T weede Blad. OOiV, AN Maandag 27 Juni. 1910. hik. evende f 0,50 5» 0,55 5,50 1,80 O, Ingelsche end met Gemeentebestuur. flAGEN. £N. Uit Zuid-Nederland. No. 148 48e Jaargang. 0 lie at 31. Nieuwendijk. bericht zijn dat hij zich ge- A'at. en en verkoopt Koop met Koop. ntbieden. dhout, zoo- BaKKers- velend, jormalige Bri- [.SCHE KERK- ?ang). iriek hit ^eKeriné©n tegen KALIEH, ülffltü. EIUtlHE IllEllilltll. IHTRJkCT, |G- en IEUINGEN. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden PUBLICATIE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op art. 8 der Hinderwet brengen ter openbare kennes dat bij hun besluit van heden vergunning is verleend aan W. STROO Lzn., wagenmaker en tim merman aldaar, tot het oprichten en in werking brengen van eenen elec tromotor voor houtbewerking in het perceel Kadastraal bekend, ge meente Vlissingen, sectie E No. 1455, plaatselijk gemerkt nos. 4 en 6 Scherminkelstraat. Vlissingen, 24 juni 1910. Burg. en Weth. voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. HINDERWET. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gezien de artt. 6 en 7 der Hinder wet; geven bij deze kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van E. J. LEE, aldaar, om vergunning tot het oprichten en in werking brengen van eenen electro-motor voor eene druk kerij in het perceel Kadastraal be kend gemeente Vlissingen, sectie E, no. 1783, plaatselijk gemerkt Boule vard de Ruyter no. 52; dat dit verzoek met de bijlagen gedurende veertien dagen, te begin nen met Vrijdag 24 Juni 1910 op de Gemeente-Secretarie ter visie zal gelegd worden en dat den 8 Juli 1910 ten raadhuize, des namiddags ten 2 ure, gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het op richten der inrichting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen voor dat tijdstip, ter Gemeente-Se cretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan genomen wor den. Vlissingen, den 24 Juni 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. schrifturen kennis kan genomen wor den. Vlissingen, den 24 Juni 1910, Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. HINDERWET. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gezien de artikelen 6 en 7 der Hin derwet geven bij deze kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek tan W. J. VAN UXEM, kuiper aldaar, om ver gunning tot het oprichten en in wer king brengen van eenen gasmotor, ten dienste zijner kuiperij, in het per ceel kadastraal bekendgemeente Vlissingen, sectie E no. 888, plaat selijk gemerkt Schoolstraat no. 15 dat dit verzoek met de bijlagen gedurende veertien dagen, te beginnen met Vrijdag den 24 Juni 1910, op de Gemeente-Secretarie ter visie zal gelegd worden en dat den 8 juli 1910 ten Raadhuize, des namiddags ten 2 ure, gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het op richten der inrichting in te brengen, zullende zij, die niet overeenkomstig art, 7 der Hinderwet voor het Ge meentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten, niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen voor dat tijdstip, ter Gemeente-Se cretarie van de ter zake ingekomen DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen; gelet op art. 12 der Drankwet; doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver zoek (in afschrift) gericht aan Gede puteerde Staten dezer provincie van JANNES BEUN om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, uitsluitend aan logeergasten, in perceel Hendrikstraat 44; dat vanaf heden gedurende veertien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van de ge vraagde vergunning kunnen worden ingebracht bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen, 25 Juni 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 37 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver zoek van JACOBUS T1ELR001J, om verlof tot verkoop van alcoholhou denden drank anderen dan sterken drank in perceel 16, gelegen aan de Kerkhoflaan dat vanaf heden gedurende veer tien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van het gevraagd verlof kunnen worden ingebracht bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen, 25 Juni 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secrtaris, WITTEVEEN. VRUCHTENTEELT. Verordening tot bestrijding van den Amerikaanschen kruisbessen- meeldauw. