r Plouvier's Schoenwerk. 23 Juni. r Donderdag ïen. No. 145 jeren. KLOP. nde Van Week tof Week. BINNENLAND. burger- ren wil- kken in aat uit- au der ordt bij is, eene le Brieven kantoor 48e Jaarg-ang 1910. ar Bzaam te kei, niet lett. X, Ikt. sherij n goed- ekt door barstraat. iek 10.47 11.48 jia Boxtel. too f 1.20 J 8,47 I i 10.H Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts fwemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op 2on- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. j ftbonnements-ftduertentiën op zeer uoordeelige uoormaarden ÜPSP"" Nieuwe Abonné's, uitge= zanderd bij weKelyksche be* taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING» SCHE COURANT" koste» loos tot 1 Juli. In Pruisen loopt het gerucht dat de nieuwe president-minister, tevens kanselier van het rijk, de heer von Bethmann Hollweg, zou aftreden. Zoover is het nog niet gekomen maar zijn ambtgenooten gaan toch loopen. Er zijn er nu al drie ver dwenen Dernburg, von Arnim en von Moltke. De laatste is zóo con servatief, dat hij niet wil meedoen aan een nieuwe poging tot kiesrecht hervorming in eenigszins vooruit- strevenden geest. De opvolgers zijn het meer met den rijkskanselier eens, die dan nu ook wel blijven kan. Voor den tegenwqordig sukkelen den keizer is een tijdperk van poli tieke rust zeker gewenscht. De afge dragen livrei der Pruisische Staats inrichting zal z ij n tijd wel duren. Of die tijd spoedig eindigen zal Wie zal het ons zeggen Buitenge woon krachtige gestellen als Wilhelm, die zich nimmer ontzien heeft, moe ten op later leeftijd daarvan de ge volgen we! eens dragen. Nadat in 1907 de socialisten zulke gevoelige verliezen leden, beginnen zij zich langzamerhand daarvan weder geheel te herstellen. Nu weder hebben zij een district in Pommeren ver overd, zoodat zij in den Rijksdag weer acht en veertig zetels bezetten. Thans hebben zij den strijd aange bonden in het Silezische district Jauer en in het Hellische district Friedberghun candidaat is daar met den agrariër in herstemming ge komen en heeft er geene slechte kansen. De welbekende Borromeesche en cycliek heeft toch vrij wat meer be roering in de wereld gebracht dan wij aanvankelijk meenden en het schijnt dat vooral de strenge woor den, waarmede de koning van Saks n, de katholieke vorst van een pro- testantsch land, haar laakte, bij het Vaticaan een diepen indruk hebben gemaakt. De dépêche, waarbij de Heilige Sloel op het vertoog der Pruisische regeering antwoordde, is van dien aard, dat deze zich tevre den kan toonen. Eerst had men te Rome nog een uitweg gezocht, maar toen de Pruisische gezant een be paalde betuiging van leedwezen ver langde, is deze toch gevolgd, zoodat men hopen mag, dat deze minder verkwikkelijke geschiedenis weder eiotL 6.) Wat scheelt er aan vroeg de kapitein deelnemend geen ongeluk, hoop ik, misschien een onmacht „Om Gods wil, mijnheer, indien er nog een vonk van mededoogen in uw hart is, Iaat dan omkeeren, zet mij en mijn gezin te Panama aan land. Onze dochter, mijn oudste kind, een zesjarig meisje, is aan den wal achtergeblevenOntferming, mijn heer, ontferming 1 Zie mijne vrouw, zij sterft! Bedaar, man, bedaar, antwoord de de kapitein, houdt u vóór alles met uw arme vrouw bezig, opdat zij voor uw kinderen behouden blijve, voor het overige zal zooveel mogelijk gezorgd worden. Een storm is in aantocht. Door de reis te ver tragen, zou ik het leven van hon derden menschen op liet spel zetten geheel tot den verleden tijd beboert. De Fransche regeering schijnt be vreesd dat de geruchten, alsof zij in de Kretenzer quaestie een andere gedragslijn dan de overige met de voogdij belaste mogendheden zou volgen, zouden kunnen doordringen en van slechten invloed zijn op de toch al zoo geringe kracht, die van den raad van voogdij uitgaat. Daarom doet deze regeering weten, dat zij geen regeling van de quaestie heeft voorgesteld, welke door Engeland van de hand zou zijn gewezen en ook niet het denkbeeld eener confe rentie heeft geopperd. Langzamerhand wordt het tijd om eens met bepaalde plannen voor den dag te