wiiJtii SAJET Laat U niet bedriegen Centraal Rijwielhandel, BUITENLAND. MverieiTÉlëïL Sïir s^u»1 Hederlandsche Illustratie yiuatail Zondapblai, 37% ct. per 3 maanden, bestaat uit 12 pagina's Af deeling Electriciteit Aanleg van Electrisch Licht, Krachtsoverhrenging, Bliksemafleiders, Huistelefoons, Schellen, enz. Complgte Instaiiaties mat zstfapwskking voor VLLLA's en F A. 13 R L K [vEN. Veem.ad van Ornamenten, Lampen (Metaaldraad en Kooldraad), Booglampen, Dynamo's, Motoren, raad- en Geleidingsmateriaal, Sohakel- en Yeïligheidstoe- stellen, enz enz. EiGEPi HAARD, Geïllustreerd Weekblad bine gebouwd. In de voorste gondel is een motor van 130 paardenkracht, in de achterste zijn er twee, elk van 100 paardekracht. De snelheid be draagt 50 a 57 kilometer per uur. De draagkracht is 20.000 kilogram, na aftrek van het eigen wicht 4 a 5000 kilogram. De benzine- en olie voorraad is voldoende voor 12 a 15 uur. De bemanning bestaat uit den leider, den ingenieur, twee stuurlie den, 4 a 5 monteurs. De kajuit van de „Deutschland" moet, volgens de beschrijvingen, er keurig uitzien. Al het metaal is met mahonie bekleed, de zoldering ook van mahonie is zelfs met paarlmoer ingelegd. Op den vloer ligt een tapijt. En ge zeten in de gemakkelijke rieten stoe len, kunnen de passagiers vrij kijken door de spiegelruiten links en rechts, zelfs, wanneer het niet tocht, ook de raampjes neerlaten. Natuurlijk moet er aan boord ook iets te krijgen zijn, koffie, thee, wijn en een kouden schotel. „Aannemen, een broodje met ham en een glas Rijnwijn." En de aannemer serveert. De aannemer, die de eerste luchtschip-kellner ter we reld is. Die bij zijn collega's van boot of trein voor heeft, dat hij niet vast op de beenen behoeft te staan. Die alleen krachtens de advertentie, waarbij hij gevraagd werd aan één voorwaarde moet voldoenniet zwaar der zijn dan zestig kilo. Goedkoop is dit vervoermiddel voorloopig niet. Een reis van drie uur kost 200 mark, korter 100 mark. De reisgids zal een week tevoren worden opgesteld en gepubliceerd. Schadevergoeding bij schipbreuk zal niet worden betaald. De verantwoor delijkheid is alleen en uitsluitend voor den passagier. Het program van vertrek en aankomst kan gewijzigd worden door den leider van't schip. Die waarschijnlijk ook zijn wil zal moeten buigen naar dien van den wind.Maar wie durfde een paar jaar geleden droomen, dat we nu reeds zoo ver zouden zijn De tocht, dien de „Zeppelin" gis teren ondernam, was de eerste lucht reis voor passagiers in Duitschland. Het luchtschip legde den afstand Friedrichshafen—Stuttgart (200 K.M.) precies in drie uur af, het traject MannheimDusseldorf, waarvoor de sneltrein zes uur noodig heeft, in zes uur. De tocht werd volbracht zonder eenig ongeval. Het luchtschip is thans door de „Deutsche Luftschiflahrt Aktienge- sellschaft," die een geregelden pas- sagierdienst zal onderhouden, over genomen. Ook in Hongarije hebben, zoo als men weet, groote overstroomin gen ontzettende verwoestingen aange richt. Nu nadere bijzonderheden omtrent de ramp bekend geworden zijn, wordt nader gemeld, dat het meest geleden heeft de streek rond Herkulesbad, in den omtrek van het punt, waar de Donau het Hongaarsche gebied verlaat. In drie gemeenten van het komi- taat Krasso Szöreny zijn alle we gen vernield. De lijn van de Hon gaarsche Staatsspoor is op het traject tusschen Herkulesbad en Porta Orientalis geheel weggespoeld en het verkeer verbroken. In het district Bozowitsch werd volgens de officieele opgave de ge meente Neu—Sapot volkomen ver woest slechts vier huizen zijn onbe schadigd gebleven, al de anderen zijn ingestort. Uit zeven gemeenten van 't district zijn echter geen berichten ontvangen, daar men ze onmogelijk bereiken kan. Er zijn in dit district zeventig menschen omgekomen. In het district Moldova werden in de gemeente Doluia— Lubkewa 100 menschen door de golven meege sleept. Ook vier andere gemeenten werden bij a geheel verwoest. Vooral vrouwen en kinderen zijn het slacht offer geworden, daar de meeste man nen in Amerika verblijven. In het district Orsoiva is de ge meente Jablanica