Gemengd Nieuws. er ook over mogen denken brengt wel ontwikkeling mee. En hieraan komt nog wel ietwat te kort. Wat bijgeloof heerscht b. v. nog bij som migen „Het Huisgezin" vertelt van een meisje te L., in de Meierij, dat zij zich met een riek, een 3-tandige ijzeren vork, in een voet stak. Ijlings liep haar broer naar huis om een stukje spek. Dit moest aan den voet? Neen, aan de riek! De jon gen had de vork mee naar huis ge nomen, maar het meisje zoo ver- kiaarde ze kon heel duidelijk voelen, dat het spek er aan gestoken werd dadelijk was de pijn weg. Het spek bleef echter aan de riek, tot de wond geheel genezen was. Niet waar, als men dit leest, dan gelooft men zijn oogen niet. Alleen van goed onderwijs is ook in deze verbetering te verwachten. Maar niet alle ouders zijn van het nut daarvan overtuigd. Sommigen meenen al gauw, dat hun kinderen genoeg kennen. En zoo geregeld de school bezoeken, dat hoeft niet, mee nen ze. De „Pr. Qr. Ct." verhaalt als „niet verzonnen" van een bakker, die zijn zoontje nog al eens thuis hield en daarover door den meester, zijn buurman, die bij hem op be zoek was, werd onderhouden.'tVentje kon met de anderen niet meekomen, zei de meester. „Hou heb 'k 't nou met jou meester?" zei daarop de buurman-bakker, „doar begriep 'k ja gain steek van, wat ie daar zegn, zol hom dat kwoad doun, da he nou en den weg blijft, dat hen ie mie nooit dudelk moaken. Alemoal lak heu- mit dez leerplicht, doar wil 'k gain biet van geleuven." Meester kon het inderdaad den man niet „dudelijk moaken". Maar op 'teind van 't bezoek, toen meester zou gaan, lukte het zoowaar toch nog. Meester moest voor bij ging „het zwien nog es zain. 'tWas een bovenste beste; dai moest de meester erkennen. „Nou ja, 't mag ook wel", zei de bakker, „want hij hoalt er daags ook wat deur, dat zeg 'kjou; wie kemmen kom loater nait veur niks." Zoo buurman aldus de meester, die zich opeens sterk gevoelde „maar dan zou ik het dier zoo nu en dan een dag met voederen overspringen of op half rantsoen zetten.". „Wel nee man da ken noit hou koom ie doar toch biel" Maar dan laat de slimme bakker er dadelijk op volgen Moar duufkers, nou begriep 'kjoe meester. Ik kennen geliek heur, geliek heb ie. 't Is met jan net as met 't zwien De jong komt geregeld heur, ie hemmen groot geliek man." Wat men al niet van een varken kan leeren. Keuvelaar. Vlissingen, 23 Juni. Een buitengewoon Concert. Zondag wordt in het Grand Hotel een concert gegeven door het Con certgebouw-sextet uit Amsterdam. Deze kamermuziek-vereeniging be staat uit de heeren Nic. Klasen (fluit,) G. Blanchard (hobo,) P. Swager (cla rinet,) H. Tak (waldhoorn,) J. S. de Groen (fagot,) allen leden van het Am- sterdamsche Concertgebouw en Joh. de Veer (piano,) hoofdleeraar der Maartschappij tot bevordering der Toonkunst, afdeeling Haarlem. Dit sextet heeft overal bij haar optreden buitengewoon grooten' op gang gemaakt. Het vlekkeloos samenspel, zoomede de schitterende kwaliteiten in iederen instrumentalist afzonderlijk, trekken, zoo lezen wij, zeer de aandacht en dit jeugdige sextet oogstte overal zeer grooten bijval, zelfs van de meest bevoegde muziekbeoordeelaars. Het oordeel der pers over dit sextet luidt zeer gunstig. De heer Dan. de Lange zegt in het „N. v. d. D." dat deze kunstenaars een uitnemend samenspel geven. De vertolkers hebben een mate van een heid in klank en phraseering be reikt, die onze volste bewondering verdient. De heer Sibmacher Zijnen, verslag gever van het „Hbl." zegt, dat hij voor de virtuositeit en den fijnen muzikalen smaak van dit sextet niets dan lof heeft. De „N. R. Ct." zegt dat deze ar- tisten allen solisten zijn, omdat nu eenmaal alle leden van het Amster- damsche Concertgebouw concert meesters zijn. Inderdaad bewezen zij dat bij de uitvoering waarvan het blad een recensie geeft, zoowel wat de technische behandeling der respec tieve instrumenten betreft, als den fraaien klank, dien zij ontwikkelden, waarbij het klavier, door den heer Johan de Veer bespeeld, zich voor treffelijk aansloot. Verder