komen. In het Engelsche Lagerhuis heeft minister Grey ver klaard dat het van de Kretenzers, nu zij toch zelfbestuur hebben, hoogst onverstandig zou wezen, dingen te doen die anderen tot minder aange name maatregelen konden dwingen. Wanneer de Kretenzers niet zoet willen wezen, zal men opnieuw tot een militaire bezetting overgaan. Dat lijkt heel kras, maar feitelijk toont het de onmacht om tot eene bevre digende oplossing te geraken. Noch Kreta noch Turkije kan door zoo danige nieuwe bezetting voldaan worden. De Kretenzers laten zich hun ideaal toch niet ontnemen en de Turken beschouwen de bezetting als eene ongeoorloofde inmenging in hunne particuliere aangelegenheden. Bij de opening van de nieuwe Spaansche Kamers (Cortes) is zeer duidelijk melding gemaakt van de spanning, die ook in dit katholieke land ontstaan is tusscheri de regee ring en het Vaticaan. De Spaansche regeering wil eindelijk ook het be kende beginsel toepassen „de vrije kerk in den vrijen Staat" zij wil te gemoet komen aan de wenschen der bevolking en o. a. de machtige gees telijke orden verminderen en aan het staatsgezag onderwerpen maar zon der de geestelijke onafhankelijkheid aan te tasten en men wenscht dat daaromtrmt overeenstemming zal worden verkregen met het opper hoofd der kerk, dat niet gaarne iets van zijn gezag afstaat, maar in dit geval zich toch wel een weinig naar den nieuwen tijdgeest zal dienen te schikken. De Spaansche regeering is vast besloten, geen middel van ver zoening, na de ontstane onaangename verstandhouding, onbeproefd te laten, Neen, man, dring niet verder bij mij aan. Ook ik heb een hart, maar het moet zwijgen tegenover den plicht. Uw kind heeft zeker een goed mensch aangetroffen, die het in zijn bescherming genomen heeft, en bij mijn terugreis zal ik onder zoek doen en uw kind behouden in uw armen terugvoeren. Waldbeck begreep, dat alle verder smeeken vergeefs zou zijn. Met blik ken vol vertwijfeling zag hij op zijn bewustelooze vrouw en weenende kinderen neder. De wanhoop had hem verpletterd. Weerloos liet hij zich in een door den kapitein voor hem afzonderlijk ingerichte hul voe ren, waar men ook zijn gezin bracht. Langzamerhand begon hij weder zijn zorg te wijden aan de hem nog overgebleven dierbaren. Maar hij deed dit met een zekere dofheid van geest, alsof hij na de vreeselijke ge beurtenis het bewustzijn niet meer had, om den omvang van zijn ver lies te beseffen. De wensch kwam bij hem op, dat zijn arme vrouw niet meer uit haar bewusteloosheid zou ontwaken of dat hij met haar en de kinderen in de diepte der zee ver maar tevens de zaak tot het einde toe door te zetter.. De politieke geloofsbelijdenis van Louis Botha, den eersten president van Zuid-Afrika, is een alleszins merkwaardig staatsstuk, dat wel be wijst wat een handig en plooibaar staatsman vermag. Wij Nederlanders verwonderen ons over veel van het geen in dit program te lezen staat en toch, hoe meer men over deze zaken nadenkt, hoe meer men tot de conclusie komt, dat Botha's streven om vrede met Engeland te sluiten en in dien geest door te gaan, voor Zuid-Afrika verweg het beste is ge weest. Met mokken zou men er niet gekomen zijn en dat de voormalige boerengeneraal de oude uniform heeft uitgetrokken en de goed betaalde minister-president is geworden, wie zal 't hem euvel duiden Botha's regeering wenscht alle krachten in te spannen om den geest van eenheid te bevorderen en dit ook toe te passen op inboorlingen en kleurlingen. Zij wenscht een ruime onderwijspolitiek te bevorderen en zal krachtig streven naar ontwikke ling van industrie en mijnexploitatie, landkolonisatie, aanmoediging van 't kapitaal en het openen van buiten- landsche markten. De banden met het moederland wil men versterken en nooit mag Zuid-Afrika tot be krompenheid terugvallen. Dubbel merkwaardig zijn in dit opzicht Bo tha's woorden„ieder die uit de doodsvallei het geraamte van 't on gelukkig ''erleden durft op te roepen, is een vijand van Zuid-Afrika en van het rijk 1" Boven alles is Botha een man van goede politiek. Hij roemt Cecil Rho des, dien aartsvijand