zoo goed als van den aardbodem verdwenen. Waar vroeger de hoofdstraat van het dorp lag, bevindt zich nu de bedding van den stroom. In Mehadia zijn veertig huizen ingestort en 17 personen om gekomen. Te Jablanica zijn tot dusver 37 slachtoffers bekend. In het district Thregowa zijn de verwoestingen vooral zeer groot. In Mehadika is het nauwelijks mogelijk de plaatsen terug te vinden, waar de huizen hebben gestaanKormja is volkomen verwoest, de loop der ri vieren en beken is veranderd. Er is in 't geheele district geen gemeente waar men niet groote verwoestingen en menschenlevens betreurt. In de districten Karansebes en Jam is de toestand niet veel beter; in het dorp Suootica zijn bv. 35 en in Lesks- vica 63 huizen ingestortoveral zijn menschen omgekomen. Op den spoor weg tusschen Pest en Berevorowa zijn drie bruggen weggeslagen. De rails zijn geheel weggespoeld en kon den over een lengte van vier kilo meters niet meer teruggevonden wor den. Over het geheel wordt het aantal personen, dat bij de ramp omgekomen is op vierhonderd geschat. Bovendien worden nog omstreeks honderd per sonen vermist. In de rivieren drijven de lijken van menschen en vee. Het grootste aantal slachtoffers komt voor onder de plattelandsbevolking en is van Rumeensche nationaliteit. Het ongeluk begon in den avond van 13 Juni met een ontzettende wolkbreuk, die van een orkaan vergezeld ging. De regeering heeft 100.000 Kronen beschikbaar gesteld tot leniging van den nood. De keizer gat een gelijk bedrag. In 't geheele land worden inschrijvingen geopend. De schade wordt op een bedrag van 10 milli- oen kronen geschat. Er is besloten een reuzendam aan te leggen door de Mississippi bij Kekuk, welke dam na die van Assoean door den Nijl de grootste ter wereld zal zijn. De aanleg zal niet alleen in 't belang zijn van de scheep vaart op de rivier, maar ook een einde maken aan de schadelijke overstroo mingen, terwijl bovendien aan de in dustrie 200.000 electrische paarde- ktachten zullen kunnen worden ge leverd, waarvan in de eerste plaats de Zuidwaarts liggende stad St. Louis profijt zal trekken. De geweldige 1600 meter lange dam bestaat volgens het ontwerp uit drie gescheiden plannen. Eerstens de 1500 meter lange eigen lijke keerdam, die op een 14 meter breede basis rust en geheel uit ce ment en ijzer bestaat. Tegen den keerdam is tot aanwending van de kracht van den stroom een 300 nieter lang, 40 meter diep en 45 meter hoog huis gebouwd, waarin de turbines zijn opgesteld. Het krachtstation van Keokuk zal het grootste ter wereld zijn. Dan heeft men nog de scheeps- sluizen, die door een kleinen, boog- vormigen dam tegen een te sterken stroom en voor alles tegen den ge vaarlijken ijsgang beschermd moeten worden. Bij den bouw van den dam zal in 't geheel lOOmillioen kilogram cement en 7000 ton staal gebruikt worden. Het gepeupel te Dallas, Texas, heeft dezer dagen een neger, die be schuldigd werd een blank meisje te hebben vermoord, gelyncht. De be schuldigde zou onder geleide van den sheriff en een aantal soldaten naar de gevangenis worden gebracht, maar de stoet werd onderweg aan gehouden door een troep van 200 man, die zich van den beschuldigde meester maakte. De sheriff bood nu slechts geringen tegenstand, maar zond een der soldaten heen om ver sterking te halen. Intusschen had de menigte den gevangene ijselijke fol teringen doen ondergaan en deze bekende eindelijk een meisje te heb ben vermoord. Er werd toen een stapel opgeworpen die met parafine werd besmeerd, en daarop werd de gevangene verbrand. ENGELAND. Het resultaat van het onderhoud raet minister Asquith zal voor de strijdsters voor vrouwen kiesrecht in Engeland wel een groote teleurstelling geweest zijn. In de op gewondenheid der betooging van Zaterdagavond waren er kreten op gegaan, alsof de overwinning reeds daar was, en nu, na het gesprek met den minister, moet men wel tot de conclusie komen dat het te bereiken doel nog heel veraf ligt. Minister Asquith, in zijn antwoord op de vertoogen der leidsters van de deputaties, heeft den vrouwen weinig hoop gegeven op spoedige verwezen lijking