hebben wij nog verschil lende andere even gunstige beoor deelingen gelezen, zoodat den bezoe kers van het Grand Hotel Zondag a.s. een buitengewoon muzikaal ge not wacht. Van af 1 Juli zullen dagelijks con certen worden gegeven door een Weener dameskapel, onder directie van mevr. Rudolfine Roll—Osenegg. In het badpaviljoen „Wilhelmina" van den heer J. Daalhuijzen, wordt morgenavond een opera-avond gege ven door het Elite orchester Viennois. Het programma daarvoor is ais volgt samengesteld „Krönungs-marsch" uit de „Prophet", Meyerbeer „Les cloches de Corneville," valse, Planquette „Piqué Dame", ouverture, Suppé „La Tosca", fantasie, Puccini; „Chor aus die Lombarden", Verdi „Mignon," fantasie, Thomas; Lied an den Abendstern aus I. Op. „Tann- hauser," (solo voor violoncel,) Wag ner; Valse aus Hoffmanns „Erzach- lungen, Offenbach „Lohengrin fan tasie, Wagner; Intermezzo uit de „Cavalleria Rusficana," Mascagni „Faust," fantasie, Gounod Schluss- marsch. De collecte gehouden op 21 Juni jl. ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden dienst irt de Ne derlanden heeft opgebracht de som van f 28.15. De 3e compagnie wielrijders uit Breda, zal in de_ eerste dagen der maand Juli, onder commando van den kapitein Dudok van Heel, op het eiland Walcheren oefeningen houden in vereeniging met de ba taljons uit Vlissingen en Middelburg. De prov. stoomboot, kapt. Van Rosevelt, welke gisterenavond onge veer half acht aan de ponton, alhier aankwam heeft de ponton bestemd voor de dagbooten der maatschappij Zeeland, zoodanig aangevaren dat deze evenals de buizen der water leiding werden beschadigd. De milicien D. v. H. van het 4e bataljon alhier, werd heden onder militaire geleide naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebracht, ten einde voor den krijgsraad aldaar te recht te staan wegens het bedreigen van een meerdere. Onze stadgenoote, mej. W. F. van de Putte, is te Rotterdam geslaagd voor het examen van vroedvrouw. Heden kwamen hier de leerlingen van de St. Josephschool uit Sluis en de leerlingen van de hoogste klasse van de openbare school uit Zaamslag. De kinderen brachten onder leiding van het onderwijzend personeel een bezoek aan Middelburg en keerden van daar met extra-trams, resp. van halftwee en twee uur naar hier terug. Gisterenavond is bij de bafeau- port een 7 jarig zoontje van den heer S. al spelende te water gevallen. Het ventje werd gered door het moedig optreden van den werkman J. S. van Ham, die gekleed te water sprong en het kind behouden op het droge wist te brengen. De „Touringciub" uit Brugge heeft de vorige week een uitstapje ge maakt naar Walcheren. Men zendt om het „Brugsch Handelsblad" waarin „Torpedo" van dezen tocht de volgende beschrijving geeft „Het uitstaptje naar Vlissingen- Middelburg van Zondag laatst, heeft alle verwachting overtroffeneen twintigtal leden van de Touring Club van België hadden onze oproep be antwoord. Zij hebben zich voorwaar niet beklaagd over hun reisje en iedereen is ten uitersten voldaan ge weest over den goeden uitslag. WalcherenHoe tooverachtig die kronkelende grintpaden, zoo af wisselend van omgevingHoe schilderachtig toch die immer sierlijk opgesmukte huisjes die langsheen de groote baan, als 't ware toover- paleisjes, het oog van den voorbij ganger bekoren En die hon derden bloemperken vóór de wonin gen zoo smakelijk aangelegd I die grootsche kasteelen door prach tige hovingen omgeven I dit alles heeft den aangenaamsten indruk op ons gemaakt. Ook brachten wij nog een bezoek aan de merkweerdigheden van Vlis singen Middelburg. Ons maagje heeft natuurlijk voor krachten moeten zorgen, het is er ook niet aan te kort gebleven. Daar om ook hebben wij het loon naar werken gegeven want 's middags diende de heer Aspeslagh van Vlis- eingen ons een echt demokratisch noenmaal op. 