van Kruger en de Boeren, omdat hij een der weinige rijke Zuid-Atrikaanders geweest is, die zich weldoeners van Zuid-Afrikaan- ders betoond hebben. Inderdaad,'t is jammer dat Rhodes niet meer glim lachen kan in zijn graf in de Pen- doppo heuvelenMisschien glim lacht zijn sujet wel, de voormalige avonturier Jameson. Deze is het hoofd der zoogenaamde oppositie. Er zijn thans maar twee partijen in Zuid-Afrikade nationaal Zuid- Afrikaansche partijen de unionistische partij der Vereenigde progressieven (Engelschen)maar 'tis geen ge vaarlijke oppositie en de heer Botha zal de vrienden wel allen onder éen hoed vangen. Het behoeft wel geen betoog, dat men met groote belangstelling het zwolgen mocht worden. Wat bekommerde hij er zich om, dat medelijden zijn toestand en dien zijner familie trachtte te verlichten Alle troostredenen, hoe welgemeend ook, schenen hem niet te treffen. Niemand kon hem immers zijne dochter weergevenhij vermoedde, wist, dat alle moeite tevergeefs zou zijn en 't was alsof zijn borst door duizend giftige adderbeten werd doorknaagd, want hij beschuldigde zich zeiven als de oorzaak van den vreeselijken slag, die zijn bovendien reeds geschokt levensgeluk -geheel verwoestte. HOOFDSTUK II. Een uur later de in de bocht van Panama liggende eilanden be gonnen reeds hun schaduwen op de zacht golvende zee te werpen kroop Lotje, de verloren dochter van den landverhuizer, dicht bij den wal uit het weelderige groen. Zij had haar hoed verloren, en heur lang zwart haar was geheel in de war, Angstig staarde zij met haar groote donkere oogen in het rond, haar lief gelaat was rood van 't weenen, en oog gericht houdt op de conferentie, die aangevangen is in het Engelsche Lagerhuis, in het particuliere vertrek van minister Asquith. De hoofden der twee groote staatspartijen nemen er aan deel. Zooals men weet is het t streven, een middenweg te vinden, om te geraken uit de crisis, waarin het land zich bevond bij den dood van koning Eduard. Het denkbeeld van een dergelijke samenkomst werd uitgesproken toen, dadelijk na ko ning George's troonsbestijging, de strijdende partijen een wapenstil stand hadden gesloten. Dat heet een edele opwelling van vaderlandsliefde maar bewijst inder daad dat men, zooals men't wei eens uitdrukt, met 't mes in den buik zit, en het behoeft dan ook niet gezegd te worden, dat de werkmanspartij en de Ieren dit stuiten van den strijd, eerst met zooveel ophef aangekon digd, met leede oogen aanschouwen. Défilé voor de Koningin. De escadrons van het le reg. hu zaren, te Ede in garnizoen, maken morgen een marsch naar Apeldoorn. Op het Loo zal gedefileerd worden voor de Koningin, waarna de troe pen zullen worden geïnspecteerd in het Koninklijk Park. H. M. zal hier voor plaats nemen in een a la dauinont bespannen rijtuig met postillons en voorrijder. Na afloop worden de officieren ten Paleize ontboden, terwijl de man schappen ter plaatse zuilen worden onthaald. Het zal de eerste maai zijn dat na de standaarduitreiking, ten vorigen jare in het kamp van Mitli- gen, met den nieuwen standaard voor H. M. wordt gedefileerd. Vereeniging van voorzitters en secre tarissen van Kamers van Arbeid. Op de zomervergadering dezer vereeniging die 18 Juli a.s. te Rotter dam zal worden gehouden, komt o.m in behandeling het voorstel van het bestuur om het Rapport der Com missie voor reorganisatie der Kamers van Arbeid, zoodra dit zal uitge bracht zijn, te doen drukken en pu- bliceeren. Dit rapport, dat binnen enkele maanden is te wachten, zal in de eerste plaats aan den minister van landbouw, nijverheid en handel wor den aangeboden, moeteen punt van bespreking uitmaken op de eerstko mende vergadering der vereeniging en dient gepubliceerd, opdat de publieke opinie er zich zooveel mo gelijk over kunne uiten in het be lang van het tot standkomen eener goede nieuwe rechterlijke regeling. Na afloop der vergadering zal een boottocht worden gehouden door de havens van Rotterdam, waarna hoogst waarschijnlijk een bezichtiging zal plaats hebben van het stoomschip Rotterdam", der Holland Amerika- lijn, terwijl