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen doen te weten dat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van den 11 Juni 1910 is vastgesteld de navolgende VERORDENING tot bestrijding van den Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw. Artikel 1. Indien de eigenaar of gebruiker van een perceel, waarop zich kruisbessenstruiken bevinden, meent, dat deze struiken verschijn selen vertoonen van aantasting door den Amerikaanschen kruisbessen meeldauw, geeft hij daarvan onmid dellijk kennis aan den Burgemeester, die "daarvan zoo spoedig mogelijk bericht zendt aan de commissie van advies, bedoeld in art. 7 van het Kon. besluit van 29 Maart 1909 no. 40, of aan het hoofd van den phytopatholo gischen dienst. Art. 2. Indien blijkt, dat kruisbes senstruiken zijn aangetast door den Amerikaanschen kruisbessenmeel dauw, worden aan den ingang of de ingangen van het perceel, waarop deze aangetaste struiken zich bevin den, op last van den burgemeester en voor rekening van de gemeente, door of in tegenwoordigheid van een dienaar van politie borden geplaatst, waarop met duidelijk leesbare letters de woorden„Amerikaansche kruis bessenmeeldauw. Zeer besmettelijk", voorkomen. Art. 3. Burgemeester en Wethou ders kunnen, na overleg met de com missie van advies of het hoofd van den phytopathologischen dienst a. aan eigenaren of gebruikers van perceelen gelasten de kruisbessen- struiken, welke door de commissie van advies of het hoofd van den phytopathologischen dienst zijn aan gewezen als te zijn aangetast door den Amerikaanschen kruisbessen meeldauw, te rooien, te verbranden of op andere wijze onschadelijk te maken b. aan eigenaren of gebruikers van perceelen gelasten de vruchten der aangetaste struiken onmiddellijk af te plukken, de aangetaste scheuten te verwijderen en de zieke vruchten als mede de aangetaste scheuten te ver nietten of te ontsmetten op de door de Commissie van Advies of het Hoofd van den phytopathologischen dienst aan te geven wijze c. de vruchten, welke verzonden zullen worden, onderzoeken of doen onderzoeker- Art. 4. Indien een eigenaar of een gebruiker van een perceel weigerach tig of nalatig is in het opvolgen van een ingevolge art. 3a of b tot hem gerichten last, zijn Burgemeesters en Wethouders bevoegd de daar ge noemde handelingen op kosten van den eigenaar of gebruiker te doen verrichten. Aart. 5. Het is verboden zich te begeven op een perceel, aan welks ingang of ingangen borden zijn ge plaatst, als bedoeld in art 2, of zulk 'een perceel te verlaten, anders dan met inachtneming van de voorzorgs maatregelen tegen het overbrengen van besmetting, welke door Burg. en Weth. in overleg met de Commissie van advies of het hoofd van den phytopathologischen dienst, ter alge- meene kennis zijn gebracht. Art. 6. Het is verboden kruisbes senstruiken alsmede deelen of vruch ten daarvan, welke zijn aangetast door den Amerikaanschen kruisbes- senmeelblauw, ten verkoop in voor raad te hebben, te koop aan te bieden, te verkoopen, af te leveren, te vervoeren, ten vervoer in opslag te hebben of tot eene der genoemde handelingen last of opdracht te ver strekken. Indien het vervoer nood zakelijk is, kunnen Burg. en Weth. vergunning geven tot vervoer met inachtneming van de door hen, in overleg met de commissie van Advies of het hoofd van den phytopatholo gischen dienst, te geven voorschriften. Art. 7 Het hoofd en de overige ambtenaren van den phytopathologi schen dienst en de leden van advies hebben tusschen zonsop- en zonson dergang toegang tot alle kweekerijen, gaarden en tuinen, mits met inacht neming van de