's Avonds om 8 ure 20 reden wij blijgemoed de Dampoort binnen. De reis is zonder groote hinder nissen afgeloopen nu en dan zooals zulks gewoonlijk gaat sprong er een band. „Stante pede" werd alles weer om in orde gebracht door den vriend Alberic Boussy die ons op dit uit stapje vergezeldezijn tegenwoordig heid was ons dus van allergrootste nut. Zulke reisjes smaken naar den trog om nog." Men schrijft ons uit Middelburg Heden werd hier de jaarlijksche paardenmarkt gehouden op het Alo- lenwater. Er waren niet minder dan 250 paarden aan de lijn en de han del was zeer levendig. Over het al gemeen werden hooge prijzen be steed paarden brachten van f250 tot f 600 op en veulens van f 120 tot f 160. Aan de markt viel een overdruk bezoek ten deel. De „St. Crt." no. 141 bevat de statuten van de vereeniging „Het Provinciaal Watersnood Comité in Zeeland", gevestigd te Middelburg. De vereeniging heeft ten doel de leniging van nood en van schade aan particulieren overkomen door rampen van algemeenen aard in Nederland, speciaal door waterrampen in de pro vincie Zeeland. Bij Kon. besluit van 21 dezer is met ingang van 1 Juli, de opzichter der verlichting lste gezagvoerder aan boord van 's Rijks lichtschip „Noord- Hinder", J.Naerebout, op zijn verzoek, wegens meer dan 55-jarigen ouder dom, eervol ontslag uit zijn betrek king verleend en is met ingang van 1 Augustus benoemd tot opzichter der verlichting lste gezagvoerder aan boord van 's Rijks lichtschip „Noord Hinder", de opzichter der verlichting 2e gezagvoerder aan boord van het rijks lichtschip „Haaks", J. Hoekstein. Veder is J. Padmos met ingang van 1 Juli benoemd tot burgemeester der gemeente Duivendijke en zijn benoemd m de provincie Zeeland in het be stuur van het waterschap de Vrije polders onder Tholen, tot dijkgraaf j. W. Wagtho, en tot gezworene C. A. H. Wagtho, beiden te Tholen tot gezworene van den polder de Vier Bannen van Duiveland, D. A. Labrijn en C. van Westen Pz., bei den te Nieuwerkerkin het bestuur van den Dreischorpolder, tot dijkgraaf J. Doeleman Zz., en tot gezworene J. M. Klompe, beiden te Dreischor tot dijkgraaf van den Stad Pbilippine- polder, B. van Hijfde, te Philippine. KERK- ÉN SCHOOLMlEÜWS Ger. Kerken. Beroepen te Rotter dam dr. A. Kuyper Jr. te Vlissingen. Tot de evangeliebediening in de Ger. kerken is toegelaten de heer Bramer, beroepen predikant te Hein- kenszand. Rechtzaken, Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van L. A. S., alhier, door de rechtbank te Middelburg vrijgespro ken van de hem ten laste gelegde bekende verdu'stering. Het Hof heeft het vrijsprekend von nis van de Middelburgsche rechtbank bevestigd. Zooals bekend, had de procureur- generaal een jaar gevangenisstraf ge- eischt. Bij de politie te Scheveningen is aangifte gedaan, dat in de laatste weken vreemdelingen door verdachte vrouwen gelokt zijn naar een woning in de Wassenaarsche straat te Sche veningen, waar zij door die vrouwen beroofd zijn van geldbedragen. Komen de bestolenen hiertegen op, dan verschenen een paar manspersonen, die zonder veel omhaal de betrok kenen de straat opgooien. Het ge zelschap, dat uit Rotterdam afkomstig is, is bij de justitie en politie bekend. De beruchte in- en uitbreker Arie Boere, die thans in de bijzondere strafgevangenis voor mannen te 's Hertogenbosch achter slot en grendel is gebracht, weigert voedsel tot zich te nemen. Treurig. Gisterenmorgen werden onder beschutting van een boom, op een bank in het Florapark te Haarlem twee reeds bejaarde men- schen slapende gevonden man en vrouw waarbij een zak lag met het allernoodigste huisraad er in. De menschen schijnen zonder woning te zijn en er ook geen te kunnen krijgen. Onlangs kreeg, naar de „Meije- rijsche Ct." vertelt, een weduwe te Woensel bezoek van een 13 jarigen jongen, die uitdrukkelijk verklaarde haar alleen te moeten spreken. Zij gaf gehoor aan zijn verzoek en de jongen overhandigde haar een briefje, wat tot groote ontsteltenis van mevrouw niets meer of minder bleek te zijn dan een brandbrief. De geadresseerde werd in de ge bruikelijke termen verzocht 100 te geven en wel verdee'd als volgt5 bankbiljetten van f 10 gulden en 2 van 25 gulden. In geval het niet ge schiedde, zou zij binnen twee dagen een lijk zijn. Nog werd