenoemden datum op het in de nadere openbare kennis geving betreffende hunne oproeping vermeide uur, gekleed in hunne bij vertrek met groot verlof medegeno men militaire kleedingstukken en voorzien van hunne kooigoederen, zoomede van hunne zakboekjes, be hooren aan te melden aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Mei werd in de rijkspostspaarbank f6,943,299.656 ingelegd en terugbetaald f7,261,951,64, waaronder f 11,199.49 V, wegens aan koop van inschrijvingen op naam in een Grootboek van de Nationale Schuld, rentegevende obligatiën ten laste van den Staat en certificaten aan toonder van inschrijving in een Grootboek en f459.593.28 aan af schrijvingen ten behoeve van inschrij vingen op Staalsschuldboekjes, zoo dat minder werd ingelegd dan terug betaald f318,651.981,',. Aan het einde der maand April 1910 was ten name van de inleggers f 159,349 220.811 ingeschreven, zoodat het tegoed op de spaarbankboekjes op uit. Mei 1910 bedroeg f 159.030,568.83. No minaal bedrag der voor inleggers aangekochte inschrijvingen op naam in een Grootboek van de Nationale Schuld, rentegevende obligatiën ten laste van den slaat en certificaten aan toonder van inschrijving in een Grootboek f 12,500; tot uit. April 1910 was aangekocht voor een be drag van f 3,782,600, te zamen alles aan, om haar gerust te stellen en te troosten. Een paar woorden joegen zijn zes gezellen van hun plaatsen op, en nadat zij een poos achter in de hut gezocht en geschar reld hadden, hurkte een hunner voor haar neder, en zooais haar bescher mer aan het zeestrand met steentjes gespeeld had, speelde hij met blin kende geelkoperen ballen en glinste rende messen, waarvan 't aantal op onbegrijpelijke wijze vermeerderde en verminderde, zonder dat Lotje kon bespeuren van waar zij kwamen of waar zij bleven. Daarna liet een ander borden en schotels op de punt van dunne stokjes draaien, wierp ze in de hoogte en ving ze weder op de punt der stokjes. Weer een ander ging op zijn rug liggen en liet kleine tonnen en vervolgens een als een bat ineengerold kameraad op zijn omhoog gestoken voeten dan sen. Kortom, de een zocht den an der te overtreffen, en ieder deed wat in zijn vermogen was om het geluk kige meisje te vermaken en haar gedachten vari alles af te trekken, wat haar bedroeven kon. Dit gelukte f3,795,100; waarvoor in totaal van de betrekkelijke boekjes is afgeschre ven f 3,451,158.50 ingeschreven op Staatsschuldboekjes, nominaal f510.050; afgeschreven van Staats schuldboekjes, waaronder f5000 we gens levering van inschrijvingen in een Grootboek der 3 pet. Nationale Schuld f 142,350meer in- dan af geschreven f367,700 op ultimo April 1910 was ingeschreven voor een be drag van f 11,367,150; te zamen f11,734,850. Op uit. Mei 1910 bezat de Rijks postspaarbank aan inschrijving op het Grootboek der 3 pets. Nationale Schuld, nominaal f 39,402,150 aan certificaten van dito inschrijving, nominaal f682,000; aan 3 pet. obli gatiën, nominaal f 50,000. In den loop der maand zijn afge geven 10,929'nieuwe spaarbankboek jes, alsmede 392 Staatsschuldboekjes en afbetaald 8180 spaarbankboekjes, alsmede 89 Staatsschuldboekjes aan het einde der maand waren in om loop 1,485,158 spaarbank- en 13,993 Staaisschuldboekjes. Schuttevaêr. Naar aanleiding van de vraag van den minister van landbouw, nijverheid en handel, of en zoo ja, welke over wegende bezwaren tegen het sluiten van bruggen op enkele kanalen ge durende de nachturen bestaan, is het advies der afdeelingen gevraagd. Van de 49 hebben slechts 15 geantwoord. Negen zijn vóór sluiting als door den minister bedoeld, echter alle met dien verstande, dat niet de sluitingsuren zullen zijn van 11 tot 6, maar van 9 tot 4. Zes afdeelingen verklaarden zich pertinent tegen de sluiting bij nacht en brachten daarvoor de vol gende argumenten bij 1. Het vervoer van goederen voor de markten, voor overzeesche stoom vaartlijnen, het vervoer van groenten, fruit, vee enz. eischen beslist, dat nu en dan bij nacht wordt gevaren. Wordt dit verboden of belet, dan zal dit de schipperij belangrijk benadeelen, wij! het vervoer dier goederen dan voor een groot deel voortaan per spoor of tram zal geschieden. 2. Het goederenverkeer te wafer eischt tegenwoordig de meest moge lijke snelheid en maakt het noodig, dat, bij voorkomende gevallen, oo:c de nacht wordt benut. Word! zulks onmogelijk gemaakt, dan zal dit ver voer voor een gedeelte voortaan van het zeilschip op de stoomboot over gaan. 3. De zeilvaart is in beduidende mate- afhankelijk van getijde, wind, stroom en andere zeer veranderlijke omstandigheden. Zij is dus verplicht, om, waar zij soms overdag verhinderd wordt haar bedrijf uit te oefenen, dit, wanneer de gelegenheid zulks moge hen dan ook gedeeltelijk, want Lotje vergat haar lichaamspijn en haar treurigen toestand. Met gespannen aandacht zag zij naar de verbazende kunstverrichtingen en nu en dan kwam een lachje om haar lippen, als de vlugge kunstenmakers hun toerenvan de wonderlijkste grimassen deden vergezeld gaan en tot de door hen behandelde voorwerpen spraken, als waren 't verstandige, begrijpen de, levende schepselen geweest. Zij lette niet op het geweldige loeien van den wind, het ratelen van den donder, de elkander onverpoosd kruisende bliksemstralen. We! hoorde, zij het kletterend vallen der zware regendroppels op het dikke blade rendak. Het klonk zoo behaaglijk en slaapwekkend, dat zij zich eindelijk achterover vlijde en duidelijke tee- kens van vermoeienis zich open baarden. Dit scheen den langstaartigen chef van 't gezelschap reeds verwacht te hebbendadelijk droeg hij haar zacht naar den hoek der tent, legde haar daar neder en beschutte haar tegen den van alle zijden binnendringenden tochtwind. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1