voorzorgsmaatregelen, noodig om het overbrengen van be smetting te voorkomen. Art. 8. Met hechtenis van ten hoogste 6 dagen of geldboete van ten hoogste 25 gulden wordt ge straft: a. de eigenaar of gebruiker van een perceel, die het bepaalde in art. 1 overtreedt; b. hij, die wei gerachtig of nalatig is in het opvol gen van een ingevolge art. 3 tot hem gerichten last; c. hij, die een der voorschriften van de artt. 5 en 6 overtreedt. Ondernemers van openbare mid delen van vervoer zijn als zoodanig niet strafbaar wegens het ten vervoer in opslag hebben of vervoeren van kruisbessenstruiken alsmede van dee len of vruchten daarvan, welke zijn aangetast door den Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw, indien door hen uiterlijk binnen drie dagen na het beteekenen van de dagvaarding de naam en de woonplaats van den afzender aan den Ambtenaar van het Openbaar Ministerie worden bekend gemaakt. Art. 9. Voor de toepassing van deze verordening worden met kruis bessenstruiken gelijk gesteld de strui ken van witte, roode en zwarte aal bessen en frambozen. Aldus vastgesteld door den Ge meenleraad van Vlissingen in zijne vergadering van den 11 |uni 1910. De Gemeenteraad voornoemd, w.g.van DOORN Van KOUDEKERKE De Secretaris, w. g. WITTEVEEN. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland volgens hun bericht van den 17 Juni 1910, No. 122, 3de Afd. in afschift medegedeeld. Er is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 25 Juni 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. SCHOOLWEZEN. De plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs, maakt bekend dat de Openbare Lessen aan onderstaande gemeente-scholen zullen worden gehouden als volgt Donderdag 30 Juni 24 uur nam. school E, klassen 6,6a en 7. (Hoofd de heer W. J. Frijling.) Dinsdag 5 Juli 24 uur nm. school A, 12de klasse. (Hoofd: de heer P. Landsman.) Donderdag 7 Juli 2—4 uur nm. school B, 12e klasse. (Hoofd: de heer J. F. Op den Zieke.) Vrijdag 8 Jufi 24 uur n.m. school C, klassen 6, 6a en 7. (Hoofd de heer G. Jurry.) Dinsdag 12 Juli 2—4 uur nm. school D, 6e klasse. (Hoofdde heer J. D. C. de Vries.) Donderdag 14 Juli 2—4 uur nm. school F, 12de klasse. (Hoofdde heer J. E. van der Slikke.) Ouders, voogden of verzorgers van leerlingen en belangstellenden worden uitgenoodigd deze lessen bij te wonen, terwijl aan hen op diezelfde uren gelegenheid wordt gegeven tot bijwonen der lessen in alle klassen. De Commissie voornoemd, JOS. VAN RAALTE, Voorzitter. G. H. VüRTHEIM, Secretaris. (Ingezonden.) Het is geen overdrijving Brussel „de stad van het cosmopolitisme" te noemen. Afgezien van de interna tionale vereenigingen, die er voor de helft hun bestendigen zetel hebben, mag het getal der vergaderingen die er dit jaar plechtig belegd worden, de meest uiteenloopende doeleinden najagend, ontzagwekkend neeten. Alles wat wetenschap, kunst, nijver heid enz. aangaat wordt er dit jaar wijd en zijd behandeld door vak mannen uit alle hoeken der wereld samenstroomend. Het Belgisch staats bestuur verder, heeft er voor gezorgd, dat, gedurende de tentoonstelling, een echt leger celebriteiten zich hier zou opvolgen. Wanneer men bedenkt dat, over een onderwerp dat, wel is waar aan de orde van den dag is, maar toch niet Jan en alleman be lang inboezemt, dat, over de radio graphic alleen en ik kies dit on derwerp bij toeval uit een twintig tal voordrachten zullen gehouden worden, dan kan men zich ongeveer een gedachte vormen van wat hier aan wetenschappelijke, internationale uitbreiding der kennis gedaan wordt ten minste gedurende de eerstvol gende maanden. Geen wonder overigens dat het in ternationalisme hier zoo sterk heerscht. België is wei het land dat steeds het meest alle uitheemsche stroomin gen meevoelde, en als de natuurlijke plaats aangeduid scheen om hen, laat me zeggen te belichamen, en ze dan vaak over de wereld uit te stuwen. Zoodat het niet te veel gezegd is, wanneer befaamde historici ons land