bericht dat de bode geen deel uitmaakte van „onze bende" doch geheel onschul dig was. Toen mevrouw de honderd gulden maar niet zoo dadelijk wilde geven, verklaarde de jongen den brief te moeten terug hebben, maar dit werd geweigerd en met behulp van dit schrijven werd de knaap dan ook spoedig ontdekt, doordat het hoofd der school in het schrift de hand herkende van een zijner leerlingen. Nadat de maréchaussee den knaap verhoord had, bij welk verhoor hij bekende den brief te hebben ge schreven, en nog even een onder linge bespreking hield, had het ventje zijn heil in de vlucht gezocht. De vader verklaart, dat de jongen zoo dol graag die nieuwe detectieve romannetjes las, van moorden, bran den, enz., van de Wilson's en an dere beroemdheden in de wereld der misdadigers. Ook had hij al ver schillende keeren gezegd naar zee te willen, verzot als„de jongen schijnt te zijn op een avontuurlijk leven. Het model van den (op een blad uit een schoolcahier geschreven) brandbrief had hij uit een dergelijk boekje gehaald; het epistel was maar vijf regels groot en de jeugdige avon turier had zijn hand er volstrekt niet om verdraad. De „brandbriefschrijver" is nog al tijd op den loop. Te Gronau is een diefstal ge pleegd van gouden horloges en sie raden, ter waarde van 6000 mark. De politie te Enschede heeft twee der daders (Nederlanders) aangehouden. Een is ontvlucht met achterlating van een jas, waarin zich een deel der gestolen voorwepen bevond. De andere is na een hevige worsteling gearresteerd. Hij weigert, zijn naam op te geven en inlichtingen te' verstrekken. Po litiehonden speuren in den omtrek. Een kat door een hond gered. De „O. H. C." vertelt: In het midden van den Raamsingel te Haarlem lag een kat te spartelen, bijna niet meer bij machte zich boven water te houden. Een heer met een hond bij zich komt aangeloopen, ziet in welken toestand poes verkeert en doet zijn hond in het water springen. Het dier zwom naar de kat, pakte deze in den nek en zwom naar den kant, waar beide spoedig tegen den wal waar opgetrokken. Hier kwam poes spoedig weer bij en zocht toen toen haastig een goed heenkomen. Te Veendam is een driejarig knaapje in het Westerdiep verdron ken. Een Volendammer visscher heeft gisteravond in de Zuiderzee drijvende gevonden het lijk van den 18jarigen jongeling uit Volendam, die in de vorige week overboord is gevallen. Een veenarbeider te Reeuwjjk, Vrijdagochtend in zijn schuitje gevonden met brandwonden aan hoofd, borst en beenen, (de veenarbeiders nemen meestal een vuurpot mee, wanneer ze naar het veld gaan), is aan de gevolgen overleden. De man, die aan toevallen leed, was voorover in den pot met vuur gevallen. Te Borger (Dr.) is een 12jarige jongen van een met steenen beladen wagen gevallen, met het gevolg, dat een der wiehn zijn hoofd verbrijzelde, zoodaf de knaap terstond was overleden. Aan den Jisper weg in de Beemster (N.-H.), had een groepje schoolkinderen de onvoorzichtigheid een paard, dat door een wielrijder aan den halster werd voortgeleid, te doen schrikken. Op eens sloeg het dier nu achter uit en trof een der kinderen tegen het hoofd, zoodat het bewusteloos werd opgenomen en binnengedragen bij een nabijwonenden tuinder. Ge neeskundige hulp was gelukkig spoedig ter plaatse, zoodat het kind nog denzelfden dag naar de ouders te Schermerhorn kon vervoerd wor den. Dinsdagmorgen wilde een dertien-jarig meisje in de Polanen- straat te Amsterdam een petroleum- toestel aansteken. Door onhandig heid vatte de kleeren van het kind vlam. Op het hulpgeschrei kwam een buurvrouw foeloopen, die het kind in een wollen deken rolde en zoo de vlammen bluschte. Het meisje werd naar het Binnengasthuis vervoerd waar het ernstige brand wonden bleek bekomen te hebben. In de Transvaalstraat te Rotter dam werd een 72jarige stoker, werk zaam aan een heimachine, door een vallende heipaal op het hoofd ge troffen en gedood. Te Brugge heeft Dinsdagmiddag een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Men was er bezig een aantal zware stalen platen te laden