van haar ideaal. Hij heeft ge zegd, het nooit in de macht eener regeering gelegen heeft, en het waar schijnlijk niet in de macht eener re geering zal komen, in haar kwaliteit van regeering, een ontwerp op het vrouwenkiesrecht in te dienen. Alle wetsvoorstellen in deze zaak moesten uitgaan van parlementsleden en in de huidige omstandigheden was de kans dat zulk een wet door alle fazen van behandeling zou komen, zeer gering. Wij veronderstellen dat Asquith hiermee eigenlijk het volgende heeft willen zeggen. De quaestie van het vrouwenkiesrecht is nog zoo weinig een vast punt op het programma van een der groote partijen in Engeland dat men in afzienbaren tijd geen re geering zal krijgen, wier leden het er over eens worden, een voorstel tot invoering van vrouwenkiesrecht in te dienen. Zoo zijn er b.v. in deze toch werkelijk vooruitstrevende re geering verscheidene leden die niet van vrouwenkiesrecht willen weten. Waarschijnlijk Asquith zelf. Er zijn ook wel voorstanders zoo is b. v. Winston Churchill zeker vóór de verleening van het kiesrecht aan de vrouwen maar als regeering wil ze er nog niet aan. Dus moet een wets voorstel altijd uitgaan van een der parlementsleden. De regeering houdt het dan natuurlijk dat voorstel niet tegen, maar ze steunt het ook niet warm, ze laat eenvoudig het Lager huis beslissen, of het van vrouwen kiesrecht weten wil, ja of neen. Daarom zei Asquith ook tegen de deputaties der suffragettes dat, wat ook zijn eigen meening over de quaestie is, hij het Lagerhuis in de gelegenheid stellen wil, zijn meening uit te spreken. Hij had ook, zei hij, oplettend naar de argumenten der dames geluisterd en hij zou ze ge trouwelijk aan zijn ambtgenooten overbrengen. Men begrijpt, dat het voor de re geering een moeilijk geval is ze heeft onder haar kiezers evengoed voor- als tegenstanders van vrou wenkiesrecht, en ze mag dus de zaak nöeh tegenwerken, nóch al te zeer steunen. Daarom houdt ze zich neutraal. RUSLAND. In den Rijksraad was gisteren aan de orde het wetsontwerp inzake Finland. Minister president Stolypin en andere ministers zaten in de ministerloge. De rapporteur Dietrich beval aan neming aan van het voorstel in den tekst, door de Doema goedgekeurd. Daarop nam Stolypin het woord. Hij zeide, dat het wetsontwerp reeds aan alle kanten belicht was. Voor het oogenblik achtte hij het nood zakelijk de aandacht te vestigen op de principieele zijde der kwestie, daar zoowel in Rusland als in het buitenland tegenstanders het wets ontwerp als een grove rechtsver krachting beschouwen. Rusland moet voor alles het oog op de Russische belangen gevestigd houden en het achterafzetten van die belangen niet dulden. Stolypin besloot met de verklaring, dat de wetgevende in stellingen van het rijk niet gelijk gesteld konden worden met de pro vinciale instellingen zij moeten een bevoegdheid bezitten, die elke andere bevoegdheid te boven gaat. Rusland is geen vernietiger der beschaving. Zijn cultuur streeft zelf flink voor waarts naar de volmaking. Rusland is niet aangewezen, om slechts voedingsbodem te zijn voor vreemde beschaving en vieemden vooruitgang. Thans moeten de wet gevers beslissen, of zij de rechtge- vende bevoegdheid voor het geheele rijk aan den Finschen provincialen Landdag willen afstaan, dan wel of zij het voor hun plicht zuilen hou den te handhaven, wat tot het ge heele rijk behoort. PORTUGAL. De crisis, die dit land thans doormaakt, is onge twijfeld hoogst ernstig. De verdeeld heid tusschen de partijen, die de monarchie voorstaan, maakt het bezwaarlijk een ministerie te vinden, dat zich tot nuttigen arbeid kan' zetten. In deze omstandigheden acht de republikeinsche partij in Portugal het oogenblik gekomen, om zich op den voorgrond te stellen door in een manifest een beroep te doen op het Portugeesche volk, ten behoeve van de republiek. Terwijl men elders in Europa het vraagstuk van den regeeringsvorm voorloopig ligt rusten, is deze quaes tie in Portugal aan de orde van den dag. Niemand, zoo luidt het manifest, zal het wagen tegen te spreken dat de monarchie in staat van faillisse ment