een „microscosmos" van Europa's geschiedenis hebben genoemd. Maar diende België vroeger tot strijdperk voor alle mogelijke geschillen, werd de gevoeligste slag aan den adel in de beemden van Kortrijk toegebracht, en werd het imperialisme, dat een beschaving vertegenwoordigde en een philosophie was, meer dus dan een heerschersmacht, in de weiden en de bosschen van Waterloo ten gronde geboord, thahs, gelükkiglijk is het slechts op het vreedzame of ten minste niet bloedige gebied van handel, kunst en nijverheid dat het als internationaal „proefterrein" dient. En in dat verband is het de moeite waard op te merken hoe, gedurende den zomer, België en dit is, bijna uitsluitend Vlaanderen de vereeni- gingsplaats geworden is van dichte drommen vreemdelingen, veel talrijker dan in Zwitserland bv. Door de ge makkelijkheid en den spotprijs zijner verkeerswegen, vooral door de bui tengewoon practische vijf- en vijf- tiendaagsche abonnementen kost de reis ongeveer niets. Reclaam moet niet meer gemaakt worden. De meeste Vlaamsche steden zijn in het buitenland beroemd om hun tallooze schatten van architectuur van schil der- en beeldhouwwerken al zijn er nog die evenveel verdienden, en onbekend gebleven zijn. De littera tuur heeft enkeie ouder hen een wereldfaam gegeven. Wanneer men bedenkt dat éen stad Brugge, door een tiental uitheemsche schrijvers is bezongen geworden, dan beseft men licht welke machtige aantrekkings kracht, al wie reizen kan, naar hier toejaagt. Die faam geldt overigens niet al leen voor wat ik het „doode deel" van Vlaanderen zou doopen, maar ook voor het springlevende, voor die frissche en prachtige badkust, waar de paleizen zich aan elkaar schake len, als van zelf, waar des zomers een ongehoorde drukte heerscht, waar van Juni af, men zeker is te vinden de aristocratie van het blazoen en van het geld, uit alle oorden van de oude en nieuwe wereld. Dit geldt vooral voor Oostende, de tweede hofstad van België, het uitverkoren rustoord der vreemde vorsten, der Amerikaan sche „koningen," kortom van al wie niet naar geld hoeft te kijken en van zijn leven één keten van genot en vreugde wenscht te smeden. Blan- kenberghe, even bekend, heeft echter een geheel ander karakterdaar gaan de gegoede burgers heen, die ook wel in luxes willen baden, maar liefst slechts een stuiver uitgeven in de plaats van twee. Wie nog zuiniger wenscht te leven, in een even aangename omgeving, gaat haar Heyst of Knocke, of Duinber gen, of Het Zoute, de nieuwe bad plaats te midden der duinen, dicht bij de Hollandsche kust, en die be looft haar zusters te overvleugelen. Vooral dit jaar zal heel dit cosmo- politische leven buitengewoon intern zijn, blijkt het, dank zij de wereld tentoonstelling te Brussel, die op een enkelen dag honderd zes en twintig duizend bezoekers kreeg. En de vloed begint pasDe statistieken die ons inlichten over het getal vreemdelin gen zijn haast ongelooflijk. Wij, Vlamingen, hopen vooral dat die „touristen" uit het Noorden zul len komen, van over den Moerdijk. Want Vlaanderen maakt deel uit van het grooier Nederland, en de Hol lander die hier vertoeft zal er zich thuis voelen, zoo waar is het, zooals wijlen Van Rijswijck zegde, dat er tusschen Noord en Zuid slechts een tolgrens bestaat. Mocht die ook wel dra verdwijnen, het ware onze liefste wensch. Prof. JULIUS SABBE. Vlissingen, 25 Juni. Volgens de lijst van de concerten, te geven gedurende het badseizoen in de muziektent op den boulevard Evertsen, zullen deze concerten als volgt plaats hebben„Ons Genoe gen" op Woensdag 6, Woensdag 13 en Zondag 24 juliWoensdag 3, Zondag 14 en Woensdag 24 Augus tus; Zondag 4, Woensdag 14 en Zondag 25 September. „St. Caecilia" speelt op Zondag 26 JuniZondag 10 en Zondag 17 Juli Dinsdag 2, Woensdag 10, Zondag 21 en Woensdag 31 Augus tusZondag 11 en Woensdag 21 September. De concerten worden des Zondags gegeven van des middags 3'/,, tot

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 5