een gemeenschappelijke maaltijd in het café „Bellevue" op den Parkheuvel het geheel zal be sluiten. De Juliana-bloem. Uit het officieele verslag van den verkoop der Juliana-bloem op 30 April jl. blijkt, dat de netlo opbrengst in totaal f 47,131.62'-/3 heeft bedra gen. Onder de gemeenten, waar de opbrengst het grootst was, merken wij op 'sGravenhagemet f 8123.51 Amsterdam f4792.78, Arnhem f2483,23, Haarlem f3767.021/, Leiden f2347.37'/, Rotterdam f6041.51. een met geweld onderdrukt snikken dreigde haar kleine borst te doen bersten. Bloedige striemen van door nen en struiken liepen over haar bleeke wangen, over armen en han den. Aan flarden hing het dunne kleedje haar langs het lichaam. Toen zij in de watervlakte voor zich zag, hief zij, door onuitsprekelijke vreugde overweldigd, haar handjes op, want nu meende zij den weg naar haar ouders en broertjes en zusjes niet meer te kunnen missen. Naar den muur snellend, zag zij naar de lan dingsplaats. Deze was eenzaam en verlaten. Vóór dezelve lag de over zetboot. Het teedere, lieve gelaat van het kind verbleekte. Lotje wierp een blik naar de plaats waar het Kali- fornische stoomschip had voor anker gelegen, een blik naar de rookwolk, die aan den horizon achter een eiland boven het water dreef; toen wrong zich een enkele, zóo smarte lijke kreet uit haar borst alsof alle levensvreugd voor altijd voor haar verloren was. Een poos stond zij daar bevend, de vingertoppen tus- 1 schen haar tanden, als wilde zij Staatsloterij. De directeur der Staatsloterij heeft een schrijven gezonden aan de ver schillende collecteurs en collectrices, waarin de collecteurs en de debitan- ten er op wordt gewezen dat het ten strengste is verboden om loten te verkoopen met voorbehoud van het recht om die loten terug te koopen of met beding dat de koopers van klassikaie loten na afloop van een der eerste vier klassen geen gebruik zullen maken van hun recht van ver wisselen, welke handelingen geacht moeten worden in strijd te zijn me! artikel 9 en 6 der wet van 23 Juli 1885. Voorts wordt voorgeschreven dat collecteurs streng behooien tos te zien dat de onder hun toezicht gestelde debitanten in geen geval het zij direct of indirect na den aanvang der collecte loten opkoopen. Zoo debitanten in strijd met de voor schriften handelen, zal hun ontslag als debitant volgen. De Lustrumfeesten te Leiden. Gisteren was het de groote dag van het lustrumfeest. Daarvoor waren de straten versierd; illuminaties waren aangebracht, tribunes opgericht. En gisteren was het al eenbizon- dere dag. Immers overal was het door gedrongen dat de gecostumeerde op tocht, voorstellende„de blijde in- comste van Zijne Hoogheijt Frederick Hendrick binnen Amsterdam vergesel- schapt van Haare Majesteyt Henrietle Maria van Engeland, met hunne ge volghen", iets heel bizonders was en dat de costuums uitmunten door pracht en rijkdom. We zien de schitterende stoet voor bijtrekken en moeien verklaren, dat de roep, die er van uitgegaan is, niet overdreven was. eike nieuwe uitboezeming van schrik verhinderen. Haar ademhaling werd steeds dieper en zwaarder. Zij scheen te overleggen waar zij in haar fol terende doodsangst vluchten zou. Plotseling ijlde zij naar een plek van den ouden, bouwvalligen walmuur. Een hoop puin breidde zich van daar tot aan het strand uit. Onbevreesd voor de diepte en niet lettende op de onder hare losgaande steener., liep zij naar beneden. Haar vermoeide voeten gleden onder haar weg. De blikken strak op de verdwijnende rookwolk gericht, sloeg zij geen acht op den verraderlijken bodem. Zij viel en rolde naar beneden. Tever geefs zochten haar zwakke handjes een steunzij viel meer dan twaalf voet diep, vóórdat het door puin vervolgde kleine lichaam een rust punt vond. Bloedend stond zij ter stond weder op snel liep zij over het smalle, vlakke strand en tot over den enkel in het slechts zacht bewogen water der zeebocht. Alsofzij de heel in de verte nog even zichtbare rookkolom tot zich wilde trekken, breidde zij de armpjes er naar uit. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1