verkeert. Niettegenstaande de voortdurende binnenlandsche moeilijkheden, gaat het Portugeesche volk echter voort op den weg van van den vooruitgang. Hoeveel te meer zou dit niet het geval zijn, ook met het oog op de rijke koloniën die het land bezit, in dien eene krachtige, vooruitstrevende regeering zijne lotgevallen bestierde. Zulk een regeering is echter onder deze dynastie, die te zeer aan de tra- ditiën gehecht is, naar de republi keinen meenen, niet te verwachten. Het manifest gaat dan nog alles na, waaraan de impopulariteit der dynastie in Poriugal is te danken, en besluit dan, dat de republiek alleen een rustige en gelukkige toekomst zal kunnen verzekeren. Ter geruststelling van de buiten- landsche fondsenhouders wordt in het manifest te kennen gegeven, dat alle financieele en diplomatieke ver plichtingen, die de natie heeft aan- negaan, getrouwelijk zullen worden nagekomen. WSEBBEBIGHT. medegedeeld door het Kon Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 23 Juni 1910.) Hoogste barometerstand 772.6 te Horta. Laagste barometerstand 755.6 te Malinhead. Verwachting tot den avond van 24 JuniMeest matige Z.-W.lijke tot Westelijke wind. Zwaar bewolkt. Waarschijnlijk regen of onweersbuien. Zelfde temperatuur. Hoogwater te VItssingen. Juni vm. nm. Vrijdag 24 2.08 2.28 Zaterdag 25 2.47 3.07 Zondag 26 3.29 3.49 Maandag 27 4.13 4.33 Dinsdag 28 5.— 5.20 Woensdag 29 5.52 6.12 Donderdag 30 6.53 7.13+ t Laatste kwartier 's morgens 4.58. MARKTBERICHTEN. Middelburg, 23 Juni. Graanmarkt. Door de gehou den paardemarkt was de beurs ver laten en kwam er in de noteering geen verandering. Tarwe f5.75 a f6.25, Rogge a Zomergerst a Wintergerst a Haver a Paardeboonen a Tuinboonen a Witteboonen a lange Bruineboonen a ronde Bruineboonen a Kroonerwten a Opgaaf d. Zeeuwsche Landbouwm.) Boter f 1.25 a f 1.35 p. K.G. Eieren f 3.60 p. 100 st. Particuliere prijs. Boter f 1.40 p. K.G. Eieren f4.00 p. 100 st. (Noteering van Handelaren.) Boter f 1.20 a f 1.40 p. K.G. Eieren f3.70 p. 100 st. Particuliere prijs. Boter f 1.35 a f 0.00 per K.G. Eieren f4.10 af 0.00 per 104 stuks. De familie SCHUURKAMP betuigt haren hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden van haren geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader ontvangen. Een bewoner der Badhuisstraat omtrek Paul Krugerstraat, wenscht Medelezer te worden van de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant. Brieven letter C, Bureau van dit blad. Het nieuwe nummer van de dat bij ons verkrijgbaar is tegen den zeer lagen prijs van (fr. p. post 45 ct.) groot formaat en bevat 22 Illustratiën en Portretten. De „Ned. Illustratie" bevat deze week foto's van de Biologische ten toonstelling te 's-Gravenhage. Een foto van de deelnemers aan het Con gres voor gemeente bedrijven. Een foto van het opgerichte gedenkteeken voor Fr. Coppée. Photo's van de ramp der overvaren Fransche onderzeesche boot „Pluviose". Photo's van de roei- wedstrijden te Oudshoorn. De motor tocht door Nederland en België. Pho to's vandeScheveningsche wielerbaan Portretten van eenige persoonlijkhe den enz. Voorts eenige pagina's geillustreer- de lectuur. door zwendelaars, die U een zg. eerste klas Eng. machine voor veel geld verkoopen, waarvan de fa briek niet bestaat. Koopt echter direct een (fabrieken te Amersfoort) waarvan de naam U Kwali teit waarborgt. Hoofdagent voor Walcheren, Noordstraat. is de voordeeligste en de beste van alle bestaande soorten. Iedere knot is voorzien van bovenstaand gedepo neerd handelsmerk. Verkrijg baar bij de meeste winkeliers. IIs POLAK. - llissinp. Plannen en adviezen worden gaarne gratis verstrekt. ONDER REDACTIE VAN ,5<-r. »le Vries, 8>r. E. D. Pijzei, «Jhr. B. van Riemsdijk en Gos. de Voogt. Opgericht 1875. JEIGÉ1N HA.AHT1 versahijnt thans met een actueel,rijk geïllustreerd bijvoegsel, waar in men de voornaamste geleurtenissen in binnenen buitenland vindt afgebeeld. Abonnement per jaar f 6.50. Losse nummers bij alle Reekliastdei :utrs A SS1/» cent. Bureau der Redactie en Directie, Amsterdam, Rokin 60/62.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3