aan boord van het Neder- landsciie stoomschip „Johanna", toen plots ding een ketting brak en de ontzaglijke staalmassa neerviel. Een werkman kreeg het tegen den hals, zoodat zijn hoofd glad werd afge slagen. De ongelukkige was 33 jaar oud en laat een weduwe met zes kinderen na. Gistermiddag brandde het op de duinen te Oostvoorne aan Zee gelegen hoiel Zee-en-Duin af. Het was een .prachtig en indrukwekkend gezicht, toen het hooggelegengebouw in volle vlam stond. Door den ster ken westenwind joegen de vlammen voort, zoodat er geen denken viel aan blusschen. Het is juist vijf-en- twintig jaar geleden, toen voor het eerst de aandacht op Oostvoorne als zee-badplaats, dat er een eenvoudig café „Zee-en-Duin" geheeten, werd opgericht, waaruit het nu afgebrande hotel in den loop van den tijd ver rees. Gelukkig dat de wind weste lijk was, anders hadden een geheel nieuw hotel, en misschien ook de oude koepel „Zeeburg" van het hoogheemraadschap „Voorne" zeer veel gevaar geloopen. Bandietenstukin Hes sen.— Gisternamiddag had in het raadhuis te Hessen een hevige ont ploffing plaats, waardoor alle trappen vernield werden en verscheiden deu ren en muren scheurden. Echter werd niemand gekwetst. Tegerlijkertijd drong een man in het bijkantoor der rijksbank, dat nabij het raadhuis ge legen was en schoot met een revolver op den directeur, die zich daar alleen bevond en dien hij zwaar wondde. Toen menschen toesnelden vluchtte de dader op een rijwiel, verwondde onderweg met revolverschoten een scholier en twee boeren, die hem wilden tegenhouden en schoot, dicht bij Bad-Nauheim, zichzelf dood. Op het lijk werd 4700 mark gevonden. Voor acht dagen had in het hotel een man zijn intrek genomen, in wiens koffer een bom gevonden werd en die sedert heden verdwenen was. Vermoedelijk waren hij en de misda diger dezelfde. hl tegenwoordigheid van pre sident Fallières, van den minister van buitenl. zaken, marine-attaché's en van een deputatie bestaande uit leden van Kamer en Senaat en van den burgemeester, werden gisteren te Calais de 27 slachtoffers van de „Pluviose" ter aarde besteld. De minister van marine en de president der republiek hielden toe spraken, waarin zij uitdrukking gaven aan het vaderlandlievend medegevoel van het geheele land. Een treurig ongeluk heeft op het meer van Neufchatel plaats gehad. Toen eergisteren een booten verhuur der voor de haven van Alban een tochtje op het meer maakte in een motorboot, bemerkte hij een zeilboot, met volle zeilen, zonder dat er echter iemand in was. Hij stuurde er heen en vond er kleeren in, die hij her kende als toebehoorende aan een drietal broeders, die Zondagmorgen uit Neufchal waren vertrokken. Waar schijnlijk zijn zij gaan zwemmen midden in het meer en is de boot door den stroom afgedreven. Onmiddellijk werden maatregelen genomen om de ongelukkigen op te sporen. Doch zonder resultaat. Het meer is op de plaats van het onge luk te diep. Men heeft dan ook de hoop opgegeven, de lijken te zullen terugvinden. Het eerste passagiers luchtschip. De 22e Juni zal een gedenkwaardige dag worden in de geschiedenis. Gisteren heeft het luchtschip „Zeppelin VU," herdoopt in „Deutschland," de eerste reis on dernomen als middel van vervoer voor het publiek, als middel van ver voer, dat voor zoover mogelijk op bepaalde tijden van een be paalde plaats vertrekt, en dan ook volgens het „luchtschipboekje" neer komt. De eerste van de regelmatige reizen, welke ondernomen zullen worden op initiatief en met kapitaal van de Hamburg-Amerika-lijn en de Deutsche Luftschiffahrt Aktiengesell- schaft. De reis gaat van Friedrichhafen, over Stuttgart, Mannheim, Keulen naar Dusseldorf. Op de tusschensta- fions kunnen wanneer het schip niet al bezet is nog passagiers insiappen. Van Dusseldorf gaar de reis verder naar Berlijn. Het lucht schip „Deutschland" is 148 meter lang, de ballon, 14 meter doorsnede, heeft een inhoud van 19.000 kubieke meter. Onder de balion, tusschen de beide gondels, is de passagiers-ca-

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2